Over morgen... Madagascar, Kapitale schuur Nieuw Leven' te Kerkwerve door brand verwoest SKjDOR STAD EN PROVINCIE BEDRIJF NIET VERZEKERD Brandweer kon het gebouw niet meer redden ZIERIKZEE, 16-11. - Omstreeks half twaalf vanavond Is brand uit gebroken In de kapitale schuur van de hoeve „Nieuw Leven" (van me vrouw den Boer-Boot), staande aan de Zandweg onder Kerkwerve. De brand werd ontdekt door burge meester S. Francke, die per auto huiswaarts keerde van een verga dering te Zierikzee. Dc burgemees ter sloeg onmiddell\jk alarm, maar de schuur stond toen evenwel reeds In lichter laaie. Tesamen met de bewoonster werd een poging onder nomen het in de stallen aanwezige vee te redden, hetgeen gelukte. De dieren werden losgesneden en stormden de bij de schuur ge legen mestvaalt op, waar ze veilig waren, zij het dat zij genoeg over last bezorgden. Door klokgelui werd de brandweer van Kerkwer- Waarschijnlijk twee vissers verdronken DEN HAAG, 17-11. Sinds gister- morgen worden twee bemannings leden van de trawler Sch. 210 „Alie", eigendom van de Verre Visserij Maatschappij te Scheve- ningen vermist, nadat zij door een ongeluk over boord waren gesla gen. Men neemt aan, dat de man nen, de 38-jarige gehuwde Leen- dert Roeleveld, vader van drie kinderen en de 33-jarige Martinus Hofland, die eveneens drie kinde ren heeft, verdronken zijn. ZIERIKZEE Lijk gevonden in Nieuwe Haven Door de Rijkspolitie is heden- (dinsdag)morgen omstreeks 8 uur het lijk gevonden en geborgen van de 48-jarige mevr. C. L. v. d. B.-V. Het stoffelijk overschot werd aan getroffen in de Nieuwe Haven na bij de Zuidhavenpoort. Bom onschadelijk gemaakt Platteweg-buurt herademt weer Een tweetal personeelsleden van de Mijnopruimingsdienst te Nijme gen heeft maandag de - uit de oor log daterende - nabij de Platteweg gevonden bom onschadelijk ge maakt. Gelijk bekend had de politie in eerste instantie het terrein afgezet. In afwachting van de komst der Mijnopruimingsdiensts werd echter het gevaarlijk projektiel weer met aarde bedekt, zodat de afzetting tussentijds kon worden opgeheven. De deskundigen achtten ontrui ming van de in de nabijheid gele gen huizen tijdens de demontage van de bom niet noodzakelijk. Maar natuurlijk was het voor de Platte- weg-buurt een hele opluchting toen het oorlogstuig - onschadelijk ge maakt - eenmaal op een auto lag, om naar elders te worden vervoerd. BRUINISSE Vergadering gemeenteraad De raad der gemeente Bruinisse zal op vrijdag 20 november in openbare vergadering bijeen ko men, des avonds om 19.30 ur. Aan de orde komt onder meer de ver koop van het baggerscheepje, tot dusver gebruikt om de oude haven uit te baggeren, het toekennen van subsidie aan het door het ETI te vervaardigen rapport over het eiland, een voorstel tot verhoging van de reinigingsrechten en een voorstel tot toetreding tot de N.V. Brugverbinding Goeree Overflak- kee. Oude landbouwschuur verdwijnt Opnieuw valt te Bruinisse een oude landbouwschuur onder de slopershamer. Het betreft hier de schuur, thans nog In gebruik bij de heer O. van Zuidland, voorheen eigendom van de gebroeders F. en J. Bal, aan de Dreef. Vooral door de Herverkaveling werd de idee gepropageerd, de landbouwbedrijven zoveel mogelijk naar bulten de gemeenten te ver plaatsen en ongetwijfeld zal voor. de omwonenden, het verdwijnen van de schuur, de vervulling zijn van een reeds lang gekoesterde wens. De demonstratie met de Fluks kooktoestellen, bracht te Bruinis se maandagavond vele huisvrou wen en andere belangstellenden naar het Ned. Hervormd Vereni gingsgebouw. Een keur van ge rechten werd gekookt en opge diend, die de aanwezigen zich goed lieten smaken. De demon stratie groeide zodoende uit tot een gezellige avond. ve, onder leiding van de comman dant de heer M. van den Hoek, gealarmeerd. Het duurde echter ongeveer een kwartier voor de brandweer arriveerde. Water was voorhanden uit een parallel met de weg lopende waterleiding. Aan blussen kon echter niet worden gedacht, want de schuur brandde als een fakkel. In de schuur be vonden zich o.m. een tractor en verschillende landbouwwerktuigen alsmede de erwtenoogst van acht gemeten land. Alles werd een prooi der vlammen. De muren van de schuur - zo bleek bij het na blussen dinsdagmorgen - hebben het deels nog gehouden, maar zijn zwaar ontzet, zodat herstel van de verbrande schuur uiterst dubieus is. De Zierikzeese brandweer werd door de eigenaress van het bedrijf gealarmeerd, maar behoefde geen dienst meer te doen. Alleen de tractor en de in de schuur aanwezige bromfietsen zijn verzekerd, zodat de schade zeer groot is en op meer dan f 100.000,— wordt geschat. SPEURTOCHT IN DE NATUU R het rariteiteneiland... Hier leven dieren die men nergens anders vindt Aan de oostkust van Afrika vin den we naar grootte het vierde eiland van de wereld, Madagaskar, door de straat van Mozambique (omstreeks 400 km breed) van Afrika gescheiden. Dit eiland staat in wetenschappelijke kringen be kend als het eiland der rariteiten, want de dierenwereld die we op Madagaskar aantreffen, verschilt in alle opzichten van die waar ook ter wereld. Talrijke dieren die in het na burige Afrika algemeen zijn, ont breken hier, zoals antilopen, ze bra's, nijlpaarden, olifanten, leeu wen, panters, struisvogels en vele andere. Daarentegen bezit Mada gaskar een aantal dieren die zich hier in de loop der tijden hebben kunen handhaven, doch elders in de wereld zijn uitgestorven, zoals de tenrecs, primitieve insektendo- dende zoogdieren, voorts een uit gebreide variatie halfapen. Roof dieren vinden we op Madagaskar niet, uitgezonderd de civetkat. De knaagdieren zijn er slechts verte genwoordigd door een aparte fa milie ratten en voor hoefdieren is een soort waterzwijn representant. Gevaarlijke gifslangen, zo rijke lijk in Afrika vertegenwoordigd, ontbreken hier, maar zeer merk waardig is het voorkomen van twee soorten boa's, een geslacht dat we overigens alleen in zuid- Amerika aantreffen. Hetzelfde merkwaardige verschijnsel consta teren we bij de hagedissen. Ook onder deze reptielen vinden we en kele vertegenwoordigers van soor ten die anders slechts in zuid- Amerika worden gevonden. De barrière Wat is hier toch de oorzaak van? Hoe is het mogelijk dat op dit eiland zo dicht bij de Afrikaanse kust het dierleven zo geheel ver schillend is van dat op het conti nent De oorzaak hiervan moet wel gezocht worden in de aanwe zigheid van de straat van Mozam bique, die het eiland van Afrika scheidt en op z'n smalst een breed te heeft van 400 kilometer. Dit blijkt een onoverkoombare barri ère geweest te zijn. Zo'n vijftig miljoen jaar geleden moet Mada gaskar zich van het Afrikaanse vasteland hebben afgesplitst en van die tijd af heeft het dieren leven zich geheel onafhankelijk ontwikkeld. Het resultaat is geweest, dat in Afrika, ook al door een ver binding met Azië, de fauna zich geheel anders heeft ont wikkeld dan op het geduren de die tijd geïsoleerde eiland Madagaskar. Diersoorten die elders uitstierven door ongun stige wijziging van omstandig heden, konden - zij het met enige veranderingen - op Ma dagaskar in leven blijven, ter wijl de nieuw ontwikkelde soorten van het vasteland zich als gevolg van de waterschei ding niet op het eiland konden vestigen. Zelfs de vogels Heel opvallend is wel, dat op Madagaskar ook verschillende vo gels voorkomen die men elders niet aantreft. Ook voor deze schijnt het water onoverkoombaar ge weest te zijn, of de omstandighe den buiten het eiland trokken hen niet erg aan. De op Madagaskar levende ten- reks, insektendodende zoogdieren, lijken op de oorspronkelijke, reeds lang geleden uitgestorven zoog- diervormen. Men vindt onder de tenreks verschillende soorten die gespecialiseerd zijn. Zo is er een soort die borstelegels worden ge noemd en veel lijken op de echto stekelegels. Dan zijn er tenreks die op onze mol lijken, dat zijn de rijsttenreks. Hun lichaam is spocl- vormig en hun vacht is zeer zacht. Zij hebben ook schopvormige voor poten om te graven en op zoek naar insekten en rijstkorrels on dergraven en doorwoelen zij de rijstvelden op ongeveer gelijke wijze als de mol. Dan is er nog de watertenrek, een geboren water dier. Dit heeft zwemvliezen aan de poten. De staart is een zijde lings samengedrukte roeistaart. Het leeft in de rivieren van afge legen gebieden op Madagaskar. Apen, die niet op apen lgken De halfapen die wij op Mada gaskar aantreffen, zijn de lemu- ren. Leken zouden deze dieren waarschijnlijk niet tot de apen rekenen, want ze lijken er ogen schijnlijk weinig op. De kleinste zijn niet groter dan een muis, de grootste hebben het formaat van een hond. Er zijn tientallen soor ten. Sommigen leven op de grond, andere in bomen en hun uiterlijk varieert van dat van een rat tot dat van een vos, er is dus voor een leek weinig aapachtigs aan te zien. Het zijn uiterst merkwaardi ge dieren, die voor de wetenschap zeer interessant zijn. Trouwens het gehele eiland Madagaskar is voor de mannen van de wetenschap bijzonder belangwekkend door de zeer aparte dierenwereld die men daar aantreft. Door bestudering van deze die ren, die in veel gevallen direkte nakomelingen zijn van elders uit gestorven soorten, is men in staat zich een goed beeld te vormen van de dierenwereld, zoals die miljoe nen jaren geleden op aarde be staan moet hebben. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-11. - Het K.N.M.I. deelt mede: Het centrum van een grout hogedrukgebied, dat het weer in Rusland en Scandinavië beheerst, bevindt zich enkele honderden kilo meters ten westen van de Oeral, met een luchtdruk van 1048 mb. Het is gevuld met koude lucht, die met oostelijke winden naar het noorden van Duitsland wordt ge transporteerd, waar de temperatuur tot om het vriespunt is gedaald. Plaatselijk is er daarbij enkele cm sneeuw gevallen. De voorste be grenzing van de koude lucht be reikte vanmorgen het uiterste noordoosten van ons land, Voor de kust van Portugal ligt een aktieve depressie, die belang rijke luchtdrukdalingen veroor zaakt boven Spanje, Frankrijk en het aangrenzende Middellandse gebied. Anderzijds handhaaft het continentale hogedrukgebied zich onverminderd. Daardoor zal de wind aanwakkeren uit richtin gen tussen o.ost en zuidoost. In het grootste deel van ons land zal de temperatuur morgen dan ook be langrijk lager zijn dan vandaag. Ze zal overdag echter wel boven het vriespunt blijven. De komende nacht kan de temperatuur plaatse lijk opnieuw even beneden nul da len. In verband met de depressie boven zuid-Europa zal er morgen over het algemeen meer bewolking zijn dan vandaag, maar de kans op neerslag van betekenis is niet groot. Veluwse tapijtendief gesnapt ZWOLLE, 16-11. Te Zwolle Is vanavond aangehouden de 45-ja- rige G. L., technisch hoofdambte naar bij dc N.V. Elektriciteits maatschappij IJsselcentrale te Zwolle. Hij wordt er van verdacht de dader te zijn van de tapijten diefstallen, die de laatste tijd op de noord-Veluwe zijn gepleegd, mot name in Hattem, Wapenveld en Heerde. Ook in Naarden zou hij tapijten hebben gestolen. De aan houding is het resultaat van speur werk van de districtsrecherche van de rijkspolitie te Apeldoorn en de Rijkspolitie te Hattem in samen werking met de gemeentepolitie te Apeldoorn en Zwolle. L. trad in de loop van dit jaar in dienst bij de IJSselcentrale te Zwolle. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Burgh (vacature J. Swaak): M. G. L. den Boer, Chaam (N.Br.). MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.- eilanden GA - afdeling Zierikzee Veiling van 16 november 1959 Aardappelen: Furore f 14,00-15,00, Meerlander f 15,00, rode kool f 26,00- 28,00, gele kool f 22,00-30,00, groene Ingezonden mededeling MORELE v |g';';£WAf>EN/NG ÉlÉÉHH I SPORT VOETBAL R.K.F.C. I—Zierikzee I 2-2 RKFC was volledig, bij de gasten nam J. van Geesbergen de plaats in van de geblesseerde doelman Stoutjesdijk. Voor de rust ontspon zich een ge lijk opgaand spel, waarbij de gast heren er in slaagden uit gevaar lijke aanvallen 2 doelpunten te sco ren. De rust kwam met 2-0. Na de rust 6laagden de gasten er in het spel meer naar de RKFC-helft te verplaatsen. Hun offensief had suc ces, 2 doelpunten van linksbuiten Hoppener brachten een gelijke eindstand 2-2 op het scorebord. Scheidsrechter M. Heeren leidde correct. kool f 30,00, andijvie t 14,00-16,00, tomaten f 25,00-38,00, uien I f 21,00- 26,00 wijnpeen f 10,00-13,00; per 100 kilogram. Jonathan A f 51,00-57,00, idem K. f 20,00-35,00, Golden Del. A f 71,00, Goudreinetten A f 47,00-48,00, idem B/C f 42,00,idem K. f 35,00, zoete appels H. f 28,00, Cox Orange I f 52,00, idem II f 15,00-34,00, idem kroet f 21,00, Laxton Sup. II f 22,00, St. Rémy A f 30,00, Rietpeer f 34,00, Comtesse f 26,00, B. A. Lukas f47,00 per 100 kg. Ingezonden mededeling oon sensatie F Zie advertentie op advertentie pagina bijblad. Scheepvaartberichten Friesland, 14-11 te Mombasa. Kelletia (t.), 16-11 van Abadan naar Kaapstad. Koratia (t.), 14-11 Sabang gepas seerd naar Singapore; 16-11 van Singapore naar Yokkaichi. Langkoeass, 15-11 van Salala naar Damman. Lemsterkerk, 14-11 van Rotterdam naar Hamburg. Tegelberg, 17-11 te Durban. SPORT VOETBAL K.N.V.B. RenesseHansweertse Boys 3-2 Het spel dat Renesse in deze wedstrijd vertoonde rechtvaardig de geenszins de 2e plaats, welke het thans op de ranglijst bezet. Na 10 min. spelen liet de voorhoede van de thuisclub zien dat het tot goede combinaties in staat is, want zonder dat er een verdediger aan te pas kwam, ging het door de verdediging van de Boys waar W. Verseput deze aanval afsloot met een fraai schot dat buiten bereik van de doelman in het net ver dween, 1-0. Na dit doelpunt bleek plotseling alle inspiratie bij de thuisclub verdwenen. In de 26e minuut zette de bezoekers een aanval over links op waarbij de midvoor de voorzet handig door- kopte naar de vrijstaande C. Kal le, die onhoudbaar inschoot, 1-2. Renesse kwam na dit doelpunt meer in de aanval, maar nu was het voor midvoor Verboom die telkens weer in de buitenspelval liep. Toen Verboom eenmaal de verdediging te vlug af was werd hij binnen de beruchte lijnen ten val gebracht. De hiervoor toege kende strafschop werd door Kap pers naast geschoten, waarmee Renesse een prachtige kans op de gelijkmaker verspeelde. 15 min. na de rust speelde Goos- sens een corner hoog voor doel waar Jac. Dorreman klaar stond het leder onberispelijk door een kopbal in het net te deponeren, 2-2. Hansweertse Boys probeerde hierna de bakens weer te verzet ten, maar verder dan een paar aanvallen welke door buitenspel werden onderbroken, wisten zij het niet te brengen. De wedstrijd moest toen worden onderbroken, daar l.buiten Jonker te ziek bleek om nog verder mee te spelen. P. de Meij maakte het elftal van Re nesse weer compleet. De doelman van de bezoekers wist door tijdig uit te lopen enige gevaarlijke aan vallen. te onderscheppen. Hans weertse Boys kwam gevaarlijk op zetten en bij een van deze aan vallen dachten wij Zuidweg te zien doelpunten, maar op uitstekende wijze wist de Vrieze het schot te keren. Na enige vergeefse pogin gen gelukte het 12 min. voor tijd aan midvoor Verboom de verdedi ging te passeren, waarna hij alleen voor de doelman gekomen onhoud baar inschoot, 3-2. ADVERTENTIES Heden overleed, geheel on verwacht, onze geliefde vrouw en moeder CORNELIA LOURIN A VAN DER BIJL geboren Verburg in de leeftijd van 48 jaar. Zierikzee, 17 november '59 Rijksweg 42 M. C. VAN DER BIJL C. P. VAN DER BIJL De teraardebestelling zal plaats vinden vrijdag 20 nov. a.s. Vertrek sterfhuis des namiddags 1 uur. Heden overleed, geheel on verwacht, onze beste vrien din CORNELIA LOURINA VAN DER BUL geboren Verburg in de leeftijd van 48 jaar. Familie D. VERBURG-VISSER Zierikzee, 17 november '59

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 3