FLITSEN Burghse ouders spreken zich uit voor behoud van eigen o.l.°school STAD EN PROVINCIE Verjaardagen: geknipt om te EEN MOLENFONDS STATENKRING C.H.U. SCHOUWEN-DUIVELAND De heer B. J. Klamper besprak de subsidiëringspolitiek der gemeenten Gemeenten moeten wat meer armslag krijgen ZIERIKZEE, 14-11. Voor de Statenkring van de Chr. Histori sche Unie, sprak in de nieuwe zaal van het Ned. Hervormd Vereni gingsgebouw, vanmiddag de heer B. J. Klumper te Zwolle, secreta ris van de Ned. Vereniging van Chr. Gemeentebestuurders, over de subsidiepolitiek van de gemeenten. De flink bezochte vergadering stond onder leiding van de heer H. IJssel, voorzitter van de afde ling Zierikzee der C.H.U. In het algemeen stelde de heer Klumper, dat de drang tot aan vraag van subsidie aan de over heid helaas toeneemt. In het al gemeen vormt het standpunt van de raadsleden ten aanzien van al of niet te verlenen subsidies een moeilijkheid, maar algemene richt lijnen zijn toch wel te geven. Een belangrijk criterium is of het be lang van de bevolking met het ver lenen van subsidie is gediend. Een andere te hanteren maatstaf is of de vereniging of een andere sub sidie-aanvragende instantie wer kelijk zelf actief is en alles ge daan heeft en doet om de zaak financieel rond te krijgen. Enkele voorbeelden Spreker gaf hierna verschillen de voorbeelden, als subsidie aan een koor, verenigingen in dienst van de volksontwikkeling e.d. In de Zwolse raad had spr. zelf - hoe wel niet instemmend met de be ginselen - gestemd voor subsidie aan het Humanistisch Verbond, omdat het gelijke monniken, ge lijke kappen een peiler is voor een werkelijk democratische benade ring van de subsidie-vraagstuk ken. De subsidiepolitiek - en dit vond spr. zo prettig - is nu eens echt een uitvloeisel van het „Baas in eigen huis" - zijn der gemeen ten, alhoewel indirect het colelge van G.S. ook t.a.v. de in dit ka der te doene uitgeven correctief werkzaam zijn kan en zal. Financiële verhoudingswet De heer Klumper sprak de hoop uit dat de nieuwe financiële ver houdingswet tussen Rijk en ge meenten, de laatsten wat meer armslag geven zal. Dit is dringend noodzakelijk, want vooral de klei nere gemeenten hebben het finan cieel niet gemakkelijk. Elke subsi die intussen dient van geval tot ge val te worden bekeken en bij de bepaling van het standpunt, moét men ook wat vooruit zien. Spr. bleek een warme voorstander van de sportsubsidiëring. Hij wees in dit verband met klem op de be langrijke achteruitgang van de drankzucht door de sport. Nooit mag het later-iets-verdienen oog merk zijn voor het toestaan van subsidie. Spr. wilde ook subsidi- Ingezonden mededeling Zie advertentie op advertentie pagina bijblad. Bedriegelijke slagers- zwendel in New York NEW YORK, 16-11. Duizenden New Yorkse huisvrouwen zijn in het afgelopen jaar voor een paar miljoen dollars opgelicht door een slagerszwendel, waarbij te weinig gewicht werd gegeven en verkeer de prijzen werden berekend. Na een onderzoek van zeven weken door speciale groepen re chercheurs kon de zwendel wor den vastgesteld. De oneerlijke ver kopers stapelden koopwaar op voor de voorkant van de weeg schaal of drukten de schaal om laag tijdens het wegen en hielden er nog andere praktijken op na. Er zijn reeds enkele arrestaties verricht. De spelling van bastaardwoorden DEN HAAG, 16-11. De Neder- lands-Belgische woordenlijstcom missie heeft een meerderheids- en een minderheidsrapport over de spelling van de bastaardwoorden uitgebracht. De minister van On derwijs heeft d?ze rapporten aan de vaste commissie van advies in zake de schrijfwijze van de Neder landse taal overgelegd, welke com missie harerzijds ter zake he?ft ge adviseerd, aldus deelt minister Cals aan de Tweede Kamer mede. De minister zegt te verwachten, over zijn voorlopig ingenomen standpunt in deze eerst nog de me ning van zijn ambtgenoot van Bel gië te vragen. AMSTERDAM. Van. de werf oost van de Nederlandse dok- en scheepsbouwmaatschappij te Am sterdam is het koelschip „Mungo" te water gelaten. Dit schip wordt gebouwd in opdracht van de rede rij L. Martin en Cie te Parijs en zal worden gebruikt voor het ver voer van bananen. ëring zien van de dierenbescher ming. Wat zich elders in het land ten plattelande in de dierenwereld afspeelt is verschrikkelijk en recht vaardigt een subsidie zonder twij fel. Spr. wees ook op de nood zaak eigen standpunt - ook in het kader van de subsidi ëringspolitiek - op taktische wijze te verdedigen. Het „de tegenpartij de jas uittrekken" is zinloos. Het komt er op aan, aildus spr., ook in de politiek een heer in 't verkeer te zijn. Dit levert heel vaak een nuttig rendement op. Rijk kan besparen Spr. besloot met de opmerking dat bij de subsidieverlening de zuinigheid in het oog moet worden gehouden, maar al te schriel be hoeft het niet. Hij was van mening dat op de Rijksbegroting miljoenen zouden zijn te sparen, door effici ëntere en summierdere inrichting der departementen. De winst zou de gemeenten ten goede komen. Thans is nog altijd de „kop te groot en de staart te klein", aldus spr., op wiens interessante cause rie een diepgaande gedachtenwis- seling volgde. Vrachtwagen reed in op Zeeuwse trein Chauffeur kwam om het leven RILLAND-BATH. Op de spoor wegovergang van de Derde Weg heeft gisteren een tragisch ongeval plaats gevonden. Een vrachtauto van het trans portbedrijf L. van Houten te Waar de kwam omstreeks een uur in botsing met een passerende trein. De gevolgen waren ernstig. De cabine werd van de vrachtauto af geslagen en over een afstand van zeker driehonderd meter meege sleurd. De bestuurder van de auto, de 29-jarige heer M. van Driel uit St. Annaland werd op slag gedood. De auto werd grondig vernield, maar ook het treinstel liep zware schade op De zijkant van de trein vertoont een gapend gat van enkele meters lengte. Vlak achter de plaats waar de cabine van de auto zich in het treinstel boorde zat een sergeant van de luchtmacht. Deze liep een beenfractuur op, doch het laat zich aanzien dat de verwonding niet van ernstige aard is. GOEDERENTREIN GREEP AUTO Eén dode AMSTERDAM, 17-11 Op de on overzichtelijke splitsing van de Archangelkad? en Rigakade, dicht bij de Oude Hemweg achter het Houtveem te Amsterdam is van avond tegen 11 uur een personen auto gegrepen en minstens 50 meter meegesleurd door een lege wagon van een lange goederentrein, die in dit havencomplex door een loco motor werd opgeduwd. Naast de totaal vernielde wagen (een Volks wagen met het kenteken LK 77-57) trof men later de op slag gedode bestuurder aan. Om half één des nachts slaagden 20 man van politie en brandweer, die met vereende krachten omzichtig het wrak open sneden, er in de moeder van de be stuurder, die wonder boven won der nog in leven was, uit het wrak te bevrijden. Het slachtoffer is de 37-jarige P. Verburgt van de Rijksstraatweg in Duivendrecht. Hij was met zijn 67- jarige moeder, mevrouw Verburgt- van Veen in zijn auto op bezoek geweest bij zijn schoonvader, in een woonark in de Houthaven. UTRECHT. De minister van on derwijs, kunsten en wetenschap pen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft vanmiddag op het voormalige landgoed Rijnhuizen bij Jutphaas, het instituut voor plasmafysica van de stichting voor fundamen teel onderzoek der materie (FOM) officieel geopend en de eerste paal geslagen voor een laboratorium dat op het terrein van het land goed zal worden gebouwd. ROTTERDAM. In een loods van de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij te Rotterdam is vanmor gen de 45-jarige kraandrijver I. van Rood, wonende Lokhorst te Rotterdam, door een ongeval om het leven gekomen. De man stapte de cabine van een zg. loopkat bin nen om een collega iets te zeggen, toen de zaak opeens ging rijden. De man raakte bekneld en moest in het havenziekenhuis worden opgenomen. Daar bleek bij aan komst dat hij was overleden. TIEL. Doordat de 73-jarige M. Koops op de Korenmarkt te Tiel plotseling de rijweg overstak, werd hij door één voorbij komen de scooter gegrepen. De bestuur der F. H. van IC. uit Waddenoyen probeerde de oudé man nog te ontwijken, hetgeen niet gelukte. De heer K. kreeg enige ernstige verwondingen en werd in zorg wekkende toestand naar het zie kenhuis vervoerd, waar hij is over leden. ZIERIKZEE Kolendampvergiftiging in Clir. Nat. school Heden (dinsdag) morgen heeft zich in de twee - enkele jaren ge leden nieuw aangebouwde lokalen - van de Chr. Nationale school aan 't Vrije een geval van kolendamp vergiftiging voorgedaan, waardoor vrijwel alle leerlingen in min of meer sterke mate onwel zjjn ge worden. Dit kwam tot uiting toen de jeugd - voor het vrij kwartier - de klas lokalen verliet en het schoolplein betrad. Verschillende kinderen vie len bewusteloos neer, terwijl som migen sterke braakneigingen ver toonden. Het schoolhoofd de heer L. Th. Fennema en de voorzitter van het schoolbestuur de heer J. van den Doel namen uitgebreide maatregelen. De kinderen werden naar hun respektievelijke woningen gebracht. Enkele kinderen schijnen er wat ernstiger aan toe te zijn, waardoor overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk bleek. Over de toestand van deze kin- ren, alsmede over het aantal waren wij - bij het ter perse gaan van dit nummer - evenwel nog niet precies geïnformeerd, daar het schoolhoofd nog niet op school was teruggekeerd. Een der onderwij zers de heer v D. gevoelde zich eveneens onwel. Omstreeks 12.15 uur stelde de politie een onder zoek in. Vreemde praktijken van zeelieden Zeelieden, wier schip de haven van Zierikzee aandeed, hebben zich - naar later bleek - ingelaten met vervelende Draktijken. Zij boden een handelaar te Zierikzee een partij mais aan, die in de ruim van hun schip was achtergebleven. Omdat zij geen bestemming had den voor de mais - zo suggereer den zij - konden zij deze voor een belachelijk prijsje beschikbaar stellen. De handelaar gevoelde daar wel iets voor, maar toen het puntje bij het paaltje kwam, to verden de zeelieden ook een aan tal tapijten te voorschijn, die zij te koop aanboden met de opmer king, dat zij deze tapijten wel kon den kopen, omdat ze aan de mais zo'n koopje hadden. De handelaar begon toen echter lont te ruiken en bedankte voor de eer. Ook op een ander adres hebben de pseudo- koonlieden het nog geprobeerd. Uiteindelijk bleek er helemaal geen mais aanwezig te zijn. Het was een verkooptruc. Ingezonden mededeling JONKER FOTO TOE STEL ZEGT (en... om foto-artikelen te geven!) Publikatie van ons artikel over het gevaar dat is ontstaan met betrekking tot het voortbestaan van de molen aan de Lange No- belstraat te Zierikzee, heeft ver schillende zeer sympathieke reac ties uitgelokt. Eén daarvan een gift van f 100,00 van een be woner van Schotiwen-Duiveland, heeft ons, in overleg met burge meester mr. F. Th. Dijckmeester, doen besluiten, via ons blad een „reddingsactie" in te stellen. Een der praktische uitvloeisels is de mogelijkheid tot het storten van giften groot of klein op het gironummer van de Zierik- zeesche Nieuwsbode (137 6 7 7). Op het girostrookje dient ver meld: Molenactie Zierikzee". De op deze wijze ingezamelde gel den zullen t.z.t., binnen het kader van een officiële actie voor be houd van de molenaan de be trokken autoriteiten worden over gedragen. Met enige vrijmoedigheid doen wij een beroep op onze lezers iets voor de molen te willen offeren. Een gat in de lucht" op deze plaats of een „peperbus" zou bij zonder spijtig en onfraai zijn. Verwachting tot woensdagavond: Meer wind Matige tot krachtige en langs de Waddenkust af en toe harde wind tussen zuidoost en oost; vrij koud weer met vannacht temperaturen om het vriespunt; over het alge meen meer bewolking maar weinig of geen neerslag. 18 nov. Zon op 8.04, onder 16.46. Maan op 19.22, onder 10.26. 19 nov. Zon op 8.05, onder 16.45. Maan op 20.14, onder 11.11. Laatste kwartier: 23 nov. te 14.03. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 18 nov. 19 nov. 4.50 v.m. 5.18 v.m. 16.59 n.m. 17.29 n.m. BROUWERSHAVEN: 18 nov 4.24 v.m. 16.33 n.m. 19 nov. 4.56 v.m. 17.03 n.m. Springtij: 17 nov. NEW ORLEANS. In de Golf van Mexico, ongeveer 160 km ten zuidoosten van New Orleans, Is gisteren een Amerikaanse passa giersvliegtuig neergestort Alle 42 inzittenden zyn, naar men aan neemt, omgekomen. SCHOOLPROBLEEM IN DE WESTHOEK (Van onze redakteur) BURGH, 16-11. Over het al of niet voortbestaan van de openbare lagere school te Burgh, is vanavond in „De Koebel" een belangrijke ver gadering gehouden, waarop de ouders aanwezig'waren die school gaande kinderen hebben of deze in de toekomst zullen hebben. Bo vendien was aanwezig het college van h. en w. der gemeente Burgh en een delegatie van Volksonder wijs in Zeeland. De problematiek van de Burghse school wordt uitgemaakt door het feit dat het leerlingenaantal van de school - naar verwacht wordt - in de naaste toekomst belangrijk zal teruglopen. Annex met dit vraagstuk - hoe wel mogelijk er niet voor honderd procent van afhankelijk - is de voorgenomen nieuwbouw van een openbare lagere school. Om een duidelijk inzicht te hebben in het gevoelen der ouders heeft men deze op de gehouden vergadering de ge legenheid gegeven zich uit te spre ken over hun gevoelens ten aan zien van de eigen school in de eigen gemeente. Het alternatief Het alternatief zou - in het ka der van de hangende vraagstukken - zijn het voortbestaan van de school of het dirigeren van de Burghse jeugd naar de school te Haamstede. A Deskundigen, die laatstgenoemde gedachte voorstonden, waren mede ter vergadering genodigd. Woord voerster van hen was mevr. Lysen- Beerens, die uiteenzette dat h.i. een streekschool betere opleidingsmo gelijkheden biedt voor de jeugd. Het gaat haar niet om pro Burgh of pro Haamstede, maar om de best mogelijke opleidingskansen voor de jeugd. Als de Burghse school naar Haamstede gaat, komt zij in een „zesklassige" school. Dit dunkte haar beter te zijn dan een eigen „tweeklassige" school te Burgh. Het Burghse standpunt De heer J. C. de Feyter evenwel verdedigde het Burghse standpunt. Het is z. i. nog de vraag of ook het onderwijs aan een kleinere school - in casu te Burgh - niet even goed tot zijn recht komen kan dan aan de school te Haamstede. Spr. ging terug in de historie van de Burghse school, die van 1843 da teert. Hij wees er op dat van deze school leerlingen het leven zijn in gegaan, die het ver hebben ge bracht. De outillage van de huidi ge school te Burgh is niet best, zo dat een nieuwe school dringend noodzakelijk is. Spr. zeide te ge loven in een latere toeneming van het aantal inwoners, waardoor weer meer kinderen de school te Burgh zouden gaan bezoeken. De heer de Jong - sprekend na mens Volksonderwijs - zag liever dat nog vandaag de spade in de grond wordt gestoken voor een nieuwe school dan morgen. Na de speeches en de diskussies kwam het tot stemming, waarbij de ver gadering met overweldigende meerderheid zich uitsprak voor behoud van de school te Burgh. Schouwen-Duiveland maakt kans op Binnenvaartcursus Cursisten nodig uit Bruinisse en Zierikzee De jongere mosselkwekers te Bruinisse hebben nog steeds goede herinneringen aan een tweetal cur sussen (voor het behalen van het binnenvaartdiploma), die vlak voor en in de oorlog werden gehouden en waarvan toen een aantal hun ner kon profiteren, door hun ken nis te verrijken. Na de oörlog gingen opnieuw stemmen op, een dergelijke cursus te Bruinisse te organiseren, maar feiten als het optreden van de mosseelparasiet in 1951 en de ramp van 1953 waren even zo vele tegen slagen waardoor het organiseren van een dergelijke cursus moest worden uitgesteld. Het aantrekken van de bevoegde leerkrachten bleek later eveneens een handicap, maar thans heeft burgemeester van der Linde opnieuw deze zaak ter hand genomen, met het gevolg dat er grote kans van slagen is, dat een cursus in het leven zal kunnen worden geroepen, liefst ook in samenwerking met gega digden uit naburige gemeenten met name uit Zierikzee. Eind november zullen bespre kingen worden gehouden, waarbij het van het aantal deelnemers zal afhangen of het in het leven roe pen van een Binnenvaartcursus zal doorgaan. De kosten zijn tot redelijk minimum teruggebracht. Ingezonden mededeling Zie advertentie op advertentie pagina bijblad. DE VAL VAN BARRANCA 5. „Ziezo, snoeshaan", roept Agua uitdagend, „ik zal je Ieren wie hier op Barranca de lakens uitdeelt!" Hij wipt de gevederde hoed van de lanspunt en zet hem op, wat hem niet bepaald indruk wekkend maakt. „En kom nu <maar eens van jullie knollen af, smakkers". Met een hoofd zo rood als een pioen klimt de edelman uit het zadel, evenals zijn lansknecht. De edelman haalt met een driftig gebaar een rol perkament tevoorschijn en werpt het Agua toe. „Lees dit, blaaskaak", briest hij woedend, „dan zul je misschien begrijpen dat ik hier in naam van de koning van Napels stai" Auga's grote kikkerogen worden nog groter, 'als zij onderaan het perkament het koninklijke zegel zien hangen. Snel leest hij het perkament door en kijkt dan verbijsterd naar de edelman, die hem triomfantelijk opneemt. „En geef mij nu mijn hoed terug!" snauwt de edelman. „Ik, als rentmeester van Rodolfo, de nieuwe Heer van Barranca, heb het hier nu voor het zeggen! Ga ons voor naar het kasteel!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2