Coalitieregering vraagt socialisten deel te nemen aan overleg DE ZIERIKZEESCHE COURANT Indonesië en de Indisch- Chinese grensgeschillen V.S. ZULLEN EENS MOETEN BESLISSEN OF OVERZEESE TROEPEN TERUG MOETEN Extra bijdrage van Nederland voor de vluchtelingen Verdachte souvenirwinkeltjes BRITSE PREMIER ZIET OPEENVOLGENDE KANSEN VOOR ONTSPANNING Treffen tussen Israël en Libanon Chroesjtsjef ook naar Bonn Ontmoeting Dalai Laina-Eisenhower? DINSDAG 17 NOVEMBER 1959 No. 18669 116e jaargang 7JERIKZEESaili®NftUWSB0DK ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochlman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 België en de Congo Minister de Schrijver deze week naar Leopoldstad BRUSSEL, 16-11. De minister van Kongo en Roeanda-Oeroendi, de heer de Schrijver, zal vrijdag naar Leopoldstad vertrekken, zo is maandag in de Belgische hoofd stad vernomen. De minister zal het overleg bijwonen tussen het bestuur en Kongolese politieke leiders aan de vooravond van de eerste algemene verkiezingen in de Belgische kolonie, die begin volgende maand zullen worden ge houden. De Belgische regering - een coa litie van katholieken en liberalen - heeft maandag de socialistische oppositie formeel gevraagd deel te nemen aan een delegatie van drie partijen naar het overleg met Kon golese leiders dat deze maand in Kongo zal worden gehouden. Na een vergadering van het ka binet werd in kringen uit de om geving van de regering verklaard dat het bestuur van de socialisti sche partij het voorstel vandaag - maandag - nog zou bestuderen. De voorgestelde parlementaire dele gatie zou bestaan uit zes leden - van elke partij een senaatslid en een lid van de kamer van volks- DJAKARTA, 16-11. „Antara" meldt dat acht Indonesische parle mentsleden een ontwerpresolutie hebben ingediend, waarin de In donesische volksvertegenwoordi ging een beroep doet op India en China om hun grensgeschillen op vreedzame wijze te regelen. In de ontwerpresolutie wordt voorts een beroep gedaan op alle Aziatische en Afrikaanse landen om medewerking te verlenen tot het houden van een conferentie, waarop de geschillen tussen Afri kaanse en Aziatische staten zou den moeten worden besproken. vertegenwoordigers. Eerder was een uitnodiging aan de socialisten om aan de conferentie deel te ne men, verworpen. Geen deling van verantwoordelijkheid Premier Eyskens heeft in de volksvertekenwoordiging er op ge wezen dat hij niet poogt zijn ver antwoordelijkheid te delen met de socialisten. De regering wil echter dat de deelnemers aan het overleg werkelijk het land vertegenwoor digen. Het is nog niet bekend wanneer en waar precies het over leg met de Kongoleense leiders zal worden gehouden. Verwacht wordt dat de minister voor Kongo, de Schrijver, vrijdag naar Kongo zal reizen. Een socialistische zegsman ver klaarde dat de voorzitter van de socialistische partij, Collard, minis ter de Schrijver schrifelijk van het standpunt der socialisten op de hoogte zal brengen. De socialist' n willen alleen aan het overleg deel nemen als de parlementaire afger vaardigden ook werkelijk zouden mogen meepraten en niet, zoals de regering wil, er slechts als waar nemers bij zouden zitten. Militaire begroting beloopt 41 miljard dollar AUGUSTA, 16-11. De Amerikaan- se minister van defensie, Mcelroy, heeft maandag te Augusta in Ge orgia gezegd dat de Verenigde Staten eens, al is het nu niet da delijk, zullen moeten beslissen of een aantal van hun troepen over zee naar hun vaderland moet te rugkeren. Hij zei dit na besprekingen met president Eisenhower en andere hoge functionarissen over de mili taire begroting voor het financiële jaar 1960-1961. De bedoeling er van was de begroting binnen de perken te houden, Mcelroy zei dat maandag besloten is tot enkele be snoeiingen en enkele verhogingen. Hij gaf geen bij zonderheen. De militaire begroting die de rege ring aan het congres zal voorleg gen, zal een bedrag van ongeveer 41 miljard dollar belopen, aldus de minister. De begroting Dit is meer dan de helft van de totale Amerikaanse begroting en evenveel als de huidige militaire begroting. Mcelroy is maandag met negen andere hoge functiona rissen naar Augusta gevlogen, In het niemandsland tussen oost- en west-Duitsland, bij de grenspost Helmstedt/Mariënborn „verblijven" drie Joegoslaven, die geen papieren meer hebben. De mannen zijn uit oost-Dicitsland naar west-Duitsland gekomen doch werden zonder papieren niet toegelaten. In oost-Dults- land werden zij echter ook niet meer binnengelaten, zodat zij gedwon gen zijn in het niemandsland te blijven, totdat over hun uiteindelijk lot zal zijn beslistEen klein vuurtje moet hen helpen de kilte van de novemberdagen te verdrijven. waar president Eisenhower een paar dagen vakantie neemt.. De luchtmacht wenst meer geld voor B-70 bommenwerpers, de marine voor „Polaris"-raketten voor duikboten en het leger voor modernisering van zijn bewape ning en in het bijzonder voor „Ni- ke-Zeus"-raketten. De uitvoering van al deze projecten ondervindt vertraging doordat er niet gei.c^t geld voor beschikbaar is. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De Madrileense kappers gebr. Blanco hebben tijdens een show in de Spaanse hoofdstad hun nieuwe kapsel voor deze herfst en de komende winter getoond. GENEVE, 17-11. De raad van het intergouvernementele comité voor Europese migratie heeft maandag de directeur gemachtigd de crisis- reserve van 500.000 dollar aan te spreken om het voorziene tekort voor 1959 425 000 dollar te dek ken. Dit tekort is ontstaan doordat er 5.000 vluchtelingen meer dan voorzien was zijn vervoerd. De directeur van de Nederlandse emigratiedienst, ir. B. W. Haveman zei dat Nederland 50.000 dollar wil storten om het tekort voor 1959 te helpen dekken, indien ook andere regeringen een steentje hiervoor bijdragen. De resserve zou dan niet aangesproken behoeven te worden. NIEUW DELHI, 16-11. Een op- positieleider vertelde maandag in het Indische parlement, dat in het Kalimponggebied in noordoost-In- dia vele Chinezen souvenirwinkel tjes in de dorpen hebben gevestigd, hoewel er daar eigenlijk geen klan dizie voor bestaat. De communisten zouden in dat gebied een sterke propaganda-actie voeren en de spreker verzocht Nehroe deze acti viteit een halt toe te roepen. Kalimpong ligt slechts op enkele kilometers van Tibet. STICHTING „OPENBAAR KUNSTBEZIT" HOOPT OP 100.000 LEDEN Groot waardevol eigen kunstbezit DEN HAAG, 16-31. De staatsse cretaris van Onderwijs Kunsten en Wetenschappenmr. Y. Scholten, heeft hedenavond in een radiotoe spraak, de nieuwe radio-cursus van de stichting Openbaar Kunstbezit onder de aandacht gebracht. Hij zei te hopen, dat het aantal deelnemers dit seizoen de 100.000 zal bereiken. De heer Scholten haalde in zijn toespraak een uitlating aan van een hoogleraar in de kunstgeschiedenis. Nederland behoort tot de twee of drie landen die kunnen bogen op een zeer waardevol eigen kunstbe zit, wanneer men hiertoe alleen zou rekenen de kunstschatten, die internationaal gezien belangrijk zijn en niet afkomstig zijn van bui tenlandse kunstenaars. Salarissen van kleuter leidsters worden herzien DEN HAAG, 16-11. Het kabinet heeft besloten, dat de salarissen van de kleuterleidsters in de alge mene commissie voor overleg in za ken betreffende de rechtspositie van onderwijzend personeel op nieuw zullen worden bezien. Aan de algemene commissie is gevraagd zo spoedig mogelijk rapport uit te brengen over de plaats, die het sa laris van de kleuterleidsters in het geheel der onderwijssalarlssen moet innemen. Volledige overeenkomst uitgesloten LONDEN, 16-11. De Britse minis ter-president, MacMillan, heeft maandagavond op het jaarlijkse banket van de burgemeester van Londen verklaard dat het naar zijn oordeel mogelijk moet zijn op een topconferentie tot bepaalde over eenkomsten te komen die naar hun aard of Hun aantal beperkt zijn. Boven alles moet het mogelijk zijn aan het einde van zofn topconferen tie een afspraak te maken voor een volgende. Zo kan, zei hij, de spanning in de wereld worden vermidnerd en de vraagstukken stap voor stap wor den opgelost. De standpunten zijn te verschillend en meningsverschil len gaan te ver in de geschiedenis terug om een volledige overeen stemming te kunnen verwachten. Een dergelijke conferentie moet, aldus MacMillan, grondig worden voorbereid en hiervoor is aan de zijde van de westelijke landen vol ledig vooroverleg noodzakelijk. „Groot-Brittannië maakt deel uit van Europa, het heeft deel aan het Europese leven en de Europese tra ditie. Heel onze geschiedenis be wijst dit", aldus de premier. „Ons doel Is de zo ver mogelijk gaande en de zo vruchtbaar mogelijke as sociatie van Europese landen". Over de doelstellingen van de „Stichting voor estetische vormge ving, door middel van de radio, In woord en beeld", zoals „Openbaar Kunstbezit" officieel heet, zeide de staatssecretaris dat de stichting in de eerste plaats de deelnemers kleurenreprodukties biedt van be kende en minder bekende kunst werken (en door middel van een speciale loterij ook oorspronkelijke kunstwerken van hedendaagse kun stenaars) en voorts de deelnemers een speciale toegangskaart ver schaft voor de meeste Nederlandse musea. Politieke commissie der V.N. NEW YORK, 16-11. De vertegen woordigers van Israël en Libanon hebben maandag in de speciale po litieke commissie der Verenigde Naties een felle woordenwisseling gehad, waarin beide partijen elkan der de schuld trachtten te gsven voor het lot van het miljoen Ara bische vluchtelingen, dat in 1948 gedurende de strijd tussen de jonge staat Israël en zijn Arabische buur staten, die poogden de nieuwe Joodse staat te overweldigen, uit Palestina is gevlucht. De Israëlische afgevaardigde voerde aan dat de vluchtelingen vrijwillig waren uitgeweken, nadat de Arabische leiders er bij hen op aan hadden gedrongen uit Pales tina weg te trekken, „terwijl de Arabieren Israël van de kaart ve gen". En de Libanees zei dat Israël de Palestijnse Arabieren „als vee" uit het land had verdreven. De beste manier om uiu vrienden te behouden is ze nooit iets te lenen en nooit iets schuldig te zijn. DE BILT. De seismografen van het KNMI hebben een zeer sterke aardbeving opgetekend waarvan de haard zich vermoedelijk in het zuidwesten van Griekenland be vindt. DEN HAAG. Naar in bevoegde kringen te Den Haag wordt ver nomen bestaat de mogelijkheid dat de Amerikaans-Nederlandse luchtvaart-onderhandelingen zul len worden uitgesteld. Deze onder handelingen over landingsrechten van de KLM zouden op 8 decem ber beginnen. Koningin Juliana bestemde geld voor Nieuw-Guinea HOLLANDIA, 16-11. Zoals enige tijd geleden werd gemeld, heeft H.M. de koningin van het bij haar vijftigste verjaardag door het Ne derlandse volk a^nreboden be drag f 80.000 bestemd voor sociaal werk onder de jeugd Ln Ned. Nw. Guinea. Het geld was speciaal be stemd voor het werk ten behoeve van de jeugd boven 7 jaar in de stedelijke centra in de buiten schoolse uren. De plannen voor de besteding worden thans te Hollandia nader uitgewerkt. Het ligt, aldus werd vernomen, in de bedoeling, uit een van het bedrag te stichten fonds permanente voorzieningen te tref fen, zoals de bouw van vereni gingslokalen met sportgelegenheid. De gedachten gaan er naar uit, een zulk een gebouw te stichten te Hollandia, twee met een speel weide, te Manokwari en een te Merauke. Veel onderwijzers in spé 's-GRAVENHAGE, 16-11. De toe- loop van kandidaten voor de kweek school was dit jaar zeer groot, deelt minister Cals aan de Tweede Ka mer mede. De eerste klassens van de eerste leerkring telden vorig jaar 4684 en thans 5436 leerlingen. Ook tot de eerste klasse van de tweede leer kring zijn weder velen toegelaten, die in het bezit zijn van het eind diploma van een school voor V.H. M.O. Immers, bedroeg het aantal leerlingen van de tweede klasse der eerste leerkring vorig jaar 3672, terwijl nu de eerste klasse der tweede leerkring 4561 leerlingen telt. Tengevolge van het een en ander is het totaal aantal kweekschool leerlingen gestegen van 19.037 tot 21.059. BONN, 16-11. In Bonn doen ge ruchten de ronde volgens welke Chroesjtsjef in het komende voor jaar en nog vóór de topconferentie tussen Oost en West, een bezoek aan west-Duitsland zou willen bren gen. In officiële kringen zegt men dat de mogelijkheid van een bezoek van Chroesjtsjef nog niet onder de ogen wordt gezien, doch de geruch ten willen dat de persoonlijke brief die Chroesjtsjef de vorige maand aan Adenauer zond, o.m. over deze kwestie gaat. Men verwacht dat Adenauers antwoord op deze brief de komende dagen in Moskou zal worden overhandigd. NIEUW DELHI, 16-11. Van wel ingelichte zijde te Nieuw Delhi is vernomen dat de Dalai Lama Ame rikaanse kringen in de Indische hoofdstad heeft gepolst of hij tij- denss het bezoek van president Eisenhower in december de Ame rikaanse president zal kunnen ont moeten. Het wordt te Nieuw Delhi weinig waarschijnlijk geacht dat een der gelijk verzoek van de Dalai Lama zal worden ingewilligd, omdat de positie van de Indische regering te genover communistisch China er nog moeilijker door zou worden. Litteraire grammofoonplaten in de handel AMSTERDAM, 16-11. Een Am- sterdamse uitgeverij (E. M. Queri- do'ss Uitgevers Mij. N.V.) gaat een serie litteraire grammofoonplaten onder de titel „Stemmen van schrij vers" uitgeven, waarvan de intro ductieplaat deze week is uitge bracht. Daarop zijn de stemmen vastgelegd van zeven levende Ne derlandse dichters, die zelf hun ge dichten, totaal veertien, voordra gen. De uitgeverij is voornemenss jaarlijks een tiental platen uit te brengen. Een groot aantal Neder landse auteurs heeft daarvoor reeds zijn medewerking toegezegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1