St. Nicolaas wil het liefst Nederlands speelgoed geven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 16 NOVEMBER 1959 No. 18668 VERSCHILLENDE SCHEPEN DOOR STORM IN MOEILJIKHEDEN GEBRACHT Stormsnelheden van 150 km per uur DEN HAAG, 13-11. Verscheidene schepen hebben vrijdag tengevol ge van het zware weer op zee met moeilijkheden te kampen gehad. Een krachtige storm bracht hagel en sneeuw in vele delen van west- Europa en ook op de Middellandse Zee en op het Italiaanse vasteland spookte het. In het Kanaal kampte de Griekse vrachtboot Evros (7224 ton) met een gebroken roer nabij Beach Head met de zware storm die haar naar de kust dreef. Ondanks de storm ging het zoeken naar de woensdag voor het Kanaal veron gelukte Engelse straaljager door, maar alle speuren bleef vergeefs. In de Ierse Zee vroeg vrijdagmid dag het Nederlandse m.s. Ador (288 ton) om sleepboothulp, toen het zich op vijf mijl uit de Engel se kust nabij Sharp Nose bevond. De Engelse sleepboot Marinia voer ter assistentie uit. TreUer kreeg machineschade De Poolse treiler Sova kreeg op de visserijgronden op 60 mijl ten noordwesten van IJmuiden ma chineschade, waarvoor de sleep boten Titan en Holland ter assis tentie uitvoeren. Ook het Hospi taal-kerkschip „De Hoop" bood hulp aan. De Titan zou tenslotte de treiler naar IJmuiden proberen te slepen. Een ander Pools schip, de Gli- wice (1446 ton), onderweg van En geland naar Polen, dreigde op Corawalls rotsige kust te slaan en vroeg sleepboothulp. De storm was inmiddels bij de Britse kust tot snelheden van 150 km per uur aangewakkerd en zou naar verwachting nog sterker worden. Zwaar weer Ook buiten Europa woedden de elementen. Hevige stormen en wervelwinden veroorzaakten over stromingen en schade in Australië en Japan. De tyfoon „Emma" teis terde Okinawa en bezorgde de Japanse kustwacht veel last. Een andere zware storm was vrijdag avond onderweg naar de Philip- pijnen. In noordoostelijk Australië is de vloedwaarschuwingsdienst in staat van alarm gebracht. Vele weg- en treinverbindingen zijn daar verbroken. Chroesjtsjef's bezoek aan Frankrijk belangrijk Bij zijn terugkeer in Londen noemde Selwyn Lloyd het komende bezoek van Chroesjtsjef aan Frank rijk een belangrijk? nieuwe factor in het proces van persoonlijke con tacten die begonnen met het be zoek van premier MacMillan en Lloyd aan Moskou. „Het gaat er om de ontspanning die sedertdien ontstaan is, te handhaven. Wij wil len alles vermijden dat de verbe terde atmosfeer te niet zou doen. Ik geloof dat het bezoek aan Parijs van Chroesjtsjef zal bijdragen tot verdere verbetering van de sfeer", aldus Selwyn Lloyd, die meedeelde dat Chroesjtsjef gevraagd was tus sen 20 februari en eind maart naar Parijs te komen. De Russische pre mier wilde het liefst op 15 maart naar Frankrijk reizen. „Er bestaat overeenstemming met de Franse re gering om de topconferentie zo spoedig mogelijk daarna te houden" aldus Lloyd verder. Staalconflict in V.S. nog niet opgelost NEW YORK, 13-11. De commis sie voor d? lonen van de „United Steelworkers Union", die het voor naamste orgaan voor het vaststel len van de politiek van het vak verbond is, heeft eenstemmig be sloten de staking in de staalindus trie te hervatten indien er in de huidig? „afkoelingsperiode" geen regeling tot stand komt. De arbeiders zijn zoals bekend in gevolge een gerechtelijke uitspraak op grond van de wet van Taft en Hartley tot 26 januari weer aan het werk gegaan. Vliegtuig vloog zware vracht LONG BEACH, 13-11. Een Dou- glas C-133a „Cargomaster" van de Us Air Force, heeft een nieuw re- kord in het luchtvervoer geves tigd door een lading van liefst 47.858 kg te vervoeren. Dit gewicht staat gelijk met dat van 500 (dik ke) pasagiers. Dit grootste vracht vliegtuig ter wereld startte van Long Beach aan de Californische westkust en kwam, met een tus senlanding in Fort Worth, na 9 u. en 10 min. vliegtijd, aan op Dover Air Force Base bij Washington. Hier werd 11.000 kg vracht uitge laden en nadat bijgetankt was zet te het vliegtuig zijn reis voort naar een overzeese basis. In Zwitserland strandden vier oefenhelikopters bij Martigny in de bergen. De piloten moesten een toevlucht in een schuilhut zoeken voor de verblindende sneeuwstor men. In Oostenrijkse Karinthië is door zware sneeuwval acuut ge vaar voor lawines ontstaan. De bergwegen van Italië naar zuid- Slavië waren onbegaanbaar. Amerikaanse luchtmacht hield ,oversea'-oefening WASHINGTON, 13-11. - Circa honderd supersonische jachtvlieg tuigen en bijbehorende transport toestellen zijn deze week in het geheim naar Frankrijk gevlogen als onderdeel van een oefening om de paraatheid in geval van nood te beproeven, zo is door de Amerikaanse luchtmacht meege deeld. De vliegtuigen zullen gedurende een week in west-uropa oefenen en daarna naar Amerika terugke ren. De laatste maal dat deze tac tische luchtvloot naar het buiten land ging, was in augustus 1958. Zij vloog toen wegens crisis om Formosa naar het verre oosten. Ijzig avontuur VENLO, 13-11 In het slacht huis te Venlo werd gisteren namiddag een noodslachting verricht, waarna het vlees in de koelcel werd opgeborgen. Groot was de verbazing van het personeel van het slacht huis, toen men in de koelcel de heer D. en zijn zoon aan trof, die bij een bezoek aan het Venlose slachthuis door een misverstand in een der koelcellen waren opgesloten. Dankzij de noodslachting hoefden vader en zoon niet de gehele nacht in de koude cel door te brengen. 25 jaar huishoudelijke en gezinsvoorlichting DEN HAAG, 13-11. In het ge- bouw yan kunsten en wetenschap pen te Utrecht zal op 18 novem ber het 25-jarig jubileum van de stichting commissie voor huishou delijke en gezinsvoorlichting ge vierd worden. De minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompe zal een toespraak houden. Het doel van de stichting is te trachten de huisvrouw een maxi mum profijt van haar huishoud geld te doen trekken. In de loop der jaren breidden zich de werk zaamheden van de commissie steeds uit, vooral doordat de ont wikkeling van de techniek de huisvrouw voor de moeilijkheid plaatste een keus te moeten doen uit een veelheid van artikelen en apparaten. Daarnaast werd bij zonder aandacht gegeven aan het vooral na de oorlog urgent ge worden probleem van de onmaat schappelijke gezinnen. De economische wedloop tussen Rusland en Amerika WASHINGTON, 13-11. Allen Dul- les, directeur van de centrale in lichtingendienst, he?ft vandaag voor een Congrescommissie ver klaard, dat de Amerikaanse econo mische voorsprong op de Sowjet- Unie in 1970 in gevaarlijke mate zal zijn verkleind, tenzij Amerika snel le vorderingen maakt. Hij deelde med?, dat in.de afgelopen tien jaar de economische groei van de Sow- jet-Unie tweemaal zo groot is ge weest als die van de Verenigde Staten. Onbetwistbaar is de Sow- jet-Uni? thans de tweede industri ële mogendheid van de wereld en ook kan worden gezegd, dat de waarde van de militaire inspanning der Sowjet-Unie ongeveer gelijk is aan die van de Verenigde Staten. Dulles verklaarde evenwel de wat hij noemde overdreven beweringen T an de Russische premier, Chroesjt sjef, te willen tegenspreken. Hij zeide, dat het zeer zeker niet waar is, dat d? Sowjet-Unie in 1970 de hoogste levensstandaard ter wereld zal hebben, zoals Chroesjtsjef be loofd heeft. Volgens Dulles is dit een grove overdrijving. Nationale Reserve in sterkte achteruitgehold 's-GRAVENHAGE, 14-11. - De sterkte van de Nationale Reserve bedraagt ongeveer 3.500 man, voor een deel in voldoende mate geoe fend. Dit kan niet bevredigend ge noemd worden, vindt de minister yan Defensie. Gezien de geringe huidige sterkte meente hij dat de Nationale Reserve slechts een be perkt nut heeft. De minister van Defensie maakt deze opmerkingen in zijn nota naar aanleiding van het verslag van de vaste commissie voor defensie uit de Tweede Kamer over de begro ting voor 1960. Te veel soldaten zwemkunst niet machtig DEN HAAG, 13-11. De lichame- lijke opvoeding in Nederland heeft tot gevolg dat bij opkomst gemid deld 65 tot 70 procent van de dienstplichtigen niet kan zwem men. Bij de pontonniers ligt dit percentage tussen de 30 en 35 pet. Bij vertrek met klein verlof is dit gedaald tot ongeveer 25 pet. Bij de overige genie-onderdelen is het percentage niet-zwemmers aan het einde van -de diensttijd 60 -tot 65~ pct. De commando-opleidingen be ginnen met een gemiddeld percen tage niet-zwemmers van 25, bij vertrek met klein verlof is dit ge daald tot minder dan vijf, zo deelt de minister van defensie mede in zijn nota in antwoord op een des betreffende vraag in het verslag van de vaste commissie voor de fensie uit de tweede kamer over de begroting voor 1960. r De Duitse bondsregering heeft de Sow jet-regering in een nota gevraagd of zij iets weet over de twee west-Duitse jachtbommen werpers die sedert 22 oktober wor den vermist, en woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken te Bonn deelde vrijdag avond mee, dat de regering te Moskou nog niet heeft geant woord. TIBET WORDT GEKNEED NAAR COMMUNISTISCH MODEL Herverdeling van gronden in het land PEKING, 13-11. De Chinese com munisten hebben besloten dat het thans tijd is om tot herverdeling van het grondbezit in Tibet over te gaan, aldus blyk uit het Pe- kingse Volksdagblad van vrijdag. Dit besluit werd genomen door de commissie voor Tibet van de Chi nese communistische partij, °P ecn zitting die drie-en-ecn-halve week duurde en op 18 oktober eindigde. Het grootste deel van de lande rijen in Tibet is thans het eigendom van feodale heren en lamakloos ters. Volgens de commissie dienen de grootgrondbezitters die niet hebben deelgenomen aan de anti-Chinese opstand in maart jongstleden, schadevergoeding te ontvangen voor de onteigende landerijen, maar het land van de deelnemers aan de opstand moet zonder betaling wor den onteigend. In de maanden sedert de opstand zijn 503 plattelandsverenigingen m Politie heeft vrijdag een dertig tal leerlingen van een middelbare school te Oslo ondervraagd in ver band met een poging tot vergifti ging van de leraar in scheikunde. Deze proefde, toen hij meegenomen brood at, een bittere smaak bij het eten van een broodje, dat hij on middellijk uitspuwde. Het bleek een dodelijke hoeveelheid vergift te be vatten. voor landhervorming opgericht met meer dan 100.000 leden. Ook in an dere kringen heeft het streven naar landhervorming steun gevonden, waaruit blijkt dat de tijd thans rijp is voor verwerkelijking van plan nen in deze richting. De commissie maakt onderscheid tussen landbouwgebieden en her- dersgebieden. Industrie zei beste beentje voor De Nederlandse speelgoedindu strie heeft dan ook zijn beste beentje voorgezet en komt verras send goed voor de dag. Trouwens ook op de buitenlandse markt speelt deze industrie een steeds be langrijker rol. Opvallend populair is het Nederlandse houten speel goed in Duitsland, dat zelf op dit gebied toch zo'n grote reputatie heeft. Dat is niet zo verwonderlijk als wü weten, dat alles wordt ge daan om tot verantwoord speel goed te komen. Een van de grote Nederlandse fabrieken heeft zo wel een kinderpsychologe als een industrieel ontwerper in dienst. Montage-rage en techniek Deze ontwerper, van Blokland, is o.a. de geestelijke vader van de thans door de jeugd zo veelge vraagde montagedozen. Met de in houd hiervan - houten latten en balkjes met schroeven en moeren van zacht plastic - kunnen een oneindig aantal modellen worden geconstrueerd. Echt iets voor kleine en grote knutselaars. In deze eeuw van snelheid zijn ook de plastic schaalmodellen van vliegtuigen veelgevraagd. Ameri kaanse ontwerpen worden door een Nederlandse fabriek in licen tie gemaakt, met het grote voor deel dat deze schaalmodellen met een Nederlandse handleiding wor den geleverd en goedkoper zijn. Maar ook de auto heeft de alge mene belangstelling, zowel bij jong als oud. Heel aantrekkelijk zijn zijn de miniatuur-autotjes van Nederlandse makelij. Het spreekt wel haast vanzelf, dat deze serie is gestart met een reeks DAF-mo- dellen, van het personen-wagentje tot en met de zwaartransport-trek- ker. Het zijn de eerste miniatuur tjes ter wereld die in dit kleine formaat echte ruitjes hebben. De prijs, nog géén gulden, is wel de grootste verrassing. En welke jon gen die van techniek houdt, wil niet zijn eigen radio bouwen. Ook dat kan met een Philips radio bouwdoos. Houten blokken voor de kleintjes Kinderen en heus niet alleen de allerkleinsten, steken alles in de mond. Met de gele ruw-houten blokken, zoals die veelal uit het buitenland komen, lopen zij dus gevaar. De gepolijste, zgn. gesio- liete Nederlandse blokken steken daarbij wel heel gunstig af. Heer lijk moet het zijn te spelen met een houten wagen met blokken, waar van de auto kan rijden en die ge laden en gelost kan worden, kor tom waar meer dan één hande ling mee kan worden verricht en waardoor de fantasie van het kind wordt geprikkeld. Knutselen met montagedoos en aandacht voor houten speelgoed. Enkele voorbeelden miniatuur-autootjes. En nog veel meer Er is te veel om op te noemen. Denken wij nog aan verschillen de gezelschapsspelen, waarvan het Amerikaanse scrabble-spel, dat in Nederland in licentie wordt ge maakt, heel populair is, aan pop pen en poppenkleren geheel vol gens de laatste mode, aan ballen, thans vaak van plastic in plaats van rubber, aan turnwerktuigen als schommel, rekstok en ringen, aan rolschaatsen en nog veel meer. Nederland maakt het allemaal en goed, aangepast aan de ontwik kelingsfase van het kind en ver antwoord van vorm en uitvoering. In zomerseizoen 1960 zusterschip in de vaart op dienst Zierikzee-Katseveer Veerdiensten in Zeeland werken met grote tekorten VLISSINGEN, 13-11. Uit de be- bgroting 1960 van de provincie Zee land, die thans door Ged. Staten is aangeboden, blijkt dat men het te kort van de veerdiensten over de Westerschelde heeft geraamd op f 4.290.100,—. Voor 1959 was een te kort geraamd van f 3.845.075, Onderverdeeld over de drie veer diensten over de Westerschelde raamt men voor het veer Vlissin- gen-Breskens een tekort van f 2.751.000,— (f 1.979.500,— in 1959). Het tekort op deze lijn in 1958 be droeg f 1.558.728,22. Voor het veer Terneuzen-Hoede- kenskerke is een tekort geraamd van f 268.000,vrijwel gelijk aan het vorige jaar. Het veer Kruiningen-Perkpol- der vertoont voor 1960 een geraamd tekort van f 1.271.100,belangrijk lager dan de raming voor 1959. Deze tekorten moeten door het Rijk worden gedragen. De tekorten van de veerdiensten over de Oosterschelde, die ten laste komen van de provincie, zijn voor 1960 geraamd op f 536.550, Het grote verschil op de lijn Vlis- singen-Breskens wordt in hoofd zaak veroorzaakt doordat het thans in aanbouw zijnde zusterschip van de „Prinses Beatrix", dat de naam van „Prinses Irene" zal dragen, in 1960 in de vaart komt. Ten aanzien van de veerverbin- ding Zierikzee-Katseveer merken verpleging. Ged. Staten op, dat getracht zal worden gedurende de zomermaan den in 1960 naast de dienstboot een zusterschip In de vaart te brengen. In hun begeleidend schrijven wij zen Ged. Staten nogmaals op de toenemende belangstelling voor het Sloe-plan. Een weldoener In Baltimore is vrijdag een 27-jarige man aangehouden, die bankbiljetten van 25 en 50 dollar aan de armen uit deelde. Men moest de man spoedig vrij laten, want de bankbiljetten waren echt en van hemzelf. Hij had een er fenis gekregen en meende die op deze wijze het nuttigst te kunnen besteden. AMSTERDAM. Bij de gemeente Amsterdam en de Vrije Universiteit is een plan ontstaan om van het Rijk het emigrantenschip „Zuider kruis", dat binnenkort uit de vaart wordt genomen, te kopen of te hu ren en dit in te richten voor zieken- Argentinië wil Ned. emigranten BUENOS AIRES, 13-11, De Ar- gentijnse minister van binnenlandse zaken, Vitolo, heeft vrijdag bij zijn vertrek uit Buenos Aires naar Ge- nève, waar de conferentie van de intergouvernementele commissie voor Europese migratie zal worden gehouden, gezegd dat Nederlandse immigranten in Argentinië zeer ge wenst zijn. Argentinië heeft immi granten nodig die goed passen in de economische ontwikkeling van het land. r Indische en Chinese ond^han delaars zijn vrijdag op een bijeen komst in oost-Ladach overeenge komen dat de door de Chinezen krijgsgevangen gemaakte Indische grenswachten zaterdagmorgen naar India teruggebracht zouden wor den. Elf landen - Birma, Ethiopië, Ghana, Guatemala, Haïti, India, Indonesië, Irak, V.A.R., Venezuela en Zuid-Slavië - hebben vrijdag in de beheerschapscommissie van de Ver. Naties een resolutie ingediend, waarin Engeland en België wordt verzocht op de zitting in 1960 van de Algemene Vergadering der V.N. een programma over te leggen be treffende het verlenen van onaf hankelijkheid op korte termijn aan de beheersgebieden Tanganjika en Roeanda Oeroendi. DE VAL VAN BARRANCA 4. In volle ren stormt het paard van de lansknecht op Agua in. Maar juist als de lans hem dreigt te treffen, duikt Agua, glad als een aal, onder het wapen door. Zijn lange, magere arm schiet om hoog en de verblufte lansknecht wankelt haast uit het zadel, als de speer hem met kracht uit de hand gerukt wordt. Bliksemsnel springt Agua op de edelman toe, die nog met de ogen zit te knipperen van dit weergaloze staaltje van behendig heid. „Zet jij die lawaaierige hoed maar eens af voor Agua, de dienaar van heer Aram", schreeuwt Agua woedend en met een welgemikte stoot licht hij de edelman diens brede gepluimde hoed van het hoofd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5