WAT mr DE 611T IN STRIJD TEGEN CHINEZEN VIELEN 65.000 TIBETANEN Sterilisatie van mannen en vrouwen MUSSOORIE, 14-11. Bij gevech ten tegen de Chinezen in Tibet zijn tussen 1955 en 1959 65.000 Tibeta- nen gedood. Voorts zijn duizenden Tibetanen naar China gedeporteerd en velen moesten in Tibet dwang arbeid verrichten. Dit heeft de Da lai Lama zaterdag in Mussoorie verklaard tegenover een commissie van onderzoek van het internatio nale comité van juristen. Mijn land is in slavernij gebracht door een vreemde mogendheid die bekend staat om haar niets-ont- Dronken koeien door gerstemeel MORPETH, Northumberland, 16-11. Het was met recht een „lost week end" voor zestien dronken koeien in Morpeth (Northumberland), die waggelend en hikkend het weekend doorbrachten. Soms vielen ze en wanneer ze door boeren weer op de been gebracht waren, zwaaiden ze met een gelukzalige uitdrukking naar de voertrog. De oorzaak van hun dronken schap werd zondagavond onthuld door mevrouw Anne Potts, echtge- noet van de eigenaar van een grote boerderij. „Ze hebben per ongeluk buitengewoon veel gerstemeel ge kregen in plaats van hun normale rantsoen", aldus mevr. Potts. „Dit is in hun maag gaan gisten en maakte ze dronken". Zondagavond stonden koeien - geen melkkoeien maar vetweiders - op water- en grasdieet. Zomerdroogte isoleerd Zweedse meren STOCKHOLM, 14-11. Een dui- zendtal Zweedse meren heeft door de ongewone droogte van de afge- lopij zomer zijn afvoermogelijkhe- den verloren, aldus is gebleken uit een onderzoek dat met behulp van de leerlingen van ruim duizend scholen door de weerkundige dienst was ingesteld. Elke school zond een rapport in over de plaatselijke me ren en zo kon de weerkundige dienst na een maand tijds de situ atie in kaart gaan brengen. Het is niets ongewoons dat kleine meren gedurende droge zomers hun afvoerwegen verliezen maar dit jaar gebeurde dit op buitengewoon grote schaal. Vele ongemakken zijn daarvan het gevolg. Het water van zulke meren wordt ongeschikt voor consumptie en kan in ernstige mate vervuilen door het rioolwater dat er in wordt gespuid. Zoeken naar vermist straalvliegtuig gestaakt BONN, 15-11. Het zoeken naar de verleden week vermiste Hunter is vandaag gestaakt, aldus een zegs man van het hoofdkwartier van de R.A.F. te München Gladbach. Sche pen en vliegtuigen van vier landen hebben sinds woensdag gezocht naar de vermiste vlieger en even tuele overblijfselen van de straal jager. Er zijn nog geen aanwijzin gen van wat er met het vliegtuig is gebeurd. De vlieger wordt als ver mist beschouwd. Engelse, Nederlandse, Westduit- se en Deense vliegtuigen en sche pen hebben aan het zoeken deelge nomen. Men heeft de scheepvaart ver zocht naar eventuele overblijfselen uit te blijven zien. Deense melk in bruine flessen KOPENHAGEN, 14-11. De Deen- se huisvrouwen krijgen met ingang van deze week hun melk voortaan afgeleverd in bruine flessen. Een onderzoek in Deense zuivellabora- toria wees uit dat de melk door in vloed van het licht in de blanke flessen 79 procent van het vitamine C-gehalte verliest. In de nieuwe lichtgewicht flessen van bruine kleur verliest men slechts 1,3 pro cent. Na negentien jaar EEN KORPORAAL KEERDE TERUG CARRARA, Noord Italië, 14-11 Een Italiaanse korporaal, die naar werd aangenomen 19 jaar geleden in Abessinië was gesneuveld, is za terdag bij zijn vrouw en drie zoons teruggekeerd. Onorio Rasera vertrok in 1936 met het leger naar Abessinië. In 1940 werd hij opgegeven als „ver mist, vermoedelijk gesneuveld". Hij sneuvelde echter niet, maar ver loor door een bomontploffing het geheugen. Hij bleef in oost-Afrika, na als krijgsgevangene in Egypte en Kenia te hebben vertoefd. On langs kreeg hij zijn geheugen terug en zaterdag kwam hij thuis. Zijn jongste zoon van 23 had hij nog nooit gezien. tiende expansionistische politiek, zo verklaarde hij. De vele slacht- ofers in Tibet zijn het gevolg van bombarderen en willekeurige te rechtstelling van grote aantallen burgers met het doel de bevolking door terreur tot onderwerping te brengen Voorts zei de Dalai Lama vernomen te hebben dat de Chine zen Tibetaanse mannen en vrou wen hadden gesteriliseerd om het Tibetaanse ras uit te roeien. In de commissie van onderzoek hebben vooraanstaande juristen uit India, Philippijnen, Ghana, Ceylon, Birma, Malakka en Thailand zit ting. T.v.-verbinding Ver. Staten-Zweden Komend voorjaar wil men pro beren een televisieverbinding tus sen de Verenigde Staten en Zweden tot stand te brengen met gebruik making van een met zilver beklede ballon van drie-en-d?rtig meter middellijn als reflector, aldus heeft professor Alof Rydbeck van de technische school te Gothenburg meegedeeld. Het is de bedoeling de ballon met een raket tot op 1500 km. hoogte te brengen waar zij in een baan om de aarde via de polen moet komen. Overzending van t.v.- programma's zou dan mogelijk zijn gedurende de korte perioden dat de ballon van beide landen uit zicht baar is. H.M. de Koningin Beschermvrouwe Nutsmaatschappij Tijdens de feestelijke bijeenkomst in het Koninklijk Instituut voor de Tropen, waarmee de Mij. tot Nut van 't Algemeen haar 175-jarig be staan vierde, heeft mr. Y. Scholten, staatssecretaris van O. K. en W., zaterdagmiddag bekend gemaakt, dat Hare Majesteit er mee heeft in gestemd beschermvrouwe van de Maatschappij te worden. Onze Landsvrouwe was zelf in de aula aanwezig, toen mr. Scholten zijn heugelijke mededeling deed. Kerkelijk conflict In Ystalyfera, een stadje in Wales, was een conflict ont brand tussen kerkelijke autoriteiten en de plaatse lijke predikant, hetgeen er toe leidde dat laatstgenoem de de toegang tot de kerk werd ontzegd. Doch de pre dikant, T. A. Jones, en een aantal volgelingen legden zich hier niet bij neer. Eerst probeerden de predikant en drie jongelingen de kerk deur aan de voorkant open te breken. Toen dit niet ge lukte klommen twee anderen over een muur en slaagden er in de deur van de achter uitgang open te krijgen. Hierop hield de predikant zondag zijn preek voor 47 „opstandige" gemeenteleden. Daar de elektrische verwar ming was afgesneden, hoor den de kerkgangers de preek gehuld in winterjassen en dassen aan. Oosterbeek krijgt een kabelz weef baan OOSTERBEEK, 13-11. Oosterbeek krijgt een kabrizweefbaan. Deze zal worden opgericht op het ter rein van de uitspanning in de Wes- terbouwing te Oosterbeek Men zal er een rondrit in kunnen maken waarbij men een vergezicht over de Betuwe zal hebben. Met de bouw er van zal terstond begonnen wor den, zodat de zweefbaan in 1960 in gebruik kan worden genomen. Het Staatsbosbeheer heeft toe stemming gegwen aan de gemeen te Renkum tot het aangaan van een overeenkomst met de exploitant. Men is er namelijk in geslaagd de baan zo te ontwerpen, dat het aan zien van het landschap ongerept blijft. Voor de gemeente Oosterbeek be tekent dit een nieuwe bron van in komsten, namelijk vijftien procent van de bruto-opbrengst, geconso lideerd voor de eerste vijf jaren. Het terrein waarop de kabel- zweefbaan zal worden opgericht, is gemeentebezit, dat verpacht is aan een particulier. NIEUWS IN HET KORT De twee Duitse straaljagers, die sedert 22 oktober worden vermist, zjjn in de lucht boven Tsjecho-Slo- wakije, op 25 km van de grens, ont ploft. De piloten zgn gered, zo heeft het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken zaterdag in Praag bekendgemaakt. h De lijken van de negen Indiase politiemannen die bij een botsing met Chinese militairen in Ladach omkwamen, zijn in de buitenpost Hot Springs in oost-Ladach met militaire eer gecremeerd. Honderd vijf tig parlementsleden uit alle NAVO-landen, op Luxem burg na, beginnen heden (maandag) in Washington hun vijfde jaarlijkse conferentie, welke een week zal duren. Dit is de eerste conferentie buiten Parijs. Hoewel men geen NAVO-politiek bepaalt, zullen re soluties aan de Noordatlantische Raad in Parijs en de regeringen worden toegezonden. Zondag is in Weense diploma tieke kringen vernomen, dat Oos tenrijkse autoriteiten in de laatste tijd herhaaldelijk te kennen hebben gegeven dat Oostenrijk er bij Italië op aan zal dringen op korte terhiijn een oplossing te vinden voor het lopende geschil over zuid-Tirol. Op Cyprus is een nieuwe poli tieke groepering, de Democratische Cyprische Uni? opgericht. Dit ge schiedde op een bijeenkomst waar op een duizendtal mensen aanwezig waren die het niet eens zijn met de politiek van het voorlopig bewind van aartsbisschop Makarios. Ingezonden mededeling VICTORY jv-ftn een lichte sigaar voor Stichting hulpfonds droogteschade landbouw 's-GRAVENHAGE, 14-11. Het be- stuur van het Landbouwschap zal in zijn woensdag a.s te houden ver gadering een voorstel behandelen tot het geven van een eigen beheer aan het onlangs ingestelde hulp fonds droogteschade. Het dagelijks bestuur wil dit bewerkstelligen door een afzonderlijke stichting in het leven te roepen. Deze zou de naam „Stichting Hulpfonds Droog teschade 1959" moeten krijgen. Ver der stelt het dagelijks bestuur van het Landbouwschap voor, voor de stichting een bestuur van acht per sonen te benoemen, bestaande uit de voorzitter van de drie centrale landbouworganisaties en de drie landarbeidersbonden, alsmede de voorzitter en de secretaris van het Landbouwschap. Jongeman reed op kerkgangers in VLODROP, 16-11. Zondagmorgen is in Vlodrop de 22-jarige L. Ber- ben met een auto die het eigendom was van zijn vader op een groep kerkgangers ingereden. B. die niet in het bezit was van een rijbewijs, reed de wagen onder toezicht van zijn broer, die wel een rijbewijs be zat. De twee broers hadden de kerkdienst bezocht en bij het naar huis gaan had L. B zijn broer ge vraagd ook eens te mogen rijden. Toen hij het stuur had overgeno men, reed hij door een foute ma noeuvre op de kerkgangers in, waardoor vijf personen kwamen te vallen. Een daarvan, de 17-jarige H. Janssen uit Vlodrop, werd zo danig gewond dat hij naar een zie kenhuis te Roermond moest wor den overgebracht De 36-jarige F Moors werd eveneens gewond, doch overbrenging naar een ziekenhuis was voor hem niet nodig. Vijf fiet sen van kerkgangers werden min of meer ernstig beschadigd. EEN BLIJDE INTOCHT Sint Nicolaas viel in Amsterdam enthousiaste ontvangst ten deel AMSTERDAM, 14-11. De twee peuters, die zaterdagmiddag gereed stonden om Sint Nicolaas namens de Nederlandse jeugd welkom te heten, konden van schrik bijna geen woord uitbrengen toen de goedheiligman om precies negen minuten voor twee op de Prins Hendrikkade in Amsterdam voet aan wal zette. Want op het moment, dat het stoomschip „Spanje" in de verte zichtbaar werd, was het door de Koninklijke Marine bediende ka nonnetje met zoveel elan vreugde schoten gaan uitbulderen, dat de allerkleinsten onder de duizenden kinderen op de kade met verschrik te gezichtjes bescherming zochten bij de ouders, en slechts met heel veel moeite vaak konden zijn wor den overgehaald om het impone rende schouwspel van de landing van de Sint en zijn machtige ge volg van zwarte Pieten en gardis ten gade te slaan. De kleintjes vonden trouwens, dat de grote kindervriend nadat hij al begroet was, veel te lang door de onvermijdelijk aanwezige deftige heren met hoge hoeden werd opge houden. Pas nadat aan de Sint een drie leden sterke delegatie uit het Italiaanse Bari, waar men hem midden in de zomer pleegt binnen te halen, was voorgesteld, kon hij zijn trouwe schimmel „Bianca" be stijgen Toen werd hij het eigen dom van de jubelende kidnerschare, die hem met de traditionele lang gerekte kreet „P..i..«..t" op zijn tocht door de Amsterdamse binnen stad begeleidde. De raketten-strategie heeft alle belangstelling van de politici, maar voorlopig neemt dit niet weg, dat de proefnemingen onafgebroken doorgaan. De foto toont de Thor- Able III-raket, gelanceerd vanaf de basis te Cape Canaveral in Amerika. b Zeven Italiaanse arbeiders zijn om het leven gekomen en een acht ste gewond door een lawiné, die gis teravond een hut op meT dan 2000 meter hoogte bij Livogno, aan de Zwitserse grens, bedolf. De arbei ders waren bezig aan een tunnel voor een hydro-elektrisch station. Alle weg- en telefoonverbindingen met het gebied zijn door zware sneeuwval verbroken. Nehroe acht voorstellen van premier Tsjou onaanvaardbaar NIEUW DELHI, 16-11. De In dische premier Nehroe heeft van daag het Chinese denkbeeld, dat stappen worden gedaan om grens incidenten te voorkomen, verwel komd, maar hy zei de voorstellen van premier Tsjoe En Lai „onuit voerbaar" te achten. Nehroe deelde mee, dat hij an dere voorstellen had gedaan. De Indische premier stemde in met het voorstel van Tsjoe om be sprekingen te voeren, maar er zou voorbereidend werk verricht moe- •ten worden om de grondslagen te leggen voor het welslagen van deze besprekingen. Nehroe vond het „zeer betreu renswaardig" dat de Chinezen de gevangengenomen Indiërs in La dach verhoord en hen verklaringen hadden laten afleggen. (In een brief aan Nehroe, die op SCHOORL, 16-11. Morgen (dins dag) zullen de heer H. Kruisveld en mevrouw A. Kruisveld-Zipp te Schoorl hun 70-jarig huwelijks feest vieren. Het echtpaar, dat sinds vijf jaar in het bejaarden huis „Westerkimme" te Schoorl verblijft, is afkomstig van Cal- lantsoog, waar de heer Kruisveld gedurende 30 jaar lid was van de gemeenteraad. Bruid en bruidegom zijn beiden 94 jaar. 8 november is overhandigd, heeft premier Tsjoe En Lai voorgesteld, dat India en China hun troepen 20 km terugtrekken, waardoor een gedemilitariseerde zone aan weers zijden van de Chinees-Indische grens zou ontstaan. Tsjoe opperde tevens het denkbeeld van vroegtij dige besprekingen met Nehroe over grenskwesties en andere aangele genheden die de betrekkingen tus sen de twee landen raken. Man sloeg zijn vrouw met hamer AMSTERDAM, 16-11. Gisteravond - tegen middernacht - is de 50-ja rige koopman A. S., in zijn woning aan de Jacob van Lennepkade te Amsterdam, zijn echtgenote tijdens een hevige ruzie met een hamer te lijf gegaan. Buren, die de vrouw hoorden gillen, waarschuwden de politie. Toen agenten het perceel binnengingen, vluchtte de man over de daken weg. De vrouw bleek aan het hoofd gewond te zijn geraakt. Zij werd naar het Wilhelminagasthuis ge bracht, doch kon na behandeling naar huis terugkeren. Naar de man werd vannacht gezocht, doch tever- Welkom op de Dam Ook op de Dam, het hart van Nederland, viel de Sint een „dave rend?" ontvangst ten deel onder het aanhoudend gejuich der duizen den jongens en meisjes. Voor het koninklijk paleis stonden talrijke autoriteiten opgesteld om de bis schop te verwelkomen. Zwaluw, waarheen is uw vlucht ROTTERDAM, 14-11. Twee jon- gens van 13 jaar van de August van Groeningenschool in Rotterdam- Zuid hebben vanmorgen een boe renzwaluw aan boord gebracht van de „Scheldelloyd", een schip dat vanmiddag zee heeft gekozen. De vogel heeft een kuur van drie we ken ondergaan, is nu hersteld, maar de zwaluwentrek is voorbij. Daarom heeft eerste stuurman N. W. C. Destree op zich genomen het beestje in een kooitje te verzorgen en ergens langs de Afrikaanse kust zijn vrijheid te hergeven, in de hoop dat het zijn rasgenoten vinden zal. Een lokaal in de genoemde August van Groeningenschool is sinds jaren een waar herstellings oord voor allerlei vogels. Onder wijzer Schot werkt daar met zijn jongens officieel voor de dierenbe scherming. Vogels van diverse plui mage uit alle delen van het land worden er heengezonden als zij hulpeloos waren door een lamme vleugel, een gewond pootje of door uitputting. Men schat, dat er per jaar wel een 1300 vogels daar in Rotterdam-Zuid ter verpleging op genomen worden, d.w.z. vrij in het lokaal mogen rondvliegen, tot zij, meestal na drie of vier weken, her steld zijn en aan de natuur kunnen worden teruggegeven. Onze boerenzwaluw werd midden oktober in Oostburg in Zeeuws- Vlaanderen gevonden met een ge kneusde vleugel en dermate uitge put, dat hij telkens uit de boom viel zodra men hem op een tak had ge zet. Onderwijzer Schot met zijn jongens hebben zich over het dier tje ontfermd en het genezen. Maar een zwaluw trekt voorzover bekend niet in haar eentje en daar om is zij nu per schip onderweg naar warmer streken. Stuurman Destree van de Kon. Rotterdam- sche Lloyd heeft een bakje met meelwormen meegekregen om on derweg voor voedsel te kunnen zor gen. Bij het vrijlaten langs de kust van Zuid-Afrika zal hij zich onge twijfeld afvragen: Zwaluw, waar heen is uw vlucht? Het antwoord zal hij wel nooit te weten komen, ook onderwijzer Schot met zijn jon gens niet. Het transport van veevoeder naar de noodgebieden DEN HAAG, 16-11. De leger- transporten veevoeder en bieten- loof naar de zgn. noodgebieden hebben vorige week nog ruim dui dend ton aangevoerd. Ook deze week worden de transporten nog voortgezet. Van de aanvang van de campagne tot heden zijn nu - aldus deelt men ons van legerzijde mede - 9000 tot 10.000 ton ver voerd door 3000 voertuigen. Zesduizend man verleenden aan deze transporten medewerking. Sinds vorige week verzorgt men ook transporten in Zeeuws Vlaan deren, waar zich de merkwaardige situatie voordoet, dat west-Zeeuw- Vlaanderen veevoeder kan leveren aan oost-Zeeuws-Vlaanderen, dat daaraan tekort heeft. Verwachting tot dinsdagavond: Zwakke wind Veranderlijke bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Overwegend zwakke wind. De zelfde temperaturen als van daag of iets lagere. 17 nov. Zon op 8.02, onder 16.47. Maan op 18.37, onder 9.34. Laatste kwartier: 23 nov. te 14.03. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 17 nov. 4.20 v.m. 16.30 n.m. BROUWERSHAVEN: 17 nov. 3.52 v.m. 16.03 n.m. Springtij: 17 nov. HFT WEEKOVERZICHT BE BILT, 16-11. Een hogedruk- gebied, waarvan het centrum boven het noorden van Rusland ligt, on derging het afgelopen weekeinde een uitbreiding in de richting van Scandinavië. Door de aanwezigheid van het hogedrukgebied is de tem peratuur in Rusland de laatste da gen regelmatig lager geworden, zo dat er op het ogenblik overwegend matige vorst voorkomt. Deze koude lucht wordt met oostelijke winden naar Polen en oost-Duitsland ge voerd, waar de temperatuur nu eveneens geleidelijk lager wordt. Boven west-Duitsland echter houdt de oostelijke stroming op, aangezien daar vandaag een storing afkom stig uit Italië voorbijtrok. Deze sto ring heeft in noord Italië, in de alpen en in Duitsland plaatselijk veel regen gebracht De begren zing van het regengebied bevond zich vanochtend dicht bij onze oos telijke grens De storing wordt mor gen op de Noordzee verwacht. Ze wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk. Daardoor zal er in ons land de komende 24 uur over het algemeen maar weinig wind zijn, waarbij de tempratuur morgen dezelfde zal zijn als vandaag of iets lager. Staalstaking wreekt zich in de V.S. WASHINGTON, 16-11. Het Ame- rikaanse departement van handel heeft bekend gemaakt, dat het bruto nationaal produkt der Ver enigde Staten in het 3e kwartaal van dit jaar, voornamelijk als ge volg van de staalstaking is ge daald. De waarde van de produk- tie van goederen en diensten lag in het 3e kwartaal van dit jaar op i een jaarniveau van 478,6 miljard dollar, hetgeen een daling bete kent van 6 miljard dollar ten op zichte van het record niveau, dat het bruto nationaal produkt in het 2e kwartaal van dit jaar had be reikt. De uitwerking van de staalsta king op het economische leven was groter dan men had ver wacht. De raad van economische adviseurs van president Eisenho wer had de vorige maand geraamd dat het bruto nationaal produkt in het 3e kwartaal zou dalen tot 481 miljard dollar. Na en tijdens de strijd bedreigt honger het koninkrijk Roeanda Vluchtelingen naar missie- en Europese centra OESOEMBOERA, 14-11. In het koninkrijk Roeanda, waar donder dag de noodtoestand werd afgekon digd, blijft de situatie ernstig door het optreden van benden plunde raars, die soms brand stichten en oude mannen en vrouwen beletten de brandende hutten te verlaten. De veiligheidstroepen achtervolgen de plunderaars in het woeste, berg achtige gebied. In militaire kringen wordt er op gewezen dat in de gebieden waar de Kongolese troepen optraden, de rust kon worden hersteld. Bij het herstel van de rust en orde worden zoveel mogelijk gematigdheid en diplomatie betracht, omdat een hardhandig optreden een slechte uitwerking zou kunnen hebben op de primitieve stamleden, die de Belgen altijd vriendschappelijk ge zind zijn geweest. De troepen ge bruiken slechts in uiterste nood zaak hun wapens. Bij één incident moesten zij het vuur openen op een bende van vijfhonderd brandstich ters, waarbij drie van hen werden gedood. Parachutisten Het detachement Belgische pa rachutisten dat van de militaire basis in Kamina per vliegtuig naar Oesoemboera werd overgebracht, bevindt zich nu in Kigali. Er wordt echter niet verwacht dat het onmiddellijk tussenbeide zal komen. Gemeld wordt dat de autoritei ten zich zorgen maken over de mo gelijkheid van een hongersnood in Roeanda. Vele boeren in dit arme land dat weinig landbouwgrond heeft, vluchten om aan de gevech ten te ontkomen. Het voedsel wordt reeds schaars. Een ander vraagstuk waarvoor de autoritei ten zich gesteld zien, is de toe vloed van vluchtelingen in missie- en Europese centra.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2