6000 personen lijden aan verlamming door ondeugelijke olie DE ZIERIKZEESCHE COURANT Boycot Zuidafrikaanse goederen VERKORTING VAN DIENSTTIJD VERGT VRIJWILLIGERS SINT NICOLAASNUMMER Minister bezorgd over verwachte ontwikkeling op zuivelniarkt Het 300ste ,Rust Roest'-lid(je) VERBETERING VAN DUITS-ENGELSE BETREKKINGEN Defensielast van NAVO in percentages MAANDAG 16 NOVEMBER 1959 No. 18668 116e jaargang ZIERmZEESCHEBNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMJNJSTRATIE; Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 TRAGEDIE IN MAROKKO Smeerolie verwerkt in spijsolie RABAT, 15-11. Meer dan 6000 Marokkanen lijden aan verlam ming van de benen na het gebruik van spijsolie, die met smeerolie was vermengd, zo wordt door het Marokkaanse ministerie van volks gezondheid meegedeeld. Sedert 18 september, toen de eerste gevallen van vergiftiging werden gemeld, zijn 10.000 mensen ziek geworden. Doden zijn er niet te betreuren. Het is nog niet be kend of de verlamming blijvend is of niet. Zevenentwintig kooplie den, die verdacht worden van de verkoop van de ondeugdelijke spijsolie, zijn aangehouden. Zij kunnen ter dood worden veroor deeld wegens het in gevaar bren gen van de volksgezondheid. Ook verschillende merken haarolie, waarvan het haar gaat uitvallen, zijn uit de handel genomen. Men vermoedt dat ook deze met smeer olie zijn vermengd. De bevelhebers der Amerikaan se luchtbases in Marakko hebben opdracht gekregen geen overtollige smeerolie meer aan Marokkaanse kooplieden te verkopen. De politie heeft beslag gelegd op achthon derd ton olie. LAGOS (Nigeria). 15-11. Op de tweede conferentie van Afrikaan se vakbonden aangesloten bij het internationale verbond van vrije vakverenigingen (I.V.V.V.) is met algemene stemmen een resolutie aanvaard, waarin een beroep wordt gedaan op alle Afrikaanse volken, de internationale vrije arbeidersbeweging en „alle demo cratische regeringen" om naar hun vermogen mee te doen aan een boycot van zuid-Afrikaanse goe deren. De Afrikaanse vakbonden van het I.V.V.V. hebben ook een be roep gedaan op alle „democrati sche vakbonden, die zeelieden en havenarbeiders vertegenwoordi gen", om geen diensten te verlenen aan zich met in- en uitvoer bezig houdende firma's die zuid-Afri kaanse goederen verhandelen. Straks toch gevechts groep in Duitsland DEN HAAG. 13-11. Er zijn onder- handelingen gaande over de lege ring van een periodiek wisselende Nederlandse gevechtsgroep van be perkte samenstelling in Duitsland, zo deelt de minister van Defensie in zijn nota naar aanleiding van het verslag van de vaste commissie voor defensie uit de Tweede Kamer over de begroting voor 1960 mede. Er wordt gestreeft naar de reali satie er van tegen einde 1961. Er bestaat echter geen zekerheid dat deze plannen dan echter hun be slag hebben gekregen wegens moei lijkheden over het verkrijgen van legering en oefenterreinen. Het be trokken personeel zal ongeveer twee en een halve maand per jaar in west-Duitsland worden gesta tioneerd. Het ligt niet in de bedoe ling tot huisvesting van gezinnen daar over te gaan. De extra-kosten verbonden aan deze legering zullen ongeveer f 14,5 miljoen per jaar bedragen. ês-GRAVENHAGE, 14-11. De mi nister van Defensie is van mening - zo zegt hü in zijn nota naar aan leiding van het verslag van de vaste commissie voor defensie uit de Tweede Kamer over de begroting voor 1960, dat een verkorting van de eerste oefentijd gepaard moet gaan met de werving van meer vrijwillig diendend personeel. Dit zal de Koninklijke Land macht weliswaar duurder, maar daarentegen zeker doelmatiger ma ken. Verkorting van de basis- en voortgezette opleiding van vier tot drie maanden, zou zeker resulteren in een vermindering van de oplei dingssterkte, doch zou anderzijds zodanige consequenties hebben, dat zulks onaanvaardbaar moet worden geacht. Zo zou, om met de commis sie werkelijke diensttijd dienst plichtigen te spreken, morele ver antwoordelijkheid moeten worden aanvaard een aantal dienstplichti gen in voorkomend geval onvol doende opgeleid in de strijd te brengen, aldus de minister. Dit nummer bestaat uit 6 pagina'* ADVERTEERDERS Op donderdag 26 november a.s. verschijnt ons speciaal Indien U in dit speciale nummer een advertentie wenst te plaatsen, dan gelieve U ervoor te zorgen dat de copie hiervan uiterlijk op DONDERDAG 19 NOVEMBER in ons bezit is. De Administratie Stijgende melkproduktie in het buitenland De schutter zij bedacht, eer hem de pijl ontschiet. Die spreekt, zij 't ook, want pijl of woorden keren niet. DEN HAAG, 14-11. De tegenwoor dige ontwikkeling op de zuivel- markt is deels aan klimatologische factoren toe te schrijven, deels aan vergroting van de vraag. De diepe prijsdalingen in de eerste helft van 1958 deden de vraag veel sterker toenemen dan verwacht werd. On danks de in de loop van 1959 ge stegen kaas- en boterprijzen daalde het verbruik niet onrustbarend. Hoewel de periode van lage prij zen te kort heeft geduurd om met zekerheid te kunnen concluderen, dat een tijdelijke prijsverlaging een langdurige vraagverbetering te weeg heeft gebracht, zijn er wel tekenen die in deze richting wijzen. Ook de toeneming van de bevol king en de stijgende welvaart heb ben de consumptie doen stijgen. Er zijn echter aanwijzingen dat in verschillende landen de melk produktie nog aanzienlijk zal toe nemen, waardoor het twijfelachtig wordt of de vraag de stijgende pro- duktie wel op bevredigend prijsni veau zal kunnen opnemen. Daar gebleken is, dat een relatief gering overschot aan zuivelproduk- ten kan leiden tot grote marktver storingen, ziet de minister van Landbouw en Visserij blijkens de Memorie van Antwoord op de land bouwbegroting 1960, de ontwikke ling op wat langere termijn met bezorgdheid tegemoet. Tijdens de vorige week gehouden jubileum uitvoering van de gymnastiekvereniging „Rust Roest" ie Zierikzee, deed de voorzitter de heer P. J. v. d. Doe mededeling van het feit dat de vereniging 300 leden telt. Het 300ste lid(je) was in de persoon van Elsje Goudzwaard aanwezig. Zo maar plotseling werd zij het middelpunt van een volle zaal. Onder toeziend oog van de voor zitter kreeg zy o.m. een tuiltje bloemen aan geboden. 's-GRAVENHAGE. Behoudens in zeer uitzonderlijke omstandigheden zal niet meer worden ingegrepen in de prijsvorming en de export van consumptie-aardappelen. Nu de garantieregeling voor consumptie aardappelen is vervallen, wil mi nister Marijnen blijkens zijn Me morie van Antwoord op de land bouwbegroting geen overheidsin grijpen op dit punt. Adenauer naar Londen BONN, 15-11. De 83-jarige West- duitse Bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, zal dinsdag voor een be zoek van drie dagen naar Londen vliegen. Een jaar geleden waren er reeds plannen voor dit bezoek maar het werd toen uitgesteld wegens ziekte van de Bondskanselier. In de afge lopen twaalf maanden werden de betrekkingen tussen bride landen koeler. Volgens de adviseurs van dr. Adenauer schijnt de Bondskanse lier nu echter bereid te zijn, zijn achterdocht tegen de Britse politiek jegens Europa en Rusland op te geven. Los van een verbetering In de Brits-Westduitse betrekkingen zal het bezoek, naar men meent, waar schijnlijk verzekeringen opleveren van een gelijke opvatting over de twee belangrijke punten van be spreking, de Europese economische integratie en een topconferentie met Rusland. Over Europese economische vraag stukken worden echter geen con crete resultaten verwacht. De Topconferentie In de kwestie van éen topconfe rentie is er een belangrijk verschil. Het bereiken van overeenstemming hierover zou moeilijk kunnen blij ken. Engeland acht de kwestie- Berlijn een veelbelovend onder werp voor een topconferentie ter wijl west-Duitsland zich verzet te gen een afzonderlijke bespreking over Berlijn. DEN HAAG, 13-11. Het percen tage van het nationaal inkomen dat in 1959 aan defensie zal worden be steed kan voorshands nog slechts op zeer voorlopige basis worden ge raamd, zo zegt de minister van de fensie in zijn nota naar aanleiding van het verslag van de vaste com missie voor defensie uit de Tweede Kamer over de begroting 1960. Ten aanzien van de defensie-uitgaven 1959 en in het bijzonder betreffen de het nationale inkomen 1959 ont breken de benodigde concrete ge gevens en dient van globale schat tingen te worden uitgegaan. Deze percentages zijn derhalve voorlopi ge cijfers, welke nog wijziging kun nen ondergaan. Verenigde Staten 10,6 pet., Frank rijk 8,5 pet., Verenigd Koninkrijk 7,8. pcE., Griekenland 6,1 pet., Ca nada 5,9 petW.-Duitsland 5,7 pet., Turkije 5,0 pet., Portugal 4,7 pet., Italië 4,2 pet., Noorwegen 4,1 pet., Nederland 4,0 pet., België 3,9 pet., Denemarken 3,3 pet. en Luxem burg 2,0 pet. Te Ware in Hertfordshire zijn vrijdagavond vijf kinderen van twee tot negen jaar door brand om het leven gekomen. Terwijl de ouders afwezig waren is een olie kachel ontploft of omgevallen, waardoor de brand ontstond. De ouders, die terugkeerden toen het huis reeds brandde, hebben nog wanhopige pogingen gedaan om de kinderen te bereiken. Zij zijn daar bij gewond en moesten in een zie kenhuis worden opgenomen. LUGUBERE VONDST AAN PLATTEWEG TE ZIERIKZEE Dragline-machinist stootte met sleepbak op niet-ontplofte bom DE OESTERPROEF IN HET VEERSE GAT 's-GRAVENHAGE, 14-11. De fi- nanclële en technische consequen ties van een oesterpraktijkproef in het Veerse Gat zijn nog in onder zoek. Het staat nog niet vast of een inlaatwerk in de dam door het Veerse Gat zal worden gemaakt. Dit deelt de minister van Land bouw en Visserij mede in de Me morie van Antwoord op de land bouwbegroting. Radio-activiteit in Nederland scherp gedaald 's-GRAVENHAGE, 14-11. In het begin van het jaar trad een geringe stijging van het gehalte aan radio actieve stoffen in de atmosfeer, de bodem, in water en produkten op. Na mei trad een vrij scherpe da ling in, die zich in de volgende maanden voortzette. Deze werd veroorzaakt door het beëindigen van kernproeven in het najaar van 1958. Bovendien was door de voort durende droogte de neerslag van radio-actieve stoffen uit de atmo sfeer zeer veel minder dan in een regenrijke periode het geval zou zijn geweest. Dit vermeldt de me morie van antwoord op de land bouwbegroting 1960. De hulp aan de droogtegebieden 's-GRAVENHAGE, 14-11. - Het Landbouwschap heeft een overzicht gegeven van de stand van zaken betreffende de hulpverlening aan en de verdere maatregelen ten be hoeve van de door de droogte ge troffen landbouwbedrijven. Over de hulpactie van de drie centrale landbouworganisaties deelt men mede, dat tot en met 11 nov. in totaal 3991 auto's a 3.5 ton zijn verzonden met ruwvoeder, afkom stig uit de navolgende provincies: Zeeland 303 ladingen, Noord-Hol land 533, Noord-Brabant 602, Zuid- Holland 1334, Noordoostpolder 1219. Deze ladingen werden als volgt verzonden: Noord-Brabant 753, Gel derland 624, Drenthe 732, Limburg 485, Utrecht 129, Texel 20, Over- ijsssel 1219, oost-Zeeuwsch-Vlaan deren 29. Tot op heden blijken in Zuid-Hol land 1045 boeren bereid te zijn in totaal 1509 stuks vee op te stallen, terwijl in Noord-Holland naar ra ming 700 stuks en in Zeeland naar raming 200 stuks vee zullen kun nen worden ondergebracht. ZIERIKZEE, 13-11. Een uit de oorlogstijd daterende bom van 1.45 meter lengte is hedenmiddag - bij uitvoering van herverkavelirigs- werkzaamheden - aan de Platteweg gevonden door de dragline-machi nist A. B. De bom heeft naar schat ting een zwaarte van 1.000 kg. Men zal zich herinneren dat in deze omgeving tijdens de oorlog verschillende bommen zijn afge worpen, zodat het slechts verbazen kan dat het gevaarlijke projektiel eerst thans is gevonden. Doelen in deze omgeving waren destijds de voormalige burgemeesterswoning aan de Rijksstraatweg en de toen malige wasserij. De dragline-machinist stootte met de sleepbak op een hard voorwerp, dat bij nader onderzoek een bom bleek te zijn. Aangifte van de vondst werd gedaan bij de Rijks politie, die de vindplaats isoleerde en bewaking achterliet. Daarna werden de autoriteiten van het vin den van de bom op de hoogte ge bracht. Tweemaal geraakt Het mag een wonder heten dat hier geen ongelukken zijn gebeurd, want tot tweemaal toe is de drag line-machinist met de zware sleep bak op het projektiel gestoten. De bom stond recht overeind in de grond, zodat met de bak eerst het staartgedeelte werd geraakt. Een tweede maal werd de bom zover blootgewoeld, dat de dragline-ma chinist kon zien wat voor vlees hij in de kuip had. De vondst had plaats in een sta dium dat de werkzaamheden aan het te verkavelen perceel vrijwel waren voltooid. Het perceel is gelegen nabij het door de heer Ten Haaf bewoonde pand. Deze wist zich te herinneren dat in deze buurt bommen zijn neergekomen en had zelfs van te voren gewaarschuwd dat met het vinden rekening moest worden ge houden. De bom zal zo spoedig mogelijk door deskundigen worden opge ruimd, waarna het werk aan het resterende deel van het perceel kan worden voltooid. Duitse dodenherdenking te Venray VENRAY, 15-11. Op het Duitse oorlogskerkhof dat midden in de Peel ligt, en waar 30.000 gesneu velde militairen liggen begraven, is vandaag, ter gelegenheid van de Duitse „Volkstrauertag", een do denherdenking gehouden. Om tien uur verzamelden zich vele Duitsers bij het eenvoudige gedenkteken. Een detachement van in Duitsland gelegerde Engelsen stelde zich op naast zestig uit Kre- feld afkomstige leden van Rom mel's vroegere Afrikakorps uit Kre- feld. Op de „Volksfcrauerdag" wor den de doden van beide wereldoor logen herdacht. Taaie „idylle" CREMONA, 13-11. Een idylle die 24 jaar geduurd heeft, is geëindigd met de veroorde ling tot drie maanden voor waardelijk van een der ge liefdenIn 1935 maakte de 24-jarige Francesco Ghizzon- ni aan de 16-jarige Angela Mondini zijn tedere gevoe lens kenbaar. Na 24 jaar wachten op het huwelijk dat Francesco in het vooruitzicht had gesteld, had Angela er genoeg van en verbrak zij de verloving. Zij gaf hem de raad „het verleden te ver getenen geen belangstel ling meer voor haar aan de dag te leggen. Maar Fran cesco slaagde daar niet in en verschillende keren probeer de hij zo aanhoudend de vrouw die hij 24 jaar had liefgehad, weer te zien dat Angela een aanklacht tegen hem indiende wegens het aandoen van overlast. GRONINGEN. Zes leerlingen van de „Jan Evert Scholten"-school, een o.l. school te Groningen, hebben za terdagmorgen een Unesco-beeldze- gelalbum overhandigd aan de heer E. K. Baumgarten, informatie-at taché van de Verenigde Naties in ons land. Dit album is bestemd voor voor de secretaris-generaal der Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1