m Ernstig gevaar bestaat voor voortbestaan van korenmolen in Lange Nobelstraat ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 13 NOVEIVIBER 1959 No. 18667 BEDREIGING VAN STADSSILHOUET Jarenlang zit eigenaar al met molen omhoog ZIFRIKZEE ZIT MET HET ANTWOORD op de penibele vraag of de windkorenmolen ln de Lange Nobelstraat, eigenaar de heer A. de Rtfke, voor de stad verloren zal gaan. Zoveel Is zeker, dat met die mogelijkheid ernstig rekening dient te worden ge houden, al willen wij - maar dat is op het ogenblik niet meer dan een hartekreet - er wel op laten Hoe zijn de feiten? Het komt er op neer dat de heer de Rijke reeds zes jaar met de molen omhoog zit. Enkele jaren geleden werden de zei len weggenomen en - door perma nent stilstaan - gaat de kwaliteit van de molen er natuurlijk niet op vooruit. De jongste storm heeft bo vendien belangrijke schade aan het bovenwerk toegebracht. In de nacht - gelukkig in de nacht - is een zwaar stuk hout omlaag gekomen, dat een voordeur in de buurt bin nendrong. Een ander stuk hout Is neergekomen op het erf voor de molen. De eigenaar beseft dat der gelijke onprettige zaken zich in de toekomst zullen kunnen herhalen. \Gezien de situatie heeft hij zich derhalve tot het college van b. en w. gewend, met de mededeling van het gebeurde en daaraan toegevoegd, dat hij dergelijke risico's in de toe komst niet langer durft te lopen. De heer de Rijke heeft daarom ver der ter kennis gebracht, dat hij voornemens is in het vakblad „De Molenaar" zijn korenmolen voor de sloop te koop aan te bieden. Hij vestigt de aandacht er op dat het stadssilhouet door verlies van de molen belangrijke schade zou oplo pen. Vooral de uit het noord-wes ten komende toeristen zouden de molen erg missen. Trouwens in het totale stadsbeeld neemt het molen silhouet een onvervangbare plaats De eigenaar toont volledig be grip voor deze situatie en deelt verder mede bereid te z|jn zelf iets te offeren voor het behoud van de molen. Alléén echter - zo moet de conclusie wel z(jn - kan hU de molen - als schoonheidsobject - uiteraard niet redden. Wat te doen? In verband met deze molen is in bevoegde kring uiteraard onmid dellijk gedacht aan de Vereni ging „De Hollandsche Molen". De ze vereniging beschikt evenwel niet over fondsen van een impor tantie, dat zij zouden kunnen wor den aangewend om behoud van de molen te verzekeren. Wat Monu mentenzorg zou kunnen en willen doen in dit stadium is onbekend. Wij verwachten derhalve dat het college van b. en w. zich in eerste instantie ernstig met deze zaak zal bezig houden. Uiteraard is het college meer dan geporteerd voor behoud van de molen, maar op het molenvlak zijn elders al vaak dis crepanties voorgekomen tussen het willen en kunnen. Voorlopig bestaat dus het schrik beeld van een totale verdwijning of - wat bijna nog erger is - een „peperbus", een afgeknotte molen, die vloekt met de omgeving. volgen: „dat mag niet!". Ieder die het stadsschoon ter harte gaat, wil thans zeker dit „dat mag niet" wel onderschrijven. Dit neemt echter het gevaar niet weg, het reëele gevaar, dat Zierikzee deze fraaie molen kwijtraakt. Er is nl. een toestand ontstaan, die het bezit van de molen voor de eigenaar uiterst moeilijk maakt en hoewel het behoud van de molen de heer De Rijke zeker wat waard is, dat is toch nog niet voldoende om het behoud van de molen veilig te stellen. Wij hopen van harte dat midde len - hoe dan ook - zullen worden gevonden om de molen te behou den en dat voorlopig geen dingen gebeuren, die de zaak onherroe pelijk maken. Zoals men zich zal herinneren heeft de heer J. G. L. Simmers op de jongste vergadering (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) van de gemeenteraad, deze neteli ge zaak ter sprake gebracht. Zijn opmerkingen bewijzen dat ook de raad ten deze diligent is, hetgeen de ongerustheid wel niet geheel wegnemen kan, maar de zekerheid doet ontstaan dat de zaak de volle aandacht krijgt. Zevende tweejaarlijkse congres P.v.d.A. te Amsterdam Duizend afgevaardigden en genodigden aanwezig AMSTERDAM, 12-11. Vanochtend is in „Bellevue" te Amsterdam het zevende tweejaarlijkse congres van de Partij van de Arbeid - voor de eerste maal als oppositiepartij - begonnen. Het congres werd bijgewoond door ongeveer duizend afgevaar digden en genodigden, onder wie vertegenwoordigers van de socia listische partijen van Frankrijk, België, Luxemburg, Italië, Zweden en de Socialistische Unie van mid den- en oost-Europa. Voorts zijn aanwezig de voorzitter van de Eer ste Kamer, mr. A. Jonkman, de oud-premiers dr. W. Drees en prof. W. Schermerhorn, de oud-ministers H. J. Hofstra, dr. ir. A. Vondeling, prof. I. Samkalden, oud-staatsse cretaris mr. dr. A. A. van Rhijn en staatsraad mr. dr. A. M. Joekes. De openingszitting werd ook bij gewoond door de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, de wethouders van Amsterdam, mr. Bietenopbrengst per hectare belangrijk lager dan in 1958 Oogst verwacht van 3.100.000 ton AMSTERDAM, 12-11. De suiker- bietenoogst voor 1959 wordt, naar de N.V. Centrale Suiker Maat schappij mededeelt, thans geschat op 3.100.000 ton bieten. Door de overheid is 120.000 ton beschikbaar gesteld voor veevoeder in gebieden die erg door de droogte zijn getroffen. De boeren in deze gebieden zullen waarschijnlijk niet meer dan 90.000 ton van deze bie ten tegen de door de overheid ge stelde prijs afnemen. De fabrieken zullen over het al gemeen dus niet zo lang werken als aanvankelijk werd verwacht. In het zuiden van het land zal de cam pagne waarschijnlijk de eerste week var. december aflopen. In het noor den zal het wat langer duren. De verwachte suikerproduktie is, aldus de C.S.M., moeilijk te schat ten. Het suikergehalte was hoog, maar daalt nu tengevolge van de regen, waardoor de bieten opnieuw blad gaan vormen, vrij scherp. Be rekend op het tot nu verkregen rendement zal de suikerproduktie ongeveer 450.000 ton bedragen. In verband met de daling van het suikergehalte is de telers aangera den snel hun bieten te rooien, op dat de verliezen bij bewaring veel geringer zullen zijn dan wanneer deze bieten in de grond blijven zit ten. De houdbaarheid van de bie ten, die bij de aanvang van de campagne erg slecht was, is be langrijk verbeterd. Betere verwerking De verwerking, die in het begin moeilijk ging, is ook belangrijk ver beterd na de regen, waardoor de bewerkingskwaliteit van de bieten vooruit is gegaan en de fabrieken betere bedrijfswaarde krijgen. De produktie van melasse is door het zout- en stikstofgehalte van de bieten erg hoog en daardoor is het relatieve rendement laag. De campagne in 1958 bracht een record-oogst van vier miljoen ton bieten op. Uitgezaaid werden in dat jaar 81.000 hectare, zodat de gemid delde opbrengst per hectare circa vijftig ton was. In 1959 werden 93.000 hectare uitgezaaid, zodat de opbrengst per hectare dit jaar - gezien de ver wachte oogst van 3.100.000 ton - aanzienlijk lager zal zijn. Aanvan kelijk werd een oogst van 3.7 mil joen ton bieten verwacht. De verschrikkelijke sneeuwman TOKIO, 12-11. Uit Japan is don derdag een expeditie van zes berg beklimmers vertrokken die wil proberen in de Himalaja een „ver schrikkelijke sneeuwman" te van gen. De expeditie staat onder lei ding van prof. Teizo Ogawa van de universiteit van Tokio. De Ja panners hebben van de autori teiten van Nepal toestemming ge kregen om „sneeuwmannen" te vangen of te fotograferen, doch zij mogen zij niet schieten, of, als zij er een vangen, buiten het land brengen. A. de Roos, mr. R. van den Bergh, mr. G. van 't Huil (allen P.v.d.A.) en de heer A. In 't Veld (A.R.-C.H. U.) en de voorzitter van het N.V.V., de heer D. Roemers. Verschillende resoluties Het congres werd officieel ge opend door de partijvoorzitter, de heer Evert Vermeer. Aan de orde komen onder meer resoluties over het politiek beleid van het partij bestuur, de atoompolitiek (een vocrstel tot instelling van een com missie voor de samenstelling van een rapport over het vraagstuk van oorlog en vrede, dat aan het vol gende partijcongres zal worden voorgelegd) en een nieuw beginsel program. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland zaterdag 14 november le klas: Mevo IWolfaartsdijk I (N. Speelman); Spui I—Hoek I; Kapelle IKrabendijke I; Veere ITern. Boys I; Wemeldinge I Serooskerke I. 2e klas C: Duiveland IMevo 2 (Th. Sies); Burgh III—WIK I (J. D. v. d. Linde); Bruse Boys I Zeemeeuwen I P. J. Rieteco. 3e klas C: Sinoto 2Burgh IV (A. de Looze); WIK IIBrouwers haven III (P. C. W. v. d. Ende). Junioren Groep B VIII: Zeemeeuwen B I —Zierikzee B I 15.15 (J. A. Klink); Renesse B I—WIK B I 14.00 (J. Pomper. Groep B IX: Mevo B IIBrou wershaven B II 14.00 (H. Schot); SVOWK B I—Zierikzee B II 14.00 (G. M. v. d. Wielen); Sinoto B I Zierikzee B III 14.00 (T. Simmers). Zondag 15 november, 14.30 uur le klas B: Zierikzee IIBurgh I (A. Berrevoets); Burgh IIBr.'- haven I (A. de Looze). 2e klas C.: Brouwershaven II Zierikzee III (N. Speelman); Drei- schor II—SVOWK II (K. Nou wen); Zonnemaire IZonnemaire II (J. Scholten). ST. PHILIPSLAND PREDIKBEURTEN woensdag 18 november (Dankdag voor het gewas) Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur ds. van Dieren, 2.30 uur godsdienstoefening. Gercf. Kerk: 10 uur ds. Haver kamp, 2.30 uur ds. C. A. Wiele- maker uit Bruinisse. Geref. Gemeente: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Oud-Geref. Kerk: 9.30, 2.30 en 6 uur ds. Gebraad. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepbaar: C. W. Appelaar, vic. Rotterdam en kand. A. F. Heule, 's-Graveland. Aangenomen naar Breskens: L. Spaans, Vrouwenparochie. Ger. Kerken Beroepen te Zwartebroek: J. D. Pereboom, Pesse (Dr.) Evang. Luth. Kerk Bedankt voor Amstelveen: H. L. G. Ouwerkerk, Tiel. PREDIKBEURTEN voor zondag 15 november 1959 Ned. Hervormde Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. Assendorp; Gasthuiskerk: 10 uur ds. Bezemer, 7 uur dhr. v. Pel. Kerkwervc: 2.30 uur ds. v. d. Grift. Serooskerke: 10 uur ds. v. d. Grift (dankstond voor gewas en arbeid). Burgh: 10 uur ds. v. d. Ban (dank stond voor gewas en arbeid). Haam stede: 10 en 7 uur ds. Boer. Re- nesse: 7 uur ds. v. Liere. Noord- welle: 10 uur ds. v. Liere. Eikerzee: 2.30 uur ds. v. d. Ban. Brouwers haven: 10 uur ds. Groot. Zonne maire: 10 uur ds. Duvekot (voorber. H.A.). Noordgouwe: 10 uur vicaris Schoneveld (voorber. H.A.). *Drei- schor: 10 uur ds. Duyvendak. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof, 6.30 u. samenkomst in „Rehoboth". Oosterland: 10 en 6 uur ds. Rijks. Sirjansland: 10 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Duyvendak. Bruinisse: 10 (H.D.) en 5 uur ds. v. d. Brink. Sint Philipsland: 9.30 uur ds. v. Dieren, 2.30 uur eerw. heer L. van Herk uit Gouderak. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemer- sma. Haamstede: 10 en 3 uur ds. Boerma. Renesse: 7 uur ds. Melse. Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds. Kamper. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. J. H. A. Bosch, em.-pred. te Alphen a/d Rijn. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Melse. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. L. v. d. Linde uit Rijnsburg. Oosterland: 10 (H.A.) en 2.30 uur (H.A. en nabetr.) dr. Bec ker. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Wie- lemaker. Anna-Jacobapolder: 10 en 2.30 uur ds. Haverkamp. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur leesdienst. Haamstede: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. v. d. Klis. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur lees dienst. Renesse: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 ds. Mallan. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. 6 uur ds. Gebraad. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur Jeugdsamenkomst, 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: 7.15 en 10 uur Heilige Mis, 7 uur Lof. Haamstede: 9.45 uur H. Mis. |mllll| iiiiiiiii liiniil iiinii| L" ..li..! U, goudgele boter, u ivfjd ik m\jn lied Hoewel ik een leek ben op boterpebied; lk eet liever boter op 'n héél oude korst Dan 'n droog vers kadetje met heerlijke worst; Ik heb maar een klein schijntje boterverstand, Maar, zie ik zo'n blozende koe in het land, Dan denk ik bij 't zien van zo'n botermachien: Waarom in ons land nog één pond margarien? Geen boterkluit snap ik van al dat gedoe. Want melk geeft de boter en melk geeft de koe; Zo lang nog een boterham boterham heet, Zo lang ik dus géén margarineham eet, Zo lang er ons Hollandse spreekwoord nog is Van boter (en géén margarien) b(j de vis. Zo lang ik nog géén margarienletters koop, Zó lang is er boter. Zó lang is er hoop. CLINGE DOORENBOS. Haagse jeugdbende maakte het erg bont Tal van inbraken gepleegd 's-GRAVENHAGE, 12-11. De Haagse politie heeft een bende van negen Haagse scholieren opge spoord, die sinds maart van dit jaar tal van inbraken en diefstallen, voornamelijk in de wijk Bohemen, heeft gepleegd. De jongelieden, in leeftijd variërend van 15 tot 20 jaar, hadden nog een tiental vriendjes en vriendinnetjes, die wegens mede plichtigheid en heling zijn gever baliseerd. In oktober kreeg de politie het eerste spoor te pakken door het verhoren van drie jongens, die in het Haagse bos een overval op een fietser hadden gepleegd. Deze jon gens behoorden niet tot de bende, maar kenden het bestaan ervan wel. De leden van de bende zelf bleken allen leerlingen van h.b.s., het lyceum, de Amsterdamse Sui- kerschool, de Driebergse Auto- school en de technische school te zijn. Ingezonden mededeling Dfll»eS-5fe,J eLk hamea-geleieésed Anti-rook-kliniek moet sluiten Een kliniek in Kopenhagen waar men zich kan laten behandelen om van het roken af te komen zal na een proefjaar moeten sluiten we gens gebrek aan financiële midde len. De directeur, dr. A. Rosenburg, die voorzitter is van de Deense anti-tabak-campagne, verklaarde dat noch de gezondheidsautoritei ten noch de organisatie voor de kankerbestrijding geld willen ver strekken. „Wij hebben uitstekende resultaten geboekt. Van 144 ver slaafden heeft 54 procent het ro ken geheel gestaakt, 34 procent be perkte het roken tot een vierde deel, 10 procent rookt de helft van vroeger en slechts 2 procent kon niet genezen worden. Wel zal aan ziekenhuizen geld verstrekt worden voor de behande ling van alcoholici. Het was begonnen bij bromfiet sen. De jongelui ontmoetten elkaar op een rolschaatsbaan en al spoe dig moesten diegenen, die nog geen bromfiets hadden, er zich ook een veroveren, waarop in totaal zes bromfietsen werden gestolen. Men verviel al spoedig van kwaad tot erger. De politie heeft uitgemaakt, dat de jongens in verschillende combinaties tientallen inbraken en diefstallen op hun geweten hebben. Behalve enkele duizenden guldens aan baar geld, bemachtigden zij dranken, snoepgoed, cosmetische artikelen, onderdelen van fietsen, sigaretten, enz. Vooral geparkeerde auto's, winkels en automaten wa ren hun doel. De hoofddader is een 15-jarige geweest, die hoewel hij hardnekkig ontkent, door de politie als de slechtste van de groep wordt ge kwalificeerd. R.k. blad tegen schoonheidswedstrijden VATICAANSTAD, 12-11. - Het Vaticaanse blad „Osservatore Ro mano" vergelijkt in zijn jongste nummer de verkiezing van de schoonheidskoningin van de we reld met een veemarkt, paarden rennen en een hondententoonstel ling. Waarom kunnen de deel neemsters aan de schoonheidswed strijd niet volledig gekleed ver schijnen? vraagt het blad. De hoofdredacteur van het blad, graaf Dalla Torre, oefent kritiek op de kleding - een badpak - waarin de schoonheidskoningin zich heeft getoond. De beschrij vingen van haar hoedanigheden in de pers doen volgens hem den ken aan een veemarktverslag. De „Osservatore Romano" voegt er ironisch aan toe dat Nederland „stellig trotser zal zijn op de schoonheidskoningin van de we reld dan op Erasmus, Hugo de Groot of Huizinga". De piloten van de twee West- duitse jachtbommenwerpers, die se dert 22 oktober vermist worden, zijn in leven en bevinden zich hoogstwaarschijnlijk in Tsjecho- Slowakije. Het Westduitse pers bureau D.P.A. zegt dit uit betrouw bare bron te hebben vernomen. GELUKKIGE MOEDER MAAR WEL EEN BEETJE VAN STREEK Het 21-jarige Nederlandse meisje Corinne Rotschafer is deze week in Londen tot „Miss Wereld" gekozen. Uit veertig schoonheden van verschillende nationaliteiten werd zij aangewezen als de mooiste vrouw ter wereld. De moeder van Corinne vertelde - in de woning aan de Da Costakade te Amsterdam - dat ze de gehele nacht niet had geslapen, want de telefoon stond roodgloeiend. Toen mevr. Rottschüfer een tele- foto onder ogen kreeg, xvaarop haar dochter als koningin prijkte, werd zij er wel een beetje stil van. Geen wonder. AMSTERDAM. Dredge and Re- claim Ltd. te Londen, een dochter onderneming van de Aannemings maatschappij D. Blankevoort Zoon N.V. te Bloemendaal, heeft, tezamen met haar partners Costain Ltd. te Londen, een omvangrijke opdracht gekregen voor de uitvoe ring van baggerwerken in Ecuador.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5