Moorbaar beter! Tussen dennen in domaniale duinen werden goudvinken waargenomen zette Buisbreuk in oude leiding Schouwen-Duiveland zonder water Ka Vee Wee 36 «22* g»=0nze puzzelrubrielv»! RHODODENDRONS IN BLOEI Koperwieken en kramsvogels op doortocht in de Westhoek Het fraaie herfstweer van kort geleden heeft enige heesters in de waan gebracht dat ze voor de win ter nog wel een keer hun kleuren pracht tentoon kunnen spreiden. Zo komen te Westenschouwen voor de tweede maal dit jaar de Rhododendrons uit de knop. Wan neer ze gespaard kunnen blijven voor nachtvorst zullen ze nog eni ge tijd mooi blijven. Enkele rode bessenstruiken kregen dezelfde allures: veertien dagen geleden verschenen de groene bladpuntjes, gelijk met de bloemtrosjes, die aan de onderkant van de struik nog net in bloei kwamen. De nacht vorst van afgelopen zaterdagnacht maakte aan deze bloempjes een abrupt einde. Voor het eerst sinds geruime tijd zijn in de Westhoek goudvinken gesignaleerd. De heren N. Lysen en J. P. C. Boot ontdekten ze in de Domeinen tussen de dennen, waar na de heer Boot later een koppel tje zag in de buurt van de Roode Kruisbunker aan de Kloosterweg. Daar de goudvink een standvogel is en veel in dennen vertoeft, is er een kleine hoop dat de vogel vol gend jaar als nieuweling in de Westhoek en als broedvogel aan wezig zal zijn. De hoofdkleur is overwegend rood, met wit en zwart, terwijl goudvinken veel tus sen groepen gewone vinken ver toeven. De kok van het rusthuis „Duin oord", de heer M. Wentel ontdekte in de tuin van het gebouw een aantal pestvogels. Dit zijn echter pestvogels op doortrek. Bij de landbouwer J. Blom te Westenschouwen kreeg ongeveer een maand geleden een koppeltje tortelduiven kennis aan elkaar en in deze verhouding werd nog snel een nest gebouwd. Een ei werd door het paar uitgebroed en juist Sint met de neus op Zeeuwse problemen AMSTERDAM, 11-11. Dat de tra- ditionele intocht van Sint Nicolaas in de hoofdstad de belangstelling van vrijwel alle schoolgaande kin deren in het land heeft blijkt elk jaar opnieuw en ook ditmaal zijn er in Amsterdam uit alle windstre ken alweer reacties op het komende feest binnengekomen. De brieven worden gewoonlijk gericht aan de burgemeester met het verzoek deze zo spoedig mogelijk aan de Sint te overhandigen. Eén van deze reacties is een dik ke enveloppe met tekeningen van de 68 leerlingen tellende openbare lagere school te Ossenisse in Zeeuws-Vlaanderen. Een van de kinderen geeft in zijn brief aan de Sint de raad als hij naar Ossenisse komt over Antwerpen te reizen, omdat de veerdienst naar Zeeuws- Vlaanderen „duur en ongeregeld" is. „De tunnel in Antwerpen is veel voordeliger", zo prijst het kind de omweg door het land van onze zui derburen aan. Ingesloten in de brief sturen de kinderen van Ossenisse een kaartje voor het veer, ingeval Sint Nicolaas toch mocht besluiten over de Westerschelde naar Zeeuws Vlaanderen te reizen. 's-GRAVENHAGE. Door het Rijk aangekocht een abstract werk van de Aerdenhoutsche schilder Eduard Heijmans. Het betreft hier een doek (een schildering in zijn nieuwe re- lieftechniek) getiteld „Muurvogels". vorige week is het jong uitgevlo gen. Op dezelfde boerderij kwam in de droge tijd regelmatig een kievit in de tuin, om met enkele sprongen te proberen wat wormen naar de oppervlakte te jagen, wat na enkele pogingen gelukte. De kievit keerde daarna nog een paar maal in de tuin terug. Dit was in de tijd dat de grote droogteperio de vele vogels, waaronder de kie viten in grote moeilijkheden bracht Witte fazant De reeds eerder gemelde witte fazant vertoeft nu reeds drie da gen in de fruitkwekerij „Boeyes Bos" waar hij het tussen haar - want het is een hen - met meer normale fazantenkleuren beklede, kameraden best naar haar zin heeft. Opvallend bij dit beest is dat alle veren helderwit zfjn, waardoor de eerste aanblik aan een gans doet denken. De enorme spreeuwenwolken die de afgelopen vier weken ook op ons eiland te zien waren, zijn plot seling verdwenen, evenals de me rels. die ook in abnormale aantal len aanwezig waren. Inmiddels zijn ook de koperwie ken verdwenen; ze bleven hier ongeveer drie weken, nu hun broedtijd in de Scandinavische landen en Rusland te hebben door gebracht. Tegelijk met hun ver trek arriveerden de eerste krams vogels, die gedurende de trektijd hier nog al eens komen fourage- ren. De komst van deze vogels wijst er op dat de vorst in het noordelijk deel van Europa reeds ingevallen is; de komst van de houtsnippen wijst hier eveneens op ZIERIKZEB Radio- en t.v.-show in „Concordia" (Van onze adverteerders). Gedurende twee dagen werd de ze week in de zaal van „Concordia" door de firma Weltevreden te Zie- rikzee, een radio- en t.v.-show ge houden, waarvoor veel belangstel ling bestond. Er reden extra bus sen, waarvan buiten Zierikzee wonenden gebruik konden maken. Totaal stelde zich een 1500-tal eiland-bewoners op de hoogte van de vorderingen van de radio- en t.v.-techniek. Belangrijk onder deel van de expositie vormde de sector elektrische huishoudelijke artikelen. Met de aanwezige radio- en t.v.-toestellen werden demon straties gegeven, die de belang stelling trokken. Zowel de goed kope toestelletjes als de monu mentale „combi's" werden getest en gekeurd. Met pick-up-installa- ties werden z.g. stereofonische de monstraties gegeven. Elke vijftig ste bezoeker kreeg een elektrische koffiemolen of€ Infraphil-lamp aangeboden. De 1000ste bezoeker ontving een mixer. Ingezonden mededeling ONGEWASSEN DE STRAAT OP Euvel reeds heden (vrijdag)morgen goeddeels verho'pen ZIERIKZEE, 13-11. Talrijke men sen op Schouwen-Duiveland zijn vanmorgen waarschijnlijk ongewas sen de straat opgegaan of hebben zich moeten behelpen met een heel klein beetje water of een vochtig washandje, want „de kraan" deed niets. De druk was weggevallen als gevolg van een ernstige buisbreuk in een oude leiding, nabij het aan- jaagstation aan de Zandweg te Zie rikzee. De corrossie zorgde voor deze vervelende verrassing. Door Ijverig speurwerk en hard werken was in grote delen van het eiland reeds vanmorgen het euvel weer goeddeels verholpen. Alleen te Zierikzee bleef de ge hele morgen de druk laag. Bij het ter perse gaan van dit nummer ver namen wij, dat zich in de omgeving van Zierikzee waarschijnlijk nog een tweede buisbreuk heeft voor gedaan, waardoor waterverlies op trad. De rest van Schouwen-Dui veland had reeds een vrijwel nor male voorziening, toen Zierikzee het nog mondjesmaat kreeg toegediend. Een geluk is dat de belangrijkste breuk in het oude net plaatsvond. Dit zijn nog niet vernieuwde lei dingen, waarvan de buizen vrij sterk zijn aangetast. Als het kwaad wil, vindt dan buisbreuk plaats. WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 14-15 november: P. W. J. Vogelaar, telef. 01110-2280. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 14-15 november: H. Bacxer te Noordgouwe, telef. 01112- 480. De (laatste begroting van gemeente Dreischor is sluitend Stijging kapitaalslasten door grote projekten Door burgemeester en wethou ders van Dreischor aan de raad toegezonden de begroting van in komsten en uitgaven voor de dienst 1960, met memorie van toelichting en bijlagen, zoals dez? aan dé raad in de vergadering van 28 september werd aangeboden. In een begelei dend schrijven deelt dit college de raad o.m. het volgend? mede: De totale inkomsten en uitgaven voor de gewone dienst zijn geraamd op f 332.700,96, alzo met een saldo van nihil. De totale inkomsten van de kapi- taaldienst bedragen f 1 249 187,75 en de uitgaven f 1.454.645,98, zodat het nadelig slot van de kapitaaldienst f 205.458,23 bedraagt. Indien het ontwerp van wet tot gemeentelijke herindeling van hét eiland Schouwen-Duiveland onge wijzigd tot wet wordt verheven zal dit de laatste begroting voor deze gemeente zijn. De samenstelling van deze begroting heeft het college van burgemeester en wethouders wel enig? moeilijkheden opgeleverd, omdat de uitgaven zijn gestegen en de middelen daarbij geen gelijke tred hebben gehouden. De verhoging van de uitgaven heeft in het bijzonder betrekking op de kapitaalslasten voor de bouw van de rioolwaterzuiveringsinstal latie en de nieuwe openbare lagere school, alsmede de exploitatiekos ten van eerder genoemde zuive ringsinstallatie. Het tekort op de begroting van de gewone dienst is gestegen tot f 13 duizend, wik bedrag is' kunnen worden gedekt uit de saldi-reserve van vorige dienstjaren. In de aan geboden begroting is echter nog geen rekening gehouden met de verhoogde p?rcentages van de al gemene- en de belastinguitkering voor het jaar 1960, welke tezamen een verhoging van de inkomsten betékenen van rond f 2.500. De post onvoorziene uitgaven is slechts op f 545,57 kunnen worden g?raamd. De begroting van de gemeente lijke instelling voor Sociale Zorg voor de dienst 1960 wordt tevens ter goedkeuring overgelegd, alsme de die van d? Stichtingen Dorps huis en Sportterrein ter kennis neming. De vaststelling van de gemeente begroting zal aan de orde worden gesteld in de openbare vergadering van de raad op woensdag 25 no vember a.s. Snelle maatregelen Naar een veronderstelde tweede breuk wordt thans naarstig gezocht ?n werkploegen van de N.V. Water- eiding Maatschappij zullen - na >psporing - ook hier snelle maat regelen nemen, evenals bij de prin cipale breuk aan de Zandweg, die o.m. het overschakelen op andere pompen noodzakelijk maakte. In sommige bedrijven vormde het watergebrek een ernstige tegenslag. Vooral de melkfabriek der V Z. had het zwaar. Het Zweedse Rode- Kruisziekenhuis beschikt over een eigen waterinstallatie, waarvan het nut vanmorgen werd bewezen. Tweede Kamer behandelt begroting van Binnenlandse Zaken De Tweede Kamer heeft de alge-, mene beraadslaging over de begro.' ing van het departement van Bin nenlandse Zaken voortgezet Eerd?r hadden hierbij twaalf leden hel woord gevoerd. De minister van Binnenlandse Zaken, de heer Toxopeus, hield een rede ter beantwoording van de sprekers. De minister verklaart naar aan leiding van vragen omtrent de mo gelijkheid van inkoop van pensi oen voor kleuterleidsters, dat daar omtrent besprekingen gaande zijn. In de memorie van antwoord kon hij niet meer zeggen dan hij ge daan heeft om geen verwachtingen te wekken. Spr. heeft positieve suggesties gedaan in de centrale commisie voor hét georganiseerd overleg ter verbetering van dat overleg. Daar op heeft hij nog geen antwoord ont vangen. Hem kan ten deze geen verwijt worden gemaakt. Inmiddels is er wel wat gebeurd. De rege ringsdelegatie heeft machtiging van de minister ontvangen om anders te procederen. In het ambtenaren- blad, dat de heer Blom na staat, is een artikel verschenen, waarin te kennen wordt gegeven, dat er toch wel iets gebeurd is. In het blad van de heer Weijters wordt gewaarschuwd tegen over haasting en er valt uit te beluiste- ren, dat er wel enig vertrouwen is. Het overleg Over wat er is gebeurd zegt de minister zich niet te kunnen uitla ten. Over wat er in de commissie ter sprake is kan hij hier geen me dedelingen doen. Z i mag men niet spreken van een falen van het overleg. Het is zijn voornemen om zowel de nieuwe pensioenwet, als de aanpassingsregeling in het geor ganiseerd overleg te brengen. Spr. blijft er naar streven wat de sala rissen betreft een regeling te tref fen, volgens welke het overheids personeel niet achter zal blijven bij wat in het vrije bedrijf wordt be taald. Op 18 november gaat het overleg voort en daaraan zal spr. weer deel nemen. Hij streeft er naar het ini tiatief te behouden. Hij voelt er niet voor onder druk te worden gezet. Hij doet een beroep op de heren Weijters en Blom om nu hét over leg nog gaande is over deze zaken Scheepvaartberichten Friesland, 12-11 van Dar es Salaam naar Zanzibar. Kelletia t.), 13-11 te ^.badan ver wacht. Langkoeas, 12-11 te Aden. Limburg, 13-11 te Belawan. Vivipara (t.), 12-11 te Shimotsu. Wonogiri, 11-11 van Los Angeles, 12-11 te San Francisco. niet in de Kamer te spreken. Daar toe zal later eventueel gelegenheid zijn, als het overleg mocht falen. De nieuwe pensioenwet hoopt hij iit jaar aan de orde te kunnen stellen. Hij zi?t een binding met de aanpassingswet en daarom zullen aie samen in het overleg komen. De minister blijft bij zijn stand punt, dat de „Bescherming Bevol king" niet militair is. Het zal een niet-militaire organisatie blijven zolang hij er wat over te zeggen hééft In verband met de tegen stand van d? heren Bakker en van der Veen zegt spr, dat men niet blind magazijn voor de gevaren en gedaan zal moeten worden wat mo gelijk is. Ingezonden mededeling victory;™ i,I 36 een lichte sigaarvoor Het aantal inzendingen op de puzzel van vorige week in aanmer king genomen, zou men denken dat men reeds allerwege bezig is met het maken van Sint Nicolaas-pakjes waardoor geen tijd overschiet tot het oplossen van puzzels. Het aan tal bedroeg ongeveer de helft van de daaraan voorafgaande week Des te meer waardering dus voor de volhouders. Op één woord zijn ve len gestruikeld, nl. welbalk. De kaartjes zijn ditmaal bestemd voor: mevr. A. L. v. d. Maas-Bal Burgem. v. d. Havestraat 49 Oosterland. Het pocketboek gaat naar: de heer A. L. Klompe Kleine Zelkeweg 3, Zierikzee. De oplossing van de puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. gr.; 2. spiraal; 7. gard; 10. toe; 11. eva; 12. kam; 13. dorstig; 16 ransel; 19 spa; 20. toen dra; 22. ras; 24. antenne; 26. ar tist; 29. een; 30. s.l.; 32. sok; 33. lint; 35. foto; 37. etage; 39. ie; 40. aard; 42. gene; 44 a v.; 45. frans; 47. eren; 49. bate; 51. fit; 52. r.i.; 53. fez; 54. nadert; 57. netelig; 61. t.h.o62. aasgier; 64 aas; 66 alkali; 68. wel balk; 71. eel; 72. wei; 74. eet; 75. gang; 76. cantate; 77. p.s. Verticaal: 1. gids; 2. s.o.s.; 3. petten; 4 regen; 5 a.v.; 6. aard; 7. gas; 8. amerika; 9. do; 10. tranen; 12. knar sen; 14. opa; 15. ion; 17. ara; 18. las; 21. nest; 23. streven; 25. t?tanie; 27. totebel; 28. olifant; 31. loge; 34. ier; 35 fr 36. oder; 38. gat; 41. astraal; 43. en; 46. afdolen; 48. ring; 50. azi- aat; 53. ferlet; 55. aha; 56. tal; 58. eiwit; 59. tee; 60. gal; 63. siwa; 65. skis; 67. keg; 69. bee; 70. eg; 73. en. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1 Engelse titel; 2 hoeveelheid water; 9 toestand van rust; 11 ruim; 12 blaasje; 14 kran tenjongen; 15 Duitse badplaats; 16 meisjesnaam; 19 goud (Fr.);20 maanstand (afk.); 21 Europeaan; 23 bekende motorraces (afk.); 25 water in Friesland; 26 woede; 28 bloem; 30 deel v. h. been; 32 kleur; 34 niet gesloten; 36 bevestiging; 37 soort zweep40 bevel; 41 plaats op Ameland; 42 oppervlaktemaat; 43 onmeetbaar getal; 44 een keer; 48 deel van Amerika (afk.); 50 Frans pers. voornaamw.; 52 vriendin (Fr.) 55 verdedigingsorganisatie; 57 scheel; 60 reus; 62 hetzelfde (afk.); 63 pers. voornaamw.; 65 omroep vereniging; 66. de oudere (afk.ft 67. deel van de bijbel (afk.); 68. meis jesnaam; 70. aanw. voornaam woord; 72 telwoord; 74 plaats in Gelderland; 75 hatelijke opmer king; 77 kleinst deelbare deeltje; 79 vruchtenmoes; 80 heldendicht. Verticaal: 1 luchtstrijdkrachten (afk.); 2 geogr. aanduiding (afk.); 3 getroffen; 4 deel v. e. huis; 5 jongensnaam; 6 druk; 7 meisjes naam; 8 bevel; 10 huisdier; 11 hennepbraak; 12 drank; 13 bid (Lat.); 17 ontkenning; 18 muziek- teken; 20 jongensnaam; 22 water werk; 24 Engels lidwoord; 27 soort steen; 28 meisjesnaam; 29 bedor ven; 31 in laten nemen; 33 lichaamsholte; 35; geestelijk lied; Instituut voor land- en tuinbouwcoöperatie geconstitueerd Voorlichtingstaak een belangrijke ROTTERDAM, 12-11. Op 4 no vember jl. is in een besloten ver gadering te Haarlem het Instituut voor Land- en Tuinbouwcoöp?ratie in west-Nederland geconstitueerd. Vandaag bestond er voor de pers gelegenheid tot kennismaken met dit nieuwe instituut, waarbij de sé- cretaris, de he?r A. Kruithof, voor toelichting zorgde. Het instituut is voortgekomen uit het instituut voor landbouw coöperatie in Zuid Holland en dat voor land- en tuinbouwcoöperaite in Noord-Holland, die gevestigd waren in Den Haag en Alkmaar. Het nieuwe zal mettertijd in Haar lem komen. Het werkgebied omvat de provincies Noord- en Zuid-Hol land, alsmede Utrecht Onder haar dertig leden telt het instituut provinciale en regionale coöperatieve verenigingen op het g?bied van land- en/of tuinbouw. Versterking en uitbouw In de eerste plaats heeft men zich ten doel gesteld het geven van voorlichting en het v.oeren van pro paganda ter versterking en uitbouw van de land- en tuinbouwcoöpera- ties in haar werkgebied. In d? tweede plaats samenwerking tussen coöperatief werkende organisaties en leden van het instituut te bevor deren Daartoe behoort o.a. het or ganiseren van cursusssen voor boe ren en tuinders, het houden van le zingen, uitgeven van brochures en een maandblad, hét onderhouden van kontakten met land- en tuin- bouwonderwijs, het beleggen van coöperatiedagen, en dergelijke. Daarnaast zal men zich bezighou den met het oprichten van nieuwe coöperaties. Het w°rk van het instituut wordt in de provincies gesteund door zg. werkgroepen voor landbouwcoöpe ratie. Om een Idee te geven van wat er ni zo'n instituut omgaat vertelde de he->r Kruithof voorts, dat in Noord- Holland alleen de jaaromzet gemid deld 275 miljoen gulden bedraagt. Met Zuid-Holland en Utrecht er bij kan dit wel 550 miljoen gulden worden, verwachtte hij. 's-GRAVENHAGE. Van 21 no vember tot en met 14 februari 1960 wordt in het Rijksmuseum de Ge vangenpoort te 's-Gravenhage een tentoonstelling gehouden, „Verle den en heden van de Gevangen poort". Deze tentoonstelling, sa mengesteld door de beheerder van dit museum, geeft door middel van schilderijen, prenten en afbeeldin gen een beeld van de ontwikkeling van het gebouw in de loop der eeuwen. 38 rivier in Europa; 39 Oosterse titel; 45 drank; 46 insect; 47 lok- spijs; 49 uiting van verdriet; 51 wiskundig begrip (afk.); 53 Euro peaan; 54 officieel stuk; 56 groet; 58 kleurstof; 59 rekening; 61 En gels voegwoord; 64 pronkziek; 66 doodlopende straat; 69 boom; 71 boom; 73 godin; 74 Duitse bad plaats; 76 op dit moment; 78 on derofficier (afk.). Inzendingen uiterlijk donderdag- middag a.s. met vermelding Puzzel' Burgerlijke Stand - Zierikzee Geboren. 8 nov.: Cornelis, z. van Adriaan van Breugel en Elisabeth Sprangers, wonende te Nieuwer- kerk; 10 nov.: Janna Dana, d. van Johannis Willem van Oeveren en Janna Dana Gaanderse, wonende te Nieuwerkerk; 11 nov.: Christiaan Jan, z. van Jan Cornelis Flik weert en Jacoba Johanna Nieuwenhuijse, wonende te Nieuwerkerk. Gehuwd. 9 nov.: Jan Willem Tuin man, 30 j. en Aldegonda Wilhel- mina Drehsen, 24 j.; 11 nov.: Cor nelis Johannes van Geesbergen, 24 j. en Maria Hanse, 20 j. Overleden. 7 nov.: Mensse Jacob Snoek, 50 j., echtgenoot van Pe tertje Leupe. Wat de gemeenten voor de leerlingen betalen 's-GRAVENHAGE, 13-11. Bii het Centraal Bureau voor de Statis- stiek is een uitgave verschenen in houdende een statistiek van de van gemeentewege in 1959 per leerling beschikbaar gestelde bedragen ter bestrijding van de materiële ex ploitatiekosten der lagere scholen. Voor de leerlingen van het ge woon lager onderwijs stelde 76 procent van de gemeenten een be drag beschikbaar van f 40,- of hoger. (1958: 72 pet.). Voor het voortgezet gewoon lager onder wijs was het aantal gemeenten dat een bedrag van f 55,- of meer per leerling beschikbaar stelde 84 pet. tegen 75 pet. in 1958. Voor de leerlingen bij het uitgebreid lager onderwijs stelde in 1959 75 pet. van de gemeenten een bedrag van f 55 of meer beschikbaar. In 1958 was dit percentage 68 pet. De voormalige SS-arts prof. Werner Heyde die verdacht wordt van medèplichtigheid aan nazi- „Euthanasie" op geesteszieken in de tweede wereldoorlog, heeft zich donderdag bij de politie gemeld, nadat hij twaalf jaar lang werd gezocht, In i047 was in Frankfurt een arrestatiebevel tegen hem uit gevaardigd, nadat hij uit een ge vangenis ontsnapt was. Later werd de zaak naar Wuerzburg verwezen waar in 1953 een nieuw arrestatie bevel tegen hem werd uitgevaar digd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 3