ZWITSAL toen nu Operazangers hielden hoofd koel HOEST UW KIND...? DE BRITSE PERS OVER DE GAULLE'S OPTREDEN Hebben bespuitingen invloed op vogelstand in de boomgaarden NEW YORK, 12-11. Toen de be faamde tenor Charles Kuilman woensdagavond vlak voor zijn op treden in Mozarts ,JLe nozze di Fi garo" in zijn kleedkamer van New Yorks Metropolitan Opera zijn prachtig instrument nog even „stemde" ontdekte hij tot zijn schrik dat een latente verkoudheid zijn stembanden nagenoeg verlamd had. Hij rende naar de kleedkamer van de tenor Carelli die in een an dere rol wat later op moest komen en maakte met heftige gebaren de kritieke toestand duidelijk. Carelli begreep het, tooide zich vliegens vlug met Kullmans costuum en kwam nog juist op tijd in diens rol op. Het was echter duidelijk dat het even later als Carelli in zijn eigen rol had moeten opkomen toch nog mis zou zijn gegaan, wanneer de tenor Robert Nagy die zich als ge woon toeschouwer in de zaal be vond bij de aanblik van Carelli in Kullmans rol niet begrepen had dat er achter de coulissen iets aan schortte. Hij begaf zich snel achter het toneel en was ook nog juist op tijd om Carelli's oorspronkelijke rol over te nemen. De dirigent die in de orkestbak de gebeurtenissen met stijgende on gerustheid had waargenomen, viel bijna van zijn stokje, vertelde Ca relli later. Nu ook 8 mm-geluids- film mogelijk ARNHEM, 12-11. Evenals Sie mens heeft nu Agfa een 8 mm. ge luidsprojector gelanc?erd, die het iedere smalfilmer mogelijk maakt, zelf zijn film van geluid te voor zien. Aan het voorzien van 8 mm. film van geluid is reeds jarenlang ge dokterd, zonder bevredigend resul taat echter. Een proto-type van een geluidsfilm-projector ontstond wel iswaar twee jaar geleden, doch is nooit op de markt gebracht, omdat maar weinig amateur-film?rs zo'n projector zouden hebben kunnen betalen (de prijs had ongeveer f 3000 moeten bedragen) terwijl de apparatuur ook veel te ingewikkeld was voor de doorsnee smalfilmer. Echter bij het nieuwe systeem wordt een 0,8 mm. breed geluids strookje op de film aangebracht. De projector wordt hij het verto nen van de film door middel van een snoertje met de pic up-aan- sluiting van een radio verbonden. Het aantal luisteraars en kijkers in Nederland 's-GRAVENHAGE, 12-11. Op 1 nov. 1959 bedroeg het aantal aan gegeven radio-ontvangtoestellen 2 591.897 tegen 2.583.381 op 1 okt. 1959. In hetzelfde tijdvak steeg het aantal televisietoestellen van 530.073 tot 549.556 (t.m. 11 nov. 557.387). Op 1 november 1959 waren er 491.690 aangeslotenen op het draad- omroepnet tegen •493.294 op 1 okt. 1959. Ingezonden mededeling Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met K/NDER HONING SIROOP4 Een vooroorlogse plaat van de oude tram op het stationsemplacement van Brouwershaven. De goei ige „koekedoaze" staat onder stoom, maar stoker en conducteur moeten even kijken wat de foto graaf van plan is. Boven dien - wie goed kijkt - ziet dat de waterslurf in het interieur van de loco motief is gestoken. Het beest heeft dorst en moet drinken. Stil en onzegbaar hangt de Schouwse sfeer in de lucht. Het is herfst. Het emplacement is wat plasserig en modderig. Op de smalle ijle tramrails staat een vrachtwagon, geladen met. bieten, wach tend op transport. Brave melkbussen staan op het perron en de reizigers wachten op het schorre trompetje van de conduc teur. Dan zal de „loc" (no. 34) zich in beweging zet ten en hobbelt „den tram" door het wat trieste, ver eenzaamde Schouwse herfst-landschap, om spektakulair met gerommel, met smook en gefluit (want zo was de tram wel) het station van Zie- rïkzee binnen te rijden. Dat was de glorie van de tram en de rest nam men rustig op de koop toe, want door het oude Schouwen zullen wij - in gedachten - toch altijd de tram zien rijden. We nemen het oude groene trambiljetje in de hand, waarop eiland gemeenten en gehuchtjes zo netjes op een rijtje stonden afgedrukt; Looperskapelle en Brijdorpe incluis. Zeg dat het armetierig was, zo'n eenzaam stationnetje in de herfst- nevel. Het is waar, maar de prikkelende geur van de stoom deed je wat en dan niet te vergeten de nostalgie van de oude stoomfluit, voor dat het dwaze peppertje op de motorlocs de waarschuwende taak over nam. Het riep visioenen op van verre havens en van snelle treinen die gezwind als donkere pijlen zich de nacht inboorden. „Den tram" legde (gelukkig) het loodje, maar de „old faithful" (oude getrouwe) is toch nog wel een „toen"-stukje waard. Over het nu valt niets te schrijven en het valt ook niet te fotograferen. Het station van „Brouw" is weg. Er is alleen een stuk kaal land, waardoorheen misschien straks een weg komt. Geen verhaaltje dus en geen plaatje. Zo voor iets dan geldt voor tram en station: het „sic transit Communisten door de knieën LONDEN, 13-11. De Gaulle heeft wel nauwelijks kunnen verwachten dat de knieval van de Franse com munistische partü een van de eerste resultaten zou zyn van zijn politiek van grote mogendheid, zo schrift de „Times". Het blad komt tot deze conclusie na een analyse van de houding van deze partij. De Franse communis ten - aldus de „Times" - hebben eerst de voorstellen van De Gaulle voor Algerië bespot. Maar de rede van Chroesjtsjef, waarin de Rus sische premier begrip toonde voor het Franse standpunt, heeft de Franse communisten gedwongen hun houding grondig te wijzigen. Chroesjtsjef heeft kennelijk de Franse regering niet willen beledi gen met zijn reis naar Parijs in het vooruitzicht. En hij heeft natuurlijk ook willen voorkomen dat de Fran se communistische partij iets doet wat de indruk zou kunnen beder ven die hij wil maken, aldus het blad. De „Scotsman" meent dat een De Gaulle die opvat, geen kans op succes biedt. Er zit wel een grond van waar heid in de bewering van de Fransen dat de handhaving van de status quo in Berlijn maar het beste voor „MEDISCH CONTACT" OVER .MASSALISERING DER GENEESKUNDE' Uitgebreid complex factoren oorzaak AMSTERDAM, 11-11. Onder de titel „Wordt de geneeskunde mas sa werk?", opent het laatste num mer van „Medisch Contact" (offi cieel orgaan van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst) met een artikel, waarin de „massalisering der geneeskunde" wordt besproken. Er is onder de artsen, zo vangt de beschouwing aan, onrust over het feit, dat zij zo dikwijls moeten werken in haast en drukte. Dit geldt voor spreekuren, poliklinie ken en huisbezoeken. Het komt voor bij huisartsen en specialisten en ook al bij sociaal-geneeskundi gen. Een uitgebreid complex factoren werkt aan een ontwikkeling in de richting van massalisering mee, waarvan in het artikel enkele wor den genoemd. In de eerste plaats is er het feit, dat de geneeskunde zo veel vorderingen heeft gemaakt, dat aan vele ongemakken en ziekten iets gedaan kan worden. Daarbij komt dat de betere voor lichting het publiek op deze vor deringen attent maakt. De „con sumptiebehoefte" neemt daardoor toe. Ook de „vergrijzing" van ons volk is een factor, die de genees kundige consumptie doet toenemen. Verder zijn er de technische ont wikkelingen die het betreden van de weg naar de dokter vergemak kelijken en de maatregelen, op so ciaal terrein, die de weg naar de arts mogelijk maken, resp. verplicht stellen. Geen financiële belemmeringen Ziekenfondsen en andere verze keringen doen de financiële belem meringen wegvallen en dan zal, al dus het artikel, zich niemand ver bazen dat onder deze omstandighe den de artsen het druk krijgen, dat een „massalisering" van de genees kunde bezig is op te treden en dat velen in de artsenwereld zich hier over ernstig ongerust maken. Een ongerustheid, die zich langzamer hand ook in andere kringen dan die der artsen openbaart. De waar schuwing dit probleem vooral niet eenvoudig te zien, zou medisch con tact ook willen richten tot hen, die menen dat een der efficiënte prak tijkuitoefening dit probleem zou kunnen oplossen. Bedoeld wordt hiermee kaartsystemen, praktijk- assistentie, betere spreekkamerin richting, afspraakspreekuren, e.s. Hoe belangrijk dit alles ook moge zijn, een oplosssrig voor het onder havige probleem geeft het aldus Medisch Contact", zeker niet. Het zou daaraan ten hoogste kunnen meewerken als onderdeel van een reeks maatregelen, in welke reeks het blad de verkleining van de zgn. „normatieve" praktijk als een der belangrijkste onderdelen ziet. het Westen is en dat de kwestie- Berlijn daarom nauwelijks als enig punt op de agenda voor de topcon ferentie kan staan, aldus de „Scots man". Maar dit laatste geldt ook voor de hereniging van Duitsland, waarbij De Gaulle even weinig be lang heeft als Chroesjtsjef. En wat de ontwapening aangaat: voorlopig blijft het stopzetten van de kernproeven onder toezicht het kardinale vraagstuk. Zelfs als het tot een akkoord op dit punt mocht komen, zaL Frankrijk hier buiten blijven. Ook de ontwapening kan dus nauwelijks een onderwerp voor discussie op de topconferentie zijn, aldus het blad. Fel begeerde grond HERPT, 12-11. Niet minder dan 93 gegadigden hebben zich vanmiddag op een open bare verkoping in Herpt bij Heusden gemeld voor een stuk uiterwaard van nog geen 9JA ha. De grondkamer heeft als prijs een bedrag van 35.600 vastgesteld, waarbij nog f 3600 kosten komen. De belangstelling voor dit terrein, dat deel uitmaakt van een te verde len nalatenschap, is zo groot omdat in deze omgeving praktisch geen grond te koop is. Daar de grond niet boven de door de pachtkamer vast gestelde prijs verkocht mag worden is het voor de eige naren meestal aantrekkelij ker de grond te verpachten of zelf te gebruiken. In de pachtkamer in 's-Hertogen- bosch zal uit de lijst van ge gadigden een aantal perso nen worden aangewezen, waarvan één er de grond door loting zal worden aan gewezen. Met scooter tegen boom 5-GRAVENHAGE, 13-11. Van nacht omstreeks 1.15 uur is op de rijksweg Ossendrecht-Woensdr^cht de vliegtuigmaker-magazijnbehcer- der eerste klasse der Koninklijke Marine H. F A. Clerx met zijn scooter verongelukt. Waarschijnlijk door de mist' misleid heeft hii een komende bocht niet opgemerkt, waardoor hij tegen een boom reed. Het slachtoffer was 22 jaar en on gehuwd. Hij woonde in Breda Zijn duopassagier, korporaal der eerste klasse van de Koninklijke Luchtmacht, A. P. van der Vliet, is met ernstige verwondingen in het algemeen burgerziekenhuis te Ber gen op Zoom opgenomen. AMSTERDAM; rVan 13 novembek* tot 14 december 'aanstaande wordt In het stedelijk museum te Am sterdam een tentoonstelling ge houden van fotografisch werk on der de titel „Otto Steinert en zijn leerlingen". Volkskerstzang 1959 I DE BEVOLKING in Rotterdam ROTTERDAM, 13-11. Evenals in vele andere plaatsen in ons land zal ook dit jaar in Rotterdam voor de tweede maal volkskerstzang worden gehouden. Vorig jaar was er een dermate grote belangstel ling, dat nu besloten is de Ahoy- hal te huren. Deze volkskerstzang zal aan de vooravond van het kerstfeest, op donderdag 24 decem ber gehouden worden. De organi satie berust bij de gezamenlijke jeugd-evangelisaties van Rotter dam: jeugd en evangelie, de in terkerkelijke jeugd evangelisatie en Youth for Christ. VAN NEDERLAND AMSTERDAM, 13-11. Het aantal huwelijken in Nederland heeft vol gens opgave van het C.B.S. in de eerste negen maanden van dit jaar 63 965 bedragen tegen 67.436 in de eerste negen maanden van 1958. Het aantal levendgeborenen is gestegen van 178.029 in de eerste negen maanden van 1958 tot 185.139 in de eerste negen maanden van 1959. Het aantal overledenen steeg van 62.883 tot 63.746 Het aantal immigranten liep sterk terug, van 57 316 in de eerste negen maanden van 1958 tot 26.211 in de eerste negen maanden van 1959; ook het aantal emigranten is gedaald, hoewel veel minder sterk, nl. van 42.939 tot 40.642. Het aantal inwoners van Nederland bedroeg op 1 oktober jl. 11.384 358. Verwachting tot zaterdagavond: Onbestendig Veranderlijke bewolking en plaat selijk enkele buien, maar vanavond en vannacht voornamelijk in het oosten van het land nog aanhou dende regen; matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk stormachtige wind tussen zuidoost en zuidwest; iets minder koud. 14 nov. Zon op 7.57, onder 16.52. Maan op 16.49, onder 6.39. 15 nov. Zon op 7.58, onder 16.50. Maan op 17.20, onder 7.41. 16 nov. Zon op 8.00, onder 16.49. Maan op 17.57, onder 8.39. Volle maan: 15 nov. te 10.42. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 14 nov. 2.34 v.m. 14.45 n.m. 15 nov. 3.12 v.m. 15.24 n.m. 16 nov. 3.49 v.m. 15.59 n.m. BROUWERSHAVEN: 14 nov. 2.07 v.m. 14.25 n.m. 15 nov. 2.43 v.m. 15.01 n.m. 16 nov 3.19 v.m. 15.34 n.m. Springtij: 17 nov. HET WEERO VERZICHT DE BILT, 12-11. Een kleine de pressie, die gisterochtend nog op de westelijke oceaanhelft was ge legen, is met een gemiddelde snel heid van 95 km per uur naar het oosten getrokken en zeer sterk ln diepte toegenomen. Vanochtend lag de kern boven midden Ierland met een barometerstand van 962 mb. In een groot deel van Engeland daalde toen de barometer met 10 tot 15 mb. Der drie uur. De lucht- drukverschillen namen bijzonder snel toe, hetgeen boven het kanaal resulteerde in stormwinden van kracht 9 10. In ons land begon reeds in de loop van de nacht de wind eveneens toe te nemen. De mist werd daardoor geleidelijk dunner en was vanmorgen bijna overal verdwenen. Intussen begon de verplaatsings snelheid van de depressie af te nemen. Vermoedelijk zal ze ergens boven Engeland tot stilstand ko men en gaan opvullen. Het kou front van de depressie zal ons land passeren, waarna de wind af neemt en iets gaat ruimen. Er stroomt dan polaire lucht binnen, die iets minder koud is dan de lucht, die vandaag uit Frankrijk naar hier wordt gebracht. BELANGRIJK ONDERZOEK IN DE WESTHOEK Wetenschappelijk speurwerk naar het vogelvoedsel (Slot). Als beschermers van het wind- schut zijn - zoals wij in het eerste artikel zagen - de vogels van veel belang, zij het voor het fruit indi- rekt, want een go->d bladerrijk windschut is toch zeker van zeer grote betekenis. Misschien vormt de putter een uitzondering op de regel. Het per centage schadelijke insekten in het voedsel van de putter was tamelijk groot, zelfs in het met chemische middelen onderhouden Boeyes Bos. Overigens is het zeer eigenaardig dat in het voedsel van de putter ook verschillende malen graszaad werd gevonden, dat wegens zijn plantaardige samenstelling niet ge schikt is voor jonge vogels Het is uiterst moeilijk nauwkeurig te kunnen weergeven, hoeveel vogels eten. Wel is te controleren hoe dik wijls de ouders de jongeren komen voederen, en dat loopt ook nog al uiteen. De grauwe vliegenvanger kwam gemiddeld 26 maal p?r uur zijn of haar jongen voederen Ze vloog hierbij elke keer de boom gaard u i t om voer te halen. De koolmees (gem. 23 maal) en de pim pelmees, (gem. 41 maal) zochten voedsel in het windschut. De spreeuw, waarbij slechts enkele malen waarnemingen werden ge daan, vloog ook de boomgaard uit om 200 meter verd?r in een oud bollenveld voedsel te zoeken. Over de vink, die meestal zeer hoog broedt, zijn weinig gegevens bekend. In de boomgaard van Kraayestein negeerde z? deze vol komen. Ze voederde 14 maal per uur. De winterkoning (gem. 12 maal per uur) zocht. yoedsel op de stam men van de niet-fruitbomen, èn de witte kwikstaart (gem. 16 maal .per uur) op de opèfr stukken groh(ï van belde boomgaarden. De zanglijster (gem. 5 maal) zocht in alle gevallen zijn voedsel op de grond. Pas wanneer uit de veldwaarne mingen en resultaten van de hals- bandproeven blijkt dat de vogels werkelijk voor de fruitbomen scha delijke insekten nuttigen, wordt het zaak de vraag te beantwoorden, hoe groot het percentage door de vogels gegeten schadelijke insek ten nu eigenlijk wel is. Daar deze waarnemingen en resultaten echter negatief waren, is het beantwoor den overbodig. Invloed bespuitingen De direkte invloed van de be spuitingen is in de jaren van on derzoek lang niet zo duidelijk waarneembaar geweest als in de voorafgaande jaren In beide jaren werden in totaal slechts 11 dode vogels gevonden, te weten, 1 jonge koolmees, 5 merels, 1 spreeuw. 2 vinken, 2 zanglijsters. In sommige gevallen waren de vogels beslist niet aan de werking van een chemi sche stof overleden, in enkele an- d?re gevallen waren de vogels al geruime tijd geleden gestorven. Daar de chemische middelen als bijv malathion en parathion na ongeveer een week hun giftige wer king verliezen, had het geen zin deze vogels naar de Rijksserumin- richting te Rotterdam op te zen den. Slechts in enkele gevallen was dit wel mogelijk, maar helaas viel het onderzoek negatief uit, m.a.w. men was niet in staat de doodsoor zaak vast te stellen. Dit is zeer verwonderlijk, daar de houding waarin deze vogels dood gevonden werden (nog warm), duidelijk wees op een kramptoe stand, welke zeer waarschijnlijk toe te schrijven was aan de vergif tigende werking van de twee dagen daarvoor gebruikte parathion Wanneer een boomgaard góbd'be- spoten is, dan mag worden aange nomen, dat de fruitbomen' nog slechts zeer weinig insekten zullen herbergen. Indien de vogels nu werkelijk hun voedsel van deze fruitbomen zullen betrekken, dan worden zij dus genoodzaakt na een bespuiting een andere voedselbron op te zoeken, hetzij tijdelijk, hetzij definitief. Deze indirekte invloed van de bespuitingen zou dus een duidelijke achteruitgang in de vo gelstand na de bespuitingen te zien moeten geven. Dat dit zeer beslist niet het geval was - enkele uren verdwenen de dieren uit het be spoten gedeelte, maar keerden daarna allen weer terug - beves tigt wederom d? veronderstelling dat de boomgaard voor de vogels in de eerste plaats betekenis heeft als nestelgelegenheid. Samenvatting Samenvattend komen we tot de volgende conclusies: 1. De boomgaard he^ft voor de vogels in de eerste plaats betekenis als nestelgelegenheid. 2 De halsbandproeven tonen aan dat de vogels in beide boomgaar den weinig of g°en schadelijke in sekten nuttieen. misschien de put ter uitgezonderd. 3. Dé voor de boomgaard belang rijke vogelsoorten - behorende tot die groep, welke hun nest in de boomgaard bouwen en voorname lijk in bomen worden waargeno men - negeren in Boeyes Bos de fruitbomen als plaats om voedsel te zoeken. 4. Ook in de boomgaard van Kraayestein wordt meer voedsel gezocht in de niet-fruitbomen, dan in de fruitbomen zelf. 5. Een direkte invloed van be spuiten met chemische bestrijdings middelen viel wel te constateren, hoewel deze in de jaren van on derzoek niet bijzonder groot was. 6. Van een indirekte invloed van de bespuitingen viel niete te be speuren. - Dezé ^resultaten Üebben uitslui tend bétrekking op de beide ge noemde 'boomgaarden. Het is niet denkbeeldig dat een soortgelijk on derzoek in boomgaarden met an dere omstandigheden, ook andere resultaten oplevert. Aldus een overdruk uit „Het Vo geljaar" 1959.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2