Herter wenst topconferentie tussen 1 maart en medio april 1960 Nr DE Z1ERIKZEESCHE COURANT KONINGIN ONTVING MINISTERS V.S. houden vast aan defensieverplichtingen overzee fTOtoucT w k-iB NOV, 1959 VRIJDAG 13 NOVEMBER 1959 No. 18667 116o jaargang MRIKZEESCneHNIEOWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 WASHINGTON, 12-11. Herter, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, heeft donderdag op zijn persconferentie gezegd te hopen, dat een topconferentie tussen Oost en West tusssens 1 maart en midden- april zal kunnen worden gehouden. Herter is er echter niet zeker van dat het zo geregeld kan worden. Voor het bepalen van een datum voor een topconferentie moest reke ning gehouden worden met de agenda's van alle betrokken staats hoofden. Zo had president Eisenhower verplichtingen en een factor was ook of president De Gaulle van Frankrijk Washington vóór of na zijn staatsbezoek in april aan Engeland zal bezoeken. Voor het begin van de westelijke topconferentie op 19 december, zou mogelijk geen datum vastgesteld kunnen worden. Volgens Herter willen de V.S. een topconfei-entie op een zo vroeg mo gelijk tijdstip vastgesteld hebben. Op de vraag of hij juni of juli te laat zou vinden voor een topbij eenkomst zei Herter: „dat hoeft niet". Voorzover hij wist zou Bonds kanselier Adenauer aanwezig zijn bij het gehele westelijke topover- Ieg in Parijs en niet alleen wan neer Duitsland ter sprake zou ko men. Herter zei vervolgens, dat de V.S. op dit ogenblik niet voornemens zijn hun defensie verplichtingen overzee te wijzigen. De mogelijk heid dat zij sommige bondgenoten zullen vragen meer uitgaven voor de defensie te doen, was nu zelfs nog niet ter sprake gebracht, maar wel overwogen, met het oog op de gewijzigde financiële positie van de Europese landen. De kernproeven Herter verklaarde voorstander te zijn van verlenging van het verbod op Amerikaanse kernproeven tot na 31 december als het slechts een kwestie van weken zou zijn dat er met de Russen te Genève wordt onderhandeld over het staken van kernproeven. Hij had ernstige be denkingen tegen een langdurige verlenging van het verbod tot dat men zou weten wat het resultaat van de onderhandelingen met de Sowjet-Unie is. Israël \vil ontwapend Midden-Oosten LONDEN, 13-11. Premier Ben GoeriSn van Israël he?ft in een vraaggesprek met een verslaggever van de „Times" verklaard dat hij de Arabische landen zal voorstellen het midden-oosten volledig te ont wapenen onder wederzijds toezicht. Israël zal voorts al het mogelijke doen om de status quo aan zijn grenzen en in de omringende lan den te handhaven. Over de weigering van de V.A.R. om schepen met lading voor Israël door het Suezkanaal te laten varen, zei Ben Goerion dat hij pas nieuwe stappen zal overwegen als Dag Hammarskjoeld, de secretaris-ge neraal van de V.N., er niet in mocht slagen een oplossing voor deze kwestie te vinden. Geslaagde reis KAAPSTAD. 12-11. Twee Duitse journalisten, Mierling en Hutt, zijn donderdag met een kleine vracht auto in Kaapstad aangekomen, waarmee zij in 55 dagen van de Noordkaap in Noorwegen naar de Kaap de Goede Hoop in Zuid-Afri- ka zijn gereden. Weinig levensmiddelen Portugal in LISSABON, -3-11. Levensmidde-r lenschaarste in Portugal heeft ge> leid tot sluikhandel en speculatie ve handel. In de laatste tijd is er een tekort aan kabeljauw, aardappelen olijfolie. De autoriteiten hebben gemotori seerde brigades in het leven geroe pen voor het toezicht op de ver koop van levensmiddelen. PLANNEN VAN DETWILER Toch reuzeschepen van V.S. naar Europa ROTTERDAM, 12-11. De Ame rikaan L. Edgar Detwiler, die in maart 1958 in de belangstelling kwam te staan, toen hij in zijn functie van president van de „American European travel pro ject corp" het plan voor de bouw van vier reuzenpassagierschepen voor de dienst Amerika-New York terug, lanceerde, verklaarde vanmiddag tegenover journalisten, dat er nu overeenstemming over de financiering was bereikt me* een van de belangrijkste groepei' financiers van New York. Wi< deel uitmaken van deze groep koi. hij evenwel niet zeggen. In maart 1958 verklaarde deze Amerikaan dat de financiering van de twee eerste schepen bijna geheel verze ker dwas, maar ook toen kon hij niet meedelen wie er bij betrokken waren. Intensiever landbouw in het Middellandse-Zeegebied ROME, 12-11. De conferentie var: de F.A O., de voedsel- en land bouworganisatie van de Verenigd-; Naties, heeft vandaag een groot scheeps plan tot verhoging van de levensstandaard in het Middelland se zee-gebied door middel van uit breiding van de landbouw goedge keurd. De conferentie drong er op aan, dat de F.A.O. in andere delen der wereld soortgelijke plannen zal ondernemen. In een door de conferentie aan genomen resolutie wordt verklaard dat de andere landen als een zaak van grote urgentie de mogelijkheid dienen te onderzoeken van het ver lenen van maximale technische en financiële bijstand aan de landen in het gebied van de Middellandse zee. H.M. de Koningin heeft donderdag op Huis ten Bosch de EurO'pese ministers van onderwijs, die in het Vredespaleis te Den Haag verga deren, ontvangen. - Op deze groepsopname zien we v.l.n.r.: de Bel gische secretaris-generaal van onderwijs Seeldraayers, de Italiaanse minister van onderwijs Scaglia, de Britse minister van onderwijs sir Eccles, H.M. de Koningin, de Franse minister Bcrulloche, minister Cals, de Luxemburgse minister Schaus en de Duitse minister Tïburtius. DE REIS VAN DE BLOEMBOL Voorjaar 1960 reist een postkoets van Turkije naar Nederland Plan van organisatoren van „Floriade" Dit nummer bestaat uit 12 pagina's BEROERING IN ROEANDA TEGENSTELLINGEN TUSSEN DE BAH0ET0E- EN WATOETSI-STAMMEN Brussel benoemt militair gouverneur BRUSSEL, 12-11. De Belgische minister voor Kongo en Roeanda- Oeroendi, Auguste de Schrijver, heeft donderdag in de Senaat mee gedeeld dat majoor Logiste tot mi litair gouverneur van Roeanda is Uit Drente zijn gisteren 75 jonge koeien naar Overflakkee gezonden. De boeren in het westen hebben hun collega's in de droogtegebieden winterverzorging voor het vee aangeboden. De koeien mogen gratis logeren en in april hopen de Drentse boeren hun vee weer gesterkt thuis te zien. - Foto: boer C. Punt uit Sommelsdijk neemt de eerste dieren van het Drents landbouwbestuur in ontvangst met de weten schap, dat hij de logees eens lekker zal verwennen. benoemd. Logiste heeft speciale vol machten gekregen, waardoor hij arrestaties en huiszoekingen kan gelasten, openbare bijeenkomsten verbieden en speciale rechtbanken installeren. De minister vervolgde met de mededeling dat de toestand in Roeanda, dat sinds het afgelopen weekeinde werd geteisterd door een onderlinge strijd tussen twee neger stammen, thans verbeterd is. Er vinden echter in verscheidene de len van Roeanda nog nu en dan ge vechten plaats. Donderdag hebben zich enkele botsingen voorgedaan tussen ordeverstoorders en politie. De Schrijver verklaarde verder nog, dat de gewelddaden in Roe anda het gevolg waren van inci denten, veroorzaakt doof de tegen stelling tusssens de Bahoetoe, de grote meerderheid der inwoners, en de Watoetsi, een minderheid, die eeuwenlang over de Bahoetoe heeft geheerst en welker leden bekend zijn om hun lichaamslengte (1.80- 2.00 meter). De Bahoetoe zijn be vreesd dat de Watoetsi zullen po gen hen weer te onderwerpen, wan neer Roeanda onafhankelijk zal zijn geworden. De koning van Roeanda, Kigeri de Vijfde, behoort tot de Watoetsi. ROTTERDAM, 13-11. Eén van de aanleidingen tot de internationale tuinbouwtentoonstelling „Floriade", die volgend jaar in Rotterdam ge houden zal worden, is het feit dat het dan vierhonderd jaar geleden zal zijn, dat de eerste tulp vanuit Klein-Azië naar Nederland reisde, hetgeen toen met de postkoets ge schiedde. Deze reis zal opnieuw ge maakt worden in het komend voor jaar. De organisatoren van de „Flo riade" hebben hiertoe medewer king verzocht aan de Haagse vlees- vervoer-firma P. van der Touw Zoon, die het vleestransport in Den Haag verzorgt met paardetractie. Deze firma zal tien paarden lenen, die de postkoets van Turkije naar Leiden zullen brengen. De postkoets die de reis zal ma ken is een vehikel uit de geliqui deerde stal van de firma Van Del den, de laatste Amsterdamse stal houderij. De grote gele koets is thans in handen van de heer Jac. Kleiboer. Historische reis Vier eeuwen terug zond de Vla ming Ogier Ghislain de Busbecq, gezant van de keizer van Oosten rijk bij de Sultan van Turkije, en kele bollen naar vrienden in Euro pa. Toen hij van zijn missie in Tur kije terugkeerde, per postkoets, Een 20-jarige Italiaanse boer, Arnaldo Mainardi, heeft donderdag gezegd dat vier gemaskerde man nen hem in de nacht hebben over vallen en hem met spijkers door zijn handen aan een boom hebben genageld, aldus wordt uit Milaan gemeld. Volgens Mainardi slaagde hij erin zich los te maken en naar een ziekenhuis te gaan. Politieke VN-commissie contra Franse A-bom NEW YORK, 13-11. De politieke commissie van de algemene verga dering d?r V.N. heeft zich donder dagavond uitgesproken tegen het voornemen van Frankrijk om een kernbom in de Sahara tot ontplof fing te brengen. Zij beval de algemene vergade ring aan haar „ernstige bezorgd heid" te kennen te gwen over dit voornemen en Frankrijk te verzoe ken de proef af te gelasten. Het besluit betekent een over winning van de 22 Aziatische en Afrikaanse landen, die de desbe treffende resolutie hadden inge diend. De resolutie werd aangenomen met 46 stemmen voor, 26 tegen en 10 onthoudingen, Engeland en de V.S. stemden tegen. bracht hij enkele bollen mee. Deze reis nu heeft de diplomaat uitvoe rig beschreven. Men heeft een vrij duidelijk beeld van de route (Tur kije, de Balkan, de Brennerpas, Oostenrijk, langs de Rijn) naar Lei den, waar de diplomaat de bollen schonk aan zijn vriend, de botani cus Clusius, die met bollen experi menteerde. Toch verschil Er zal toch een verschil zijn met de postkoetsreis van toen en die van nu. De grote gele koets, die in 1880 gebouwd werd door het Huis Holland and Holland te Londen, zal vergezeld worden door volgwagens. Er gaat een hoefsmid mee, een tuig- maker, paardenverzorgers, koet siers, een kok met een keukenwa gen er gaan rijdende slaapkamers mee voor de zestien mensen die de tocht meemaken en er reizen boxen mee, waarin de paarden kunnen overnachten. Voorts voert het trans port brandstof (voor de volgauto's), reservewielen, spanbomen, tuig en andere vitale delen. Zendt China Indische krijgsgevangenen terug? PEKING, 12-11. Het Chinese mi- nisterie van buitenlandse zaken heeft donderdag bekend gemaakt, dat China bereid is, dit weekeinde tien Indiërs terug te zenden, die vorige maand bij een gewapend treffen aan de grens van Tibet en Ladach gevangen genomen werden. China wil ook de lijken van negen Indiërs, die bij de botsing zijn ge sneuveld, overdragen. Volgens de bekendmaking zullen ook de wapens en munitie van In dische troepen, die door Chinese grenswachten werden buitgemaakt, terugbezorgd worden. Het tijdstip en de wijze van tei- rugzending en overdracht zullen be paald worden door vertegenwoor digers van de Chinese en Indische grenswacht, aldus de mededeling, De tweedaagse bespreking die de Britse minister van buitenland se zaken S3lwyn Lloyd heeft gehad met Franse leiders te Parijs, heeft een volledige harmonisering van de standpunten over een topconferen tie, Duitslands rol in de vrije we reld en de politieke aspecten van de Euromarkt opgeleverd. Over eenstemming is ook bereikt over de Afrikaanse en Aziatische kwesties en over de ontwapening. Een model echtgenoot is hij, waarvan een andere vrouw te- gen haar man zegt, dat U dat bent. De Gaulle in mei naar Washington? WASHINGTON, 12-11. Diploma- tieke waarnemers te Washington hebben donderdag gezegd, dat ver wacht wordt dat president De Gauile na zijn bezoek aan Londen naar Washington zal gaan. Aange nomen wordt dat dit bezoek aan Washington in mei zal plaats vin den. Dit zou betekenen dat de top conferentie van Oost en West uit gesteld wordt tot eind mei of juni. Duitse defensie-uitgaven omhoog BONN, 12-11. De Westduitse re gering heeft de begroting van de defensie-uitgaven voor het fiscale jaar 1960 met een miljard marko (ruim 900 miljoen gulden) tot tien4 miljard mark verhoogd. De Westduitse minister van fi nanciën, Frans Etzal, zei dat zijn jongste begroting van 41,9 miljard mark een tekort zeer dicht naderde. De Algerijnse kwestie PARIJS, 12-11. De „Algerijnse Nationalistische Beweging", de M. N.A., de mededingster van het „Na tionale Bevrijdingsfront" (F.L.N.), uit wier leiders de in Cairo zete lende „Algerijnse voorlopige rege ring" is samengesteld, heeft veri- klaard bereid te zijn „verantwoor delijkheden te aanvaarden" onder de Gaulle's plan, dat er in voorziet de Algerijnen het recht tot zelfbe schikking te verlenen. Meer bouwvolume voor scholen en ziekenhuizen 'S-GRAVENHAGE, 12-11. Minis- ter Cals heeft aan de tweede ka mer zijn vierde nota inzake het bouwvolume voor het onderwijs gezonden. De minister berekent daarin, dat voor de sector scholen en de academische ziekenhuizen tesamen in 196D ongeveer V« meer aan bouwvolumen wordt beschik baar gesteld dan in 1959. Op zich zelf stemt een en ander tot verheugenis zegt de minister, doch men mag niet uit het oog verliezen, dat ondanks de verho ging van het bouwvolume van de sector onderwijs inclusief acade mische ziekenhuizen de aanpassing van het bouwbeleid aan de be hoeften van de verschillende tak ken van onderwijs moeilijkheden blijft veroorzaken. Nog altijd moet de bouw van scholen worden af geremd wegens een tekort aan bouwvakarbeiders, gezien de be hoefte in de sectoren van de wo ning- en industriële bouw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1