DOUWE EGBERTS Koffie Onlusten in Afrika nemen toe GRENSV0LK WEKELIJKSE WERELDSCHOUW STAD EN PROVINCIE ZIERIK7.EESCHE NIEUWSBODE donderdag 12 november 1959 No. ïssss De Gaulle en het zwarte werelddeel In Brussel is men in toenemende mate ongerust geworden over de moeilijkheden in de Afrikaanse ge bieden onder Belgisch bestuur. Niet alleen Kongo, dat een kolonie is, behoort daartoe, maar ook Roean- da-Oeroendi. Dit is vóór de eerste wereldoorlog een Duits gebied ge weest, dat na de nederlaag van 1918 onder Belgische voogdij is gekomen als „mandaatgebied" Na de twee de wereldoorlog werd het tot een „beheersgebied", onder controle van de V.N., zodat België toen ver antwoording moest afleggen aan de Ver. Naties. Het moet eens onaf hankelijk worden, en men hoopte in Brussel dat het verbonden zou blijven met Kongo, terwijl beide landen dan nauw vereend zouden zijn met België. Nu is er niet alleen onrust in Kongo ontstaan, doch niet minder in Roeanda. De aanvankelijke le zing luidde, dat daar de bevolking niet geestdriftig was voor de onaf hankelijkheid. Zij wordt namelijk overheerst door een stam van ver overaars, dat Watoetsi's, omstreeks '200.000 in getal, die de Bahoetoe's, de eigenlijke bevolking van 2Vz miljoen zielen in Roeanda, min of meer als horigen beschouwen. En deze laatsten, zo verluidde, zouden niet gaarne de Belgische bescher ming missen Zonder België zouden de Watoetsi's onbeperkt kunnen gaan heersen over de meerderheid. Opstanden Nu heeft het nationalisme echter tot gevolg gehad, dat het overal in Kongo - en dus ook in Roeanda - een sterk „stambewustzijn" heeft gekweekt. Daar de id°e van een Kongolees vaderland nog zeer zwak is en door de Belgen nooit is be vorderd, is de drang tot onafhan kelijkheid der stammen groter ge worden. In Roeanda zijn do onder drukte Bahoetoe's in opstand ge komen tegen hun overheersers, en dit zijnde lange en sterke ne gers van de Watoetsi-stam. Nu zijn die door Duitsers en Bel gen steeds gespaard en in hun po sities bevestigd. Moeten de Belgen optreden, dan verkeren zij in een moeilijke positie Zij kunnen hun steun onttrekken aan de vorstelijke families, en die tegen zich krijgen, of de onderworpen stam in de steek laten, met als resultaat dat deze laatste anti-Belgisch wordt. Er ko men in Afrika twee revoluties te gelijk: één tegen de adel en het- feodalisme, zoals in Frankrijk in 1789. En één om te komen tot af scheiding van de koloniale mogend heid. Als de Belgen de tijd hadden gehad, zouden zij misschien ook Roeanda hebben gedemocratiseerd. Nu kan hun hele opzet in gevaar komen. Bedreigd beleid De opzet der Belgen was, eerst sociale en economische hervormin gen door te voeren, het levenspeil te verbeteren, voldoende onderwijs te brengen en zo binnenlandse sta biliteit te verzekeren. Dan pas zou de politieke ontvoogding komen. Deze laatste moest wel onder de druk van het felle nationalisme overijld worden toegezegd, doch desondanks hoopten de Belgen tijd te hebben, de economische toestand zo te verbeteren, dat de negers het nut zouden inzien van nauw samen gaan met België. Daarom houdt België vast aan het verschaffen van ruime financiële hulp, zozeer dat daarvoor de bewapening moet worden beperkt. Wat vooral nodig is, dat is ruime belegging van particulier kapitaal Zwetsende Soekarno over Nieuw-Guinea DJOGJAKARTA, 10-11. President Soekarno van Indonesië heeft zijn volk opgeroepen te strijden voor Ned Nieuw-Guinea „met de strijd lust" van een tijger".'Een menigte van naar schatting een half miljoen mensen en het volledige diploma tieke korps in Indonesië hoorden dinsdag tezamen met de gedele geerden op de elfde conferentie van het Colomboplan in Djogjakarta een redevoering van ongeveer een uur aan, waarin de president het Indonesische volk opriep „bezeten te worden van het nationalisme" teneinde de „onvoltooide revolutie" af te sluiten. Indonesië moet „een vlammende geest, vastberadenheid en actie" bewerkstelligen om „West-Irian" te verkrijgen en een oprechte en bloeiende samenleving en een socialistische staat in Indo nesië te scheppen. Koning Boudewijn kreeg bloembollen BRUSSEL, 10-11. Ter gelegen heid van het officiële b'zoek van koning Boudewijn aan Nederland tijdens de afgelopen zomer werden hem in Noordwijk ter herinnering aan zijn verblijf aldaar 10.000 bloembollen angeboden. Deze bollen werden geschonken door de burge meester van Noordwijk, de heer F. W. P van Berckel namens de afde ling Noordwijk van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur. Deze zending bloembollen werd dinsdag op het kasteel te Laeken in ontvangst genomen. uit België en het buitenland En privé-beleggers kunnen alleen maar worden afgeschrikt door de voort durende en in omvang toenemende onlusten. Het zal steeds moeilijker worden om op redelijk? en geleide lijke wijze de onafhankelijkheid te verwerkelijken, en het instellen van een militair regiem zou schatten kosten en toch geen bevredigende oplossing brengen. Speculaties over De Gaulle Ten aanzien van de Afrikaanse politiek van de Franse president de Gaulle kunnen wij zeggen, dat diens politiek ten aanzien van zwart Afrika wel zal leiden tot on afhankelijkheid, nadat Guinea die al heeft verkregen. De republieken Senegal en Soedan, die samen de Mali-federatie vormen, zullen mis schien volgend jaar reeds de onaf hankelijkheid verkiezen, en een fe deratie met Frankrijk. Dan volgen er wel meer op die weg. Het voorbeeld van Guinea heeft aanstekelijk gewerkt Zijn president Sékoe Toeré is nu in Amerika op b?zoek geweest en daar geestdrif tig ontvangen door de negers, en met veel eerbetoon door de blan ken. In de V.S. en Canada zijn on dernemingen en banken geïnteres seerd bij beleggingen in een land, waarvan zij hopen dat het tot rust is gekomen, zodat de ni?uwe lei ders hun verplichtingen kunnen nakomen. Het zwarte onafhanke lijke regime treedt hard op tegen ordeverstoorders en misdadigers, met zware straffen, die vele malen ernstiger zijn dan onder de Fran sen, zoals de doodstraf op diefstal. Oproep van politie hielo IHAARLEM, 10-11. Do oproep, die de politie vrijdag jl. via de pers richtte tot de dief van de in decem ber 1955 uit het Haarlemse Frans Hals museum' ontvreemde- plooi- schotel is in zeer korte tijd met suc ces b?kroond. De schotel is terug gevonden in de tuin van het Huis van Looy, gelegen aan de Kleine Houtweg, dicht bij de woning van de directeur van het Frans Hals museum, nadat deze telefonisch door een onbekende over deze plaats was ingelicht. De directeur, de heer H. P. Baard ging onmiddellijk na het anonieme telefoontje met de hoofdinspecteur van politie, de heer C. van Marion, naar de aangeduide plaats en vond daar tot zijn verbazing inderdaad de uit 1649 daterende schotel keu rig opgepoetst in een kartonnen doos onder een ligusterheg. ZIERIKZEE Afd. S. G. P. Voor de afdeling van de Staat kundig Gereformeerde Partij hoopt op vrijdag 13 nov.?mber a.s. op te treden ds. C Smits, Chr. Ger. pre dikant te Sliedrecht. Ds. Smits zal een tijdrede uitspreken. De bijeen komst - die voor ieder toeganke lijk is - vindt plaats in het kerkge bouw der Ger. gemeente in de St. Domusstraat. BÜRGH Spreekbeurt ds. J. J. Ruys Morgen - vrijdagavond - hoopt ds. J. J. Ruys uit Alkmaar in „De Koebel" alhier een spreekbeurt te vervullen en wel in de vorm van een dankstond voor het gewas, met als onderwerp: „Een arme rijke". De toegang is vrij voor iedereen. LAND- EN TUINBOUW Nu de lang verwachte regen is gekomen Met een variant op het bekende gezegde „Na regen komt zonne schijn", zouden wij nu kunnen zeggen „Na regen komt de bemes ting". Nu er eindelijk regen is geval len, ziet men menige boer druk be zig het winterkoren te zaaien Dit geb?urt dan in vele gevallen onge veer een maand later dan normaal. Meer dan ooit moet er nu op ge let worden dat de voedingstoestand van de grond in orde is. Vooral voor wintergranen is het nuttig en voordelig thans reeds de basisbe mesting van Thomasslakkenmeel en Kalizout toe te dienen. De jonge kiemplant zal dlrekt van de vers toegediende meststoffen kunnen profiteren en daardoor krachtiger d? winter ingaan. Graslandpercelen die thans reeds de fosfaat- en kalibemesting ont vangen, zijn in het voorjaar eerder aan de groei. Nu het veevoer duur en dikwijls krap is, verdient het aanbeveling d? naar verhouding goedkope mest stoffen slakkenmeel en kalizout, eventueel gemengd, zo spoedig mo gelijk te strooien Dit dringt des te meer nu praktisch alle percelen goed begaanbaar zijn. het nieuwe Douwe Egberts album Engeland! Land van tradities, panorama van unieke landschappen, historische grond sinds Kelten en Romeinen! Het nieuwe Douwe Egberts album „Groot Brittannië" voert U door een van is a f2." verkrijgbaar bij uw win kelier, of, na ontvangst van postwissel of giro (no. 18822) bij Douwe Egberts, Utrecht, Post bus 2076, Afd. Reclame. Dé kleurenfoto's, die bij het album behoren, zijn verkrijgbaar voor 225 punten. de merkwaardigste landen van de wereld. De vele briljante kleurplaten en de meesterlijke beschrijving van Piet Bakker maken dit nieuwe album tot een bezit van blijvende waarde 1 KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Boskoop (toez.): M. van den Bosch, Nigtevecht; te Am- merstol: P. C. Schoonenboom, Fre- deriksoord. Aangenomen naar Utrecht (vac. prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker): W. L. Jens, alg seer. A.M.V.J., Am sterdam; naar Joure: A. van der Leek, Urk; naar Amsterdam (Park kerkgemeente): A. H. Weenink, Groningen. Bedankt voor Breukelen: H. Hoe- kema, legerpred. te Arnhem; voor Werkendam: G. Kaastra, Oosthem; voor de benoeming tot maatsch. adviseur voor de bejaardenzorg te Amsterdam: ds. mr. Q. Rovers, Warns (Fr.); voor Slochteren: L. Spaans, Vrouwenparochie. Ger. Kerken Beroepen te 's-Gravenzande (vac. L. J. Boeijinga): J. van Dalen, Nieuw Loosdrecht; te Alphen a.d. Rijn (3de pred.pl K. H. Schuring, Hallum. Aangenomen naar Culemborg: H. Scholing, Zuidland; naar Schie- broek-Hillegersberg-centrum (vac. H D. Bruggeman): R. D. Beukema, Doorn. Bedankt voor Vlaardingen: S. van Bekkum, Monster; voor Nieuwer- Amstel-noord (vac. H. B. Weyland): A. Broek, Groningen-noord. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Toronto (Ca nada) (Can. Ref. Church) voor de missionair? dienst des Woords: H. Knigge, kand. te Groningen. Chr. Ger. Kerken Tweetal té Schiedam: G. Blom, Meerkerk en J. C. van Ravenswaaij, Scheveningen. Bedankt voor Urk: H. van Leeu wen, Arnhem; voor Artesia (Old Chr Ref. Church): M. Baan, Dor drecht. Ger. Gemeenten Bedankt voor Krabbendijke: Chr. van Dam, Rotterdam-zuid. Ger. Gem. in Nederland Aangenomen naar Veenendaal: F. Mallan, Bruinisse. SPORT VOETBAL Renesse II-Dreischor I 0-4 Door voor de rust beter van de kansen te profiteren wisten de be zoekers een verdiende overwinning te behalen. In tegenstelling met bet vertoonde spel dat maar zeer pover aandeed waren de gescoorde doelpunten van prima gehalte. Reeds na drie min. wist C. v d. Werf een dekkingsfout in de rood witte verdediging af te straffen (0-1). In het middenveld waren beide elftallen goed tegen elkaar opgewassen maar het grote verschil school in de voorhoedes waarvan deze van Renesse er totaal niets van terecht bracht. Dreischor had het geluk in C. v. d. Werf een schietgrage midvoor te bezitten die er voor de rust nog in slaagde de stand op 0-3 te brengen, waaraan r buiten J. v. d. Velde nog een vierde doelpunt toevoegde (0-4). Het enige werkelijke gevaar voor doelman Slager ontstond toen de r.half Fonteine een vrije trap op de lat plaatste. Na de rust is de thuis club overwegend in de aanval ge- weest, maar de voorhoed© bleek onmachtig zich kansen te scheppen zodat doelman Slager zijn eerste rustige middag in deze competitie beleefde. Renésse B I-Zeemeeuwen B I 6-0 Zonder veel moeite is de thuis club er in geslaagd op beide puntjes beslag te leggen Door doelpunten van F. de Vos en D. Bezuijen ging de rust in met een 2-0 voorsprong. In de 2e helft domineerden de rood- witten volledig. Het waren B. Lou- werse, D. Bezuijen, F. de Vos en nog eens D. Bezuijen die de eind stand op 6-0 wisten te brengen. feuilleton door JAKOB SCHOPMANS Degenen, die opwierpen, dat Pe ter Beeren maar wat dronkemans praatjes had verkocht, werden spoedig overstemd door anderen, die vonden, dat „kinderen en dron- kelui de waarheid spreken". En wat Peter Beeren slechts in enkele woorden had gezegd, werd nu uit gesponnen tot een verhaal van zwoele ontrouw en zedelijk bederf. Zo brak de zondag aan. Men ging naar de kerk om er zich op vrome wijze van zijn plichten te kwijten. Voor één inwoner van Waldkerk waren de laatste dagen met bijzon dere zorg vervuld geweest: h'et was de oude pastoor, die niet onkundig was gebleven van de praatjes, die er de ronde deden Lang had hij er over nagedacht of hij de ongeluk kige vrouw xou bezoeken om haar een woord van troost en opbeuring te schenken, alsmede de steun van zijn onvoorwaardelijk vertrouwen. Maar tenslotte had hij het beter geacht om eerst af te rekenen met de afschuwelijke achterklap. Hij had z'n preek bijzonder zorg vuldig voorbereid, want hij wist dat hem een zware taak wachtte. En nog toen hij de preekstoel be steeg, prevelde hij een vurig gebed, dat hij er in slagen mocht de men- sensen, zijn zo snel tot oordelen ge reed staande gelovigen, te overtui gen van de onschuld van Lena van Dorenkamp. „God lief hebben boven alles, dat is het eerste en het hoogste gebod; maar het tweede is daaraan gelijk: men zal zijn naaste lief hébben ge lijk zichzelf! Wie echter is uw naas te?" begon de grijze herder, En hij vervolgde: „Alle mensen zijn onze naasten, de koningen der aarde en de paus, maar ook de landlopers en de ongelukkigen, die een misdaad in de gevangenis boeten. Ik ben uw naaste en de burgemeester, maar ook arme Klaas en wie ook in het dorp". Bij deze laatste woorden keek arme Klaasdie op de achterste bank zat, glunder om zich heen. Men zei van hem, dat hij een ar moedige van geest was, die de za ligheid reeds hier op aarde beër ven had, ofschoon hij was aange wezen op de milde gaven die deze of gene hem voor een kleine dienst verlenen wilde. De pastoor ging verder: „Niet deze alleen zijn uw naasten, maar iedereen zonder uitzondering, en oolc Lena van Dorenkamp". Een druk gelispel ging door de rijen der gelovigen Sommigen za ten sprakeloos de pastoor aan te staren. Maar in de ogen van de meeslen was nog de harde achter docht te lezen van dorpelingen, die niet spoedig geneigd zijn een een maal gevestigde mening te herzien. Anderen keken elkaar aan alsof ze eikaars gedachten wilden ont raadselen. 12 Niets daarvan ontging aan de aandacht van de pastoor. Plotseling liet hij z'n vuist neerdalen op de balustrade van de preekstoel en voer uit: „Schijnheiligen! Wie uwer zonder zonden ds werpe de eerste steen op deze onschuldiige, waarvoor gij u allen de schamen hebt. Een groot ongeluk is door de dronkenschap over ons dorp gekomen, maar gij hebt het nog duizendvoudig erger gemaakt door met u allen lasterend een moord te begaan. Heb ik u niet dikwijls genoeg ge zegd, dat u de zondag moet heili gen en gevaarlijke gelegenheden moet mijden? De satan was het. die Peter Bee ren de rampzalige woorden in de mond gelegd heeft. En het was de satan, die de boswachter naar het glas deed grijpen, waarmee hij Pe ter Beeren naar het leven stond. Maar welk een vloed van boos aardige verdachtmakingen en be schuldigingen, van kwade laster en gemeenheid heeft deze onheilsvolle daad tengevolge gehad. Ook achter u heeft de satan gestaan. Wee u, zo gij niet tot inkeer komt. Wee u, als ik afdaal in het graf terwijl gij u verhard hebt in het kwaad. Als ik voor Gods rechterstoel zal wor den geroepen, dan zal ik, wanneer de Vader vraagt naar de schapen die Hij mij toevertrouwd heeft niet zwijgen, maar Hem antwoorden: „Heer, ik heb geen schapen. Als bokken heb ik mijn parochiekinde ren gekregen, als bokken geef ik ze u terug! Amen". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 9