fleXa De Gaulle somt openhartig oorzaken op van Rusland's soepelheid Hebben bespuitingen invloed op vogelstand in de boomgaarden SCHILDER ZELF MET ZDËRIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 12 november 1959 No. xssss Tweede westelijke topconferentie in voorjaar? PARIJS, 10-11. President de Gaulle van Frankrijk heeft dinsdag op een persconferentie een tweede westelijke topconferentie in het komende voorjaar voorgesteld, voordat de topconferentie met de Sow jet-Unie wordt gehouden. Deze laatste kan volgens waarnemers in Parijs niet voor eind april bijeen komen. De Gaulle deelde mee, dat pre mier Chroesjtsjef van de Sowjet- Unie 15 maart naar Frankrijk komt en daar tot het einde van de maand verwacht te blijven. De president herhaalde zijn aan bod tot een eervol bestand in Al- gerië. ■Hij is van mening, dat Frankrijk een dienst aan het evenwicht in de wereld zal bewijzen door zich van een kernwapen te voorzien, Vermindering internationale spanning Als oorzaken van de verminde ring van de internationale spanning noemde de Gaulle de persoonlijk heid van Chroesjtsjef, de druk van het Russische volk dat naar verbe tering van zijn levensomstandig heden verlangde en het feit dat de Russische leiders wisten dat de sa- tellietlanden het Russische regime „met overweldigende meerderheid" zouden verwerpen als zij vrij hun mening konden uiten. Op de vraag van een Duitse jour nalist antwoordde de Gaulle, dat Frankrijk nog steeds van mening is dat Duitsland de Oder-Neisselijn als zijn oostelijke grens moet aan vaarden. In ambtelijke kringen te Parijs is men onder de indruk van de krach tige toon waarmee de Gaulle over de Sowjet-Unie sprak. Sommigen verwachten, dat Rusland de Gaulles uitlatingen als provocatief zal be schouwen. Anderen beschouwen het als een beleefde maar duidelijke waarschuwing, dat een vijandige houding van de Sowjet-Unie jegens Frankrijk in de Ver. Naties Frank- rijks deelneming aan een topcon ferentie twijfelachtig zou maken. De stammenoorlog in Roeanda Reeds tweehonderd doden LEOPOLDSTAD, 11-11. Volgens inlichtingen uit officiële kringen in Oesoemboera, de hoofdstad van het Belgisch mandaatgebied Roeanda- Oeroendi, bedraagt het aantal slachtoffers van de gevechten tus sen stamleden in Roeanda zeker tweehonderd. Het is niet mogelijk het juiste cij fer te geven omdat mogelijk een aantal lijken verstopt is in het moe rassig gebied en op de bananen plantages van het woeste bergach tige vorstendom. Ook is het niet mogelijk het aan tal gewonden te geven. Beul met pensioen Na twintig jaar trouwe dienst aan de Egyptische justitie, in welke tijd. hij vijf honderd veroordeelden heeft opgeknoopt, is de Cairose beul Abadallah Zeidan met pensioen gegaan. Zeidan, die zijn ambt aan zijn buitenge wone kracht had te danken (hij doodde eens met één oorvijg een gevangene), heeft van de premies een café bij elkaar gespaard, waar hij nu een vreedzamer leven wil gaan leiden. Leger krijgt Fokker-„Friendships' 's-GRAVENHAGE, 10-11. Minis ter Visser heeft de Tweede Kamer - n.a.v. het verslag van de commis sie voor defensie uit de Tweede Kamer over de begroting 1959 een nadere uiteenzetting gegeven over de redenen voor de vervang ing van de leger-Dakota's door 12 Fokker-vliegtuigen. De Dakota's, zo merkt de minister op, vergen een revisie waarmee anderhalf miljoen gulden gemoied zou zijn en waar door de vliegtuigen toch niet lan ger dan tot 1963 bruikbaar zouden zijn. Om deze reden werd de voor keur gegeven aan vernieuwing, waarbij de versterking van de or derpositie van het nationale vlieg1- tuigbedrijf van de N.V. Fokker me de een punt van overweging is ge weest. De drie Friendships zijn bestemd als militair passagiersvliegtuig, één van deze Friendships zal in voor komend geval worden ingezet ter vervanging van de regerings F-27 Drieling te Groningen GRONINGEN, 10-11. In het aca demisch ziekenhuis te Groningen is vanmorgen een drieling geboren Het zijn twee jongens: Edzo en Do nald, en een meisje, Anieta, res pectievelijk wegend 2 680 gram 2.290 gram en 1.980 gram. Anieta ligt in de couveuse. De Groningse moeder, mevrouw van der Meer, en de drie kinderen maken het goed. ASSEN, 11-111. B\j de opening van de gewone algemene vergade ring van aandeelhouders van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten, heeft de president-com missaris, prof. mr. A. Kleün, bur gemeester van Meppel, vandaag een rede gehouden, waarin hU de brief van de minister van Volkshuisves ting en BouwnUverheid aan de Tweede Kamer, met betrekking tot de rükssubsidie voor de woning bouw, besprak. Hij noemde de opheffing van de onzekerheid op dit punt verheu gend, maar hij achtte het teleur stellend, dat in de praktijk de spe ciale subsidie voor de eigen woning ongeveer gelijk is gebleven. Prof. Kleijn pleitte voor een wo- ningpolitiek waardoor ieder dit dit wenst in staat gesteld wordt zich een eigen huis te verschaffen. De eigen-woningsector Volgens hem bestaat momenteel behoefte aan een bewuste woning- politiek, die met zoveel woorden erkent, dat de sociale woningbouw niet ophoudt bij de huurwoning, bij de woningwetbouw, maar dat deze tevens betrekking behoort te heb- Nog een foto van de Mont Blanc-tunnel. Een gereedgekomen deel geeft een indruk van het gigantische werk. DE ZEEUWSE BOERENHULP Een ton in geld voor de droogtegebieden ASSEN, 10-11. De Zeeuwse boe ren hebben in de laatste weken een actie gevoerd om hulp te kunnen verlenen aan Drentse landbouwers, ai? door de droogteperiode veel schade hebben geleden. Vandaag is het bestuur van de Zeeuwse afde ling van het Landbouwschap op be zoek geweest bij het Drentse Land bouwschap om het resultaat van de inzameling in Zeeland, een bedrag van f 100.000 in Assen te overhan digen. Dit bedrag zal worden gebruikt ter leniging van de nood onder de Drentse boeren. Het is de bedoe ling van het Drents Landbouw schap voor het ontvangen geld vee voer te kopen, dat het midden houdt tussen ruwvoeder en kracht voeder. De keuze zal vermoedelijk vallen op Lucernemeel. Uit de actie van de Zeeuwse boe ren blijkt, dat zij de hulp die Dreiv- te tijdens de watersnood heeft ge boden, niet zijn vergeten. Voor de bouw van een dorpshuis te Krui- ningen bijvoorbeeld hebben de Drentse agrariërs destijds een be drag van f 30.000 bijeen gebracht. De muntbiljetten van één gulden 's-GBAVENHAGE, 10-11. Het ligt niet in het voornemen om de munt biljetten in te trekken door hier aan het karakter van wettig be taalmiddel te ontnemen. Wel wor den de weinige thans nog in omloop zijnde muntbiljetten van f 1 zoveel mogelijk aan de circulatie onttrok ken. Deze gedragslijn, welke ook in de periode tussen de twee wereld oorlogen ten aanzien van de zilver bons werd gevolgd, biedt de moge lijkheid om, indien zulks nodig mocht blijken te zijn, gebruik te maken van de nog aanwezige voor raden muntbiljetten. Een en ander deelt minister Zijl stra mee in een nota aan de Eerste Kamer n.a.v. een wijziging van de begroting 1958 van het Staatsmunt- bedrijf. Expositie „Heelal en aarde" op „Floriade" ROTTERDAM, 10-11. B. en w. van Rotterdam stellen de gemeen teraad voor een bedrag van f 200 duizend te verstrekken aan de Stichting Internationale Tuinbouw tentoonstelling 1960, die plannen heeft uitgewerkt om gedurende een tijdvak van ruim vier maanden in de grote zaal van het Ahoy-complex een expositie in te richten „Heelal en Aarde" genaamd. Deze wil de bezoekers het verband tonen tus sen de zonnekracht en het leven van bloem en plant, zoals dat door de „Floriade" in al zijn schakerin gen naar voren zal worden ge bracht. Het ligt in de bedoeling de tentoonstelling dienstbaar te ma ken aan het geven van een over zicht van de vorderingen, welke op dit gebied in technische zin wor den gemaakt. De Nieuw-Zeelandse nationale luchtvaartmaatschappij N.A.C. zal bij Fokker een order plaatsen voor vier „Friendships" waarvan de eerste in oktober 1960 zal worden afgeleverd, zo heeft de president- directeur van de N.A.C.sir Leo nard Isitt, maandag te Wellington verklaard. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Op de Rozen gracht bij de Prinsengracht te Am sterdam is een tot nu toe onbeken de vrouw verongelukt. Vermoede lijk heeft zij de macht over het stuur van haar fiets verloren, toen zij schrok van een achter haar ko mende vrachtauto met aanhang wagen. SCHIPHOL. Holland-Avia Trans port op Schiphol heeft in opdracht van een Fries exportbedrijf in stamboekvee te D'eersum een DC-6c gecharterd van „Eagle Aviation", welk vliegtuig donderdagmorgen van de Amsterdamse luchthaven vertrok met 18 vaarzen en twee stieren aan boord, bestemming Te heran. TER APEL. De 27-jarige mejuf frouw G. Bults uit Ter Apel, die werkzaam is in Engeland is bij een verkeersongeval in Engeland om het leven gekomen. Mej. B. had juist 'een korte vacantie bij haar moeder in Ter Apel doorgebracht 's-GRAVENHAGE. De veréniging voor medische hulp aan Tropen- land, Simavi, heeft een bedrag van f 115.000, verkregen uit giften van het Nederlandse volk, ter beschik king gesteld van Nederlands Nieuw Guinea. ENSCHEDE. Binnenkort, waar schijnlijk over drie weken, zal in Enschedé de tweede kunstijsbaan van Nederland worden geopend. Deze komt aan de Boulevard in het centrum van Enchedé. Het wordt een Verplaatsbare baan, die de in ternationale afmetingen van 26 60 meter zal hebben. Om de baan worden tribunes gebouwd, die aan ongeveer 5000 toeschouwers plaats kunnen bieden. AMSTERDAM. Burgemeester mr. G. van Hall heeft de nieuwe labo ratoriumvleugel aan het instituut voor kernfysisch onderzoek aan de Ooster Ringdijk te Amsterdam ge opend. UTRECHT. H K.H. Prinses Irene heeft een bezoek gebracht aan de Hervormde Marcuskerk en daarmee aan het zogenaamde „Marcuscen- trum" te Utrecht. STEENBERGEN. Bij de bushalte De Heen, onder de gemeente Steenbergen, is het zesjarig doch tertje van de familie Overbeeke door een passerende personenwagen uit St. Philipsland gegrepen, toen het spelenderwijs plotseling de weg overstak. Het kind moest zwaar ge wond naar het ziekenhuis „Chari- tas" in Steenbergen worden ver voerd, waar het korte tijd later is overleden. N.V. BOUWFONDS NED. GEMEENTEN Pleidooi voor noningpolitiek die eigen huis mogelijk maakt ben op een met die woningwetbouw gelijk te stellen laag in de eigen woningsector. Hij herinnerde in dit verband aan een brief van het bouwfonds aan de minister, waarin op extra steun voor minder draag- krachtigen werden aangedrongen. De wijze van uitvoering van het besluit bevordering eigen-woning- bezit heeft, volgens spreker de ver wachtingen slechts beschaamd. De verantwoordelijkheid van de huurders voor de gehuurde wonin gen is volgens hem in veel gevallen te gering. Ingezonden mededeling 01 VERF VOOR NET SCHILDERFEEST 1IKKINS.TJAI.IEMA PAO00KT Krijgt Haarlem technische hogeschool HAARLEM, 11-11. Naar aanlei ding van een rapport over de sprei ding van het hoger technisch on derwijs en de mogelijkheid over enkele jaren een hoger onderwijs instituut in de omgeving van het Noordzeekanaal te vestigen, zijn burgemeester en wethouders van Haarlem van plan aan de minister van O K. en W. te verzoeken Haar lem in aanmerking te laten komen voor de vestiging van een techni sche hoge school. Vólgens het college is Haarlem te beschouwen als een universitair centrum; de stad ligt dicht bij de zware industrie en de omgeving van het Noordzeekanaal en niet ver van het reactorcentrum Petten. Voorts merken b. en w. op dat in Haarlem de wetenschappelijke in stellingen de Hollandse Maatschap pij der Wetenschappen en de Teij- lers-stichting zijn gevestigd. In de genoemde nota is Deventer als in aanmerking komende plaats aange wezen als universiteitsstad. Zeeuwse Sportraad opgericht De Voorbereidingscommissie Op richting Zeeuwse Sportraad is on der voorzitterschap van het lid van Ged. Staten, de heer M. J. van Poelje, te Goes in de „Prins van Oranje" bijeengekomen. In deze voorbereidingscommissie hebben in principe zitting alle Zeeuwse sport bonden. Bovendien waren aanwezig de heer Bremekamp van de Ned. Sportfederatie, drs. K. F. Broekens van de Prov. Planologische Dienst en de heer S. J. Klompe, rijkscon sulent voor de lichamelijke opvoe ding. Samenstelling Sportraad Ten aanzien van de samenstelling van de Zeeuwse Sportraad werd be sloten: Iedere sportorganisatie, die werkzaam is op provinciaal c.q. re gionaal niveau en welke meer dan 25 aangesloten leden telt, kan in de Zeeuwse Sportraad één vertegen woordiger aanwijzen. De vertegen woordigers moeten in Zeeland woonachtig zijn. Hierbij zal geen onderscheid gemaakt worden tus sen denksporten en andere takken van sport. Teneinde een duidelijk inzicht te verkrijgen in de vele aspecten der jeugdvorming, zal aan de overkoe pelende sportbonden op levensbe schouwelijke grondslag gevraagd worden eveneens één vertegen woordiger in de Zeeuwse Sportraad aan te wijzen. Bovendien zullen de volgende in stanties uitgenodigd worden, tel kens een adviserend lid aan te wij zen, nl.: het Provinciaal Bestuur; de Prov. Planologische Dienst; de afdeling Zeeland van de Vereniging van Ned. Gemeenten; de Prov. Jeugdraad; de Prov. Gezondheids raad i.o.; de Nederlandse Sportfe deratie; de Dienst Aanvullende Ci- viel-Technische Werken. De in Zee land woonachtige rijksconsulent voor de lichamelijke opvoeding zal eveneens als adviseur optreden. Het voorlopig dagelijks bestuur werd als volgt Samengesteld: voor zitter: M. J. van Poelje; leden: I. W. Bakker, ir. J. GJeerling, D. H. Huys- se; F. A. Kolijn, J. P. J. Ruisaard, L. Soeting, A. G. Verdonk. STAD EN PROVINCIE ZIRRIKZEB Gewestelijke afdeling „Schouwen-Duiveland" C.B.T.B. De algemene ledenvergadering van de gewestelijke afdeling van de C.B.T.B. zal plaats vinden op dinsdag 24 november a.s. in het „Huis van Nassau". De nieuwe se cretaris van de Zeeuwse C.B.T.B., mr. S. Sijbrandij, zal op deze ver gadering het onderwerp: „De pachtwet" inleiden. De stookolieslachtoffers op Schouwen-Duiveland De Vogelwacht gaat een onder zoek instellen naar de stookolie slachtoffers onder de vogels langs de kust. Het is van groot belang gebleken dat de Schouwse gege vens worden verwerkt in een lan-, delijk totaaloverzicht. Vandaar de actie om stookolieslachtoffers op te sporen. Een beroep is gedaan op de leden hieraan medewerking te wil len verlenen. Een ander onderzoek betreft de inventarisatie van een drietal broedvogels in de dennebossen, t.w. de nachtegaal, de roodstaart en de fitis. Vogelwacht „Schouwen-Duiveland" Op dinsdag 17 november a.s. wordt in hotel „Het wapen van Burgh" door de Vogelwacht .Schouwen en Duiveland" 'n bijeen komst belegd, waarin zal optreden de bekende ornitholoog Simon de Waard. Hij zal kleurenfilms verto nen en toelichten door hem zelf op genomen in Denemarken en Noor wegen. Voor de over het eiland ver spreid wonende leden van de Vo gelwacht wordt een extra busdienst ingelast, waarvan belangstellenden gratis gebruik kunnen maken. LAND- EN TUINBOUW Lagere steunpryzen voor tarwe in V.S. WASHINGTON, 11-11. Uit Was hington wordt vernomen dat presi dent Eisenhower en de Amerikaan se minister van landbouw, Ezra Taft Benson, gisteren overeenstem ming hebben bereikt over een landbouwprogramma dat is opge steld met het oog op de groeiende tarwe-overschotten in de Verenig de Staten. Later op de dag heeft Benson een uit 5 punten bestaand programma bekend gemaakt dat naar hij mede deelde voor een belangrijk deel de basis zal vormen van de landbouw voorstellen die in januari a.s. bij het Congres zullen worden inge diend. In een der door Benson genoem de punten wordt aangedrongen op „realistische prijssteunprogramma's voor houdbare produkten die zijn gebaseerd op de marktprijzen in de afgelopen jaren en niet op een ver ouderde pariteitsformule die berust op omstandigheden die een halve eeuw geleden golden". BELANGRIJK ONDERZOEK IN DE WESTHOEK Wetenschappelijk speurwerk naar het vogelvoedsel BURGH, 11-11. De Nederlandse Vereniging tot Be- boomgaarden. Het onderzoek strekte zich verder uit scherming van Vogels heeft een onderzoek ingesteld in de Westhoek van Schouwen, met name In de boomgaard „Boeyes Bos" te Burgh, naar de schadeiyk veronderstelde invloed van bespuitingen met che mische bestrijdingsmiddelen, op de vogelstand in tot de boomgaard rond „Kraayestein" van de heer J. Dalebout. De ene boomgaard is goed onderhouden, de tweede staat op de ïyst van te rooien percelen. Het onderzoek werd ingesteld door de bekende bioloog drs. J. Mennema. I. Het onderzoek was gericht op het vinden van een antwoord op de volgende vragen, t.w.: welke vogels zoeken in verzorgde en welke in verwaarloosde boomgaarden; wat en hoeveel de vogels in deze boom gaarden eten en hoe groot het per centage is van door vogels gegeten insecten, als zij deze tenminste al eten. Een laatste vraag was - en dit was de belangrijkste - „wat is de invloed van bespuitingen op de vogelstand"? De voedselvraag Voor beantwoording van de voed selvraag werden de vogels in en kele groepen verdeeld. Speciale aandacht kregen de vogels, die hun nest in de boomgaard bouwen. Tot deze groep behoren: fitis, ge- kraagde roodstaart, grauwe vlie genvanger, groenling, koolmees, pimpelmees, putter, spotvogel, wie lewaal en winterkoning. Ook werden de gedragingen be studeerd van de groep vogels (nest bouwers in boomgaarden), die voed sel zoeken in de bomen, zowel als op de grond. Tot deze groep beho ren: heggemus, huismus, grote lijs ter, ringmus, spreeuw en vink. Tenslotte werden gegevens ver zameld van vogels (nestbouwers in boomgaarden), die voornamelijk het voedsel op de grond zoeken. Hier toe behoren: merel, witte kwik staart en zanglijster. Merkwaardige bevindingen In het zuidelijkste (en rustigste) gedeelte van „Boeijes Bos" werden merkwaardigerwijs aanmerkelijk meer vogels aangetroffen dan in het onrustiger noordelijke gedeelte. Ook het aantal nesten was in het zuidelijk gedeelte veel groter. Het omgekeerde zou men overigens ver wachten. De vogels immers begeren rust, maar nu het tegendeel blpkt, is er grond voor de veronderstel ling dat de boomgaard als bron voor de vogels van geen belang zou zyn. De vogels bleken verder een uit gesproken voorkeur te bezitten voor de niet-fruitbomen. Zelfs in de boomgaard van „Kraaijestein". Om het ingenomen voedsel te on derzoeken werd de zg. halsband methode toegepast. Daarbij doet men om de hals van jonge vogels een wollen draadje, waardoor ver hinderd wordt dat zij het door de ouders aangebrachte voedsel door slikken. De proef duurt ongeveer 45 minuten en kan enkele malen per dag worden herhaald, zonder dat de vogels daar schade van on dervinden. De jonge vogels moeten uiteraard nog in het nest aanwezig zijn. Om dit te bereiken werd een groot aantal nestkastjes opgehan gen. Vele nesten bleken toch te hoog te zitten voor een nauwkeurig onderzoek of waren zo gebouwd dat menselijke inmenging de broed- zorg zou verstoren. Goed voor windschut Het voedsel - na toediening met een pincetje uit de keelholte ge haald - was ook meestal erg be schadigd, wat het onderzoek be moeilijkte. Over het algemeen bleek dat het voedsel der vogels geen in secten bevatte, die voor de fruit bomen schadelijk zijn, enkele uit zonderingen daargelaten. Dit onder streept de veronderstelling dat vo gels als verdelgers van schadelijke insecten voor de fruitbomen geen rol van betekenis spelen. Wel werden in het voedsel voor populieren, wilgen en andere loof bomen, die een windschut vormen voor de fruitbomen, schadelijke insecten aangetroffen. Als bescher mers van het windschut zijn de vo gels dus wel van belang en dus in direct voor de fruitteelt, want een bladerrijk windschut bevordert de groei en bloei der fruitbomen. ROTTERDAM. Het Russische motorschip „Moskowski Festival" dat onder commando van kapitein Iwan Bebel de haven van Rotter dam binnenkwam, is het 20.000ste schip, dat dit jaar de haven van de Maasstad aandoet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5