Hoofd ambtsgebied Heidemaatschappij L. F. van Santen Kolft verliet Schouwen-Duiveland HEINZ& TOMATO KETCHUP Ka Vee Wee VAN ZIERIKZEE NAAR BREMEN Topfunktie bij dochteronderneming in Duitsland (Van onze redakteur) ZIERIKZEE, 11-11. Het hoofd van het ambtsgebied Schouwen-Duiveland van de Ned. Heide Maatschap pij, de heer L. F. van Santen Kolff, heeft deze week Zierikzee verlaten. Het vertrek uit de stad ging met een spektakulaire verhuizing gepaard, nL van Zierik zee naar Bremen. De heer Van Santen Kolff - in prompt twee jaar ver-Schouwen-Duivelandst - is nl. benoemd in een topfunctie bij de dochteronder neming van de Ned. Heide Mij., de „Gesellschaft für Landeskultur" G.M.B.H.. dat te Bremen hoofdkantoor houdt. Het ambtsgebied Schouwen-Duiveland verwis selt de heer Kolff met de provincie Nedersaksen, een rijk gevarieerd gebied, rijk ook aan natuurschoon en idem aan cultuurtechnische mogelijkheden, want - zonder chauvinisme - om een voorbeeld te noemen, wat betreft ruilverkavelingen komt men ginds nog maar pas kijken, al is er reeds meer dan een belang rijk begin mee gemaakt. Spectakulaire verhuizingen intus sen zijn een „kolfje" naar d? hand van de heer Kolff, want destijds verhuisde hij van Java naar Zie rikzee, ook nogal een transformatie die transpiratie kost Het Mac Ar- thur'se van eiland tot eiland sprin gen, heeft altijd merkwaardig? toe- valligheidjes. De heer Kolff arri veert voor een oriënterend bezoek aan Bremen en de eerste man die hij daar op kantoor tegen het lijf loopt was een Javaan, die hem met „toean Kolff" b?groette. Destijds hadden beiden op Java (heel vreed zaam, zij het gewapend tegen de wilde zwijnen) samengewerkt, de rimboe doorgesjouwd en de Javaan mocht na de souvsreiniteitsover- dracht natuurlijk niet meer in.Ne derland zich verder bekwamen. Bij de imperialistische kolonialisten is uiteraard geen cultuurtechnische wijsheid op te steken en dus werd het voor de heer Kolff's Javaanse vriend Bremen. Dit alles overigens maar terzijde. De voorbereidingsfase De „Geselschaft für Landeskul tur" G.m.b H. in de Duitse Bonds republiek zit nog - zij het in een belangrijk gevorderde - voorberei dingsfase. De maatschappij heeft een „gemengde top", bsstaande dus uit Duitsers en Nederlanders, maar een eigen machinepark, waarover de Nederlandse maatschappij be schikt, is ginds nog niet voorhan den. Gek trouwenshet werken met de draglinesleepbak zoals wij dat hier zoveel gezien hebben, ken nen de Duitsers zo niet. Maar dat zal wel wennen, want nu ook bij de oosterburen de cultuurtechnische kaarten worden geschud, is het lo gisch dat ook de directies van aan nemingsfirma's de oren spitsen. Zo werken ginds al Nederlandse drai- neerders, die het ook op Schou wen-Duiveland zo netjes hebben opgeknapt. Geen C.T.D. „Wat gaat u nu precies doen in Duitsland", wilden wij van de heer Kolff weten. Hij kon nog niet een volledig beeld geven van hetgeen ginds te wachten staat. „Eerst in- Ingezonden mededeling de échte eierbeschuit Noodwachtplicht blijkt te voldoen 'S-GBAVENHAGE, 10-11. De er- varing, welke tot dusver is opge daan bij de verplichte deelneming aan de B.B. is, blijkens ambtelijke mededelingen uit de hierbij be trokken gemeenten en kringen gunstig. De stemming onder de noodwachtplichtigen is in het al gemeen alleszins bevredigend, wan klanken worden vrijwel niet ver nomen. Slechts in enkele gevallen moest een tucht- of strafrechtelij ke correctie worden toegepast. De invoering van de noodwachtplicht mag dan ook geslaagd worden ge noemd. Dit gunstige resultaat meent de regering met name te mogen toe schrijven aan de omstandigheid, dat de noodwachtplichtigen be trokken zijn uit de groep van per sonen, die uit hoofde van hun mi litaire vorming gewend zijn aan werken in groepsverband en het aanvaarden van leiding. schieten natuurlijk" en dan alles stimuleren en aantrekken wat past in het krachtveld van de twee po len, die ginds de zaak beheersen, nl. de Kulturambter en de Wasser- ambter, want een C.T.D. zoals bij ons is er in de Bondsrepubliek (nog) niet. Centrale plaats Bremen is dus de centrale plaats, van waaruit de activiteiten worden ontplooid en van hieruit wordt de organisatie in de diepte uitgebouwd. Ruilverkavelingen staan daarbij vooraan op het programma en zo gaat de he^r Kolff in het buiten land profiteren van de hier op Schouwen-Duiveland opgedane er varingen En dat zijn er heel wat. Tevoren had hij nimmer gehoopt ooit in Zeeland terecht te komen, maar nu aan het einde van zijn Schouwen-Duivelandse Aijd, mo?t hij op heel wat oude voorstellingen terug komen. Gesprek op de valreep We hebben de heer Kolff nog gauw even op de valreep gespro ken - en gefotografeerd - toen men bij wijze van spreken, de stoel on der hem vandaan in de grote ver huiswagen droeg, maar zijn oordeel over eiland en bewoners was wer kelijk niet oppervlakkig. „Ik heb er natuurlijk bar veel mee te ma ken gehad, lange besprekingen ge voerd en er soms taai aan moeten kluiven, maar d? mensen hebben een goed inzicht in en gevoel voor hetgeen werkelijk nodig is en - vooral in de agrarische sector - om door te zetten wat nodig is. En wat de algemene menselijke kant be treft: „ik heb hi?r veel vrienden. Ik zal het eiland nooit vergeten". De toekomst Wel wilde de heer Kolff nog on derstrepen dat in alle geledingen van de bevolking nog me?r het „be sef van het onherroepelijke" zal moeten doordringen. Als cultuur technicus ziet hij een ontwikkeling Lüneburger helde Hij heeft er geen goede vermoe dens van gehad tevoren, maar het is allemaal hard meegelopen, ster ker hij he?ft - hoe vaak hebben we het al van vertrekkende „leidslie den" moeten schrijven - hier een lekker stukje van zijn hart verlo ren en daarom ook: „als 't even meezit kom ik natuurlijk op Schou wen kamperen". Maar ach, er zijn veel verleidingen ginds. Eén ervan is de Lüneburger heide, die de heer Kolff - zo gezegd - nu vlak bij d? achterdeur krijgt. Laat hij vroe ger als N.J.N.er al de boeken van Hermann Löns verslonden hebben, nu, dan weet men wel hoe laat het is. (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode). in het vooruitzicht liggen, die een voudig niet te stuiten is en spe ciaal in de recreatiegebieden is men zich daarvan toch nog niet al tijd ten volle bewust". Maar nog eens, wat betreft het „spel der men selijke contacten hier, dat heeft mij zeer verrijkt". Het komt allemaal ook wel, zo vertrouwde de heer Kolff ons toe, door - wat hij noem de „het volkomen afzonderlijke en uitzonderlijke van Schouwen-Dui veland" We waren het er erg mee eens en we snappen het als de heer Kolff ginds aan de Bremenaren vertelt: „die Schouwse periode, o dat was een verdraaid luizige tijd". Het Duitse woord voor „luizig" komt hij spoedig genoeg aan de weet. „Export" van babies naar het buitenland Ook „import" in Nederland UTRECHT, 11-11. Tamelijk veel Nederlandse kinderen worden kort na de geboorte afgestaan aan Ame rikaanse gezinnen, omdat met name de ongehuwde moeders hun kinde ren vaak het liefst zo ver mogelijk weg willen sturen. Het komt ook veel voor, dat on gehuwde meisjes kort voor de be valling naar het buitenland gaan en daar hun kind bij zogenaamde pleeggezinnen achterlaten. Neder landers die in Duitsland wonen, la ten hun kind ook wel eens adop teren door Amerikanen. Deze laat- sten hebben namelijk „voorkeur" voor Nederlandse babies, omdat zij menen nog historische binding met Nederland te hebben. Dit deelde mr. M. Ch. de Jong, vice-voorzitter van de Nationale Federatie voor Kinderbescherming, vanmiddag mede op de algemene vergadering van de Federatie van Instellingen voor d? ongehuwde moeder en haar kind. Meer nog dan de „export" kent men in Nederland de „import" van kinderen en de laatste tijd wel met name uit Griekenland. Deze vorm van adoptie brengt allerlei juri dische moeilijkheden met zich mee, vooral op het gebied van de voog dij. De tol aan de bergen Op de berg Monterico in de Dolo mieten zal op initiatief van een Ita liaanse - alpinistenclub een monu ment worden opgericht ter nage dachtenis van alle bergbeklimmers die sedert het begin'van het alpi nisme in de bergen het leven lieten. Het waren er 2200. Het in cultuur brengen van Dijkwater belangrijk gevorderd Met het in cultuur brengen van het Dykwater door de Dienst Her verkaveling is men zover gevor derd, dat het gedeelte van de nieu we afsluitdijk tot de voormalige haven „Het Nieuwe Veer", gereed Is gekomen. Thans is een aanvang gemaakt met de uitvoering van het laatste gedeelte n.l. de demping van de voormalige haven „Beldert" met de spuiboezem en de afgraving van de dijken aldaar. In verband met deze werkzaamheden is de verbin ding via Zuiddijk, Beldert, Zuid dijkweg, voor het verkeer afgeslo ten. Mist belemmert verkeer in Zeeland VLISSINGEN, 12-11. Een dichte mist belemmert vrijwel alle ver keer in Zeeland. De scheepvaart ligt volkomen stil. De veerdiensten over de Oos- ter- en Westerschelde moesten grotendeels worden gestaakt. Al leen op het veer Vlissingen-Bres- kens vaart de „Prins Hendrik", die voetgangers overzet. De lijn Ter- neuzen-Hoedekenskerk? wordt met vertraging uitgevoerd Alle andere diensten zijn gestaakt Tot dusver zijn nog geen strandingen gemeld. Het 21-jarige Nederlandse meis je Corine Rottschafer is dinsdag avond in Londen tot „Miss Wereld" gekozen. SIRJANSLAND Jongen gewond Het 10-jarig zoontje van de fami lie A. Neele, beging de onvoorzich tigheid zich hangend aan de ach terkant van een vrachtauto van de firma T. te Zierikzee, te laten mee rijden. Toen de auto sneller begon te rijden wilde de jongen loslaten, maar met één arm bleek hij klem te zitten, zodat hij zich niet kon vrijmaken. Buiten de dorpskom kwam de auto op volle teren, maar de chauffeur hoorde het hulpgeroep niet. Ongeveer ter hoogte van de Hogeweg geraakte de jongen toeft los. Hij ble?k gewond. Voorbijgan gers, o.w. de heer K. Jongmans verleenden de eerste hulp, waarna dokter de Putter werd gewaar schuwd, die geneeskundige hulp toediend?. Het ongeluk liep nog wondergoed af, maar houdt wel een waarschuwing in. SIRJANSLAND Overdracht kerkgebouw Op dinsdag 17 november a.s. zal het nieuwe kerkgebouw der Ned. Hervormde Gemeente officieel wor den overgedragen. De dienst begint 's avonds om zeven uur. Ingezonden mededeling De fles op tafel en een flinke portie op het bord. Wat een smaakgenott STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Tesselschade-Arbeid Adelt Bazar De afdeling Schouwen-Duiveland van de vereniging Tesselschade- Arbeid Adelt is van plan op zater dagmiddag, 14 november, een ba zar te houden in de Regentenkamer van het Burgerweeshuis te Zierik zee. „Tesselschade-Arbeid Adelt" is een reeds tientallen jaren bestaan de vereniging, die dames van alle gezindten, die het minder goed heb ben, helpt om geldelijk onafhanke lijk te blijven of te worden. Dit zijn vaak dames, eli? door ziekte of zieken aan huis gebonden zijn en de beschikbare uren thuis benutten om handwerk te maken, dat in depots of bazars verkocht wordt. Zij, die door hogere leeftijd niet meer als werkneemster in het be drijfsleven geaccepteerd worden, anderen die onvoldoende pensioen of alimentatie genieten, komen voor hulp in aanmerking. Het zijn evenwel niet alleen oud?re dames die gesteund worden, ook aan vele jonge vrouwen wordt jaarlijks een toelage voor studie uitgekeerd, waardoor zij in de ge legenheid gesteld worden zich een eigen bestaan op te bouwen. Niet alleen voor universitaire studies, ook voor eenvoudige beroepen wordt geholpen. Deze toelagen worden zorgvuldig beoorde?ld en behoeven niet te worden terugbetaald. ZIERIKZEE Auto contra tractor Heden (donderdag)morgen ls een personenauto, bestuurd door mevr. C. W -de W. te Renesse tegen de achterzijde van een langs d? pro vinciale weg Zierikzee-Renesse, ge parkeerd staande tractor met aan hangwagen opgereden. De bestuur ster zag het obstakel wel, maar bij het bijr?mmen bleek de weg spek glad, als gevolg van bietenslik Het gevolg was een niet te vermijden botsing. De tractorbestuurder was J. d. B. te Zierikzee. De auto werd aan de voorzijde lelijk ingedrukt, Vooral bfó vochtig weer dienen weggebruikers wel aandacht te ge ven aan plaatselijk gladde wegge deelten. HAAMSTEDE Vergadering Nutsdepartement Heden (donderdag)-avond vindt in de zaal van hotel Bom alhier de jaarvergadering plaats van het Nutsdepartement. Bovendien zal een film worden vertoond. Filmvoorstelling voor bejaarden De prachtige kleurenfilm van de succesvolle reis in september jl. van H.K.H. Prinses Beatrix naar Amerika, zal ook voor de bejaarden te Haamstede worden v?rtoond. Zij die deze speciale voorstelling op dinsdagmiddag 17 november a.s. te 3.45 uur in hotel Bom, wensen bij te wonen, zijn allen van harte wel kom en de gast van het Comité Be jaarden Sociëteit. Ter reservering van plaatsen en regeling vervoer is het gewenst dat zij zich vóór maan dag a.s opgeven bij een der co mitéleden. RENESSE Wethouder M. de Roo overleden In de leeftijd van ruim 73 jaar is woensdagmorgen te Renesse over leden de heer M. de Roo. Mede door het feit dat hij ruim 32 jaar te Re- nesse als kantoorhouder bij de P. T.T. werkzaam is geweest, was de overledene een algemeen bekend figuur, zowel in de dorpsgemeen schap als bij vele vreemdelingen welke Renesse in de zomer bezoe ken. Door de grote hulpvaardigheid was hij er in alle rangen van de bevolking in geslaagd zich een grote populariteit als kantoorhou der te verwerven Ook op diverse andere terreinen heeft de heer de Roo zich in zijn leven grote ver diensten verworven. Zo maakte hij als le wethouder nog steeds deel uit van de gemeenteraad. Na een periode zitting te hebben gehad voor de Vrijheidsbond in de twin tiger jaren, keerde hij in 1946 in de raad terug voor de V V.D Hi?rvan bekleedde hij sinds 1949 de post van le wethouder. Verder maakte hij sinds de oprichting deel uit van het dagelijks bestuur van de Stichting Renesse, met uitzonde ring van de eerste twee jaar, in de functie van secretaris-penning meester. Grote activiteit heeft hij in zijn leven ook ontplooid voor de Bond van Staatspensionering waar van hij een groot voorstandei1 was. Voor de oorlog bekleedde hij te Renesse de functie van sergeant instructeur bij de Vrijwillige Land storm. Verder maakte hij vele ja ren deel uit van het bestuur van de Rederijkerskamer. De he?r de Roo is, met uitzondering van een peri ode in de laatste oorlog, toen hij als „staatsgevaarlijk" werd aange merkt en op last van d? bezetter Renesse moest verlaten en in ai- wachting van zijn terugkeer te Kwadendamme verbleef, steeds te Renesse woonachtig geweest. Na de oorlog heeft hij ook intensief ge werkt als contactman van de „Stichting 1940-'45". Met d? heer de Roo is een mar kante persoonlijkheid heengegaan, die een belangrijke plaats in de dorpsgemeenschap van Renesse in genomen heeft. De herinnering aan hem zal dan ook zeer lang? tijd le vendig blijven. BRUINISSE Oprit Deltadam-Rijksweg 18 Het zandlichaam voor de oprit Deltadam-aansluiting rijksweg 18, zoals dit thans tot aan de Molen weg voor 1959 wordt opgeslagen, kwam gereed, zodat het opspuiten kon worden gestaakt en de zand- zuig?r vertrok. Ook de buizen en ander materiaal werden reeds inge laden, zodat thans alleen nog wat draglines de laatste werkzaamhe den aan de genoemde oprit vol tooien. Verwachting tot vrijdagavond: Plaatselijk mist Opklaringen en droog weer, maar in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist; zwakke, later af en toe matige oostelijke wind; van nacht temperaturen om het vries punt tot lichte vorst; morgen over dag ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. 13 nov. Zon op 7.55, onder 16.53. Maan op 16.22, onder 5.34. Volle maan: 15 nov. te 10.42. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 13 nov. 1.51 v.m. 14.04 n.m. BROUWERSHAVEN: 13 nov. 1,28 v.m. 13.49 n.m. Springtij: 17 nov, HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-11. In noord Europa is de barometer het laatste etmaal voortdurend gestegen. Ten dele hangt dit samen met de uitbreiding in westelijke richting van een krachtig boven Rusland gelegen hogedrukgebied. In zuid Frankrijk arriveerde omstreeks middernacht een van de oceaan gekomen depres sie Deze trekt verder naar het wes telijke deel van de Middellandse Zee en Italië Tengevolge van deze ontwikkeling kwam nabij Neder land een zwakke rug van hoge druk te liggen, waardoor er vandaag weinig wind is. Er ontstond voor namelijk in het noorden en wes ten van het land op uitgebreide schaal mist. Op enkele plaatsen daalde de temperatuur tot 1 2 graden beneden het vriespunt. In Engeland meldden verscheidene stations 5 of 6 graden vorst. Midden op de oceaan bevindt zich een gecompliceerd depressie systeem, dat met grote snelheid in de richting van west-Europa be weegt. Daar de uitbreiding van het Russische hogedrukgebied nog niet tot staan is gekomen, zal de wind overwegend uit oostelijke richtin gen gaan waaien en morgen iets in kracht gaan toenemen. De komen de nacht zijn de mistkansen op nieuw groot. De temperatuur kan plaatselijk iets beneden het vries punt dalen. Ingezonden mededeling VICTORY;-nn een lichte sigaar voor £- Cct. KERKNIEUWS Gereformeerde kerk Bruinisse In de Gereformeerde Kerk te Bruinisse werden voor de verkie zing van ambtsdragers de volgen de dubbeltallen opgemaakt. Voor ouderling (vacature L. S. Abraham- se, niet herkiesbaar): 1. J. A. van t Leven, 2. Joh. de Waal-Otte. Voor diaken (vacatur? S Beekman, her kiesbaar): 1. S. Beekman, 2. Joh. van Dijke. OOSTERLAND Voedselresten hebben grote waarde Niet alleen in het oostelijk ge deelte van ons land wordt de win tertijd, voor wat de voederpositie voor het vee aangaat, met zorg te gemoet gezien, ook in onze eigen omgeving zijn er veehouders, wier voedselvoorraad tengevolge van de abnormale droge zomer precair ge noemd kan worden, en in de ko mende wintertijd zorgen zal baren. Een veehouder uit onze gemeente is daarom op het idee gekomen een vergunning aan te vragen, welke hij ook verkreeg, tot ophaling van vo^dselnesten bij de burgerij, ten einde zijn voorraad te vergroten. Enige malen in de week hoopt hij met wagen en paard rond te komen teneinde de aardappelschillen, oud brood, groenteafval en wat niet al op te halen. Dus bij de vuilnisop haaldienst nog een (gratis) schillen- dienst. Op medewerking van de burgerij wordt gehoopt. De Hervormde kerkbouwaclie Hoewel het uiteindelijke re sultaat van de in onze Herv. kerk gehouden collecte voor de kerk- bouwactie nog niet helemaal be kend is, (er zijn nog een 43-tal giro overschrijvingen te wachten) is er Ynomenteel toch al f 2666 ontvan gen. De opbrengst van de oogst- collecte, gehouden op dankdag 4 november j.l. heeft in de Ned. Herv. kerk alhier opg?bracht de som van f 825,15, waarvan f 204,16 voor de diaconie en f 620,99 voor dc kerkvoogdij. Vorig jaar was dit be drag samen f 856,14. De actie voor de verkoop van kinderkaarten en kinderpostzegels door de schoolkinderen heeft opge bracht voor wat de Openbare La gere School betreft de som van f 361,50 en voor wat de Christelijke school aangaat de som van f 295.50. Een mooi resultaat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2