tijde ns President Eisenhower zal komende reis ook Spanje bezoeken DE ZIERIKZEESCHE COURANT «VAN LUCHT UIT GEZIEN- DONDERDAG 12 NOVEMBER 1959 No. 18666 116e jaargang MKMSCBEWMEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-188» REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./b. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Eerste officiële bezoek van Amerikaanse president WASHINGTON, 11-11. In rege ringskringen te Washington is be kend gemaakt, dat president Eisen hower tijdens zijn komende reis naar Europa van de gelegenheid ge bruik zal maken een bezoek aan Spanje te brengen. Het zal het eerste officiële be zoek van een Amerikaanse presi dent aan Spanje zjjn. De bekend making werd later door het Witte Huis bevestigd. Het "Witte Huis maakte voorts be kend, dat Eisenhower op 17 decem ber aan boord van de Amerikaanse kruiser „Des Moines" voor de Tu nesische kust een onderhoud met president Bourguiba van Tunesië zal hebben. Minister Herter van Buitenlandse Demonstratie in Algiers ALGIERS, 11-11. Duizenden men sen hebben woensdag een wapen stilstandsherdenking bij het Al- gierse monument voor de gevalle nen aangegrepen voor een heftige demonstratie tegen de Gaulle en Soustelle en voor een „Frans Alge- rië". Een politie-commando dat de menigte trachtte te verspreiden, werd met stenen en tomaten beko geld. De politie verrichtte verschei dene arrestaties. Een agent werd gewond. Later keerde de rust in Algiers terug. Japan krijgt sterkste Aziatische luchtmacht TOKIO, 11-11. Militaire deskun digen zijn van mening dat de za terdag jl. bekendgemaakte beslis sing van Japan tot onverwijlde aan koop van tweehonderd Amerikaan se „F-104-Starfighter"-straaljagers, de Japanse luchtmacht tot de sterk ste van vrij Azië zal maken. Japan zal uiterlijk in 1964, maar wellicht reed eind 1960, over 1.200 tot 1.300 militaire vliegtuigen be schikken. Dit is meer dan 950 mi litaire vliegtuigen, waarover India, Zuid-Korea en nationalistisch Chi na gezamenlijk beschikken (in volg orde respectievelijk 250, 200 en 500 toestellen. De sterkte van het Japanse leger zal op 190.000 man worden ge bracht, terwijl de vloot een tonnage van 160.000 ton zal krijgen. Minister van Defensie in de V.S. NEW YORK, 11-11. De Neder- landse minister van defensie, ir. S. H. Visser, is woensdag in New York aangekomen. Hij vloog na aankomst vrijwel direct door naar het Amerikaanse centrum voor ra ket-proeven te Cape Canaveral. Minister Visser zal in de V S. be sprekingen voeren met Amerikaan se en Canadese autoriteiten over het defensiebeleid. Maandag zal hij naar Washington gaan. Het bevolkings vraagstuk in India NEW YORK, 11-11. De Indische minister-president, Nehroe, heeft in een woensdag door de Amerikaanse televisie uitgezonden vraaggesprek gezegd, dat volgens hem in India niet aan geboortenregeling de groot ste voorrang moet worden gegeven. De grootste voorrang moet worden gegeven aan voedsel. Geboortenregeling is heel belang rijk, maar het is niet mogelijk daar mee alleen het bevolkingsprobleem in India op te lossen. Hij zei dat het streven van de regering tot beheersing van de be volkingstoeneming nog geen ver reikende resultaten heeft gehad, maar een hoog percentage van de bevolking is thans op de hoogte van de geboortenregeling. Zaken, zal op 18 december naar Toulon reizen voor een ontmoeting met de Amerikaanse president en daarna met de president per trein naar Parijs gaan. Eisenhower is donderdag voor een vakantie van onbepaalde duur naar Augusta, in de staat Georgië, gegaan. Men verwacht de president echter voor Thanksgivingday (26 november) in Washington terug. Eisenhower's perschef, Hagerty, is woensdagavond de voorberei dende reis begonnen, waarop hij in de Boeing 707 van de president alle plaatsen zal aandoen die Eisenho wer straks ook zal bezoeken. De perschef verklaarde niet op de hoogte te zijn van een plan om ook Thailand aan te doen, hoewel hij toegaf dat de regering te Bang kok Eisenhower uitgenodigd had. GROEI NAAR BEVOLKING VAN VEERTIEN MILJOEN De Nederlander in de tweede helft van de twintigste eeuw Dit nummer bestaat uit 10 pagina's BERGEN, 12-11. Een gezelschap j van ruim tachtig personen, groten deels bestaande uit directeuren van ondernemingen in Noord-Holland en verder o.m. uit enige burge meesters en hoofden van onder wijsinstellingen uit die provincie, heeft zich gistermiddag in de Volks hogeschool te Bergen bezig gehou den met de vraag, welke eisen de tweede helft van de twintigste eeuw aan de Nederlander stelt. Voor de behandeling van deze vraag was een forum gevormd, dat geleid werd door dr. G. van der Wal, president van de Kon. Ned. Jaarbeurs, en verder bestond uit prof. dr. G. C. Heringa, hoogleraar aan de gemeente-universiteit te Amsterdam, de heer J. J. Klijn, re dakteur van het Algemeen Han delsblad, dr. P. Steenkamp, indu strieel te Uithoorn en de heer Joh. de Veer, voorzitter van het Pro- duktschap voor vee en vlees. Dr. van der Wal leidde de be spreking in met het geven van een beeld van Nederland zoals het in 1980 zou kunnen zijn. Hij voorzag onder meer een groei van de be volking tot veertien miljoen inwo ners en een „verintellectualisering" van de beroepsbevolking: het aan tal academici zal verdubbeld zijn en een groter deel van de bevol king zal een semi-intellectuele op voeding moeten hebben. Nationaal inkomen en consument Het nationaal inkomen ver hoogd zijn, maar van die verhoging zal een geringer deel in handen van de consument komen dan in de ons omringende landen, doordat hier, o.a. door de bevolkingsgroei, grote investeringen nodig zijn; het Delta plan zal ongeveer gereed zijn en de Waddenzeewerken zijn misschien aangevangen. Ook groeiende inter nationale contacten - o.a. met de onder-ontwikkelde landen - zullen offers vragen. Er zal een toegenomen verzelf standiging van de maatschappelijke organen zijn en een relatieve ach teruitgang van de betekenis der po litieke partijen. De stijging van de welvaart.- zo meende dr. van der Wal, zal sub jectief gezien steeds minder belang rijk worden: iedere keer als het materieel wat beter wordt, zal die verbetering een beetje minder als zodanig worden gevoeld. Al direct in het begin van zijn betoog maakte dr. van der Wal de opmerking, dat het van belang is positief gerichte mensen te krijgen. „Hoe zien we er van boven uit?" Een interessante vraagdie misschien veel mensen zich stellen, maar speciaal hoofden van bedrijven en dan bedoelen zij niet zichzelf, maar uiteraard het bedrijf. De vraag wordt dan: „Hoe ziet het er nu eigenlijk van bovenaf gezien uit?" Wat betreft het nog nieuwe bedrijfspand van de N.V. Drukkerij v.h. Lakenman Ochtman te Zie rikzee, gaf de N.V. K.L.M.-AEROCARTOgevestigd op de luchthaven Schiphol op. deze vraag een visueel antwooord. Op één van de stralende dagen in de af gelopen zomer verscheen een fotovliegtuig boven het Jannewekken en „knipte" de zaak. Het (scherpe) re sultaat is te zien op de bovenaf gedrukte foto. Een ernstig probleem KANS DAT PALESTIJNSE VLUCHTELINGEN WANHOPIG WORDEN NEW YORK, 11-11. De minister van staat van Saoedi-Arabië Sjoe- kairi heeft woensdag in de speciale politieke commissie der Verenigde Naties verklaard dat een miljoen Arabische vluchtelingen mogelijk „gewapenderhand in verzet zullen kermen tegen de dwingelandij", in dien de Verenigde Naties „niet snel handelen om hun lot te verzachten" „Indien de V.N. niet in deze zit ting handelen, zal er een ernstige toestand ontstaan. De Palestijnse vluchtelingen zullen met recht wanhopig worden en het is moge lijk dat zij dan, als laatste middel, gewapenderhand in verzet zullen komen. D3 volkerenorganisatie is er nu al twaalf jaar niet in geslaagd de vluchtelingen naar Palestina terug te doen keren", aldus de vertegen woordiger van Saoedi-Arabië Sjoe- kairi. Israël en de vluchtelingen De Arabische staten gaan er van uit dat het huidige Israël rechtens Adenauer naar Spanje BONN, 11-11. De Westduitse Bondskanselier dr. Adenauer heeft een uitnodiging aanvaard voor een bezoek aan Spanje, aldus is bekend gemaakt in een communiqué, dat woensdag is uitgegeven na afloop van een bezoek van twee dagen van de Spaanse minister van buiten landse zaken, Castiella, aan west- Duitsland. het gebied is, waarheen Palestijnse vluchtelingen moeten kunnen terug keren. Zij eisen dat zij in Palestina zullen worden togelaten en dat zij hun vroegere bezittingen aldaar terug zullen krijgen. Zou Israël hier niet aan willen medewerken, dan zou het schadeloosstelling moeten betalen. Het hulpprogramma van de Ver enigde Naties voor de Palestijnse Arabische vluchtelingen loopt der tig juni 1960 af. De algemene ver gadering moet thans uitmaken of zij dit programma zal verlengen of andere maatregelen zal nemen. Een tweede westelijke topconferentie in 1960 WASHINGTON, 11-11. De woord voerder van het Witte Huis, James Hagerty, heeft woensdag verklaard dat de regeringsleiders der „weste lijke grote vier" op de bijeenkomst, die zijn 19 december a.s. te Parijs beginnen, moeten uitmaken of zij een tweede westerse topconferentie in het voorjaar van 1960 nodig ach ten als verdere voorbereiding van een bijeenkomst op het hoogste plan van de regeringsleiders van oost en west. Hagerty zei dit in een commen taar op de Gaulle's mededeling in de dinsdag jl. door de Franse presi dent gehouden persconferentie, waarin hij verklaarde een tweede westerse topconferentie noodzake lijk te achten. Eisenhower ook naar Franco MADRID, 11-11. President Eiseiv howsr heeft een uitnodiging van generaal Franco, Spanjes staats hoofd, voor een bezoek aan Spanje, aanvaard, zo is woensdag te Ma drid bekend gemaakt. Eisenhower zal maandagmiddag 21 december uit Parijs in Madrid aankomen en de volgend emorgen naar Rabat, de hoofdstad van Marokko, doorreizen. De bekendmaking is afkomstig van de Amerikaanse ambassadeur in Madrid, Lodge. Men verwacht dat Eisenhower een korte bespre king met het Spaanse staatshoofd zal voeren. G.M.C. staakt produktie van personenauto's DETROIT, 11-11. General Motors heeft bekendgemaakt, dat zij na vandaag de produktie van alle per sonenauto's voor onbepaalde tijd staakt wegens gebrek aan staal. De staalproduktie wordt weliswaar hervat, maar de maatschappij heeft geen vaste aanwijzing omtrent het tijdstip, dat er weer voldoende staal worden geleverd om hervatting van de produktie mogelijk te maken. General Motors acht het moge lijk, dat haar assembleerbedrijven een maand gesloten moeten blijven. De ministers van buitenlandse zaken van de landen die bij de Noordatlantische Verdragsorgani satie zijn aangesloten, houden op 22 december een speciale bijeen komst voor het aanhoren van een verslag over de westelijke topcon ferentie die op 19 december begint. Dit is dinsdag door een woordvoer der van de Navo te Parijs meege deeld. Seintje naar Venus Geleerden van het Britse ra dio-observatorium te Jodrell Bank, in de omgeving van Manchester, hebben medege deeld dat zij er, met behulp van hun reusachtige radio telescoop, in geslaagd zijn radioseinen de afstand van 48.000.000 kilometer naar Venus te laten afleggen, waarna de seinen weer naar de aarde teruggekaatst wer den. De radioseinen legden de totale afstand van 96 mil joen kilometer van de aarde naar Venus en terug in vijf minuten af. De proef vond plaats in september jl., toen Venus zich het dichtst bij de aarde bevond. Amerikaanse geleerden van het technolo gisch instituut te Millstone Hill, in Massachusetts, zijn er in geslaagd door middel van radar contact met Venus te krijgen. Nehroe thans standvastig tegenover China NEW YORK, 12-11. Het Ameri- kaanse blad „New York Times' meldt donderdag dat de Indische minister-president, Nehroe, van oordeel is dat misschien een gewa pende actie nodig zal zijn om de Chinese communisten te verdrijven uit stellingen die zij thans innemen in gebied dat door de regering te Nieuw-Delhi als Indisch wordt be schouwd. Het blad schrijft dit ver nomen te hebben in diplomatieke kringen te "Washington. Volgens berichten uit het buiten land heeft Nehroe een uiterst on verbiddelijk standpunt inenomen, aldus heeft het blad in genoemde kringen vernomen. Verder heeft men gezegd dat de Chinees-Indische grenskwesties uitvoerig ter sprake zullen komen bij het bezoek van president Eisen hower aan Nieuw-Delhi. Een meisje van acht jaar brak in Turijn bij haar burman in en stal er een bedrag van bijna dui zend gulden. Nadat haar daad was uitgekomen bekende zij het reeds voor de helft aan snoepgoed en ge bak te hebben opgemaakt. Veroordeel niemand, eer ge f in zijn plaats zijt geweest. V Opsporingsactie naar vermist vliegtuig S-GRAVENHAGE11-11. Een vermoedelijk bij de R.A.F. in Dnits- land gestationeerde Hunter-jager wordt sinds vanmiddag vier uur vermist. Op dat tijdstip had men het laatste radarcontact met het toestel gehad, dat even tevoren had geseind in moeilijkheden te verke ren. De piloot zei toen te willen landen op de vliegbasis Jever van de tweede tactische luchtmacht in Duitsland. Toen de melding kwam, dat het vliegtuig in nood was, zou het zich ongeveer 10 mijl ten noorden van Leeuwarden boven de Waddenzee bevonden hebben. Inmiddels is, zo deelt de Nederlandse luchtmacht mee, het Nederlandse opsporings apparaat in werking gesteld om mee te helpen het vliegtuig te vin den. Van het vliegkamp Valken burg stegen vliegtuigen op en voorts voeren enige reddingboten uit, die zijn gestationeerd langs de Waddenzee. Naar van de zijde van de lucht macht wordt vernomen, is de Ne derlandse reddingsdienst terugge roepen. Het Coastal Command van de R.A.F. heeft de opsporing met een „Shackleton" overgenomen, in samenwerking met Nederlandse ra darposten. Fokker-toestellen voor Nieuw-Zeeland SCHIPHOL, 10-11. Naar van de zijde van de Fokkerfabrieken op Schiphol wordt vernomen, heeft de directie dinsdagmorgen een tele gram van de heer F. J. L. Diepen, commercieel directeur van Fokker, die op het ogenblik in Wellington vertoeft, ontvangen, waarin mede gedeeld wordt dat het contract met de Nieuw-Zeelandse Nationale Luchtvaartmaatschappij, de N.Z.N. A.C., is getekend, waarbij vier Fokker „Friendships" definitief be steld werden, terwijl tevens gewag wordt gemaakt van een optie op nog zeven toestellen, waarover t.z.t. een beslissing zal vallen. De kernproeven GENEVE, 12-11. Het ziet er naar uit dat Engeland, Amerika en Rus land op de Geneefse conferentie over verbod van kernproeven van daag overeenstemming zullen be reiken over de voorwaarden voor een bijeenkomst van deskundigen, deze maand, ter bestudering van nieuwe gegevens over ondergrond se kernontploffingen. De Amerikaanse vertegenwoor diger op de conferentie, Wads- worth, verklaarde woensdag na een derde bespreking met zijn Britse en Russische collega's over de kwestie, dat hij hoopte dat men donderdag gereed zou komen. De Rus Tsarapkin zei, dat men een beter begrip van elkanders stand punten had bereikt. De vorige week had de Sow jet-delegatie voorgesteld, dat de deskundigen van 16 tot 30 november de tijd zou den krijgen om de nieuwe gegevens te bestuderen. Franse stem over Roeanda-Oeroendi PARIJS, 12-11. Het Franse recht- se blad „L'Aurore" schrijft n.a.v. de onlusten in Roeanda-Oeroendi, dat de Belgische regering gebrek aan werkelijkheidszin schijnt te hebben. Er zijn in Roeanda-Oeroen di slechts een 600 Belgische mili tairen, verdeeld over een twintig tal patrouilles, waardoor moorde naars en brandstichters vrij spel hebben. Men zou het vraagstuk met behulp van V.N.-troepen kunnen oplossen, doch de Belgische rege ring wil de zaak alleen regelen. „L'Aurore" gelooft dat ook de blanken in Roeanda-Oeroendi ge vaar lopen. Het blad verwijt de Belgen, dat zij niet, zoals Frankrijk in 1956 reeds autonomie heeft ge geven aan de inheemsen. Daaruit zijn de moeilijkheden voortgeko men. Volgens „L'Aurore" heeft de Belgische oppositie gelijk en is de huidige Belgische politiek gevaar lijk voor de Belgische belangen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1