Gemeente Zierikzee kreeg zekerheid dat rioolzuiveringsinstallatie kan gebouwd Plan van regering ter bevordering van duurzaam persoonlijk bezit DE ZIERIKZEESCHE COURANT RAADSFIAT OP BEGROTING 1960 Urgentieverklaring voor vier extra lokalen aan u.l-o.-scholen 25 jaar „Tanfe Cor" CHINA STELT INDIA TERUGTREKKING VAN TROEPEN VOOR De pers over het voorstel van Tsjou Zeer gevaarlijke stemming in Roeanda FRANKRIJK ARRESTEERT LEIDERS ALGERIJNSE BEVRIJDINGSFRONT DINSDAG 10 NOVEMBER 1959 No. 18665 116e jaargang miKZHKHNlEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN *797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110*2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 ZIERIKZEE, 9-11. De gemeenteraad van Zierikzee heeft tijdens de vanavond, onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester, gehouden vergadering na enkele breedvoerige al gemene beschouwingen en een dito hoofdstuksgewijze bespreking zijn goedkeuring gehecht aan de begroting voor het dienstjaar 1960, alsmede aan de begrotingen van de Dienst voor maatschap pelijke zorg en het gemeentelijk gasbedrijf. Tussentijds deed de voorzitter de voor Zierikzee uitermate belangrijke mededeling, dat de plannen voor de bouw van een rioolwaterzuiveringsinstallatie thans rond zijn, zodat het sluifstuk aan het zeer grote werk van de rioleringsverbetering zal kunnen worden aangebracht. De voorzitter onderstreepte het bijzonder verheugend karakter van de beslissing, waarvoor hij provinciale staten en de minister van Binnenlandse Zaken namens het gemeentebestuur zijn dank wilde doen toekomen. De voorzitter deelde verder nog mede dat een urgentie verklaring is verkregen voor nog vier nieuw te bouwen lokalen voor de beide u.l.o.-scholen in aanbouw. De financiering van deze vier lokalen evenwel is nog niet in orde. worden opgeknapt. Dezelfde wet houder deelde de heer Keuning desgevraagd mee, dat het nieuwe systeem, toegepast bij de samen stelling van de stembureaux (meer raadsleden inschakelen) blijkt te hebben voldaan. Op de schietbaan blijkt nog te worden geschoten, zodat deze baan niet kan worden opgeruimd. De heer Cashoek wilde de begroting van het Zweedse Ro de Kruis ziekenhuis sneller inge diend zien. Dit bleek, volgens me dedeling van de voorzitter, niet wel doenlijk. De heer Goudriaan informeerde naar de netelige kwestie van de Rijksfinanciering van het ziekenhuis. De voorzitter merkte op dat de huidige minister van sociale zaken zich nog niet met deze materie zal hebben bezig gehouden, zodat de zaak op de oude voet voortgaat, hetgeen impliceert dat de betalin gen normaal plaats vinden. De heer Goudriaan attendeerde ver der op berichten, als zouden de probleemgebieden extra bouwvo lume kunnen krijgen. Over deze zaak Is nog niet veel meer bekend. (Zie voor vervolg pagina 2) Bij de aanvang der vergadering legde de nieuwbenoemde gemeen te-ontvanger de heer Dijkstra in handen van de voorzitter de ver eiste eden af. Na de be-ëdiging en een felicitatie van de voorzitter, dankte de nieuwbenoemde func tionaris voor het door de raad in hem gestelde vertrouwen, dat hij zich waardig zal trachten te tonen. Na algemene beschouwingen door de heren mr. K. A. Keuning, de heer M. C. Doeleman en de heer G. van Duin (hiervoor zie men elders in dit nummer) kwam in behandeling de subsidiëringsnota van het college. Het totaal aan subsidies bedraagt f 15.035,80. Het totaal aan contributies f 1420,92. Een verzoek om subsidie van de Bond tegen het vloeken werd af gewezen. De Prov. Bond „Het Wit- Gele Kruis" verzocht om een sub sidie van f 0,10 per inwoner voor de geestelijke volksgezondheid. Het subsidiëringsbedrag zal wor den f 0,03 per katholieke inwoner, in overeenstemming met de subsi die aan de Dienst Geestelijke Volksgezondheid in Zeeland. Een subsidieverzoek voor kraamzorg van genoemde bond werd afge wezen, omdat de gemeente reeds het overkoepelend orgaan Com missie t.b.v. de Hygiëne van het kind reeds met jf 0,25 per verzor gingsdag subsidieert. De subsidiëringslyn In het algemeen zal de tot nu toe gevolgde subsidiëringslijn worden aangehouden. Een subsidie aan de Z.V.U. voor te houden voorstel lingen zal worden gekoppeld aan de kaartverkoop, tot een maxi mum van f 500. Een optreden van het Kunstmaandorkest zal niet worden gesubsidieerd. Mr. Keu ning wees er op dat een subsidie aan het Centraal Genootschap als P.M.-post in de begroting is opge nomen. De heer Simmers kon zich niet verenigen met de voorgestelde vermindering der subsidie aan het Wit Gele Kruis, ten opzichte van het gevraagde bedrag, waarna de voorzitter er op wees dat bij in williging ook andere organisaties zouden komen. De heer Goudriaan wilde de Z.V.U.-subsidie per voor stelling verleend zien. Gevaren kunnen - volgens de voorzitter - worden ondervangen door het af hankelijk stellen der subsidie van het aantal verkochte plaatskaar- ten. Nevelspuit voor brandweer? Bij de hoofdstuksgewijze behan deling van de Gewone Dienst vroeg de heer v. d. Schee naar de mogelijkheid tot aanschaffing van een nevelspuit voor de brandweer. De voorzitter merkte op dat de mogelijkheid tot combinatie van een trekker-manschappenwagen in combinatie met een nevelspuit zal worden onderzocht. De heer v. d. Schee wilde de straatverlichting op verschillende punten (Bree- straat, Rozemarijnstraat, Kerk plein) 's avonds na elf uur laten branden. De voorzitter zal derge lijke uitzonderingsgevallen onder zoeken. De heer Goudriaan kreeg op een desbetreffende vraag ten antwoord, dat het college het pand in de Meelstraat, destijds aange kocht voor politiebureau af wil stoten, omdat de Rijkspolitie hier voor geen enkele belangstelling heeft. Sanering urinoirs De heer v. d. Schee bracht de sanering van de urinoirs ter spra ke en wilde op Kraanplein en bij Concertzaal ondergrondse urinoirs. Wethouder Koevoets wees op het voornemen verschillende urinoirs op te ruimen. Behouden blijven deze installaties bij de Nieuwe Haven, de Schuithaven, terwijl het behoud van andere nader kan worden overwogen (hoek Wande ling). De blijvende urinoirs zullen De eerste kilometer van de Mont Blanc-tunnel aan de Italiaanse ingang is gereed gekomen - Op de foto: met enorme boormachines vreet men zich door de rotswand. V.R.O.N. koopt schip Reclame-uitzendingen vanuit zee AMSTERDAM, 10-11. De N.V Vrije Radio Omroep Nederland" i.o. (in oprichting) heeft voor f G5 duizend het 400 brt. metende Duit se lichtschip „Borkum-Riff", bouvJ-, jaar 1912, aangekocht. Daarop zal de zendinstallatie ge bouwd worden, waarmede men bui ten de territoriale wateren reclame uitzendingen naar Nederland wil gaan geven. Het schip, dat zich in goede staat bevindt, krijgt de naam „Vron" en zal onder Pana mese vlag in de vaart komen. Een jaar geleden was het als reserve lichtschip te Emden opgelegd en anderhalve maand geleden aan een rederij aldaar verkocht. De „Bor kum-Riff', een stoomschip, is 56 mieter lang, acht meter breed en heeft een diepgang van 4,30 meter, zo heeft een woordvoerder van de VRON meegedeeld. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Maandag 9 november was het 25 jaar geleden, dat bij de toen gemeen telijke telefoondienst in Den Haag het eerste tijdmeldingsapparaat - bij de oudere PTT-ers beter bekend als „Tante Cor" officieel in gebruik werd genomen. Dit apparaat, een cilinder met geluidsstrookjes, die foto-elektrisch worden afgetast, is een vinding van de heer F. H. Leewrik. Tot 1934 hadden de dames van de sector „Inlichtingen" druk werk met het geven van de juiste tijd aan abonnees, die daarvoor een bepaald nummer draaiden. Ca. 1200 maal per dag noemden de dames in Den Haag de juiste tijd. „Tante Cor" vervult sedert 1934 in Den Haag en later ook in Rotterdam en andere plaatsen deze taak met haar op vele filmbanden vastgelegde stem. „Tante Cof' is mej. Cor Hoo- gendam, wier stem nog altijd weerklinkt voor de Nederlanders, die graag bij de (juiste) tijd willen blijven, want de heer Leewrik, die de talrijke in gebruik zijnde apparaten voor de PTT heeft vervaardigd, heeft constant gebruik gemaakt van de stem van zijn schoonzuster. - Al geeft de foto er misschien aanleiding toe, wij geloven niet, dat „Tante Cor" haar taak wil overdragen. HONGKONG, 9-11. China heeft India voorgesteld dat de troepen van beide landen zich elk twintig kilometer van de MacMahonlinie terugtrekken, aldus ,Nieuw-China'. In een brief van de Chinese pre mier, Tsjou en Lai, aan premier Nehroe werd gezegd dat beide lan den zich ook in het westen twin tig kilometer moeten terugtrekken van het gebied waar beide zijden thans werkelijk© controle uitoefe nen en dat zij moeten beloven geen gewapende strijdkrachten naar de geëvacueerde zones te zenden. Voorts stelde Tsjou voor binnen kort besprekingen met Nehroe over het grensgebied te houden. Hangende een regeling zou „de status quo moeten worden ge handhaafd en geen van beide par tijen zou moeten pogen de status quo op enigerlei wijze te wijzigen". Beide zjjden moeten in het gebied na de voorgestelde terugtrekking hun burgerlijk bestuurspersoneel en onbewapende politie handha ven. Poging te komen tot sparen in brede kring s-GRAVENHAGE. De regering heeft aan de tweede kamer een nota gezonden over de hoofdlijnen van het in de eerstkomende jaren te voeren beleid ter bevordering van de vorming van duurzaam persoonlijk bezit in brede kring. De nota is ondertekend door de minister-president, minister van Algemene Zaken, de staatssecreta- is van Algemene Zaken en de staatssecretaris van Financiën. Zij geeft eerst een samenvatting van de betekenis van de wijde ver breiding van duurzaam persoonlijk bezit waarbij onder meer de na druk wordt gelegd op de wense lijkheid van de vorming van duur zaam produktief bezit, in de eerste plaats uit sociaal oogpunt en bo vendien uit economische overwe gingen. Vervolgens wordt aandacht be steed aan de ontwikkeling van het looninkomen, de consumptie en de besparingen in de laatste 10 ja ren. Uit de in dit verband vermelde cijfers worden o.m. de volgende conclusies getrokken. Met het oog op de groei van de sociale voorzieningen en de stijging van het inkomenspeil is het zaak, dat tijdig aan de orde komt de vraag hoe een groter deel van de bevolking geleidelijk aan enig duurzaam bezit zal kunnen vormen. Met het oog op het bovenstaande heeft de regering in beginsel be sloten een algemene premlëring van besparingen in te voeren en daarenboven te overwegen, op wel ke wijze langs fiscale weg het kli maat voor het sparen kan worden begunstigd. Belastingvrije premie De regering denkt aan een be lastingvrije premie van 20 pet. voor besparingen van meerderjarigen, met dien verstande dat van ge huwden slechts -sen der echtgeno ten daarvoor in aanmerking kan komen. De premie zou dienen te worden verstrekt over een spaarbedrag van ten hoogste f 400 per persoon per jaar, over spaart>edragen die gedu rende vijf jaren zouden moeten uit staan op een bijzondere spaarreke ning, aan de belegging, gedurende 5 jaren, in effecten en eventueel aan de aankoop of schuldaflossing van een eigen huis. Nagegaan zal worden in hoeverre het mogelijk is verschuivingen van besparingen van gewone spaarre gelingen naar de gepremieerde sec tor tegen te gaan. In dit verband wordt onder meer gedacht aan het stellen van een inkomens- of ver mogensgrens. Ten aanzien van de fiscale facili teiten heeft de regering aandacht geschonken aan de mogelijkheid binnen bepaalde grenzen vrijstel ling te verlenen van inkomstenbe lasting voor inkomen uit bezit. Dit heeft nog niet tot een con clusie geleid voor wat de vormge ving betreft. Bevordering van effectenbezit De regering beoogt - ter verge makkelijking van risicospreiding voor de belegging door de kleineiy? spaarders - een algehele vrijstelling van vennootschapsbelasting aan speciale, nog op te richten beleg gingsmaatschappijen, die zich in het bijzonder ten doel stellen het sparen ingevolge de algemene spaarregeling of via bedrijfsspaar- regeling te bevorderen. Alle buitensporige macht sterft aan haar eigen buiten sporigheid. Twee tankers tewater bij Verolme ROTTERDAM, 9-11. Op donder- dag 12 november zal bij de Verol me Dok- en Scheepsbouw Maat schappij op Rozenburg het tank schip „Presidente Washington Luiz" te water worden gelaten. Het schip is bestemd voor de Pe- troleo Brasileiro S.A. Petrobras te Rio de Janeiro. De doopceremonie zal worden verricht door mevr. Florin da Maria Pereira de Souza. Tevoren zal aan dezelfde Brazili aanse maatschappij het tankschip „Presidente Dutra" worden over gedragen. Beide tankschepen heb ben een draagvermogen van 33.000 ton. s-GRAVENHAGE. Woensdag 11 november zal de eerste zending jongvee uit door de droogte getrof fen gebieden in het oosten des lands naar „logeeradressen" in het wes ten gaan. Vjjf-en-zeventig Drentse pinken, afkomstig uit de omgeving van Assen, Schoonoord en Schoonlo zullen dan met drie vrachtauto's naar Goeree-Overflakkee gebracht worden. NIEUW DELHI, 10-11. De Indi ase pers is het er over eens, dat het jongste voorstel van premier Tsjou en Lai inzake het Indiaas- Chinese grensgeschil belangrijk is en nauwkeurig door de ministers, van buitenlandse zaken en defen sie moet worden onderzocht. De „statesman" voegt hieraan echter toe, dat de nota een algemeen ge voel van teleurstelling heeft ge wekt Als het voorstel van Peking zou worden aanvaard, zou India b.v. het enige vliegveld in het ge bied van Ladach verliezen. De „Times of India" constateert dat China blijkens het voorstel van Tsjou de aanvaller en zijn slacht offer op voet van gelijkheid wil plaatsen, hetgeen ongetwijfeld handig en voordelig voor de eerst genoemde is. BOEKAVOE, 9-11. De blanke ko lonisten in Kisenyi, aan de noord kust van het Kivoemeer in Roe anda, zijn bewapend nadat zij zich als vrijwilligers hadden opgegeven om de Belgische troepen te helpen. De toestand in Kisenyi zou zeer ge spannen zijn. Te Katana, dat aan het Kivoe meer ligt, is de plaatselijke politie commissaris door opstandige ne gers gevangen genomen. In de negerwijken van Kisenyi zouden talrijke huizen in brand zijn gestoken en geplunderd. De vech tenden werden gescheiden door Belgische troepen, die gedreigd had den het vuur op hen te openen. In Goma, dat aan de grens tus sen Kongo en Roeanda-Oeroendi ligt, zijn Europese kolonisten en hun gezinnen aangekomen, die ge vlucht zijn uit de bedreigde gebie den. Documenten en geldsommen in beslag gejiomen PARIJS, 9-11. Drie topleiders van de in Frankrijk opererende onder grondse van het Algerijnse Bevrij dingsfront zijn kortgeleden gear resteerd, zo heeft de Franse politie maandag bekend gemaakt. Zij zijn beschuldigd van pogingen om de veiligheid van de staat te onder mijnen. Een van hen, de 30-jarige Tahar Arkoeb, die zaterdag op een sta tion in Parijs werd gearresteerd, zou de leiding hebben gehad van de in Parijs werkende groep. De namen van de andere twee zijn niet door de politie genoemd. Een van deze twee zou aan het hoofd hebben gestaan van de in de voorsleden van Parijs opererende verzetsgroep. Hij werd ongeveer vijf weken geleden gearresteerd. De derde man, die donderdag werd aangehouden, zou de leiding hebben gehad van de afdeling van het bevrijdingsfront, die in zuid1-, zuidwest- en midden-Frankrijk opereert. De politie heeft documenten en grote sommen gelds in beslag ge nomen. Uit de documenten zou ge bleken zijn dat de opstandelingen met steeds meer moeilijkheden te kampen hebben bij het innen van geld van de Algerijnse arbeidert in Frankrijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1