Amerikaanse staalstakers krijgen bevel het werk te hervatten DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 9 NOVEMBER 1959 No. 18664 116e jaargang 7JERIKm;SM®NItUWSB0l)E ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797>1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Een afkoelingsperiode" van 80 dagen WASHINGTON, 7-11. Het Ame rikaanse opperste gerechtshof in Washington heeft zich zaterdag achter de uitspraak van een lager gerechtshof geschaard en de 500.000 stakende staalarbelders bevolen het werk gedurende een afkoelingspe riode van tachtig dagen te her vatten. De uitspraak van het opperste gerechtshof, die op de 116e dag van de staking is afgekomen, kwam met zeven stemmen tegen één tot stand. Volgens het opperste ge- i'echtshof is de voorziening van de wet van Taft en Hartley, volgens welke een staking voor tachtig da gen kan worden verboden als de nationale veiligheid in gevaar komt, in het geval van de staalstaking van toepassing. Volgens de bond van staalarbei- ders heeft president Eisenhower ten onrechte een beroep op de wet van Taft en Hartley gedaan en de bond was dan ook van de uitspraak van de lagere rechter bij het opperste gerechtshof in beroep gegaan. De voorzitter van de bond, McDonald, heeft toen reeds verklaard dat een bevel van het opperste gerechtshof zal worden opgevolgd, doch als na de periode van tachtig dagen nog geen overeenstemming met de werkgevers zal zijn bereikt, zal de staking worden hervat. Prins Bernhard op jacht op de Veluwe LISSABON, 8-11, Zondag arri- veerde op Schiphol de Spaanse troonpretendent Don Juan. Hij komt op uitnodiging van Prins Bernhard deelnemen aan twee jachtpartijen, zo weet Reuter uit Lissabon te mel den. Prins Bernhard en zijn gast zul len dinsdag en woensdag gaan ja gen bij Het Loo en op de Ruige Hoek, in de omgeving van Apel doorn. Na zijn bezoek aan Nederland zal Don Juan en bezoek brengen aan zijn moeder, ex-koningin Victoria Eugenia, die in Zwitsrland woont. Prins Bernhard en Don Juan ont moetten elkaar ook in Lissabon, toen de Prins naar Zuid-Amerika reisde. Koning Hoessein naar Europa AMMAN, 8-11. Koning Hoessein van Jordanië vertrekt dinsdag naar Europa voor een partikulier bezoek aan enige landen, zo heeft het koninklijk paleis te Amman zondag bekend gemaakt. In zijn afwezigheid zullen de staatszaken worden behartigd door een uit vier personen bestaande raad on der leiding van kroonprins Mo hammed, een jongere broer van de vorst. In de raad heeft ook pre mier Samir el Rifai zitting. Om het algemeen welzijn Rechter Douglas, die tegenstemde, meende dat het federale gerechts hof, dat als eerste instantie de her vatting van het werk had gelast, diende na te gaan in hoeverre de staalstaking het algemeen welzijn bedreigt en in welke fabrieken het werk zou moeten worden hervat om een hoeveelheid staal te produ ceren die voldoende is om de na tionale veiligheid te verzekeren. Hij geloofde namelijk niet dat alle vij f- honderd duizend arbeiders aan hot werk zouden moeten om de voor de defensie benodigde hoeveelheid staal te produceren. PERZISCHE STEM Gevaar voor uiteindelijke aanval op India TEHERAN, 8-11. Het Perzische blad „Kayhan" schrijft zondag dat president generaal Ajoeb Khan van Perzië in een vraaggesperk heeft gezegd dat de bezetting van Tibet door communistisch China en de aanleg van wegen in Afghanistan een groot gevaar in het noorden ziju. Volgens de president zal het Indisch-Pakistaanse subcontinent binnen vijf jaar bedreigd kunnen worden met een aanval. Verder zei de president, aldus het Perzische blad, dat Pakistan en India gevorderd zijn in de rich ting van een oplossing van het ge schil over de waterverdeling en dat Stanunenoorlog in Roeanda OESOEMBOERA, 8-11. Belgische troepen onder bevel van blanke officieren zijn zondag uit de Kongo in Roeanda - een deel van het Bel gische mandaatgebied Roeanda- Oeroendi - aangekomen om in te grijpen in de strijd tussen de twee belangrijkste stammen van Roe anda. De toestand schijnt met het uur erger te worden. De stam der Bahantoes, die eeuwen lang horig is geweest aan de Watotsi-krijgers, zou de dorpen van laatstgenoem den aanvallen. De Belgische autoriteiten zou den opdracht hebben gegeven tot het uitvoeren van militaire opera ties door geheel Roeanda. Het woeste berggebied bemoeilijkt de operaties. Russische straaljagers voor Cuba NEW YORK, 7-11. - De „New York World Telegram" bericht dat de Cubaanse premier dr. Fidel Castro van plan is de Mig-18 straaljager van Russische origine aan te schaffen in Tsjecho-Slowa- kije, indien zijn land geen „Haw ker Hunters" in Engeland kan verkrijgen. Volgens het Ameri kaanse blad is het hoofd van de Cubaanse luchtmacht, kapt. Vic tor Penza Cardozo deze week in Wenen geweest, volgens berichten, op weg naar Praag om daar de onderhandelingen over de vlieg tuigaankoop te beginnen. BRAND NA ONTPLOFFINGEN IN HAVEN VAN HOUSTON Vele doden en gewonden HOUSTON, 8-11. Gevreesd wordt dat dertien mensen zijn omgeko men en 21 gewond bjj een reeks van zes ontploffingen en een zwa re brand aan boord van de 12.572 ton metende Amerikaanse tank boot „Amoco Virginia", die in de haven van Houston aan de Golf van Mexico benzine laadde. De brand leverde groot gevaar op voor zich nabij de haven be vindende tanks, te meer daar het schip zeer brandbare vliegtuig brandstof aan boord had. De olie die in brand was geraakt, had echter een minder hoog octaan gehalte. Na de vierde ontploffing nam de brand in hevigheid af, maar toen de vijfde er was ge weest, liep de brand de brand weer uit de hand. De vlammen lekten zelfs langs een landings steiger en langs de buizen die naar de tanks leiden. Later deed zich een zesde ontploffing voor. De steiger en de buizen liepen later geen gevaar meer. Een schip heeft een gat van achttien meter in de scheepswand. Pogingen om het schip weg te sle pen, zijn mislukt, waarschijnlijk omdat het schip op de bodem ligt. De mensen die in de omgeving wonen, hebben op last van de brandweer hun huizen moeten ont ruimen. Iedereen moest de kade, waaraan het schip lag, verlaten. De slachtoffers Tengevolge van een reeks ont ploffingen aan boord van de tank boot, worden zeven mensen ver mist. Men vreest dat zij om het le ven zijn gekomen. Van de overige 34 opvarenden van het schip, liepen er achttien verwondingen op. De rest bleef on gedeerd. Onder de vermisten be vindt zich de gezagvoerder van de tankboot. de twee landen in het laatste sta dium zijn van het sluiten van een algemene overeenkomst over Kasj mier. Daarna zullen de twee landen zich serieus kunnen bezig houden met het vraagstuk van de gemeen schappelijke verdediging van het subcontinent, aldus heeft Ajoeb Khan volgens de „Kayhan" gezegd. 5 miljoen Nederlanders bellen „tante Cor" op AMSTERDAM, 7-11. Maandag 9 november is het 25 jaar geleden dat bij de toen gemeentelijke tele foondienst in Den Haag het eerste tijdmeldingsapparaat - bij de oude re P.T.T.-ers beter bekend als Tante Cor" - officieel in gebrir! werd genomen. Dit apparaat, een cylinder met geluidstrookjes die foto-elektrisch worden afgetast, is een vinding van de toen 28-jarige technicus F. H. Leeuwrik, thans wonende in Zaandam, waarvoor in kringen van de telefoondienst ter stond grote belangstelling bestond. Tot dat moment n.l. hadden de dames van de sector „inlichtingen" druk werk met het geven van de juiste tijd aan abonné's, die daar voor een bepaald nummer draai den. Circa 1200 maal per dag noemden de dames in Den Haag de juiste tijd. „Tante Cor" vervult scedert 1934 in Den Haag en later ook in Rot terdam, Amsterdam en andere plaatsen deze taak met haar op vele filmbanden vastgelegde stem. „Tante Cor" is mej. Cor Hoogen- dam, wier stem nog altijd weer klinkt voor de Nederlanders die graag bij de (juiste) tijd willen blijven. Want de heer Leeuwrik, die de talrijke in gebruik zijnde apparaten voor de P.T.T. heeft vervaardigd, heeft constant ge bruik gemaakt van deze stem van zijn schoonzuster. Op het ogenblik bellen per maand gemiddeld 5 miljoen Nederlanders tante Cor op, horen dan het tijd sein en behoeven niet eens „dank u wel" te zeggen. De opbrengst daarvan voor de P.T.T. bedraagt thans circa 2,5 miljoen gulden per jaar. Bezorgde honderdjarige LONDEN, 8-11. De hon- derdjarige mevr. Abigail Cox uit Hitchin, ten noorden van Londen, trekt altijd haar beste jurk aan en kamt zorg vuldig haar grijze haar voor dat zij naar de televisie gaat kijken. Zij heeft nooit geloof gehecht aan de praatjes dat de mensen op het televisie scherm niet de kamer kun nen binnenkijken. Het vrouwtje heeft echter één zorg: dat de t.v.-mensen er genoeg van moeten heb ben „mij altijd in dezelfde jurk te zien". De Amerikaanse luchtmacht heeft zondagavond bekendgemaakt, dat de proef met de „geheime hou der" aan boord van de zaterdag gelanceerde satelliet „Discoverer 7" als mislukt beschouwd moet word- den. Het was de bedoeling dat de houder zich tijdens de zeventiende omwenteling van de satelliet om de aarde, van de kunstmaan zou losmaken en terecht zou komen in het gebied van Hawaii, waar vlieg tuig en oorlogsschepen het appa raat met zijn lading instrumenten ha&den moeten bergen. Deze charmante foto van H.K.H. Prinses Beatrix is in de Oranje kalender 1960 van „Pro Juventute" in kleuren uitgevoerd. Buitendien zijn er voor het eerst nóg twee kleurenreprodukties in de kalender opgenomen. Zo is het titelblad verlucht met een exclu sieve kleurenfoto van H.M. de Koningin, die onze Landsvrouwe speciaal voor „Pro Juventute" heeft willen bestemmen. Ook de zwart-wit foto's zijn uitermate aantrekkelijk. Deze nationale Oranjekalender met afbeeldingen van alle leden van ons Koninklijk Gezin is, mede door verscheidene niet eerder gepubliceerde fraaie opnamen, een sieraad èn een weldaad. Een weldaad, omdat „Pro Juventute" probeert kinderen die het - buiten hun schuld - heel moeilijk hebben, te helpen. Dit in sa menwerking met de ouders en met eerbiediging van hun levens overtuiging. Een belangrijk deel van de voor dat werk benodigde middelen verkrijgt „Pro Juventute" uit de opbrengst van de kalender. Kleur geeft fleur. Ondanks de prachtige uitvoering kost de Oranje kalender echter niet meer dan f 2,25. U kunt hem bestellen bij alle verenigingen en afdelingen „Pro Juventute" of - waar niet ver krijgbaar - door storting van f 2,85 op postgiro 51.74.00 (of per postwissel) ten name van de Kalenderactie „Pro Juventute" Postbus 7101 - Amsterdam-Z. II Eisenhower 18 december in Parijs PARIJS, 7-11. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Parijs heeft zaterdag verklaard dat president Eisenhower in de namid dag van de 18e december in Parijs wordt verwacht voor de westelijke topconferentie, die de 19e zal be ginnen. De president zal mogelijk na zijn bezoek aan Athene met een Ame rikaans oorlogsschip naar zuid- Frankrijk varen en vandaar naar Parijs vliegen. Eind november wordt een aantal mannen van de Amerikaanse ge heime dienst in Parijs verwacht, die de veiligheidsmaatregelen met het oog op Eisenhower's bezoek zullen bestuderen. De schadevergoeding aan nazi-slachtoffers UTRECHT, 7-11. De commissie van samenwerkende organisaties ter verkrijging van schadevergoe ding voor alle Nederlandse slacht offers van het nazi-fascisme, heeft vandaag op een bijeenkomst in Utrecht een resolutie aangenomen. Hierin zegt zij, dat de regering de plicht heeft - ongeacht de al of niet succesvolle onderhandelingen met de Duitse Bondsrepubliek - de schadeloosstelling ter hand te ne men en dat bij de afwikkeling daar van de belanghebbenden mede hun invloed moeten kunnen uitoefenen. De „Willem Barentsz" naar de Pool AMSTERDAM, 7-11. De walvis- vaarder „Willem Barentsz" is za terdagavond om tien minuten voor negen uit de Amsterdamse haven vertrokken. Het vertrek moest de afgelopen week verscheidene ma len worden uitgesteld in verband met een reparatie aan een der hoofdmachines. De 180 leden tellende Nationale Raad van de Franse socialistische partij heeft zondag een motie aan genomen waarin wordt aangedron gen op besprekingen over de voor waarden voor een staken van het vuren in Algerië. Eén van de leden onthield zich van stemming en geen stemde tegen de motie. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het leed vindt niet alle da- gen een hart, dat er naar luistert. Explosie in.... urinoir RHENEN, 8-11. Rhenens binnen stad werd vrijdagavond opgeschrikt door een daverende explosie, ge paard gaande met hevige luchtdruk en veel rook. De rijkspolitie te Rhe- nen, die de zaak in onderzoek nam, kwam er tenslotte achter, dat dj? explosie plaats had gevonden in een van de drie urinoirs die Rhenen rijk is. Het betonnen gebouwtje, dat in het dicht bebouwde centrum staat, bleek zeer zwaar beschadigd en volkomen ontzet. Stukken verwron gen ijzer werden in de omgeving aangetroffen. Door de scherfwer- king waren voorts stukken hout weggeslagen uit de kozijnen van de ramen van naburig,? gebouwen. Er vielen geen slachtoffers. De speurtocht van de rijkspolitie had voorts de ontdekking tot resul taat van de dader, de 16-jarlge scholier B. C. S. te Rhenen. De jon geman werd aangehouden. Hij be kende een bom te hebben gefabri ceerd, bestaande uit een stalen om hulsel, waarin de explosieve lading werd gestopt en een lange lont. Met behulp van enkele kornui ten installeerde hij de bom in het uitgezochte bouwwerkje. Baardig.... „succes" Vijf Newyorkse politieman nen, die hun baard hadden laten staan om zich onopval lend iu Newyorkse artisten- kringen te kunnen bewegen, hebben dertien mensen aan gehouden wegens het ver handelen van verdovende middelen. Bij deze actie en optreden van de politie in andere wijken van de stad werden verdovende midde len ter waarde van een mil joen dollar in beslag geno men. DE ACTIE „RED EEN KIND" HILVERSUM, 7-11. - Woensdag begon met een televisie-uitzending de V.P.R.O.-actie „Red een kind", ten behoeve van de vluchtelingen kinderen in oost-Marokko. Reeds vanmorgen kon via het comité „Wereldvluchtelingenjaar" te Am sterdam een bedrag van f 200.000 worden overgemaakt aan de Ma rokkaanse Rode Kruis-organisatie. Dit is zaterdagavond medege deeld tijdens de eerste van zeven radio-uitzendingen, die aan de actie „Red een kind" worden gewijd. Bietenaanvoerstop op 29 november Door de CoÖp. Suikerfabriek Dinteloord is aan de landbouwers bericht, dat op vrijdag 29 novem ber de laatste leveringen moeten hebben plaats gehad. Dat betekent dus dat binnen drie weken alle suikerbieten voor deze fabriek ge leverd zullen moeten zijn. Of alle landbouwers aan deze eis zullen kunnen voldoen staat nog te be zien. Door de grote droogte, die tot medio oktober duurde, was het uiterst moeilijk de bieten te rooien, zodat de leveringen zich toen be perkten tot het uiterste minimum. Werd de slechte opbrengst in het begin van de bietencampagne enigszins gecompenseerd door het hoge suikergehalte dat de toen ge leverde bieten bleken te hebben, nu het weer slechter wordt en de grond waarin de bieten groeien, natter, gaan ook de gehaltecijfers naar beneden. n Het diepste punt in de Middel landse Zee is 4.925 meter, aldus heeft de kapitein van het Italiaanse vaartuig voor mydrografisch on derzoek „Stafetta", te Genua meege deeld. Deze diepste plek bevindt zich in de Ionische Zee. Tot dusver gold een diepte van 4.800 meter als de diepste plaats van de Middel landse Zee. Deze plek was in okto ber gevonden door het Russische onderzoekschip „Wawilof". In het zuiden van Formosa is zaterdag een transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, êen C-47, neergestort. Alle vijf tien inzittenden, o. w. een burger, kwamen om het leven. Het vlieg tuig verongelukte kort na de start van de luchtbasis Tainan. Het was op w90 naar Manilla. Onderwijsspecialist naar Nicaragua 'S-GRAVENHAGE, 7-11. Dr. Ka- rel Neijs uit Den Haag, een Neder lands onderwijs-specialist, is dezer dagen in Nicaragua aangekomen om daar in opdracht van de Unes co het ministerie van onderwijs bij te staan in een sinds 1951 in deze republiek gevoerde campag ne ter bestrijding van het analfa betisme. Tevoren had de 39-jarige dr. Neijs gedurende drie jaren voor de Unesco in Pakistan gewerkt. ONGELUK MET BUKS Hoofdagent kwam om het leven De Groningse hoofdagent J. P. is om het leven gekomen door een ongeluk met een vuurbuks. Het wapen ging - nadat hij het had schoongemaakt en in de tas opge borgen - plotseling af. De kogel - die bij dit soort wa pens zeer klein is - is via de neus het hoofd binnengedrongen. Hij moet op slag dood geweest zijn. Dit deelde vanmorgen de officier van justitie te Groningen, jhr. mr. A. H. S. van Wijck, mee. Het stond reeds vast, dat een ongeluk de dood van de hoofd agent veroorzaakt moest hebben. Men kon echter niet nagaan hoe een en ander in zijn werk moest zijn gegaan. De sectie die van morgen op het lijk verricht werd, bracht de toedracht aan het licht. De hoofdagent, zo wordt aangeno men, moet de opdracht die hij ver- vulde voltooid hebben, aangezien hij juist bezig moet zijn geweest het wapen weg te bergen, toen het schot afging. Twee blinden, de 25-jarige Ma- ximilien Levesque en de 47-jarige Anna Barbini, zijn zaterdag te Aix-en-Provence, in zuid-Frank rijk, tot elk acht jaar gevangenis straf veroordeeld wegens moord op de echtgenoot van de vrouw, de 51-jarige Albert Barbini. Er be stond een verhouding tussen Le vesque en mevrouw Barbini. De Amerikaanse amabassade te Praag heeft, namens de Westduitse Bondsrepubliek, vrijdag de Tsje- choslowaakse regering een nota overhandigd met het verzoek een onderzoek te doen instellen naar het lot van de twee Duitse jacht bommenwerpers waarvan de ver dwijning op 22 oktober werd ge meld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1