Halitran Van NeSi@ de pinquin, Halitran geeft: GRENSV0LK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 5 NOVEMBER 1959 No. 18662 JAN VAN DEN BOS BEB TIMMERMAN geven hiermede kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben op vrijdag '20 november a.s., des namiddags 3 uur, ten stadhuize te Zierik- zee. Brouwershaven, Poortdijkstraat 45 Zierikzee, Poststraat 49 november 1959 Gelegenheid tot feliciteren des namiddags van 5 tot 6 uur in 't Verenigingsgebouw, 't Vrije 2 te Zierikzee. Toekomstig adres: Balie 14, Zierikzee. CO ROMBOUTS ADRIE VAN DER WIELEN geven u kennis van hun voor genomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden op donderdag 19 november a.s., 2.30 uur n.m., ten stadhuize te Zierikzee. Zierikzee, november 1959 Kerkplein 22 Lange Nobelstraat 53 Gelegenheid tot feliciteren van 5 tot 7 uur n.m., Lange Nobel straat 53. Toekomstig adres: v. d. Duyn wan Maasdamplantsoen A 33 te Dordrecht. AFWEZIG op vrijdag 6 november C. LIMBURG (voor kunstgebitreparaties) Korte St. Janstr. 2, Zierikzee Publieke verkoping van het huis met erf en tuin te Zierikzee, aan het Vrije 10, op vrijdag 6 november 1959, des namiddags 2 uur, in het „Huis van Nassau". Notaris HEERING Neem elke dag Uw Halitran capsules! Deze handige, smaakloze Halitran-capsules proeft U niet, maar U merkt ze wèl aan Uw gezondheid! U kunt toe met 2 capsules per dag, omdat Halitran in sterk geconcentreerde vorm de Vitaminen A en D bevat, die U nodig hebt. Natuurlijke Vitaminen uit de verse, jonge levers van heilbot en andere arctische edelvissen! Voor kleine kinderen zijn cr bovendien Halitran-druppels. Drie in dc pap is voldoende. Uw vitaminen-zekerheid Het Vitaminengehalte van Halitran wordt gecontroleerd en op certificaat gewaarborgd door het Rijks-Vitaminen Laboratorium, Bergen, Noorwegen. Let wei: De échte Halitran alléén in rood-witte verpakking met het Halitran-visje. Bij Uw drogist of apotheker vanaf f 2.- Ha lit ran bevat: 38.000 i.e. Vitamine A en 5.100 i.e. Vitamine D per gram méér weerstand tegen griep, bronchitis en andere ziekten; Voorkomt en be strijdt rachitis. Kweekt sterke beenderen en een gaaf gebit. ca. 60 x zoveel vitaminen als gewone levertraan uit het bekende blauwe pakje van „De Weduwe" Ct SUCCESJES Te koop: Witte kinderwagen. - W. Bak, salonwagen, Blokweg, Zierik zee. Zo goed als nieuwe kinder wagen. Te 'bevr.Boekh. W. de Vries Rz., Zierikzee. Diversen: Varkensbakken, kalver- en kippendrinkemmers, automa tische drinkbakken. Fa. J. D. de Korte Zn., telefoon 227, Bruinisse. „Jaarsma" kolen- en oliehaar den scheppen een warme sfeer in uw woning. Hiervoor naar: Fa. J. D. de Korte Zn., telef. 227, Bruinisse. Bietennetten van sterk, soepel touw, niet geknoopt, geweven, in elke maat, van Fa. J. D. de Korte Zn., tel.*227, Bruinisse. Dames! 'n Omwenteling op het gebied van de Permanent Wave is onze nieuwste methode. Kap salons Murk, telef. 01110-2767, Zierikzee. Een bus Tolet (houdt de w.cs super-schoon!) f 1,25, met 25 „Sperwers" extra. G. J. Wil brink, Korte St. Janstraat 5-7, Zierikzee. Verloren: Lange overjas, visgraat, grijs, tussen Graanbeurs en Platte- weg. L. J. van Oeveren, Kon. Julia.nastraat 6, Ouwerkerk. SPEURTOCHT IN DE NATUUR een waardig heerschap Velen beschouwen, de pinguin als een raar soort dier. waarvan ze weinig weten en dat belachelijk is om te zien. Maar wanneer we de pinguin beter kennen, blijkt dat het dier respectabel, waardig en in teressant is. De pinguin is een vogel; iets, dat velen niet verwachten. Hij heeft veren, maar kan niet vliegen. Zijn vleugels zijn vervormd tot smalle slap zijdelings uitstaande armen, die echter in het water uitstekende diensten bewijzen. Voorts heeft hij zwemvliezen tussen de tenen net als onze bekende watervogels. Het typische is echter, dat de pinguin zijn zwempoten niet gebruikt om te zwemmen, zoals de eend, maar zich door het water voortbeweegt in zuiver horizontale houding door middel van zijn vlerken die als roeispanen dienst doen. Zijn poten zijn slechts stuurorganen. In het water is de pinguin in zijn element. Hier snelt hij voort, alsj het moet met een snelheid van ruim| twintig kilometer per uur, hetgeen een geweldige prestatie mag heten. De stuwkracht van zijn roeispanen is zo groot, dat hij zich door een sprong uit het water tot wel twee en een halve meter kan verheffen. Tot dergelijke prestaties is de pinguin in staat, doordat zijn ge hele lichaam in stroomlijn is en zo min mogelijk weerstand in het wa ter ondervindt. Trouwens, het eer ste dat aan deze vogel opvalt, is zijn prachtige strakke zwart-wit tekening. Niet hulpbehoevend Waarom is de voorkant van de pinguin wit en de achterkant zwart zal men zich afvragen Dit vindt zijn oorzaak in d,e bescherming die moeder natuur haar kinderen mee pleegt te geven. Door deze kleuren valt de pinguin in het water niet op tegen de lichte hemel of de don kere zeebodem en kan op die ma nier haaien en andere rovens mis leiden. Laten we nu niet denken, dat de pinguin op het land hulpbehoevend zou zijn, want dan maken we een misrekening. Het dier heeft een fantastisch uithoudingsvermogen, dribbelt keurig op zijn achterpoten rond en deinst niet terug voor grote afstanden en het beklimmen van zeer hoge bergen. De pinguin is een dier dat in ko lonies leeft en eigenaardig genoeg slechts voorkomt op het zuidelijk deel van het zuidelijk halfrond. Aan de noordpool zal men het te vergeefs zoeken. In de broedkolo- nies heerst veelal woningnood, want het valt voor soms miljoenen pinguins niet mee op een beperkte geschikte ruimte voor elk paartje een nest te maken. Daarom zal vrij wel altijd een. van dé ouders op het nest blijven om dit en de eieren of jongens te bewaken. Mochten on ervaren ouders het nest verlaten, dan zullen de buren het dadelijk ruïneren. De eieren of jongen wor den dan geadopteerd, maar het nest is onbruikbaar geworden. Veel vaster Tijdéns de broedperiode wordt door de pinguins veel gevast, want voedsel vinden ze slechts in zee, die echter veraf kan zijn. Terwijl het vrouwtje vertrekt en gaat eten op soms tientallen kilometers af stand en na vete dagen terugkomt, broedt het mannetje en vast. Wan neer het wijfje zijn plaats inneemt, gaat hij op stap, maakt de lange tocht en eet zich rolrond, om daar na zijn vrouwtje weer af te lossen. Observeringen bewezen, dat dertig dagen vasten vrij regelmatig voor komt. Dit vasten is ook noodzakelijk, wanneer de dieren in de rui zijn. Ze scharrelen dan als troosteloze hoop jes ongeluk rond, kunnen niet zwemmen en dus ook niet eten. Na twee tot drie weken zitten z,e weer in een nieuw keurig pakje en halen dan hun hartje op. De pinguin is een zeer vreedzaam dier en uiterst correct. Hij kent vrijwel g,een angst voor mensen, waardoor het vrij eenvoudig is broedende kolonies te observeren. In de dierentuin vormen- ze een in teressante bezienswaardigheid, om dat iedereen plezier heeft in die keurig „in rok geklede" «stijve diertjes. Waar blijven de doden? Waar de dode pinguins blijven is vete jaren een groot raadsel ge weest, want nooit vond men stoffe lijke resten van deze dieren. Dr. Robert Murphy van het American Museum of Natural History deed echter in het eenzame met ijs be dekte land van zuid-Georgia een interessante ontdekking'. Toen hij op een goede dag over de top van een heuvel kwam, zag hij-een hel der meertje van zeewater. Dr. Murphy liep naar het meertje en staarde in de heldere diepte. Daar lagen met hun vinachtige vlerken uitgestrekt duizenden dode pin guins. Al ontkent de wetenschap het bestaan van zogenaamde oli- fantenlk^rkhoven, pinguinkerkho- ven bestaan er in elk geval wel. Het zijn eenzame plaatsen waar de pinguins zich terugtrekken om te sterven en te verdwijnen naar de bodem van een of ander meer. Zo stelde onze vriend de pinguin ons voor een verrassing; trouwens de natuur is er vol van en dat is haar grote charme. Mosselverzeiiding kwam uitstekend op gang D,2 mosselverzending kwam, zo als wij aan het begin van de maand ook voorspelden,, in oktober uitste kend op gang en daaraan wordt nu praktisch door iedereen deelgeno men. Een en ander is het gevolg vaneen nieuwe soort-indeling c.q. de invoering van de zg. D-kwali- teit. De vraag naar mosselen blijft aanhoudend groot en het is daarom jammer dat vele percelen in de Waddenzee niet opleveren wat men er op grond van wat werd uitge zaaid, redelijkerwijze van had mo gen verwachten Ook de stormen van de laatste week van oktober deden weer schade op de Wadden zee-percelen, terwijl dr. groei op de Grevelingen en de Oosterschelde nog steeds niet bevredigend is. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oirschot en Best en benoemd tot secretaris Ned. Herv. Stichting voor Evangelisatie in het zuiden: J. L. van den Berg,. Usquert (Gr.); te Boven-Hardinxveld: J. C. Schuurman, Bleskensgraaf; te Enk huizen (toez): C. J. Pak, Olden- keppel. Aangenomen naar Borculo: W. van der Ven, Zaandijk. Bedankt voor Poortvliet: J. Smit, Groot-Ammers; voor Stavenisse: K. Exalto, Brakel. Ger. Kerken Beroepen te Soest: G. H.eijerman, Nij verdal; te Arnhem-Djakarta (voor de miss. dienst): K. L. F. Ie Grand, Palembang, (v.h. Twijzel). Bedankt voor St Thomas (Onta rio, Canada) (Chr. Ref. Church): F. Guillaume, Toronto-Annette (On tario, Canada) (v.h. Amsterdam-W.) voor Andijk (vac. J. Végh): N. Ko- renhoff, Appingedam; voor Adu- ard: G. Haaksma, Ee (Fr.); voor Bolsward: H. J. Heynen, Oucte en Nieuwe Bildtzijl; voor Huizum (vac. G. Morsink): H. K. Poelman, Arnemuiden. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Sint Jansklooster: W. Ruiter, Baarn; te Sneek: W. Heerma, Veenendaal. Bedankt voor Murmurwoude: J. P. Geels, Haarlem-centrum; voor Ermelo: J. C. van Ravenswaaij, Scheveningen. FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS „Dat moest hij eens wagen. Hij ging meteen achter slot en grendel, en dat gaat hij nu evengoed, daar zal ik voor zorgen!" „Nee, nee, Dorus, laat hem lopen. Wat schieten we er mee op ,als hij wor.dt opgesloten? Na korte tijd heeft ie z'n straf uitgezeten en zal hij ons erger haten en lastig vallen dan ooit. En ik zou geen rustig ogenblik meer hebben, vooral als je de gehele dag weg zou zijn". Slechts met tegenzin deed Dorus van Dorenkamp afstand van de ge dachte om de politie op het spoor van de dief te zetten. Maar door het aandringen van zijn vrouw liet hij zich tenslotte vermurwen. Peter Beeren was naar een ver vallen hut in het bos gelopen, ter wijl hij het gestolen geld in z'n zak liet rinkelen. Na z'n vlucht uit het boswachtershuis had hij hier een goed heenkomen gezocht. Nu had hij weer geld. Geld, waarom de dikke waard van café Maas in Waldkerk hem gisteravond had ge vraagd met de bedreiging, dat hij geen druppel meer zou krijgen als hij niet 'ns 'n keer betaalde wat hij al over maanden schuldig was. Maar die dikbuik zou het niet krij gen. Die had genoeg en had het zijne niet nodig. Het zijne? Ja, kwam het hem niet toe? Had Lena het hem zelf niet aangeboden in ruil voor zijn vertrek uit haar huis? Hij kon rustig gaan slapen Zo ver kende hij haar wel, dat zij er wel voor zou zorgen, dat hij niet naar Waldkerk teruggehaald werd, en tevreden liet hij zich op een hoop stro vallen om 'n paar uren te sla pen. In het boswachlersgezin scheen de rust en het geluk na maanden van zorg en angst te zijn terugge keerd. Het was de laatste kermis dag en Dorus besloot om met z'n dochtertje het dorp in te gaan. On derweg vroeg het kind plotseling naor oom Peter, die zo plotseling verdwenen was. „Oom Peter is geen goede man, denk maar niet meer aan hem", zei de vader enigszins wrevelig. „Is oom Peter dan toch een boef? Gis teren heeft moeder al zo gehuild en toen heb ik hem gezegd, dat hij geen boef meer moest zijn", babbel de Annemarie. „Heeft moeder gehuild, en waar om dan?" „Omdat oom Peter heel ver weg wilde gaan en nooit meer terug zou komen". De boswachter lachte op geruimd. Nee, dat was zeer zeker de reden niet. Hij kon zich wel voorstellen, dat Lena haar zenuwen niet meer meester was geweest, toen ze hem de deur had gewezen. Hij was laf geweest, hij had deze zware taak nooit aan haar mogen overlaten. Hij moest haar daarvoor excuus vragen. Ja, dat zou hij doen. Ze waren intussen op de kermis aangekomen en in de vrolijke drukte vergat hij al spoedig de ge beurtenissen van de voorbije dag. Hij had plezier om de opgetogen heid van Annemarie over een ritje in de draaimolen en andere vreug den en ging er helemaal in op. Het huis was vol bezoek, toen ze thuis kwamen. Naar -oud gebruik waren z'n collega's uit de omge ving gekomen om gezamenlijk ker mis te vieren. Een goede kermis- koffie en de opgewekte gesprekken brachten iedereen in beste stem ming. Dorus voelde zich zo goed geluimd, dat hij besloot om z'n vrouw mee de kermis op te nemen. Het zou goed voor haar zijn er eens helemaal uit te zijn. Dat was al in jaren niet meer gebeurd. Zij had bedenkingen omwille van het kind, dat alleen thuis moest blijven, maar die vaagde hij weg door even later met Haneplukkers-Truuke te ver schijnen. Nu kon ze zonder zorg gaan, want een engelbewaarder kon niet trouwer zijn dan Truuke in de bewaking van kind en huis. Zo had Lena zich laten overhalen om mee te gaan en eenmaal in de danszaal had ook zij plezier in dit kermisuitje gekregen. Ze was nog jong en flink en er waren er ge noeg, die haar om een dansje vroe gen. En dat was maar gelukkig ook, want Dorus zat het liefst in een rustige hoek wat te roken en het drukke beweeg op de dansvloer aan te zien. De vele nachtelijke tochten in het bos hadden zijn botten al wat stijf gemaakt, daarom danste hij niet graag meer. Tweemaal had hij zich in de kring begeven: de eerste keer met Lena en toen nog eens met z'n dikke buurvrouw, die bij een „damesvraag" de keus op hem had laten vallen. Hij zweette ervan, toen het afgelopen was. Lena lachte hem hartelijk uit. Van zijn kant verheugde hij zich er over, dat zij zich weer 'ns geheel jong meisje voelde en weer geheel in de kring van oude vrienden en beken den, waarvan ze de laatste jaren wat teruggetrokken had geleefd. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 9