Chroesjtsjow gematigd WEKELIJKSE WERELDSCHOUW ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 5 november 195» No. ïseez Beroering in Kongo Zaterdag heeft de Sowjet-pre- mier Chroesjtsjef in de vergadering van de twee kamers van de Opper ste Sowjet een rede gehouden, die in het westen vrij goed is ontvan gen. Ten aanzien van de ontwape ning zeide hij, dat men elkaar hal verwege kon tegemoet komen, en dat Moskou niet uitsluitend vast hield aan zijn zeer ver-reikende voorstel. Hij liet na, Adenauer aan te vallen en sprak vriendelijk over Eisenhower, MacMillan en De Gaulle. Wat Frankrijk betreft heeft men in Parijs wel opgekeken van de po gingen van Chroesjtsjef, een goede atmosfeer te scheppen voor de ko mende ontmoeting met de Franse president. De Russische leider zei, dat hij de Gaulle hulde moest bren gen, omdat deze (in maart) de Oder-Neisse-linie had erkend als definitieve westgrens van Polen en oostgrens der Duitsers. Hoewel hij zei, dat men in Moskou sympathie had voor „de vrijheidsstrijd der Al gerijnen", juichte hij de laatste voorstellen van de Gaulle toe en zei hij, dat men zonder geweld een oplossing moest zoeken. Opmerkelijk was ook, dat hij wel China's recht op Formosa onder schreef, doch geen partij koos in de geschillen van Peking met India. Hij hoopte dat ook hier zonder ge weld. dat hij betreurde, spoedig een akkoord kon worden bereikt. Peking een probleem Hoezeer Peking een probleem wordt, is bewezen door het feit, dat India zich wel opmaakt, zijn afge legen en vrijwel onbewoonde grens gebieden te verdedigen, doch vol houdt te eisen, dat rood China toe gelaten wordt tot de V.N., opdat des te beter met vreedzame midde len aan een oplossing kan worden gewerkt. Ook het staken van de atoomproeven in alle landen, met inbegrip van China, wordt door India gepropageerd. Het vreest na melijk dat als andere staten kern wapens vervaardigen, ook China die zal fabriceren. En dat zou voor India hoogst onaangenaam zijn. Nu heeft de Noordamerikaanse senaat een groep deskundigen een rapport gevraagd over de betrek kingen met Peking En deze experts hebben aanbevolen, dat de V.S. rood China zullen erkennen en zul len toelaten tot de V.N. In dat ge val zou Formosa een aparte repu bliek masten vormen, wel lid van de V.N., doch zonder zetel in de veiligheidsraad der V.N. Die zetel zou moeten worden ingenomen door Peking, maar door uitbreiding van het aantal leden zouden ook Japan en India permanente plaatsen moe ten bezetten. De senaat zal die voorstellen waarschijnlijk niet aanvaarden. Maar de voorzitter van de com missie voor buitenlandse aangele genheden ontkende niet, dat het moeilijk is, een land met 630 mil joen zielen voorgoed uit te sluiten. En de experts hebben bstoogd, dat het rode regime sterker staat dan enig systeem in het verleden. Westelijke „top" Er is van allerlei aan het veran deren, nu iedereen bang is voor een derde wereldoorlog. Op 19 de cember komen Eisenhower, Mac Millan, de Gaulle en Adenauer in Parijs bijeen om te spreken over de voorgenomen ontmoeting met Chroesjtsjef, die eerst nog Parijs komt bezoeken. Amerikanen en Britten willen die topconferentie eerder dan de Gaulle, omdat zij de sfeer gunstig achten. Adenauer wil vooral over ontwapening spreken. Hij is bang dat bij het te berde brengen van de Duitse kwestie een akkoord wordt bereikt (o.a. over Berlijn) waardoor het bestaan van twee Duitse repu blieken wordt bevestigd. Hij wil liever de zaak zwevende houden. Maar Chroesjtsjef wenst juist aller eerst een regeling te treffen voor Berlijn, en Eisenhower heeft hem toegezegd, dit vraagstuk op een Enorme (liefstal van wol en andere goederen ROTTERDAM, 3-11. De Rotter- damse recherche heeft de laatste drie maanden een onderzoek inge steld naar een zaak, die zij tot de grootste in haar gescheidenis re kent. Het ging hierbij om diefstal len en heling van wol en andere massagoederen tot een waarde, die de recherche schat op honderddui zenden guldens. In de loop van deze drie maanden kwam men tot 55 verdachten, allen Rotterdammers, en toen deze werden voorgeleid, bleek de ruimte van het huis van bewaring beperkt te zijn en moes ten de cellen van het hoofdbureau uitkomst brengen. De processen- verbaal beslaan zeshonderd getikte pagina's. De recherche meent, dat uit deze zaak nog andere zullen voortvloeien. De eerste groep ver dachten zal zich reeds in december a.s. voor de Rotterdamse recht bank hebben te verantwoorden. topconferentie te behandelen. De westelijke regeringsleiders zullen dus in december elkaar moeten vin den, voordat zij met de Sowjet-pre- mier gaan praten. Het Franse leger Het is niet onmogelijk dat op die westelijke ontmoeting toch ook nog over Algerije zal worden gesproken. De Fransen wensen steun van hun geallieerden voor de Gaulle's plan. Zolang de oorlog in Noord-Afrika voortduurt wordt Frankrijk ver zwakt. Zelfs Chroesjtsjef herinner de er aan, dat zonder dit blok aan het been de Gaulle actiever zou kunnen optreden op internationaal terrein. Belgische zorgen Niet alleen Frankrijk heeft zor gen in Afrika. Ook België. In beide gevallen is de NAVO hierbij onmid dellijk betrokken. De Fransen heb ben maar weinig strijdkrachten in Europa, de Belgen willen hun uit gaven voor defensie verminderen de diensttijd hebben zij al verkort tot twaalf maanden - omdat zij zo veel ten koste moeten leggen aan Kongo, teneinde dit gebied aan zich te blijven binden. Gelukkig bieden de Amerikaans-Britse kernwapens bescherming aan Europa, anders stond het er slecht voor wat de ver dediging aangaat. In Kongo hebben zich aan het einde van de vorige week opni.euw ernstige onlusten voorgedaan, dit maal in Stanley-stad, waar de Kon golese Nationale Beweging haar congres hield. Het kwam tot hevige aanvallen op politie en op het Euro pese bestuur, en de Belgen moes ten zich in hun wijken verschan sen. De felste nationalisten willen eerder onafhankelijkheid dan in 1964, zoals de Belgen hebben toe gezegd. In Brussel hoopt men - evenals de Gaulle - dat de Afrikanen graag nauw verbonden blijven met België, en daarom besteedt dit land nu gro te sommen aan de ontwikkeling van Kongo. Dan zal de sociale ontevre denheid geringer zijn en niet het nationalisme versterken. Dit stre ven wordt nu doorkruist door de woelingen. DRIEVOUDIGE MOORD Belgische soldaat legt bekentenis af BRUSSEL, 3-11. De 18-jarige sol daat Theo Janssens, die maandag avond te Bornem werd aangehou den, verdacht van het plegen van een drievoudige moord te Antwer pen, heeft thans een volledige be kentenis afgelegd. Hij verklaarde de 81-jarige me vrouw Goubloeme, haar 45-jarige zoon, een priester die bij haar op bezoek was, en haar 48-jarige doch ter met een slagersmes te hebben vermoord. De jeugdige moordenaar is de zoon van de huisbewaarders van het huis van mevrouw Gou bloeme. Hij had zijn niets vermoe dende slachtoffers overvallen na dat zijn ouders 'het huis verlaten hadden voor een uitstapje. Hij ver- klaards eerst de dochter te hebben gedood en vervolgens pater Gou bloeme, die zijn zuster te hulp was gesneld. De oude mevrouw Gou bloeme werd neergestoken toen zij naar de telefoon liep om de politie te waarschuwen. Na de drievoudige moord te hebben gepleegd had hij een grote som gelds uit de open staande brandkast genomen. 's-GRAVENHAGE. Er zijn in Ne derland in totaal 16 burgemeesters- vacatures, afgezien van de ge meenten, waar wegens plannen tot samenvoeging van dez,e gemeenten voorshands niet in de vacature wordt voorzien. Ingezonden mededeling Rustige stemming op Ned. uienmarkt blijft Goede belangstelling in het buitenland •s-GRAVENHAGE, 4-11. Er blijft op de Nederlandse uienveilingen sprake van een rustige stemming. Het aanbod is niet bijzonder groot en de export gaat regelmatig door. Het tempo ligt weliswaar niet hoog maar toch is er in verscheidene landen een bevredigende belang- stelling. In de week van 18-24 oktober bedroeg de totale Nederlandse uienexport 2870 ton. Hiervan ging naar Engeland 1183 ton, naar West- Duitsland werd 639 ton verzonden, naar België en Luxemburg 543 ton. Frankrijk bezette met een af name van 231 ton de vierde plaats, direct gevolgd door Afrika met 213 ton. Kleinere zendingen werden KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ZWOLLE. Te Ane (gem. Grams- bergen) is de bijna 18-jarige etaleur J. Hubert uit Coevorden, toen hij in volle vaart met een motor over een op de weg liggende plank reed, ge vallen, waarbij hij zo ernstig werd gewond, dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis te Coevorden overleed. H. had geen rijbewijs. ROTTERDAM. Op de Schaardijk le Rotterdam zijn twee auto's op elkaar ingereden, namelijk eenl auto en een andere personenwagen, welke laatste bestuurd werd door de 70-jairge weduwe M. Groene- veld-Blok uit Krimpen aan de Lek. Bij dit ongeluk kwam mevrouw Groeneveld om het leven. •s-GRAVENHAGE. H.K.H. Prin ses Irene is voornemens op 10 no vember de nieuwe Marcuskerk te Utrecht te bezichtigen om zich op de hoogte te stellen van de mo derne kerkenbouw. 's-GRAVENHAGE. Reeds de vo rige maand - op 1 september - be reikte het aantal ingeschreven spaarders bij de rijkspostspaarbank de vijf miljoen. De R.P.S. heeft niet vastgesteld welke van de 600 tot 900 spaarders die er elke dag bij komen precies de vijf miljoenste was. ROELOFARENDSVEEN. Don derdag 12 november a.s. zal de di recteur-generaal voor de Land bouw, ir. A. W. v. d. Plassche, offi cieel de tentoonstelling „Uw tuin, uw huis in 1965" openen, die van 12 tot 15 november irTRoelofarends- veen wordt gehouden. AMSTERDAM. In de Kinker straat te Amsterdam is de 60-jarige voetganger Ph. Eeman bij het over steken van de rijweg onder een motorwagen van lijn zeven terecht gekomen. Met ernstige verwondin gen werd de man naar het Wilhel- minagasthuis vervoerd waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. HENGELO. De Koninklijke Ne derlandsche Zoutindustrie heeft het voornemen een belangrijke uitbrei ding te geven aan haar research- activiteiten. Het ligt in de bedoe ling een nieuw centraal laborato rium te Hengelo te stichten. Ontmoeting Chroesjtsjef-Tito NEW YORK, 4-11. Volgens het Amerikaanse tijdschrift „News week" hebben Oosteuropese diplo maten in Boekarest verklaard dat de Russische premier die dezer da gen Roemenië bezocht, aan de Roe- meens-Zuidslavische grens in het geheim maarschalk Tito ontmoet. Chroesjtsjef en Tito zouden gespro ken hebben over de betrekkingen tussen Moskou en Belgrado, de vooruitzichten voor een zóne zon der kernwapens in de Balkan en de internationale betrekkingen in het algemeen. Eisenhower ook naar Griekenland Een woordvoerder van de Griek se regering heeft meegedeeld, dat de Amerikaanse ambassadeur in Athene de Griekse minister van buitenlandse zaken „op de hoogte heeft gesteld van de wens van pre sident Eisenhower om tijdens zijn aanstaande reis naar Europa en Azië ook Griekenland te bezoeken. Dat Eisenhowers bezoek aan Griekenland zal plaats hebben na zijn verblijf in Rome en voor zijn bezoek aan Ankara, hebben diplo matieke kringen in Athene afgeleid uit bovenstaande mededeling. Zeeuwse boeren reageerden zeer gunstig op hulpactie droogteschade Hulp van Landbouwschap voor klein gedeelte van Schouwen GOES, 3-11. De hulpactie, die de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap in Zeeland drie weken geleden heeft opgezet voor de land- bouwers in het oosten des lands, die door de langdurige droogtepe riode ernstig zijn gedupeerd, is door de Zeeuwse boeren bijzonder gun stig ontvangen. Tot heden is een geldbedrag van 111.000 ontvan gen. In natura schonken de Zeeuw se landbouwers 1700 ton bietenkop pen, 600 ton stro, 50 ton hooi en 90 ton voederaardappelen. Het bestuur van het Landbouw schap heeft nu ook besloten om vee uit getroffen gebieden in te scha ren. 175 stuks vee zal deze winter op de Zeeuwse bedrijven logeren. Half november wordt de eerste zending van 100 dieren uit Drente verwacht. Het Landbouwschap zal in de eerste plaats hulp verlenen aan de ernstige gevallen in de eigen provincie. Dat zijn de gebieden rond de Braakman in Zeeuwsch- Vlaanderen en een klein gedeelte van Schouwen. De hulpactie is voorts gericht op oost-Brabant en Limburg. Uit dankbaarheid voor hetgeen Fries land heeft gedaan voor de Zeeuwse boeren na de ramp, besloot het Landbouwschap 60 ton hooi en stro te verzenden naar de Wadden eilanden en Schiermonnikoog. Het geldbedrag zal tenslotte worden ge bruikt voor de koop van kracht en ruwvoer. Dit voedsel wordt ter beschikking gesteld van de boeren en veehouders in Drente en Over ijssel. verladen naar Zweden, Noorwegen, West-Indië en Nederlands Nieuw- Guinea. De prijs van de middel kwaliteit ligt op het ogenblik rond 22 cent per kg. Drielingen noteren tussen 20 en 21 cent per kg, en de grote maat van de picklers werden dins dag verkocht voor 18-19 cent per kg. De prijzen van de middelkwa liteit zijn op het ogenblik 1-2 cent per kg. lager dan een tot twee we ken geleden werd betaald. Zijdespinner spint zijde bij de alcohol Wie de levende natuur trouw gadeslaat, staat er verbaasd van dat de sexen elkander „zo maar" kunnen vinden. Hoe geschiedt dit? Door het maken van allerlei dansbe wegingen, door het voort brengen van geluiden en ook niet het minst door het pro duceren van geurende lok- stoffen! - Met deze schei kundige verbindingen staat en valt in vele gevallen de handhaving van de soort. Het merkwaardige hiervan is, dat het lot van de soort wordt beheerst door een doodgewone stof, die men in elk laboratorium kan maken. De natuur bedient zich dus wel van eenvoudige hulp middelen. Onlangs hebben Beekman en medewerkers de aard van een bepaalde lok- stof nagegaan. Het is hun gelukt uit niet minder dan 500.000 „geur"-klieren, af komstig van de vrouwelijke zijdespinner, Bombyx mori, de sexuele lokstof van de zijdespinner op te sporen, te isoleren en in haar structuur op te klaren. En wat vonden ze? Dat de stof scheikundig bekeken een eenvoudige structuur vertoont. Wij heb ben hier te maken met een onverzadigde alcohol(I) met de empirische formule Cie H30O. Dit betekent, dat een molecuul van deze lokstof bestaat uit 16 atomen kool stof, 30 atomen waterstof en een atoom zuurstof. Ziehier het lot van de zijdespinner, hangende aan een alcohol draadje. Prot.-Christelijke onderwijzersvereniging 's-GRAVENHAGE, 3-11. Het hoofd- bestuur van de Prot. Chr. Onder wijzers Vereniging zal 21 november in „Esplanade" te Utrecht een ver gadering houden met hoofden van scholen. Na een openingswoord van de voorzitter der vereniging, de heer D. H. Dutmer, zal de heer J v. d. Baan van Amsterdam, refere ren over: „Overlading van de taak van het 'hoofd der school en de noodzakelijkheid om maatregelen te treffen voor een oplossing van de moeilijkheden". Volgens de Amerikaanse minis ter van landbouw, Ezra T. Benson,, dienen de Verenigde Staten te ver wachten, dat de Sowjet-Unie bin nen vijf jaar op de wereldmarkten een krachtige concurrent voor be paalde Amerikaanse landbouwpro. dukten en met name voor Ameri kaanse tarwe zal worden. Ingezonden mededeling Botsing met leeuw Een melkboer uit Hilleroed in Denemarken reeds 's mor gens vroeg - het was nog donker - tegen iets op. Hij stapte uit en ontdekte dat hij een jonge leeuw had aange reden. De melkboer werd kort daarop naar het zieken huis gebracht, waar hij be handeld werd voor een „shock". En de leeuw keerde onder begeleiding naar het circus terug waaruit hij was ontsnapt. Geschenk voor Zeeuws Provinciehuis MAASTRICHT., 3-11. Binnen- kort zal de provincie Zeeland een nieuw provinciehuis in gebruik ne men, ter vervanging van het tij dens de oorlog verwoeste griffie gebouw. De overige provinciale be sturen van Nederland hebben het plan opgevat om - evenals inder tijd bij het gereedkomen van het nieuwe provinciehuis van Gelder land is geschied - bij die gelegen heid een gemeenschappelijk ge schenk aan te bieden, waartoe elk der provincies een som van f 1000 beschikbaar zal stellen VOORLOPIGE OOGSTRAMING 1959 's-GRAVENHAGE, 3-11. Volgens de uitkomsten van de voorlopige oogstraming, die op 10 oktober jl gehouden, bedraagt de totale produktie van mais dit jaar 1.654 ton, dat is minder dan de helft van de oogst 1958. De teruggang is het gevolg van een inkrimping van de beteelde oppervlakte enerzijds en een sterke teruggang in de op brengst per ha. (-32 pet.) ander zijds. Dit wordt medegedeeld dóór het ministerie van Economische Zaken. Voor bruine en witte bonen lag de totale produktie met 4.904 ton 32 procent beneden die van het vo rig jaar hoewel de beteelde opper vlakte was gestegen van 2.740 tot 3.712 ha., zodat de sterke vermin dering in de totale produktie uit sluitend is' veroorzaakt door de slechte opbrengst per ha. (-49 pet.). Voor zaai-uien bedroeg de totale produktie volgens de raming slechts 123 300 ton, terwijl in het voorgaan de jaar een produktie van 234.600 ton werd bereikt. Tot deze vermin dering (-47 pet.) droegen zowel het geringere areaal als de sterk terug gelopen opbrengst per ha. (-32 pet bij. De totale produktie van veldbo- nen bedroeg in het verslagjaar 4.469 ton, in vergelijking met 1958 (2.554 ton) valt hier een toeneming van niet minder dan 75 procent te constateren. Deze stijging was niet alleen aan de grotere opbrengst per ha. -(+16 pet.) te danken, ook de met veldbonen beteelde oppervlakte werd aanzienlijk uitgebreid, nl. van 1.216 tot 1.803 ha. De totale opbrengst van fabrieks aardappelen lag met 985.700 ton als gevolg van een gestegen hectare- opbrengst 6 procent boven die van 1958. Het sparen in oktober AMSTERDAM, '3-11. De ontwik keling van de Nederlandse econo mie is volgens d? rijkspostspaar bank niet gunstig voor de gezins besparingen. De prijzen voor een deel van de consumptiegoederen, voornamelijk voedingsmiddelen, liggen tengevolge van de droogte op een relatief hoog niveau. De in komens zijn slechts voor enkele groepen toegenomen. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat de be sparingen bij de spaarbanken een licht dalende tendentie vertonen. Bij de rijkspostspaarbank heeft dit in oktober nog niet tot een ontspa- ring geleid. Het bedrag van inleg gingen lag nog 3 min. gld. boven dat van de terugbetalingen, het geen iets lager is dan het voorgaan de jaar. De Belgische minister voor za ken betreffende Congo en Roeanda- Oeroendi, de Schrijver, heeft in de kamer van volksvertegenwoordi gers bekend gemaakt, dat politieke leiders uit Congo zullen worden uitgenodigd om tussen 20 en 30 november in Congo een ronde tafelconferentie bij te wonen, die onder zijn leiding zal staan. STAD EN PROVINCIE KERKWERVE Burgerlijke stand en loop der bevolking over oktober 1959. Geboren: Wilhelmina Marianne, van A. R. Jonker en J. C. van Damme; Willy, d. van W. de Kok en A. van den Berge. Ingekomen: L. P. van Duivendijk met gezin van Zierikzee: M Pann,e- koek-Bodbijl van Noordgouwe. Vertrokken: A. Buis van den Brink met gezin naar Rotterdam; A. Bil naar Zièrikzee; P. van Veen met gezin naar Woerden; A. de Bil naar Zierikzee. BURGH Ringmiddaq C.J.V.F.-meisjes in „De Koebel" In deze herfstvakantieweek hield de ring Schouwen-Duiveland van de C.J.V.F. maandag een ringmid- dag, met de jongste meisjesclubs in „De Koebel" te Burgh. Niet minder dan 141 leden waren op deze mid dag en avond aanwezig, die door de ringpresidente mevr. van Leeu wen, werd geopend. Aandachtig werd geluisterd naar de bijbelver- telling, die^door haar werd gehou den, waarna zang volgde onder lei ding van Willy Schot uit Zierikzee. Dez3 zang zou later nog eens wor den herhaald onder leiding van mej. J. C. Padmos uit Bruinisse. Verdere programmapunten, waren handenarbeid, waarbij een pop of een scheurplaat werd gemaakt, ter wijl de modeshow met de van pa pier gemaakte toiletten, geweldig insloeg. Dit alles afgewisseld met een wandeling door Burgh, het op eten van de meegebrachte boter hammen en een verloting van tof fees, zorgde er voor dat dez.e eerste ringmiddag uitstekend slaagde. Ingezonden mededeling de échte eierbeschuit NIEUWERKEBK Burgerlijke stand en loop der bevolking ov,er oktober 1959. Geboren: 4. Neeltje, d. van L. A. Vis en Z. Sohilperoort; 28. Anna Marina, d. van J. Rentier en J. S. Contant. Gehuwd: 30. J. de Feiter, 22 j. j.m. (van Renesse) en H. J. Eerland, 22 j. j.d. Overleden: 20. Maaike Noote- boom, 70 j., echtg. van J. Verton. Vertrokken: A. W. Laban en ge zin naar Middelburg; M. K. J. Da lebout naar Domburg; I. J. den Boer en echtg. naar Vlaardingen; J. J. Noordhoek naar Zierikzee. BRUINISSE Burgerlijke stand en loop der bevolking over oktober 1959. Geboren: 1. Jan Leendert, z. van L. J. Klink en M. van Bos (geb. te Z.zee); 8. Martinus, z. van Chr. A. Wielemaker en T. de Groot (geb. te Z.zee); 10. Janny Jacoba, d. van Jac. Meertens en E. Kostense; 15. Cor nells Marinus, z. van S. Hoek en D. W. Breeman; 29. Anna Elizabeth, d. van A. L. Schults en M. Hage. Gehuwd: 15. B. de Groot, 27 j. j.m. en Cornelia J. Fluijt j.d.; 19. Heerke Y. Wenning, 28 j. j.m. en Johanna Schraver, 25 j. j.d.; 23. Jo hannes Davidse, 22 j. j.d. en Bar- telina J. Roukema, 22 j. j.d. Ingekomen: Johannes Smit en ge zin uit Ulrum; Krijn Goudzwaard en echtgenote uit Zierikzee; Pieter van Belzen en gezin uit Vlissingen; Willem Bil en gezin uit Zierikzee. Vertrokken: Johannes van der Werf naar Woensdrecht; René Bo- lier naar Middelburg; Cornelia Ebrina de Mazier naar Haarlem; Lourina Kraal naar Haamstede; Adriana H. Blok-van der Werf naar Oosterland; Bartelina J. Roukema naar Rotterdam; Elizabeth van den Berge naar Sommelsdijk. KERKNIEUWS Evang. Luth. Kerk Beroepen te Bergen op Zoom (in combinatie met Dordrecht): L. G. Ch. Grabandt, Dordrecht, die dit beroep ook aannam. Ger. Gem. in Nederland Tweetal te Vlaardingen: M. van de Ketterij, Alblasserdam en F. Mallan, Bruinisse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5