Kantongerecht Zierikzee Nieuwe kinderboekjes Vogelfotograaf J. Vijverberg over: .Herinneringen aan 't verloren Kakkersweel STAD EN PROVINCIE Het vluchtelingen probleem SNELFIX V/AT mr DE BIL T Ingezonden mededeling MET PRÉ WASSEN BETEKENT PRETTIGER WASSEN Steeds meer huisvrouwen weten 't: Pré is ideaal, want pré wast alleen. pré is goed voor élke was, ja óók voor de afwas.' pré geeft voldoening: Uw textiel blijft als nieuw. pré spaart was, wasmachine en wringer. prÓ wast fonkeJwit on.-pret tig sme! S Leuke boekjes voor Uw kinderen van AnnleM.G. Schmidt Rep Westendorp. T^eV,inboekSee»deau. pré zo r ij xe a\lemaal Zorg df. hebt da" ce" Wrt)gt! U h» I.M. 5910 R 12 Regelende taak ter gemeentesecretarie inzake meer-Sinterklazigkeid De echte Sint komt op 21 november De eerste zaak die woensdag voor het kantongerecht kwam, bztrof de aangehouden kwestie contra A. C. B, in welke zaak twee getuigen waren gedagvaard, M. H. en K. Oostlander, terwijl mr. C. J. B. du Croo pleitte voor zijn cliënte uw. de R. Het betrof een ovzrtreding van het Wegenverkeersreglement W.V.R.). van welke delicten de rol in ruime mate was voorzien. Een inhaalpoging met een motor voertuig was mislukt concludeerde de officier van justitie, mr, Schen- kenbach van Mierop. Voor twee overtredingen vorderde deze f 5 of 1 dag plus f 100 of 20 dagen De kantonrechter achtte beide gepleeg de overtredingen bewezen en uit spraak doende veroordeelde hij tot f 5 of 1 d., plus f 40 of 8 d.h. Overtreding Woningwet Een ander, eveneens aangehouden zaak, betrof P. van E. te Haam stede, wegens overtreding van de Woningwet, alsmede de bouwver ordening van de gemeente Haam stede. Mr. Bokma trad op als ver dediger. Uit het verhoor bleek dat v. E. aan de eis van de gemeente betreffende de voor hem gebouwde kampeerhuisjes had voldaan, maar dat leek de kantonrechter mr. W. E. van Vloten, niet afdoende. Daarom verdaagde hij deze zaak tot 2 de cember e.k. teneinde de man te horen die de huisjes had gemaakt en verplaatst. Als getuige deskundige was de heer L. J. Wiersma te Breda opge roepen om gehoord te worden in de aangehouden zaak contra J. R. v. d. W. te Brouwershaven, die niet ver schenen was. Uit het verhoor kwam vast te staan dat de stropers van v. d. W. slechts gedeeltelijk be schermd was. Voor twee overtre dingen vroeg de officier f 75 of 15 d.h. plus f 25 subs. 5 d.h. De uit spraak luidde conform. Kwalijke bejegening J. v. d. C. te Noordgouwe kreeg te horen dat de kantonrechter het een onverkwikkelijke zaak vond, waarvoor v. d. C. terecht stond in zake overtreding van het W.V.R., benevens art. 426 bis, Str. Als ge tuige trad op wachtmeester D. Knol die de overtredingen uit de doekjes deed, nl. hoe v. d C. een hem te gemoetkomende fietser J. A. v. d. W. had bejegend. Het O.M. was van oordeel dat achter dit geval een geweldige ruzie zat. Wanneer er geen politie in de buurt was geweest was de ontmoeting op een gevecht uitgelopen. De kantonrechter vond het nodig een vermaning tot v. d. C. te richten om zich kalm te houden De officier vroeg een voorwaar delijke veroordeling van 2 maal 1 week hechtenis met een proeftijd van 2 jaar, plus twee geldboeten nl. een van f 20 of 4 d.h., en een van f 75 of 10 d.h. Uitspraak doen de veroordeelde de kantonrechter v. d. C. tot 2 weken voorw. hech tenis met 2 jaar proeftijd, plus twee geldboeten resp. van f 25 of 5 d., en f 50 of 10 d.h. Schade berokkend aan rijwielen D. v. d. V. te Nieuwerkerk, had met zijn motorvoertuig twee jonge dames uit Schiedam, die als getui ge waren gedagvaard, schade aan hun rijwielen berokkend, waarvoor zij een vordering tegen v. d. V. in stelden ad f 19,90. Voor de gemaak te aanrijding kreeg hij f 25 of 5 d.h. Eis en uitspraak. Op de Schuithaven was A C. Y. v. d. L. te Zierikzee met zijn brom fiets tegen een aldaar stilstaande auto opgereden, met vrij grote snelheid volgens de verklaring van ZIERIKZEE Vergadering C.A.V. „Schouwen-Duiveland" In het „Huis van Nassau" wordt op dinsdag 17 november a.s. een algemene vergadering gehouden van de Coöp. Aankoopvereniging „Schouwen-Duiveland" G.A. te Zierikzee. Van de zittende be stuursleden zijn periodiek aftredend de heren H. A. v. d. Bijl, C. Dale bout, K. A. van Langeraad, C. J. van Schelven en C. J. van Westen. Een lezing zal worden gehouden door drs. J. Dijkgraaf, secretaris van de L.C.C. over het onderwerp: ,.De boer en de E.E.G." Zomercollekte Bio-Vakantie-oord De zomercollekte voor het BIO- vakantie-oord heeft te Haamstede (Bioscoop Hotel Bom) opgebracht f 85,85 en te Zierikzee (De Con certzaal) f 59,58. De totale op brengst bedroeg in Nederland: f 167.918,14. NIEUWERKERK Ds. J. J. Ruys komt spreken over gebedsgenezing Op maandag 9 november a.s. hoopt in „Ons Dorpshuis" alhier te spreken de bekende predikant ds. J. J. Ruys te Alkmaar ,over het onderwerp: „Gebedsgenezing., pro en contra Osborn". Voor vele Nieu- werkerkers is ds. Ruys geen onbe kende. Zij herinneren zich het con tact met hem tijdens de evakuatie- periode. Een zelfde lezing houdt ds. Ruys op dinsdag 10 november te Brou wershaven. getuige H. Bolkenbaas. f 20 of 4 d; vroeg het O M. voor deze daad. met ontzegging in 5 maanden een bromfiets te besturen. De kanton rechter veroordeelde v. d. L. alleen tot f 50 .of 10 d.h. Bij verstek werd C. v. H. wegens overtreding van het W.V.R., na verhoor van wachtmeester B. L. Hokke, veroordeeld tot f 25 b. subs. 5 d.h. Verkeer gehinderd L. P. te Zierikzee had bij Haam stede het verkeer gehinderd en was tegen een wagen met een zwarte D opgereden. Dat kostte hem f 25 b. of 5 d.h. Voor een andere overtreding van het W.V.R. stond G. v. N. te Haam stede terecht. Door een onverwach te manoeuvre was een knaap van zijn wagen gevallen Eis en uit spraak f 20 of 4 dagen De zaak contra M. M. B. te Haamstede werd verdaagd tot 2 de- ember e.k. teneinde P. M. Goud zwaard als getuige te horen. L. M. G. v. D. te Zierikzee had met zijn bromfiets voorrang aan een auto moeten geven, wat hij niet deed en wat hem f 25 of 5 d.h. kost. Eis en uitspraak. Een voorrangsgeval J. W. B. te Renesse was door een tegemoetkomende bromfiets aan het weifelen geraakt, toen hij met zijn auto onder Serooskerke reed. De brommer had voorrang moeten hebben besliste de kantonrechter. Eis en uitspraak f 20 of 4 d.h. J. P. W. C. S. te Nieuwerkerk overtrad eveneens het W.V.R. Eis f 6 of 2 d. Uitspraak f 5 of 1 d.h. Als laatste kwam A. de B. te Bruinisse voor de groene tafel. Hij had aldaar in een afgesloten weg gedeelte gereden. Dat kostte hem f 5 of 1 d.h. OUWERKERK Vergadering afdeling P.v.d.A. Onder leiding van haar voorzit ter, de heer R. Doornenbal, hield de afd. Ouwerkerk van de P.v.d.A. een algemeene ledenvergadering, tevens jaarvergadering, in het café van de heer Pankow. In zijn ope ningswoord gaf de voorzitter een uiteenzetting over de gehouden verkiezingen voor de Tweede Ka mer. D2 actieve secretaris, de heer J. J. Smits, las zijn jaarverslag voor en de penningmeester, de heer W. Bolijn, had over het afgelopen boekjaar een batig saldo, zoals ook door de kascommissie was gecon stateerd, die bij monde van de heer P. K. v. d Werf verslag uitbracht. In de plaats van dhr. J. C. Bak ker, aftredend lid van de kascom missie, werd benoemd de heer J. Lukus. Wethouder Kuijper bracht ver slag uit namens de raadsfractie. Een uitvoerig toegelicht en goed ge documenteerd verslag, waaruit bleek, dat ook een gemeenteraad in een kleine gemeente met grote pro blemen zit en weldoordachte -be slissingen moet nemen. De aftredende bestuursleden de heren J. J. Smits en P. W. v. d. Bos, namen beiden, na bij acclamatie te zijn herkozen, hun herbenoeming aan. Als afgevaardigde naar het twee jaarlijkse partijcongres werd aan gewezen de secretaris, als diens plaatsvervanger de voorzitter Over een afvaardiging naar de voorver gadering van het gewest kon ter vergadering geen overeenstemming worden bereikt. Als kandidaat voor gewestelijk bestuurder wérd gesteld de heer R. Doornenbal, zulks in de plaats van dé heer A H. Vermeulen. In de rondvraag verzocht en ver kreeg weth. Kuijper medewerking tot het verzamelen van adressen van agrariërs op het eiland om daardoor gerichte propaganda te kunnen voeren. Besloten werd ook wederom con tact op te nemen met de A.N.A.B. en de V.A.R.A. voor een gemeen schappelijke avond. NOORDGOUWE Zestigjarige echtvereniging In goede gezondheid mocht het echtpaar A. Hilleman-Kramer al hier woensdag jl. de dag herden ken, waarop voor zestig jaar hun huwelijk werd gesloten. Beide ech telieden 2ijn 83 jaar en hebben hun gehele leven een uitstekende ge zondheid genoten, niet belaagd door allerlei kwalen dus, maar ook niet door de kwalen van deze tijd, rus teloosheid en ontevredenheid. Zij hebben de evolutie van de maat schappij meegemaakt, maar onder alle omstandigheden - ook onder de minder goede - bleven tevreden heid en aanvaarding van hun le venslot, de opvallende karakter eigenschappen van het echtpaar, eigenschappen die ook het stempel op hun huwelijk drukten. De heer Hilleman heeft tot aan zijn levens avond als boerenknecht gewerkt en de frisse buitenlucht heeft hem kennelijk deugd gedaan, want nog altijd is hij fris en monter Begrij pelijkerwijs werd het echtpaar op de huwelijksdag gezellig in de bloemetjes gezet. Burgerlijke stand en loop der bevolking over oktober 1959. Geboren: 10. Adriaan Cornelis, z. van C. Quist en E. C. Wesdorp (geb. te Zierikzee); 25. Marie Irene, d. van R G Jousma en A. J. Bült (geb. te Zierikzee). Ingekomen: 16. G. E. van de Kas- steele van Zierikzee. Vertrokken: 6. P. Pannekoek naar Brouwershaven; 10. mw. J. Huisman naar Haamstede; 14. wed. Pannekoek-geb Bodbijl naar Kerk- werve; 15. J. M Koopman en gezin naar Nieuweschans (Gr.); 19. mw. wed. Kloosterman-geb. Philipse naar Rilland-Bath; 23. I. Rijnberg en echtg. naar Zierikzee; 24. Jac. den Engelsman naar Breda; 26. W. H. Janssen en gezin naar Meppel. BRUINISSE Uitvoering „Nu met Hope" Op vrijdag 6 en zaterdag 7 no vember a s vindt de jaarlijkse uit voering plaats van de muziekver eniging „Nu met Hope" te Brui nisse. ST. PHILIPSLAND Winkelweek met St. Nicolaas Op de laatst gehouden ledenver gadering van de afdeling St. Phi- lipsland-Anna Jacobapolder van de Kon. Ned. Middenstandsbond, die onder leiding stond van de heer C. M. Stouten, werd besloten in de St. Nicolaasweek weer een winkelweek te organiseren. Tevens werd beslo ten meer dagprijzen beschikbaar te stellen. Op een nog nader mee te delen manier, hoopt het bestuur het kopend publiek dit jaar tevre den te zullen stellen. NEW YORK, 5-11. De sociale commissie van de V N.-assemblee heeft thans drie resoluties over het vluchtelingenvraagstuk voor zich, waarvan een (ingediend door Ne derland, Zweden, Oostenrijk, Perzië Griekenland en Columbia) de hoge autoriteit machtigen wil haar goe de diensten aan te wenden bij de overmaking van bijdragen, bestemd voor vluchtelingen die niet onder de bevoegdheid van de Verenigde Naties vallen. De Nederlander prof Beaufort zei bij de indiening dat do algemene vergadering er voor moet zorgen dat het wereldvluch- telingenjaar ook een werkelijk we reldomvattende humanitaire bewe ging wordt. De beide andere resoluties willen de landen om aanvullende bijdra gen vragen en de aandacht vestigen op de Algerijnse vluchtelingen. ZIERIKZEE, 5-11. Teneinde het gelijktijdig optreden van ver schillende Sinterklazen op en rond 5 december te vermijden, is de gemeentesecretarie ingescha keld om coördinerend op te tre den. Op een deze week gehouden bespreking, onder voorzitterschap van wethouder M. C. Verheijen, is intussen besloten dat de offi ciële Sint zal arriveren op 21 no vember, onder auspiciën van de Middenstandscentrale. Deze Sint zal worden ontvangen door bur gemeester mr. F. Th. Dijck- meester. Van de zijde der gemeente wijst men ons op de noodzaak van enige coördinatie, omdat gelijktijdig op treden van verschillende Sint Nico- lazen moet worden vermeden. Per sonen en organisaties die voorne mens zijn een ontvangst van St. Nicolaas voor te bereiden, doen er derhalve goed aan zich ter secre- Scheepvaartbericliten Ceronia (t.), 4-11 van Kobe naar Yokohama, 5-11 te Yokohama. Bonita, 4-11 te New York. Friesland (Peel), 3-11 van Immings- ham naar Esbjerg. Kenia (t.), 3-11 van Kingston naar Curagao. Koratia (t), 4-11 te Mena. Scherpendrecht (t.), 4-11 van Tene- riffe naar Ango Ango. Vivipara (t.), 4-11 te Singapore. „Snaphots" van een oud brokje Schouwen De schrijver verhaalt van vroe ger, toen bij Kakkersweel een ne derig hutje stond, waarin woonden „Toon-van-'t Weeltje" (een weduw naar) en zijn zoon Kees, vrijgezel. Beiden leefden daar hun eigen le ventje, dicht bij de natuur. In hun hutje een knappend houtvuur cn al de antieke attributen, die het in terieur tot een wonderlijk geheel maakte, in harmonie met de bewo ners. Al pratende vertelde Toon over „vroeger", toen heel Schouwen 's winters blank kwam te staan en de boeren eerst ver in de zomer het water op een zodanig peil kre gen, dat er nog gemaaid en gehooid kon worden. In die tijd stookte men hout (als het er was), maar ook ge droogde koeieplakken. De kennis making met Toon en Kees verliep voor de schrijver zo prettig, dat er later gezamenlijk in het Weeltje met het kruisnet werd gevist. Bij een volgend bezoek werd Toon eens gefotografeerd en we mogen wel aannemen dat die plaat tot de kostbaarste behoort van het rijk voorziene archief van de heer Vij verberg. Later komt er bij Toon en Kees oen dorde man inwonen, de jon- tarie te vervoegen en te informe ren naar de kans van meer-Sinter- klazigheid op een bepaalde dag en een bepaald uur. Ingezonden mededeling Kuntftncren met van Ceta-BeYer HET WEEROVERZICHT DE BILT, 5-11. De depressie die gisteren de Noordzee bereikte en zich in zuidelijke richting verplaat ste, trok langs de Nederlandse kust naar noord Frankrijk. Het windveld aan zijn westflank breidde zich daardoor niet over Nederland uit en dit had mede tot gevolg dat van nacht bij opklaringen en weinig wind de tempratuur tot lage waar den daalde, plaatselijk tot beneden het vriespunt. De depressie veroor zaakte nog wel regen van beteke nis, in de zuidelijke provincies meer dan 10 mm. Verder naar het zuiden in de Ardennen ging de re gen in sneeuwval over. Intussen is er ten noorden van IJsland een nieuwe omvangrijke depressie aangekomen, die zich ver plaatst langs de noordflank van het stationaire hogedrukgebied ten zuidwesten van Ierland. Verwacht wordt dat deze depressie een oos telijke koers blijft volgen en dat zij niet veel invloed op het weer bij ons zal hebben. In verband daar mee behoudt het weer morgen een gere broer van Toon, maar - al woonde de liefde in het huisje - dit nam toch niet weg dat Ouwe Toon op een kwade dag broerlief de deur uitzette. Na de dood van de vader blijft zoon Kees alleen in het huisje wonen. Hij wordt „Kees- van-'t Weeltje", een halve mensen leeftijd lang. Na diens dood wordt het huisje verkocht en afgebroken. Op de plaats verrijst een foeilelijk zomerhuisje, maar dat sneuvelde in de oorlog. Ornithologische belevenissen De heer Vijverberg schrijft hier na zeer uitvoerig over de ornitholo gische belevenissen bij Kakkers weel. Er waren vogels die cr broedden, zwervers, vogels op hun doorreis van Pool tot Pool, die er toefden om te rusten en zich te voeden. De beschrijving over het begin van de vogelfotografie, aan dit ge benedijde Weeltje, leest men als een brok van een boeiende roman. Uit ieder woord spreekt het gevoel voor de typische Schouwse sfeer, die zich moeilijk in woorden laat Verwachting tot vrijdagavond: Koude nacht Opklaringen met in de kustpro vincies hier en daar een bui; van nacht in het binnenland plaatselijk mist en hier en daar nachtvorst; zwakke tot matige noordoostelijke wind; ongeveer dezelfde middag- temperaturen. 6 nov. Zon op 7.42, onder 17.05. Maan op 13.11, onder 22.48. Eerste kwartier: 7 nov. te 14.23. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 6 nov. 6.44 v.m. 19.14 n.m. BROUWERSHAVEN: 6 nov. 6.33 v.m. 18.54 n.m. Doodtij: 9 nov. rustig karakter met geringe regen kansen. De komende nacht zal de tsmperatuur opnieuw tot om het vriespunt kunnen dalen. Overdag bereiken ze ongeveer dezelfde waarden als vandaag. uitdrukken en de vogels, waaraan de heer Vijverberg een groot deel van zijn rijke leven besteedde. Hij schrijft daar zelf over; „Het was een interessante bezigheid, wel doende verstrooiing, opgaan, onbe wust, in de onberoerde sfeer van de stille, zonnige zomerdag, wat vermocht daartegen de beslomme ringen van het prozaïsch, aardse gedoe?" Niet zonder heimwee, die door klinkt in de regels, besluit de heer Vijverberg zijn prachtig artikel: Weg is hef kronkelend geultje langs welks slibrandjes zovele trek kers uit het noorden hun conter- feitsel op de gevoelige plaat achter lieten, weg de glinsterende water partij, waarin Kecs-van-'t Weeltje langs het wuivend oeverriet zijn jol voortboomde, zijn fuiken lichtte, verworden tot een flauwe inzinking van zand en modder, die slechts in tijden van veel regenval aan de passerende waadvogels een halve voet water als pleisterplaats Me den kan. Sic transit gloria mundi! Kak kersweel exit!" BOEIEND ARTIKEL IN „ZEEUWS TIJDSCHRIFT" De bekende vogelfotograaf en natuurken ner bij uitnemendheid, dc heer J. Vijverberg te Noordgouwe, heeft in het (fraaie) jongste nummer van het „Zeeuws Tijdschrift" een artikel gewijd aan het verloren Kakkers weel, dat men vond - en povere resten zyn er nog - onmiddellijk achter de dijk, die de polder Noordgouwe van het waterschap Schouwen scheidde, rechts van de nieuwe weg Noordgouwe-Kerkwerve. In dit artikel - „snapshot" van een oud brokje Schouwen - herleeft iets van de sfeer die in vroeger jaren op het eiland voelbaar was. Niet zonder nostalgie heeft de bejaarde ornitholoog de voor hem zo kostbare her inneringen aan het papier toevertrouwd. Hy schrijft: „De uren, aan zyn bedding (Kak kersweel) doorgebracht, in de serene sfeer van de zonnige zomerdag, ganse dagen vaak, ze waren als balsem voor de ziel, voor het nimmer aflatende heimwee naar de gouden jaren van myn vrye, onbezorgde jeugd". vele jaren achter de vogels aan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2