President Eisenhower op 4 december op reis naar negen landen India wijst in nota Chinese aanspraken op grensgebieden van de hand DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 5 NOVEMBER 1959 No. 18662 116e jaargang ZIWEEmwNIEUVVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797*1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaaie, tel. 01110-2938 Amerikaans staatshoofd voor hel eerst naar Azië WASHINGTON, 4-11. President Elsenhower heeft woensdag op zfón wekciykse persconferentie meege deeld, dat hij op 4 december uit Washington zal vertrekken voor bezoeken aan negen landen. Op deze reis, die twee en een halve week zal duren, zullen achtereen volgens Italië, Turkije, Pakistan, Afghanistan, India, Perzië, Grie kenland, Frankrijk en Marokko worden bezocht. Tijdens zijn verblijf te Rome zal president Eisenhower Paus Johan nes bezoeken. Op 11 december zal hij te Nieuw Delhi zijn om de Amerikaanse in zending op de wereldlandbouwten toonstelling te openen. Op 19 de cember zal hij te Parijs zijn voor de westelijke topconferentie. Op de terugweg naar Washington zal hij korte tijd te Rabat verblijven. Mevrouw Eisenhower zal de pre sident niet vergezellen. Het zal de eerste maal zijn dat een Amerikaans staatshoofd een bezoek brengt aan Aziatische lan den. Staalsialdng in V.S. duurt voort WASHINGTON, 4-11. Vertegen woordigers van de werkgevers en de werknemers in de door staking getroffen Amerikaanse staalindus trie hebben woensdag beraadslaagd zonder dat enige vooruitgang werd geboekt. De voornaamste regeringsbemid delaar, Joseph Finnegan, op wiens initiatief het overleg plaats vond, verklaarde later tegenover verslag gevers: „Beide partijen zien uit naar de uitspraak van 'het hoogge rechtshof" (over de vraag, of de wet van Taft en Hartley in dit sta dium van de staking kan worden toegepast). Er is geen datum voor een nieu we bijeenkomst bepaald. De president noemde zijn ko mende bezoeken informeel. Over zijn reis naar India, Pakistan en Afghanistan zei Eisenhower te-ho pen, dat hij in dat gebied en elders een beter begrip en meer welwil lendheid jegens de V.S. zou kun nen kweken. De reis zal met een straalvlieg tuig worden gemaakt. Eisenhower is als opperbevelheb ber van de NAVO-strijdkrachten in Europa indertijd bij Paus Pius XII op audiëntie geweest. Hij zal de tweede Amerikaanse president zijn die het Vaticaan bezoekt. In 1919 werd Woodrow Wilson door Paus Benedictus de XV ontvangen. Volgens een communiqué van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Rome, komt het Amerikaanse staatshoofd in de vroege middag van 4 december te Rome aan. Hij zal daar tot de zesde blijven. Massale spijsolie vergiftiging in Marokko RABAT, 5-11. De Marokkaanse regering heeft woensdag de dood straf gesteld op „misdaden tegen de volksg?zondheid". Niet minder dan 6700 mensen hebben vergiftigings verschijnselen getoond na het eten van voedsel dat met olie was toe bereid. Doden zijn nog niet gemeld maar men vreest dat het aantal zieken tot 10.000 zal stijgen. Het blijkt nl. dat enkele oliehan delaars overtollige straalvliegtuig olie aankochten en dit onverteer bare minerale produkt vermengden met in Marokko voor het eten veel gebruikte olijfolie. Pers en radio hadden reeds enkele dagen de men sen gewaarschuwd op te passen voor onbekende oliemerken. De politie van Rabat maakte woensdag bekend dat reeds negen oliehandelaren in arrest zijn ge steld. Op andere kooplieden wordt nauwlettend toegezien. ENTHOUSIASME TE NIEUW DELHI OVER KOMST VAN EISENHOWER Betrekkingen met V.S. worden beter NIEUW DELHI, 4-11. In officiële kringen in Nieuw Delhi toont men zich enthousiast over het bezoek van president Eisenhower aan In dia. Diplomaten hechten bijzonder belang aan dit bezoek en aan de besprekingen met premier Nehroe, op een t^dstip dat de betrekkingen met China gespannen zyn. De grootste betekenis van het be zoek zal volgens hen liggen in het onderstrepen dat India machtige vrienden heeft en dat het in geval van een belangrijke aanval niet al leen zal staan. Het bezoek markeert ook een wending in de houding van India jegens de V.S In 1951, toen India graan nodig had, waren de betrekkingen tussen beide landen zeer slecht. Zij wer den nog meer gespannen toen Ame rika militaire hulp verleende aai^ Pakistan, destijds vijand nummer 1 van India. In die periode vermoedde geen Indiër dat de vriendschappe lijke btrekkingen met Peking zich zo zeer zouden wijzigen als thans het geval is en op een zeker tijd stip waren de Amerikanen bepaald impopulair in India. De laatste tijd is dit alles gewij zigd en de verhouding tussen beide landen is nu goed. De V.S. hebben India aanzienlijke economische hulp verleend. Nu India zich be dreigd voelt van een zijde waarvan het dit het minst had verwacht, werden ook de betrekkingen met Pakistan beter en Eisenhower zal derhalve India kunnen bezoeken zonder een moeilijke situatie te scheppen zoals het geval zou zijn geweest bij een gespannen verhou ding tussen India en Pakistan. De Kongolese onafhankelijkheids beweging Het nationale congres van de ge matigde vleugel der Kongolese Na tionale Beweging is woensdag ge ëindigd met het uitspreken van een rede door de leider, Kalondji, en het aanvaarden van een resolutie. Kalondji verklaarde dat bij het naderen van het tijdstip van onaf hankelijkheid, eenheid meer dan ooit noodzakelijk is. Hij legde er echter de nadruk op dat onafhan kelijkheid slechts de eerste stap is op de weg naar het verkrijgen van een gelukkige Kongo. De slotresolutie eist dat de Kon golese regering direct na haar tot standkoming verantwoordelijk zal zijn voor de financiën, de economie, het vervoer, de telexverbindingen en de veiligheidstroepen. „Het is ontoelaatbaar dat België voortgaat leningen af te sluiten zonder onze mening te vragen; de staat Kongo zal immers aan de aanvaarde ver plichtingen moeten voldoen". V.S. leveren graan aan Polen WASHINGTON, 4-11. Volgens welingelichte kringen hebben de Verenigde Staten met Polen een overeenkomst gesloten voor de le vering van 200.000 ton graan aan Polen als veevoeder. Verwacht wordt, dat deze overeenkomst in de loop van deze weck officieel zal worden bekend gemaakt. De waarde van dit voedergraan wordt geschat op ruim 10 miljoen dollar. Met inbegrip van de trans portkosten zou met deze overeen komst een bedrag van ongeveer 12 miljoen dollar zijn gemoeid, aldus word verklaard. T.v.-ouderwijs per vliegtuig •s-GRAVENHAGE, 4-11. In on- derwijskringen in het midden-wes ten der Verenigde Staten bestaan plannen om eind 1960 televisie-pro gramma's ten behoeve van het on derwijs uit te zenden vanuit een vliegtuig. Dank zij financiële steun van de Ford Stichting zal tot aan koop kunnen worden overgegaan van een passagiersvliegtuig, een DC-7, dat tijdens de uitzending over een gebied van zes staten zal vlie gen: de programma's bereiken op deze wijze een gebied, met naar schatting 13 000 scholen en inrich tingen voor hoger onderwijs. Sint Nicolaas.... als een staatshoofd AMSTERDAM, 5-11. St. Nicolaas zal op zaterdagmiddag 14 november a.s. zijn jaarlijkse intocht jp de hoofdstad des lands houden. Om dat zich vorig jaar "bij dit glorieuze gebeuren een onverkwikkelijk in cident heeft voorgedaan, waarvan een Duitse filmoperateur 't slacht offer werd, heeft het „Initiatief comité Amsterdam" besloten de in tocht van Sinterklaas gelijk te stel len met die van een buitenlands staatshoofd voor wat betreft de re geling voor de vertegenwoordigers der publiciteitsmedia. De Franse marine heeft woens dag het Westduitse vrachtschip „Bilbao" aangehouden en naar Cherbourg opgebracht. Men ver moedde dat het §chip oorlogsmate riaal voor de Algerijnse opstande lingen aan boord had. Het was op weg naar Noord-Afrika. Snelle camera In een Brits legerlaboratori- um is een filmtoestel ver vaardigd luaarmee 100.000 beeldjes per seconde kunnen worden genomen, hetgeen tevens voor elk beeldje een opnamesnelheid van 1/100- duizendste sec. betekent. Met deze ultrasnelle camera wil men de inslag van een gra naat en ontploffingen gede tailleerd bestuderen. Z.K.H. Prins Bernhard is woensdag van zijn Zuid-Amerikaanse reis op Schiphol teruggekeerd. - De Prins werd begroet door H.M. de Ko ningin en H.K.H.H. de prinsessen Irene en Marijke. Pleidooi voor wettelijke vakantiespreiding bij het onderwijs Geboekte resultaten tot nu toe onvoldoende AMSTERDAM, 4-11. De stichting „Recreatie", het contactcentrum voor openluchtrecreatie, vakantie besteding en natuurbehoud, dat ijvert voor de totstandkoming van een verantwoorde vakantiesprei ding in ons land, zal bij de minis ter van O., K. en W. blijven aan dringen op een wettelijke spreiding bij het onderwijs. Het onderwijs nl. vormt - teza men met de collectief sluitende be drijven - de grootste hinderpaal op de weg naar vakantiespreiding. De mihister heeft voorshands nog be zwaren tegen een wettelijke rege ling. Hij heeft voorkeur aan mede- Strijd met boemerangs DARWIN, 4-11. Het gebeurde cir ca 650 km ten zuiden van Darwin. Kevin en Ronnie, twee Australische inboorlingen, hadden het aangelegd met de vrouw van Tommy, een krijger van de stam der Koeroend- zji's. Tommy nam dit niet en daagde zijn tegenstanders uit voor een ge vecht met de boemerang. Krach tens het stamrecht mocht hij een boemerang naar elk van zijn tegen standers werpen, die circa twintig meter van hem vandaan moesten staan. Zo gezegd, zo gedaan. Maar Ke vin en Ronnie bleken harder te kunnen gooien. Zij wierpen de boe merangs terug. De schedel van Tommy werd verbrijzeld, kennelijk door de boemerang van Kevin, want die moet terechtstaan wegens moord. De Nederlandse militairen die de afgelopen maanden in La Courtine oefening enhebben gehouden, heb ben als bewijs van hun erkentelijk heid voor de genoten gastvrijheid een vlaggestok overgedragen. werking op vrijwillige basis. Over deze medewerking van de school besturen nu is de Stichting „Re creatie" zeer teleurgesteld. Dit alles is meegedeeld tijdens een in Amsterdam gehouden pers conferentie van de Stichting, waar o.m. de voorzitter van de sectiecom missie vakantiespreiding der stich ting, mr. A. H. Hoed, mededelingen heeft gedaan over de activiteiten ten behoeve van spreiding van de vakantie voor het jaar 1960. Ook al is het resultaat van acti viteiten in de afgelopen elf jaar nog verre van bevredigend, toch kan van enig resultaat worden ge sproken. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's l De arbeid behoedt ons voor i drie grote kwaden: de verve- I ling, de ondeugd en de armoede t H.M. de Koningin bezocht R.k. blindeninstituut GRAVE, 3-11. Vanmiddag heeft H.M. de Koningin een bezoek ge bracht aan het R.K. blindeninsti tuut „St. Henricus" te Grave ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van dit instituut. Frater Theophaan die enige we ken geleden ter gelegenheid van het eeuwfeest tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau werd benoemd, hield een korte welkomstrede waar in hij dit bezoek als het grootste gloriepunt van de feesten ken merkte. Hij gaf voorts een uiteen zetting over de opleiding van de blinden en slechtzienden. De Koningin bezichtigde vervol gens een vijftal klassen en de ge bouwen en de technische opleiding. Keer op keer toonde zij grote be wondering voor de bereikte resul taten. In de Le Sage ten Broek blindenbibliotheek waarin zowel in Braille gedrukte als gesproken boe ken worden verzorgd werd haar een gesproken editie aangeboden van het boek van haar moeder „Eenzaam maar niet alleen". Een geste die zij bijzonder op prijs stelde. Zij gebruikte daarna de thee met de directie van het instituut, de artsen en overige leden van de staf waarbij haar nog een prachtband van de feestuitgave „Visueel ge handicapt" werd aangeboden. a Op de bijeenkomst van de per manente NavoraaJ, die woensdag is gehouden, is vast komen te staan dat de kleinere landen-leden van de Navo graag zo volledig mogelijk ingelicht willen worden over de mening van hun grote partners vóór de topconferentie tussen oost en west begint. Elk stak bezette grond zal worden teruggenomen NIEUW DELHI, 4-11. De Indiase regering heeft woensdag aan Peking een in krachtige bewoordingen gestelde nota gezonden, waarin zij de aanspraken van de Chinese volksrepubliek op gebieden langs de noordoost-grens en in Ladach van de hand wtfst. De nota vormt een antwoord op een Chinese ver klaring van 26 oktober, waarin Peking zich het recht voorbehield in het gebied van de Indiase noordoost grens, ten zuiden van de Mac Mahon-Ltfn die India als de grens beschouwt te patrouilleren, zolang India niet ophoudt te patrouilleren in gebieden van Ladach, waar China aanspraak op maakt. Volgens doorgaans betrouwbare kringen in Nieuw Delhi eist de Indiase regering in haar nota, dat China onmiddellijk India's grondgebied ontruimt en zyn „agressie" staakt. Een woordvoerder van het Con gres heeft medegedeeld, dat frac tieleden van Nehroe's regerende congrespartij de premier hebben medegedeeld, dat het land in een stemming is, waarin het het natio nale grondgebied „tot elke prijs" wil verdedigen. Nehroe had de congresleden me degedeeld dat alles in het werk zal worden gesteld om India te verde digen tegen communistisch-Chinese grensschendingen. Nehroe had hier aan toegevoegd: „Elk stuk Indisch grondgebied, dat thans in Chinese handen is, zal door ons terug wor den genomen". Nehroe verklaarde ook dat India een neutraliteitspolitiek zal blijven volgen, „want elke andere politiek zou slecht voor ons land zijn". Studentenbetoging Omtrent de betoging, die zeven honderd Indische studenten woens dag voor de ambassade der Chinese Volksrepubliek in Nieuw Delhi heb ben gehouden, wordt nog gemeld dat de studenten, toen zij door de politie werden tegengehouden, een aan de communistisch-Chinese pre- V.R.O.N. vraagt zendmachtiging AMSTERDAM, 5-11. De voorzit ter en secretaris-penningmeester van de vereniging „Vrije Radio Omroep Nederland" hebben woens dag op het ministerie van Verkeer en Waterstaat een request afgege ven waarin aan de minister wordt verzocht de vereniging een zend machtiging te verlenen. mier Tsjoe En Lai gerichte brief aan de poort van het ambassadege bouw bevestigden. Vervolgens verbrandden zij ko pieën van een door de regering te Peking uitgegeven publikatie, waar in veertigduizend vierkante mijl Indisch gebied als grondgebied van communistisch China was aange geven. Nehroe misleid Het verluidt dat Nehroe in zijn uiteenzetting tegenover de leden der fractie van de Congrespartij in het Indische parlement heeft toe gegeven, dat hij volkomen misleid is door de vriendschapsbetuigingen der Chinese communisten. Hij zou verder hebben toegege ven dat duizenden Chinese militai ren zich op Indisch gebied bevin den. Nehroe beantwoordde de vragen, die de gespannen en boze congres leden van het parlement voortdu rend op hem afvuurden, op rustige wijze. De jeugdcriminaliteit in Nederland 's-GRAVENHAGE, 2-11. Globale gegevens over jeugdcriminaliteit verstrekt de minister van justitie in zijn memorie van antwoord op de begroting 1960. Het betreft hier aangegeven misdrijven van straf rechtelijk minderjarige verdachten. Het aantal misdrijven van jon gens liep sedert 1954 op van 11706 tot 18742 in 1958 en 9249 in de eer ste helft van 1959. De aantallen meisjes waren respectievelijk 1449, 1589 en ?48. De minister meent, dat deze ge gevens kritisch dienen te worden geïnterpreteerd. Er zijn nogal wat dubbeltellingen bij als gevolg van een toenemend aantal misdrijven, dat bij herhaling in groepsverband wordt gepleegd. Het aantal straf rechtelijk minderjarigen is in de eerste tien jaar na de oorlog abso- I luut constant gebleven en relatief gedaald. De stijging in de laatste jaren is voornamelijk terug te voe ren tot grotere aantallen gevallen van diefstal en joyriding. Sedert 1956 liep het aantal dief stallen op van ruim 11000 tot ruim 14.000 en de joyriding van 835 tot ruim 3200. Het aantal andere jeugd- misdrijven steeg niet noemens waard. DORDRECHT. De rijkspolitie te water, groep Nijmegen, heeft ge arresteerd de 20-jarige Henri van O., wonende in Turnhout, die er van verdacht wordt op 27 oktober een jonge inwoonster van het Bel gische Westmalle te hebben ver moord. AMSTERDAM. Zondagavond 8 november a.s. zal in de Westerkerk te Amsterdam mejuffrouw dr. J. C. Sohreuder bevestigd worden en in tree doen als predikant voor buiten gewone werkzaamheden ten behoe ve van het bejaardenwerk in de classis Amsterdam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1