De heer A. L. S. Lockefeer ontwierp basis der visserij aan beschouwing Functie Sterft de traditionele Zeeuwse gemoe delijkheid op dienst Zierikzee-Katseveer? de échte eierbeschuit Vandaag zijn er twee mogelijk heden om iets van de natuur te weten te komennaar buiten kijken of in de krant kijken. Waar om de bladeren vallen wordt in de krant haarfijn uiteengezet. De bo men, de stumpers, ze moeten wel. Ze willen - een boom kan best ook een soort wil hebben - best hun haar het hele jaar houden, maar óf er komt een kapper, die een schaar haalt door al dat „wilgen- haar", óf de herfst komt en dan moeten ze het haar wel afschudden, anders gaan ze dood. En de bomen doen het. Zonder mankeren. Drie elzen met ware pruikebollen vlak in de buurt, hebben hun haar al laten stormknippen en of ze er ook van de trap gevallen uitzien. Kaal en sprieterig staan ze te zwaaien in de straffe wind en de bomen zijn klaar voor vijf december. Want natuurlijk moet op het heerlijk avondje de maan er door schijnen. Als 't kan een volle maan, maar een sikkeltje is ook goed. Belaagd door raketten en fototoestellen, komt straks Manus gelukkig toch weer toe aan zijn traditionele 5- december-functie; door de bomen schijnen. Men kan denken zo men wil, maar al dat technische gedoe rond hemellichamen haalt de ro mantiek wel een beetje omlaag. De maan moet gewoon zilverig vonken op de baard van Sinterklaas en huisvesting verlenen aan het maan mannetje, dat alleen - maar dan ook alleen getuige mag zijn van minnékozerijen hier op aarde. De maan mag ook een helle vlek to veren op het poppetjesbehang in kinderkamers en dan vinden wij het al meer dan genoeg. Bovendien is de maan heel vaak zijn eigen sikkel. Een tweede toegevoegde is niet nodig en wat moet men in vredesnaam met een hamer zo ver weg. Manus zou van schrik verstek laten gaan als het straks weer zo ver is en dat mag niet, want ook in het straal- en rakettentijdperk, in de eeuw van nozems en „bam- bamboe"-dansen, in het auto-jak kertijdperk en van het „kastjekij- ken" komt over de-Pyreneeën Sin terklaas zo stiekumweg Holland toe. Als het van 't jaar nu maar een echte, niet-gecommercialiseer- de Sint Nicolaas is, een echte bis schop van Myra met om zich heen het wonderlijke fluïdlum van het sprookje, dat soms bijna sterft in deze zakelijke tijd. Dan zit het wel „snor". En nu maar aan het rijmen. Men heeft nog vier weken tijd. Een mens mag bij de bomen niet ach terblijven! EILANDMAN. stiptja, maar liefst met souplesse HET VERHAAL VAN EEN MOTORRIJDER „Goed Zeeuws, goed rond", farce op „Katsesteiger" (Van onze redakteur) Z1EKIKZEE, 2-11. Dit is het ver- haal van een motorryder, een waar verhaal van een man, die, door dringende ambtsbezigheden, was gedwongen te reizen met de laatste boot van de Prov. Stoombootdien sten, die zondagavond jl. om 8.20 uur vertrok vanaf het steiger te Katseveer. De man kon en durfde het niet aan te laten komen op de eerste boot van maandagmorgen en ging dus 's avonds op pad naar Schouwen-Duiveland. Hij vertrok ergens diep in Zuid- Beveland en kwam in de buurt van Kattendijke klem te zitten, wegens een wegomlegging. Een hem be kend weggetje leidde altijd regel recht naar de dijk en via Katten dijke komt men dan - zij het na heel wat kronkels - bij het Goese Sas en dan is de reis weldra ge piept. De wegomlegging en het even dwalen deden de motorrijder echter in tijdnood komen. Bij het Goese Sas had hij nog een minuut of vijf, zes en bij het roekeloze af haalde hij uit zijn machine wat er in zat. Overigens wat doet de achtergrond er toe. Het onderstaande was ook gebeurd, als een gehaaste reiziger op weg was geweest naar een zieke in zijn uiterste uren. In ieder geval, toen hij het steiger te Katseveer opdraaide zag hij tot zijn grote op luchting dat de (laatste) boot naar Schouwen-Duiveland er nog lag. Geen kloof De motorrijder reed het plankier af en zag beneden aangekomen, dat de loopplanken reeds waren inge trokken. Het was toen op de se conde 8.20. Er was nog geen kloof tussen wal en schip, maar even aarzelde de passagier. Wellicht een tiental seconden, en dat werd fataal. Was hij een wandelaar geweest, dan had hij met een kwiek spron getje op de boot kunnen stappen. De mannen bij de reling zeiden niets en de agent van de Provinci ale Stoombootdoensten te Katse veer zei niets en in plaats van te helpen ging de boot er vandoor. Het was het laatste schip en het was bijna leeg. De verbijstering van de motorrijder was niet te beschrij ven. Hij geloofde het eenvoudig niet en zijn sprakeloosheid werd eerst doorbroken, toen er al enkele meters water tussen hem en het schip zich bevonden. De agent gaf nog de fijngevoelige raad maar om te rijden, repte zich naar het wachthuis en draaide het licht uit. „Goed bont" Op dit moment bleek de spreek woordelijke Zeeuwse gemoedelijk heid tot een farce gemaakt. Het was niet „goed Zeeuws, goed rond", maar „slecht Zeeuws, goed bont". De motorrijder kon - machteloos zijnde - slechts de terugweg aan vaarden, kosten maken en voor dag en dauw opstaan om de eerste och tendboot te halen. Enigermate tot bedaren gekomen heeft hij 's mor gens bij een bootsman geïnfor meerd, hoe dat nu toch wel moge lijk was. „Dat doen we niet", zei de bootsman, „zo zijn de voorschrif ten". Als dit waar is, dan zijn die voor schriften gemaakt door robots en niet door mensen. Men mag van het personeel geen onmogelijke dingen verlangen. Als men straf op schema varen moet, op een drukke dag, dan moet men inderdaad feil loos op tijd zijn, maar in dit bij zondere geval, een motorrijder als de boot nog langszij ligt terug de donkere nacht insturen is een schandaal, temeer omdat het hier een laatste kans betrof. Zulke voor schriften zijn onmenselijk en wie zich er aan houdt handelt onmen selijk. Het is overigens, naar ons gevoelen, hoogst onwaarschijnlijk of er dergelijke dwaze voorschrif ten bestaan voor zulke duidelijke grenssituaties als hier er een aan de orde was. Maar aan zulke inci dentjes gaat de sfeer in een sa menleving kapot. Reken maarf DIEPVRIESKLUIZEN TE NOORDGOUWE Slagerij onderging belangrijke uitbreiding De slagerij van de heer C. Quist alhier heeft een belangrijke uit breiding ondergaan. De uitbreiding werd mogelijk door aankoop van een aangrenzend pand (A 11), welk pand werd gesloopt. Op de vrijko mende plaats werd ruimte gevon den voor de uitbreiding van het be drijfspand. Een garage werd ge bouwd, alsmede een stalling voor vee. Een gedeelte van de uitbrei ding is dienstbaar gemaakt voor de inrichting van 28 diepvrieskluizen. Deze diepvrieskluizen hebben een inhoud van elk 200 liter. Met be hulp van een electro-motor wordt de temperatuur op 15 graden onder nul gehouden. Verbuur aan partikulieren Verschillende partikulieren hu ren zo'n kluis voor ongeveer f 48 per jaar en houden door tegen be derf gevrijwaard bv. groenten. De deksels der kluizen zijn allen voor zien van een slot en op elk slot past de daarvoor bestemde sleutel, Het personeelstekort bij de Rijkspolitie 'S-GRAVENHAGE, 3-11. Het te- kort bij het korps rijkspolitie be draagt rond 600 man. De perso neelsvoorziening is in verband met de onregelmatige leeftijdsopbouw een nijpend probleem. Dit stelt de minister van justitie vast in zijn memorie van antwoord op de be groting 1960. De minder gunstige resultaten nemen ieder jaar ernstiger vormen aan. Niet alleen moeten tekorten worden aangevuld, maar ook moet een zekere reserve worden ge kweekt waardoor in de in over 15 jaar in aantal groeiende vacatures zullen kunnen worden opgevuld. In de laatste drie jaar zijn 393 nieuwe manschappen in dienst ge treden. Het personeelsverloop zal in de komende 20 jaar ongeveer als volgt zijn: 140 man in 1960, stijgen de tot 230 man in 1970 en dan op lopend tot 680 man in 1978 en 460 man in 1980. Nederlandse pluimveehouderij belangrijke „industrie" UTRECHT, 2-11. De Nederlandse pluimveehouderij is een industrie geworden met een jaarlijkse pro- duktiewaarde van ongeveer negen honderd miljoen gulden. In 1958 be liep de exportwaarde van deze be drijfstak 531 miljoen gulden en dit bedrag zal dit jaar, zo de voorte kenen niet bedriegen, niet lager zijn. Dit verklaarde de heer K. A. Rouwenhorst, bestuurslid van de Kon. Ned. Vereniging tot verede ling van pluimvee en pelsdieren, „Ornithophilia", vandaag op een persconferentie te Utrecht, ter ge legenheid van de 51ste „Ornitho- philia'-tentoonstelling, die 19, 20en 21 november aanstaande in de Domstad gehouden zal worden. die bij de huurders berust. De dek sels aan de bovenzijde der kluizen zijn beurtelings afwisselend in drie kleuren geschilderd. Het geheel is hyper modern in gericht en betekent voor Noord- gouwe en omgeving een waarder volle aanwinst. Dit geldt uiteraard ook voor de heer Quist, die door een en ander blijk geeft met zijn tijd mee te gaan. Want nog maar betrekkelijk zeer kort geleden heeft deze voortvarende zakenman zijn winkelpand opnieuw laten in richten o.m. met een zelf-bedie- nings-installatie, lichtbak voor ten toongestelde vleeswaren, vitrine enz. De heer Quist is nog voornemens om binnenkort een voorlichtings avond te laten verzorgen, waarbij de mogelijkheden van de diepvries kluizen onder de loep zullen wor den genomen. KRITIEK VAN SENATOR Amerikanen zijn te week geworden LOS ANGELES, 3-11. Senator John Kennedy, die een kans maakt om door de democraten als kandi daat voor het presidentschap naar voren geschoven te worden, heeft maandagavond op een partijbijeen komst in Beverly Hills verklaard, dat de Amerikanen zijns inziens „fysiek en mentaal week zijn ge worden". Vóór ons liggen kritieke tijden en een zware economische strijd met de Sowjet-Unie, aldus Kennedy. De Amerikaanse soldaat heeft vergeleken met zijn wapenbroeder uit andere landen, nu niet zulke beste papieren overgehouden uit de Koreaanse oorlog, zo zei de sena tor. Hij citeerde in dit verband een legerrapport over de collaboratie van Amerikaanse soldaten tijdens de Koreaanse Oorlog en merkte op dat geen enkele Amerikaanse mili tair, die door de Noordkoreanen ge vangen was genomen, uit de ge vangenkampen is ontsnapt. ONGELUKKEN OP DE WEG APPINGEDAM. Te Vroombosch (gemeente Slochteren) is een brom fietser verongelukt. De gebroeders Krans uit Appingedam bevonden zich met een bromfiets op de hoofd weg Vroombosch-SIochteren. Door nog niet opgehelderde oorzaak is de bromfiets onder een rechts af slaande auto, afkomstig uit Kolham gereden. De bestuurder van de bromfiets, de 21-jarige M. Krans, overleed aan de gevolgen van deze aanrijding. Dag Hammarskjoeld, secretaris generaal der V.N., zal, naar ver wachting, over ongeveer twee we ken Laos bezoeken om de toestand aldaar te bestuderen. Dit heeft de premier van Laos maandag na te rugkeer van de V.S. meegedeeld. Prinses Irene doet Spaans tentamen UTRECHT, 2-11. Het bureau van curatoren der Rijksuniversiteit te Utrecht deelt ons mede, dat H.K.H. Prinses Irene vanmiddag een zeer goed Spaans tentamen heeft afge legd. Miljoenste passagier op Schiphol verwacht SCHIPHOL, 2-11. Naar het A.N. P. verneemt wordt gedurende het weekeinde van 7 en 8 november de miljoenste passagier op de Amster damse luchthaven verwacht, een aantal dat nog nimmer in de ge schiedenis van Schiphol in één jaar kon worden genoteerd. In 1958 telde men in totaal aan inkomende en uitgaande passagiers (de lucht reizigers die op Schiphol vertoefden als transito-passagiers meegere kend) 972.510 personen. Dit aantal zal dus in 1959 ruim overschreden worden. Een 19-jarige Engelse student in de economie, Stephen Rowlinson, heeft te Nottingham 9 001 mensen de hand gedrukt en hiermee het re cord van de Amerikaanse president Theodore Roosevelt verbeterd, die in 1907 ambtshalve op een dag 8.530 handen drukte. Rowlinson had voor zijn prestatie tien uur en tien minuten nodig. Hij klaagde over een stijve arm. Hulpactie voor Algerijnen AMSTERDAM, 2-11. Op woensdag 4 november a.s. om 21.15 uur zal t.v.-kijkend Nederland een film van on geveer 35 minuten op het scherm kunnen zien, waarin de nood van de Algerijnse vluchtelingen in Marokko is vastgelegd. Ds. J. A. van Nieuwhuyzen, die de leiding had van het team, dat in Marokko de film vervaar digde, zal in dit programma een beroep op het Neder landse volk doen steun te verlenen. Noord-Beveland stelt zich in on toerisme KORTGENE, 2-11. Noord-Beve land verwacht een zich uitbreidend toerisme, als een van de indirecte gevolgen van het Deltaplan, dat zo als bekend, voorziet in twee vaste verbindingen van Noord-Beveland met Walcheren. In Kortgene is daarom vandaag de aanbesteding gehouden voor de bouw van een hotel („Duinlust") aan de voet van de duinen te Kamperland, vlak bij de dam tussen Veere en Kamper land. Het te bouwen hotel heeft om te beginnen een capaciteit van twin tig kamers, maar is zo ontworpen dat uitbreiding zonder veel moeite kan geschieden. Daardoor wordt het hotel het eerste als zodanig op het eiland. De inschrijvingen lagen tussen de f 131 702 (hoogste) en f 109.500 (laagste). Kerkbouwactie Ned. Herv. Kerk De Generale Financiële Raad be richt, dat vrijdagmorgen 30 oktober de Hervormde kerkbouwactie de stand bereikte van f 7.011.245, Goede ervaringen met de betaalde waarschuwing' 's-GRAVENHAGE, 3-11. Met de „betaalde waarschuwing" zijn zo wel wat betreft de ervaringen van de politie als met de reacties van het publiek gunstige ervaringen op gedaan. In mei, juni, juli en aug. 1959 werden 19.500 van dergelijke transacties afgesloten, dat is één derde van de gevallen, waarin over tredingen werden geconstateerd. De betaalde waarschuwingen zijn ingevoerd in de steden Breda, Rot terdam, Zwolle, Kampen en Sneek, in de rijkspolitiegemeenten der ver- keersgroepen van de rijkspolitie der arrondissementen Breda, Rotter dam, Zwolle en Leeuwarden. Op grond van deze ervaringen is de minister van Justitie bereid ver dere invoering van de „transactie" geleidelijk te bevorderen, aldus de Memorie van Antwoord op de rijks begroting 1960 van Justitie. LINNE. Te Hom in Limburg is de 77-jarige heer Reynders uit Haelen tijdens het oversteken van de rijksweg door een personenauto aangereden en op slag gedood. NIJMEGEN. De 83-jarige heer L. van Kempen stak plotseling de Mo lenstraat over. Hij werd gegrepen door een scooter en zwaar gewond. Hij overleed aan de gevolgen van zijn verwondingen. GOUDA. Bij Maagdenburg is op de Duitse „autobahn" van Berlijn naar west-Duitsland een auto-on geval gebeurd, waarbij de 35-jarige Nederlandse fabrikant L. de Vries uit Gouda is omgekomen. SITTARD. De 29-jarige autobe stuurder P. uit Geleen is om het leven gekomen toen zijn auto door nog onbekende oorzaak over de kop is geslagen. De 26-jarige C. uit Ge leen, die eveneens in de auto zat, werd ernstig gewond naar het zie kenhuis te Sittard gebracht. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-11. Een depressie welke gisteren langs Schotland naar het noordoosten trok bevindt zich nu ten westen van noord- Noorwegen. Zij ging vergezeld van een storm van orkaankracht. Een weerschip tussen Noorwegen en IJsland meldde tijdelijk een wind van ongeveer 35 meter per seconde d.i. 126 km/u. Het koufront dat met deze de pressie samenhangt was dinsdag morgen gevorderd tot zuid-Noor- wegen en oost-Engeland. Het bracht in Engeland op sommige plaatsen meer dan 10 mm. regen. Verwacht wordt dat dit front in de loop van de nacht ook ons land zal passeren, waarbij de wind naar noordwest tot noord ruimt en tij delijk in kracht toeneemt. Later op de dag zullen van het westen uit opklaringen het land bereiken maar in de dan aangevoerde polaire lucht komen ook buien voor. Op de oce aan nadert een groot hogedrukge- bied dat nog voortdurend in om vang toeneemt. De luchtdruk is in het centrum reeds tot 1040 m.bar. gestegen. Verwachting tot woensdagavond: Tijdelijk regen Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen; matige, in de kust provincies tijdelijk krachtige, naar noordelijke richtingen ruimende wind; ongeveer dezelfde tempera turen. 4 nov. Zon op 7.39, onder 17.08. Maan op 11.33, onder 20.32. 5 nov. Zon op 7.40, onder 17.06. Maan op 12.27, onder 21.37. Eerste kwartier: 7 nov. te 14.23. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 4 nov. 5 nov. 5.16 v.m. 17.37 n.m. 5.59 v.m. 18.23 n.m. BROUWERSHAVEN: 4 nov. 4.55 v.m. 17.11 n.m. 5 nov. 5.44 v.m. 18.01 n.m. Springtij: 3 nov. Het bureau van de openbare aanklager van Frankfort, in west- Duitsland, heeft maandag medege deeld bevonden te hebben dat de 64-jarige schoenmaker Georg Krau- sert, die dood in zijn woning werd aangetroffen, waar hij met een stang van zeventig centimeter lengte aan een muur was vastge nageld, door ophanging zelfmoord heeft verpleegd. Vervolgens heeft een van Krauserts vertrouwde vol gelingen hem, overeenkomstig een tevoren .verstrekte opdracht, de dode losgesneden, het touw om zijn hals verwijderd en hem „gekrui sigd". Ingezonden mededeling „Zevibel" vergaderde te Zierikzee Beduchtheid over gang van zaken m.b.t. Deltaschade ZIERIKZEE, 31-10. In een te Zierikzee gehouden vergadering van „Zevibel", heeft de voorzitter, burgemeester A. L. S. Lockefeer van Hulst, in zjjn openingsrede er op gewezen dat een der vaderlandse visserywensen, die van de Zeeuwse visserij zUn, maar daarbij komen de wensen die betrekking hebben op eigen omstandigheden en struc tuur. Vooral belangryk zyn de problemen - en do daarmee samen hangende wensen - wat betreft het Deltaplan. Spreker hield een plei dooi voor een eensgezinde vrije visserij-organisatie. Eén der pijlers moet een volledige Zeeuwse visserij-organisatie Splitsing van krachten kan slechts nadelig werken en op dit terrein geldt ook het: „Eendracht maakt macht". De heer Lockefeer merkte op dat het de Zeeuwse visserij niet slecht gaat en het rendement vrij redelijk is, maar niettemin stelde spr. de vraag „of de basis waarop wordt gewerkt wel voldoende is". In dit verband dacht hij aan de grootte van de vlootuitbreiding, de vakken nis, de scholen en de toegepaste technische methoden. Andere vra gen gelden de economische basis, het peil der sociale zekerheden en de graad van de kwaliteitsverzor ging. In het kader van dit stelsel van vragen verwierp spr. de ge dachte als zouden verouderde me thodes, bedrijfseconomisch gezien, te handhaven zijn. Spr. noemde vooral de vlootver- beterlng een urgente zaak. Spr. zag - omdat het al of niet voortbestaan van een zaak er mee gemoeid is - hier vooral een taak liggen voor de overheid. Hij pleitte dan ook voor een regeringspolitiek, die - evenals in andere landen - veel sterker is gericht op een constructief visserij beleid. Hij wenste meer bedrijfs kapitaal en betere financierings- voorwaarden. Wat „Zevibel" betreft wilde spr. graag een rapport opgesteld zien, in samenwerking met de bedrijven, waarin wordt aangetoond, wat er op het gebied van de vlootverbete- ring concreet aan de orde is. De visscryschool De heer Lockefeer deed een be roep op de vissers de visserij school niet te beschouwen als een school alleen voor Walcheren, maar voor geheel Zeeland. Vorming en onder wijs kunnen mogelijk belangrijke punten worden op een in 1960 te Vlissingen te beleggen Volkshoge schoolbijeenkomst. Herinnerd werd aan de instelling van het Produk- tiviteitscentrum voor het Visserij bedrijf op 11 november a.s. „Zevi bel" zal aan dit centrum medewer king dienen te verlenen. Verdeling gronden Waddenzee Een belangrijke zaak is verder de verdeling van gronden in de Wad denzee. Spr. hoopte dat de minister zal komen tot het besluit tot uit gifte van vrijgekomen percelen. De Deltaplannen tekenen een sombere horizon en vooral het punt van de schaderegeling zal onder de loep genomen dienen te worden. Deze kwestie;, alsmede de urgente van de haven te Colijnsplaat, werden neer gelegd in een telegram, dat aan de minister werd gestuurd, met alge hele instemming der vergadering. Tenslotte wees de voorzitter er op dat de commissie belast met de berekening van de schadecijfers voor de visserij, die het Deltaplan teweeg gaat brengen, eenzijdig is samengesteld uit departements ambtenaren. Hij was van mening dat in een schrijven uiting moest worden gegeven aan de bezwaren tegen de samenstelling dezer com missie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2