Sfeer in Congo gespannen aan voor avond debat te Brussel over de toekomst DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gouverneur-generaal maant tot kalmte DINSDAG 3 NOVEMBER 1959 No. 18661 116e jaargang ZIERaZEESCBEBNIEOMBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruilbetaJing f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochtman, i Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Rijkdom is als zeewier: hoe meer men er van drinkt, hoe dorstiger men wordt. President Eisenhower STANLEYSTAD, 2-11. In Stanlcystad was het maandag - aan de vooravond van het parlementair debat in Brussel over de toekomst van Kongo - rustig. Maar volgens berichten uit de omgeving hebben sol daten een aantal plunderaars gearresteerd en enkele benden opgerold zonder gebruikmaking van vuur wapens. In het district van Kaparata heeft een groep van driehonderd Afrikanen, met speren gewapend, Euro peanen uitgedaagd, maar er zijn geen incidenten ge meld. Drie Afrikanen, die gezegd hadden vrijdag de Bel gische luitenant Poncelet een speersteek in de borst te hebben toegebracht, werden gearresteerd. In sommige plaatsen werd maan dag gestaakt, soms in de hoop op „wonderbaarlijke toezeggingen". Zo vroegen de arbeiders in Yatomela ieder een auto. De gouverneur-generaal van Bel gisch Kongo, Cornelis, heeft maan dag via de radio op de bevolking een beroep gedaan om de orde te handhaven. Hij vroeg Kongo en België dringend om een eensge zinde nationale Kongo-politiek. Slachtoffers van agitatie „De doden zijn slachtoffers ge worden van de agitatie van heers zuchtige onverantwoordelijke lie- laten weerhouden bij het najagen den, die zich door niets schijnen te van macht". Het aanbod voor het voeren van besprekingen tussen het bestuur en de Kongolese partijen over de toe komstige stappen om tot onafhan kelijkheid te komen, blijft van kracht voor allen die van goeden wille zijn. Er is geen enkele recht vaardiging voor het veroorzaken van chaos en bloedvergieten. „Het moet duidelijk zijn dat er tussen dit ogenblik en het vestigen van een nieuw wettig gezag geen pe riode zonder gezag kan zijn", aldus de gouverneur-generaal. De leider van de „gematigden", STRENGE WINTER OP KOMST? In bossen in de omgeving van Grenoble, in de Franse alpen, zijn zondag zes wilde zwijnen doodge schoten. Volgens de bevolking duidt hun aanwezigheid in de be woonde wereld zo vroeg in de herfst op een strenge winter. Cyrille Adoela, opende het congres met de mededeling dat de leider van de Kongolese nationale bewe ging, Loemoemba, in Stanleystad was gearresteerd. Zonder „een voor barig oordeel uit te spreken over de aanleiding tot de incidenten", zei hij het te betreuren dat elk incident waarbij een groot aantal Kongole zen betrokken is, moet worden ge volgd door een arrestatie van lei ders. Ontstellende nood onder Algerijnse vluchtelingen in Marokko Zonder hulp zullen velen sterven AMSTERDAM, 2-11. Ontstellende cijfers over de nood van ongeveer honderdduizend Algerijnse vluch telingen, die vlak over de grens In Marokko zijn neergestreken in af wachting van rustiger tijden in hun eigen land, zijn bekend gemaakt door het Marokkaanse Rode Kruis en vanmiddag in het I.C.C. te Am sterdam nader toegelicht door enige ooggetuigen. De vluchtelingen houden verblijf in een grensstrook van 400 km lengte, die in breedte varieert van één tot zeven km. Eenmaal per maand wordt hun op veertien dis tributieplaatsen in dit gebied een rantsoen levensmiddelen, wat kle ren, dekens, medische artikelen e.d. verstrekt. Ongeveer de helft van de honderdduizend vluchtelingen bestaat uit babies en kinderen be neden zestien jaar. Er zijn geen kampen, geen huizen, geen barak ken, wel wat tenten, maar de meesten leven en slapen op de barre grond en worden er dekens gedistribueerd, dan gebruikt men die als dak voor een geïmprovi- In de V.S. en Canada is sinds kort voor acht luttele dollars een klein zuurstof-apparaat te koop, dat in iedere auto gemakkelijk kan worden meegenomen en dat bij ongelukken op de weg kan worden gebruikt om slachtoffers in leven te houden tot een ambulanceploeg is aange komen. De uitvinder kwam op het idee een dergelijk apparaat te maken toen hij een paar maal was betrokken geweest bij een verkeersongeluk waarbij slachtoffers om hel leven kwamen, die door zuurstof gered, hadden kunnen worden. Verschillende politie-korpsen overwegen elke patrouillewagen met een dergelijk apparaat uit te rusten. seerde.tent in plaats van er onder te slapen. f 1,62 per week Per vluchteling was tot nu toe gemiddeld per maand f 7,20 voor voedsel beschikbaar. Zij moeten dus leven van circa f 1,62 per week. Andere bronnen staan hun niet ter beschikking. Zij leven in een streek die onbewoond was en onherberg zaam is. En de enige hoop die zij koesteren is dat zij spoedig na:>.r eigen Jand kunnen terugkeren. ri kans is echter uiterst gering. En indien in de komende maanden, waarin zelfs sneeuw wordt ver wacht, niet meer hulp verleend wordt, zullen velen van hen als ge volg van de ontberingen sterven. Prins Bernhard (in V.S.) over Nederlandse overbevolking LOS ANGELES, 3-11. Prins Bern hard heeft maandag verslaggevers in Los Angeies verteld over het ruimtetekort in ons land. „Wij moe ten een uitwijkplaats vinden voor onze overbevolking en we moeten ervoor zoigen dat hervestiging el ders vooi de emigrant economisch, maatschappelijk en moreel voordeel betekent. Hoewel we een bevolkingscrisis kennen, kunnen we onze eigen men sen niet vragen hun vaderland te verlaten. We willen ons ervan over tuigen dat de emigranten geen er ger lot tegemoet gaan als zij Ne derland verlaten". De prins voegde eraan toe dat er in Nederland behoefte bestaat aan meer Amerikaanse kapitaalsinves tering in de industrie. Geheimzinnige ziekte onder Japanse vissers TOKIO, 2-11. 30 Japanse vissers en politiemannen zijn in Minamata op het eiland Kioesjioe gewond ge raakt bij ongeregeldheden na het optreden van een geheimzinnige ziekte die in het hele gebied paniek veroorzaakte. De oproerlingen beschuldigen de directie van een kunstmestfabriek er van dat zij verantwoordelijk is voor de dood van 32 vissers die veroorzaakt zou zijn door het stor ten van fabrieksafval in zee. De artsen hebben de juiste doodsoor zaak nog niet kunnen vaststellen. 2.000 vissers plunderden de fabriek en eisten sluiting daarvan. De di rectie van de fabriek verklaarde dat het water tijdens de oorlog ver ontreinigd werd door de Japanse vloot. OPI.JNEN. Het drie en, een half jaar oude zoontje van bakker Al dus te Opijnen is onder een achter uit rijdende fruitauto geraakt. Het kind was op slag dood. UTRECHT. Het bestuur van de in Utrecht gevestigde stichting Vakopleiding in het Kappersbedrijf, waarin alle organisaties van werk gevers en werknemers zijn verte genwoordigd, zal met ingang van 2 november aanstaande in Den Haag een dagvakschool voor kappers openen. Om het verkeer tijdig attent te maken op eventuele stremming van de veerdiensten over de Westerschelde zijn kortgeleden waarschuwings borden geplaatst bij de splitsing van de wegen Bergen op Zoom-Ant- wèrpen en Bergen op Zoom-Vlissingen onder de gtmeeme Woensdrecht. De borden, die worden bediend door het personeel van een naburig benzinetation, dat zijn gegevens telefonisch krijgt van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland, geven aan of - en zo ja, welke - veer dienst is gestremd. Dit voorkomt dat weggebruikers pas bij de veer havens - en dus opgesloten in Zuid-Beveland - ontdekken dat de veer ponten niet varen en dan tientallen kilometers terug moeten rijden om eventueel via de tunnel in Anwerpen Zeeuwsch Vlaanderen te be reiken. - De bovenste foto toont het voor-waarschuwingsbord, dat naar believen in- en uitgeklapt kan worden om een stremming aan te kondigen. Op de onderste foto het hoofdbord, dat op vrijwel dezelfde wijze wordt bediend. Geknoei kwam aan het licht met beroemde t.v.-quiz in Amerika „Quiz-wonder" deed opzienbarende bekentenis WASHINGTON, 2-11. - Charles van Doren, die zich de bewonde ring van miljoenen televisiekijkers verwierf door zijn feilloze antwoor den op vragen tijdens de inmiddels gestaakte quiz „Twenty one", heeft maandag voor een subcommissie van het Amerikaanse Congres toe gegeven dat hij op grootscheepse wijze had meegewerkt aan bedrog. De subcommssie - van het Huis van Afgevaardigden - stelt een on derzoek in naar beschuldigingen dat deelnemers aan vraag- en ant woordspelen de vragen en antwoor den vooraf hadden ontvangen. De 33-jarige leraar Van Doren, die 129.000 dollar won en van de National Broadcasting Company N. B.C., een contract van 50.000 Pond per jaar kreeg, verklaarde dat hij de antwoorden vooraf had ontvan gen en zelfs een tekst die hij uit zijn hoofd moest leren. Toenemende werkloosheid in V.S. door staalstaking WASHINGTON, 2-11. Het Amc- rikaanse ministerie van Arbeid heeft maandag medegedeeld, dat 327.000 arbeiders, als gevolg van de Amerikaanse staalstaking, sinds 21 oktober jl. zonder werk z\jn ge komen, hetgeen een aanzienlijke toeneming betekent van de 280.000 werklozen, die medio oktober wa ren ingeschreven. Hierbij komen nog dc 500.000 thans stakende metaalarbeiders. Het ministerie verwacht in de loop van november een „nieuwe en zeer sterke stijging" van het aantal werklozen in de Verenigde Staten door het voortduren van do staal staking. Meer dan 600 toeschouwers 150 verslaggevers woonden de lang verbeide getuigenis van Van Doren bij. Drie maanden geleden ontkende hij nog voor een grote jury in New York, dat hij bij de vragen hulp had gekregen. Thans zei hij dat hij „vrijwel alles wat ik heb" zou ge ven om de loop van zijn leven in de afgelopen drie jaar te verande ren. „Ik heb in die drie jaar veel -geleerd, vooral in de afgelopen dtie weken. Ik heb veel over het leven, over goed en kwaad, geleerd". Van Doren, lid van een vooraan staande literaire familie, zag er ver wilderd en gespannen uit toen hij zijn bekentenissen deed. De span ning in de zaal was groot. WASHINGTON, 2-11. Sprekende over het inflatiegevaar heeft pre sident Eisenhower vandaag in een conferentie van afgevaardigden van 48 nationale organisaties het Ame rikaanse publiek verzocht het Con gres „te overstromen" met brieven, waarin de eis wordt gesteld, dat de Amerikaanse economie op een ge zonds basis gegrondvest moet blij ven. In deze conferentie, die op initia tief van Bruse Palmer, president van de Mutual Benefit Life Insu rance Company, werd gehouden, keerde president Eisenhower zich vooral tegen de toeneming van de federale staatsschuld, waarbij hij er de nadruk op legde, dat de toe komstige generaties de last hiervan le dragen krijgen. Drievoudige moord te Antwerpen Politie verricht arrestatie BRUSEL, 2-11. Een drievoudige moord, in een woning aan de Ru benslei te Antwerpen gepleegd, heeft maandag het gehele Belgische politie-apparaat in spanning ge houden. Twaalf uur nadat aangifte as gedaan van de ontdekking van het gruwelijk misdrijf, werd de vermoedelijke dader,, een achttien jarige soldaat, te Bornen aange houden. Volgens de laatste be richten heeft hij reeds een gedeel telijke bekentenis afgelegd. Toen do huishoudster van de 81- jarige weduwe Goublomme, die met haar man de kelderverdieping van het huis Rubenslei 9 bewoont, haar arbeid wilde beginnen, vond zij in een kamer op de eerste ver dieping de deerlijk verminkte li chamen van de vrouw des huizes, de 48-jarige dochter en de 45-jarige zoon, pater Joseph Goublomme, een priesterleraar aan de rijksmiddel bare school te Mechelen, De slacht offers waren met messteken ge dood. St. Laurenskerk heeft nieuw orgel ROTTERDAM, 2-11. Het eerste van drie orgelconcerten ter inwij ding van het nieuwe orgel in het transept van de Grote of St. Lau renskerk te Rotterdam, is vanavond gegeven door George Stam. De heer Stam, directeur van het Toonkust Conservatorium, is be noemd tot organist van de kerk. Het programma voor deze avond bestond geheel uit werken van Bach. Bijna een miljoen gulden heeft de aanschaf van het nieuwe orgel gevraagd bij de restauratie van de kerk. Vijf Duitse steden hebben hierin bijgedragen met in totaal 80 000 mark: Hamburg, Bremen, Keulen, Dusseldorf en Duisburg. Hun wapens zijn nu aangebracht onder de orgelgalerij. Het instrument is gebouwd door de firma Marcussen in Aabenaa te Denemarken. Dieven op de Veluwe specialiseren zich in Perzische tapijten Ongerustheid onder de bevolking ZWOLLE, 2-11. Op de Veluwe opereren reeds enige tijd enkele in brekers, die zich hebben gespecia liseerd in het stelen van Perzische tapijten. Hun belangstelling gaat vooral uit naar villa's in Hattem en onder de bewoners van soms vrij eenzame huizen heerst dan ook on gerustheid. In de jongste vergade ring van de gemeenteraad van Hat tem heeft een raadslid bij het ge meentebestuur aangedrongen op krachtige maatregelen om een einde te maken aan {leze reeks van uiter mate brutale diefstallen. De dieven hebben zich echter hierdoor geen schrik laten aanja gen, want drie dagen later, nl. in jl., sloegen zij opnieuw hun slag. de nacht van vrijdag op zaterdag Door het indrukken van een ruitje verschaften zij zich toegang tot de villa van een woensdag overleden inwoner van Hattem, wiens stoffe lijk overschot stond opgebaard. De inbrekers rolden in de aangren zende hal, waar de rouwdienst zou worden gehouden, acht Perzische tapijten op en verdwenen met hun zware en kostbare last in de duis ternis. Jongens verdwenen met huurauto ROOSENDAAL, 2-11. Interpol zoekt thans naar twee minderjarige jongens uit Roosendaal, die sinds vorige week spoorloos zijn. De bei de jongemannen, J. Girsch en van Broekhoven verdwenen woensdag met een huurauto uit Roosendaal. Zij huurden een Volkswagen met de mededeling dat zij die vrijdag avond zouden terugbrengen. Aan hun ouders vertelden zij dat zij naar een feestje bij een vriend gingen. Toen de jongelieden vrijdagavond nog niet met de auto waren terug gekeerd werd de Roosendaalse ge- meente-politie gewaarschuwd, die op haar beurt Interpol in de arm nam. over het inflatiegevaar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1