L Westelijke topconferentie begint op 19 december te Parijs DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 2 NOVEMBER 1959 No. 18660 116e jaargang MRIimSCBETOEUWSRODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per weak 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) II,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken IJ, Zierikzee, Postbus na. f, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Frankrijk wil volledige conferentie in mei BONN, 1-11. De westelijke topconferentie begint in Parijs op 19 december, zo deelt de persdienst van de regering in Bonn mede. Deze conferentie zal dienen ter voortbereiding van de topconferentie met de Rus sische premier Chroesjtsjef. Aan de westelijke conferentie zal worden deelge nomen door president Eisenhower van Amerika, pre mier MacMillan van Engeland, kanselier Adenauer van West-Duitsland en president De Gaulle van Frankrijk. PARIJS. Frankrijk zal aandrin gen op een topconferentie van oost en west in april of mei, bij voor keur in mei, zo wordt in gewoon lijk welingelichte kring te parijs vernomen. De datum 19 december voor de westelijke conferentie is een voor stel van Frankrijk, dat dus nu door de andere westelijke landen is aan vaard. Voor 15, 16 en 17 december staat er een vergadering van ministers van buitenlandse zaken van de Na- vo-landen op het programma. Het is niet uitgesloten dat deze verga dering wordt verlengd of uitgesteld tot na de westelijke topconferentie, opdat de Navo-ministers op de hoogte kunnen worden gesteld van de gang van zaken op die confe rentie. INDIA ZAL GRENZEN VERDEDIGEN NIEUW DELHI, 1-11. Premier Nehroe van India heeft op een ver gadering verklaard dat de Chinese aanvallen op Indisch grondgebied een uitdaging vormen en dat India zjjn grenzen met alle geschikbare kracht zal verdedigen. Hij drong aan op nationale een heid en zeide dat alle partijpolitiek terzijde moet worden gesteld. „Al is China groot, India is ook groot. Wij zullen de uitdaging met kracht en vastberadenheid tegemoet treden", aldus de premier. Amerikanen ontruimen bases in Marokko WASHINGTON, 30-10. Het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken heeft vrijdag bekend ge maakt, dat de V.S. van plan zijn hun strijdkrachten terug te trekken van de drie grote luchtbases en de vlootbasis, die zij in Marokko be zitten. De Amerikaanse regering had de Marokkaanse regering „verscheidene voorstellen betref fende deze terugtrekking" gedaan De bases „dateren uit de tijd, toen Marokko nog een Frans protecto raat was. Nozems trokken op naar Oslo OSLO, 2-11. Met de bedoeling Oslo op stelten te zetten verzamel den zich zaterdag tegen de avond 250 Zweedse „raggare" (nozems) met hun „brudar" (bruiden) in een 50-tal auto's bij de Noors-Zweedse grens aan de Svinesund. Vandaar zou het langs de Oslofjord nog een kleine twee uur rijden zijn naar de Noorse hoofdstad en dan zou een wild zaterdagavondfeest kunnen beginnen. Maar de Zweedse politie doorzag de plannen van de branie schoppers en gaf hen geen tijd een gesloten kolonne te formeren. Vast besloten ving de Noorse politie een vooruitgeschoven bruggehoofd van de gemotoriseerde raggare op en dwong hen rechtsomkeert te ma ken. BONN. Verwacht wordt, dat west-Duitsland op de westelijke topconferentie de nadruk zal leggen op de ontwapening. Kanselier Adenauer heeft onlangs verklaard, dat de ontwapening naar zijn me ning het eerste en enige punt op de agenda van een conferentie met Chroesjtsjef moet zijn. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen te Bonn is west-Duitsland tegen bespreking \Pan het Duitse vraagstuk en de kwestie-Berlijn op een topconferentie, omdat men vreest dat dit of geen resultaat zal opleveren of een resultaat ten koste van Duitsland. GEMATIGDE REDE VAN CHROESJTSJEF Reacties zjjn ~unstig MOSKOU, 31-10. De Russische premier Chroesjtsjef, heeft zater dag in de Opperste Sowjet (parle ment) een rede uitgesproken waar in hij een overzicht gaf van de in ternationale toestand, de buiten landse politiek van de Sowjet-Unie en inging op de binnenlandse vraag stukken, waarbij hij wees op de economische en wetenschappelijke ontwikkeling van zijn land. Hij merkte op dat het jongste verleden gekenmerkt wordt door een aanmerkelijke verbetering van de internationale toestand en een aanzienlijke vermindering van de spanningen. De vooruitzichten voor een bevestiging van de wereldvrede waren daardoor gunstiger gewor den. Chroesjtsjef, die zich opnieuw uitvoerig uitsprak voor vreedzame samenleving der staten op een re delijke basis en oplossing der pro blemen door onderhandelingen in plaats van wapengeweld, consta teerde dat men thans in het Westen de toestand soberder begint te be oordelen en de conclusie trekt dat berekeningen op grond van mili taire kracht „in het archief" moe ten worden gestopt. In het Westen is de rede van de Sowjet-premier gunstig ontvangen. Smakelijk gebruik PARIJS, 2-11. Een inwoner uit Rijssel ontving onlangs een groot pakket met aller lei ingeblikte vruchten en gerechten van een dierbare oom int Amerika. Blij be sloot hij zijn buren voor een feestmaal uit te updigen en begon de blikken te openen. Met één busje wist hij echter niet goed weg. Het bevatte een zwart poeder dat wat scherp op de tong was. „Een specerij", dacht de man en mengde het kwistig'door en kele schotels. Het etentje werd een succes en 's mans kookkunst zou nog lang in de buurt geroemd zijn als die begeleidende brief niet enkele dagen later nog was gekomen. Daarin onthulde de Amerikaanse oom„het bus je bevat wat van de as van tante, die zoals zij wenste gecremeerd werd. Bewaar het als een herinnering" Amerikaanse functionarissen hebben zondag verklaard, dat het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken overleg pleegt met een aantal west-Europese regerin gen over de uitvoer van wapens naar Caraïbische landen. TEKORT OP BETALINGSBALANS MOET KLEINER V.S. beknotten hulp aan het buitenland aanzienlijk NEW YORK, 1-11. De „New York Times" bericht dat de Amerikaanse regering van plan is in de nieuwe begroting, die in januari aan het Congres wordt gezonden, aanzien lijk minder geld tc vragen voor de hulp aan het buitenland. Het blad zegt van gezaghebbende zijde te hebben vernomen, dat het gevraagde bedrag waarschijnlijk circa 700 miljoen dollar minder zal zijn dan de bedragen die in de laat ste twee belastingjaren zijn aange vraagd. Voor het belastingjaar 1959, dat 30 juni jl. eindigde, vroeg Eisen hower 3942 miljoen dollar voor bui tenlandse hulp en voor 1960: 3930 miljoen. Het besluit tot besnoeiing van de hulp vloeit volgens de „New York Times" voort uit de wens tot ver mindering van het tekort op de be talingsbalans. „Rolstoep" in warenhuis LAUSANNE, 31-10. In een wa renhuis te Lausanne in Zwitserland is het eerste exemplaar in Europa in gebruik genomen van de Schind- ler „rolstoep", een soort transport band met leuningen, voor het ver voeren van personen zonder stop pen voor in- of uitstappen. Deze rolstoep kan ongeveer zes tot achtduizend personen per uur over een afstand van negen meter vervoeren. De Schindler rolstoep heeft een snelheid variërend van 1,8 tot 3,6 km. per uur; de snelheid waarmee een voetganger loopt, bedraagt 2 tot 5 km. per uur; op deze rolstoep wordt zijn snelheid derhalve ver groot tot bijna 4 tot 8,5 km. per uur. Pleidooi voor hulp aan vluchtelingen 's-GRAVENHAGE, 30-10. In een hedenochtend gehouden radiorede heeft de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, er op gewezen, dat het wereldvluchtelingenjaar 1959-1960 een zeer uitzonderlijk en zeer bijzonder beroep op ons gehele volk doet, omdat de Verenigde Na ties besloten tot een wereldomspan nende actie, welke een vol jaar zal duren, tot oplossing van het sle pende vluchtelingenprobleem. Zal dit doel kunnen slagen, dan moeten wij, aldus de minister-president, een extra krachtsinspanning 'Op brengen. Tot heden zijn wij daarin tekort geschoten. De vele kampen met vluchtelingen in ons vrije Europa vormen eigenlijk een pu bliek schandaal, zeide prof. de Quay. Dit schandaal moet zo spoe dig mogelijk verdwijnen. Laat ons geven - aldus eindigde de minister president - om hen, die tot ons kwamen om even vrij te mogen zijn als toij, te helpen opdat zij in onze vrijheid een nieuw leven kun nen beginnen. „Wanneer u, in het bijzonder in de komende dagen, door middel van straatcollecten of huis-aan- huis inzamelingen of op welke wij ze dan ook zult worden aangespro ken, laat dan uw hart spreken en bedenk: UW daad is HUN toe komst", aldus prof. de Quay. Het regionale industrialisatiebeleid 's-GRAVENHAGE, 30-10. Bij de keuze van ontwikkelingskernen is uitgegaan van het standpunt, dat het industrie-spreidingsbeleid bin nen een betrekkelijk gering aantal jaren tegenwicht moet kunnen scheppen tegen de zuigkracht van industriële centra elders in het land. Naast de 18 primaire kernen zijn er nog 26 kleinere plaatsen bij het stimuleringsbeleid betrokken. Verdeling van de middelen over een groter aantal kernen zou leiden tot ondeelmatige versnippering, al dus merkt de minister van Econo mische Zaken in zijn memorie van antwoord op de begroting 1960 op. ASSEN. Een actie die momenteel wordt gevoerd om de schaapskudde te Ruinen, eigendom van de na- tuurbeschermingswacht te Meppel, te behouden, heeft het succes op geleverd dat men zich er van voor stelde. Vanmorgen was een bedrag van f 10.278,02 ingezameld. Het te kort is nu weliswaar gedekt, doch er blijft geen reserve voor de schaapskudde over. WASHINGTON, 31-10. President Eisenhower heeft zaterdag na het jaarlijks onderzoek het Walter Reed hospitaal verlaten. Zijn dokter zei dat de resultaten „beter dan ooit" waren. Eisenhower zei glimlachtend tot de verslaggevers: „Het was zo goed dat ik er vaker heen zou willen gaan". De arts luitenant-generaal Leonard D. Heaton die commentaar leverde op het onderzoek, zei op vragen naar de gezondheidstoestand van de president: „Hij maakt het zeer goed, zeer goed". H.M. de Koningin geeft bestemming aan nationaal geschenk Giften voor Nederlandse Antillen en Nieuw-Guinea 's-GRAVENHAGE, 31-10. Gelijk bekend, is ter gelegenheid van haar vijftigste verjaardag aan Hare Ma jesteit de Koningin als nationaal geschenk een bedrag van rond een miljoen gulden aangeboden, bijeen gebracht door inwoners van ons Koninkrijk en buitenlands levende Nederlanders. De koningin had de wens te kennen gegeven dit bedrag naar eigen inzicht te mogen beste den voor goede doeleinden. De Rijksvoorlichtingsdienst deelt mede, dat de koningin met betrek king tot de verdeling van dit natio naal geschenk in de eerste plaats bepaalde dat aan de Nederlandse Antillen en aan Suriname elk een bedrag van f 80.000,ten goede zal komen. Ook voor Nederlands Nw.- Guinea is een bedrag van f 80.000, uitgetrokken. Vervolgens werden door de ko ningin adviezen ingewonnen met betrekking tot de aanwijzing van de doeleinden waartoe deze bedra- Schandelijke vernielingen op begraafplaats SITTARD, 1-11. Groot was de verbazing en de verontwaardiging van bezoekers aan de Rooms Ka tholieke begraafplaats te Sittard vanmorgen, toen zij bemerkten dat er op vrij uitgebreide schaal ver nielingen waren aangericht. Een tot dusver onbekende had op deze be graafplaats bloemen en kransen vertrapt en weggegooid; op ver schillende grafstenen een haken kruis geschilderd en op andere weer een sikkel en een hamer. De plaatselijke politie stelt een onder zoek in, maar men heeft de dader tot dusverre nog niet kunnen vin den. Landbouw en Benelux LUXEMBURG, 30-10. De Neder- landse minister van Buitenlandse Zaken, mr, J. Luns, heeft vrijdag in Luxemburg verklaard dat het land bouwvraagstuk steeds meer het centrale probleem in de Benelux- samenwerking gaat worden. Dit vraagstuk is in het huidige stadium de belangrijkste hindernis voor verwezenlijking van de volledige economische unie, zo zei hij, toen hij vrijdagochtend als voorzitter van het Benelux ministerscomité in de raadgevende interparlemen taire Beneluxraad het derde jaar verslag der regeringen over de eco nomische unie inleidde. gen zouden worden aangewend. Na ontvangst van deze adviezen is thans door Hare Majesteit de Ko ningin nader bepaald, dat het be drag bestemd voor Nieuw-Guinea zal worden aangewend voor het jeugdwerk in de stedelijke centra en dat het bedrag voor de Neder landse Antillen zal worden bestemd voor het werk onder de opgroeiende jeugd. Wat betreft Suriname moet de bestemming nog worden vastge steld. De voor Nederland resterende som werd door Hare Hajesteit de Koningin gesplitst in een viertal bedragen voor door haar aange wezen gebieden van maatschappe lijk werk en volksgezondheid. Colijnsplaat krijgt vissershaven MIDDELBURG, 30-10, De minis- ter van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Korthals, heeft het col lege van Gedeputeerde Staten van Zeeland een brief gezonden, waar in hij meedeelt, dat de ministerraad heeft goedgekeurd dat er bij Co lijnsplaat op Noord-Beveland een vissershaven zal worden gegraven. Deze zal de vissershaven bij Veere vervangen, die door de afsluiting van het Veerse Gat voor de vis serij verloren gaat. Tentoonstelling land- en tuinbouw werktuigen AMSTERDAM, 31-10. Onder aus- piciën van de federatie „Het Land bouwwerktuig" zal van maandag 18 tot en met zaterdag 23 januari 1960 in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam een land- en tuinbouw- werktuigenbeurs worden gehouden. Men kan geen omelet maken l zonder eieren te breken. La Courtine was militair succes LA COURTINE, 1-11. Generaal De Vries, commandant van de eer ste divisie, heeft zondag voor zijn vertrek uit de legerplaats La Cour tine naar Nederland verklaard, dnt het verblijf van Nederlandse mili tairen in La Courtine aan Neder landse zijde van hoog tot laag vol doening heeft gewekt. Generaal De Vries verzekerde, dat de Nederlandse militairen vol gend jaar met graagte en zelfs met blijdschap naar La Courtine zullen" terugkeren, waar de faciliteiten, het terrein en de overige omstan digheden het mogelijk hadden ge maakt, dat de gehouden oefeningen volkomen slaagden. De commandant van het eerste legerkorps, luit. gen. P. Gips, zal dinsdag, in tegenwoordigheid van Franse militaire autoriteiten, de vlam bij het graf van de onbekende soldaat te Parijs, weer aanwakke ren. Auto-ongeluk bij de Belgische grens Drie Duitsers gedood VALKENSWAARD, 1-11. Op de rijksweg Valkenswaard-Overpelt op ongeveer 8 km. van de Belgische grens is vanmiddag omstreeks half één een auto-ongeluk gebeurd, waarbij drie mensen op slag zijn gedood. Een vierde werd ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond. Allen waren afkomstig uit Düssel- dorf en op thuisrfeis van een be zoek aan het Duitse militaire kerk hof t<? Lommei m België. Op onver klaarbare wijze begon op een gege ven moment een op die rijksweg rijdende Duitse wagen te slingeren zonder dat er naderend verkeer was. Op enige afstand van deze auto volgde een auto waarin zich familieleden bevonden van de ver ongelukten. De eerste wagen reed plotseling tegen een langs de weg staande boom die volkomen door midden brak, waarna de wagen te gen een andere boom tot stilstand kwam. De chauffeur van de auto, de 47-jarige heer Bednars en het in de auto zittende bejaarde echt paar Birck waren op slag dood. Zwaar gewond werd een vierde in zittende, namelijk mevrouw Birck- Sartorius, wier man als militair sneuvelde en op het genoemde kerkhof begraven werd. Zij is naar het St. Carolus ziekenhuis te Val- kenswaard overgebracht. Kinderen stierven tijdens vlucht KLAGENFURT, Oostenrijk, 30-10. Een Zuidslavisch echtpaar heeft bij zijn vlucht naar Oostenrijk bei de kinderen verloren. De 34-jarige Stefan Brcic en zijn 33-jarige vrouw Slata waren met hun twee zoontjes op weg naar de Loibl-pas aan de Oostenrijks-Zuid- Slavische grens toen zij door een zware sneeuwstorm werden over vallen. De vrouw die haar baby van vijftien maanden op de arm droeg, verloor haar man en haar achtja rige zoon Josef uit het oog. Ten slotte kwam zij aan in het Oosten rijkse dorp Loibltal waar zij hulp vroeg. Maar de baby was reeds dood. Een Oostenrijkse reddingsploeg trof acht uur later de man met zijn zoon geheel uitgeput aan in een berghut. Het zoontje stierf op weg naar Klagenfurt. Het echtpaar is volkomen uitge put naar het ziekenhuis in Klagen furt gebracht. Oplossing moeilijkheden K.S.G. dringend nodig Memorie van Antwoord begroting 1960 Economische Zaken 's-GRAVENHAGE, 30-10. De minister van economische zaken w(jdt in de memorie van antwoord op de begroting I960 veel aan dacht aan de Europese gemeen schap voor kolen en staal. Een oplossing van de tegenwoor dige moeilijkheden zal op korte termijn tot stand komen, omdat anders nationale oplosingen kun nen ontstaan, die strijdig zijn met het EGKS-verdrag. Een bevredi gende oplossing kan volgens de minister niet worden gevonden in het afremmen van invoer van steenkool uit partnerlanden. In dien het normale overleg over de moeilijkheden op de kolenmarkt niet tot een bevredigende oplos sing leidt, hetgeen nog geenszins 'aststaat, is overleg op politiek niveau in de bijzondere raad van ministers mogelijk. De Nederlandse mijnen zijn door de opgeworpen restricties nog niet in verontrustende mate ge schaad, doch op de duur zou on ze concurrentiepositie wel worden aangetast.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1