79 Albert Heijn^ SPECULAAS KNAK WORST MAXWELL Poederkoffieo~EE~3tijdeiijk van f 2.05 voor 1.74 HM Vereniging van B. en S. ten onrechte betrokken bij kwestie toedeling wegen GRENSV0LK van een 'ueen thee Gesneden Hele worst ROOKWORST "M? 89 Aardbeienjam vruchten- 75 PUDDINGS JU 25 ERWTEN met wortelen49 89 BADZEEP STUKKEN VOOR Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 29 OKTOBER 1959 No. 18658 t.m. 31 October LITERBLIK FRANKFORTER *tf5ERT blik 6 stuks Heerlijk óók bil de warme maaltijd! 250 GRAM ZWAAR GELDERSE POT HEERLIJKE LITERBLIK Rozebotteljam Een boterham met deze jam per dag 4NO verschaft u dc nodige vitamine C per poe 4U Zuivere bijenhoning Nog zo'n vitaminen-bron. 71 En een dclicatessel per pot BI Boterhamkorrels Dit strooit nog eens uitl 250 gram Huishoudzeep Dubbel stuk Toiletpapier 4 rollen "Jl^r AH-Lucifers 2 pakken 3 Zuurkoolspek 250 *79 Bloedworst iso ,.>m 29 Rundvet PONDSbekor49 PONDSPAK GEMEENTERAAD ELLEMEET Vergoeding stormvloedschade vastgesteld De raad van Ellemeet kwam dinsdagmorgen in openbare verga dering bijeen onder voorzitterschap van wethouder J. M. Dalebout, wnd. burgemeester. Ingekomen zijn de notulen van de vergadering van het algemeen bestuur der Centrale Werkplaats Schouwen-Duiveland, van 17 sep tember jl. De heer R. Korsman geeft als vertegenwoordiger hierop nog toelichting. Door de ministers van Financiën, van Binnenlandse Zaken en van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid is de vergoeding in de kosten van het wederopbouwplan ingevol ge de stormvloedschade vastgesteld op f 70.527,99. De voorzitter legt aan de raad over de door de minister van Bin nenlandse Zaken toegezonden tekst van het ontwerp van wet tot ge meentelijke herindeling van het eiland Schouwen-Duiveland. Toe gelicht wordt, dat gehoor is gege ven aan het voorstel van de raad van Ellemeet om de westelijke grens van de te vormen gemeente Middenschouwen anders vast te stellen. Hierdoor wordt voorkomen, dat grote delen van het grondge bied van Ellemeet worden afge scheiden. In plaats van plm. 164 ha.' gaan thans slechts plm 67 ha. over naar de nieuwe gemeente Midden- schouwen. De wegen De voorzitter doet vervolgens mededeling van de op 21 oktober jl. gehouden vergadering met Ge deputeerde Staten van Zeeland, vertegenwoordigers der Herverka velingscommissie en het dagelijks bestuur van het Waterschap Schou wen-Duiveland, over de toewijzing in eigendom, beheer en onderhoud van wegen in het hei ✓erkavelings- blok Schouwen-Duiveland. De raad. is algemeen van oordeel, dat geheel ten onrechte bij de voor bereidende werkzaamheden crver deze toedeling de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen is ingeschakeld, daar het hier een aangelegenheid betreft, welke de gemeentebesturen aangaat. De le den der gemeentebesturen, welke geen lid zijn van voornoemde ver eniging zijn daardoor niet recht streeks op de hoogte van de voor bereidende besprekingen over de toedeling der wegen, terwijl de ge meente hierbij in belangrijke mate is geïnteresseerd wegens de finan ciële consequenties. Een viertal subsidieverzoeken wordt hierna op voorstel van b. en w .afgewezen. Besloten wordt om een bedrag van 5 ct. per inwoner te voteren ten behoeve van een geschenk voor de nieuwe prov. griffie van Zee land. Als vertegenwoordiger in het al gemeen bestuur der Zeeuwse Mu ziekschool wordt aangewezen wet houder J. H. de Jonge. Da aftredende leden der Com missie van Advies, bedoeld in de Woonruimtewet 1947, de heren: J. L. op de Brouw, A. van der Have, P. van Huizen, J. C. Linders en A. van de Stolpe, worden herbenoemd. Het ophalen van huisvuil De raad besluit het ophalen van het huisvuil in da gemeente te gun nen aan de laagste inschrijver A. Wesdorp alhier. Het maximum-krediet in reke ning-courant met de N.V. Bank voor Ned Gemeenten wordt voor 1960 wederom bepaald op f 40.000. Na voorlezing en toelichting van da posten wordt goedgekeurd de begroting voor I960 van het Bur gerlijk Armbestuur van Ellemeet. De gemeenterekening over 1957 wordt door de raad voorlopig vast gesteld als volgt: gewone dienst: inkomsten f 148.5'42,37, uitgaven f 151.884,61, nadalig saldo f3 342,24. Kapitaalsdienst: f710.582,09 inkom sten, uitgaven f 773.774,21, nadelig saldo f 63.192,12. In de rondvraag vestigt de heer Korsman er de aandacht op, dat bij het uitvoeren van herbestra- tingswerkzaamheden aan de Schelpweg door de Hervarkave- lingscommissie de molgoten niet zijn hersteld. De voorzitter zegt toe hierover contact te zullen opnemen. Nederlands vee voor Midden-Oosten ARNHEM, 27-10. De Verenigde Arabische Republiek heeft bij de in Zulphen gevestigde Gelders-Over ijsselse Coöperatie voor Slachtvee, Fokvee en Gebruiksvee een order geplaatst voor 1000 stuks rundvee, waaronder 800 tot 900 dragenda koeien. Dit Nederlandse stamboek vee zal het materiaal zijn voor de vorming van een eigen veestapel in de ontwikkelingsgebieden van da V.A.R. Een gedeelte zal raszuiver worden gehouden, een ander ge deelte zal worden gekruist met in lands vee. In novamber wordt het vee verscheept. Vorig jaar leverde dc G.O.C. 1500 stuks vee aan de V A.R. Makkumerwaard werd overstroomd LEEUWARDEN, 27-10. Tenge- volga van de opstuwing van het IJsselmeerwater door de zuidwes terstorm is vanmorgen de 150 hec tare grote Makkumerwaard voor de IJsselmeerkust overstroomd. Het water sloeg in grote golven over de zomerkaden heen, die rond da als wei- en hooiland in gebruik zijn de waard ligt. Het was niet de eer ste keer, dat dit buitendijkse land overstroomd werd, maar nog nooit steeg het water zo hoog als van daag. Boeren,, die schapen en jongvee op da Makkumerwaard hadden gra zen, hebben dit in de vroege mor gen met veel moeite in veiligheid gebracht. In zeer korte tijd was de waard veranderd in een wild schui mende watermassa. 's-GRAVENHAGE. In ons land vertoeft thans een uit vier perso nen bestaande Egyptische missie, onder leiding van dr. Tawfik Ra- gab, professor aan de landbouw kundige faculteit van de universi teit van Cairo. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepbaar: P. Bons, vicaris te Limmen. Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Breukelen: P. P. Sarabar, Abcoude. Beroepen te Borculo: W. v. d. Ven, Zaandijk; te Opheusden: J. Bakker, Giessendam. Aangenomen naar Ochten (Geld.) (toez.): J. G. v. d. Vlist, kand. te Bergambacht; naar Sydney (Aus tralië) (Ned. gem.) (2e pred.pl.): C. Uden, Stevensweert-Maasbracht. Bedankt voor Wijk bij Heusden: H. N. van Hensbergen, Renkum; voor Vancouver (Canada): J. Veen, pred. 'bijz. werkzaamh., Den Helder; voor de ben tot pred.voorg. van de Ver. v. Vrijz. Herv. te Kampen: R. K. de Jong, Oosterlittens. FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS Zo bleef Peter Beeren in het huis van de boswachter, terwijl de be woners daarvan zich allerlei vra gen stelden. Hoe was hij in het ven terecht gekomen? Waarom zou hij na zoveel jaren weer naar deze om geving zijn teruggekomen? Peter Beeren was de enige, die deze vra gen zou kunnen beantwoorden, maar hij had ëeen enkel besef van wat er met en rondom hem gaande was. Zware koorts doorwoedde z'n lichaam. Maar toen de avond viel was hij niet gestorven, zoals de dokter voorspeld had. In plaats daarvan lag hij te ijlen en soms maakte z'n zwakke lichaam hevige bewegingen als wilde hij van het bed opspringen. Met zonderlinge brokstukken en flarden onthulde hij in zijn ijlkoorts het losbandige leven, dat hij had geleid Maar ook oude wraakgevoelens kwamen bo ven. „Heks", schreeuwde hij". „Jij hebt me van huis verdreven! Jij en die groenjas van je. Ga weg of ik sla je dood!" Toen in de volgende dagen steeds duidelijker werd, dat Peter Beeren aan het terugkrabbelen was van de rand van het graf, en de dokter verklaarde het niet te kunnen be grijpen, maakte zich een gevoel van beklemming van Dorus cn Lena meester, omdat zij van de tegen woordigheid van een levende Pe ter Beeren weinig goeds te ver wachten hadden. Veertien dagen lang bleef er nog onzekerheid, maar toen was alle gevaar voor een in storting van do zieke geweken. Lena van Dorenkamp stond toe vallig peinzend bij z'n ziekbed, toen Peter Beeren voor de eerste maal sinds zijn terugkeer in het huis bij vol bewustzijn de ogen opsloeg. Zij rilde en haar handen vielen krach teloos omlaag. Maar de zieke zei niets. Met grote verbaasde ogen zag hij om zich heen, totdat zijn blik op haar viel Hij staarde haar strak aan, alsof hij naar een herinnering zocht. Toen herkende hij haar. „Heks", zei hij zacht, met een vrij moedig lachje op zijn gezicht. De vrouw schrok. Zou hij niets verge ten willen en haatdragend blijven? Maar zij mocht hem niet afstoten en opnieuw verbitteren. Ze ver schikte z'n hoofdkussen en terwijl ze daarmee bezig was, zoekend naar een woord, dat bevrijdend kon wer ken, zocht hij tastend haar hand en zuchtte: „Wat ben ik ziek geweest, heb dankt" Lena van Dorenkamp voelde zich blij verrast door dit dankwoord. Zou zich toch een om mekeer voltrokken hebben? Ze wenkte de kleine Annemarie, die in de deuropening stond, naderbij te komen om de zieke een hand te geven. „Is dat je kind?" vroeg Peter Beeren. „Ja, het mijne en van Dorus!" De uitwerking van het noemen van die naam was ontgoochelend. Het gelaat van Peter Beeren ver strakte en hij zei niets meer. Niet lang daarna sloot hij de ogen en viel zwaar ademend in slaap. Toen Dorus van Dorenkamp 's avonds thuis kwam sliep Peter Beeren nog, zijn genezing tegemoet. Lena vertelde het hem. „Wat nu?" vroeg ze. Hij haalde z'n schou ders op, toen zei hij aarzelend: .Bidden, dat alles goed mag gaan!" Het duurde lang voor dat Peter Beeren voor het huis op 'n stoel kon zitten. De ziekte had hem hard aangepakt. Hij was mager gewor den en z'n ruw uiterlijk was ver zacht. Hij scheen in de sta<3 ook fijnere manieren geleerd te hebben en kon .het wonderlijk goed vinden met de kleine Annemarie. Men hoopte, dat er stilaan een ander en beter mens uit hem naar voren zou komen, ofschoon Dorus van Doren kamp er nog altijd sterk aan twij felde. Hij had naspeuringen gedaan naar h'et leven, dat Peter in de voorbije jaren geleid had om mo gelijk tot een antwoord te komen op de vraag, wat hem naar Wald- kerk had doen terugkeren. En het resultaat was niet bemoedigend ge weest. Van het geld, dat hij mee van huis had gekregen, toen hij wegging, was niets meer over. En vermoedelijk was hij met geen an der doel gekomen, dan om opnieuw geld af te persen. Op zijn tocht was hij waarschijnlijk dronken bij het ven neergevallen. Lena had meer vertrouwen en zij vond het jamme2*, dat haar man zijn vroegere pleegbroer zoveel mo gelijk uit de weg ging. Dat zette opnieuw kwaad bloed en deed de oude haat weer opvlammen. Ze zag het aan de blikken, die Peter Bee ren haar man nawierp als hij naar z'n werk in het bos vertrok. Lang zamerhand begon ze zich steeds meer zorg te maken, dat het tus sen beide mannen tot een felle uit barsting zou komen en zag ze er op toe, dat daarvoor zo weinig moge lijk aanleiding zou zijn. Maar het leven was zwaar en drukkend op die manier. En Peter Beeren maak te in het geheel geen aanstalten om de woning te verlaten. Het was zo mer geworden en hij was in zoverre weer hersteld, dat hij z'n wande lingen tot het dorp kon uitstekken. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 9