Steunzolen PHILISHAVE MORRIS PIJPEN Reinigingsrechten te Haamstede worden verhoogd tot acht gulden per emmer HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK Fa. W. Gilijamse van deze vrolijke eierdopjes met bijpassende lepeltjes extra voordelig bij OXO super bouillonblokken Heden overleed, zacht en kalm, onze lieve, zorgzame man, vader, behuwd- en grootvader JAN PRINCE in de ouderdom van ruim 71 jaar Zijn diep bedroefde vrouw en kinderen: Serooskerke, 27 oktober '59 J. PRINCE-BERREVOETS Zonnemaire: A. W. VAN FELIUS- PRINCE G. C. VAN FELIUS JANNY en RIA Serooskerke: J. C. A. PRINCE en verloofde Maandag 26 oktober over leed te Scharend ij ke, onze zuster, schoonzuster en tante J. L. VAN BLOOIS-BEIJE op de leeftijd van ruim 83 jaar Namens de familie: W. J. v. NIEUWENHUIJZE- BEIJE Oosterland, 26 oktober 1959 dagelijks aan te meten jSmaUegange'ó VOETVERZORGING Inderdaad het meest verkochte droogscheerapparaat ter wereld Niet alleen voor levering, doch ook voor vakkundige reparatie kunt u bij ons terecht Erkende Philishave-seroice Technisch Bureau A. D. van den Berge Zevenhuisstraat 6 Telefoon 2962 Zierikzee Gevestigd in 2200 postkantoren Rente 3 °/o Tot f 10.000,- rentegevend Bovendien: u kunt er practisch altijd terecht, zolang 't kantoor geopend is - dus ookni drieën! /Z\ ev tic#. Te koop aangeboden: Frontstuur BESTELWAGEN - 1957 1000 kg. laadvermogen extra zijdeur kachel enz. Automobielbedrijf Renesse, tel. 01116-370 „Een lekker bakje troost" in een ommezien „gezet". Een koffiekan die dit presteert, Draagt een MELITTA-etiket Voor de Westhoek: ,Het Geschenkenhuis' GOUDZWAARD - Haamstede Leespypen Shagpijpjes Doorrokers Sigarenpijpjes Sigarenknippers Tabakszakken Sigarettenpü p jes met gezondheidsfilter Doosjes losse filters Sigarettenkokers Shagdoosjes Sigaretten klapdozen Aanstekers Tafelaanstekers Aanstekerbenzine Vuursteentjes Pijpreinigers Sigarettenstandaards (koper en nikkel) Rookstellen Asbakken L. C. HOOGERHUIS RENESSE DOE HET ZO: vraag uw winkelier de deelname- enveloppe. Sluit 20 Oxo merkjes in (op elk blok vindt u er 2!) met 10 postzegels van 12 cent, en lees verder aandachtig onze aanwij zingen. Verzenden aan: Nederlandse Oxo Maatschappij N.V. Postbus 988 Rotterdam Geef uw soepen en sausen de volle kracht en de lekkere smaak van prima rundvlees met Oxo super bouillonblokken enwordt binnen een paar dagen 6 vrolijke eierdopjes met bijpassende lepeltjes rijker; kleuren: rood, geel, blauw, grijs, zwart en groen. O&Q SUPER BOUILLONBLOKKEN prijs per blok voor I liter 15 cf. Plan voor bouw gymnastieklokaal Huur van Oostenrijkse woningen gaat omhoog Maandag 26 oktober kwam de ge meenteraad onder voorzitterschap! van burgemeester Jhr. Röell in openbare vergadering bijeen. Afwe zig met kennisgeving de heer C. A. van Oord. Na opening van de vergadering wenst de voorzitter de heer M. Evertse van harte geluk met zijn algeheel herstel van een hem over komen ongeval. Bij de ingekomen stukken wordt mededeling gedaan van verkregen machtiging van G.S. voor het op maken van een plan voor de bouw van een gymnastieklokaal. Deze machtiging, aldus de mededeling van G.S., houdt echter niet in dat ook voor de bouw toestemming zal worden verkregen. De heer C. Verton informeerde of in het aangeboden ontwerp van wet tot samenvoeging van de ga- meenten op Schouwen-Duiveland rekening is gehouden met de wens van de Bond van Gemeente-ambte naren met betrekking tot de positie van de betreffende ambtenaren. De voorzitter zal dit nader onderzoe ken. Op een daartoe gedaan verzoek en op voorstel van b. en w. wordt besloten een tegemoetkoming te verlenen in gevolge art. 13 der L O. wet voor een bezoek van een lagere school te Zierikzee, aan: J. Kosten, J. v. d. Sluys en J. Slager. Op voorstel van b. en w. wordt een wijziging aangebracht in het op 25 mei jl. genomen raadsbesluit tot verkoop aan de heer A. J. Gili jamse, hetwelk moet zijn aan de heren A. J. Gilijamse en P. M. van Dalsen. Op voorstel van b. en w. wordt besloten per 1 januari 1960 met de Coöp. Boerenleenbank te Haamste de een rekening-courant-overeen komst aan te gaan groot f 50.000, debetrente 1 pet. boven het primes- se-disconto van de Bank Neder landse Gemeenten met een mini mum van 4 pet., en creditrente 1 pet. per jaar. Eveneens wordt per 1 januari 1960 verlengd de bij de Bank van Nederlandse Gemeenten aangegane rekening-courant-over eenkomst tot een bedrag van f 100.000. Een verzoek van de Z.V.U. te Zierikzee om een bijdrage van 3 cent per inwoner beschikbaar te stellen voor jeugdtoneel, wordt gunstig beschikt, waarbij de heer H. v. d. Meij aangetekend wil zien dat hij hieraan zijn stem niet kan geven. Op een verzoek van het hoofd der openbare lagere school om ten behoeve van het muziekonderwijs op school een radio met pick-up beschikbaar te stellen, wordt in principe gunstig beslist. Een door b. en w. aangeboden voorstel tot verpachting van gron den aan J. J. Goudzwaard wordt m.a.st. vastgesteld. Voetpad Burgh-Haamstede Van G.S. is bericht ontvangen dat zal worden overgegaan tot aan leg van een voetpad op de voorma lige trambaan langs de Weststraat en Burghseweg, tussen de gemeen ten Haamstede en Burgh Op voor stel van b. en w. wordt besloten in deze kosten de gebruikelijke 25 pet. bijdrage te verlenen. Een vraag van de heer Evertse of ook de sloot ter plaatse zal worden gedempt, zal nader worden onderzocht. Verhoging reinigingsrechten Komt in behandeling een voor stel van b. en w. om de reinigings rechten te verhogen van f 5 op f 8 per emmer per jaar. Het tekort op deze dienst bedraagt thans f 1500. Hoewel het thans door middel van een open auto ophalen van het huisvuil geen ideale dienst is, zijn b. en w. genoodzaakt met dit voor stel te komen, mede gelet op het grote tekort op de gemeentebegro ting I960, wat door middel van en kele belastingheffingen weggewerkt moet worden. De plannen om in de toekomst ook tot ophaling van huisvuil met een roltrommelauto te geraken blijven echter bestaan, hoewel de kosten dan zeker nog hoger zullen worden. De heer Ver ton acht het juiste moment om met deze verhoging te komen niet goed gekozen; hoewel de kosten hoger worden, zal de service niet beter worden. De voorzitter merkt op dat in andere gemeenten op het eiland de lasten hoger liggen; in de ge meente Burgh wordt ook iji per emmer betaald. De heer Slager merkt op dat deze verhoging van kosten misschien onsympathiek aandoet, doch dat het niet anders kan. De heer Verton informeert of de zomerhuizen ook onder deze re geling vallen, welke vraag de voor zitter bevestigend beantwoordt. De voorgestelde verhoging van kosten lot f 8 per emmer per jaar wordt hierna z.h.st. vastgesteld. De brandverzekeringsbelasting In behandeling komt vervolgens een voorstel van b. en w. tot in voering van een brandverzkerings- belasting. B. en w. stellen voor deze belasting te heffen tot 6 pet. van de huurwaarde kadastraal van de gebouwde eigendommen. De kosten brandweer bedragen jaarlijks voor de gemeente Haamstede ruim f 5000 waar tegenover geen ontvangsten staan. De opbrengst van genoemde belasting wordt geraamd op f4200 per jaar. Bij de Regionale Brand weer bestaan plannen om over te gaan tot de aankoop van een hoge- druk-nevelspuit, binnen het raam van de thans vastgestelde bijdrage per inwoner uit de aangesloten kring. De heer Verton informeert of het mogelijk is deze belasting ook te heffen van woeste gronden, omdat veel kosten gemaakt zijn voor de vele duin- en polderbran- den, welke dit jaar zijn voorgeko men De voorzitter zegt dat in on derzoek is de mogelijkheid om de gemaakte kosten van brandbestrij ding te verhalen, indien van schuld! bij brand sprake is. De door b. en w. aangeboden verordening wordt hierna z.h.st. vastgesteld. In behandeling komt een voor stel tot verhoging van de huur van de Oostenrijkse woningen alhier, welke als zomerwoning zijn ver huurd, mede naar aanleiding van een wens van G.S. deze huren te verhogen. Thans bedragen deze hu ren voor de drie typen woningen respectievelijk f 575, f 600 en f 625 per jaar inclusief woonforensenbs- lasting. Voorgesteld wordt deze hu ren vast te stellen op deze bedra gen zonder woonforensenbelasting. De meerdere ontvangst zal dan be dragen ruim f 2500. Deze bedragen gelden voor de natuurlijke perso nen, terwijl voor rechtspersonen de huren respectievelijk worden voorgesteld op f 661,15, f 690 en f 718,75. Het voorstel van b. en w. wordt z h.st. aangenomen. Na enige bespreking wordt een huurregle- ment vastgesteld voor de perma nent verhuurde zomerwoningen en voor de als zomerwoning verhuur de woningen. De gemeentebegroting voor het dienstjaar 1960 wordt hierna aan geboden met een klein bedrag voor onvoorziene uitgaven, dank zij de geraamde hogere opbrengsten van de hierboven vermelde belastingen. Naar aanleiding van een adres van de heer C. Verton aan b. en w. deelt de voorzitter mede dat het collage van b. en w. zeker bij voor komende gevallen van vervreem ding van gemeentegrond de raad een nauwkeurige omschrijving van de voorstellen zal doen toekomen; wat betreft het niet voldoen hier aan in de vergadering van 7 sept. jl. is de voorzitter het niet geheel eens met de heer Verton Voor deze vergadering waren de betreffende stukken in portefeuille en lagen deze ter inzage voor de raadsleden. De heer Verton had alle door hem gewenste inlichtingen kunnen krij gen. Misschien is een en ander te snel „onder de hamer" doorgegaan. Wat betreft het overleggen van een lijst van gronden, welke voor uit gifte in erfpacht in aanmerking komen, zegt de voorzitter toe deze zeker te willen verstrekken, doch dat hieraan een droevige kant zit omdat de gemeente zeer weinig gronden heeft. Betreffende het punt van de continuïteit van de plaatselijke aannemers, zegt de heer Verton dat hij met „plaatse lijk" niet alleen de aannemers uit Haamstede bedoelt, doch een rui mere omgeving, met name ook Burgh. De voorzitter zegt dat hij juist in de eerste plaats de plaatse lijke aannemers wil beschouwen in het belang van de werkgelegen heid Wat betreft de uitgifte van grond in erfpacht aan A. J. Gili jamse en een bezwaarschrift hier tegen van C. A. Prince, wordt voor lezing gedaan van een ter zake verzonden schrijven aan Ged. Sta ten. Nadere beslissing van G S. te dezer zake zal worden afgewacht. Wyziging politicverordening Enkele wijzigingen van de Alge mene Politieverordening worden op voorstel van b. en w. aange bracht, nl. een verbod tot het heb ben van gokautomaten, het gebrui ken van drijfmiddelen aan het strand en een verplichting tot op gaven van inlichtingen i.v.m. de vreemdelingenstatistiek. Tot leden van de Commissie Woonruimte wet 1947 worden her benoemd de heren: C. A. Prince, P. Slager, J. C. den Boer, L. Hanse en C. J. v. d. Maas en tot plaatsver vangende leden: J. van Waveren, L. v. d. Velde, A. J Gilijamse, M. O. Hanse en C. A. Hartog. Aan het Bouwbureau Giljam te Ellemeet wordt vergunning ver leend tot de aanleg van een weg tussen de Torendreef en de Strand weg, genaamd de Violenweg. De voorzitter deelt hierna mede dat de thans te Veere gestationeer de reddingsboot „De Blankenheim" na afsluiting van het Veeregat naar Burghsluis komt. Voor de vaste be manning van deze boot zal een tweetal woningen gebouwd moeten worden; bouwvolume hiervoor is reeds aangevraagd. De heer C. Verton geeft in over weging in het smalle gedeelte van de Noordstraat een stopverbod in te stellen. De voorzitter deelt mede dat plannen bestaan tot verbreding van deze straat; indien dit onver hoopt niet mocht doorgaan, zal ze ker met het verzoek van de heer Verton rekening worden gehouden. De heer van der Meij vraagt be tere tijdsaanduiding van de toren klok. Dit za 1de aandacht van b. en w. hebben. DE GOUDEN COBRA 95. Hoger en hoger klimt de onbarmhartig zengende zon naar het Zenith. Door de hete zandzee zwoegen vier mensen, vier kleine stippen, als verloren in de oneindige verschroeide vlakte. Zwijgend, de verdroogde lippen opeengeperst, sjokken Aram, Ambre en Otto verder in het spoor van Ares, die enkele honderden meters voor hen uitloopt. Aram voelt de hitte van de zandbodem door zijn schoenzolen heenbranden, de glooiende heuvels aan de horizon schijnen te trillen in de opstijgende zinderende lucht Dan, met een flauwe zucht, zakt Ambre in elkaar. Haastig knielt Aram naast haar neer en laat de kruik van zijn rug glijden. „De laatste druppels", zegt hij dof, als hij een dun straaltje water tussen de verdroogde lippen van het meisje giet „Kijk! Die schurk!" klinkt naast hen de schorre stem van Otto. Aram kijkt op en ziet hoe Ares, die het neervallen van Ambre be merkt schijnt te hebben, een van zijn kruiken aan de mond zet en drinkt met volle teugen. „De ellendeling!" bijt Aram. Een felle haat slaat door hem heen en tot het uiterste getart springt hij op en snelt op Ares toe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 6