PANG is alleen RANG als er PANG staat DE QAULLE TREEDT OP Snuif en wrijf WAT mm SNAAKGENOT! STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 29 OKTOBER 1959 No. 18658 Veranderingen van accent Parijs is in de afgelopen dagen in opschudding geweest door het bericht over de aanslag op de ge wezen linkse minister Mitterand en het complot, dat daar achter zou steken. Nu moeten we de twee gevallen wel scheiden. Wat het complot aangaat is het vrij zeker, dat er een samenzwering is gesmeed, maar dat de regering zo snel heeft gerea geerd, dat die in de kiem is ge smoord. Dat is dus anders dan in de vierde republiek, die zich in mei 1958 heeft laten overrompelen Nu degenen, die aan die beweging heb ben deelgenomen, ten dele zelf in de regering zitten, weten zij te goed' welke gevaren er schuilen voor hen zelf, indien zij op hun beurt zou den worden overvallen. En het le ger dat in mei 1958 zo gemakkelijk viel mee te slepen, zal thans niet zo snel tot rebellie komen, omdat het wel geneigd is te geloven, dat de meerderheid van de bevolking achter de Gaulle staat. De aanslag op Mitterand behoeft echter geen deel te hebben uitge maakt van het complot. In Frank rijk komen nu helaas vele overval len en schietpartijen voor. En hoe wel daarbij meestal Algerijnen be trokken zijn, kan de terreur zich zeer wel uitbreiden tot een gehei me strijd van Fransen onderling. Geheimzinnige aanslag Toen de aanslag op Mitterand werd gepleegd, bleef er veel in het duister. De ex-minister zelf had zich, toen hij 2ich achtervolgd zag, wel kunnen redden dooc. op een drukke boulevard te blijven rijden en te stoppen bij een politiebureau. Waarom volgde hij een zo stille straat, waar hij de auto verliet en vluchtte in een park? Zijn auto werd doorzeefd, hij zelf bleef on gedeerd. Men weet dat toen een rechtse extremist, een soort fas cist, zich heeft aangemeld om te vertellen dat hij in overleg met Mitterand een schijn-aanslag had gepleegd. Toen rezen er weer al lerlei vragen. Waarom zou de ex- minister zich schijnbaar hebben la ten volgen en aanvallen door een politieke tegenstander? Tijdens het weekeinde volgde er weer een nieuwe lezingde fascist zou opdracht hebben gekregen om Mitterand te doden, doch daarvoor zijn teruggedeinsd. Hij zou naar de politicus zijn gegaan om te waar schuwen, maar hebben verklaard dat hij wel de opdracht moest uit voeren om niet op zijn beurt we gens verraad te worden doodge schoten. Toen kwam - volgens deze lezing - een vergelijk tot stand. De fascist zou de aanslag plegen, doch Mitterand zou zorgen, dan niet meer in de auto te zitten. Natuur lijk rijzen nieuwe problemen. Welk belang had de ex-minister er bij, een tegenstander zo terwille te zijn? Waarom heeft de fascist later alles onthuld, als zijn eigen leven gèvaar liep? Trouwens de man hield lang vol, dat Mitterand graag wilde dat er moord en brand zou worden ge schreeuwd over hét terroristisch gevaar, en dat hij daarom de aan slag had gefingeerd. In dat geval is de duisternis niet weggevaagd. Want waarom zou die fascist zijn eigen beweging in discrediet bren gen? Wat de hele affaire aantoont is wel, dat er veel rot is in het poli tieke leven in Frankrijk, want de gissingen en onthullingen hebben nog veel meer vreemd gedoe aan het licht gebracht. Politieke kam Al deze sensationele verhalen hebben bijna de aandacht afgeleid van wezenlijke politieke schokken. Zo is bevestigd dat d? Gaulle de Sowjét-premier Chroesjtsjef heeft uitgenodigd naar Parijs te komen. Daarmee stelt de Franse president zich op één lijn met Eisenhower, die ook de Rus bij zich thuis zag komen, terwijl de Brit MacMillan naar Moskou moest gaan. (Men vergete echter niet dat Chroesjtsjef en Boelganin al veel eerder in En geland op bezoek waren geweest). Wat de Franse en de Russische sterke mannen met elkaar zullen bespreken, is niet bekend. Maar ze ker zal de Gaulle van de Russen eisen, dat zij niet tegen de Fransen stoken in Algerije en noord-Afrika. De Franse president zal vragen, of Moskou in noord-Afrika liever de Amerikanen ziet dan de Fransen? Of hij Frankrijk wil laten verzwak ken ten voordele van het prestige van west-Duitsland? Pas indien de Sowjet-premier antwoorden geeft die de Gaulle bevredigen en als in Ver. Naties de Russen zich ont houden van anti-Franse actie, dan wil Frankrijk instemmen met een topconferentie. En die zou niet voor het voorjaar van 1960 plaats kun nen vinden. Tragedie van verwarringen Nu heeft niemand bezwaar tegen een gesprek tussen de Gaulle en Chroesjtsjef, maar velen wel tegen het zo ver verschuiven van de top conferentie. Bovendien verlangt de Gaulle, dat over de politiek in heel Azië een soort overeenstemming moet zijn bereikt, voordat hij met Eisenhower, MacMillan en Chroesj tsjef wil samenkomen. De V.S. en Engeland waren van plan, allereerst te praten over een akkoord inzake Berlijn. Werd dit bereikt,, dan zou men op een latere bijeenkomst andere onderwerpen kunnen aansnijden. Nu acht de Gaulle echter Berlijn niet zo be langrijk, wel Algerije en Azië. De Westduitse kanselier Adenauer heeft de verwarring vergroot door te zeggen dat volgens hem op een topconferentie niet over Berlijn, maar over de ontwapening moest worden, gepraat. In Berlijn behoor de de zaak te blijven zoals zij is. Is het wonder dat Eisenhower zeide, dat hij nu zo gauw mogelijk een be spreking wilde met MacMillan, de Gaulle en Adenauer? In het westen is de verdeeldheid weer even groot als voordat Eisen hower naar Europa kwam. Gedeelte Rijksweg 13 in gebruik ROTTERDAM, 27-10. Staande op een podium, dat op rijksweg der tien stond, regen en storm trotse rend, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Kort hals, vanmorgen het gedeelte Dclft- Overschie van de weg 's-Graven- hage-Rotterdam (rijksweg 13) weer voor het verkeer opengesteld. Hij deed dit door op een knop te druk ken, waardoor een sirene ging loei en. Dit was weer het teken voor al het rijdende materieel van de aan nemer, dat deze aan weerszijden van het viaduct Doenkadé op de rijksweg had opgesteld, de rijba nen vrij te maken. Nadat nog do minister eigenhandig een verbods bord had weggehaald kon het ge motoriseerde verkeer zich weer over do weg ontfermen. Na enkele uren hard werken was gevaar bezworen (Van onze redakteur) ZIERIKZEE, 27-10. De zuidwes terstorm van deze week heeft vat gekregen op de buitenste zeewering westelijk van de veerhaven „De Val". In de met beton volgewassen glooiing werd een zevental gaten geslagen van verschillende grootte. De zwaarste aantasting had een op pervlakte van 70 m2. Kantonniers van het waterschap „Schouwen-Duiveland" ontdekten in de middagurende schade, die de zeewering had opgelopen. Na de melding werden maatregelen ge troffen om de aantasting te be zweren. Personeel van de firma de Oude en de Jonge werd gerequireërd, terwijl ook een vijf en twintig per sonen, deel uitmakend van het dijk- leger, werden opgeroepen. De aan tastingen bestonden uit scheuren in de met beton volgestreken glooiing, waardoor het water vat bleek te hebben gekregen op de basaltblokken, die wegspoelden en in zee verdwenen. De geslagen ga ten werden afgepaald met palissa den, waarachter stortsteen werd neergelaten. Rond negen uur 's avonds namen wij een kijkje bij de aangetaste plekken. De kantonnier de heer A. de Bruijne, had er met anderen - al heel wat wachtuurtjes op zitten op de stormomhuilde dijk, die bo vendien telkens door felle regen vlagen werd geranseld. Hij vertelde dat een flinke hoe veelheid materiaal uit het dijkma- gazijn voor de beteugeling van de aantastingen werd gebruikt. Te zij ner tijd zullen - na het noodh'erstel - uiteraard uitgebreider voorzie ningen nodig zijn. Een uur of drie voor hoog water was voorlopig het gevaar evenwel bezegeld en juist in Ingezonden mededeling Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met HELMOND. De burgemeester van Helmond, dr. J. C. N. Sweens heeft tijdens een in Helmond gehouden officiële ontvangst van de deelne mers aan de jaarlijkse textieljaar- beursexcursie gepleit voor een spoedige oprichting van een textiel- vakschool in Helmond. AMSTERDAM. Hare Majesteit de Koningin is voornemens om op zaterdag 14 november a.s. in het Instituut voor de Tropen te Am sterdam de middagbijeenkomst in verband met de officiële herden king van het 175-jarig bestaan van de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen bij te wonen. Ingezonden mededeling Zó gebruikt men HEINZ TOMATO KETeHUP: De fles op tafel en een flinke portie op het bord n In de V.S. wordt elke minuut een poging tot zelfmoord gedaan en 60 a 70 keer per dag heeft een der gelijke poging succes, zo weet het weekblad „Newsweek" te melden Volgens de officiële cijfers maken jaarlijks 20.000 mensen een einde aan hun leven en zelfmoord is een van de voornaamste doodsoorzaken. Het blad zegt dat San Francisco het hoogste percentage zelfmoorden heeft van de V.S. en dat zelfmoord bij mannen vier maal zo vaak voor komt als bij vrouwen. In de wijngaarden van Oppenheim in Hessen, Duitsland, springt men volgens een oude traditie vrolijk, zij het enigszins ruw, met bezoekers en bezoeksters om. Onder het zingen van een schallend lied tillen de wijnbouwers hun gasten aan armen en benen op om hen vervolgens enkele malen vrij onzacht neer te zetten op een stuk doek waaronder een tros druiven is verborgen. Als het slachtoffer „nattigheid voelt" is het spel afgelopen. - De foto toont deze schilderachtige uitbeelding van „Wein, Weib und Gesang" ZEELAND HELPT DE NOODGEBIEDEN De stand van de door de Gewes telijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap ingestelde hulp actie voor de noodgebieden was dinsdag jl. als volgt. In natura: 1623 ton bietenkoppen en blad, 517 ton stro, 48 ton hooi, 75 ton voederaardappelen. In geld waren bijdragen ontvan gen tot een totaalbedrag van rond f 85.000. Met de giften in natura meege rekend is thans voor een gelds waarde van meer dan 1 Vz ton bin nen. Verder is logies aangeboden voor 130 stuks jongvee. DEIL. Op de rijksweg Rotterdam- Meteren is onder de gemeente Deil (Gld een verkeersongeluk gebeurd waarbij de 30-jarige heer G. Heil- koop uit Hardinxveld-Giessendam het leven heeft verloren. Twee arbeiders gedood bij val van 35 meter SPIJKENISSE, 28-10. Op het Esso-terrein in het Botlekgebied in Spijkenisse zijn vanmorgen de 21- jarige A. Wolters en de 22-jarige P. de Vries, beiden uit Rotterdam, tijdens hun werk om het leven ge komen. Ze waren bezig aan de bouw van een 35 meter hoge schoorsteen. Het ongeluk gebeurde, toen de arbei ders enkele gereedschappen in een emmer, die aan een takel wes be vestigd, moesten deponeren. Plot seling vielen beide arbeiders, die op een hoogte van twee en dertig en een halve meter stonden door de schoorsteen naar beneden. Bei de slachtoffers waren ongehuwd. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. In het R.K. ziekenhuis te Hengelo (O.) is de 19-jarige dienstplichtig soldaat G. B. H. Ensink uit Ambt Delden (O overleden. E. behoorde tot de 647- ste wei-ktroepencompagnie van het regiment Intendancetroepen uit Velzen en was zaterdagmorgen tij dens zijn verlof onder Ambt Del den met een personenauto in een sloot terecht gekomen. •s-GRAVENHAGE. In de Koning Willem Il-kazerne te 's-Hertogen- bosch is bij het begin van een gym nastiekoefening de 19-jarige onge huwde dienstplichtige soldaat A. F. Swets uit Hardinxveld-Giessendam onwel geworden, in elkaar gezakt en ter plaatse overle'den S. was in gedeeld bij het depot Genietroepen te 's-Hertogenbosch. HILVERSUM. In de Rooms Ka tholieke Verpleging te Hilversum is de 75-jarige heer W. Jacobs uit Hilversum overleden, die maan dagmorgen de Larenseweg te Hil versum per rijwiel wilde overste ken en toen werd aangereden door een personenauto. Deze auto werd bestuurd door de 46-jarige heer N. J. van der B. uit Laren. Met een schedelbasisfractuur moest J. in het ziekenhuis worden opgenomen. LEEUWARDEN. Onder de leer lingen van 22 Friese scholen zal een enquête worden ingesteld naar de rookgewoonten met het doel voor lichting te geven over de relatie „roken-longkanker". Het onder zoek gaat uit van de „Stichting Friesland voor Maatschappelijk Werk". Ingezonden mededeling JLUJUJUUUJUUUJUjUJUUUJUXUJUUJUUJUJUUJUUUUUUU.UJU.^ um (g Rang Crème de Cacao 22 ct per rol WEKELIJKSE WERELDSCHOUW De zuidwesterstonn sloeg aantal gaten in dijkglooiing bij veerhaven „De Val" verband met gedane stormmeldin- gen werd de dijk 's nachts nog wat in de gaten gehouden. De storm kwam gelukkig echter niet meer opzetten, zodat een en ander met een sisser afliep. ZIERIKZEE Afdeling Schouwen Ned. Bond van Plattelandsvrouwen „Spanningen en ontspanningen in het menselijk leven" is de titel van een causerie, die de heer M. Knoop, docent aan de Tropische Landbouwhogeschool te Deventer, hoopt te houden op een vrijdag 30 oktober a s. te houden vergadering van de afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Woensdag 28 oktober maakte een aantal leden een excursie naar de tentoonstelling: „Ook de boerderij verandert" in het Bouwcentrum te Rotterdam. Inmiddels is ook het winterpro- gramma vastgesteld. Op 18 novem ber zullen enkele films worden vertoond van de Ned. Heide Maat schappij. In december vindt een kerstviering plaats. Op 13 januari wordt een lezing gehouden (in sa menwerking met de afdeling Dui velend) door het bekende echtpaar Boesman. In februari wordt de voorjaarsvergadering gehouden, terwijl op 30 maart mej. Hoeken dijk komt spreken over het onder werp: „Vrouwen in donker Am sterdam". BRUINISSS Instuif en bibliotheek van start In het Ned. Herv. Verenigings gebouw zijn ook de winterwerk- zaamheden weer begonnen, zoals die resulteren in het instuifwerk en in de bibliotheek. Het instuifwerk wordt als ge woonlijk 's zaterdagsavonds gehou den en de bibliotheek zet 's zater dagsmiddags zijn deuren open. Niet minder dan 60 nieuwe boeken zijn aan de toch al ruim voorziene ver zameling toegevoegd en zo kan op nieuw worden geconstateerd dat er voor „elck wat wils" te vinden is. Jaarvergadering P.v.d.A. De afdeling Bruinisse van de Partij van de Arbeid hield vorige week haar jaarvergadering in „Het Centrum", onder leiding van de voorzitter, de heer L. E. van Pope- ring, die zijn tevredenheid uitsprak over de goede opkomst. Het bestuur werd samengesteld als volgt: L. E. van Popering, voor zitter; Jst. de Jonge, secr.; L. Bal, penningm.; J. de Schipper en A. Lock, leden. De heer Jst. de Jonge werd af gevaardigd naar het van 12 tot 14 november 1959 te houden congres te Amsterdam. De ontvangsten habden bedragen f 694,40, de uitgaven f 636,29, zodat de rekening sloot met een batig saldo van f 58,11. Er waren in 1959 18 nieuwe leden toegetreden. Door wethouder van den Berg werd een uitvoerige uiteenzetting gegeven van zijn beleid tijdens zijn functie als loco-burgemeester en van zijn houding daarna. De voor zitter kon naar aanleiding van een en ander in zijn slotwoord spreken van een succesvolle avond. De Saoedi-Arabische radio-om roep meldde, dat door een in Jedda gehouden conferentie van de Ara bische Liga een voorstel werd aan genomen tot het aanleggen van een 2.000 km. lange oliepijpleiding, die de olievelden van Irak. Koeweit en Saoedi-Arabië zal verbinden met de Syrische en Libanese havens aan de Middellandse zee. De leiding zal Arabisch eigendom blijven. Ingezonden mededeling iktd Bolletje,'* de échte eierbeschuit

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5