Te Zierikzee zullen twintig woningwetwoningen worden gebouwd Dubbel lekker dubbel krachtig! MET PRÉ WASSEN BETEKENT PRETTIGER WASSEN Steeds meer huisvrouwen weten 't: Pré is ideaal» want pfÓ wast alleen. pré Is goed voor élke was, Ja óók voor de afwas.' pf9 geeft voldoening; Uw textiel blijft als nieuw. pré spaart was, wasmachine en wringer. ptodukr Middenstandswoningen gaan stad neus voorbij op de f 1500, die de huizen duurder kosten. „Trouwens", aldus spreker, „wat het bestek aangaat, kan men niet blijven bezuinigen". Onder voorzitterschap van loco burgemeester M. C. Verheden kwam de gemeenteraad woensdag middag in spoedeisende vergade ring bijeen. Konsekwentie van een noodgedwongen op deze ver gadering genomen besluit is, dat Zierikzee in de naaste toekomst geen middenstandswoningen krij gen zal. Deze woningen - met één kamer meer - blijken f 1500 per stuk te duur te zijn, om het corri gerend potlood van G.S. straffe loos te kunnen passeren. Gevolg is dat de middenstandswoningen niet worden gebouwd, maar dat in plaats van een serie van 9 „nor male" en 11 grotere woningen, straks een serie van 20 „normale" woningen (van het kleinere type dus) zullen worden gebouwd. De heer M. C. Doeleman infor meerde naar de totale aanne mingssom, die verkregen bleek door de oorspronkelijke aanne mingssom van het gewone type huis door negen te delen en de aldus verkregen prijs per stuk met 20 te vermenigvuldigen. De aan nemingssom blijft dus gebaseerd op de laatste inschrijving, waarbij een stedelijke aannemer de laagste bleek te zijn, een feit waarover in de raad voldoening heerst. Laat ter tafel Over deze gang van zaken is con tact geweest met „Beter Wonen". De heer v. d. Doel vond het spij tig dat deze belangrijke zaak zo laat ter tafel komt. De voorzitter merkte op dat de beslissing voor 1 nov. moet worden genomen. Aan de vertragingen zijn b en w. niet schuldig. Ook het college vindt het spijtig dat de zaak zo vlug moet worden afgedaan, maar het college wist het niet reerder. Het akkoord op de prijs kwam af op 26 oktober. De heer v. d- Doel vond het spijtig dat de zo gewenste huizen, met één kamer meer, hier niet zullen wor den gebouwd. Er bestaat z.i. hieraan grote behoefte en spr. vroeg zich af waarom deze grotere huizen niet binnen de bouwcurve kunnen val len. De voorzitter attendeerde op de noodzaak der bezuiniging en wees Duin informeerde of de aanne mingssom nie te groot is, hetgeen de voorzitter betwijfelde. Mevr. v. d. Werve-Schouls vond het een ge slaagde zaak, dat ten minste de 20 woningen kunnen worden gebouwd. Het voorstel van b. en w. mede werking te verlenen aan de Wo ningbouwvereniging .Beter Wonen' voor de bouw van 20 woningwet woningen ging tenslotte onder de hamer door. Winkelpanden apart De heer Doeleman kreeg op een desbetreffende vraag ten antwoord dat de oorspronkelijk „geplande" winkelpanden buiten de bouw van de 20 woningen staan. De heer van Knorr Kippensoep ■«SUSfe';-* Speciaal mapgSfc\ is voor u bereid door Zwitserse koks en Nederlandse huisvrouwen. Dus... u weet het al... dubbel lekker, dubbel krachtig! 4^ fUw garantie voor Knorr-kwaliteit! Alle zakjes, waarop Knorrli staat afgebeeld zijn Knorr zakjes... gevuld met de fijnste soep die er is: Knorr soep, gegarandeerd zondag-soep voor elke dag Algemene financiële beschouwingen in de Tweede Kamer Minister Zijlstra: „Verlenging tijdelijke belastingmaatregelen nodig" Terughoudendheid bepleit b(j nieuwe uitgaven 's-GRAVENHAGE, 28-10. - De Tweede Kamer heeft hedenmiddag de algemene financiële beschou wingen over de Rijksbegroting 1960 voortgezet. Daarbij zijn tevens aan de orde de algemene beraadslagin gen over het wetsontwerp, hou dende herziening van het tartief van de inkomstenbelasting en de loonbelasting voor ongehouwden en die over het wetsontwerp verlen ging van de tijdelijke belasting maatregelen, zomede maatregelen in verband met fusies van ven nootschapen op aandelen. Bij deze algemene beschouwingen zijn dinsdagmiddag en dinsdag avond elf leden aan het woord ge weest. Vervolgens kwam de minister van Financiën, de heer Zijlstra, aan het woord ter beantwoording van de daarbij gemaakte opmerkingen. De minister merkte op, dat de conjuncturele beweging in vergelij king met 1952 is verscherpt en ver sneld. De top van de conjunctuur wordt sneller doorlopen. Dit moet een uitgangspunt zijn voor de be schouwing van de begroting 1960, omdat uit het verleden lessen zijn te trekken. Spreker zette vervolgens nog eens uiteen, dat verlenging van de tij delijke belastingmaatregelen nood zakelijk is. Hij is het er niet mede eens, dat in een tijd van hoogcon junctuur de gewone dienst uit de gewone middelen zou moeten wor den gedekt en nog een saldo zou moeten overblijven. Theoretisch leek hem dat ongewenst en prak tisch onuitvoerbaar in een groei ende volkshuishouding. De minister betoogde, dat be paalde uitgaven in het heden moe ten worden betaald uit het belas tinginkomen van het heden. Deze mogen z.i. niet worden gedekt door middel van leningen. Wat dat be treft is er verschil van inzicht tus sen de minister en de heer Lucas. Ten aanzien van een opmerking over de ontwikkeling der reeële uit gaven zei de minister, dat een mid del tot verlaging vooral is het be trachten van terughoudendheid bij het doen van nieuw uitgaven. Het stelde hem teleur, dat de heer Weiter niet overtuigd kon worden van de noodzakelijkheid vanverlenging der tijdelijke be lastingmaatregelen. Naar aanleiding van een pleidooi om ten aanzien van de omzetbelas ting op sigaretten een uitzondering te maken, zei spreker dat het be zwaarlijk is een complex van maat regelen te gaan splitsen. De minister zei in antwoord op een desbetreffende vraag te erken nen, dat hij een open oog heeft voor de financiële zelfstandigheid der ge meenten. Men moet hem zien als een medespeler met de gemeenten om te komen tot betere verhou dingen. Xwilssrland Bereid door Cosmoada Voedingsmiddelen N.V., Loosdrecht, in licentie en onder controle van Knorr Kihrmittel A.G Thayngcn-Zwitserland, die hei recept onder exclusiviteit beefi afgestaan. Gewest Zeeland van de Prol. Chr. Werkgemeenschap in de P.v.d.A. STAD EN PROVINCIE Ensemble Lotte Goslar in Concertzaal ZIERIKZEE De opbrengst van de door de leerlingen der Chr. Nationale school alhier verkochte kinderpostzegels en -briefkaarten bsdr aagt het mooie bedrag van f 1269,50. Het gewest Zeeland van de Prot- Chr. Werkgemeenschap in de P.v. d.A. kwam in de „Prins van Oran je" te Goes, in vergadering bijeen, onder leiding van de voorzitter het tweede kamerlid, drs. Th. J. Westerhout, lid van de tweede ka mer. Met uitzondering van Tholen waren alle rayons vertegenwoor digd. Besloten werd de jaarvergade ring op zaterdag 21 november a.s. te Goes te houden. Na afloop van het huishoudelijk gedeelte zal als dan de oud-staatssecretaris van sociale zaken c.a. mr. dr. A. A. van Rhijn, voorzitter van de raad voor kerk en samenleving van de Ned. Herv. kerk spreken over „Kerk en Overheid" (overheidssubsidie aan de bouw van kerken en bezin ningscentra, godsdienstonderwijs op de openbare school, enz.) Het bestuur bestaande uit de heren drs. Th. J. Westerhout voorzitter, A. Schipper Kruiningen, vice-voor- zitter Sj. Jousma Vlissingen secre taris, D. Schipper Kloetinge pen ningmeester, A. P. Stufkens Mid delburg 2e secretaris, Jhr. mr. T. A. J. W. Schorer Middelburg, J. Doornenbal Ouwerkerk en D. Wol- se Kortgene, stelde zich in zijn geheel herkiesbaar. Besproken werd het ontwerp- jaarverslag van de secretaris de heer Joustra en de heer Schipper, penningmeester. Besloten werd in de a.s. winter in verschillende ge meenten in de provincie, streekbij- eenkomsten te houden in de vorm van forum- of debatvergaderin gen. Besloten werd wederom een contact-blad uit te geven. Het wereldniveau waarop de ai voor de oorlog beroemde Lotte Gos lar zich bewoog en nog beweegt bleek voor een programma van haar ensemble, woensdagavond in (een niet geheel uitverkochte) Con certzaal, onder auspiciën van de Z.V.U. toch geen waarborg voor een geestdriftige avond. Wat men zou kunnen noemen het spel der „schlichte" middelen was ons wat al te „schlicht" en al sprankelde incidenteel het weergaloos mimisch talent van deze rasartiste, daar bood toch het programma in zijn totaliteit stof tot overpeinzing met ergens in de verte een vraagteken. De (Deense) conferencier Freddy Albeck bleek een gladde toneel- routiné, die het met zijn conferen ces een heel eind bracht, maar hij bediende zich vrijwel uitsluitend van het Engels. De gevolgen wa ren kirlachjes van een gro?p „in siders" en een beleefd applausje bij gemiste pointes. Lotte Goslar is in haar gedanste pantomimes een briljant talent, dat borg staat voor het juiste gebaar op het juiste moment, maar in het programmaschema kon zij uiter aard niet alleen de zware zakken tillen. Zij werd geholpen door Rosalind de Mille, een onmiskenbaar dans talent, evenals Paul Jayson en Jean Cebron. Hun gedrieën gedanste nummer was een knap staaltje ballet. In de ensemble-nummers was de opzet vaak wat al te avant-gardis- tisch, wat geforceerd modern, zij het knap in de technische beheer sing van het métier; de décorloze voorstelling suggereerde niettemin wat bloedarmoede, want een caba ret - noem het dan maar cabaret - is geen abelspel, dat het historisch prerogatief heeft van hier-staat- een-streep-dat-is-een-huis. Men kan zelfs bezwaar maken tegen het Yrrah-cynisme van de ge danste begrafenisscène, maar„that's an other question", om in de geest van de conferencier te blijven. Liedjes van Freddy Albeck, een briljant staal bewegingskunst van Jean Cebron kregen intussen veel waardering van het publiek, even als do „gedanste" bloem van Lotte en haar reprise van een geliefd nummer „Grootmoeder". De pianist Eddy Biedes bleek een talent, met een bewonderenswaar dige souplesse, die - na de finale - terecht gul deel kreeg aan de hul diging. De heer Lugt jr bood Lotte Goslar - als herinnering aan haar optreden te Zierikzee - een pre sentje aan. BROUWERSHAVEN Ingezonden mededeling M. A. van Popering 65 jaar De heer M. A. van Popering, af komstig van Brouwershaven, thans wethouder voor de P.v.d A. te Vlis singen vierde deze maand zijn 65- jarige verjaardag. De heer van Popering werd geboren te Zonne- maire en werd als hulpbesteller bij de P.T.T. in 1913 aangesteld te Brouwershaven. In 1918 werd hij besteller te Zierikzee. In 1939 werd de heer van Popering gekozen in de gemeenteraad van Vlissingen voor de S.D.A.P. In 1945 werd hij wethouder. voor oliebaarden ke commissie petroleum DB HAARDOLIE met het hoogste rendement zuinig - geen roet - meer warmte NEW YORK, 28-10. De Ameri kaan Cabot Lodge heeft in de po litieke commissie van de V.N. ge zegd. dat zijn land zonder voorbe houd voor de grootst mogelijke ont wapening is als deze voldoende ge controleerd wordt. Over de resolutie van oost en west over het ontwapeningsvraag- stuk zei Lodge, dat zij geen van de andere ontwapeningsvoorstellen steunt of verwerpt. Elke stap, groot of klein, was welkom. Wij hopen, aldus Lodge, dat er in de kortst mogelijke tijd overeenstem ming wordt bereikt over de maat regelen die moeten leiden tot een algemene en volledige ontwape ning onder doeltreffende interna tionale controle. Met betrekking tot opmerkingen over de onzekerheidsmarges in de ramingen zei spreker, dat elke ra ming onnauwkeurig is. Maar men ontkomt er niet aan van bepaalde ramingen uit te gaan. Daarbij moet men aan de veilige kant blijven met betrekking tot het inflatiege vaar. Telefoonposten langs autosnelwegen 's-GRAVENHAGE. Een proef met telefoonposten voor hulpverlening langs rijkswe gen begint in maart 1960. Op rijksweg 13 tussen Rot terdam en Den Haag zullen vijf tegenover elkaar gele gen telefoonposten worden opgesteld in het gedeelte, dat op Delfts gebied ligt. Deze posten worden doorverbon den met het eerste „wegen wachtstation", dat bij de Pauwmolen onder Delft ge bouwd wordt. Van daar uit zal georganiseerde hulpver lening snel mogelijk zijn. De op de weg patrouillerende wegenwachten zullen van mobilofoons worden voor zien. 2 jaar gratis verzekerd. Wereldcompetitie kost 1.5 a 2 miljoen gulden NEW YORK. 29-10. De wereld- competitie voetbal tussen Ameri kaanse en Europese clubs, zoals die in New York is ontworpen, zal al leen al wat betreft de overtocht van de Europese ploegen naar Amerika de slordige som van 400 duizend 500.000 dollar (1.5 2 miljoen gulden) kosten. De secreta ris-penningmeester van de op te richten International Soccer Lea gue, de heer Blacwell Smith, heeft bekend gemaakt, dat elk Europees team, dat aan de competitie zal deelnemen. 30.000 tot 40 000 dollar (110 tot 150 duizend gulden) kost. „Maar we hebben geld genoeg en kunnen het best betalenzo voegde Blacwell Smith hhraan toe Alle wedstrijden zullen worden gespeeld bij kunstlicht in het Ran dalls Islandstadion. Er zullen twee groepen van elk zes clubs worden geformeerd en voor de winnaars van elke groep zullen prijzen wor den beschikbaar gesteld. Dienstplichtige van zes jaar ROME, 28-10. In Syracuse (Italië) is woensdag de zes jarige Carmelo Celeste onder de wapenen geroepen. Hij ontving zijn militaire oproep gelijk met zijn inschrijvings- bewijs van de lagere school. Carmelo's ouders maken zich echter niet ongerust. Hij is reeds eerder als dienst plichtige opgeroepen toen hij drie jaar was. Het bleek toen een vergissing te zijn. Mo gelijk is dat nu weer het ge val. Goede perspektieven MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling dor Z.H.E. G.A. - Afd. Zierikzee Veiling van 28 oktober 1959 Furore f 15; Andijvie f 14; Rode kool f 31-32; Savoye kooi f 30; Winterpeen f 20; Waspeen f 10; Uien II f 9; per 100 kg. Zoete Camp. II f 21; Golden Del. I f 68, id. K. f 19-34; Goudreinetten I f 35-47, id. II f 16-24; Notaris II n In een schuur in Ierland zijn f 16. Jonathan I f 30-58; Cox vijl meesterwerken van de I8e Orange f 11-46; Laxton Sup. K. eeuvvse schilder Francesco Guardi f g- Glorie van Holland II f 13; ontdekt, die daarna in het geheim Allington Pippin II 18; B. A. Lu- te Londen zijn gerestaureerd. De cas f 34; Emile d' Heijst 1 50- St. ontdekking dateert van twee jaar Remy f 28; per 100 kg. geleden, maar eerst woensdag werd zij openbaar gemaakt, aldus Kropsla II f 3; Knolselderij f 25; de „Daily Express" uit Londen. Bloemkool f 29-36; per 100 stuks. Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 3