Druk bezochte receptie bij viering 50=jarig bestaan boerenleenbank Haamstede Nog witter... stralend wit... schilder zelf met De halve vrije dag voor winkeluersoneel 's-GRAVENHAGE, 28-10. Het bestuur van het hoofdbedrijfschap Detailhandel stelt de minister van sociale zaken schriftelijk voor, het werktijdenbesluit voor winkels zo danig te wijzigen, dat de halve vrije dag voor winkelpersoneel in bepaalde weken bij algemene vrij stelling zal kunnen worden ver schoven. Daarbij dient compensa tie gehandhaafd te worden. Het bestuur zou daarbij de mo gelijkheid geopend willen zien de vrije halve dag te verschuiven in de weken, waarin een algemeen erkende Christelijke, rooms-katho- lieke, dan wel een nationale of plaatselijke feestdag valt. Het be stuur acht het daarbij wenselijk, dat de vervangende vrije halve dag zo spoedig mogelijk na de verschoven vrije halve dag wordt gegeven. Het denkt daarbij, zo kwam ter vergadering van het hoofdbedrijfschap naar voren, aan een termijn van twee weken na de verschoven halve vrije dag met uitzondering van verschuivingen in de Kerst- en Nieuwjaarsweek. In dat geval, zo meent men, zal aan een termijn van een maand moeilijk ontkomen kunnen worden, omdat de mogelijkheid moet blij ven bestaan, zowel in de kerst- als in de nieuwjaarsweek de vrije halve dag te verschuiven. Schepen op Noordzee in moeilijkheden IJMUIDEN, 29-10. Van IJmuiden uit zijn vanochtend twee sleepboten van het bureau Wijsmiiller uitge varen naar schepen die op de Noordzee om assistentie hebben gevraagd. Om acht uur vertrok de „Titan" naar de Franse 2200 ton metende „Aristee", dat meldd? machineschade te hebben opgelo pen. De positie van de „Aristee" bij het lichtschip „Cromer" voor de Engelse kust was ongeveer 100 mijl west-noord-west van IJmuiden. Een kwartier later voer de ber gingssleepboot *Simson" uit naar de Nederlandse kustvaarder ,Twen. te', die op 30 mijl dwars van IJmuiden moeilijkheden heeft met de voortstuwingsinstallatie. Ingezonden mededeling Zanger Tito Schipa in Volenilam PURMEREND, 28-10. Zaterdag- middag 4 uur zal de Italiaanse ope razanger Tito Schipa met een botter in de Volendammer haven arrive ren. Burgemeester C. G. M. van Baar zal de zanger daar verwelko men. Na een korte wandeling over de dijk, waar een groep Volendam mer meisjes dansjes ten beste zal geven, gaat het 'gezelschap naar Hotel van Diepen. In de avond treedt Tito Schipa op in het AM- VO-theater te Volendam. 's-GRAVENHAGE. De 19-jarige dpi. soldaat L. Mendels, die dins dag met een gebroken borstbeen in zorgwekkende toestand in het Ju- lianaziekenhuis te Apeldoorn werd opgenomen, is daar woensdagmid dag overleden. Besluit tot bouw van nieuw gebouw aan Burghseweg Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan hield de Boerenleenbank Haamstede in hotel Bom een ge animeerde receptie waar behalve het bestuur, de raad van toezicht, personeel en hun dames aanwezig waren o.a. de heren A. Oudkerk, inspecteur van de centrale Raif- feisenbank, J. A. van Nieuwen- huize namens het Landbouw Co öperatie Centrum, C. Padmos, be stuurslid van de ring, P. G. Boot, bestuurslid van de zusterbank te Noordwelle, b. en w. van Burgh en van Haamstede. Van zijn belang stelling gaf ook blijk mede-oprich- er de heer W. G. Boot Jzn. De aanwezigen werden welkom geheten namens bestuur en raad van toezicht door de heer H. van Toledo. Om gezondheidsredenen was de voorzitter, de heer P. L. Vis afwezig. Hij zond een geluks telegram, evenals enige oud-leden uit de N.O.-polder. De heer van Toledo deelde mee dat in de vori ge week gehouden 'bestuursverga dering was besloten een nieuw bankgebouw te doen plaatsen aan de Burghseweg. Plannen voor nieuwbouw bestaan al lang. De grond voor de nieuwe bank werd reeds aangekondigd in 1940 en is gelegen naast de woning van ds. Boer. De plannen werden door de tweede wereldoorlog verhinderd, anders was het gebouw reeds lang klaar geweest. Namens de Raiffeisenbank feli citeerde de inspecteur Oudkerk onder aanbieding van een envelop pe met inhoud. Spr. memoreerde de fabelachtige ontwikkeling van de techniek en de grote evolutie in het boerenleenbankwezen. Na mens de ring sprak de heer Pad mos, die er op wees dat het Initia tief van Raiffeisen nog heden ten dage rijke vruchten afwerpt. Hij bood als passend geschenk een fraaie klok aan. Namens het Land bouw Coöperatie Centrum werd het woord gevoerd door de heer J. van Nieuwenhuijze die er op wees, dat na realisering van de Delta-plannen de bank een nog grotere bloei tegemoet kan gaan. Voorts bood zijn gelukwensen aan notaris M. C. van den Bout. Het oudste nog in leven zijnde be stuurslid van de bank, de heer W. G. Boot Jzn., memoreerde in een humoristisch speechje het wel en wee van de bank in de nu afgelo pen periode. Bij zijn beantwoording van de verschillende sprekers noemde de heer van Toledo de laatste spreker een van de grootste stuwkrachten voor de bank, waarmee deze 50 jaar lang nauw verbonden is ge weest. Tijdens de maaltijd na de receptie werd het woord gevoerd door burgemeester jhr. R. Röell, waarbij deze er op wees dat de bevolking dank zij de bank heeft leren sparen. Spr. vertegenwoor digde ook het Groene Kruis. De burgemeester bracht hulde aan de kassier de heer H. J. A. Blom en bood een antieke plaat aan voor het nieuwe gebouw. Namens de gemeente Burgh sprak burgemeester jhr. van Cit- ters die oorlog- en rampperiode memoreerde. Spr. bood eveneens een antieke plaat aan. De heer van Toledo dankte hierna de sprekers. Een feestavond in „Het Wapen van Burgh" werd 's avonds verzorgd door het gezelschap Jaap Mijder- wijk. Bestuur en raad van toezicht van de jubile rende bank. Zittend het bestuur, van links naar rechts de heren P. L. Vis (voorzitter), L. Hanse, A. van Zuijen, J. A. van Waveren en H. van Toledo. Op de tweede rij de raad van toezicht nl. de heren N. J. Bijkerk, M. A. Be\)e (voor zitter), H. J. A. Blom (kassier), W. Gilijamse, N. Steur en J. A. Friderichs. (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode). ENGELAND HEEFT WEER TE MAKEN MET EEN SERIE STAKINGEN LONDEN, 28-10 Ongeveer 4000 havenarbeiders te Liverpool heb ben woensdag niet kunnen werken door een onofficiële staking van sleepbootpersoneel op de Mersey. De staking heeft zich woensdag uitgebreid tot alle 600 opvarenden van sleepboten. De eersten legden vrijdag het werk neer omdat één bemanningslid van de sleepboot in moeilijkheden was geraakt om dat hij had gerookt toen zijn sleep boot een tankschip sleepte. Ook gingen woensdag te Liver- oool 300 scheepsbouwarbeiders aan boord van het 26000 ton metende passagierschip „Oransay" in sta king, omdat enkele arbeiders die te laat op hun werk kwamen, de helft van hun dagloon werd ont zegd. Tweehonderd arbeiders van een fabriek te Birmingham waar auto carburateurs worden gemaakt, zijn woensdag in staking gegaan om hun looneisen kracht bij te zetten. Zevenhonderd treinkelners op het westelijke net van de Britse Spoorwegen hebben woensdag be kend gemaakt dat zij zich van middernacht af aansluiten bij de staking van hun collega's jop de spoorlijnen naar Schotlanden het noorden van Engeland. Deze kelners protesteerden tegen de in voering van luxueuze rijtuigen op de spoorlijnen van een maatschap pij met eigen personeel. Kamer van Koophandel keert zich tegen verhoging telefoontarieven Ingrijpende herziening posttarieven nodig Nieuwe „ster" boven de V.S. WASHINGTON, 29-10. De inwoners van Washington en New York hebben ivoens- dagavond tien minuten lang een nieuwe „ster1' zien schit teren aan de hemel. Het ging hier om een proef van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NA SA). Men had op een hoogte van 400 km. een plastieken ballon gelanceerd, die plot seling opzwol en de afmeting kreeg van een huis van tien verdiepingen. De Ameri kaanse geleerden wilden het automatische systeem probe ren voor de vulling van kunstmatige satellieten. Dit systeem zal gebruikt worden om radio- of radargolven te laten terugkaatsen. Resten van klooster te Delft gevonden DELFT, 28-10. Op een terrein aan de Rotterdamseweg te Delft zijn arbeiders bij het Verrichten van grondwerk gestuit op muur- resten van een middeleeuws kloos ter, dat door het gemeente-archief is geïdentificeerd als het klooster Koningsveld. Dit klooster werd in 1252 gesticht en was oorspronkelijk opgezet als een dubbel klooster- Er hebben echter alleen nonnen in gewoond, die o.a. verpleegsters- diensten verrichtten in het gast huis, dat ongeveer in dezelfde tijd werd gesticht. In zijn dissertatie over de geschiedenis van het oude en nieuwe gasthuis te Delft heeft de Delftse stadsarchivaris dr. D. P. Oosterbaan hierover geschre ven. Behalve de muurresten zijn ook scherven en potjes gevonden. Ingezonden mededeling DE VERF VOOR HET SCHILDErFEEST sikkens-tjallema produkt Deel van Spijkerplaat (zuiden van het Sloe) verdwenen GOES, 29-10. Van de Spijker- plaat, een zandplaat in de buurt van de Borsselepolder ten zuiden van het Sloe, is dit najaar vier en ->en half miljoen kubieke meter grond verdwenen. Een grondver schuiving van een dergelijke om vang is uniek in de geschiedenis van de Nederlandse wateren. Tevens is waargenomen, dat de stroomgeul vlak onder de dijk die de Borsselepolder beschermt, vol komen verzand is. Voordien was deze stroomgeul ruim zeventig me ter diep. De uitvoering van plan nen deze dijk te verhogen tot Delta hoogte volgens de Deltawet zou door deze grondverschuiving enige miljoenen goedkoper worden. Peilingen, die gisteren zijn uitge voerd door ambtenaren van de wa terkering van de calamiteuze pol der Borssele, hebben bovengenoem de feiten uitgewezen. De zeedijk bij Borssele is nog al tijd een zwakke plek in de zeewe ring langs de Westerschelde. a In de stad New York zijn dit jaar 338 mensen door moord of doodslag om het leven gekomen. Het aantal gevallen dat de dader jonger dan 16 jaar was, is verge leken met vorig jaar verdubbeld. Het aantal gevallen dat de dader 17 tot 20 jaar was, is 70 procent hoger dan vorig jaar. UTRECHT. De Utrechtse viool bouwer Otto Stam heeft met zijn voor een internationaal concours voor altvioolbouwers, gehouden in Ascoli Piceno (It.), ingezonden alt viool een zilveren medaille gewon nen Aan het concours namen 130 vioolbouwers uit 17 landen deel. ALKMAAR, 28-10. De Kamer van Koophandel en fabrieken voor Hollands Noorderkwartier, die het vorige jaar mede uit naam van een groot aantal andere Kamers van Koophandel bezwaar had ge maakt tegen de verhoging van de telefoontarieven, heeft zich op nieuw met een adres tot de minis ter van verkeer en waterstaat ge wend. In dit adres verzoekt de Kamer de minister dringend de per 1 juli 1958 ingevoerde verhogingen, van de telefoontarieven, waarvan de baten op 10 miljoen gulden wor den begroot, ongedaan te maken en voorts over te gaan tot een in grijpende herziening van de post tarieven, met name het briefportOi in het binnenlands verkeer en de drukwerktarieven, die, aldus de Kamer, in 1957 op rigoureuze wij ze zijn verhoogd. Aan de hand van de exploitatie rekening over 1958 van het P.T.T.- bedrijf heeft de Kamer becijferd, dat in dat jaar aan het Rijk een winst werd uitgekeerd van 79,9 miljoen gulden, hetgeen 38 miljoen gulden meer was dan geraamd werd. NOORDGOUWE Vergadering gemeenteraad Vrijdag 30 oktober (7.30 u.) wordt een vergadering gehouden van de gemeenteraad. Onder meer komen op de agenda voor ter behandeling: een subsidie-aanvraag van het Ned. Congres voor openbare gezond heidsregeling; een voorstel inzake de presentiegelden van leden der verschillende raadscommissies. De begroting over het dienstjaar 1960 zal worden aangeboden. Verwachting tot vrijdagavond: Afnemende wind Wisselende bewolking en vooral aanvankelijk plaatselijk een bui; overwegend matige wind, krim pend van noord naar west, maar aanvankelijk langs de kust nog harde tot krachtige noordelijke wind; weinig verandering in tem peratuur met vannacht in het bin nenland hier en daar nachtvorst. 30 okt. Zon op 7.29, onder 17.18. Maan op 5.15, onder 16.46. Nieuwe maan: 31 okt. te 23.41. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 30 okt. 1.42 v.m. 13.53 n.m. BROUWERSHAVEN: 30 okt, 1.13 v.m. 13.35 n.m. Springtij: 3 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-10. De afgelopen nacht kwamen er in onze omge ving grote verschillen in het weer voor. Zo meldde Eelde een tempe ratuur die even beneden het vries punt lag, terwijl tegelijkertijd het kwik in Leeuwarden op 8 graden boven nul stond. In vrijwel het gehele land was het toen windstil, maar plaatselijk aan de kust van Holland en Zeeland kwamen harde tot stormachtige winden voor. De ze werden veroorzaakt door een randstoring van een depressie voor de Noorse kust. De laatste vult steeds verder op. Dit is ook het geval met een diepe depressie in de Middellandse Zee, die in de Alpen en in noord-Italië zware regen heeft gebracht. Nabij IJs land is een nieuwe depressie tot ontwikkeling gekomen. Deze breidt zijn invloed op het ogenblik uit in de richting van Schotland. Toch is het onwaarschijnlijk dat ze mor gen veel invloed op het weer in Nederland zal hebben. Het weer zal bij ons n.l. nog voor een groot deel onder invloed staan van een rug van hogeluchtdruk, die via de Britse eilanden naderbij komt. In verband daarmee neemt de buiig heid weer af, terwijl vannacht in het binnenland plaatselijk op nieuw nachtvorst kan voorkomen. Druk bezochte herdenking in het „Huis van Nassau" Tienjarig bestaan Vrouwenbond P.v.d.A. werd feestelijk herdacht Onder grote belangstelling heeft dinsdagavond de Vrouwenbond van de Party van de Arbeid afd. Zierik- zee in de bovenzaal van het „Huis van Nassau" het tienjarig bestaan gevierd met een gevarieerd pro gramma van zang, declamatie en toneel. Als hoogtepunt van deze ge slaagde herdenkingsavond werd het woord gevoerd door de gewestelijk voorzitter, de heer M. J. van Poelje, welke door de voorzitster, mevr. J. S. v. d. Bcrge-In den Bosch, een speciaal welkom werd toegeroepen. In haar openingswoord zei de voorzitster zeer verheugd te zijn over de grote belangstelling voor deze jubileumviering, welke o.m. werd bijgewoond door afgevaardig den van de zusterverenigingen uit Brouwershaven en Dreischor, de Coöperatieve Vrouwenbond, Be- stuurdersbond van het N.V.V. en de V.A.R.A. Speciaal verwelkomd werd ook mevr. Lysen-Beerends te Burgh. De voorzitster deelde voorts mee dat de eigenlijke herdenkingsdatum was op 14 april 1959. Door het drukke verenigingsleven in die da gen in verband met de op handen zijnde verkiezingen besloot het be stuur toen de officiële viering naar later datum te verschuiven. De Vrouwenbond van de P.v.d.A.- afdeling Zierikzee werd in april '49 opgericht door mevr. De Vlieger de Vlieger uit Middelburg. De op richtingsvergadering werd gehou den in de zaal van de heer Verstrate en bijgewoond door 18 dames. Het eerste bestuur bestond uit de da mes Westendorp Boerma-Schlösser (voorzitster), Kooman-Lokker (se cretaresse) en Goetsch-Schipper (penningmeesteresse). Mevr. Wes tendorp Boerma, voor wie als eerste voorzitster de bloei van de vrou wengroep wel een grote voldoening [moet zijn, werd opgevolgd door mevr. Kleppe in januari 1951. Van af november 1954 staat de Vrou wenbond onder leiding van mevr. v. d. Berge-In den Bosch. De groep heeft in haar tienjarig bestaan een grote groei en bloei doorgemaakt. Naast de voorzitster wordt het be stuur thans gevormd door de dames Verheijen-de Moor (secr.), De Moor- Rotte (penningm.), Jonker-de Jonge en Klink-Folmer. Na de korte herdenkingstoespraak door de voorzitster zong het vrou wenkoor o.l.v. de heer C. v. d. HuIIe enige strijdliederen. Bestaansrecht bewezen De heer v. Poelje herinnerde er vervolgens aan dat er in de S.D.A, P. oorspronkelijk nogal tegenstand bij de mannen bestond toen de vrouwen zich in een eigen vrou wenbond wilden organiseren. Mo menteel is het zo dat het werk van de vrouwen in de partij vast staat en geen punt van dicussie meer vormt. De gewestelijk voorzitter ging vervolgens dieper in op het begrip socialisme. Als grootste vrucht zag de heer v. Poelje dat het de mensen leerde rechtop lopen en volwaardig zijn. De vrouwen hebben aan dit grootse werk op eigen wijze veel bijgedragen. De heer v. Poelje kwam op tegen het verwijt dat de socialisten de „vrij heid" zouden aantasten. „Onze strijdliederen bewijzen het tegen deel", aldus spr. Wel zijn wij te genstanders van de vrijere loonpo litiek, want dit betekent meer vrijheid voor enkelen, maar min der voor velen", aldus besloot de gewestelijk voorzitter, die ook uiting gaf aan de waardering en erkentelijkheid van het geweste lijk bestuur voor het werk van de jubilerende vrouwenbond. AGENDA Heden (donderdag) Burgh: hotel Het wapen van Burgh, herhaling feestprogramma Boe- renlsenbank. Morgen (vrijdag) Zierikzee: Huis van Nassau, Plat telandsvrouwen, lezing door de iheer Knoops; Huis van Nassau, P.v.d.A., toespraak mr. Kranen burg. Noordgouwe: 7.30 uur, vergadering gemeenteraad. Verdere felicitaties Mevr. v. d. Hulle-Boogert, ge westelijk bestuurster, las vervol gens een schriftelijke gelukwens van de oprichtster, mevr. De Vlie ger-de Vlieger, die zeer tot haar spijt verhinderd was deze herden king bij te wonen. De gelukwensen van de afd. Zierikzee van de P.v.d. A. werden aangeboden door de voorzitter, de heer J. Pomper. Spr. memoreerde dankbaar de medewer king van de Vrouwenbond, welke bv. regelmatig tot uiting komt bij de contributie-inning en collectes. Namens de Coöp. Vrouwenbond fe liciteerde de presidente, mevrouw Broekema-Snijders. Zij hoopte op bestendiging van de goede samen werking met de jubilerende bond. De heer L. Broekema sprak namens de bestuurdersbond van het N.V.V. en vergeleek bij zijn gelukwens het verschillende karakter van man nen- en vrouwenverenigingen. Spr. onderwierp ook de huidige loonpo litiek aan een kritische beschou wing. waarbij hij nadrukkelijk stelde dat de bestedingsbeperking voor de werknemer nog steeds niet is opgeheven. Spr. had veel lol voor de vrouwen, op wie deze beste dingsbeperking per slot van reke ning neerkomt. Voorts werden ge lukwensen gesproken door de voor zitsters van de afdelingen Brou wershaven en Dreischor en de heer P. de Moor. Na de pauze, waarin een geani meerde verloting plaats vond, werd voorgedragen uit het werk van de grote dichter Adema van Schelte- ma door mevr. v. d. Doe-Nelisse. Een geestige voordracht „Joane op de bromfiets" werd ten tonele ge bracht door mevr. Wandel-v. Klin ken. Op uitstekende wijze werd hierna door eigen krachten, onder ivegie van de heer K. Nijhuis, een geestige éénacter over het voet licht gebracht, getiteld „De onge- luksmantel'. Het koor zong tussen de bedrijven door nog enige liede ren, waarna deze geslaagde her denking werd besloten met de So cialistenmars.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2