Leiders mogendheden zijn gereed voor te houden westelijke topconferentie DE ZIERIKZEESCHE COURANT Uitheemse gast op Soestdijk Vluchteling DONDERDAG 29 OKTOBER 1959 No. 18658 116e jaargang ZIERnmmwMElIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v,/h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Eisenhower op persconferentie Kwestie Duitsland zal niet te omzeilen onderwerp zijn WASHINGTON, 28-10. President Eisenhower heeft woensdag op zijn persconferentie gezegd, dat hg en de leiders van Engeland, Frankrijk en west-Duitsland nu allen gereed zijn om naar een westelijke topcon ferentie te gaan. President De Gaulle van Frankrijk had gezegd om streeks midden december gereed te zijn. Maar de tijd en plaats van de topconferentie zijn nog niet definitief bepaald, aldus Elsenhower. De Amerikaanse president zei, zijn eigen overtuiging, dat het wes telijke topoverleg nog wat eerder dan midden-december zou kunnen worden gehouden, niet verborgen gehouden te hebben. Nu iedereen gereed was vooreen westelijks topbijeenkomst - aldus Eisenhower - is hij van oordeel, dat de diplomatieke machinerie in werking gesteld kan worden, zodat veel voorbereidend werk gedaan kan worden. Volgens Eisenhower zou het een zeer kwaad ding zijn om naar een bijeenkomst met de Sowjet-Unie te gaan als de weste lijke positie niet goed en sterk zou zijn. Naar aanleiding van de verkla ring van bondskanselier Adenauer van west-Duitsland, dat een top bijeenkomst tussen Oost en West zich uitsluitend met de ontwape ningskwestie moet bezighouden, werd aan Eisenhower de vraag ge steld of de Duitse kwestie op de agenda zou staan. De president zei niet te weten wat voor onderwerpen ter sprake zouden worden gebracht op een topconferentie van Oost en West. Dat was een van de zaken waar over op de voorgenomen weste lijke conferentie gesproken zou moeten worden. De president meende, dat het niet mogelijk zou zijn van te voren pre cies uit te maken hoe de agenda moet worden. Eisenhower zei het eens te zijn met Adenauer, met Chroesjtsjef en met generaal De Gaulle, en hij dacht hierover ook met premier MacMillan gesproken te hebben, dat een of andere stap naar ontwapening het beste zou zijn, dat thans zou kunnen worden bereikt met alle pogingen om de DE REIS VAN PRINS BERNHARD RIO DE JANEIRO, 28-10. Prins Bernhard, die een bezoek brengt aan Zuid-Amerika, is dinsdag uit Rio de Janeiro naar Lima in Peru vertrokken na een niet-officieel be zoek van een week aan Brazilië, waar hij in het zuiden Nederlandse landbouwkolonies heeft bezocht. De dag voor zijn vertrek heeft hij de lunch gebruikt bij president Ku- bitschek. spanning te verminderen en een betere benadering tot stand te brengen van een rechtvaardige vrede. De Verenigde Staten staan op één ding: een ontwapeningsover eenkomst moet gepaard gaan met een doeltreffende inspectie en con- tróle. De Duitse kwestie De president voegde er aan toe, niet te kunnen inzien hoe over deze zaak ernstig gesproken zou kun nen worden, zonder de kwestie- Duitsland aan te roeren. Eisenhower herinnerde aan de afspraak met premier Chroesjtsjef, dat onder handelingen over Berlijn niet on nodig gerekt zullen worden, maar dat er ook geen tijdlimiet aan deze onderhandelingen gesteld wordt. Wat de westelijke topconferentie aangaat, zei president Eisenhower nog, dat bondskanselier Adenauer daar aanwezig zou zijn voor de be spreking van elke kwestie die Duits land raakt. De president herhaalde, toen hem werd gevraagd of er vorderingen zijn gemaakt in de richting van een westelijke topbijeenkomst, dat hij zichzelf beschikbaar had gesteld om elk ogenblik te gaan' naar welke plaats ook die de andere regerings leiders uitkomt. RUSSEN KRIJGEN BELOFTEN VOOR BETERE HUIZEN EN HOGERE LONEN Sterk accent op woningbouw MOSKOU, 27-10. Vérstrekkende nieuwe plannen om de Russen vol gend jaar betere woningen, hogere lonen en een werkdag van zeven uur te geven, zijn in de Opperste Sowjet (parlement) bekendgemaakt. De Russische buitenlandse han del zal in 1960 met 25 procent uit gebreid worden en een program voor hulp aan het buitenland voor ziet in de bouw van 383 fabrieken in 22 landen. Het volgend jaar zullen tien mil joen Russen in nieuwe woningen trekken, aldus werd medegedeeld. De directe belasting zal in de ko mende paar jaren afgeschaft wor den. Gezegd werd, dat de Russische industrie zich veel sneller ontwik kelt dan die van de V.S. en in be trekkelijk korte tijd de Amerikaan se zal overvleugelen. Premier Chroesjtsjef kreeg een ovatie toen hij binnenkwam. Ale- xei Kosigin, vice-premier en voor- Conrad Cooper, leider van de werkgeversdelegatie, heeft meege deeld dat met goedvinden van Da vid McDonald, de voorzitter van het vakverbond van metaalarbei ders, de onderhandelingen over een nieuw arbeidscontract donderdag middag zullen worden hervat. In het paleis van justitie te Parijs is aan de heren Robert Pesquet en Abel Duharon, die beiden betrokken zijn bij de gefingeerde aanslag op Francois Mitterandmedegedeeld dat zij zullen voorden vervolgd wegens het verboden bezit en transport van wapenenZij zijn tegen betaling van een borgsom voorwaardelijk vrijgelaten. - We zien hier bij het ver laten van het paleis van justitie links Dahuron en rechts Pesquet die door een radio-reporter worden geïnterviewd. zitter van de staatsplancommissie, zei, dat <je ongekende verrichtingen van de Russische wetenschap en techniek alle redenen geven om het huidige jaar als het begin van een nieuw tijdperk in de verovering van de ruimte door de mens te be schouwen. Chroesjtsjef's Ameri kaanse toernee had overtuigend aangetoond dat de vreedzame poli tiek van de Sowjet-Unie en de Russische ontwapeningsvoorstellen niet ingegeven zijn door. de zwak heid van de Sowjet-Unie, wier eco nomische en politieke kracht elke dag toenamen. Ontwapeningsresolutie aangenomen NEW YORK, 28-10. Alle andere V.N.-leden hebben zich woensdag geschaard achter de ontwapenings resolutie van de vier grote mogend heden, waarin de ontwapenings commissie van tien te Genève ver zocht wordt „in de kortst mogelijke tijd" een ontwapeningsplan op te stellen. Zoveel landen wilden de resolutie mede-indienen, dat het ter tafel brengen van het stuk moest worden uitgesteld. De resolutie verwijst alle ontwa peningsvoorstellen die tot dusver gedaan zijn, naar de commissie van tienen, die in het begin van het nieuwe jaar met haar werk gaat beginnen. Zwaar noodweer over Mexico MEXICO STAD. 28-10. - Een zware storm, die dinsdag de west kust van Mexico teisterde, heeft aan minstens 23 mensen het leven gekost. Honderden liepen verwon dingen op en duizenden zijn dak loos. De schade wordt geschat op zestien miljoen dollar. Prijs baconvarkens verlaagd s-GRAVENHAGE, 28-10. Gezien de prijsdaling op de varkensmarkt heeft het bestuur van het Produkt- schap voor Vee en Vlees besloten de overnameprijs voor baconvar kens ingaande 2 november met 7 cent per kg. te verlagen. Dientengevolge zal met ingang van deze datum voor baconvarkens in de kwaliteitsklassen 1 t.m. 4 een prijs gelden van respectievelijk f 2,29, f 2,25, f 2,21 en f 2,17 per kg. koud geslacht gewicht, aldus een bericht van het Produktschap voor Vee en Vlees. In het paleis Soestdijk heeft H.M. Koningin Juliana woensdagochtend ter overhandiging van hun geloofsbrieven achtereenvolgens ontvangen de ambassadeur van Paraguay en de gezanten van Birmade Soedan en de volksrepubliek Roemenië. - De foto toont de gezant van de Soe dan, dr. Beshir el Bakri op de trappen voor het paleis. INDIA VERDEDIGT ZICH Nehroe over Indisch-Chinese grensgeschil NIEUW DELHI, 28-10. Premier Nehroe van India heeft woensdag verklaard, dat zyn regering vast besloten is de grenzen van het land te verdedigen en dat zij krachtige maatregelen zal nemen om een chide tc maken aan het binnen dringen van Chinezen. Dit is van doorgaans betrouw bare zijde te Nieuw Delhi verno men, nadat de premier een besloten bijeenkomst van alle Indiase staten had toegesproken. De eerste-minister zei dat India zijn buitenlandse politiek niet zou wijzigen en zich niet aan de zijde van het Westen zou scharen in de koude oorlog. Dood van Duitse schoenmaker was vrijwillig FRANKFURT (west-Duitsland), 27-10. Volgens de politie te Frank fort is het mogelijk, dat de 64-jarige schoenmaker Georg Krausert, die maandag is zijn werkplaats vast genageld aan de muur werd aan getroffen, vrijwillig de dood heeft verkozen en daarbij door anderen is geholpen. Krausert, die in zijn omgeving bekend staat als een godsdienstige dweper, was vastgenageld met een ijzeren stang van ongeveer 70 cm. door zijn lichaam. Zijn rechterhand was met een lange spijker aan de muur vastgehecht. Op zijn nek be vonden zich een snee en sporen die duiden op wurging. Naar de po litie verklaart, zijn de wonden toe gebracht na de wurging van Krau sert. Er zijn geen aanwijzingen, dat een worsteling heeft plaats gehad. In brieven die in Krauserts wo ning zijn gevonden, staat dat Chris tus tot Krausert had gesproken. Hij zou door twee mannen gedood moe ten worden. De mannen zouden 12.500 mark (11.250 gulden) voor hun daad ontvangen. Dit offer zou gebracht moeten worden om de mensen tot rede te brengen. De politie heeft maandagavond dertien mensen verrast, die brieven van Krausert aan het lezen waren. Zij waren door Krausert toever trouwd aan twee vrouweri, die lid waren van zijn „sekte". Hij had de vrouwen zaterdag de brieven gege ven met de opdracht, dat zij na zijn dood voorgelezen moesten worden aan een groep van dertien. De politie heeft in de woning van Krausert een kamertje ontdekt waarin zich een bidstoel en een kaars bevonden. In het vertrek was ook een koffer waarin de brieven van Krausert zaten. President Eisenhower zal in de komende dagen naar het Walter Reed-hospitaal in Washington gaan voor zijn jaarlijkse volledige ge neeskundige onderzoek, zo heeft het Witte Huis bekendgemaakt. De juiste datum zal mogelijk voor het einde van de week bekend worden. Militaire waarnemers in Nieuw Delhi menen, dat in de toekomst op alle buitenposten aan de grens met India eenheden van het leger zullen worden gelegerd en dat er te land en in de lucht meer gepa trouilleerd zal worden. V.S. GEEN ATLAS Hulpverlening onder ontwikkelde landen WASHINGTON, 28-10. President Eisenhower heeft vandaag op zijn persconferentie met betrekking tot de hulpverlening aan onder-ont wikkelde landen verklaard, dat de Verenigde Staten niet langer een Atlas kunnen zijn, die de gehele wereld op zijn schouders torst. Dit is een taak voor iedereen, zo zeide hij, hieraan toevoegend dat de in welvaart toenemende landen in Europa en elders zich evenzeer met deze hulpverlening dienen bezig te houden als de Verenigde Staten. President Eisenhower zeide dit naar aanleiding van een vraag over de onlangs door het fonds voor ont wikkelingsleningen genomen be sluit, dat een groter gedeelte van zijn leningen aan onder-ontwik kelde landen, in de Verenigde sta ten moet worden besteed. Appelexport naar Zwitserland 's-GRAVENHAGE. 28-10. Zwit- seriand heeft bekend gemaakt dat de invoer van appelen in dit land onbeperkt is toegestaan. Dit geldt voor alle rassen. Tot vorig3 week mochten slechts bepaalde rassen in dit land worden ingevoerd. Uit ons land werden reeds regelmatig klei nere zendingen appelen naar Zwit serland verladen in de afgelopen periode. Het besluit tot onbeperkte invoer is genomen in verband met de ge ringe eigen oogst. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Geen slecht mens is gelukkig, j Ontvangen hulp droogteschade blijft onbelast 's-GRAVENHAGE, 28-10. De vee houders die tijdens de droogtepe riode door collega's met veevoeder zijn geholpen, zullen over de waarde van dit voeder geen belasting hoe ven te betalen. De in natura ont vangen goederen en diensten wor den niet beschouwd als een door hen genoten bedrijfsvoordeel. De landbouwers echter, die in nood verkerende veehouders vee voeder hebben afgestaan, zullen de waarde daarvan niet voor de be lastingen mogen aftrekken. Zij kunnen deze giften in natura vol gens de wettelijke bepalingen niet als bedrijfslast aanmerken. Om der wille van de gevolgen kan de staats secretaris van Financiën geen uit zondering maken door de belasting ambtenaren voor te schrijven, deze schenkingen nj^ttemin als bedrijfs last voor de landbouwers aan te merken. Dit heeft de staatssecretaris van Financiën, de heer Van den Berge, meegedeeld in zijn antwoord op de desbetreffende schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Kieft (A.R.P.). Voor wat betreft de kosten van het transport van het veevoer merkt de staatssecretaris op, dat dit door militairen is verricht, zodat hier van belastingkwesties geen sprake Wie knus in zijn knusse landje In 'zijn knusse huisje leeft En zijn eigen bed, zijn leunstoel En zijn leunstoelhoekje heeft, Wie zijn leven rustig voortleeft In zijn eigen kleine kring, Mag heus wel eens éven denken Aan het woordje: „Vluchteling". Wie er aan dat woord gaat denken Met zijn hart en zijn verstand ('t Hart is hier de grote hóófd zaak) Zegt spontaan: hier is mijn hand. Hij vraagt niet naar taal, kleur, afkomst, Ziet geen afstand en geen grens, Maar hij doet zijn mensenplicht voor d' Opgejaagde mede-mens. CLINGE DOORENBOS. Middenstand achter bakkerspatroons 's-GRAVENHAGE, 27-10. De commissie "an overleg van de Christelijke, Katholieke en Ko- ninkl. Middenstandsbonden heeft thans formeel besloten zich geheel te scharen achter de Bakkerspa troonsbonden in het midden- en kleinbedrijf, die zich verzetten te gen het advies van de Sociaal-Eco nomische Raad aan de staats-secre- taris van Sociale Zaken betreffen de de werktijden in het bakkerij- bedrijf. De drie centrale middenstands bonden hebben, aldus een gezamen lijk uitgegeven communiqué, beslo ten een wetenschappelijke commis sie in te stellen, die dit speciale probleem nader zal moeten bezien. Rustige prijzensituatie op de Nederlandse uieninürkt s-GRAVENHAGE28-10. Op de Nederlandse uiemnarkt blijft spra ke van een zeer rustige situatie. De prijzen die enkele toeken geleden wat. zijn aangetrokken blijven thans vrij stabiel of tonen een lichte nei ging tot dalen. Op de uienveiling te Middelhar- nis werd dinsdag voor de middel kwaliteit 45-65 mm. f 22,08 per 100 kg. betaald. De drielingen noteer den f 21,12 en de pickles 25-35 mm. werden verkocht voor f 16,49 en f 15,05 voor de maat 20-25 mm. De prijs van de picklers is de laatste week wat aangetrokken on der invloed van iets toegenomen vraag, in het bijzonder voor west- Duitsland. De wekelijkse export welke verschillende weken boven drie miljoen kg. per week heeft ge legen, is in de week van 11-17 ok tober teruggelopen tot 2883 ton. Engeland was met 894 ton de voor naamste afnemer en werd direct gevolgd door België-Luxemburg met 817 ton.-West-Duitsland nam in deze week 718 ton uien af en Frankrijk 357 ton. Naar West-Indië ging 48 ton en naar Afrika 41 ton. De hoge prijzen belemmeren een vlotte export. Engeland vraagt in hoofdzaak grove uien en die zijn er dit jaar heel weinig. Voor- de maat 65 mm. en opwaarts werd dinsdag in Middelhamis dan ook 26 cent per kg. betaald. De kwali teit van de uien is dit jaar zeer goed.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1