DE SPAANSE DOOD met volle kracht vooruit Tussen u en de sterren... Caltex Platinum SlipSt benzine In gigantische laboratoria, zoals de nieuwe Caltex Centrale Laboratoria in Pernis, werken Caltex ingenieurs aan de brandstoffen van morgen. Tussen autotrip en ruimtevaart, tussen u en de sterren, staat trots de Caltex ster... symbool van vooruitgang langs alle wegen l Reactiemotor of verbrandingsmotor, de taak van de brand stof is dezelfde: volledige nuttige verbranding. Elke druppel benzine moet in uw motor volledig verbranden, dus: u hebt een schone, absoluut zuivere brandstof nodig. Het nieuwe Caltex platforming procédé maakt het mogelijk u deze benzine te leveren. Alle energie wordt benut en cylinders, zuigerwanden en kleppen blijven schoon, terwijl voortijdige ontsteking uitge sloten is. Méér nog: de klopvastheid van deze benzine neemt toe naarmate de rijsnelheid wordt verhoogd. Elke automotor loopt regelmatiger, trekt feller op met de nieuwe Caltex Platinum benzine, dus: méér kracht en méér kilometers op commando 1 ENZINI en vraag om Super! waarde rond in Nederland Duizenden doden in niet-oorlogvoerend land Wanneer de herfst zijn intrede doet in het land, is de weg voor verkoudheid en griep weer vrij Als iemand zich „niet lekker" voelt in deze tijd, wordt al gauw gezegd, dat hij griep „onder de leden" zal hebben. Maar wat is griep? Er zijn diverse soorten en over aard en ontstaan van de ziekte(n) blijven ook onder medici nog vele vragen leven. Enkele jaren geleden spoelde een golf van griep over de wereld, die naar de plaats waar ze het eerst werd geconstateerd wel A-griep werd genoemd. Hoewel er slacht offers vielen, was het aantal doden betrekkelijk gering. Dat is bij griep-epidemieën in het verleden soms heel anders geweest. Het meest berucht was wel de „Spaan se griep", die aan het eind van de eerste wereldoorlog rondwaarde door de landen van Europa en ook in Nederland zo vele en vooral jonge mensen ten grave sleepte. Het was zomer 1918. Duizenden, tienduizenden, honderdduizenden waren reeds gevallen als slachtoffer van de vreselijke wereldbrand, die toen al vier jaar woedde. Maar mocht het zo zijn, dat de geteisterde volken de langste tijd van oorlogs geweld en bloedvergieten toen achter de rug hadden - spoedig zou immers de wapenstilstand worden gesloten - een andere, mogelijk nog gevaarlijker vijand had inmiddels de kop opgestoken. Gevaarlijker, want dikwijls niet of nauwelijks te signaleren vóór de eerste slachtoffers waren gevallen. Gevaarlijker, want met kanonnen en handgranaten niet te bestrijden. Gevaarlijker, want met een onge kend penetratievermogen, aan grengen zich minder storend dan agressieve volken, koningen of kei zers, in korte tijd meester van het operatieterrein, dat bijna zo wijd was als de wereld en met mense lijke middelen klaarblijkelijk vrij wel niet terug te dringen. Die vijand was de Spaanse griep. „Spaans" genoemd, omdat de ziekte in het land van Sint Nicolaas het eerst was geconstateerd en „griep", omdat d9 verschijnselen herinner den aan andere soorten van ziekte, die men in het verleden reeds met die naam had bestempeld. De eerste griep-golf De Spaanse griep trok zich van de neutraliteit nog minder aan dan de grote mogendheden van toen en nu. Zo werden reeds begin augus tus ook in ons land de eerste geval len geconstateerd. Dat was in zuid- Limburg en met name in Vaals. Te verklaren: hier woonden immers heel wat arbeiders, die in Duitse fabrieken een werkkring hadden gevonden. En waren in de loop van de zomer vooral uit Duitsland niet de geruchten tot ons land doorge drongen over die gevreesde ge heimzinnige ziekte? Met name de landen van centraal Europa waren er aanvankelijk door getroffen ge weest. Toen Limburg echter eenmaal was aangetast, duurde het slechts enkele dagen, of in heel Nederland werden gevallen van griep gecon stateerd, aanvankelijk sporadisch, maar al spoedig in ruime mate. Met name de garnizoensplaatsen wer den getroffen. Gelukkig echter scheen de ziekte geen kwaadaardig karakter te dragen. Op 1 augustus althans was bijv. in Amsterdam nog geen enkel geval met dodelijke af loop gemeld. Toch bestond er een algemene vrees voor de oprukkende griep en die vrees werd gevoed door de tal loze onrustbarende berichten uit het buitenland. En kwaadaardig mocht de ziekte op dat moment al niet zijn, wijd verspreid was ze te meer .Van het personeel van de ge meentetram in Amsterdam werden er in twaalf dagen tijds 800, d.w z. een vierde deel, aangetast door de griep. En bij de Amsterdamse po litie telde men 195 absenten. Geen slotakkoord Zo snel de ziekte echter bezit had genomen van ons land, zo snel ver dween ze ook weer. Begin septem ber sprak een der dagbladen heel poëtisch al van „de slotakkoorden van een noodlotssymphonie". Dat de zaak echter heel wat minder poëtisch was dan deze uitdrukking zou doen vermoeden en dat de term „slotakkoord" op zijn minst voor barig moet worden genoemd, zou spoedig blijken. Iedereen in Nederland was ge concentreerd op het einde van de oorlog, dat nu spoedig zou komen. De voedselschaarste had weliswaar bij lange na niet zulke katastrofale vormen aangenomen als in de hon gerwinter 1944-1945, maar over vloed was er allerminst en wat er ter tafel kwam, was dikwijls van inferieure kwaliteit. Het brood was slecht, de aard appelen eigenlijk niet voor mense lijke consumptie geschikt en het (paarden)vlees heel moeilijk en dan nog in minimale porties te krijgen. Vooral bij de minder gesitueerden was de toestand bepaald niet roos kleurig en de weerstand van de ge hele bevolking raakte steeds meer verzwakt. Dc zwarte novembermaand Toen kwam in de loop van de maand oktober de griep terug, maar thans in verhevigde mate, als een monster dat zich bij de eerste aan val zijn buit heeft zien ontgaan en thans, van moordlust bezeten en met de angel des doods in zijn staart, zich opnieuw werpt op zijn prooi. En de tijd was goed gekozen, de gure novembermaand, die altijd in Nederland al zo veel slachtoffers van verkoudheid en longontsteking telde. Penicilline en andere soort gelijke preparaten waren er niet. Het volk was weerloos, de doktoren stonden machteloos. Zo lang er geen complicaties bij kwamen, was er meestal van direct gevaar geen sprake, maar zodra de griepaanval met een flinke longontsteking ge paard ging, moest men maar af wachten hoe de uitslag van de cri sis op de gevreesde vierde dag zou zijn, ten goede of ten kwade. In dien ten kwade, dan betekende dit de dood en het graf. En voor velen was het ten kwa de. Van juli 1918 tot maart 1919 stierven er in ons land 18769 perso nen ten gevolge van de griep. En het overgrote deel van de slacht offers viel in de zwarte november maand van 1918: tien duizend zes honderd zesenzeventig! Bruine paarden Wie door de griep werd aange tast, voelde zich niet eerst een beet je onwel, terwijl de ziekte lang zamerhand in hevigheid toenam, neen, het slachtoffer was plotseling door en door ziek en indien onder weg dikwijls niet eens in staat op de gebruikelijke wijze naar huis te gaan. Werd de griep niet gevolgd door longontsteking, dan moest men dankbaar zijn. Was dit wel het geval, dan zag het er voor de lijder zeer ernstig uit. In veel gevallen volgde de dood reeds na enkele, soms al na twee of drie dagen. Complete gezinnen lagen op bed, zodat de doktoren in Amsterdam dikwijls met de huissleutel in hun zak liepen, ten einde hun patiën ten te kunnen bezoeken. Voorzover die doktoren tenminste niet zelf door de griep waren aangetast, want ook dat kwam veelvuldig voor. De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst kon het vervoer van de ern stigste patiënten naar de zieken huizen maar met moeite bijhouden. En de doodgravers hadden het druk zeer druk. Op de Nieuwe Ooster begraafplaats, de grootste van Am sterdam, vonden in normale tijden tien begrafenissen per dag plaats; thans waren het er soms tachtig. De lijkwagens reden af en aan Zo als bekend werden en worden bij begrafenissen altijd zwarte paarden aangespannen. Kenmerkend voor de noodsituatie in Amsterdam was, dat de gezonde mensen regelmatig lijkkoetsen metbruine paarden zagen passeren. De begrafenison dernemingen kwamen koetsen en paarden tekortl School en besmetting Onder de doktoren en in de kran ten ontbrandde een felle strijd over de vraag, of de Spaanse griep een besmettelijke ziekte was, ja dan wel neen. Zo ja, moesten dan niet onmiddellijk alle scholen worden gesloten? Maar volgens de pers van die dagen zou de Gezondheidsdienst zich met deze dooddoener van de zaak hebben afgemaakt: „Spaanse griep staat niet op het lijstje van besmettelijke ziekten. Daarom is er officieel niets aan de hand". In elk geval was deze dienst van oordeel, dat sluiting der scholen alléén zin zou hebben, wanneer was ko men vast te staan, dat de kinderen thuis minder kans liepen om be smet te worden-dan op school. Overigens dacht de Geneeskun dige Dienst er anders over dan de Gezondheidsdienst. Maar de Ge neeskundige Dienst kwam voor het geven van advies aan de gemeente niet in aanmerking, volgens het Algemeen Handelsblad van die da gen omdat.... de Gezondheids dienst de oudste rechten had! In elk geval, de scholen werden niet gesloten, behalve daar waar veel onderwijzers of het overgrote deel van de leerlingen door ziekte waren uitgevallen. Intussen werd de toestand in de hoofdstad des lands bepaald zorg wekkend. Vele doktoren kwamen zelf op bed te liggen. Verpleegsters vielen uit door ziekte of uitputting. En niet alleen in Amsterdam, maar overal in het land stierven de men sen bij tientallen, veelal in de bloei van hun leven. En het juiste ver weer tegen de verraderlijke ziekte had men nog niet gevonden. Hygi ënische maatregelen werden aan bevolen, grote vergaderingen en verzamelingen van mensen afgera den, ziekenbezoek hier en daar zelfs verboden. Maar voor het overige heeft men als machteloos de epide mie moeten laten uitwoeden. Dat is ook gebeurd. Maar in de sterfte- curve van de laatste vijftig jaar in Nederland zijn maar twee grote toppen: de hongerwinter van 1944- 1945 en de griepepidemie van herfst 1918. En de laatste top is nog hoger dan de eerste SPORT VOETBAL Brouwershaven III-Burgh IV 5-2 Zaterdagmiddag heeft Brouwers haven III opnieuw een'overwinning behaald en wel op Burgh IV. Hoe wel het er eerst niet naar uitzag wist Brouw vooral na rust met mooi samenspel en windvoordeel do gasten te overrompelen. Burgh start met de straffe wind in de rug en doelman v. d. Schelde stopt di verse schoten van Rijnberg en v. d. Weele. De gasten nemen in de 20e minuut de leiding als Geleijnse van af de vleugel een schot geeft dat tegen de lat stuitert. Toon Rijnberg is er als de kippen bij om de terug springende bal in te schieten (0-1). Gevaarlijke Burghaanvallen wor den in de kiem gesmoord door het individuele spel van Geleijnse, waarbij hij zijn vrijstaande voor- hocdespelers niet in het spel be trekt. De gelijkmaker komt 7 mi nuten later als v. d. Wekken de bal opbrengt en tussen een wirwar spe lers van Steijn inschiet (1-1)- Drie minuten voor rust brengt Rien den Boer met een tam schot de stand op 2-1. 'Na de rust wordt Burgh sterk in de verdediging gedrukt en de verdediging der groen-witten met Rijnberg aan de kop krijgt druk werk. Reeds in de 7e minuut weet Rien den Boer de verdediging uit elkaar te trekken en via de handen van v. Beveren is met een hard schot de stand 3-1 geworden. De aanvallen van Burgh zijn schaars maar niet van gevaar ont bloot. Dit blijkt in de 20e minuut als Bliek scherp voorzet en de toe stormende Geleijnse hard inschiet (3-2). De gasten ruiken de gelijkma ker en weten zich van de Brouwse druk te ontdoen. Bijna is het gelijk als uit een corner Bliek met een formidabele trekbal net over de lat schiet. Een schot van Rien den Boer schampt vanaf onderkant lat op (of over) de doellijn. Toch behoudt Brouw het beste van het spel en het gelukt Rien den Boer in de 34e minuut Rijnberg van zich af te schudden en langs van Beveren te schieten (4-2). Als Ringelberg van af het middenveld v. d. Wekken lanceert geeft deze mooi door aan van Steijn wiens schot onhoudbaar in de touwen vliegt (5-2). Een kans van Bliek gaat verloren als zijn schot net voor langs gaat. Zierikzee B III-Bruse Boys B I 4-1 Uit een strafschop bezorgde Fondse Zierikzee B III een 1-0 voorsprong, die Labeur al spoedig teniet deed (1-1). De uitstekend spelende doelman der gasten keer de enige harde schoten, doch toen Fondse tegen de paal schoot en rechtsbuiten Stoel langs tal van be nen in het net schoot, was er ook voor hem geen houden aan (2-1). Na de thee wist de Zierikzee-ver dediging, zij het enige malen op het nippertje, stand te houden. Aan de andere zijde vond Middenvoor Fondse nog twee maal het net. Eindstand 4-1. Zierikzee B IRcnesse B I 5-0 De wedstrijd tussen de 2 best geplaatste ploegen op de ranglijst is geëindigd in een normale over winning van de rood-zwarten, die tot hun beste wedstrijd van dit seizoen kwamen. Dit was ook no dig, want de rood-witten, die op eigen terrein in het begin der com petitie een vrij ongelukkige neder laag tegen de rood-zwarten leden en nadien niet meer geslagen wa ren, gaven uitstekend partij. Reeds voor de rust kreeg de thuisclub het beste van het spel, een hoog vleugelschot van Koe- voets, een inzet van Goedegebu- re, en een lage schuiver van spil Hatzman, deden de rust met 3-0 ingaan. Ook na de rust, toen de duinbewoners de wind in de rug hadden, kwam het doel van Zap- pey weinig in gevaar, in de ach terhoede speelden Saltzherr Krips en Hatzman zeer sterk. Goedegebure zorgde na 15 min. voor 4-0 en even voor het einde scoorde spil Hatzman het mooi ste doelpunt van de middag, toen hij snel toelopend een hoekschop van Koevoets verbluffend hard langs de doelman kopte. Eind stand 5-0. SUCCESJES Te koop: Een nieuw damesrijwiel tegen speciale prijs. Te bevragen Garage P. Bezuijen, Zierikzee, telefoon 2164. Haardkachel f 50,-, vaste was tafel, groot model, compleet met spiegel en kop, aan- en afvoerleiding f 100,-. Maris- straat 22, Zierikzee. Een electrische wasmachine met houten kuip. Br. onder no. 1162. aan het bureau v. d. blad. wegens familie-omstandighe den: Café „De drie Schapen", Dreischor. Een Locomotief heren sport- rijwiel met 3-versnellingsnaaf, in prima staat. Garage P. Bezuijen, Zierikzee, tel. 2164. Singer handnaaimachines (ge bruikt) met garantie. Naaima chinehuis A. de Jong, Schuit haven 10„ Zierikzee, tel. 2338. Personeel gevraagd: Kapsalon Bal, Nieuwerkerk vraagt bediende voor de he rensalon. Diversen: Wat u ook wilt schilderen, wij hebben de verf voor U! Goed materiaal, vakkundig kleur en werkadvies is uw succes. Daarom naar Mol, Nieuwe Boogerdstraat 27, Zierikzee. Duitse warmtestralers voor de kille avonden f 17,90. Zeer warme straling. Bij vastrecht 6 ct. per uur. Techn. Bur. v. d. Berge, Zierikzee, tel. 01110-2962 Prima vertinde naadloze melk- teemsen en -emmers. U belt en wij komen! Fa. J. D. de Korte Zn., tel. 227., Bruinisse Philips warmtelampen voor douchecellen. Vermogen 375 watt. Prijs f 14,50. Steeds uit voorraad leverbaar. Technisch Bureau v. d. Berge, Zeven huisstraat 6, Zierikzee. Een goede lijst om foto, plaat of schilderij,, daarvoor zorgen wij. U kunt kiezen uit een uitgebreide kollektie. - Mol, Nieuwe Boogerdstr. 27, Zzee. Philishave 120. Het grootste sukses, dank zij gegolfde scheersleuven. Scheert sneller, scheert beter. Prijs f 44,50, in clusief tasje. Zie onze etalage. Techn. Bureau v. d. Berge, Ze venhuisstraat 6, Zierikzee. Bietennetten van sterk, soepel touw, niet geknoopt, geweven, in elke maat van: Fa. J. D. de Korte Zn., tel. 227, Bruinisse Dimplex elektrische plaatra diatoren, gevuld met olie, voor zien van thermostaat, welke op kamertemperatuur automa tisch aan- en uitspringt. Zeer geschikt voor kantoor- en win kelruimten, woon-, slaapka mers enz. Leverbaar in ver schillende vermogens. Zuinig in stroomverbruik. Folder op aanvraag. Alléénverkoop voor Schouwen-Duiveland. Tech nisch Bureau v. d. Berge, Z.zee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 7