Regelmatige controle is noodzakelijk Als Amsterdam „ver-Breitnert" Zierikzee in het jaargetijde van de herfst Het ontstaan van het beroemd geworden geslacht De Jonge GRENSV0LK Financiën en Economie ZIEREKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 27 OKTOBER 1959 No. 18657 Buiten „het seizoen" Touristen krijgen dat (helaas) nooit te zien Zierikzee, oktober. Van Amster dam heeft een Nederlandse schrij ver eens gezegd: „in de herfst is de stad het mooist. Het is alsof zjj ver-Breitnert". Een prachtige vondst, dat woord „ver-Breitne- ren". Het herinnert aan de bjjna mysterieuze verinniging die de schilder Brcitner in zjjn doeken met Amsterdamse motieven, wist te leggen. Een dromerige verstil- die ons als bewoners van een kleine stad niet onbekend is, want Zierikzee heeft dat ook. IAls de stad ligt te bakken in de volle zomerzon Ionder een strak blauwe lucht, is het ook niet moeilijk 't „oude crayenist" aan de Schelde mooi te vinden, maar - laten we het werkwoord hier over nemen - in de herfst „ver-Breitnert" de stad. Helaas zijn er maar weinig touristen, die het dan nog de moeite waard vinden naar Schouwen- Duiveland te komen. Wie het bij uitzondering eens zou doen, zou er geen spijt van hebben. vat in deze kleurenbeelden, met als dominerende kleur het warrige bedaagde rood van de daken, waar boven de torens omhoog staken en versmald tot een lint de belang rijkste straten die voeren naar het centrum. Vele „plaatjes" kregen een warm applaus, maar de Fran sen moeten iets van het Zierikzees' geheim, gevangen in die beelden, hebben begrepen. Ze bewaarden toen een stilzwijgen, maar na af loop zei ons een der aanwezigen: .vanaf die toren, dat waren de middeleeuwen". Gaan onder het verschralende licht van de herfstdag, langs het samenvattend mozaiek der gevel vlakken, zien naar het verdofte grijs van torens en poorten, men zou het misschien moeten missen, om de waarde er volledig van te begrijpen. Met het zien naar het licht over de stad en het spel der kleuren, met het proeven van de sfeer, die soms als een onzichtbaar, maar voelbaar gordijn over de dingen in die stad wordt gehangen, is het als met de fotografie. Het behoeft zich niet te beperken tob het enkel (en in dat specifieke geval, dan zonnig) jaargetijde, maar men kan er elke dag van het jaar en elk uur van de dag mee uit de voeten. De grote zangeres mevr. Jo Vin cent vertrouwde ons eens - na een spijtig voor haar niet zo druk be zocht concert te Zierikzee - toe: „ik zou toch niet graag in Zierik zee willen wonen". Het was moei lijk zo maar met een enkel woord de teleurstelling bij haar weg te praten, maar wij hebben wel ge zegd: „U zult het wellicht niet ge loven, maar veel wat U in Amster dam zo bekoort, hebben we ook". In de herfst „ver-Breitnert" Zie rikzee en het is alleen maar nodig voor deze verdroomde schoonheid zich open te stellen. Eens even niet de foutjes zien, de vlekken die er ook zijn (waar niet?),maar tegen het vallen van de avond wat te toe ven in de buurt der oude monumen ten, schakels die ons met een on zichtbaar, maar veelbewogen ver leden verbinden. Sfeer is een ongrijpbaar en on betaalbaar begrip, maar als het hier niet was in deze voelbare vorm, wat hadden we voor op de flatwij - ken aan de rand der steden of de buitenwijken'van Eindhoven? Een positieve factor, die door het verleden gevoede schoonheid in een stedeke als Zierikzee, juist in een tijd die van toenemend materialis me niet viij te pleiten is. Er zijn nu eenmaal waarden in het leven, die zich moeilijk in geld laten uit drukken en 'een verschraling van het leven is het gevolg, als aan deze waarden achteloos wordt voorbij gegaan. Zierikzee's geheim Het was enige tijd geleden een openbaring toen de bevolking van St. Hilaire enkele voortreffelijk© opnamen van Zierikzee te zien kreeg, vanaf de St. Lievensmonster toren. Alles wat zich zo moeilijk onder woorden laat brengen, lag ge- DRIE PUNTEN WAAR HET OP AAN KOMT. Er is in de afgelopen weken nog al veel geschreven en gesproken over de onderhoudstoestand waar- in he* autopark in ons land ver keert. In dit verband zijn zelfs beangstigende cijfers genoemd, die later weliswaar van verschillende andere zijden weer zijn tegenge sproken, doch die niet hebben na gelaten indruk te maken. In hoeverre de onderhoudstoe stand van de doorsnee Nederland se auto te wensen overlaat, zullen wij hier in het midden laten. Wel willen wij enkele tips geven, die voor de veiligheid van uw wagen van direct belang zijn. Er zijn drie punten waar het bij de veiligheid van een auto op aan komt, n.l. de banden, de stuurinrichting en de remmen. Vanzelfsprekend kan dit lijstje nog worden uitgebreid en kunnen b.v. ook de vering en de verlichting daarbij worden opge nomen, doch de drie punten die wij het eerst genoemd hebben, vormen toch wel de meest kardi nale onderwerpen, die regelmatig inspectie behoeven. Belangryke banden Over het eerstgenoemde punt, de banden, zijn eigenlijk slechts weinig bijzonderheden te vertel len. Het spreekt vanzelf, dat het loopvlak nog van een behoorlijk dikke laag geprofileerde rubber moet zijn voorzien, zodat de slip kans tot een minimum wordt te ruggebracht. Maar niet alleen het loopvlak is belangrijk, ook de zij- flanken moeten geheel gaaf zijn en mogen geen scheurtjes verto nen. Via deze scheurtjes n.l. kan vocht de band binnendringen en vocht is de grote vijand van de draadversterkingen die zich in de band bevinden. Er zijn twee factoren van het grootste belang om de levensduur van een automobielband te ver lengen. In de eerste plaats de juis te spanning, die wekelijks tenmin ste eenmaal moet worden gecon troleerd, en in de tweede plaats het regelmatig b.v. om de 5 a 7000 km - verwisselen van de wielen. Dit laatste dient zodanig te ge schieden, dat elke band - en dus ook de reserveband - telkens op een andere plaats aan de wagon dienst doet. Zouden er n.l. kleine afwijkingen zijn, die extra slijtage aan de band veroorzaken - b.v. tengevolge van een enigszins kromme wielas, een versleten la ger o.i.d. - dan wordt daar niet één bepaalde band geheel aan op geofferd, doch slijten alle banden gelijkmatig op. Stuur- en loopvlak Het tweede punt dat in verband met de verkeersveiligheid van de wagen moet worden genoemd de stuurinrichting. Behoudens het op tijd laten doorsmeren en con troleren kan men hier zelf weinig aan doen. Een voornaam punt is, dat men het direct aan de repara teur meldt, zodra een der banden onregelmatig begint te slijten, want ook dit is in de meeste ge vallen aan de stuurinrichting te wijten. Wie er een gewoonte van maakt, b.v. bij de doorsmeerbeur- ten, tevens de stuurinrichting te laten controleren, heeft voor slechts enkele dubbeltjes per maand de zekerheid dat er van deze kant geen gevaar te duchten De remproef En dan tenslotte de remmen die misschien wel het belangrijk ste punt van het lijstje vormen. Iedereen heeft wel eens afschrik wekkende verhalen gehoord over remmen, die plotseling weigerden en inderdaad, deze dingen komen voor. De kans, dat zoiets gebeurt, is echter minimaal klein, mits de eigenaar van de wagen er maar voor zorgt, dat het remsysteem die aandacht krijgt die het nodig heeft. Zo is het natuurlijk van het grootste belang, dat de hoeveel heid remvloeistof in het reservoir op peil is, maar nog belangrijker is dat dit reservoir absoluut vrij blijft van vuil. Het vullen moet dan ook met een pijnlijke nauw keurigheid geschieden. Voorts dient men zich te reali seren, dat de remmen in het ge bruik steeds wat achteruit gaan, Als berijder van de wagen be merkt men daar weinig van er het is daarom goed ook eens een deskundige het remsysteem te la ten beproeven. Een korte proefrit brengt soms belangrijke dingen aan het licht. Wanneer men de drie hierboven- genoemde punten van tijd tot tijd controleert of laat nazien, kan men er zeker van zijn, in een auto te rijden die geen gevaar oplevert voor het verkeer. En dat is ten slotte meer waard dan het luttele bedrag waarmee veel onheil te voorkomen is. Onderwijzer contra haan KOPENHAGEN, 26-10. De roep van een haan heeft de Deense open bare kas 25.500 kronen gekost. Het dier, gevestigd in een hoenderpark te Beder bij Aarhuus, kraaide op een kwade morgen juist toen de heer Harald Foged, hoofd der na burige school, het ochtendgezang van zijn leerlingen leidde. De heer Foged werd over deze storing zo boos, dat hij de eigenaressen van het hoenderpark, twee oude dames, een proces aandeed om de hanen uit de omgeving van zijn school weg te krijgen. In twee instanties kreeg hij ongelijk. Tijdens'de zit tingen ten gehore gebrachte band opnamen van het hanengekraai konden de rechters niet van de hin derlijkheid daarvan overtuigen. De heer Foged heeft de zaak nu voor de Hoge Raad gebracht, in de hoop dat die anders tegenover hanen staat. DE AARDBEVING IN TURKIJE ISTANBOEL, 26-10. Bij de aard beving van zondag in oost-Tur- kije zijn minstens zeventien men sen omgekomen en acht zwaar ge wond. 35o huizen zijn vernield. De meeste schade werd aangericht het district Hinis, ten zuiden van Erzurum, en in het gebied van Varto in de provincie Mus. Volgens de politie liggen mogelijk nog meer doden en gewonden onder het puin. Het reddingswerk staat onder leiding van gouverneur van Erzurum. Medische en militaire hulpploegen zijn met militaire vliegtuigen naar het rampgebied gezonden. Maandag is een nieuwe aard schok gevoeld, maar er is geen melding gemaakt van schade. In tussen is in Ufra in zuid-oost Tur kije door overstromingen na zwa re regenval een aantal bruggen bezweken. duwen, die om een of andere re den niet onder de wettelijke rege ling vallen, een speciale voorzie ning te treffen, welke te zijner tijd zo mogelijk tot 1 oktober 1959 zal terugwerken. Sinds 1 juli 1957 wordt ook een toeslag verleend op de invaliditeitspensioenen. Deze toeslag blijft voorshands bestaan. Bedrijfspensioenfonds voor de landbouw 'S-GRAVENHAGE, 26-10. Het algemeen bestuur van het bedrijfs pensioenfonds voor de landbouw heeft besloten de tijdelijke rege ling, welke op 1 juli 1957 werd in gevoerd voor de weduwe- en we zenpensioenen van genoemd fonds, met ingang van 1 oktober 1959 te doen vervallen. Deze regeling hield in afwachting van de komst van algemene wettelijke voorzienin gen cp dit punt in, dat op de we duwe- en wezenpensioenen tijde- lijijk een toeslag zou worden ver leend, en dat het weduwen-pen sioen tijdelijk zou doorlopen tot de 65-jarige leeftijd. Zoals bekend is, trad genoemde algemene wettelijke voorziening in werking op 1 oktober j.l. Met ingang van dat tijdstip zullen nu bedoelde toeslagen niet meer wor den uitgekeerd, terwijl de wedu- wenpensioenen van hen, die wel de 60-jarige maar niet de 65-jari- ge leeftijd hebben bereikt, zullen vervallen. Maatregelen tot een meer alge mene herziening van de pensioen regeling van het fonds, welke ook overigens, mede door de inwer kingtreding van de algemene wet telijke regeling, nodig wordt ge acht, zijn in voorbereiding. Het ligt in de bedoeling voor de we- Poes rook wat In Turijn heeft een jong katje het leven van zijn baas en bazin gered door op hun bed te springen en de man met krabben en miauwen te wekken. Uitstromend gas had de vrouw zeeds bedwelmd maar in het ziekenhuis kwam zij weer bij. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DELFT. Evenals het vorige ka binet dit heeft gedaan, bracht de ministerraad op uitnodiging van het college van curatoren en de senaat van de technische hoge school te Delft een werkbezoek aan deze onderwijsinstelling met als doel een indruk te krijgen van de veelzijdige problemen waarvoor de technische hogeschool zich in dit stadium van haar ontwikke ling ziet geplaatst. GRONINGEN. Het „Comité Al- bert Schweitzer tegen atoomproe- ven", waarvan het secretariaat te Groningen gevestigd is, heeft een adres gericht aan alle leden van de ministerraad en aan de leden van de eerste en de tweede kamer, waarin gezegd wordt, dat het co mité met verontrusting er van heeft kennis genomen, dat raket ten van het type „Honest John" reeds onderweg zijn naar Neder land. AMSTERDAM. De vroegere K.L.M.-vlieger commodore J. Moll heeft te Albury in het zuidoosten van Australië, waar hij 25 jaar geleden met de „Uiver" een nood landing maakte, aangezeten aan een door de burgemeester aange boden diner en heeft vervolgens een bal bijgewoond dat ter gele genheid van de landing werd ge geven, aldus is uit Sydney verno men. MENSEN UIT HET VERLEDEN Het geslacht De Jonge behoort tot de aanzienlijkste van Zeeland. De eerste leden daarvan treft men reeds aan in de tweede helft van de vijftiende eeuw te Zierikzee. Met de meeste vooraanstaande ge slachten is het vermaagtschapt en het heeft vele uitstekende mannen voortgebracht, die zich zowel in 's Landsregering als. in de stede lijke besturen van Zierikzee, Mid delburg en elders zeer verdienste lijk hebben gemaakt. Naar het bezit van verschillende heerlijkheden namen de verschil lende takken van de familie namen aan. Zo had men de takken van De Jonge van Bruinisse, van Ooster- land en van Buttingen. Verder van Ellemeet, van Campensnieuwland, van Dreieschor en van Zwijnsber- gen. De families Ockers en Steen gracht zijn uit dit geslacht ge sproten. De eerste van het geslacht die te Zierikzee werd aangetroffen was Pieter Jan Lievensz, die reeds se dert 1479 alhier als schepen voor komt, ook raad was en in 1507 en 1514 de burgemeesterlij ke waardig heid in deze stad bekleedde. Hij overleed op 13 mei 1529, werd in de Sint Lievensmonsterkerk voor het Sint Laurensaltaar begraven en liet bij zijn eerste vrouw Cornelia Jansdr. Boeye zes kinderen na. Eén dier kinderen, Anthony Pietersz. geheten, dreef handel in wijn en werd op 17 april 1560 in de Sint Lievensmonsterkerk ter ruste ge legd. Uit zijn eerste huwelijk met Jo hanna Ockers (een oude Zierikzeese V.S. willen versterking Laotiaanse leger NEW YORK, 25-10. Volgens de New York Times maakt Washing ton haast met de uitvoering van plannen tot versterking van het Laotiaanse leger. De V.S. zouden in het bijzonder de opleiding in het gebruik van Amerikaanse wa pens, die de laatste maanden in steeds grotere hoeveelheden naar Laos zijn gezonden, grondiger wil len laten geschieden. Naar de New York Times schrijft hadden Frankrijk en de Verenig de Staten samen de plannen uit gewerkt en de Fransen waren ver antwoordelijk voor de „tactische" opleiding. Maar in bevoegde krin gen is, aldus de New York Times, gezegd dat de Amerikaanse des kundigen ontevreden zijn over de Franse bijdrage. Amerikaanse mi litairen zouden verbaasd zijn over de onvoldoende paraatheid van het Laotiaanse leger na vier jaar opleiding en oefening door de Fran«en. regeringsfamilie) won hij een vijf tal kinderen en uit zijn tweede hu welijk met Heil wig N.N. ontsproot een zoon Pieter Anthonis Pietersz., van wie de familie Van der Port afstamde. De zoon van Anthony Pietersz. was Jan Anthonisse, die 13 novem ber 1588 overleed te Zierikzee. Hij was lakenkoper en bewoonde het huis voor de Brede- of Stenenbrug, genaamd „De Katte" (het weste lijke deel van het huis no. 24). Hij was van 1568-1584 gasthuismeester, in 1576 thesaurier der stad en stelde zich in 1566 borg voor de stad, toen deze uit de boedel van Maximiliaan van Bourgondië de heerlijkheid der Vier Bannen kocht. Als voorstan der der nieuwe leer en de partij der Staatsen toegedaan, moest hij korte tijd later uit Zierikzee vluchten. Na de inneming van Zierikzee in juli 1576, verliet hij de stad, maar werd door de Spanjaarden onder Noord- gouwe gevat en gevankelijk weg gevoerd, eerst naar Bergen op Zoom en later naar Antwerpen. Zijn vrouw - Agatha de Vager - vluchtte en vond enige tijd te Dordrecht een onderkomen. Jan Anthonisse won tien kinde ren en werd in de Sint Lievens monsterkerk begraven onder een grote, witte zerk, waarop gebeiteld stond: „Jan Thonis Pietersz., laken koper". Gewoonlijk werd hij Ouwe Jan Thonisse Lakenman genoemd, in onderschieding van zijn zoon Jan, die men Jonge Jan Thonisse noemde en uit wiens naam - spoe dig omgezet in Jan Thonisse de Jonge - de familienaam reeds op het eind der zestiende eeuw voort kwam. Sowjetrussische efficiency bij massaproduktie NEW YORK, 26-10. Een Ameri kaanse deskundige op het gebied van industriële research, prof. Sey mour Meiman, verbonden aan de universiteit van Columbia, heeft volgens de New Yoi'k Times ver klaard, dat de Sowjet-Unie gebruik maakt van de Amerikaanse tech nieken voor massaproduktie en daarmede sommige machinewerk tuigen sneller en goedkoper produ ceert dan Amerika. De professor voegde hieraan toe, dat „indien de huidige ontwikkeling zich voortzet, de Sowjet-Unie binnen enkele ja ren de leiding zal hebben in de effi- ciëncy bij de produktie van machi newerktuigen". Hij voegde hieraan toe, dat een dergelijk verloop „niets minder dan een economische en politieke ramp voor de gehele vrije wereld" zou zijn omdat „eco nomisch achtergebleven landen, die reeds basis-machinerieën van de Sowjet-Unie hebben gekocht, zich ook tot dit land zullen wen den voor hun technologie, opleiding en methoden van industriële orga nisatie". 's-GRAVENHAGE. In de nacht van zaterdag op zondag is een tot nu toe onbekend gebleven man van omstreeks veertig jaar aan gereden door een bestelauto op de Prinsengracht nabij de Brouwers gracht te 's-Gravenhage. De man is met een schedelbasisfractuur opgenomen in het ziekenhuis aan de Zuidwal. ZWOLLE. De 53-jarige arbeider C. Roelofse uit Kampen is bij Dronten (oostelijk Flevoland) on der een vallende lier terecht ge komen. Hij werd daarbij zo ern stig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het r.k. ziekenhuis te Zwolle overleed. De lier, die wordt gebruikt bij de bouw van een brug ter plaatse, sloeg om, toen een der straten brak. Drelschor II-Zonnemaire I 0-4 Geheel volgens de verwachtingen moesten de reserves van Dreischor in Zonnemaire hun meerdere er kennen. Vooral in de eerste speel- helft waren de rood-gelen in de meerderheid en al na zes minuten scoorde v. Almkerk van dichtbij (0-1). Na 20 minuten werd een in geschoten bal door de achterspeler C. de Waaij met de hand gekeerd en dit kwam de thuisclub op een strafschop te staan. Doelman Bi-aal van Dreischor wist de bal wel uit zijn doel te stompen, maar v. Alm kerk kreeg deze wederom te pak ken en schoot in (0-2). In de blauw witte aanval kregen zowel v. d. Bos, v. d. Linde en Klompe enkele kan sen, maar dit leverde niets op. Met onveranderde stand werd gerust. 'ïn de tweede helft kwamen de blauw-witten verschillende malen voor het Zonnemaire-doel, maar verder dan enkele schoten over de lat en een keihard schot van P. de Waaij tegen de paal, kwamen ze niet. Aan de andere kant was het door toedoen van v. Leersum 0-3 geworden en menige aanval werd door de gasten nog ondernomen. Twee minuten voor het einde zagen we zelfs nog een vierde doelpunt van de gasten, ditmaal van A. Stoel (0-4). Met deze verdiende, maar geflatteerde stand kwam het einde. Bij Dreischor viel deze middag vooral het goede spel van doelman Braai op, terwijl ook de achter speler C. D. de Waaij op een goede wedstrijd kan terugzien. Rest nog te vermelden dat bij Dreischor, na een lange afwezig heid, ook scheidsrechter J. D. v. d. Linde weer eens van de partij was en op de spilplaats een verdienste lijke wedstrijd speelde. FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS Dagenlang had Dorus van Do renkamp over deze tegenslag lopen te tobben, niet wetend wat aan Lena te zeggen. Aan een huwelijk durfde hij niet meer te denken, nu hij wist, wat Peter Beeren zich daarvan voorstelde. Maar plotse ling was Peter op een avond met een bundel kleren verschenen om zijn geld op te vorderen. Hij ging vertrekken. Men had de adem in gehouden en had zich alle moeite gegeven om de blijdschap daarover niet te laten blijken, want hij mocht zich daardoor nog eens bedenken. Maar hij was waarachtig gegaan, en niemand wist waarheen. Nie mand wist ook, waarom hij zo plot seling tot dit besluit gekomen was, behalve Lena Martens. Ze had zich over de bloemen in haar tuin gebogen, toen Peter Bee ren haar plotseling heimelijk na derde. Hij greep haar vast met de bedoeling haar te kussen. Veront waardigd had zij zich omgekeerd en hem recht in het gezicht gesla gen, „Heks",, riep hij, met van woede bleek vertrokken gezicht, „ik betaal het je terug, zo waar ik Peter Bee ren heet!" Zo iets was hem nog nooit overkomen. Het ergerde hem en hij haatte die vrouw. In het eerst was hij verlegen met zijn houding en wist hij niet goed wat te beginnen. Maar toen hij zich van haar verwijderd had en tot de conclusie kwam, dat het leven in de nabijheid van zo'n helleveeg niet zo aangenaam zou zijn als hij het zich had voorgesteld, had hij snel z'n besluit genomen. Het zou wat! Er waren wel andere vrouwen dan die in dit ellendige boerennest, als je maar geld had, veel geld! Hij was naar huis gegaan, vast- b3sloten nu, en had zich in een ran sel bijeengepakt wat hij nodig acht te. Toen was hij naar z'n pleegmoe der gestapt en had begerig het geld opgestreken, om zonder groet of dankwoord in de reeds vallende duisternis te verdwijnen. Niet lang daarna hielden Dorus en Lena bruiloft en kwam er een jonge vrouw in het boswachters huis. Het was of alles daarop ge wacht had. Nog binnen het jaar overleed zijn moeder kalm en vre dig, in het gelukkige besef, dat haar hartewens in vervulling was gegaan: drie dagen eerder was haar kleinkind geboren. Het jonge nieuwe leven bracht gelukkige jaren in de grote bijna te stille woning aan de bosrand. Kleine Annemarie groeide voor spoedig op en werd al bijna vier jaar. Lena van Dorenkamp was in de bloei van haar leven. Er waren er, die haar om het geluk, dat zij gevonden had, benijdden. Toen vond Dorus van Dorenkamp op ze kere dag een man in de modder langs de oever van het ven, dat een kwartier ongeveer van zijn huis lag. De man moest daar al gerui me tijd gelegen hebben, want als levenloos lag hij daar uitgestrekt. Aanvankelijk herkende hij in het vermagerde en besmeurde gezicht Peter Beeren niet eens. Pas nadat hij het vuil van 's mans hoofd wat had weggewreven wist hij, wie hij hier aangetroffen had. Even had hij de aandrang om Peter Beeren terug te duwen in het water, zodat dit zich boven hem sluiten zou. Maar betere gevoelens kregen wel dra de overhand en hij riep een paar bosarbeiders om met hem het schijnbaar levenloze lichaam naai zij n huis te dragen. Toen zij zag wie men haar thuis bracht rilde Lena van Dorenkamp van afschuw. „Leeft hij nog of is hij dood?", vroeg ze met stokken de stem. En de gedachte aan de onheilen die dreigden deed haar duizelen. Eerder dan iemand haar had kunnen antwoorden was ze flauw gevallen. De ontboden dokter kon voor twee patiënten tegelijk komen. „Hij zal het niet meer halen", zei de geneesheer na zijn onderzoek van Peter Beeren. „als u hem hier niet meer wilt hebben kunt u hem rustig naar het dodenhuisje bren gen". „Nee, Dorus, nee!" kwam op eens Lena, weer tot bewustzijn ge komen, tussenbeide, „laat hem hier sterven. We mogen niet hardvoch tig zijn in het aangezicht van de dood". Dorus van Dorenkamp krteeg een hevige innerlijke strijd te door worstelen. Vooral één gedachte be zwaarde hem: „Als de dokter zich nu eens vergiste en Peter Beeren er weer boven op kwam?" Maar wie hem daar met openge vallen mond naar adem zag hijgen en het zweet op zijn vervallen lijk bleek gezicht zag, moest de mening van de dokter wel bijvallen. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5