Toelagefonds voor werklieden „De Eersteling te Renesse gelikwideerd i\a /d-jarig bestaan Een initiatief uit de eerste wereldoorlog REDDINGBOOT UIT VEERE WORDT TE BURGHSLUIS GESTATIONEERD Datum „verhuizing" nog niet bekend Het Toclagefonds voor werklie den „De Eersteling" te Renesse, dat op 28 september jL 75 jaar bestond, is, nadat dit feit in een byeenkomst in hotel „Het Wapen van Zeeland" is herdacht, gelikwideerd. Deze vereniging is de eerste ge weest op Schouwen-Duiveland, die enige verzachting bracht van het sociale leed onder de arbeiders, by de toen heersende miserabele toe standen op het platteland in de tachtiger jaren. Het fonds beoogde een uitkering te verstrekken wegens derving van inkomsten bij ziekte of ongeval, daar men in die tijd alleen was aangewezen op het burgerlijk arm bestuur of de diaconie. Het initiatief hiertoe werd geno men door het toenmalige hoofd der school, de heer Dormaar, die als eerste voorzitter de hamer tot 1916 hanteerde. De contributie werd vastgesteld op tien cent per week, terwijl de uitkering drie gulden per week bedroeg. Later werd dit nog verhoogd en gebracht op vier gul den per week. Door de invoering van de Ziekte wet in 1929 werd het bestaan van het fonds grotendeels overbodig, maar de leden wilden vooreerst nog niet tot opheffing overgaan. Door dat de sociale misstanden, vooral na de tweede wereldoorlog, aan zienlijk werden verbeterd, meldden zich geen nieuwe leden meer aan, zodat men thans heeft besloten de vereniging op te heffen. Aan contributie werd in de afge lopen 75 jaar door de leden ruim f 31.000,bijeengebracht, terwijl aan uitkeringen ruim f 25.000, werd uitgegeven. Subsidie werd nimmer van enige instantie ont vangen. heer J. M. de Nooijer van 1929 tot aan de opheffing. Een buitengewone staat van dienst in het fonds hadden ook de twee oudste bestuursleden, de heer A. van den Hoek, die 51 jaar als kassier fungeerde, en de vice-voor- zitter, de heer W. van Klooster, die 40 jaar zitting heeft gehad als be stuurslid. Hoewel met vreugde mag worden geconstateerd dat het fonds thans overbodig is geworden, mag het te- i rugblikken op grote verdiensten voor de gemeenschap. Zij die er in Op de Jl. maandag gehouden ver gadering van de gemeenteraad heeft de voorzitter, jhr. Röell, medege deeld, dat na gehouden besprekin gen met het bestuur van de Kon. de tachtiger jaren toe hebben bij- Zuid-Hollandse Maatschappy tot gedragen het fonds te stichten en reddlng van schipbreukelingen is later in stand te houden, komen zeker woorden van waardering toe. de Veere gestat In het verleden heeft het fonds on- reddingboot „Maria Blankenheim' getwijfeld het zyne bygedragen de naar Burghsluls te verhulzen, nood in menig gezin, zij het niet geheel, dan toch ten dele, te leni- Tofc aQn het jaatste oorlogsjaar is gen. In de laatste 25 jaar varieer- t Burghsluis altijd een redding den de uitkeringen van ruim f 200 1- -• Kapitein van de „Blankenheim' is de bekende Minneboo, een naam die vooral sterk op de voorgrond trad bij de redding van de beman ning van de sleepboot „Schelde' voor de Schouwse kust. Omtrent de juiste datum van ver huizing is nog niets bekend. Een bestuurslid van de redding- maatschappij benaderde deze zo mer reeds een aantal personen om eventueel als opstapper te fun geren. tot f 1100,—. Te 's-Gravenhage werd Hongaarse opstand herdacht 's-GRAVENHAGE, 25-10. Enige honderden Hongaren hebben van middag in een byeenkomst in de grote zaal van het Sint Aloysius- college te 's-Gravenhage de Hon gaarse opstand herdacht. boot geweest, nl. de „Prinses Juli ana". Toen in 1944 bleek dat een aantal Armeniërs voorbereidingen trof om op een zekere dag met de reddingboot de oversteek naar het bevrijde Noord-Beveland te wagen en dit vermetele plan uitlekte, werd door de Duitsers met enkele hand granaten een einde gemaakt aan de reddingboot. Tot aan de oorlog bestond de w^moetelfsïmpJ,6^.» k.ennen' dat vasta bemanning van de „Prinses meensehannpliilfi^ fïLVÜ J""ana"_ uit de volgende personen: De voorzitters In de 75 jaar van haar bestaan heeft het fonds maar drie voorzit ters gehad, nl. de reeds eerder ge noemde h^er Dormaar, de heer Paulusse van 1917 tot 1929 en de VOOR HET MINDER VALIDE KIND ARNHEM, 25-10. Het is de be- doeling de Johanna Stichting te Arnhem te doen uitgroeien tot een volledig geoutilleerd revalidatie centrum voor kinderen. Vanaf de oprichting, negenenvijftig jaar ge leden, heeft de Johanna Stichting zich ten doel gesteld lichamelijk gebrekkige kinderen uit het hele land en van alle gezindten op te leiden tot nuttige leden van de maatschappij. Vanaf de aanvang van het werk zag men ook in dat in de zorg voor het lichamelijk gehandicapte kind het medische, het pedagogische, het didactische en het arbeidsas- pect niet te scheiden zijn. Momen teel zijn er op zijn minst zesdui zend ernstige en vrij ernstige li chamelijk gebrekkige kinderen beneden de vijftien jaar in ons land, die bemoeiingen en zorg in de een of andere vorm behoeven. 147 van deze kinderen zijn thans opgenomen in de Johanna Stich ting, welk aantal kan worden op gevoerd tot 180 als ook de beoogde uitbreidingen in het omvangrijke nieuwbouwcomplex, dat miljoenen kost, zullen zijn gerealiseerd. De Hongaar ir. K. Polgar sprak een rede uit, eerst in het Hongaars en daarna in het Nederlands. „Eer gisteravond was het drie jaar ge leden dat een spontane, geweldige strijd begon, die tien dagen duurde twee werelden in spanning hield", zei hij, „de vrije wereld en de wereld van de dictatuur, van de vervalsing van de menselijke waar digheid. Men was verrast over de grote krachten, die naar men aan nam, dood waren gegaan onder een terreur van twaalf jaren. Maar er leefden hoge idealen in de harten van de Hongaren. Ademloos zag men toe dat jonge kinderen voor deze idealen konden sterven. Een paar miljoen mensen begonnen een strijd tegen hun juk, dat hun door vals politiek idealisme op de schou ders geworpen was. Op 4 november kwam het bittere einde. De vereende krachten van de politieke machten in de vrije wereld hadden gefaald. Er was geen gewetenswroeging bij de onder drukker". „Er is een andere kant aan deze strijd", zo zeide de heer Polgar. „In Nederland leven drieduizend Hon garen. Ze hebben er een tehuis ge vonden. Dat was, en is soms, niet eenvoudig. De Nederlanders leven anders dan wij. De leiddraad voor deze bijeenkomst, die de organisa toren - de Stichting Hongaarse Fe deratie in Nederland, de Expoge en het Voormalig Verzet Nederland - gekozen hebben, is dat wij eikaars KINDEREN SPEELDEN MET VUUR Boerderij afgebrand ZWOLLE, 27-10, De boerderij van de landbouwer B. G. Kogel man te Linderte (gemeente Raal- te) is gisteren geheel afgebrand. Van de inboedel kon zo goed als niets worden gered en een groot aantal kippen en een twaalftal biggen kwamen in de vlammen om. De boerderij was slechts laag verzekerd. Het gezin Kogelman telt 14 personen. De brand ontstond in een hooi berg, vermoedelijk doordat kin deren met lucifers speelden. Aan gewakkerd door de sterke wind, greep het vuur snel om zich heen en sloeg weldra over naar een tweede hooiberg, de boerderij een schuur, welke alle in vlammen opgingen. De Raalter brandweer stond machteloos tegen de laaien de vuurzee. De Syrische autoriteiten hebben medegedeeld dat zij een „bijzon der gevaarlijke" internationale valse muntersbende, die zich toe legde op het vervalsen van Britse, Amerikaanse, Turkse, Libanese en Iraakse bankbiljetten, onschade lijk hebben gemaakt. ■In een klein hotel in Palermo is maandag de 40-jarige Duitser Hans Flecken gearresteerd, die ver dacht wordt van moord op een 16- jarig meisje. Er werden drie pas poorten op hem gevonden: een Duits, een Italiaans en een Oos tenrijks. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Spoedeisende raadsvergadering Op woensdag 28 oktober wordt een spoedeisende raadsvergadering gehouden, die begint om 5 uur n m. Aan de orde zal worden gesteld het voorstel van b. en w. tot wijziging van het raadsbesluit van 28 juli 1959 inzake het verlenen van mede werking aan de Woningbouwver eniging „Beter Wonen" voor de bouw van 20 woningwetwoningen in het bouwplan „Malta". HAAMSTEDE Bestelauto tegen vrachtauto Donderdagmiddag vond op de hoek Hogezoom-Prov. weg een bot sing plaats tussen een van de Hoge- zoom komende bestelwagen, be stuurd door N. A. K. L. uit Renesse en een vrachtauto met lege kisten, die van de Prov. weg de Hogezoom in wilde draaien. De vrachtauto be hoorde aan het expeditiebedrijf Ra demaker te Haamstede. Door de botsing werd het linker spatbord van de bestelwagen vrijwel ver- I nield. De vrachtauto kreeg geen schade. Persoonlijke ongelukken 1 deden zich niet voor. De Rijkspo- litie stelde een onderzoek in. BROUWERSHAVEN Ijsbaan werd schoongemaakt Door de moo>p zomer, die achter de rug ligt was er in de baan van de ijsclub ,,'t Weeltje" te Brou wershaven zo'n weelderige plan tengroei ontstaan, dat een groot gedeelte der baan verloren dreigde te gaan. Door gebrek aan arbeids krachten was het niet mogelijk de baan schoon te laten maken. Het actieve bestuur der ijsvereniging bleef echter niet bij de pakken neerzitten en nam zelf de werk zaamheden ter hand. De heren be stuursleden v. d. Schelde, Koopman van Schelven,, van Dijke, Dekker en Malipaard offerden thans enige malen hun vrije zaterdagmiddag op ten behoeve van de leden, om de mogelijkheid te scheppen bij vorst, hen de wintersport te kunnen laten beoefenen. Het wachten is thans op vorst, opdat de baan weer dienst kan doen. Het bestuur doet een ernstig beroep op de ouderen en de jeugd om geen afvalstoffen op de baan te deponeren. meenschappelijke idealen en deze moeten versterken. Alleen dan kun nen wij vaardig blijven, dan kun nen wij de omstandigheden beheer sen en zullen de omstandigheden ons niet kunnen beheersen". OUWERKERK Simon de Waard sprak over Griekenland J. v. d. Klooster, kapitein; H. v. d. Est, stuurman; J. Dijkgraaf, machi nist; C. Overbeke en C. Krijger, op stappers. Van deze bemanning zijn alleen H. v. d. Est en C. Overbeke nog in leven. SIRJANSLAND I Culturele Vereniging van start De Culturele Vereniging heeft voor zaterdag a.s. een filmavond georganiseerd, waarmede het win terseizoen wordt geopend. Evenals vorige jaren zal het bestuur trach ten de leden zoveel mogelijk dat- In zaal Vijverberg trad voor de Culturele Vereniging op de beken de cineast Simon de Waard, die het onderwerp: „Tussen Grieken en go den" inleidde en zijn betoog nadien gene aan te bieden waarvoor be- illustreerde met talrijke kleuren- langstelling bestaat en wat cultu- dia's. Hij gaf een indrukwekkende reel verheffend uiteenzetting over de oude Griekse tempels van het Hellas uit de tijd van de apostel Paulus. Na de pau ze werd een film over dit onder werp gedraaid. De voorzitter, de heer C. P. Kuijper, leidde de spr. in en dankte hem na afloop voor i wp woensdag zö oktober koi het gebodene, dat op zeer hoog peil I gelijk gemeld - het beroemde stond. De opkomst der leden was semble Lotte Goslar, helaas niet groot. Verwachting tot woensdagavond: Storm eii buien Aanvankelijk tijdelijk storm tus sen west en noordwest, morgen langzaam afnemend; wisselende bewolking met nu en dan buien; iets lagere temperaturen. 28 okt. Zon op 7.26, onder 17.21. Maan op 2.44, onder 15.50. 29 okt. Zon op 7.27, onder 17.19. Maan op 3.58, onder 16.17. Nieuwe maan: 31 okt. te 23.41. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 28 okt. 12.10 n.m. 29 okt. 0.49 v.m. BROUWERSHAVEN: 28 okt. 12.01 v.m. 29 okt. 0.24 v.m. Doodtij: 27 okt. n.m. 13.07 n.m. n.m. 12.54 n.m. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 27-10. De depressie, die gisteren in het zeegebied tussen Groenland en IJsland lag, nam in de afgelopen 24 uur aanzienlijk in diepte toe en veroorzaakte in ge heel west-Europa een belangrijke daling van de luchtdruk. De kern van de depressie trok vanmorgen met een barometerstand van onge veer 955 mb. over Schotland. Het bijbehorende frontensysteem passeerde vergezeld van zware re gen Engeland en bereikte in de loop van de ochtend ons land. Aan de voorzijde van het front woedde een Z. V. u. Het ensemble Lotte Goslar Op woensdag 28 oktober komt - Abel Ddhuron, de vriend van Ro bert Pesquet, heeft bekend de schoten te hebben gelost op de wa gen van de Franse politicus Mitte- rand. Dahuron is gehoord door de zware zuidwesterstorm. De Neder' criminele brigade aan de Quai des laPdse verschepen meldden ge OOSTERLAND „Schouwen-Duiveland helpt Drenthe" rfro?aJS W,el te verwachten was E!8 °°k. onze gemeente zijn steentje bij tot leniging van dè nood inde door de droogte getrof- onder aus- ipiciën van de Z.V.U. in de Con certzaal. Toen Lotte Goslar - Amerikaan se, geboren in Duitsland,' vóór de oorlog medewerkster aan het fa meuze cabaret „Die Pfeffermühle" van Erika Mann - voor het eerst in 1955 naar Europa kwam, ver oorzaakte zij bij publiek en pers verbazing, verwarring, eneen enorm enthousiasme. Verbazing viv/vi. uc utuugre getrof- over de eigenaardige samenstelling fen gebieden. Onze agrarische be- van haar ensemble, dat uit acteurs, volking, nog gedachtig aan hetgeen zangers, dansers en mime-spelers ook voor hen werd gedaan in de da- bestond, verwarring over de aard gen van de watersnood, bracht wi- 1 van haar programma, waarop geen enkele definitie van de gebruike lijke kunstvormen: ballet, toneel, cabaret, pantomime, enzovoort van toepassing was, en een enorm en thousiasme, ja, waarom? Omdat de mime-kunst van Lotte Goslar en haar medewerkers zo ongelofelijk knap was? Omdat Lotte Goslar er watersnood, bracht bij één aan contanten rond f 3000 en omstreeks f 200 giraal. Verder werd aangeboden in natura, zoals verschillende voersoorten, bieten blad, stro, hooi enz. voor een be drag van ruim f 1000, terwijl er voor 7 8 runderen stalling werd aangeboden. Een mooie geste van onze landbouwers in de actie I in slaagt de mensen te laten lachen Schouwen-Duiveland helpt Dren- I om hun eigen kleine zorgen? Om- the". dat haar parodiën en satires om de kleine onvolmaaktheden van de De jaarlijkse dankdag voor mens n0oit wrang of bitter werden, het gewas zal m onze gemeente maar altijd met een vergevende door alle vier kerken worden ge- glimlach en een vergoelijkende houden op woensdag 4 november knipoog verzacht werden? aanstaande. Het „Algemeen Handelsblad" - Zoals te doen gebruikelijk zul- len tijdens de winterdagen de mid- .'Nog altijd is Lotte Goslar met uit dagdiensten in de Gereformeerde ^keken op de rarigheden die des kerk alhier aanvangende 7ondap i mensen zijn, en ze zet ze in een rij november k.s., in plaats van lm "P'GéS, Inta drie uur, om half drie beginnen. ^^p^ifvan^eeA futtTrig Ook bij de landbouwer Fr. van wijfje, nieuwe „Human relations", der Have Thz. aan de Lage Ram- thans de sympathie betreffende, de paartseweg alhier, werd dezer da- hé'él trieste wals waarin zij wan gen een tweeling geboren in zijn hopig strijdt tegen de treurnis van veestapel. Eén der melkkoeien haar collega's, het „Vreemde tus- ".wmivuciCIl bracht een vaarsje en een stiertje ter wereld. Mosder en kinderen maken het uitstekend. SIRJANSLAND De Kinderpostzegelactie De actie „Van het kind voor het kind", welke door de schoolkinde ren alhier werd gehouden is een prachtig succes geworden. Voor een bedrag van f 151,50 aan zegels en prentbriefkaarten werd aan de man gebracht. senspel" waarin zij met een merk waardig wezentje doende is - het 'zijn stuk voor stuk weer feilloze observaties, die met minieme mid delen (een handgebaartje, een sche ve wenkbrauw) in karikaturale fi guurtjes tot leven komen. Iedereen zal verheugd zijn geweest met de enige reprise uit haar repertoire: het onsterfelijke „Grootmoeder danst altijd", een gevoelige en vir tuoze transformatiedans, waarin grootmoeders leventje van wieg tot graf en daarna vliegensvlug voor bijgaat" Orfèvres in Parijs. - De foto toont Dahuron bij zijn aankomst aan het bureau op de befaamde Quai. Grote ravage te Delfzijl Loopbrug omgewaaid DELFZIJL, 27-10. Vanmorgen is de zware loopbrug F op het ha venterrein te Delfzijl door de storm omgewaaid, waarbij een grote ravage is aangericht. De kraanmachinist, G. Wolf, die bezig was met het lossen van hoog ovenslakken, kon bijtijds op een loods springen en werd slechts licht gewond. De loopbrug verniel- i nacht is in het Binnenziekenhuis de twee loodsen, in één waarvan te Eindhoven de 62-jarige P. van zakken kunstmest waren opge- der p overleden aan de gevolgen slagen. Door het slechte weer werd t Vpn een - - middelde windsnelheden van meer dan 100 km. per uur. De kern van de depressie trekt naar de Noord zee Zij vertoont een trogvormige uitloper die vanavond ons land kan bereiken. Daarbij zal de wind rui men naar west tot noordwest en opnieuw tot storm of zware storm aanwakkeren. In de onstabiele lucht die uit de ze richting wordt aangevoerd zullen morgen buien voorkomen, die door enkele opklaringen zullen worden afgewisseld. Met het wegtrekken van de de pressie in oostelijke richting zal de noordwesterstorm morgen weer langzaam afnemen. EINDHOVEN. In de afgelopen op het moment dat het ongeluk gebeurde, niet gewerkt, zodat per soonlijke ongevallen zich niet voordeden. De schade wordt ge schat op een miljoen gulden. VENLO, 27-10. In het ziekenhuis te Horst is gisteren op 72-jarige leeftijd overleden mevr. Alaerds- Peeters. Mevrouw Alaerds was de dag daarvoor in haar woonplaats, Meelderslo, door haar negentien jarige kleindochter met een brom fiets aangereden. Zij overleed aan de verwondingen die zij bij dit on geluk opliep. van een aanrijding. De man was j de nacht van vrijdag op zaterdag in de Hoogstraat door een perso nenauto overreden. Omdat zij ontevreden waren over de traagheid, waarmee de ge meentelijke en kerkelijke autori teiten het plan voor de bouw van een nieuwe parochiekerk uitvoer den, hebben de inwoners van Ori- ago - een plaatsje op 20 km af stand van Venetië - hun oude kerk met behulp van zware tractoren verwoest. Slechts een deel van de voorgevel, die een grote histori sche waarde heeft, kon gered wor den. Israël gaat belangrijke verkiezingen tegemoet TEL AVIV, 25-10. Politieke waarnemers in Tel Aviv menen zonder veel risico te kunnen voor spellen dat bij de over acht dagen te houden algemene verkiezingen in Israël de Mapai-partij (arbei derspartij) van David Ben-Goeri- on opnieuw de grootste zelfstan dige partij zal blijken te zijn. Het is echter moeilijk te voor zien welke combinatie van partij en na de verkiezingen zal samen werken om een nieuwe coalitie regering te vormen. Kandidaten van tien politieke partijen kunnen - volgens deze waarnemers - zeker zijn van hun terugkeer. De voor naamste tegenstander van de Ma- pai zal, naar verwacht wordt, de rechtse Heruth partij zijn, terwijl een achttal andere partijen de rest van de 120 zetels onder el kaar zullen verdelen. „Herziening van het kiesstelsel" is de belangrijkste verkiezings leuze van de Mapai. De partij dringt aan op een constitutioneel systeem. Ben Goerion en andere leiders hebben het bestaande stel sel van evenredige vertegenwoor diging ernstig gehekeld. De leiders van de kleinere groeperingen heb ben zich echter aaneengesloten om het bestaande stelsel te verde digen. Volgens dit stelsel is het gehele land een enkel kiesdistrict. Volgens deze leiders zou de Mapai de ware democratie uit de weg willen ruimen. Noordoostelijk van Ierland liep het Duitse schip Friedl vast'cn bij de klippen van Dover verkeerde het schip „Sally" korte tijd in kri tieke toestand. KERKNIEUWS Ned. Hervormde Kerk De heer M. H. Boogert (geboortig van Oosterland) leverde proefpredikatie Sedert zeer lange tijd is het niet meer voorgekomen, dat een jonge man, te Oosterland geborenen ge togen, opgeleid werd tot dienaar des Woords in de Ned. Herv. kerk. Dit zal mede wel de oarzaak zijn geweest, dat er een 2-tal autobussen nodig was, om ouders, familiele den en belangstellenden naar Utrecht te vervoeren om tegen woordig te zijn bij de proefpredi katie van onze dorpsgenoot de heer M. H. Boogert. Ongeveer 80 per sonen waren er uit ons dorp aan wezig, zomede de pastor loei, ds. Rijks. Ook verschillende oud-pre dikanten uit onze gemeente en verder vele belangstellenden uit kringen der Rijksuniversiteit enz. gaven acte de presence. Te vier uur zaterdagmiddag betrad de jeugdige a.s. prediker de kansel en na het votum werd gezongen Ps. 146 1, 3, 5 en 8. De Schriftle zing was uit 1 Koningen 19:9-15a en uit Handelingen 18 9 en 10. „En de Heere zeide in de nacht door een gezicht tot Paulus: weest niet bevreesd, maar spreekt en zwijgt niet; want ik ben met u en niemand zal het op u toeleggen om u kwaad te doen, want ik heb veel volks in i deze stad". i predikatie plaats. Spr. schilderde de omstandigheden waarin de gro te heidenapostel Paulus deze woor den van zijn Zender ontving. Vol tegenstellingen was de havenstad Corinthe, vol zedeloosheid, rijk dom en armoede, vergaarbak van gelukzoekers en avonturiers. De apostel was moedeloos, zag geen vrucht op zijn werk. Overal te leurstelling, tegenstand. Dan was er nog de tegenstand en de afwij zing door de Joden. En toen het bemoedigende woord van de Hei land: „Ik ben met u, ge zijt niet alleen, Ik zorg voor u en draag het werk. Vooral op het „Ik ben met u" werd door spr. grote na druk gelegd. En dan de verras sende mededeling: „Ik heb veel volk in deze stad". Ondanks alles, toch veel volks in deze, schijnbaar zo goddeloze stad, nog veel getui gen van Christus, zwak in zich zelf maar sterk door de beloften van Christus. Getuigen, dat is één der waartekenen voor het geloof, aldus eindigde spr. zijn eerste pre dikatie. Na dankgebed werd ge zongen Gez. 225 1, 3 en 4 waarop de zegenbede volgde. Na de plech tigheid volgde een receptie in de aula der Rijksuniversiteit, waar door vele der 250 aanwezigen ge bruik werd gemaakt de heer Nadat gezongen was Gez. 105 1 Boogert Seluk te wensen met zijn 3 en 5 en gecollecteerd vond dc 6cs'aa2dc proefpredikatie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2