Russen in het bezit van duidelijke toto's van de achterkant der maan DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 27 OKTOBER 1959 No. 18657 116e jaargang ZIER1KZEESCHEMNIEUMB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Onbekende kant „aanzienlijk eentoniger" dan bekende DODELIJKE ONGELUKKEN IN 1959 IN NEDERLAND (gejch.t) PER LEEFTIJDSJAAR MOSKOU, 27-10. Reeds z(jn ge gevens bekend geworden over de foto's van de achterkant van de maan, die vandaag in de Russi sche pers zullen verschenen. (Men zie ook elders in dit nummer). De televisie heeft reeds uitzendingen gewjjd aan deze foto's, die uiter aard voor de wetenschap van groot belang zijn. Bergen en kra ters hebben alvast Russische na men gekregen. De bedoeling is wel duidelyk, want hiermede onder strepen de Russische geleerden hun succes nog eens extra. Een grote krater ten noorden van de evenaar van de maan, die een doorsnede van 300 km heeft, heeft van de Russen de naam „Zee van Moskou" gekregen. Een ande re krater met een middellijn van ongeveer 100 km met een heuvel in het midden op het zuidelijk halfrond, is naar de Russische ra ket- en ruimtedeskundige prof. Tsiolkofski genoemd. Een derde krater heeft de naam van de Fran se natuurkundige Frederic Joliot- Curie gekregen, die vorig jaar augustus overleed. Een krater aan de grens van het zichtbare en het onzichtbare gedeelte van de maan is naar Michail Lomonsof ge noemd, een visserszoon die in de 18de eeuw de Russische academie van wetenschappen oprichtte. Een nabijgelegen bergketen kreeg de naam „Sowjet-bergen". Minder contrasten Prof. Eleksander Michailof, voor zitter van de astronomische raad van de academie van wetenschap pen, verklaarde in een radiobood schap dat een opmerkelijk resul taat van de foto's was, dat men nu wist dat de achterzijde van de maan „aanzienlijk eentoniger is dan de naar de aarde gekeerde kant". Er waren minder zeeën en minder contrasten. „De sterren kundigen en geologen zien zich zo geplaatst voor een opwindend vraagstuk, n.l. een verklaring te vinden voor dit verschijnsel dat ongetwijfeld verband houdt met de kwestie van de oorsprong van het relief van de maan", aldus prof. Michailof. Duidelyke foto's De eerste indruk was dat het duidelijke foto's waren en niet al leen maar vage indrukken. In te- De Amerikaanse staalstaking PITTSBURGH, 26-10. De Ame rikaanse Staalmaatschappij Kaiser is met de vakvereniging tot over eenstemming gekomen over een nieuw arbeidscontract. Kaiser heeft circa 11.000 man in dienst en levert twee procent van de natio nale produktie. DE NOBELPRIJZEN STOCKHOLM, 26-10. Aan pro fessor Joraslav Heyrovsky uit Praag is de Nobelprijs-1959 voor scheikunde toegekend voor zijn uit vinding van de polanografisch-ana- lytische methode in de toegepaste scheikunde. Twee Amerikanen, dr. Emilio Segre en dr. Own Chamberlain van de universiteit van California, heb ben de Nobelprijs-1959 voor natuur kunde gekregen wegens de ont dekking van het anti-proton. genstelling tot de zichtbare kant van de maan, ziet de achterzijde er glad en eenvormig uit met uitzon dering van een grote zwarte vlek en ongeveer een tiental kleinere vlekken. Niet een oppervlak vol kraters, maar veeleer het uiterlijk van een pompoen, waarin een kwa jongen hier en daar zijn vinger ge stoken heeft. De grootste vlek is de zee van Moskou, de op een na grootste de krater van Tsiolkofski met een heuvel in het midden. Tot dusver hebben Russische geleerden aan acht punten van de achterzij de van de maan namen gegeven. Tass publiceerde drie foto's - een van de maanachterkant, een van het interplanetaire station Lpenik 3, en een diagram van de positie van de maan en de richting van de zonnestralen toen de Loenik 3 de achterzijde van de maan fotogra feerde. De Loenik 3 ziet er volkomen an ders uit dan de andere tot dusver gelanceerde ruimtevoertuigen. Aan de voorkant steken er vier anten nes uit en van achteren twee. Detail-opnamen Prof. Michailof deelde mee, dal ongeveer dertig procent van de foto's bestaat uit details van het maanoppervlak nabij de oostelijke zijde, die van de aarde zichtbaar is. De overige foto's betroffen de onzichtbare kant van de maan. De donkere vlekken van de zg. zeeën waren duidelijk zichtbaar. Volgens Tass zijn de foto's via een televisieapparaat in het inter planetaire station over een afstand van 480.000 km. naar de aarde over gebracht. Toen de foto's van de achterzijde van de maan later op de Moskouse televisieschermen werden vertoond, zag men grote witte vlekken met zwarte stukken, die de leek weinig zeiden. CHROESJTSJEF WIL BETERE GOEDEREN Moskou wil Parijs bewegen tot vlugge topconferentie MOSKOU, 27-10. Men verwacht dat de Russische opvattingen over de topconferentie duidelijker dan tot nu toe naar voren gebracht zullen wórden op de bijeenkomst van de opperste Sowjet - het par lement van de Sow jet-Unie - die vandaag (dinsdag) in Moskou ge opend wordt. Premier Chroesjtsjef zal waar schijnlijk de internationale kwes ties bespreken en verslag uitbren gen van de resultaten van zijn reis door de V.S. De opperste Sow jet, die vermoedelijk drie of vier dagen bijeen zal blijven, zal voorts de begroting en de plannen voor 1959-1960 bespreken. Een van de belangrijkste kwes ties op binnenlands gebied is het voorstel van Chroesjtsjef, gedaan na zijn reizen naar communistisch China en Siberië, om in de loop van het huidige zevenjarenplan Van dorst omgekomen in de woestijn CAIRO, 26-10. De Amerikaanse ambassade te Cairo heeft maandag bekend gemaakt dat in de woestijn nabij Assoean aan de Nijl de lijken zijn gevonden van twee Fransen en een Amerikaan die behoorden tot een groep van vier mensen die al drie maanden vermist was. Tien dagen lang is naar de ver misten gezocht, onder meer met be hulp van helikopters. Aangenomen wordt dat het vier tal dat per auto van Assoean naar Khartoem was vertrokken, onder weg is verdwaald en van dorst is omgekomen. De wegen door de woestijn zijn daar niet duidelijk aangegeven. ei De „National Bulk Carrier In corporated New York" heeft in Ja pan de kiel doen leggen van een tankboot van 110.000 ton De bouw kosten van deze supertanker wor den op 63.600.000 gulden geschat. Vandaag foto's van achterkant maan in Moskouse pers Er werd veertig minuten lang gefotografeerd MOSKOU, 26-10. Het Russische persbureau „Tass" meldt, dat de eerste foto's van de van de aarde afgewende zijde van de maan dins dag in de Moskouse pers met de nodige beschrijvingen zullen wor den gepubliceerd. Er is veertig minuten lang ge fotografeerd, zodat een groot aan tal foto's van de maan verkregen zijn. Het ontwikkelen en afdrukken van de films is automatisch ge schiedt aan boord van het Russi sche interplanetaire station. Het toestel voor de opnamen van de maan en de doorzending van het beeld naar de aarde aan boord van het interplanetaire station, werd op 7 oktober in werking gesteld. Het nemen van de foto's ge schiedde op een ogenblik, dat het station zich tussen de maan en de zon, die ongeveer 70 procent van de achterzijde van de maan ver lichtte, moest bevinden. Het station was toen 60- tot 70.000 km van de maan verwijderd. meer en betere verbruiksgoederen te produceren. Waarnemers in Moskou achten het een interes sant punt hoe dit kan geschiede^, zonder dat de plannen voor ue zware industrie, waarop zoals be kend de nadruk is gelegd bij de opstelling van het zeven jarenplan, worden bedreigd. Wat de buitenlandse vraagstuk ken betreft verwacht men dat Chroesjtsjef zal trachten het ver zet van de Gaulle tegen een top conferentie voor dit jaar te breken. Het is algemeen bekend dat de Russen zo spoedig mogelijk een topconferentie willen beleggen. De toestand in Cuba HAVANA, 27-10. Raoel Castro, minister van de Cubaanse strijd krachten en broer van premier Fidel, heeft maandag op een mas sabijeenkomst in Havana ver klaard, dat de Cubaanse regering het volk zal bewapenen. De bij eenkomst werd bijgewoond door duizenden arbeiders, die van het vakverbond verlof hadden gekre gen, speciaal met het oog op deze manifestatie. De secretaris-generaal van het vakverbond, Salvador, verklaarde dat de arbeiders bereid waren een dag loon aan de regering af te staan voor de aankoop van vlieg tuigen en luchtdoelgeschut. Anti-Chinese betogingen in India Peking wyst protest af BOMBAY, 26-10. Indische stu denten hebben maandag te Kolha- poer, in de staat Bombay, een pro testmars gehouden tegen „het bin nendringen van Chinezen" in India, dat geleid heeft tot de dood van tien leden van de Indische politie te Ladach. Studenten in de hoofdstad van Kerala, Trivandrum, zijn maandag uit protest tegen de „Chinese agres sie" weggebleven van de colleges en practica. Vele van de stakende studenten behoren tot de onder communistische leiding staande studentenvereniging. PEKING, 26-10. Het Chinese mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft maandag een verklaring uit gegeven waarin de Indische lezing van het incident in Ladach van vo rige week wordt verworpen. China zegt dat Indische grenspolitie op Chinees gebied is doorgedrongen en het vuur heeft geopend. De Indi sche eis tot schadevergoeding wordt afgewezen. a Een groep Franse oudheidkun digen heeft bij opgravingen in het oude Klaros een Artemis-beeld uit de 7e of 8e eeuw voor Christus ge vonden. Klaros ligt 30 km. van de Turkse havenstad Izmir. De ongevallenpreventie bij kinderen is nog steeds een zaak van het allergrootste belang. Ook dit jaar zullen er in ons land meer jonge kinderen door ongevallen in of om het huis om het leven komen dan daar buiten. Juist thiLis(!)waar het voor een kind de veiligste plaats ter wereld zou moeten zijn! Daarom zal op 3 nobember a.s. in het gebouw Esplanade (Blauwe Zaal) te Utrecht door het Nederlands Con gres voor Openbare Gezondheidsregeling een congres worden gehouden onder voorzitterschap van prof. W. F. J. M. Krul, met als motto: „Ongevallenpreventie bij kinderen". Droogteschade in Gelderland bedraagt honderd miljoen gulden Bijzondere voorzieningen zijn nodig Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wie onrecht doet vergeet het dra, Wie onrecht lijdt houdt het lang na. ARNHEM, 26-10. De schade die de Gelderse boeren geleden heb ben tengevolge van de droogte, loopt in de 100 miljoen gulden en zal zonder bijzondere voorzienin gen niet te overwinnen zijn. Dit blijkt uit een publikatie van de Gelderse maatschappij van landbouw, in samenwerking met de aartsdiocesane boeren- en tuin- dersbond en de Christelijke boe ren- en tuindersbond. In het al gemeen wordt gesteld, dat de jchade varieert van f 50 tot f 800 per ha. Dit komt neer op 100 mil joen gulden voor de 300.000 ha cultuurgrond in deze provincie, waar op 1900 bedrijven de veevoe derpositie alarmerend is. De gebieden waar de gevolgen De komende conferentie over kernproeven GENEVE, 26-10. James Wads- worth, de Amerikaanse afgevaar digde naar de drie-mogendheden- conferentie in Genève over verbod van de kernproeven, heeft maandag bij aankomst in Genève verklaard dat er geen reden bestaat voor „wild optimisme" over de confe rentie, die dinsdag na een onder breking van twee maanden wordt hervat, al dacht hij niet dat de kwestie er door het reces slechter voorstond. Het westen zal er aan vasthou den, dat de nieuwe gegevens die over kernproeven onder de grond zijn verkregen sedert de conferen tie vorig jaar zomer begon, door deskundigen moeten worden bestu deerd, zo verklaarde hij. Antilliaanse ministers bij premier De Quay 'S-GRAVENHAGE, 27-10. Pre- mier dr. J. E. de Quay heeft van daag (dinsdag) de Antilliaanse mi nisters C. D. Kroon en J. E. Yrans- quin, die zondag in Nederland zijn aangekomen, ontvangen. De Antilliaanse ministers, re spectievelijk van sociale zaken en van financiën, zullen in Nederland besprekingen voeren over o.a. de Antilliaanse welvaartsplannen, in verband met de huidige financi- eel-economische situatie. Zij zul len in de komende dagen overleg plegen met vice-premier drs. Kort hals en andere ministers. Jongen gedood in het verkeer BREDA, 24-10. Vrijdagavond is in het St. Ignatiusziekenhuis te Breda het 10-jarige zoontje van de Zevenbergse familie Mensen over leden, nadat het 's middags op de Hazeldonksezandweg in Zevenber gen door een auto was aangereden. Het jongetje sprong van een rijden de tractor af op het moment dat een auto vanuit tegenovergestelde richting naderde. Doordat de auto een aanzienlijke snelheid had, werd het kind een eind meegesleurd en zwaar verminkt. De auto kwam door een verkeerde uitwijkma noeuvre tegen een muur terecht. Da bestuurder mankeerde niets. 4 mensen omgekomen bij gasverstikking STADSKANAAL, 26-10. In Stads- kanaal zijn vandaag vier personen door gasverstikking om het leven gekomen. Het zijn de 74-jarige heer E. Hamminga, zijn 73-jarige echtgenote, mevrouw Hamminga- Treuper, de 72-jarige heer H. Treuper en de 88-jarige mejuf frouw R. Hamminga. Suikerbieten voor verdroogde gebieden 's-GRAVENHAGE, 26-10. De proef die minister Marijnen heeft geno men met het verstrekken van sui kerbieten aan veehouders, die door de langdurige droogte met een ern stig tekort aan ruwvoeder voor hun vee te kampen hebben, is in grote lijnen geslaagd, zo deelt het minis terie van Landbouw mee. De 20 miljoen kilo suikerbieten, die in de afgelopen weken beschikbaar zijn gesteld, hebben inmiddels hun be stemming als veevoeder gevonden. De minister heeft na de gunstige ervaringen, die bij de proef zijn op gedaan, besloten voort te gaan met suikerbieten aan de verwerkende industrie te onttrekken en op groter schaal tegen een redelijke prijs be schikbaar te stellen. van de droogte het hevigst voel baar zijn, zijn het midden van de Veluwe, de streek nabij Lievelde- Groenlo. Bij Eibergen-Neede en bij Zelhem. 6 loonsverhoging bij Philips 's-GRAVENHAGE, 27-10. Het college van Rijksbemiddelaars heeft de loonsverhoging van zes procent bij de N.V. Philips met ingang van 26 oktober goedgekeurd. In verband met reeds gedane uit betalingen en daarmede verband houdende consequenties heeft het college geen vrijheid kunnen vin den de gevraagde terugwerkende kracht tot 5 oktober te verlenen. Veerdienst Vlissingen-Breskens VLISSINGEN, 27-10. De veer- boot „Prinses Beatrix" van de veerdienst Vlissingen-Breskens, is hedenmorgen niet meer uitgeva ren. De dienst is echter overgeno men door twee kleinere veerboten, zodat de dienst .Vlissingen-Bres kens niet gestagneerd is. MEDEDELING Als gevolg van de storm kon hedenmorgen de veerboot „Krammer" de dienst Ztfpe- A.J. Polder niet onderhouden. Gevolg daarvan was, dat een groot deel van de post ons he denmorgen niet vroegtijdig be reikte om voor dit nummer nog dienstig te zijn. O.m. be treft het hier het illustratie materiaal voor de voorpagina, hetgeen wij - als gevolg hier van - tot onze spijt achterwege moesten laten. Ons artikel over Zierikzee op een „berfststille" dag „werd door de storm overvallen". Wij vertrouwen echter op de verbeeldingskracht van onze lezers, die zich de omschreven situatie zeer wel zullen kun nen indenken. De Redaktie Een Amerikaanse firma zegt de eerste synthetische medische peni cilline in tabletvorm te hebben ge produceerd die zo krachtig is dat penicilline-injecties overbodig zou den zijn. De eerste proeven zouden hebben uitgewezen dat de tabletten in het bloed uitwerking hebben die twee maal zo sterk is als bij de zelfde dosis van de thans bestaande tabletten of van injecties. Te Nijmegen werd waterleiding uit de Romeinse tijd blootgelegd Dertig jaar lang was hier legioen gelegerd 's-GRAVENHAGE, 26-10. Bij de opgravingen, die thans te Nijmegen op het terrein van de voormalige Romeinse legerplaats worden ver richt, heeft prof. dr. H. Brujisting een zeer belangrijke ontdekking ge daan. De hoogleraar is er namelijk in geslaagd de waterleiding bloot te leggen van het kamp, waar, van 70 na Christus af drie en dertig jaar lang het tiende Romeinse le gioen gelegerd is geweest. Dit le gioen, het enige dat ooit in Neder land gelegen heeft, kwam naar Nij- mogen om Claudius, of liever Julius Civilis te verslaan. De bovengenoemde opgravingen begonnen 25 mei onder auspiciën van de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek te Amers foort. Zij werden voor een deel ge financierd door het Nederlands ge nootschap voor anthropologie en de stad Nijmegen beijverde zich om prof. Brunsting en de zijnen op alle mogelijke manieren behulpzaam te zijn. De resten van de voormalige Ro meinse legerplaats werden inder- 1 tijd ontdekt door de oud-archivaris van Nijmegen, de heer Daniels. Na dat deze zijn vondst bekend had gemaakt, stelde dr. Holwerda in 1920 een eerste onderzoek in, dat zich beperkte tot het vaststellen van de omtrek der legerplaats, ken baar aan de met puin gevulde gracht. Bovendien gelukte het Hol werda om de plaats van het hoofd gebouw vast te stellen. Gehandi capt door geldgebrek en andere omstandigheden, moest Holwerda daarna zijn onderzoek staken. Na de bevrijding kwam er weer wat geld beschikbaar om de naspeurin gen voort te zetten. In 1951 onder zocht prof. Brunsting een stuk van één hectare en in de jaren 1957 en 1958 deed hij opgravingen in een tuin, die, vroeger deel uitmaakte van het kamp. De afgelopen maan den heeft prof. Brunsting weer een stuk bouwland van ongeveer an derhalve hectare onderzocht, waar op het nieuwe gebouw van de be kende christelijke kweekschool voor onderwijzers „De Klokken- berg" verrijzen zal. Het bestuur van de stichting „De Klokkenberg" verleende in de persoon van zijn voorzitter, prof. dr. van Niftrik, aan prof. Brunsting welwillend toe stemming om het terrein te ex ploreren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1