Uit de geschiedenis van de 50-jarige Boerenleenbank te Haamstede GRENSV0LK Aan ALLE bewoners van Schouwen-Duiveland STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG is OKTOBER 195# N«. ntss Steeds toenemende omzetten in loop der jaren (Slot). Het salaris voor de eerste kassier van de Boerenleenbank te Haam stede, die deze week 50 jaar be staat, werd destijds vastgesteld op f 50 per jaar. Tot kassier werd ge kozen de heer M. Griep, maar deze schrok dusdanig van de hoeveel heid papieren die het werk mee bracht, dat hij voor de eer bedank te. Op 17 februari van het oprich tingsjaar werd een tweede verga dering gehouden. Uit een achttal sollicitanten werd de heer W. B. Boot Wz. gekozen tot kassier. De kassier hield toen zitdag des zaterdagsmiddags van 5-6 uur, zijn woning aan de Noordstraat te Burgh. Op 31 december 1910 kon de kassier, die zijn taak met volle overtuiging waarnam zijn boeken afsluiten met een totaalomzet over dit eerste jaar van f 28.670,43 een bedrag dat momenteel dage lijks de moderne telmachines van de bank passeert. Op 23 mei 1921 bedankte ds heer Boot voor zijn functie, waarna in zijn plaats de heer A. Blom Pz. werd benoemd. H'et kantoor verhuisde toen naar de Burghseweg 45, waar in het kleine kantoortje de steeds toenemende omzetten verwerkt werden. Het was in die tijd nog niet zo aangenaam voor de rekeninghou ders en spaarders om naar de bank te moeten, want erg warm was het nooit in de als wachtkamer fun gerende gang van de woning van de kassier. Kassier Blom kon het niet meer alleen aan, waartoe in 1936 zijn zoon H. J. A. Blom in de administratie werd benoemd. In 1937 werd deze waarnemend kas sier, waarna hij op 1 februari 1942 tot kassier werd benoemd, een functie die hij tot op heden met de meeste accuratesse beheert. Hij wordt daarbij bijgestaan door de dames L. J. C. v. d. Hoek en M. van Noord. Nieuw kantoorgebouw In 1949 werd het nieuwe kantoor, gebouw in gebruik genomen, dat reeds spoedig het gemis aan een E.V.O.-actie „veilig rijden" 's-GRAVENHAGE. De Algemene Verladers- en Eigen Vervoerders- Organisatie E.V.O. gaat een actie „Veilig Rijden" houden. De leden dezer organisatie exploiteren onge veer 200.000 bedrijfsauto's. Aangezien naar mening van de E.V.O. de oorzaak van ongelukken doorgaans bij de mens ligt zal in de eerste plaats voor alle chauf feurs een studie-publikatie worden uitgegeven. Daarna zullen zij in de gelegenheid zijn een verkeerstest te ondergaan. De publikatie zal „Verkeersvoorschriften voor de man achter het stuur" heten. Daarnaast zal met ingang van I960 maandelijks een publikatie ten behoeve van chauffeurs verschijnen waarin verkeersvoorlichting over verkeersvoorschriften, ervaringen met overtredingen en verkeers- waarnemingen onder de titel „Vei lig Rijden" zullen worden behan deld. De Post met Kerst eri Nieuwjaar 's-GRAVENHAGE. Op zaterdag 26 december (tweede kerstdag) zal één briefpostbestelling (ook in de buitenwijken) worden uitgevoerd Bestelling van aangetekende stuk ken, postpaketten, briefpakjes, mas. sadrukwerken en ongeadresseerde stukken zal achterwege blijven. In lichtingen omtrent het uiterste tijd stip van ter postbezorging op don derdag 24 december van correspon dentie, die - onvoorziene omstan digheden voorbehouden - in de be stelling op zaterdag 26 december zal worden opgenomen, zijn op de postkantoren te verkrijgen. Op vrijdag 1 januari 1960 zal geen post worden bezorgd. Wel zal op de daarop volgende zaterdag 2 janu ari een extra, tweede, bestelling worden uitgevoerd (behalve in de buitenwijken). privé kantoor deed gevoelen. Dit privé kantoor werd in 1956 in ge bruik genomen. Al met al een wel varende bank die in een zeer mo dern gebouw is ondergebracht. Ingeschreven zijn momenteel 1500 spaarders, 100 voorschotne mers en 300 rekening-couranthou ders, die per jaar een omzet van f 11.000.000 waarborgen. Voorzitter is momenteel de heer P. L. Vis, De titel voorzitter is enige jaren geleden veranderd in direc teur. Dhr. Vis nam deze functie in 1945 over toen dhr. C. Blom in juli bedankte, na een 30-jarig vrucht baar voorzitterschap. In november van datzelfde jaar overleed de heer Blom. Het huidige bestuur bestaat ver der uit de heren: H. van Toledo, secretaris; L. Hanse, plv. voorzit ter; J. A. van Waveren, plv. secre taris en A. van Zuijen, bestuurslid. In de Raad van Toezicht hebben zitting: M. A. Beije, voorzitter; J. A. Friederichs, secretaris; W. Gili- jamse, plv. voorzitter; N. Steur, plv. secretaris en N. J. Bijkerk, lid. Causerie tegen kwakzalverij op N.C.V.B.-vergadering Lectuurvoorziening Rode Kruis 's-GRAVENHAGE. De afdeling „Lectuurdepöt" van het „Neder- landsche Roode Kruis" heeft in de afgelopen maand goede resultaten geboekt. Zo was ds lectuurinzame- ling ongeveer 25 procent hoger dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar, terwijl het percen tage van'de gemiddelde verzending de helft hoger was dan in de cor responderende maand van 1958. Ook de verkoop van oud papier en de verhuur van reclamepanelen gaven reden tot tevredenheid. Deskundigen doen op het ogen blik weer pogingen de metalen kis ten op te vissen die in 1945 door Duitse soldaten bij Hainburg in Oostenrijk in de Donau zijn gewor pen. Hainburg ligt op circa 30 km. ten oosten van Wenen, vlak bij de Tsjechische grens. De kisten zou den geladen zijn met „kostbare voorwerpen". Vorige week woensdagavond hield de afdeling van de Ned. Christen Vrouwenbond te Zierikzee haar ok- toberbijeenkomst in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw, waarvoor goe de belangstelling bestond. Begonnen werd met gezamenlijk zingen van Gez. 180 1, waarna de presidente, mevr. A. van Vloten- van Rijswijk, las Joh. 10 1-15 en een korte meditatie hield over de tekst: „Ik ben de Goede Herder". Vervolgens richtte zij een hartelijk woord van welkom tot de aanwe zigen, in het bijzonder tot de spre ker van deze avond, de heer D. E. van den Bosch uit Lunteren. Mevr. M. Fiere-Hagesteijn bracht hierna verslag uit over haar verblijf in „Hedenesse". De heer van den Bosch sprak vervolgens over het onderwerp „De noodzakelijkheid van de be strijding der kwakzalverij". Spreker, voormalig dierenarts, thans directeur van de Ver. tegen de kwakzalverij sprak achtereen volgens uitvoerig over de parapsy chologie, ds aardstralen en de eigenlijke kwakzalverij. Wat het eerste betreft, dat spr. als een „zogenaamde wetenschap" betitelde, wees hij er op dat hier aan, vooral in meer ontwikkelde kringen veel waarde wordt gehecht, ook al omdat de Nederlanders in het algemeen veel gevoelen voor het geheimzinnige en het mystieke. De parapsychologie is in opkomst, met als vurig verdediger „de letter kundige" prof. ten Haeff. Met klem waarschuwde hij ervoor dat hier groot gevaar schuilt dat men be drogen wordt of geen enkel resul taat bereikt met het raadplegen van paragnosten, die als zij werk zaam zijn als „wonderdokter" be slist kwaad doen. De aardstralen, die nog stesds in het centrum der belangstelling staan, hoewel minder dan enige ja- ren geleden, zouden een nadelige invloed hebben op de gezondheid van mens, dier en plant, wat nauw keurig onderzocht is door een com missie van de Kon. Academie van Wetenschappen en een andere com missie. Uit beide rapporten bleek, dat óls de aardstralen bestaan, deze absoluut geen invloed uitoefenen op de gezondheid, wat spreker met verschillende voorbeelden uit- de praktijk n.a.v. genomen proeven aantoonde. Aangaande de eigenlijke „kwak zalverij" merkte spr. op dat er meer kwakzalvers zijn dan gediplomeer de artsen en dat er vele kwakzal vers zijn die de dood van hun pa tiënten op hun geweten hebben. Met tal van voorbeelden toonde hij aan dat kwakzalvers bij velen een gretig gehoor vinden, alles mogen doen en zeggen en ook alles van hun patiënten gedaan krijgen Ook hier liet spr. zijn waarschuwende stem horen, zich niet met kwak zalvers e.d. in te laten. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een zeer druk gebruik gemaakt, waarbij o.a. de homoeo- pathie, de natuurgeneeswijze en de gebedsgenezingen ter sprake kwa men. De presidente dankte aan het einde van de avond de heer van den Bosch voor zijn belangwekken de en boeiende lezing, en de aan wezigen voor hun aandacht en op komst, waarna zij, nadat gezongen was Psalm 91 1 met dankzegging eindigde. Het mag genoegzaam bekend verondersteld worden, dat in de moderne geneeskunde regelmatig gebruik wordt ge maakt van bloedtransfusies. Ook op ons eigen eiland danken verschillende mensen hun leven aan het feit dat bloedtrans fusies werden gegeven. tJet aantal gevallen, waarin deze behandeling moet worden toegepast, neemt steeds toe. Wil de bloedtransfusiedienst in staat blijven om ook aan deze verhoogde aanvrage te kunnen volaoen, dan zullen velen uwer bereid moeten zijn om, hoogstens tweemaal per jaar, een halve liter bloed af te staan. In het belang van uw zieke mede-mensen doe ik derhalve een dringend beroep op de bewoners van Schouwen-Duive-, land zich als bloedgever (donor) aan te melden. J. H. MOTMANS Medisch leider van de bloedtransfusiedienst. >J» '.•vvvvvvi»; Televisie-onderwijs BUSSUM. De commissie televisie- onderwijs is eenstemmig tot het volgende standpunt gekomen: „De commissie televisie-onderwijs heeft vastgesteld, dat de uitzendingen van de schooltelevisie zowel in de ex perimentele fase als daarna onder gelijk gerechtigdheid van de Ne derlandse Televisiestichting en de omroepverenigingen enerzijds en het onderwijs anderzijds, voorbe reid en uitgevoerd dienen te wor den". Dit standpunt zal aan de res pectievelijke besturen, die in de commissie vertegenwoordigd zijn, worden voorgelegd. Er is een pro gramma-commissie gevormd dis op korte termijn nadere voorstellen zal uitwerken ten aanzien van het aantal experimentele schooltelevi sie uitzendingen. lilt. congres chr. onderwijsorganisaties ROTTERDAM. Het Internationaal Verband van Christelijke Opvoe- j dings- en Onderwijsorganisaties houdt op 31 oktober en 1 en 2 no vember te Brussel een internatio naal congres. Het congres wordt geopend door de tweede voorzitter van het In ternationaal Verband, de heer J. W. van der Hulst, in de Hervorm ds kerk té Brussel. In de middag vergadering spreekt prof. dr. E. Lichtenstein uit Munster over „Lu ther en de school". WERKGROEP DROOGTESCHADE s-GRAVENHAGE De voorzitter van het Landbouwschap, de heer H. D. Louwes, zal vandaag (maan dag), een werkgroep installeren, die de mogelijkheden van een al gemene hulpactie voor de door de droogte gedupeerde boeren zal na gaan. Ds werkgroep zal vooral aan dacht wijden aan de mogelijkheden tot verbetering van de voederpo sitie in yinter en voorjaar en tot vorming van een hulpfonds. De voorkeur wordt er aan gegeven dat dit fonds door vrijwillige bijdragen tot stand komt. De Nederlandse consumptieve bestedingen AMSTERDAM. Het dooi' het Centraal Bureau voor de Statistiek berekende indexcijfer van de totale consumptieve bestedingen der Ne derlandse bevolking bedraagt voor wat de waarde betreft voor augus tus jl. 144 tegen 163 voor juli jl 144 voor juni jl.,142 voor augustus 1958 en een maandgemiddelde van 145 voor 1958. Het hoeveelheidsin- dexcijfer van de consumptieve be stedingen, berekend per hoof^ van de bevolking, bedraagt voor augus tus jl. 112 tegen 131 voor juli jl., 115 voor juni jl. en 116 voor augus tus 1958. Het feit, dat hoewel de hoeveelheid der consumptieve be stedingen ten opzichte van augustus 1958 is gedaald, de waarde een stij ging vertoont, is toe te schrijven aan de prijsstijging, dje zich tegen over een jaar geleden heeft voor gedaan. Het indexcijfer van de prij zen steeg van 115 in augustus 1958 tot 119 in augustus jl. BERGEN OP ZOOM. Nu de N.V. Hollandia toestemming heeft ge kregen tot particuliere verkoop van uit het faillissement van de haar- denfabriek ,„De Schelde" aange kochte (permanent duplex-)haar- den - welke verkoop geschiedt met 30 pet. korting - bieden enkele haardenwinkels deze haarden aan met 40 pet. korting of, zoals ze te vens- melden, voor f 1,77 per kilo. En dan te weten dat de haarden rond de honderd klio wegen WEERT. In de Stationsstraat te Weert is de 33-jarige bromfietser G. Moris, ongehuwd en afkomstig uit Weert vrijdagmiddag bij het rechts passeren van een auto ge grepen en zo zwaar gewond, dat hij op weg naar een ziekenhuis is over leden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BRESKENS. Op 11 november, 's middags te twee uur zal dr. G. M. Veldkamp, staatssecretaris van Economische Zaken, de tentoon stelling „Dit maakt Zeeuwsch- Vlaanderen" te Breskens officieel openen. DEVENTER. Te Deventer is een wielrijdster, de 45-jarige mevrouw E, van de Brink-Willems, moeder van vijf kinderen, op de Houtmarkt aangereden door een autobus. Zij was op slag dood. DELFT. Op het terrein van de betoncentrale van de firma de Boo aan de Rotterdamseweg te Delft is een dodelijk ongeval gebeurd. Per soneel was bezig stenen in een schuit te laden, toen op een gege ven moment en door nog onopge helderde oorzaak een vracht stenen uit de takels viel, waardoor de 17- jarige arbeider Jan van Roon werd getroffen. De jongen werd zwaar gewond overgebracht naar het zie kenhuis Bethel en is daar aan de bekomen verwondingen overleden. DEVENTER. De 57-jarige mevr. P. M. Derksen-Wouters is op het kruispunt Mr. de Boerlaan-Kazer- nestraat te Deventer van haar rij wiel gevallen en tussen de vracht auto met aanhanger, bestuur door G. J. de N. uit Bodegraven terecht gekomen. Het slachtoffer, moeder van vier kinderen, was op slag dood. AMSTERDAM. In volle zee heeft ir. J. Rotgang, directeur van de scheepswerf Gebrs. Pot te Bolnes, aan ir. W. H. Kruyff, directeur van de KN.S.M., het 7140 ton metende motorvrachtschip „Achilles" over gedragen, dat zijn proefvaart op de Noordzee maakte. ROTTERDAM. Met een druk op een knop, waardoor lichten werden ontstoken en een fontein begon te spuiten, heeft de minister van Jus titie mr. A. C. W. Beerman in de Rivièrahal te Rotterdam de ten toonstelling „Aquavero '59" ge opend. Deelnemers aan deze expo sitie, die tot 1 november duurt, zijn de aangeslotenen bij de Nederland se bond „Aqua-Terra", terwijl er voorts inzendingen zijn van andere groeperingen op dit gebied en van de Nederlandse Bond van Vogel liefhebbers. ZIERIKZEE Rede mr. Kranenburg Oud-staatssecretaris van Defen sie, mr. Kranenburg, zal voor de afdeling Zierikzee van de Partij van de Arbeid op vrijdag 30 okto ber a s. een spreekbeurt vervullen. De bijeenkomst wordt gehouden in het „Huis van Nassau". Concert in Chr. Geref. kerk Op 6 november a.s. vindt een concert plaats in de Chr. Ger. kerk, waaraan medewerking wordt ver leend door de heer J. Schouls (or gel) en de heer J. de Oude (solo zang). De toegang tot dit concert, dat een aantal geestelijke liederen en orgelwerken vermeldt, is geheel gratis. Het concert wordt gegeven ten bate van de actie „4 x ZN", waartoe bij de uitgang een collekte wordt gehouden. ZONNEMAIRE De alhier gehouden collecte ten bate van het Prot. Interkerke lijk Thuisfront bracht f 27,13 op. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amsterdam (Park kerkgemeente) (vac. M. Groenen- berg): A. H. Weenink, pred. voor buitengew. werkz. te Groningen. Aangenomen de benoeming tot pred.-voorganger van de Ver. van Vrijz. Herv. te Vlissingen-Goes: J. van Beek, Uitgeest. Bedankt voor Scherpenisse: P. Posthouwer, Goudswaard. Ger. Kerken Beroepen te Nieuwer-Amstel- noord (vac. H. B. Weyland): A. Broek, Groningen-N. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Eemdijk: G. Blom, Meerkerk en D. van Wilsum, De- demsvaart. Beroepen te Ermelo: J. C. van Ravenswaaij, Scheveningen. Ger. Gemeenten Bedankt voor Werkendam: W. C. Lamain,, Grand-Rapids (U.S A.). FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS Zeven jaar was hij al getrouwd. Haar ouders waren arm, maar toch had hij haar gevraagd, en het ver wonderlijke was, dat hij zich bijna een bedelaar had gevoeld, toen zij voor hem stond, in verwarring ge bracht en gelukkig tegelijk. De bescheiden daglonersvrouw, die haar moeder was, was niet gaan beven van trots en geluk om dit aanzoek voor haar dochter, maar had zich bezorgd getoond. „Dorus", zei ze, „jij bent een goede man, aan wie ik Lena met gerust hart durf toevertrouwen, maarDe rest van de .woorden, die op haar lippen lagen, had ze niet uitgesproken. Het behoefde ook niet, hij wist toch wel waarom het ging. „Hij moet het huis uit, en dade lijk. Eerder kom ik je niet halen Lena!" had hij zelf de voorwaarde van de oude vrouw aangevuld. Hij had zich verlicht gevoeld, toen hij die belofte gedaan had. Maar niet lang. Thuis gekomen bij z'n moeder wist hij, dat hij zich niet mocht stellen tussen de gelofte, die haar en Peter Beeren verbond, 25 jaar geleden afgelegd om zijnentwil. Dorus van Dorenkamp was dood ziek geweest en door de dokter op gegeven, toen zij de gelofte deed de jong wees geworden Peter Beeren als haar eigen kind aan te nemen, wanneer Hij haar Dorus slechts liet behouden. Haar gebeden wer den verhoord, maar zij vermoedde niet hoe duur zij haar zoon van de dood gekocht had. De vader van Peter Beeren was een dronkelap geweest en zijn moeder de marte lares van diens boze luimen. Dron ken was hij aan z'n eind gekomen en de vrouw die het leven met hem had gedeeld, wist niet of ze de he mel moest danken dan wel aankla gen, toen zij zich over z'n ontzielde lichaam boog. Het was ook niet van belang. De tering, die reeds lang haar gezondheid had aangevreten, had spoedig ook 'haar weggenomen. Haar enig kind, een bleek en zie kelijk jongetje, stond als wees op de wereld. Het was in deze tijd, dat de oude boswachtersvrouw haar gelofte deed om Peter Beeren tot zich te nemen en op te voeden als haar eigen kind. In het begin was er slechts reden tot blijdschap, want beide jongens gingen op in de kameraadschap met elkaar en vormden weldra een toonbeeld van gezondheid en kracht. Ze werden voor broers ge houden. Eerst langzaam openbaar den zich bepaalde tegenstellingen in de karakters. Dorus zonderde zich meer van Peter af, die hem echter vaak opzocht met het doel om allerlei baldadigheid te begaan. Maar Dorus voelde niet veel voor het kwellen van dieren en het las tig vallen van oudere mensen, waarin Peter vaak behagen scheen te vinden. Hun verhouding werd er steeds meer een als tussen kat en hond. Ze treiterden elkaar en voch ten, waarbij Dorus steeds het on derspit moest delven. Hij was blij, toen hij eindelijk naar de stad op school kon gaan en Peter uit wer ken ging bij een boer. Toen hij na enige jaren weer in het dorp terug kwam had ds scheiding veel doen veranderen. Hij liet zich niet meer tot een gevecht uitdagen, hoezeer h'et inwendig bij hem soms ook kookte. De ergernis kropte zich op, zonder een uitweg te vinden. Altijd was daar de herinnering aan d« gelofte, die hem weerhield om iets tegen Peter te ondernemen. Van zijn kant had deze daar niet de minste waardering voor. Hij haatte Dorus, wiens mindere hij zich in alls opzichten voelde, behalve in li chamelijke kracht. Steeds meer vervreemdde Peter van het bos wachtersgezin en steeds vaker zocht hij z'n toevlucht bij de drank. Het ging snel bergafwaarts met hem, hij ging zijn vader achterna. Ds oude boswachter trok het zich meer aan dan goed voor hem was en leed onder de schande, die door Peter over zyn huis werd gebracht. Zijn vroegtijdig overlijden stelde ds troutv aan de gelofte opnieuw op zware proef. Maar Dorus moe der wilde haar woord gestand doen en kon het niet over zich verkrij gen om Peter voor goed de deur te wijzen. Nu had zij haar gelofte willen beëindigen; want het ging om Do rus' geluk, om een dochter in het huis, die haar taak zou kunnen overnemen, want zij voelde dat zij niet lang meer voor hem zou kun nen zorgen. Ze had Peter bijna ge smeekt om een zelfstandig leven te bsginnen en het huis te verlaten. Hij was er nu oud genoeg voor. Een groot geldbedrag had ze hem in uitzicht gesteld als hij zou gaan. Maar Peter had vals gelachen, toen hij doorzag om welke redenen men hem weg wilde hebben. Haha, dat kwam in 2ijn kraam te pas. Ze zou maar komen, de nieuwe jonge vrouw! Wie was ze toch? Dorus' Lena? Drommels, dat was 'n wijf! Daarnaar hadden velen al vergeefs 'n oogje gewaagd. Daarmee zou het goed samenwonen zijn! Hij zou haar zeker geen kwaad hart toe dragen, maar het veld ruimen voor haar? Nooit! (Wordt vervolgd) DE GOUDEN COBRA 93. „Laat vallen dat zwaard!" Dreigend richt Ares zijn boog en Aram heeft geen keusHet kromzwaard klettert omlaag langs de rotsen en ploft in het zand, voor de voeten van Ares, die het met een grimmig lachje opraapt. „Maak je maar klaar voor een lange wandeling, Aram", zegt hij spottend. „De ka melen heb ik de woestijn ingejaagd, dat wordt dus twee dag marsen naar de kust. Ik heb hier twee kruiken vol water en jullie met z'n drieën slechts één kruik, waar nog slechts een klein beetje water inzit.we zullen zien, wie het haalt". Met een snel gebaar hijst hij de beide waterkruiken op zijn rug, werpt nog een vluchtige blik op de roerloze gestalten aan zijn voeten en loopt dan de woestijn in. „Daar zul je voor boeten, jij ellendige schurk!" schreeuwt Aram in machteloze woede. „De dood van deze arme drommels zal met jouw dood gewroken worden, al moest ik zonder één druppel water de gehele Sahara doortrekken!" Maar zonder ook maar het hoofd om te wenden loopt Ares door Als een gebroken man loopt Aram terug naar het kamp, waar Ambre en Otto hem reeds tegemoet komen. „Wat is er gebeurd?" vraagt het meisje gespannen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5