DE ZIERIKZEESCHE COURANT H.M. de Koningin bij gereed gekomen transeptgedeelte St. Laurenskerk te Rotterdam MAANDAG 26 OKTOBER 1959 No. 18656 116e jaargang ZIERIKKCUMUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruilbelalincj f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succes/es (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Zondag werden de eerste kerkdiensten gehouden ROTTERDAM, 24-10. - H.M. dc Koningin was vanmiddag aanwezig op ccn samenkomst ter gelegenheid van het gereedkomen van het tran- scpigcdcelte van dc Grote of Sint Laurenskerk te Rotterdam, voor dc herbouw waarvan zij op 19 mei 1952 de eerste steen legde. Chroesjtsjef naar Frankrijk PARIJS, 24-10. Premier Chroesj tsjef van de Sow jet-Unie heeft de uitnodiging van De Gaulle tot een bezoek aan Frankrijk „met genoe gen aanvaard", zo wordt van- ge woonlijk welingelichte diploma tieke zyde te Parys vernomen. Da tum en programma zullen nog na der worden vastgesteld. Naar ver luidt zal de datum afhangen van de datum van de topconferentie. Generaal De Gaulle zou het be zoek van Chroesjtsjef liefst in januari zien, een westelyke „top conferentie" in februari en de top conferentie met Chroesjtsjef in april of mei. De Sow jet-Unie, Ame rika en Engeland willen de top conferentie liever eerder houden. GEEN UITZICHT MEER IN HONGARIJE Nog steeds zware terreur WASHINGTON. Een commissie, die in opdracht van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden een onderzoek heeft ingesteld in het kader van het tegengaan van on Amerikaanse handelingen, heeft ter gelegenheid van de derde verjaar dag van de Hongaarse opstand een somber beeld gegeven van de hui dige toestand in Hongarije. In het rapport zijn gegevens ver meld, die werden verkregen van twee vooraanstaande Hongaren, die thans in de Verenigde Staten ver blijven .namelijk de gewezen bur gemeester van Boedapest Joseph Kovago en generaal Vele Kraly, oud-bevelhebber van de Hongaarse vrijheidsstrijders. In het rapport wordt met name verklaard: „De nieuwe golf van terreur, die na de opstand over Hongarije is geslagen, is in de laat ste tijd nog in kracht toegenomen. Het Sowjet-Russische toezicht op Hongarije is thans voor iedere Hon gaar zo duidelijk, dat de bevolking van dit land op weg is alle hoop, dat zij ooit nog eens in vrijheid zal leven, te verliezen". Stijgende kosten van levensonderhoud in V.S. WASHINGTON,, 23-10. Door een stijging in de kosten van alle be langrijke onderdelen der samen stellende elementen voor de bere kening van het indexcijfer voor de koeten van levensonderhoud in de Verenigde Staten is dit indexcijfer in september blijkens mededeling der Amerikaanse regering tot een nieuw hoogtepunt gestegen. Alleen voor de kosten van vervoer trad geen stijging in. Het indexcijfer van het ministerie van arbeid dat is ge baseerd op het gemiddelde voor 1947-1949 100 bedraagt voor sep tember jl. 125,2 of drie tiende pro cent hoger dan in augustus. Zuid-Afrika krijgt decimaal muntstelsel PRETORIA, 25-10. Zuid-Afrika gaat met ingang van 2 februari 1961 over op een decimaal muntstelsel. In plaats van het pond sterling komt de „rand", die in honderd centen is verdeeld. De rand krijgt een waarde van tien shilling (ruim vijf gulden). Alle bankbiljetten cn zilveren munten, met uitzondering van de halve kroon, blijven in circulatie tegen ongewijzigde waarden. De minister-president, prof. dr. J. E. de Quaay, de minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, de Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaassesz, de bur gemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, alsmede degenen die door werk, financiële of andere steun bijgedragen hebben aan deze restauratie waren voorts onder de genodigden op de bijeenkomst van middag in het kerkgebouw. De Koningin werd tegen half drie verwelkomd door dr. H. J. Eykman en mr. Ph. A. J. Mees, voorzitter en vice-voorzitter van het college van gecommitteerden tot de zaken van de Hervormde ge meente Rotterdam-Centrum. Nel- leke Smits, dochtertje van de se cretaris van dit college, bood H.M. bloemen aan. Na samenzang van Gezang 149 vers 1 en 2, hield dr. Eykman een toespraak. Hij memoreerde daarin de geschiedenis van de restauratie sinds de verwoesting van de kerk op 14 mei 1940. De herbouw kon tot stand komen dank zij vele gif ten. De restauratie De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, zei hierna, dat de restauratie ondanks vele be zwaren toch ter hand is genomen, omdat men dit kerkgebouw wilde zien als een symbool van de band met het verleden. In een stad* waar bijna geen gebouwen zijn overge bleven die aan haar geschiedenis herinneren, is dat van betekenis, aldus mr. van Walsum. Hij hoopte dat de Nederlands Hervormde ge meente de kerk zal gebruiken in een breed geïnterpreteerde oecu menische zin door haar in voorko mend? gevallen ook aan andere kerkgenootschappen af te staan. Daarnaast is het de bedoeling het gebouw ook te gebruiken voor be langrijke evenementen in het plaat selijke leven. De praeses van de central? kerke- raad, ds. J. C. J. Dijkstra, zei ten slotte, dat de bijeenkomst van deze middag gekarakteriseerd, is als een van burgerlijk-stedelijke aard. Dit als afgrenzing van de zondag, waarop de eerste ^kerkdiensten ge houden werden. Zondagmorgen om 9 uur de eerste, die besloten werd met de viering van het heilig avondmaal. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van Gezang 135 vers 1 en 3. Gouden Laurens-dukaat Daarna werden aan de Koningin een aantal personen voorgesteld die bij de herbouw van de kerk betrok ken zijn geweest, o.a. de orgelbou wer Sybrand Zacharias uit Dene marken. De 13-jarige Enneke van Hasselt, dochter van de tweede secretaris van het college van gecommitteer den, bood H.M. het eerste exem plaar van de gouden Laurens-du kaat aan. Deze is geslagen ter ge legenheid van de voltooiing van het transept, en zal van deze dag af in de handel verkrijgbaar zijn. ADENAUER WIL TOPCONFERENTIE TUSSEN DECEMBER EN JUNI BADEN-BADEN, 25-10. Bonds kanselier Adenauer heeft zondag op een regionale bijeenkomst van zijn Christen-Democratische partij te Baden-Baden de mening uitge sproken dat een topconferentie het best tussen december en juni zou kunnen worden gehouden, op voor waarde dat het westen verenigd op een dergelijke bijeenkomst ver schijnt en de conferentie zeer zorg vuldig is voorbereid. Zoals bekend wensen de V S. en Engeland een topconferentie in december en pre sident de Gaulle in mei of juni. Adenauer staat niet op Westduitse deelneming aan een topconferentie, mits west-Duitsland ten volle wordt geraadpleegd. Het enige punt op de agenda van een topconferentie moet naar Adenauers opvatting gecontroleer- Het huwelijk van de Sjah van Perzië TEHERAN, 25-10. Volgens door gaans betrouwbare kringen te Te heran zal de sjah van Perzië, die maandag (vandaag) 40 jaar wordt, omstreeks de week van kerstmis in zijn paleis in de Perzische hoofd stad met de 21-jarige Farah Diba, studente in ds architectuur, in het huwelijk treden. Volgens familieleden van Farah Diba ontmoetten de sjah en het meisje elkaar op een feestje ten huize van prinses Sjahnaz. dochter van ds sjah. Plan voor dam door Behringstraat MOSKOU, 24-10. - De Russische ingenieur Pjotr Borissof heeft in de „Literaloernaja Gazet" een plan ontvouwd voor een dam van 74 km door de Behringstraat. Deze dam, die ongeveer 70 mil jard roebel zou moeten kosten, zou bestaan uit een reeks pontons van gewapend beton. Er zouden pom pen moeten komen om enerzijds water uit de Noordelijke IJszee in de Stille Oceaan te brengen en an derzijds het water van de warme golfstroom in de Noordelijke IJszee te brengen. Door dit laatste zouden gebieden in noord-Siberië en Ca nada, die nu door ijs bedekt zijn, bruikbaar kunnen worden gemaakt. Volgens Borissof zal verwezenlij king van het plan de samenwer king van verscheidene landen, w.o. in de eerste plaats de V.S. en de Sowjet-Unie, noodzakelijk maken. de ontwapening zijn. Indien op dit punt voortgang zou worden ge maakt, zou de oplossing van de Duitse kwestie op den duur gemak kelijker worden, aldus Adenauer. Te mooie stier LONDEN, 23-10. In onze we reld is geen plaats meer voor een mr. Universe onder de stieren. Dat moest dezer da gen de befaamde Britse fok stier Brook Mandore erva ren, toen deze een inspecteur van het ministerie van land bouw op grond van zijn „mooie figuur en vrouwelijk uiterlijk" zijn doodvonnis hoorde vellen. Aanbiedingen uit Amerika om het mooie dier wiens kroost de over heid niet in het stamboek opgenomen wil zien, aan te kopen mislukten omdat de V.S. zeer strenge invoerbe- palingen wegens het gevaar voor mond. en klauwzeer kent. Maar het Londense ochtendblad „Daily Mirror" kocht de stier („te mooi om te mogen leven") als recla mestunt aan en verplichtte daarmee Brook Mandore en diens vroegere eigenaar aan zich, welke laatste het niet over zijn hart kan verkrijgen Brook te laten slachten of tot os te promoveren. REVOLUTIE DRIE JAAR OUD Brandende kaars op graf in Boedapest BOEDAPEST, 23-10. De derde verjaardag van het uitbreken der Hongaarse revolutie in 1956 is vrij dag zonder enig vertoon in Boeda pest voorbijgegaan. In de pers is het feit volledig doodgezwegen. Op het Kerepesi-kerkhof brandde echter ergens in een verborgen hoek een kaars op een graf, en er waren wat bloemen gelegd bij gra ven waar honderden jonge vrij heidsstrijders rusten. Vorig jaar hadden de autoriteiten nog uitgebreide voorzorgsmaatrege len genomen, doch dit jaar achtte het regime zich kennelijk sterk ge noeg om openlijk machtsvertoon te kunnen ontberen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina'* Een van de belangrijkste monumenten der V.S. is het Lincoln gedenkteken te Washington, dat jaarlijks niet minder dan twee miljoen bezoekers trekt. Het werd opgericht ter ere van Abra ham Lincoln, de beroemde 16e president van Amerika. GEVOLGEN VAN INCIDENT India stuurt divisie naar omstreden grensgebied NEW DELHI, 24-10. Van bevoeg de zijde is zaterdag te New Delhi vernomen dat er Indische leger eenheden - een divisie, volgens berichten - naar Ladach zijn ge zonden waar zich woensdag een gevecht tussen Chinese soldaten en Indische politiemannen heeft af gespeeld, waarbij zeventien Indiërs werden gedood. In het vrijdagavond over het in cident gepubliceerde Indische com muniqué wordt gezegd dat India in het gebied van Ladach geen solda ten heeft liggen. De grensbewa king wordt daar uitgeoefend door de politie. De partijloze „Times of India schrijft zaterdag dat het grensinci- Hervatting conferentie staking kernproeven NEW YORK, 25-10. James Wads- worth, afgevaardigde van de V.S. naar de conferentie tussen Oost en West over het staken van de kern proeven, is zondag naar Genève vertrokken. De conferentie is twee maanden verdaagd geweest. Ze zal dinsdag hervat worden. Voor zyn vertrek zei Wadsworth tegen verslaggevers: „Ik geloof werkelyk dat de Russen een verbod van de kernproeven willen, maar zy willen een verdrag, gebaseerd op hun eigen voorwaarden". Brits commentaar op de topconferentie LONDEN, 26-10. De Gaulle, ge steund door Adenauer, schijnt suc ces te zullen hebben bij zijn poging om een topconferentie voor dit jaar onmogelijk te maken. Dit schrijft de „Daily Herald" in een beschou wing over de kansen op een top conferentie. Het blad meent dat het van groot belang is dat men het spoedig eens wordt over een datum voor de top conferentie. Intussen moet Eisen hower in nauw contact blijven met Chroesjtsjef, zo zegt de „Daily He rald". De „Ccotsman" schrijft dat de po sitie van Eisenhower er niet ster ker op zal worden als er niet spoe dig een topconferentie komt. Het einde van Eisenhowers ambtster mijn nadert immers, aldus het blad. Te Camp David - waar Eisenho wer en Chroesjtsjef met elkaar overleg hebben gepleegd - is men het er over eens geworden dat de topconferentie zo spoedig mogelijk gehouden moet worden. De Gaulle mag dan zijn been stijf houden, Chroesjtsjef verstaat dit kunstje ook. Iemand met een ander karakter als de beminnelijke Eisen hower zou het weieens tijd kunnen vinden om onbuigzaam tegenover de Gaulle te worden, aldus de „Scotsman". dent van woensdag deel schijnt uit te maken van een weloverwogen plan van de Chinezen tot geweld dadige bezetting van de gebieden in Ladach die zij voor zich opeisen. De milde woorden die de Chinese leiders in de laatste weken hebben uitgesproken, blijken misleidend te zijn geweest, aldus dit blad. Een nieuwe zonde VATICAAN, 24-10. Aan de lijst van zonden waaraan een mens zich schuldig kan maken is een nieuwe toegevoegd: de „zonde van de weg". Mgr. Pietro Palazzini, secretaris van de Vaticaanse congregatie van het concilie, heeft deze zonde ge preciseerd als „onvoorzichtig rij den" en „overtreding van de ver keersregels", zoals het tot elke prijs willen inhalen, ook in bochten, het verblinden van tegenliggers, rij den met te grote snelheid en rijden in staat van dronkenschap. Deze „zonde van de weg" b,?gaan ook politiemannen die door onacht zaamheid, doordat zij niet opletten, of omdat zij het niet willen, niet optreden tegen verkeersovertreders, b Dr. Werner von Braun, de Ame rikaanse raketdeskundige van Duit se afkomst, zal met zijn groep ra ketdeskundigen van het Ameri kaanse leger het werk aan de nieuwe superraket „Saturnus" kun nen bespoedigen, nu het project onder burgerlijk oppertoezicht is geplaatst, zo hebben functionaris sen in Weshington verklaard. Men moet een man niet tiaar I zijn kleren beoordelen, maar naar de kleren van zijn vrouw. Britse belaiigstelling voor de V.R.O.N. AMSTERDAM, 25-10. De N.V. „Vrije Radio Omroep Nederland" i.o. heeft van een gro?p Britse za kenlieden uit de levensmiddelen en verbruiksgoederen branches te lefonisch het verzoek ontvangen om na te gaan of het technisch en pro gramma-technisch mogelijk is dat de V.R.O.N. ook reclameuitzendin gen voor Engeland zou kunnen ver zorgen. De groep zou zich hierover nog nader schriftelijk tot de V.R. O.N. wenden. Het voorlopig bestuur van de V.R.O.N heeft het verzoek tot be studering van deze zaak in beraad gehouden. Volgens haar deskundi gen is het technisch mogelijk dat het schip op een zodanige plaats voor anker zou komen te liggen, dat twee landen kunnen worden bediend. Een en ander zal echter hoge kosten met zich meebrengen. Zet flessemelk in de koelkast AMSTERDAM. Ambtenaren van de Keuringsdienst van Waren te Amsterdam hebben bij hun inspec ties in de maand september her haaldelijk moeten waarschuwen voor h'et onjuist bewaren van melk en melkprodukten. Het bleek dat ongeveer 50 procent van de gepas teuriseerde melk, welke een dag of langer bij de melkslijter was be waard, vanwege het te hoge kiem- cijfer niet meer aan de gestelde eisen voldeed. „Ook de flessemelk dient koel te worden bewaard; dit produkt hoort niet thuis op de toonbank of in de etalage, doch in de koelkast", zo luidt de waarschu wing van de Keuringsdienst. Rode Kruis-kring- vergadering te Goes Op zaterdag 7 november a.s. zal te Goes een vergadering worden gehouden van de kring Zeeland van het „Nederlandsche Roode Kruis". Op deze vergadering zullen de re sultaten worden medegedeeld van de inzameling 1959. Verder komen ter sprake de ledenwerfactie in het winterseizoen 1959-1960, alsmede de organisatie en voorbereidingen van de boottocht met Zeeuwse chronische invaliden voor 1960. Mr. J. H. Rombach zal refereren over het Informatiebureau van het Rode Kruis. Een detachement territoriale troepen van Belgisch Kongo onder leiding van Belgische officieren, is naar het dorp Mwelwa, bij Jadot- wille in zuid-Kongo, gezonden na dat zich incidenten hadden voor gedaan tussen Baloeba's en andere stammen in het gebied, aldus meldt Belga. EUROPA MOET GROTERE ROL SPELEN BIJ HULP AAN AZIATISCHE LANDEN Gevaar dat V.S.-hulp wordt verminderd LONDEN, 25-10. De „Observer" heeft zondag de aandacht gevestigd op de mogelijkheid van een verla ging van de Amerikaanse hulp aan onderontwikkelde landen en heeft er bij de Britse regering op aan gedrongen het initiatief te nemen Europa op le wekken een grotere rol te spelen bij deze hulp. Het onafhankelijke zondagsblad stelde dat de onmacht om de vruchten van zijn groeiende pro- duktiviteit op een internationale schaal te verdelen de ernstigste te genstelling in het moderne kapita lisme is. De nationale inkomens van de vooraanstaande industriële landen zijn billijker verdeeld dan een ge neratie geleden, doch naar verhou ding werd niets gedaan om de le vensstandaard van de achtergeble ven gebieden omhoog te brengen. In feite is de internationale verde ling van het inkomen veel onbillij ker dan voor de oorlog, aldus de „Observer". Het risico bestaat dat de problemen van de onderontwik kelde landen nog ernstiger zullen worden nu de Verenigde Staten zelf moeilijkheden op de betalings balans ondervinden. De moeilykhedcn in de V.S. Zoals John Hay Whitney, de Amerikaanse ambassadeur te Lon den verleden week heeft gezegd - aldus het blad - kunnen de moei lijkheden in de V.S. leiden tot een ernstige vermindering van de hulp van het westen aan deze landen, tenzij alle vooraanstaande indus triële landen - Japan inbegrepen - instemmen meteen nieuwe politiek van hulpverlening. Dit zou beteke nen dat andere landen dan de V.S. een groter deel voor hun rekening zouden moeten nemen. Het blad besluit het artikel met de opmerking dat er hier voor Groot-Brittannië een gelegenheid ligt voor een diplomatiek initiatief, dat de goede wil van de nieuwe re gering aan de arm(e volkeren toont. En daar veel van de hulp uit Euro pa zou moeten komen zou het ini tiatief mogelijk een basis kunnen zijn voor de zeer noodzakelijke toe nadering tot de landen van de ge meenschappelijke markt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1