blauw... of# groen? de „Aller au Ment" betekent te St. Hilaire Mont St. Michel een beznek brengen ROOD-CHINA GAAT HET PLOTSELING KALMAAN DOEN TEGEN INDIA GRATIS Kwatta Manoeuvre '20 ets reep voor mflO Kwatta-soldaatjes 'Qy bij Uw winkelier... Die vervelende Rietje PODOLA KAN NIET IN BEROEP ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 23 OKTOBER 1959 No. 18655 Wellicht om taktische redenen NE>V DELHI, 21-10. Het Indische partijloze blad „Hindustan Times" schrijft dat China thans een begin schijnt te hebben gemaakt met een „vredesoffensief" tegen India. De Indische diplomaten te Peking en Lhasa worden sedert veertien da gen hartelijk bejegend, in plaats van koel en correct zoals in de voorafgaande zes maanden. Ook president Lioe Sjao Tsji en minister van Buitenlandse Zaken Tsjen Jo, hebben in de laatste tijd met veel nadruk gezegd dat China met zijn buurlanden in vrede wil leven. Bovendien hebben de Indo nesische minister van Buitenlandse Zaken, Subandrio, en de Nepalese minister van Ontwikkeling, Toelsi Giri, na bezoeken aan Peking ge zegd, dat China gaarne zijn ge schillen met India wil regelen. Ook de secretaris-generaal van de In dische communistische partij, Adjoi Ghosj, zei dit na terugkeer van een reis naar Moskou en Peking. De „Hindustan Times" geeft drie theorieën over de wijziging in de houding van de Chinese commu nisten. Volgens de eerste zouden de Chinezen thans overal in Tibet Boekhouder verduisterde 60 mille LEEUWARDEN, 20-10. Bij het Leeuwarder Autobedrijf (L.A.B.) is een geval van fraude aan het licht gekomen, dat zich over meer jaren uitstrekt. De malversaties zijn ge pleegd door de hoofdboekhouder van het bedrijf,"de heer J. Tromp uit Leeuwarden, die reeds een be kentenis Vein de hem tenlaste ge legde verduistering heeft afgelegd. Het verduisterde bedrag bedraagt ongeveer f 60.500. De fraude werd ontdekt door een dubbele boeking van eenzelfde bedrag. De accoun tant van de L.AB. controleerde daarop de gehele boekhouding, waarbij de malversaties aan het licht kwamen. De boekhouding werd bij iedere jaarwisseling kloppend gemaakt door het boeken van bedragen van het volgende boekjaar. De uitgaven werden wel geboekt, maar niet in hetzelfde jaar uitbetaald. Op die wijze werd het verduisterde bedrag elk jaar groter. De malversaties waren reeds enige tijd bij de di rectie bekend. Ingezonden mededeling BINNENVERINGBED Ijoodwill SCHUIMRUBBERBED hun macht heben gevestigd en deze overwinning willen consolideren voor zich in nieuwe avonturen te storten. Volgens de tweede zouden de Chinezen hebben ingezien dat zij zich door hun vijandige houding jegens India in Azië in een geïso leerde positie plaatsen en volgens de laatste zou de ommekeer moe ten worden toegeschreven aan Rus sische druk op Peking. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND PURMEREND. In het Sint Li- duina ziekenhuis te Purmerend is de 52-jarige aannemer C. Vooys uit Katwijk overleden. De man raakte betrokken bij een verkeersongeval op de weg van Volendam naar Monnikendam. Door de regen was een glad weggedeelte ontstaan, waardoor de heer Vooys met zijn auto slipte en in volle vaart tegen een boom op reed. ROTTERDAM. De rivierpolitie heeft in de Nassauhaven gedregd naar de driejarige Johanna G. P. Dekker, evenwel zonder succes. Zij is het dochtertje van de kapitein van de sleepboot „Johanna D.", die in deze haven ligt. Sinds eergister avond is het meisje verdwenen en vermoed wordt, dat zij te water is geraakt. iBREDA. In Breda is de 19-jarige E. G. Baggen uit Leur door een hem achteropkomende atuo gegrepen en daarbij gedood. De auto naderde de jongeman van achteren en reed door onbekende oorzaak op hem in. De wagen, die bestuurd werd door G. F. B. uit Breda, bewoog zich slingerend Hij kwam na de aanrij ding tegen een muur terecht en ramde nog een stilstaande auto, waarna de bestuurder van de wagen er uit werd geslingerd en niet ernstig gewond moest worden opgenomen in het Sint Ignatius- ziekenhuis. HILVERSUM. De 31-jarige J. van Boggelen uit Utrecht, die op de Utrechtseweg in Hilversum van de duo van een motorfiets viel en ernstig aan het hoofd werd gewond omdat de motor in de val op hem terecht kwam, is in de Rooms Ka tholieke ziekenverpleging te Hil versum aan zijn verwondingen overleden. AMSTERDAM. De lttjaar oude Wilhelmina Moria is van het bal kon der ouderlijke woning op een derde etage aan de Nieuwe Prin sengracht te Amsterdam op straat gevallen en ter plaatse overleden. Zij was door de spijlen van het bal kon gekropen. ROTTERDAM. Op donderdag 29 oktober zullen bijna tegelijkertijd, nl. met een kwartier verschil en op slechts twee kilometer afstand van elkaar, in dezelfde rivier, twee schepen te water worden gelaten in opdracht van dezelfde rederij. Een unieke gebeurtenis. Het be treft 'hier de schepen „Diogenes" en „Kreon", beide in aanbouw voor de K.N.S.M. en respectievelijk groot circa 8000 en circa 5000 ton. Ingezonden mededeling Deze aanbieding geldi t/m 31 dec. 1959 VERKEERSDAG K.N.A.C. Verkeersproblematiek in de steden ontstellend groot 's-GRAVENHAGE. 22-10. De heer H. A. Korthals, ec. drs., minis ter van Verkeer en Waterstaat, heeft vanmorgen de zeventiend 3 wegverkeersdag van de Koninklij ke Nederlandse Automobielclub K N.A.C. geopend. De vele in het Scheveningse Kurhaus samengeko men deelnemers aan deze dag wer den verwelkomd door de voorzitter van de K.N.A.C. Jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen. Deze noemde het onderwerp van de dag „Stedelijke verkeersvraag- stukken" het grootste verkeerspro bleem van deze tijd. De verkeers situatie in onze steden is ontstel lend vol beangstigende en gecom pliceerde moeilijkheden. Het is niet duidelijk hoe het verkeer, elke prognose achterhalend, in de gro tere agglomeraties op gang kan WIJ OUDERS I «JKZSMDSOSHDSMWDK. „Ik vind die kleine Rietje van Annie een mispunt van een kind", hoorde ik een van de moeders te gen de anderen zeggen, nadat de deur zich achter Annie en haar Rietje gesloten had. De gastvrouw was jarig en verscheidene van haar vriendinnen waren haar komen fe liciteren. Sommigen hadden hun spruiten mee gebracht. Zo ook Annie. Dadelijk na de opmerking van de bewuste dame kwamen de tongen los. „Het is wel niet leuk, om te gaan roddelen over iemand, die net zijn hielen gelicht heeft", zei er een, ,maar ik kan die Rietje ook niet zetten en ik vind, dat Annie haar totaal verkeerd opvoedt en veel te veel toegeeft". Wat was er met Rietje aan de hand? Het vijfjarige kind had de gewoonte, om zich op een allerhin- derlijkste manier aan iedereen op te dringen. Altijd wilde ze bij iemand op schoot klimmen en dan maar flikflooien, kusjes geven en kietelen, om zo een stoeipartij uit te lokken. Mensen, die haar nog niet kenden, vonden dat een poosje aardig. „Zo'n aanhalig diertje toch" Maar als het kind maar door bleef gaan en van geen ophouden wist, kregen zij er genoeg van. En dan was het de moeilijkheid, om van haar af te komen. Ziekelük of stoutigheid Mensen, die haar wèl kenden, vonden haar ronduit een verschrik king en zagen al van tevoren tegen het geklit van dat vervelende kind op, wanneer Annie ergens met haar verscheen. Andere kinderen waren evenmin veilig voor Rietje. Als de grote mensen afgewerkt waren, kreeg ze al gauw een klein meisje of jongetje bij de kladden, dat zich aan haar gekietei en geknuffel moest onderwerpen. „Ik vind het ziekelijk", merkte een andere moeder op. „Ik houd mijn kinderen liefst bij haar weg. Annie moest met haar naar een zenuwspecialist gaan". „Ik geloof, dat het alleen maar aandachttrekkerij is", zei een an der. „Dat kind doet alleen zo raar, omdat ze in het middelpunt wil staan. Sommige kinderen denken dat te bereiken door extra stout te zijn. Rietje doet het met haar ab normale lievigheid. Ze legt op iedereen beslag met haar aanhale- rij en Annie had haar daarvan al lang zelf kunnen genezen, als ze maar eens flink opgetreden was". Of behoefte aan liefde? „Zou ze het daarmee niet eerder erger maken? Misschien heeft het kind juist een heel grote behoefte aan liefde en zoekt ze daar een uit weg voor", waagde een jong moe dertje, dat nog niet zo lang tot het kringetje hoort, te vragen „Onzin", riep de gastvrouw. „Rietje komt niets aan liefde te kort. Ze is enig kind en altijd naar de ogen gekeken. Ik houd het er voor, dat het daardoor komt. Thuis speelt ze de eerste viool en nu pro beert ze dat in ieder gezelschap. Annie moet er een stokje voor ste ken en gauw ook. Ik zal eens met haar praten". „Hoe dan?" wilden de anderen weten. „Door in de eerste plaats te zor gen, dat niemand meer toegeeft aan dat gekus en geflikflooi, waardoor het kind zich abnormaal belangrijk gaat voelen. We moeten daar alle maal aan meewerken. We moeten haar niet meer op schoot laten klimmen. Het lijkt misschien hard zo'n klein kin^ af te weren, maar geloof me, ze heeft het nodig. En als we het Annie uitleggen, kan. ze er ook niet boos om zijn. Niemand hoeft te tolereren, dat zo'n kind tot vervelens toe aan je hangt. En te gen onze kinderen zeggen we, dat ze Rietje gerust weg mogen du wen, als ze opdringerig wordt. Het is de enige manier en we helpen er Annie en Rietje het best mee". Het gebeurde. En Rietje was héél gauw genezen! MARCELLE. worden gehouden. Gelet tenminste op de tegenwoordige aanpak, zo voegde Jhr. Smits van Oyen hier aan toe. Voor elke 10 voor de sloop be stemde personenauto's komen er ongeveer 34 bij, voor elke 10 vracht wagens 30, voor elke 10 autobussen 40 en voor elke 10 motoren en scoo ters 25. In tal van gemeenten is geen geld om versleten verkeers- installaties te vervangen. Laden en kasten puilen uit van plannen ,die door geldgebrek niet verwezenlijkt kunnen worden. Het leek de K.N. A.C. daarom nuttig de technische, financiële en economische aspecten tijdens deze wegverkeersdag te be spreken. LEEUWARDEN. Te Surhuister- veen is de 75-jarige G. de Boer door een personenauto aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer stak onverhoeds van achter een gepar keerde bestelauto de weg over. LONDEN, 22-10. De Britse pro cureur-generaal, sir Reginald Man- ningham Buller, heeft donderdag een verzoek van de 30-jarige Po- dola om bij het Hogerhuis in be roep te mogen gaan tegen het over hem gevelde doodvonnis, afgewe zen. Zoals bekend is de in Duitsland geboren Canadese fotograaf ter dood veroordeeld wegens moord op een Londense rechercheur. Totogeld voor sportbonden DEN HAAG, 22-10. Nadat de be- stedingseommissie van de K.N.V. B.-toto reeds eerder in incidentele gevallen bedragen uit de opbrengst van de toto aan Nederlandse sport bonden ter beschikking had gesteld, is thans het punt bereikt, waarop aan alle Nederlandse sportbonden een deel van de opbrengst ter be schikking kan worden gesteld. Een bedrag van 771.625 gulden wordt thans onder de bonden ver deeld. Binnen enkele weken zal nog een bedrag van 73.105 gulden ter beschikking komen. De tot nu toe verstrekte subsi dies bedragen een totaal van 307.672 gulden. WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 24-25 oktober: C. M. v, Hoorn, telef. 01110-2080. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 24-25 oktober: H. Backer te Noordgouwe, telef. 01112-480. Doel van „Jumelage" - tochtjes Gebed in steen" met vele strophen kerk stond, werd afgescheiden van het vasteland. Meer nog dan voor heen werd de kerk een eenzame plaats voor gebed en meditatie. In de 10e eeuw zocht een groep Benedictijner monniken onderdak in de kerk, die zij begonnen te ver groten; de abdij werd verder uit gebouwd. Dit alles speelde zich af in het Karolingische tijdperk, ge volgd door het Romaanse tijdvak. Hierin kwamen koor en transept van de crypte gewijd aan St. Mar- tinus en de crypte gewijd aan Onze Lieve Vrouwe tot stand, alsmede een klooster, een ziekenzaal en de reusachtige keuken (de enige plaats in het gebouwencomplex dat vroe ger met open vuren kon worden verwarmd) tot stand. In 1022 vond de Romaanse abdij zijn voltooiing. In datzelfde jaar kwamen gereed de kapel gewijd aan Sint Pieter, de kerkers, het knekelhuis, het gastenhuis en de fronttorens. In 1203 werd een deel door brand ver woest. Milifaire verdedigingswerken In het tijdvak 1203-1217 kwamen weer belangrijke uitbreidingen tot stand en in de periode 1225-1228 werden de eerste militaire verde digingswerken op de Mont St. Mi chel aangelegd. De Romaanse to renspits brandde af in 1300 en de Gotische spits, die nadien de top afdekte dateert uit 1311. In da 14e eeuw vinden wij her haalde felle branden vermeld, die gevolgd werden door perioden van herstel, maar er was blijkbaar ook nog tijd een gevangenpoort te bou wen, In 1421 viel het Romaanse koor in puin; de fortifikati.es wer den steeds omvangrijker en namen het karakter aan van een bolwerk, dat het gebouwencomplex omsloot! Tegen het einde der middeleeuwen werd de crypte van de Grote Pila ren ingericht (1448). Galerijen en terrassen dateren uit 1500 en het Gotisch koor kreeg in 1521 zijn ver sieringen. Uit later tijd weten wij van de instelling van een sterke geluidshoorn, die bij mist werd ge bruikt om schepen te waarschuwen. Het vooraanzicht, zoals het zich heden ten dage aan de bezoeker voordoet, is van 1622. In de 19e eeuw vonden nog belangrijke res tauraties plaats ,o m. een nieuwe spits, die de vergane uit de Goti sche tijd verving. Samenvattend ziet men, hoe alle bouwperioden hun karakteristieke sporen op de Mont St. Hichel heb ben achtergelaten. Het is een cul tuurmonument van onzegbare schoonheid, dat eeuwen overspant Zomer en winter drommen de tou- risten omhoog langs de hotels en souvenirwinkeltjes naar de top, ve len „,om er geweest te zijn", maar gelukkig ook velen om die onzeg bare sfeer van het verleden te proeven en te beseffen dat een mens een stofje is aan de weeg schaal van de tijd. (Van onze redakteur) ST. HILAIRE, oktober 1959. - In St. Hilaire neemt men het gemakkelijk en zegt gewoon: „aller au mont" of tewel „naar de Mont St. Michel gaan". Met „aller an mont" is alles gezegd, want wie ginds het woord „mont" gebruikt, kan niet worden misverstaan. „Mont" is de Mont St. Michel, een van Frankrijk's wonderen, die zich bedekt moeten we bijna schrijven met kloosters, kerken en fortifikaties verheft boven de (als in Zeeland) murmelende en gorgelende wadden voor de kust. Een imposante kolos, met een historie zo rijk, dat een nauwkeurige bestudering een mensenleeftijd vergen zou. Pralend, majesteitelijk, triomfantelijk en soms dromerig verstild in het steeds wisselende licht van de Franse Kanaalkust. De Mont St. Michel, een gebed in steen met vele strophen. In het kader van de „jumelage"-uitwisselingen hebben reeds vele Zierik- zeeënaars de Mont St. Michel bezocht. In 708 - zo wil de legende het - verscheen de Aartsengel Michaël aan Aubert, de bisschop van Avranches en hij verzocht hem een kerk te bouwen aan God gewijd. Een eerste kerk op de Mont St. Michel (de rots schijnt in de aller vroegste tijd deel te hebben uit gemaakt van het vasteland) werd ingewijd op de 16e oktober 709. De kerk kreeg de eerste relieken en werd pelgrimsplaats voor een lange rij van Franse koningen. Rond die tijd vond een ingrijpende geolo gische structuurwijziging plaats, als gevolg waarvan de rots, waarop de Ingezonden mededeling Da haar G. van. O. te D., die gisteravond eelt genoot van eenbonte-avond-quizje, merk te plotseling dat let geen blauwe, maar een groene uit zending wasen groen is zijn zuil nietWeg pretl Wij bevelen iedereen Vrije Ge luiden graag aan ala let duide lijkste en volledigste radio-tv- bladmaar leer G. van O. zou er tooi weinig aan leb ben. Want Vrije Geluiden is bovendien onpartijdig - en wijst dus op alle goede uitzendingen - van welke omroep ook. Vrije Geluiden zoekt naar wat ons Nederlanders bindt - en niet naar wat ons „verzuilt" Vrije Geluiden probeert - door kwaliteit tegenover kwanti teit te stellen - naast onze ma teriele, ook onze kulturele welstand te verlogen. Ziet u let ook zo? Vraag dan een proeüummer aan - of abonneer u direkt, ad f 2.50 per kwartaal. Het adres is: VPBQ - postbus 11 - Hilversum. PREDIKBEURTEN voor zondag 25 oktober 1959 Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 (H.A.) en 7 uur (H.A. en nabetr.) ds. Beze- mer; Gasthuiskerk 10 uur (gezins- dienst) en 7 uur ds. Assendorp. Kerkwerve: 10 uur ds. v. d. Grift (H.A.). Serooskcrke: 2.30 uur ds. v. d. Grift (H.A.). Burgh: 7 uur ds. v. d. Ban. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 10 uur ds. v. Liere. Noordwelle: 7 uur ds. v. Liere. Eikerzee: 10 uur ds. v. d. Ban (ge- zinsdienst). Brouwershaven: 10 uur ds. Groot (gezinsdienst). Zonne- maire: 10 uur ds. Duvekot (dank dag voor het gewas). Noordgouwe: 10 uur vic. Schonevzld. Dreischor: 10 uur ds. Duvendak. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof, 6.30 uur sa menkomst in „Rehoboth". Ooster- land: 10 uur dhr. S. v. d. Meulen uit Breda, 6 uur ds. Duvekot. Sir- jansland: 10 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Kortleve uit Klundert. Brui- nisse: 10 en 5 uur ds. v. d. Brink. St. Philipsland: 9.30 en 2.30 uur ds. ^Kortleve uit Klundert. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur ds. H. W. Bloem- hoff, em. Ned. Herv. pred. te Heilo. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 u. ds. Tiemersma (H.A.). Haamstede: 10 uur ds. A. G. v. d. Stoel uit Bergen op Zoom (be vestiging ds. C. M. Boerma), 3 uur ds. C. M. Boerma (intrede). Renesse: 7.30 uur ds. Tiemersma. Scharen- dyke: 10 en 2.30 uur ds. Kamper. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. R. Bakker, legerpred. te Doorn. Zonnemaire: 10 (H.A.) en 7 uur ds. Melse. Nieuwerkerk: 10 en 5.15 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 3 uur ds. B. Wentsel uit Ridderkerk. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Chr. Wie- lemaker. Anna-Jacobapolder: 10 en 2.30 uur ds. Haverkamp. Geref. Kerken (vrtf gemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. G. W. Alberts, em.-pred. te Vlaardingen. Haamstede: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Alberts. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Meijering, 3 uur ds. v. d. Klis. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St. Philipsland: 9,30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur lees dienst. Renesse: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Mallan. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur ds. Gebraad. Leger des Hells Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur Jeugdsamenkomst, 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Rooms-katholicke Kerk Zierikzee: 7.15 en 10 uur Heilige Mis, 7 uur Lof. Haamstede: 9.45 uur H. Mis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5