RIVELLA Beroemde en aanzienlijke families w/oonden destijds te Zierikzee 0ETAFLEX Radio natuurlijk de natuurzuivere s Elftal van Prov. Waterstaat werd kampioen in de Zomeravond=voetba!competitie Motie-Suurhoff tot herziening van loonbeleid werd verworpen Socialistische interpellatie in de Tweede Kamer Ingezonden mededeling Oud-minister Suurhoff (Arb.) heeft donderdag in de Tweede Kamer be toogd dat door de ingewikkelde voorschriften er van de welvaarts vergroting niet veel overbluft. De overcompensatie komt slechts hier en daar terecht. Er is geen sprake van een algemene welvaartsverbe tering voor de grote massa der werknemers. De heer Suurhoff diende een mo tie in, waarin gevraagd werd „de algemene aanwyzing en de nadere verduidelijking zodanig te herzien, dat verzekerd wordt, dat een rede lijk deel van de gestegen welvaart aan de loon- en salaristrekkenden zal toevallen". De Kamer verwierp de motie met 74 tegen 47 stemmen. Vóór: P.v.d.A., P.S.P. en C.P.N.; tegen: K.V.P., A.R., VV.D, C.H.U. en S.G.P. Naar aanleiding van de inter pellatie van de heer Suurhoff over de algemene aanwijzingen van de regering inzake de toepassing van de vrijere, loonvorming en de later daarop gegeven nadere ver duidelijking, kan worden geconclu deerd dat de regering aan de Stich ting van de Arbeid de vrijheid laat voor een eigen beleid in haar ad viezen betreffende de toepassing van de vrijere loonvorming. Staatssecretaris Roolvink zei dat het de voortdurende wens van de regering is geweest de primaire verantwoordelijkheid voor het loon beleid zoveel mogelijk over te dra gen aan het bedrijfsleven. De re gering had zich in eerste instantie bepaald tot het geven van een al gemene aanwijzing om het georga niseerde bedrijfsleven en het Col lege van Rijksbemiddelaars een richtsnoer te geven. De regering zag zich echter voor de noodzake lijkheid geplaatst enige malen tot concretere uitspraken te komen. De heer Roolvink betoogde verder dat de aanwijzingen zodanig moeten worden gehanteerd, dat inflatie en prijsstijgingen worden voorkomen. De staatssecretaris verwierp het verwijt dat nu de nadere verduide lijking er is, de regering weinig ruimte voor loonsverhogingen heeft gelaten. Hij had de indruk, dat van bepaalde zijde moeite wordt ge daan het systeem dat de regering heeft ingevoerd, alleen maar be lachelijk te maken. De regering en het bedrijfsleven zullen er volgens de staatssecretaris op moeten let ten, dat de loonstijgingen werke lijk vereveningen zijn, zodat niet met de ene hand wordt terugge nomen wat met de andere hand is gegeven. Verwtften van oud-minister Suurhoff De heer Suurhoff had de rege ring verweten dat er hier z.i. sprake is van zulk een dirigisme als in de loonpolitiek nog niet eerder is ver toond. Hier is het omgekeerde van vrijheid, er is „geen sikkepit van Ingezonden mededeling LUm koud alle liout met van Ceta-Bever Zeer bereisde Roel een Schou- wen-Duivelandse zeeman - vertel de over c£e radio in Amerika, waar in en waarbij het soms raar toe gaat. De zeeman was „oversea" juist toen de Russen hun Loenikje, compleet met vlag, naar de maan stuurden. Ook de Amerikaanse ra dio besteedde daar veel aandacht aan, maar het begrip „radio" ginds eist wel wat verduidelijking, want bijna is het zo dat elke plaats van enige importantie een eigen radio station heeft. Een sterk doorge voerd regionaal radiobestel dus, met als gevolg veel heftige pogin gen om vooral in de aether te zijn, met wdt is van minder belang. De omroeper deelde de luisteraars mede „zojuist door een „onbekend" persoon te zijn opgebeld, die zeide rakettenexpert te zijn". Deze ex pert wist het pikante nieuwtje mede te delen, dat door de start van de Loenik het met aarde en maan minder goed aflopen zou. Een „crazy" mededeling, die kort na dien de huismoeders van New Or leans (daar was het) van het elek trisch fornuis wegriep om te tele foneren met het radiostation. Mo gelijk is dat zelfs de bedoeling wel geweest van de radiomannen, die om „aetherstof" verlegen zitten, want die bellende huismoeders hoort men dan ook weer via de luidspreker, zo in de geest van: „what about the moon" (wat doet er eigenlijk op met de maan?) Voor een Europeaan is het nogal een koddige vertoning en wie weer terug is in het oude Avondland, heeft alvast de zekerheid dat de radiomethodes van New Orleans beslist niet geschikt zijn voor over name door Hilversum, al moet men zich daar ook wel eens achter de oren krabben bij het opstellen van de programma's. EILANDMAN. I bewegingsvrijheid over". De inter- pellant meende, dat het logisch zou zijn geweest bij de berekeningen van de ruimte voor de loonsverho ging uit te gaan van de gemiddelde hoogte der produktiviteit in 1958. De produktiviteitsstijging is er nu, maar de werknemers mogen er niet aankomen. Ook daarin zag hij een beknibbeling. Hij betoogde voorts, dat men te maken heeft met „theo retische studeerkamermethodes". De heer Andriessen (K.V.P.) vroeg zich af of de Kamer wel bij machte is deze aangelegenheid met vol doende kennis van zaken te behan delen. Veel ontbreekt om een in zicht te krijgen omtrent het hoe en waarom. De regering moet z.i geen onderhandelingscollege inzake de regeling van lonen en arbeidsvoor waarden worden. Spr. betoogde dat de Kamer grote voorzichtigheid be trachten moet bij het uitspreken van een oordeel en dat van nature het vraagstuk, dat hier aan de orde is, bij de regering en bedrijfsleven thuis- hoort. De heer v. Eibergen (A.R.) ver klaarde dat bij zijn fractie ook vra gen zijn gerezen. Belangrijk is z.i. vooral de vraag over de verdeling der ruimte. De heer v. Eibergen meende, dat er al te veel tijd is verspeeld met het debatteren over spelregels. Bij een kluistering aan exacte spelregels komt men niet tot het voeren van beleid. De heer v. Eibergen pleitte tenslotte voor in diening van een wetsontwerp, re gelende de overdracht van be voegdheden inzake de loonpolitiek aan een orgaan van het bedrijfs leven. Waardering van VVD De heer Corver V.V.D.) ver klaarde principieel alle waardering te hebben voor dit kabinet, dat de vrijere loonvorming in zijn pro gramma opnam. Het leek hem te vroeg om nu al te komen met zeer ernstige kritiek. De heer v. Mastrigt (C.H.U.) merkte op, dat het de bedoeling was meer vrijheid en verantwoor delijkheid te geven aan het be drijfsleven. Het komt hem voor, dat de regering een zekere vrees heeft om die vrijheid te geven en dat stelt hem wel teleur. Hij be treurde het dat er ook in het be drijfsleven moeilijkheden zijn ont staan. Z.i. moet men beginnen met vertrouwen te stellen in werkge vers en werknemers die met een c.a.o. komen. NATUURZUIV E R JK O P W E K K E NO VERKWIKKEND ZIERIKZEE Ontspanningsdag Coöperatieve Vrouwenbond Op donderdag 29 oktober a.s. wordt in „Brittannia" te Vlissingen 'n grote gewestelijke ontspannings dag gehouden voor leden van de Coöperatieve Vrouwenbond. Voor deze dag is een zeer gevarieerd programma samengesteld van zang, declamatie en toneel Het humoris tische stuk „De Voetbalpool" zal voor het voetlicht worden gebracht door „Het Vlissings Schouwspel". D^ze ontspanningsdag zal ongetwij feld door veel leden van de afde ling Zierikzee worden bezocht Het woord zal worden gevoerd door mevrouw Tas-Callo van het hoofd bestuur. HAAMSTEDE Vergadering gemeenteraad Op de tegen maandag 26 oktober a.s. uitgeschreven vergadering van de gemeenteraad, zal de gemeente begroting dienstjaar 1960 worden aangeboden. Op de agenda komen verder voor: Voorstel b. en w. tot het aangaan van een nieuwe rekening-courant overeenkomst met de Coöp. Boe renleenbank tot een bedrag van f 50 000; verzoek hoofd o.l.-school voteren gelden voor aankoop radio met pick-up ten behoeve muziek onderwijs; voorstel b. en w. tot verpachting gronden aan J. J. Goudzwaard; voorstel b. en w. in verband met plannen provincie Zeeland tot aanleg van een voet pad tussen de gemeenten Haam stede en Burgh; voorstel b. en w. tot verhoging reinigingsrechten mei ingang van 1 januari 1960; voorstel b. en w. tot heffing van een belas ting op de verzekering tegen brand schade, als bedoeld in art. 227 on der 1, der gemeentewet; voorstel b. en w. met betrekking tot de Oos tenrijkse zomerwoningen: a. huur verhoging, b. vaststelling huurre- glement; aanbieding gemeentebe groting dienstjaar I960; bezwaar schrift C A. Prince*betreffende het raadsbesluit d.d. 7 september 1959 tot uitgifte grond in erfpacht aan A. J. Gilijamse; voorstel b. en w. tot wijziging van de Algemene Po litieverordening: a. verbod gok automaten, b. verbod gebruik drijf- midd?len langs het strand, c. opga ve in verband met vreemdelingen- statistiek. Feest in de Gcaanbeurs Amsterdams gezelschap zorgde voor vrolijke noot ZIERIKZEE, 22-10. By ontstente nis van burgemeester mr. F. Th. Dyckmeester - die wegens ziekte verhinderd was - heeft loco-burge meester M. C. Verheijen vanavond in een stampvolle „Graanbeurs" de pryzen uitgereikt aan de aanvoer ders der elftallen die deelnamen aan de K.N.V.B.-competitie van het Zomeravondvoetbal, die weer met veel animo is gespeeld op het Sport park „Bannink" te Zierikzee. Winnende ploeg van dit jaar was het elftal van de Prov. Waterstaat. De captain van het elftal, de heer C. van 't Veer, mocht uit handen van de loco-burgemeester het ere- vaantje in ontvangst nemen, ter- wyl de wisselbeker in handen werd gesteld van het hoofd van dienst, ir. A. de Graauw. De andere deelnemende elftallen kregen een herinneringsplaquette. Als tweede eindigde het elftal van de P.Z.E.M., terwyl het elftal sa mengesteld uit Zierikzee-veteranen de derde plaats op de ranglyst be zette. De andere deelnemende elftallen, in volgorde van de behaalde suc cessen waren samengesteld uit „mensen" van de Herverkaveling, de Drukkerij v.h. Lakenman Ochtman,-de firma Steutel, de ge meente („Neptunus") en de Kon. Zeelandia N.V. Wethouder Verheijen verzekerde de organisatoren van het zomer avondvoetbal, dat het gemeentebe stuur zeer geporteerd is voor de bevordering van de sport en in het bijzonder het zomeravondvoetbal een goed hart toedraagt. Spr. zelf had als actief speler, uitkomende in „Neptunus", veel vreugde aan deze gezonde vorm van vrije tijds besteding beleefd. Nadat een ze vental aanvoerders hun trophee in ontvangst had genomen, trad op het podium het complete kampi oenselftal aan, dat met een ap plausje werd ontvangen. Woorden van dank Tevoren had de voorzitter, de heer C. I. Jumclet, hartelijke woor den van dank gesproken aan het adres van allen, die op enigerlei wijze hun medewerking verleen den, bij een goed verloop van ds zomeravondvoetbal-competitie. In zonderheid noemde spr. burgemees ter mr. Dijckmeester, die bij de eerste wedstrijd de aftrap voor zijn rekening nam, het college van b. en w. en de aannemers, die de vie ring van een feestelijke slotavond mogelijk maakten. Belangrijk wa ren ook de heer M. C. v. d. Schelde en de terreinknechtèn, die de gras mat in orde hielden. Spr. hoopte dat het ook nog eens zal komen tot opstelling van een scheidsrechters- elftal. „Zo mogelijk het volgend seizoen al", aldus de voorzitter, die daarna de leiding overgaf aan „Het Amsterdams Cabaret", dat een vlot en pittig programma: „Humoreske in show grote scherts" op de plan ken bracht. „Grote Scherts" Het „grote scherts" in de door de Amsterdammers gebrachte humo reske bleek niet overdreven, want „Het Amsterdams Cabaret" vulde de feestzak met een groot aantal vrolijke kleinkunstnoten, die kla terend en onder gul gelach op el kaar vielen. De vrouwelijke ster van de avond was de zangeres cabaretière Annemarie van Tol, die enkele trefzekere parodistische pij len op haar boog bleek te hebben. Men aarzelt tussen de liedjes „Drie generaties" en de „Moord van Pot- jehorn" als het er om gaat glans nummers aan te wijzen. Annemarie bleek een geladen toneelpersoon lijkheid in het bezit van variabele mogelijkheden het publiek te boei en. Dit gold ook voor de „toneel knecht" (conferencier) Harry Bor- don, een enigszins Dorus-achtige fi guur, met een eigen stijl. Een met verbluffend gemak werkende rou- tiné, die de grenzen van het triviale geslaagd uit de weg bleef. „Snoe zig" was het accordeon-trio Willy Ré. Oog en oor werden op even wichtige wijze gestreeld tijdens hun optreden, menen wij te mogen con cluderen. Annemarie van Tol en Harry Bordon glorieerden in enke le schetsen, terwijl het programma verder vermeldde het optreden van de hier niet onbekende Stefani, een goochelaar van klasse, die er een portie „bedrog in smoking" tegen aangooide, dat er niet om loog. Nick Nicholls was een overtuigen- Alle spelers uit Amsterdam ont vingen uit handen van de voorzit ter een presentje. de clowneske figuur, gewapend met enkele „tricks" die frappeer den. Het Trio Ré besloot met een pittig accordeonmuziek-programma Een met al een avond van gezon de ontspanning. Het gezelschap werd „bemiddeld" door het Ge westelijk Arbeidsbureau alhier. De feestviering werd besloten met een bal, verzorgd door het vlot spelen de orkest van Jasper Anthonisse te Biervliet. Ploegkampioenschap Schouwen-Duiveland Op het bedrijf van de heer J. der Weduwen te Kerkwerve organi seert de L.J.G. zaterdag 24 oktober ploegwedstrijden om het kampi oenschap van Schouwen-Duiveland De Verenigde Arabische Repu bliek heeft bij de gemengde be standscommissie der V.N. een 'dacht ingediend, waarin Israëli sche militairen worden beschul digd van een aanval op Syrische boeren. WAT UQT 01 0117 Verwachting tot zaterdagavond: Plaatselijk enige regen Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk enige regen; matige tot krachtige, aan de kust later mogelijk harde wind tussen zuid en west; minder koude nacht; morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 24 okt. Zon op 7.18, onder 17.29. Maan op 23.21, onder 13.49. 25 okt. Zon op 7.20, onder 17.27. Maan op onder 14.23. 26 okt. Zon op 7.22, onder 17.23. Maan op 0.25, onder 14.54. Laatste kwartier: 24 okt. te 21.22. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 24 okt. 7.19 v.m. 19.46 n.m. 25 okt. 8.07 v.m. 20.51 n.m. 26 okt. 9.20 v.m. 22.14 n.m. BROUWERSHAVEN: 24 okt. 25 okt. 26 okt. 7.10 v.m. 8.01 v.m. 9.16 v.m 19.30 n.m. 20.36 n.m. 21.59 n.m. Doodtij: 27 okt. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling Rivella ook suikervrij! De ideale drank voor diabetici en voor hen die slank willen blijven. slechts 14 kcal. per flesje van 240 cc. goedgekeurd door de N.V.S. Lage prijs: 32 c Lét op hot blauwt etiket tSdndeM dan andcU /J EEN FRIESCHE VLAG*DOMO PRODUCT I DE RIVELLA-GLAZEN-ACTIE GAAT DOOR! Blijft dus doorsparen. Vanaf 1 november a.s. zijn de RIVELLA-glazen gratis verkrijgbaar tegen inlevering van 50 punten. - De letter E van het etiket van de grote gezinsfles llr.) heeft een waarde van 2 punten en de E van het normale flesje Itr.) 1 punt. Opzenden in gesloten envelop: Postbus 345, Leeuwarden. z. v.u. Ensemble Lotte Goslar naar Zierikzee Op woensdag 28 oktober komt - onder auspiciën van de Z.V.U. - het beroemde ensemble Lotte Gos lar in de Concertzaal te Zierikzee, binnen het kader van een Zeeuws tournee. Lotte Goslar, een cabaretster van internationale faam, brengt dit keer voor de eerste maal een ge heel Amerikaans ensemble mee. Het bestaat uit Freddy Albeck, Deens zanger en conferencier (hij brengt zijn conferences in wat ge broken Nederlands, maar dat stoort allerminst), de Amerikaanse dan seres Rosalind de Mille, de Ame rikaanse acteur-danseur Paul Jay- son, de Chileense danseur Jean Ce- bron en de Amerikaanse jazz-pia- nist Eddy Biedes. Dit ensemble brengt een pro gramma van het allerhoogste ni veau, dat men voorheen in de pro vincie eenvoudig niet te' zien kon krijgen. Op dit 18-karaatsprogram- ma komen wij begin volgende week nog nader terug. Scheepvaartbericliten Bengalen, 23 te Assab. Lemsterkerk, 22 van Port Sudan naar Suez. Limburg, 24 te Tj. Mani verwacht. Vivipara (t.), pass. 22 Rass Al Hadd naar Mena. Ingezonden mededeling Moortaaar beter! MENSEN UIT HET VERLEDEN ii. Jan de Huybert was bevelhebber op zijn eigen vaartuig „De Juliaan" in de vloot onder admiraal Philips van Bourgondië., die Isabella van Oostenrijk in 1515 naar Kopenha gen bracht en was ook schipper op de nieuw gebouwde „Juliaan" in de vloot onder admiraal Adolf van Bourgondië, waarmede de -latere keizer Karei in juli 1517 uit Vlis singen naar Spanje voer. Mogelijk dat een oud schilderij ten stadhuize van Zierikzee nog op één dezer tochten doelt. Jacob Corneliszoon de Huybert wordt in 1501 en 1503 genoemd als „scippere van den Hubert". Hij was ook gezagvoerder op een schip „De Juliaan" geheten, bij de vloot van 43 schone schepen, waarmede in 1506 Philips van Oostenrijk en Johanna van Arragon naar Spanje reisden. Een hevige storm, waar door een deel der vloot te gronde ging, dwong in Engeland binnen te lopen en volgens de overlevering zou de door angst afg?perste uit roep van de Prins: „Waeckt Huy bert" de oorsprong zijn geweest van de wapenspreuk der familie. Beroemde huizen Deze Jacob zou het huis op de noordzijde der Oude Haven, later als „De Groote Mossel" (afgebro ken en vervangen door het Sint Cornelia Liefdehuis), bekend, ge sticht hebben. Herman de Huybert stichtte een huis in de Poststraat, in de 16e eeuw, genoemd: „De Drie Konin gen". Hij was schepen van Zierik zee. thesaurier en in 1506, 1510 en 1516 burgemeester. Hij was in 1512. '13 met zijn broer Jan gezant in Engeland. Jan liet een zoon na, Cornells, die met zijn nakomelingen de naam Harinckman aannam. Jacob won een zoon, Lieven Ja- cobszoon de Huybert, overleden in 1558, schepen van Zierikzee, burge meester aldaar in 1533, 1536, 1540, 1543 en 1549, opperdijkgraaf van Schouwen van 1553 tot zijn over lijden. Hij bewoonde het huis „De Groote Mossel", in welke woning in juli 1540 keizer Karei V een paar dagen logeerde en toen een rijtoer maakte naar Haamstede. Lieven Jacobszoon en zijn vrouw werden in de Sint Jobskapel der Sint Lie- vens Monsterkerk begraven en het voor hen geschilderd triptiek dat in de tijd der reformatie uit de kerk verwijderd werd en in de 18e eeuw te Zierikzee op een zolder van het huis van een zijner nakomelingen bewaard werd, bestond nog in 1877, toen het te Rotterdam werd ge veild. Andere leden van liet geslacht Herman de Huybert was de stam vader der latere leden van het ge slacht de Huybert. Wij noemen daarvan: mr. Anthoni» Janszoon de Huybert (geb. in 1583, die een door Vondel geprezen psalmberijming uitgaf); mr. Justus Adriaanszoon de Huybert (geb. in 1611), secreta ris der Staten van Zeeland en ge zant in Frankrijk in 1660 en mr. Pieter Anthoniszoon de Huybert (geb. 1622. overl. 1697), heer van Burgh cn Kraaienstein, raadspen sionaris van Zeeland, lid van de Raad van State, gezant naar Zwe den, Polen, Brandenburg cn Dene marken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2