Zonder Westelijk vooroverleg kan topconferentie „janboel" worden Uit de geschiedenis van de 50 jarige Coöp. Boerenleenbank „Haamstede" DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 23 OKTOBER 1959 No. 18655 116e jaargang 7IFRIK7FFS(]IHWNIFIIVV\lt01)F, ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cenl. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cl. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Eisenhower op persconferentie Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het meest geschikte ogen blik om te gaan scheiden valt in de verlovingstijd. AUGUSTA, 22-10. President Eisenhower heeft don derdag op zijn persconferentie verklaard dat h|j be reid is deel te nemen aan een topconferentie tussen Oost en West, als er geen meningsverschillen tussen de westelijke bondgenoten op dit punt bestaan. Als de westelijke bondgenoten niet van te voren byeen komen om de verschillende standpunten te coördi neren, zal een topconferentie weieens een „janboel" kunnen worden, aldus Eisenhower. De president ver klaarde dat men er, by het vertrouwelijk overleg met westelijke leiders, by hem op had aangedrongen in begin december een topconferentie tussen Oost en West te beleggen. Maar over de datum van deze conferentie heb ik geen definitieve mening, zo zei hij. Het belangrijk ste is dat de westelijke landen één gesloten front vormen op een top conferentie tussen Oost en West. Eisenhower voegde hieraan toe, dat hij bereid is om op elk gewenst tijdstip met de Franse, Britse en Westduitse leiders te confereren. Men vroeg Eisenhower of hij iets naders kon zeggen over de verkla ring van de Russische ambassadeur in Parijs. Deze heeft nl. donderdag gezegd dat Eisenhower heeft voor gesteld om in december een top conferentie tussen Oost en West te beleggen. De president verklaarde van me ning te zijn, dat het een goed idee is om een topconferentie tussen Oost en West tegen het einde van het jaar te houden. Maar ik heb nooit een bepaalde datum genoemd, zo zei hij. Hij legde er nogmaals de nadruk op dat er aan deze topcon ferentie een ontmoeting tussen de westelijke leiders vooraf moet gaan, opdat de verschillende standpunten gecoördineerd kunnen worden. Deze conferentie tussen de wes telijke landen moet zo spoedig mo gelijk gehouden worden, aldus pre sident Esienhower. PARIJS, 22-10. Iu Parys is don derdag onthuld dat Chroesjtsjef een week geleden de Franse ambassa deur in Moskou verteld heeft be reid te zyn alle punten, die de Franse regering duister zyn geble ven, nog voor de eigenlijke topcon ferentie op te helderen. Moordaanslag op Algerijnen in Keulen KEULEN, 22-10. Op de parkeer plaats achter het Keulse hoofdsta tion is donderdag in de namiddag een moordaanslag gepleegd op drie Algerijnen in een auto. Een van de Algerijnen - hun identiteit is nog onbekend - was door verscheidene kogels getroffen en stierf onmiddellijk. Een ander kreeg een schot in de maag en ver keert in levensgevaar en de derde bleef ongedeerd. Volgens de politie waren de da ders te voet. Zij wisten te ontko men. Het conservatieve blad „Paris- Presse" schreef dat generaal De Gaulle Chroesjtsjef zal vragen of dezehet in Ruslands belang acht dat de Fransen uit Algerije gaan, daarmee west-Duitsland de over heersende macht in west-Europa makend. De gedachte dat De Gaulle een topconferentie tracht uit te stellen tot Frankrijk zijn eerste kernbom tot ontploffing heeft kun nen brengen, vond weinig geloof in de Franse hoofdstad. MOEILIJKHEDEN VOOR DE GAULLE Stichting van nationale oppositiebeweging in parlement PARIJS, 22-10. Critici van de Al gerijnse politiek van generaal De Gaulle, o.w. oud-premier George Bidault, hebben donderdag in Pa rys een interparlementair „Comité Frans Algerië" opgericht, dat vol gens de stichters een nationale op positiebeweging in het parlement moet vormen. Een groep Algerijnse afgevaar digden die integratie wensen, had den het initiatief genomen en voor de oprichtingsvergadering de afge vaardigden uitgenodigd die de vo rige week in de Nationale Verga dering tegen de regeringspolitiek stemden of die zich van stemming onthielden. Onder de circa zestig afgevaar digden die de vergadering bijwoon den, bevonden zich Bidault en ver scheidene afgevaardigden die de vorige week uit de U.N.R.-fractie zijn getreden uit protest tegen de Algerijnse politiek van de regering. Bidault verklaarde, dat men geen samenzweringen behoeft te smeden om regimes ten val te brengen, „zij verdwijnen vanzelf. Dit regime (van De Gaulle) zal verdwijnen om dat het niet de integriteit van Frankrijk verdedigt", aldus Bi dault. Enorme schade door staalstaking in de V.S. PITTSBURGH (Pennsylvania V. S.), 23-10. De Amerikaanse metaal arbeiders hebben tot nu toe een be drag van duizend miljoen dollar aan lonen gederfd. De Amerikaanse staalbedrijven lijden elke week een verlies van naar schatting driehon derd miljoen dollar, terwijl de Amerikaanse spoorwegen vijfhon derd miljoen dollar aan vracht ge derfd hebben. Gemeld wordt dat General Mo tors zijn automobielfabrieken eind oktober wegens een dan intredend staaltekort gaat sluiten. Vreemde achtergrond van aanslag in Frankrijk Feestelijke viering op woensdag 28 oktober Volgende week woensdag en don- I derdag hopen het bestuur en de J leden van de Coöp. Boerenleen bank „Haamstede" het heuglijk feit te vieren dat 50 jaar geleden de bank werd opgericht. De juiste da tum is eigenlijk 23 december, doch door de dan in de Bank aanwezige drukte met afsluiten van de boeken enz., is de feestdag verschoven naar woensdag 28 oktober. Het avond programma van deze dag wordt herhaald op donderdag 29 oktober, ook in hotel ,Het wapen van Burgh'. De toeloop tot het feestelijk gedeel te is zo groot dat men noodgedwon gen een 2e avond moet arrangeren. Het bestuur hoopt te recepteren op woensdagmiddag van 3.30 tot 5.30 uur in hotel Bom. Wanneer we een terugblik wer pen op de geschiedenis van deze momenteel wel zeer welvarende bank, dan kan het niet anders of we komen terecht bij de landbouw. De landbouwers hadden zich, zoals op 2ovele plaatsen in ons land al vroeg verenigd in verenigingen, om gezamenlijk het boerenvak met raad en daad bij te staan. Uit deze landbouwverenigingen zijn zeer veel andere verenigingen ontstaan. De vergaderingen van de land- bouwverenigingen waren dan ook in de jaren rond de eeuwwisseling zeer druk bezocht, en bijna alle le den waren dan aanwezig. Er was nog te weinig concurrentie door an dere verenigingen. Ook in de Westhoek was een landbouwvereniging, C. et C. ge naamd. Op een dezer vergaderin gen, gehouden op 9 november 1909, opperde wijlen de heer H. S. van Waveren bij de rondvraag het plan om een leenbank te stichten. De grondgedachte berust dus bij de toen zeer bekende bloembollen kweker H. S. van Waveren. Want hoe was het in die dagen met het geld gesteld? Men had maar twee mogelijkheden, het geld naar een der particuliere banken in Zierik zee brengen met vaak lage rentes, bij geld lenen was het juist anders om; of, de bekende oude kous, die toen nog hoogtij vierde. Het plan van de heer van Waveren kreeg veel steun, zo veel dat op 14 de cember daarop volgend de hoofd inspecteur van de Centrale Bank, de heer v. d. Hurk verscheen om een propaganda-avond te houden. Op deze avond sprak ook nog een animerend woord de heer C. J. Rei- singer, hoofd van de "school te Haamstede, een man die zeer velen over de aarzeling om de consequen ties van het aanvaarden van de bank heeft heen geholpen. Er werd een werkcomité uit leden van de landbouwvereniging samengesteld, die de moeilijkheden voor de stich- Fransc apotheker BORDEAUX, 22-10. De rechts zaal van Bordeaux was donderdag geheel bezet toen de 59-jarige apo theker Jacques Cazenave werd be schuldigd van slordigheid bij het fabriceren van een dodelijk talk poeder waardoor vele babies zeven jao.r geleden waren overleden. Het poeder, „Baumol", zou arse nicum hebben bevat. Da apotheker wordt beschuldigd van moord op 72 babies door „on handigheid, onvoorzichtigheid, ach teloosheid en nalatigheid bij het naleven van de reglementen" en van verwonding van 290 kinderen ting van de bank zo klein mogelijk maakten. Op 23 december werd de bank opgericht waarbij het bestuur bestond uit de heren: S. Blom, toen nog op de Molenberg wonende, voorzitter; J. A. v. Zuijen, secreta ris; M. J. Vis, vice-voorzitter; L. J. Blom, bestuurslid en W. G. Boot Jz., bestuurslid. Van dit bestuur is al leen de heer W. G. Boot nog in le ven. De Raad van Toezicht bestond toen uit: W. Boot Wz., voorzitter; H. J. Romeijn, lid; Jan de Boer, lid; G. A. v. Zuijen, secretaris en C. J. Reisinger, vice-voorzitter. Na tal rijke voorbereidende werkzaamhe den werd op 3 februari 1910 de eerste grote vergadering gehouden, waarvoor grote belangstelling be stond. Besloten werd hier om 50 cent entree te betalen, omdat nog geen enkele cent in kas was. voor het gerecht door achteloosheid. Bij het voorverhoor was ver klaard dat 69 kinderen stierven en 234 verwondingen opliepen. Cazenave wordt voorts beschul digd van het niet regelmatig con troleren van de ingrediënten en van het vervaardigd produkt. Het onderzoek werd geopend toen Franse artsen zich zeven jaar geleden geplaatst zagen voor een geheimzinnige epidemie waarbij dodelijke brandwonden bij kinde ren optraden. Het poeder was 38 jaar verkocht zonder dat er iets bleek van een na delige uitwerking. Ondeugdelijk poeder veroorzaakte de dood van 69 kinderen PARIJS, 22-10. Een voormalig afgevaardigde van de Poujadisten, Robert Pesquet heeft donderdag op een persconferentie meegedeeld dat hij degene was die vorige week de aanslag op senator Francois Mit- terand had gepleegd en dat het een gefingeerde aanslag was die door Mitterand zelf op touw was gezet. Zij was bedoeld om de regering huiszoekingen bij „voorstanders van een Frans-Algerië" te laten houden. Pesquet werd donderdagmiddag vier uur lang ondervraagd door de rechter die een onderzoek naar de aanslag instelt. Basculebrug over Delfshavense Schie te Rotterdam ingestort ROTTERDAM, 22-10. De Spaan- sebrug, een vr|j grote basculebrug over de Delfshavense Schie te Rot terdam, is vanmiddag tegen vier uur ingestort. Hierbij z\jn geen per soonlijke ongevallen gebeurd. De brug is gevallen op een brugwach tershuisje. Niet alleen het weg- maar ook het scheepvaartverkeer is gestremd. De brug Is nog maar drie jaren oud. De ingestorte Spaansebrug vormt de verbinding tussen voormalig Overschie en het industrieterrein in de Spaanse polder. Over de juiste toedracht verkeert men nog in het onzekere. Vast staat dat de bomen gesloten waren en de brug geopend was geweest om een schip te laten passeren. De brug werd door de 44-jarige brugwach ter H. Roelofs neergelaten en het beweegbare deel, waarover het ver keer gaat, was volgens de ene le zing nog ongeveer een halve meter van het wegdek verwijderd, toen het opeens zeer snel naar beneden kwam. Meteen kwam de boven bouw, waaraan bevestigd is een tegengewicht (een stalen omhulsel gevuld met duizenden kilo's beton), naar beneden. Andere deskundigen menen dat hoog in de brug een der spillen, waardoor de bovenbouw kan draaien, gebroken is en daar door het gehele geval naar beneden kwam. Hoe het ook zij, het ging gepaard met zo'n klap, dat de bewoners van flats in de omgeving naar de ramen snelden om te zien wat er aan de hand was. Door de enorme klap be schadigde niet alleen het wegdek en de bovenbouw, ook' scheurde het tegengewicht open en puilde het beton eruit. Vergadering Plattelandsvrouwen Dinsdagavond belegde de afde ling Brouwershaven van de Bond van Ned. Plattelandsvrouwen in het jeugdgebouw alhier een vergade ring. Deze avond werd verzorgd door de ïirma Devos-Lemmens uit Breda. Voor deze bijeenkomst wa- rens eveneens alle vrouwenvereni gingen uitgenodigd. De presidente, mevr. v. d. Wek ken-v. d. Sluis, heette allen wel kom. Zij deelde mee dat men over drie weken met een vervolg kook cursus hoopt te beginnen. Hierna vertelde de heer v. Olst over tafelzuren en gaf meteen heer lijke recepten voor koude schotels. Intussen maakte mej. Besselink verschillende lekkere hapjes klaar en mochten de dames en heren keuren. Het behoeft geen betoog dat dit bij de vele aanwezige dames zeer in de smaak viel. In de pauze bestond er veel be langstelling voor de tentoongestelde handwerken. VADUZ, 22-10. Vier van Euro pa's kleinste staatjes - Liechten stein, Monaco., Andorra en San Ma rino - steken vandaag in de Liech tensteinse hoofdstad Vaduz de hoofden bij elkaar voor een „baby topconferentie", waarbij ook Vati caanstad rnet een waarnemer ver tegenwoordigd zal zijn. Twee in Frankrijk geringde rei gers zijn dood teruggevonden op de eilanden Monserrat en Trinidad in de Caribische zee. Dat deze vogels zo'n grote afstand over de Atlanti sche oceaan hebben afgelegd is vol gens deskundigen alleen verklaar baar als zij door een storm zover zijn voortgedreven. DE DROOGTESCHADE IN HET OOSTEN Vier „kleintjes" bijeen De walvismaatschappij hoopt dat de „Willem Barendsz31 oktober voor het komende walvisseizoen zal kunnen uitvaren. Momenteel zijn er tussen de Nederlandse Maatschappij voor Walvisvaart en de drie Nederlandse vakbonden enige moeilijkheden gerezen betreffende de lonen, die aan de bemanning van de walvisvaarder zullen worden uit betaald. In de Amsterdamse haven wordt de „Willem Barendsz" be voorraad voor de grote reis. - Foto: een „maaltje" van de 90.000 kg. aardappelen wordt hier aan boord gehesen. Een dronken man heeft donder dag met een mes een aanslag wil len plegen op premier Fidel Castro, doch de leider is niet gewond, zo melden de Cubaanse radiostations. Premier MacMillan van Enge land heeft Jocelyn Simon benoemd tot minister van justitie, Richard Wood tot minister van energie, John Hope tot minister van open bare werken en John Bevins tot minister van P.T.T. Zaterdagavond zal de Nederlandse kijker weer een aflevering zien van Jan Blaaser's „Zo zijn ze" - ditmaal met ernstige moeilijkheden tot stand gekomen, omdat het filmgedeelte dat maandag opgenomen was „verongelukte" doordat in Hilversum tijdens de ontwikkeling de elek trische stroom uitviel. In 2Vz uur moest de heer Blaaser toen zijn pro- duktie van een hele dag overmakenOp deze scène „Het gezelschap voor het vertrek" zien we v.l.n.r. mevrouw B. Nooy, Jan Pruis, Riek Schagen, geheel links Joop Doderer en op de achtergrond Rob Milton. ZWOLLE, 22-10. De voorzitter van de „Overijsselsche Landbouw- maatschappij" (O.L.M.), ir. J. Baas, heeft vandaag te Zwolle verklaard, dat 1959 door de droogte voor vele boeren in dit gewest een rampjaar is geworden. De hulpactie van de boeren in de N.O.-polder kan slechts allerhoog ste nood lenigen. Financiële hulp is noodzakelijk om de boerengezinnen te behouden binnen het geheel van onze boerenstand, aldus de heer Baas, die sprak tijdens de buiten gewone algemene ledenvergadering, die de O.L.M. vandaag hield in de „Buitensociëteit" ter herdenking van het 75-jarig bestaan van het „Koninklijk Nederlands Landbouw- Comité". STAD EN PROVINCIE BROUWERSHAVEN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1