Chroesjtsjef en De Gaulle zullen elkaar waarschijnlijk voor kerstmis ontmoeten Vorstelijk' bezoek aan Nijmegen DONDERDAG 22 OKTOBER 1959 No. 18654 116e jaargang ZHKmSCMBNIEOWSBODE III ARONNFMFNTFN FN ADY/FPTRNTIF^- r,,-^ ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: n M I I ..I i t A ac i WAARIN opgenomen Prijs per 3 maanden bij vooruilbalaling f4,15, per week Jannewekken 11, Zierikzee, Poslbus na. 1, tel. 01110-2255 32 cenl. Losse nummers 10 cl - Versch.jnl maandag, (Nf 7 I r p I «X 7 r r C f* Li E f*/}l|pAK|T na 18.00 uur lel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs WK A.ltl\ll\4.tLdk>llt \aVUI\ni1l Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochlman, 15 cl, per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f1r per stuk. 1797-1889 Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938 Topconferentie toch niet voor voorjaar 1960? PARIJS, 21-10. - Waarschijnlijk zullen premier Chroesjtsjef en president De Gaulle elkaar enige tyd vóór Kerstmis te Parys ontmoeten, zo is woensdag vernomen in kringen die nauw contact met de Franse regering onderhouden. De Sow jet-ambassadeur YVinogradof had woensdag een onderhoud met premier Debré. Het gesprek was volgens hem gegaan over de topconferentie. Over een conferentie van De Gaulle en Chroesjtsjef zei liy niets te kunnen zeggen. Zoals bekend komt Selwyn Lloyd op 11 november naar Parijs voor besprekingen van twee dagen met de Franse regering. Naar verluidt had De Gaulle eerst met president Eisenhower overleg gepleegd over zijn voorge stelde ontmoeting met Chroesjtsjef. Dit zou ook het geval zijn geweest met de Franse suggestie om de top conferentie van Oost en West niet vóór het komende voorjaar te hou den. Beide voorstellen zouden de goedkeuring van president Eisen hower hebben, terwijl ook de Britse regering het er mee eens zou zijn. De Gaulle's mening LONDEN, 21-10. Intussen heeft president De Gaulle van Frankryk meegedeeld, dat hy de voorkeur geeft aan het houden van een top conferentie in het voorjaar van 1960. Engeland en Amerika willen, naar gemeld is, de conferentie eer der houden, bv. in december. DE PLANNEN VOOR DE TOPCONFERENTIE WASHINGTON, 21-10. President Eisenhower is voorstander van een westelyke topconferentie en is be reid een dergelijke bijeenkomst op ieder mogelijk ogenblik by te wo nen, aldus een mededeling van Ja mes Hagerty, perschef van het Witte Huis. De president zal don derdagmiddag een persconferentie houden. Volgens Reuter zyn er aanwijzin gen dat de Amerikaanse regering niet zal trachten druk op president De Gaulle uit te oefenen om hem tot een spoedige topconferentie tus sen Oost en West over te halen. Volgens functionarissen te Wash ington staande V.S. er niet bepaald op dat een topconferentie in de cember wordt gehouden, indien Frankryk uitstel tot begin volgend jaar wenst. Een Caravelle straalvliegtuig gleed „als op ijs" toen het dinsdag avond op het vliegveld van Nice landde. De rolbaan was met dui zenden slakken bedekt. Deze wa ren door zware regens te voorschijn gekomen. De Gaulle vindt een zorgvuldiige voorbereiding van de topconferen tie noodzakelijk en wenst, dat de westelijke bondgenoten tevoren grondig overleg plegen. Uit de omgeving van de Franse regering is vernomen, dat De Gaulle vóór Kerstmis een ontmoeting met premier Chroesjtsjef van de Sow- jet-Unie zal hebben, vermoedelijk in Parijs. Diplomatieke waarnemers in de Britse hoofdstad zijn van mening, dat door de Franse bekendmaking de voorbereiding van de topconfe rentie op losse schroeven is komen te staan. Engeland is er steeds voor stander van geweest de conferentie zo spoedig mogelijk te houden. Een Westduitse regeringswoord voerder heeft gezegd, dat Bonn met iedere datum zal instemmen. Poging gtaalstaking van 98 dagen te doen beëindigen Toepassing speciale anti-stakingswet PITTSBURGH, 20-10. De fede rale procureur te Pittsburgh heeft dinsdag namens het ministerie van Justitie, de federale rechtbank in de staalstad gevraagd een einde te maken aan de reeds 98 dagen du rende staalstaking. Dit verzoek vloeit voort uit het besluit van president Eisenhower om de wet van Taft en Hartley' toe te passen, teneinde de 500.000 sta kers gedurende een „afkoelingspe riode" van tachtig dagen weer aan het werk te krijgen. Tien dagen geleden heeft de pre sident met behulp van deze wet voorlopig een einde gemaakt aan een staking van 80.000 havenarbei ders. De Gaulle binnenkort naar Moskou PARIJS, 21-10. In Parijs doen ge ruchten de ronde, dat generaal de Gaulle binnenkort naar Moskou zal gaan voor besprekingen met pre mier Chroesjtsjef vóór de voorge stelde topconferentie tussen oost en west. Een functionaris van het bureau van de Franse president heeft ge zegd, de geruchten niet te kunnen tegenspreken of bevestigen. Gisteren heeft de Sowjet-ambas- sadeur, Vinogradof, een bezoek ge bracht aan de Gaulle. De vijf studenten (foto) van het Methodist College te Belfast hebben het helemaal niet begrepen op de moderne jachtjes. Zij geven meer de voorkeur aan het vaartuig in zijn primitieve vorm, vervaardigd met behulp van eenvoudig gereedschap. De studenten hebben in Hillsbo rough een 150 jaar oude eik omgehakt en zijn deze met behulp van bijlen en dissels dusdanig aan het bewerken, dat men binnenkort een kano te water wil laten. Aan de kano wordt gebouwd volgens gegevens van het museum te Belfast. De studenten willen graag weten hoe be langrijk zo'n uitgeholde boomstam in vroeger tijden wel is geweest. De gedragingen in het water en de draagkracht van het vaartuig zullen terdege worden bestudeerd. In elk geval is de kano-bouw een welkome ontspanning tijdens de studie. De bond van arbeiders in de staalindustrie heeft reeds bekend gemaakt, dat hij zich tegen toepas sing van de wet van Taft en Hart ley zal verzetten en dat, ingeval van een opgelegde „afkoelingspe riode" de staking direct daarna zal worden hervat als dan nog geen regeling is bereikt. Acties tegen Franse regering PARIJS, 20-10. Albin Chaladon, secretaris-generaal van de Gaullis tische Unie voor de nieuwe repu bliek, heeft maandagavond gezegd, dat de vorige week in Parijs en Al giers acties gevoerd zijn met het doel,, omverwerping van de rege ring uit te lokken. Op een verklaring te Parijs zei Chalandon ook, dat tijdens het de bat in de Nationale Vergadering over Algerië een poging tot „poli tieke omwenteling" is gedaan. De ze poging was voorbereid tezamen met het aftreden van negen afge vaardigden van de U.N.R. „Monty" overtuigd van Russische vredeswil FARNHAM (Surrey, zuid-oost- Engeland), 22-10. Burggraaf veld maarschalk Montgomery heeft op een woensdagavond jl. gehouden diner te Farnham, in het graaf schap Surrey (zuid-oost-Engeland), over zijn bezoek aan Moskou, in april jl., verklaard: „Ik denk dat ik de eerste eerlijke man was, die Chroesjtsjef ooit heeft ontmoet. Maar ik ben ook geen politicus, doch eenvoudig militair en ik spreek de waarheid". Hij vervolgde: „Ik was naar Mos kou gegaan om de Russen te vra gen naar hun mening over een oor log met kernwapens. Ik wilde we ten of zij kernwapens zouden ge bruiken om hun doeleinden te be reiken. Ik wilde ook weten of zij bevreesd waren voor de Duitsers. Maar één ding is zeker: de Rus sische leider wil geen oorlog. Het is mijn mening dat Chroesjtsjef werkelijk op vreedzame wijze een regeling wil bereiken. Het politieke klimaat hiervoor is thans zeer gun stig. De weg naar een topconferen tie is be- en verkend. Op ten aan val en nu", aldus Montgomery. b Het is zeker dat een westelijke topbijeenkomst aan een conferentie met de Sowjct-Unic vooraf zal gaan, maar het is uitgesloten dat deze bijeenkomst aan het eind van deze maand wordt gehouden, zo is van gezaghebbende Britse zijde verklaard. Op een bijeenkomst van de Brit se raad van kerken in Londen, is woensdag het denkbeeld geopperd dat Engeland zou moeten overwe gen zijn kernwapens onder gemeen schappelijke controle van zijn Euro pese bondgenoten te plaatsen, als die landen dan in ruil daarvoor er van zouden afzien zelf dergelijke wapens te vervaardigen. Een vrolijke foto, genomen tijdens het bezoek van H.M. de Koningin aan Nijmegen. Hier verlaat de Koningin de Schepenhal en zwaait zij naar de enthousiast jubelende mensen. Nog éénmaal uitstel van executie verleend voor Chessman Gelegenheid tot verzoek herziening proces WASHINGTON, 21-10. Het Ame rikaanse hooggerechtshof heeft woensdag weer uitstel van executie verleend aan Caryl Chessman. Dit besluit werd genomen door het volledige hof. Slechts één van de negen leden nam geen deel aan de stemming. Chessman zou zonder dit besluit vrijdag a.s. zijn leven in een gas kamer in de St. Quentin-gevange- nis in Californië zijn geëindigd. De bedoeling van het hof is de verdedigers van Chessman de ge legenheid t'e geven vóór 3 novem ber een officieel verzoek tot her ziening van het proces in te dienen. Zoals bekend is Chessman in 1948 op beschuldiging van ontvoering ter dood veroordeeld. In de doden cel heeft hij drie boeken geschre ven, die veel succes hebben gehad. In twee er van wordt de doodstraf veroordeeld. Indien het hooggerechtshof be sluit het verzoek om herziening van het proces niet in behandeling te Raketdeskundige over achterstand van V.S. WASHINGTON, 20-10. De in Duitsland geboren raketdeskundige dr. Wernher von Braun heeft dins dag op een lunchbijeenkomst ver klaard: „Tenzij de VS. snellere vorderingen bij de verovering van de ruimt'e maken, verwacht ik dat wij de Russische douane zullen moeten passeren als wij tenslotte de maan bereiken". Hij voegde hieraan toe: „Wij zul len misschien eens een stem met Russisch accent horen uit een be mande kunstmaan die zich boven het Amerikaanse luchtruim be weegt". Hij zei niet te geloven dat het Amerikaanse volk de tweede plaats wil aanvaarden. Toch is het pijnlijk duidelijk dat we achter zijn. Even duidelijk is het dat de an der (Rusland) werkt om binnenkort nog verbazingwekender proeven te nemen. nëmen, betekent dit dat het dood vonnis wordt gehandhaafd. De enige rechter, die niet aan de beslissing van woensdag deel had, was opperrechter Earl Warren, die het niet juist oordeelde dat hij aan de behandeling van de zaak zou deelnemen, aangezien hij gouver neur van Californië is geweest. In deze px-ovincie zou Chessman het hem ten laste gelegde hebben ge pleegd en daar werd hij ter dood veroordeeld. Maandag jl. had de tegenwoordige gouverneur van Ca lifornië, Brown, een verzoek om gratie afgewezen. Haarlemse bevolking profiteert van „broodoorlog" HAARLEM, 22-10. Met ingang van donderdag verlagen alle Haar lemse bakkei-s de prijs van het wit- en bruinbrood met vijf cent. Dit be tekent dat men dan in Haarlem voor een witbrood geen 41 cent maar 36 cent zal behoeven te beta len. Een week geleden zag het er naar uit dat er een einde aan de brood- oorTog zóu komen. Maar maandag jl. kondigde een bakker uit Haar lem-noord aan er toch toe te zullen overgaan de broodprijs te verlagen. Een dag later volgden vijftien an- dei*e, kleine bakkersbedrijven zijn voorbeeld. Dit is voor de gi'ote bak kersbedrijven en andere bakkers in HaaiTem aanleiding geweest ook met ingang van heden tot verlaging over te gaan. OEGSTGEEST. Per jaar worden in Nederland bijna 1000 mensen tussen 0 en 19 jaar gedood door een ongeval, aldus een schatting van het Nederlandse congres voor open bare gezondheid te Oegstgeest. Dit feit is aanleiding voor een klein- congres, dat deze organisatie dins dag 3 november te Uti-echt (in „Es planade") houden zal onder de titel „Ongevallenpreventie bij kinderen" Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Velen kussen het kind, liefde voor het kindermeisje. ind uit J icisje. Prins Bernhanl in Curitiba SAO PAULO* 21-10. Prins Bern- hard heeft woensdagochtend ver scheidene Nederlandse kolonies in de Braziliaanse staat Parana be zocht. Hij was dinsdagavond in Curitiba de hoofdstad van de staat, aange komen, waar hij de nacht heeft doorgebracht als gast van de gou- vex-neur van de staat, Moyses Lu- pion. ALGEMENE V.N.-VERGADERING Tibetaanse resolutie aanvaard NEW YORK, 21-10. De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft woensdag in een resolutie zijn ernstige bezorgdheid over de gebeurtenissen in Tibet uitgespro ken en gevraagd de „fundamentele menselijke rechten van de Tibeta- nen en hun culturele en godsdien stige leven te eerbiedigen". De re solutie, waar men twee dagen over gedebatteerd had en die tenslotte met 45 tegen 9 stemmen met 26 onthoudingen werd aangenomen, was een ontwerp initiatief van Ier land en Malakka. Drie landen waren niet vertegen woordigd. De tegenstemmers waren de Sowjet-Unie en de andere lan den van het communistische blok. Geestelijke moest blijven SALERNO, 21-10. De dorpe- lingen van Pizzolano nabij Salerno hebben woensdag hun parochiegeestelijke, Don Saverio Delia Mura, die naar een grotere parochie zou vertrekken, in de kerk op gesloten en de toegangen gebarricadeerd. De populaire geestelijke werd de oorzaak van een treffen tussen po litie en betogers die de wachtende auto van Don Sa verio opnamen en in een schuur opsloten. De politie sommeerde de demonstran ten uiteen te gaan en gooide, toen dit bevel geen succes had, traangasbommen tussen de menigte, waarvan velen met hooivorken waren ge wapend. Nadat Don Saverio door het optreden van de politie was bevrijd ver klaarde hij dat de betoonde aanhankelijkheid hem had doen besluiten in zijn paro chie te blijven en dat hij de aartsbisschop van Salerno zou vragen de nieuwe benoe ming ongedaan te maken. Nijverheidsonderwijs in Nederland 's-GRAVENHAGE, 21-10. Blijkens een publikatie van het Centraal Bu reau voor de Statistiek telde het nijverheidsonderwijs in 1958/1959 1.304 scholen en cursussen met 412.261 leerlingen, w.o. 210.323 vrouwelijke. In deze publikatie werden de leerlingen van het leer lingenstelsel voor het eerst als full time leerlingen aangemerkt; het aantal full-time leerlingen bedraagt nu 255.211 en het aantal leerlingen met part-time onderwijs 157.050. Het totaal aantal scholen steeg met 57 en het aantal leeiTingen nam met 9.5 pi-ocent toe. De stijging van het aantal leerlingen kwam bij vrij wel alle belangrijke schoolsooirten voor, alleen niet in dezelfde mate (lagei'e technische scholen 13 °/o, uitgebreid technische scholen 4- 26 °/o, hogei*e technische scholen 1 opleidingen aan huishoud scholen 12 en aan landbouw- huishoudscholen 10 °/o). LEEUWARDEN. De legeroefe- ning „Gi"Ote Pier" heeft woensdag- morgen omstreeks half twaalf in Friesland een slachtoffer geëeist. De vijfjarige Jan de Vi*ies te Sua- meer raakte bekneld tussen een slippende jeep en een ander voer tuig, waardoor het jongetje op slag werd gedood.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1