Landbouwschap doet voorstellen inzake garantieprijzen 1959/1960 Voorstellen voorgelegd aan de minister 's-GRAVENHAGE. Het bestuur van het Landbouwschap heeft in een besloten vergadering de voor stellen vastgesteld omtrent de ga rantieprijzen 1959-1960. Deze voor stellen zijn inmiddels voorgelegd aan de minister van Landbouw. Inzake de melk stelt het Land bouwschap d.5 garantieprijs op ba sis van de kostprijs voor. Het stelt hierom een garantieprijs voor van f 29,65 per 10 kg. melk met 3.7 pet. vet. Hierbij is rekening gehouden met de stijging van de produkti- viteit, welke in het kader van het gedifferentieerde loonbeleid voor de landbouw dient te worden be houden, aldus deelt het Landbouw schap mede. Het Landbouwschap stelt voor deze garantie te beperken tot een hoeveelheid melk van 5.24 miljoen ton. Deze beperking van de te ga randeren hoeveelheid wordt in het kader van het aangekondigde alge mene beleid redelijk geacht; even zeer wordt het echter redelijk ge acht de nationaal-economisch gun stig te achten stijging van de pro- duktiviteit van het melkvee in de garantie op te nemen. Het door de vorige minister van Landbouw ingevoerde zg. gedeelte marktrisico wordt, evenals het vo rig? jaar, afgewezen, omdat het strijdig is met de grondslagen van het garantiebeleid. De consumptlemelk Als verrekenprijs voor consump- tiemelk stelt het Landbouwschap f 31,10 voor,, over welk voorstel overeenstemming werd verkregen met het bestuur van het Produkt- schap voor Zuivel. Het Landbouw schap houdt vast aan een redelijke winstmarge in de verrekenprijs, doch stelt in verban^ met de af schaffing van de subsidie op con- sumptiemelk voor, de verreken prijs voor het komende jaar gelijk te laten aan de thans geldende. Bij het formuleren van voorstel len met betrekking tot de voor oogst 1960 in het vooruitzicht te stellen prijzen voor akkerbouwpro- dukten is het Landbouwschap, evenals bij de melk, er van uitge gaan dat de invloed van een pro- duktiviteitsstijging - welke in het verleden dlrekt aan de consument ten goede kwam - thans voor het agrarisch bedrijfsleven behouden dient te blijven. L.E.I. gaat onderzoek instellen naar tuinbouwmogelijkheden in Deltagebied Ook onderzoek op Schouwen-Duiveland 's-GRAVENHAGE, 19-10. De af deling Streekonderzoek van het Landbouw-Economisch Instituut (L. E.I.) zal een onderzoek gaan instel len naar de toekomstige ontwikke ling van de tuinbouw in het Delta gebied. De verwachting bestaat, dat er in dit gebied grote mogelijk heden voor de tuinbouw zullen ont staan, wannneer de zeegaten zijn gesloten. Dan immers zal het ver- ziltingsgevaar zijn geweken en zul len de verbindingen zijn verbeterd. Het is allereerst de bedoeling van het L.E.I., na te gaan hoe de be staande tuinbouw in het Deltage bied is gegroeid en uit welke be volkingsgroepen de tuinders zijn voortgekomen. Bij oriëntatie op Voorne en Putten bijvoorbeeld is gebleken, dat de tuinbouw aldaar zich ontwikkeld heeft uit kleine boerenbedrijven, terwijl ook een deel van de landarbeiders die zelf standig zijn geworden hun bestaan in de tuinbouw hebben gevonden. Buurtvereniging „De Hoofdpoort' organiseerde kinderfeest Vlaggen en muziek op het Bolwerk ZIER1KZEE, 17-10. De buurtver eniging „De Hoofdpoort" heeft he denmiddag kunnen profiteren van de (laatste?) rustige, zonnige okto berdag, voor het organiseren van een feest voor de kinderen van de buurt. De feestelijkheden, die een geanimeerd verloop hadden, von den plaats op het Bolwerk, dat met vlaggetjes was versierd. Voor de muzikale omlijsting zorgde het ste delijk draai-orgel. Het bestuur van de actieve buurtvereniging heeft het kinder feest tot een traditie willen maken. Vorig jaar werd het voor het eerst gehouden. Het feest kwam in de plaats van de voorheen traditionele St. Nicolaasviering, die altijd wat ongelukkig was ingekneld tussen andere vieringen. Men heeft toen de knoop doorgehakt en er een kinder feest in de herfsttijd voor in de plaats gesteld. Een keur van spelen Een keur van spelen werd op deze zonnige middag beoefend, als zaklopen, ringsteken, de was op hangen, koekhappen e.d. Aan ver kleedpartijen \vas geen gebrek. Leuke prijsjes waren aangekocht en deels beschikbaar gesteld door de Kon. Zeelandia N.V., zodat ieder met een presentje huiswaarts keren kon. Vooral het ringsteken op het wat hobbelig terrein bleek een hele opgave, zelfs voor de bestuursleden die het (per motorrijwiel) ook eens probeerden. De jeugd wisrd gul ge trakteerd op limonade en koek en ieder kreeg een zak snoep mee naar huis. Geen wanklank op deze mid dag en alleen maar blijde gezichten, hetgeen te begrijpen valt, want een „gezellige boel" was het op het Bolwerk, dat zich voor dergelijke uitjes bijzonder goed leent. Vergadering gemeenteraad Eikerzee Brandweerverordening door G.S. en Kroon vastgesteld en goedgekeurd De raad van Eikerzee kwam vrij dagmorgen in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van wethouder C. Padmos, wnd. bur gemeester. Met kennisgeving af wezig de heer J. F. van den Bout. De voorzitter deelt mede, dat met betrekking tot een door de plaatselijke schilder ingeleverde nota wegens het schilderen van een gemeentewoning een deskundigen rapport is ingeleverd met als con clusie, dat het bedrag der nota te hoog wordt geacht. Z i. dienen hier tegen in de toekomst geëigende maatregelen te worden genomen. Op verzoek van de voorzitter leest de secretaris voor de door Ge deputeerd? Staten van Zeeland vastgestelde en door de Kroon goedgekeurde organisatieverorde ning brandweer. Daar de sterkte van het korps hoger is gesteld zal contact worden opgenomen met het gemeentebestuur van Duivendijke met welke gemeente het brand weerwezen gezamenlijk wordt ge regeld. Dc gemeentelijke herindeling Aan d-e raad wordt overgelegd de tekst van het bij de Tweede Ka mer der Staten Generaal ingedien de ontwerp van wet tot gemeente lijke herindeling van het eiland Schouwen-Duiveland. De voorzitter deelt in dit verband mede, dat de westelijke grens der te vormen ge meente Middenschouwen op voor stel van de raad van Ellemeet meer naar het westen is verlegd. Een zevental subsidieverzoeken wordt door de raad afgewezen. Voorgelezen wordt een schrijven van GS, o.a. betreffende het be stemmen van terreinen langs de duinrand voor recreatieve doel einden. Genoemd college is van mening, dat momenteel niet rege lend kan worden opgetreden we- Te verwachten ontwikkeling Vervolgens zal het L.E.I. onder zoeken welke ontwikkeling in de nabije toekomst is te verwachten. Een punt van groot belang hierbij is de beroepskeuze van de zoons van boeren, tuinders en landarbei ders. De vestiging van tuinders uit andere delen van het land wordt voorlopig buiten beschouwing ge laten. Het onderzoek zal achtereenvol gens worden uitgevoerd op de eilanden Voorne en Putten, IJssel- monde en Dordtse Waard, Hoekse waard, Goeree-Overflakkee Schou wen en Duiveland, noord- en zuid- Beveland, benevens in westelijk noord-Brabant. gens onbekendheid van het tracé van de weg aansluitende op de bui tenste Deltadam van Schouwen naar Goeree-Overflakkee. De heer Lemsom verkrijgt op zijn verzoek nadere inlichtingen be treffende de mogelijkheid tot het plaatsen van kampeerhuisjes. De voorzitter deelt nog mede, dat door b. en w. aan het college van G.S. om een bespreking is verzocht over deze materie. In verband met de definitieve vaststelling van de stichtingskosten voor de woningwetwoningen aan de Julianastraat is de huur voor deze woningen verhoogd tot f 7,05 per week. Opspuiten van bagger Voorlezing geschiedt van een rapport van de districtsopzichter over de mogelijkheid om de uit de haven komende bagger te spuiten in de kom achter de havendijk (oostzijde). De heer de Vrieze, welke in de vorige raadsvergadering hier over een vraag had gesteld, ziet de bezwaren van het opspuiten in, zij het op andere gronden dan in het rapport. Op voorstel van b. en w. besluit de raad ten behoeve van een ge schenk voor het nieuwe gebouw der provinciale griffie van Zeeland een bedrag van 5 et. per inwoner te voteren. Tot vertegenwoordiger in het al gemeen bestuur der Stichting Zeeuwse Muziekschool wordt aan gewezen wethouder M. A. Gaan- dersc. De aftredende leden en plaatsvervangende leden der com missie van advies bedoeld in de Woonruimtewet 1947 worden her benoemd. In de vacature ontstaan door het overlijden van de heer D. Ornée wordt benoemd de heer R. T. Louwerse. LEEUWARDEN. De 58-jarige heer H. R. Dijkstra, directeur van de Boaz-bank te Driesum, die enige weken geleden werd gearresteerd in verband met verduistering van een bedrag van een kwart miljoen gulden ten nadele van deze bank, blijkt, zoals thans uit het onderzoek komen vast te staan, ook nog f 3.000 te hebben ontvreemd uit de kas van de Gereformeerde school te Driesum, waarvan hij penning meester was. Een jeugdige Mohammedaan heeft zondagavond een handgra naat in een café in een, voorstad van Algiers gegooid. Een Moham medaan werd gedood en twaalf ge wond. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 19-10. Aanvoer 1950 stuks vee, t.w. 1169 vette koeien en ossen en 781 varkens. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,00-3,18 f 2,70-3,00 f 2,60- 2,70; varkens (levend gevv.) f 1,83- 1,80-1,76. Vette koeien en ossen: aanvoer iets meer, handel kalm, 1ste kwal. prijshoudend, 2e en 3e kwal. voor al niet hoger in prijs, prima's bo ven notering; varkens: aanvoer als vorige week, handel zeer kalm, met teruglopende prijzen, bij het begin der markt waren de prima's boven notering. SPORT VOETBAL INTERLAND DUITSLAND—NEDERLAND OP T.V.-SCHERM BUSSUM, 19-10. De televisie reportage van de voetbalwedstrijd Duitsland-Nederland, die woens dag a.s. in het Mungersdorfstadion te Keulen wordt gespeeld, gaat de finitief door, zo heeft de N.T.S. maandagmorgen van de Duitse te levisie vernomen. De uitzending begint woensdag middag om 15.55 uur en eindigt om 17.45 uur. Commentator is Leo Pagano. In hte avondprogramma van woensdag volgt om 22.00 uur een herhaling van deze voetbalrepor tage door middel van telerecording Groots gebaar HEES, 18-10. Zondagmiddag is in Hees bij Oss de woning van de fabrieksarbeider Janssen Hendriks tot de grond toe afgebrand. Het gezin Janssen Hendriks, be staande uit twaalf personen, kon dank zij de hulp van voorbijgangers uit de vuur zee worden gered. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een lek in de schoor steen. Het gezin Janssen Hendriks is onmiddellijk na de brand uit de brand ge holpen door een prachtig aanbod van twee jonge men sen uit Hees, de heer van Bakel en mej. van Gruns- ven. Zij treden de komende week in het huwelijk maar zullen niet meteen zoals het plan was hun eigen nestje kunnen betrekken. De heer van Bakel en zijn toekom stige echtgenote hebben na melijk de hun door de ge meente toegewezen woning vrijwillig afgestaan aan het getroffen gezin Janssen Hendriks. Coöperatieve diepvriesvereniging G.A. kan nog leden gebruiken Tot nu toe 44 van de 64 cellen bezet De Coöperatieve Diepvriesvereni ging A.G. hield in café „Even Bui ten" zijn eerste ledenvergadering. Wegens ontstentenis van de voor lopige voorzitter de heer J. Boogert, die één dezer dagen een ongeluk overkwam, stond de bijeenkomst onder leiding van de heer Joh. Hage. Deze memoreerde na een welkomstwoord de recente opening van de diepvrieskluis. Het speet spr. dat nog niet alle cellen bezet zijn. Van de 64 zijn er thans 44 in gebruik. Hopelijk zal de a.s. slachtperiode weer wat meer belangstelling wek ken bij het publiek voor d,eze hoogst nuttige instelling. Het „onbekend maakt onbemind" is ook hier zeker in het geding. Mededeling werd ge daan dat de algehele kostprijs van het gebouw met de installatie on geveer 1000 gulden beneden de ra ming is gebleven. Dit stemt, aldus spr. ,tot voldoening. Vervolgens wordt overgegaan tot verkiezing van een definitief bestuur. Gekozen wordt tot voor zitter de heer A. Stoutjesdijk, ter wijl verder het voorlopige bestuur blijft gehandhaafd als definitief. De heer Boogert stelt zijn mandaat ter beschikking. Secretaris is Jacs. van den Houten, penningmeesteres- se mej. Adrie Beije, mevr. Zeijler- de Vin en de heer Joh. Hage, be stuursleden. Tot schoonhoudster van het ge bouwtje is aangesteld de wed. Mol de Vin alhier. Verder deelt de se cretaris mede, dat het aanbeveling verdient bij eventuele huisslachting door de leden van te voren het be stuur hiervan in kennis te stellen, omdat geslachte waren eerst voor- gevroren moeten worden .in de voorvriesruimte waar een tempe ratuur van 30 graden min nul heerst. Op een desbetreffende vraag wordt geantwoord, dat de installa tie voor vijf jaar is gegarandeerd en dat de inhoud is verzekerd te gen bederf door eventuele fouten in de isolatie van de cellen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering, dile ook door verschillende dames werd bezocht. OOSTERLAND De droge na-zomer Als gevolg van de lange en droge na-zomer is op sommige percelen voor de tweede maal erwten ge oogst. Dit als gevolg van ontkiem de erwten, die bij de eerste oogst zijn blijven liggen. In deze tijd van voedselschaarste vormt de spade erwtenoogst een welkome aanvul ling. Scheepvaartberichten Bengalen, 16-10 van Colombo naar Djibouti. Bonita, 19-10 te Charleston. Esso Nederland (t.), 16-10 te Port Said. Kelletia (t.), 16-10 te Aden. Lemsterkerk, 16-10 te Port Sudan. Tegelberg, 16-10 te Montevideo ver wacht. SPORT VOETBAL Burgh I-Dreischor I 8-0 Moeizaam kon Burgh deze mid dag een achttal doelpunten van goede kwaliteit fabriceren. Burgh had weer een aantal invallers, o.a. Hanse, Siesse en Rijnberg. Opval lend goed spel leverden in de mid denlinie C. van Nieuwenhuize en Jopie Deurloo en in de voorhoede de buitenspelers M. Bakker en Jaap Rijnberg. Dreischor hield dapper vol, doch,ze was een klasse minder. In de eerste drie minuten krijgt Th. van Nieuwenhuize twee pracht kansen, doch hij weet er niet van te profiteren. Tegen de wind komen de blauw-witten een paar maal voor het Burgh-doel, doch gevaar lijk worden deze aanvallen niet. In de twaalfde minuut valt linksback Nuyens wegens 'n blessure uit en wordt vervangen door Roggeband. Als het eerste kwartier vol is, pro fiteert M. Bakker van een te zacht teruggespeelde bal op keeper Sla ger en het is 1-0. Aanval op aanval golft op het doel van Dreischor toe, maar voor het doel is er niemand die de vele voorzetten in doelpun ten kan omzetten. Uit een pass van v. d. Weel maakt Rijnberg met een schuiver 2-0, gevolgd door een harde treffer van M. Bakker (3-0). Th. van Nieuwenhuize knalt dan op de lat, waarna vlak voor de rust M. Bakker de stand op 4-0 brengt. De tweede helft is nog geen mi nuut oud als Rijnberg een goede voorzet geeft, die v. d. Weel in schiet (5-0). Th. v. Nieuwenhuize profiteert van een pass van M. Bak ker en zijn kogel vliegt tussen de benen van keeper Slager door in het net (6-0). Dreischor weet zich dan wat los te spelen en Smid komt alleen voor keeper Kloet, doch zijn schuiver gaat voorlangs het doel. Th. v. Nieuwenhuize passeert dan de gehele Dreischor-achterhoede en brengt de stand op 7-0. Het mooiste doelpunt van de wedstrijd komt van de voet van Th. v. Nieuwen huize, die inschiet uit een ver te ruggegeven voorzet van M. Bakker (8-0). Brouwershaven I-ZIerikzee II 0-3 Zondagmiddag heeft het bezoe kende Zierikzee de puntjes ver diend, gezien hun technisch beter samenspel, mee naar huis genomen. Voor de rust gaf de thuisclub goed partij, waarbij de straffe wind goed meehielp. Jammer dat Vrouwe For- tuna niet de helpende hand bood, daar er verschillende mooie kansen door pech verloren gingen. Na de rust kwam Zierikzee dikwijls voor het Brouw-doel, maar de voor hoede der gasten maakte er teveel breiwerk van. Vooral de vrije schietkansen welke v. d. Berge kreeg, gingen jammerlijk verloren. Reeds in de eerste minuten dacht Brouw te scoren, maar het harde schot van Platteschorre ketste te gen de lat. A. Wurth en midvoor v. Nieuwenhuize schoten rakelings over. Tegenaanvallen van v. d. Berge en v. d. Westen maakte Bo- kelaar goed onschadelijk. Opval lend was het goede spel van spil Verwest, welke de Brouwse-mid voor goed in bedwang hield. Di verse corners leveren evenmin wat op voor de thuisclub. Een schot van Basting voor open doel ging net naast; een ander schot redde Bokelaar vallend. Ruststand: 0-0. Midvoor v. Nieuwenhuize liet zich wegens last van een oude blessure vervangen door v. Schelven. Deze speler schoot direct fel door de Zie- rikzee-verdediging, maar het schot ging naast. Keurig stopte v. Gees- bergen een schuiver van A. Wurth. Het eerste doelpunt kwam in de tiende minuut, toen Den Boer van een fout in de Brouw-verdediging profiteerde en hard inschoot (0-1). (Buitenspel?). Hoewel Brouw goed stand hield tegen de wind, werd Zierikzee met het windvoordeel steeds agressiever. Tien minuten later schoot Bokelaar uit, welke uittrap Koster met een fel schot linea-recta retourneerde langs kee per Bokelaar (0-2). Even later gaf v. Dienst een scherpe voorzet, maar de bal rolde jammerlijk over de gehele lengte van de bovenlat. Als de Zierikzee-voorhoede opnieuw is doorgebroken en Bokelaar ver uit doel is gelopen, weet Kooman in het lege doel de bal met een salto mortale weg te werken. Drie mi nuten voor het einde had v. d. Berge eindelijk succes met één van zijn vele kansen, waardoor hij de eindstand op 3-0 bracht. BADMINTON B.C. „Zierikzee" verloor van B.C. „Breda" Zaterdagavond werd in het lyce um een vriendschappelijke badmin- tonwedstrijd gespeeld tussen de B.C. „.Zierikzee" en de B.C. „Bre da". De eindstand was 10-4 voor de B.C. „Breda". De gedetailleerde uitslagen waren: H.D. dhr. Geringa en dhr. Braat versl. dhr. v. d- Tholen en dhr. D. v. d. Doel (15-13) (15-9). G.D. dhr. J. J. v. d. Ploeg en J. v. Vossen gel. mevr. Braat en dhr. de Ruyter (15-10) (12-15). G.D. mevr. en dhr. Braat gel. mevr. Wieringa en dhr. J. v. Vossen (15-8) (14-17). G.D. mevr. de Ruyter en dhr. Ge ringa gel. dhr. Fr. de Vos en dhr. G. v. d. Tholen (15-7) (16-17). H.D. dhr. Fr. de Vos en dhr. Wie ringa vierl. dhr. Geringa en dhr. de Ruyter (12-15) (11-15). G.D. mevr. de Ruyter en mevr. Braat gel. dhr. J. J. v. d. Ploeg en dhr. D. v. d. Doel (15-9) (17-18). H.D. dhr. de Ruyter en dhr. Braat versl. dhr. G. v. d. Tholen en dhr. J. v. Vossen. SPORT - BILJARTEN Het kampioenschap district Schouwen-Duiveland K.N.B.B. Te Ouwerkerk vonden in café Vijverberg vrijdag- en zaterdagavond de wedstrijden plaats om het kampioenschap 5e klas libre van het dis- trikt Schouwen-Duiveland van de K.N.B.B. Opmerkelijk bij deze wed strijden was het volkomen falen van de favoriet G, Timmerman na die uitstekende verrichtingen in de voorwedstrijden. De uitslag van het toernooi is: H.S. H.P.G. alg .gem 8 2,27 1,45 1,72 1,52 1,39 1,19 1,63 K. v. d. Sande, D.O.S., Ouwerkerk 8 M. de Vin, O.K.K, Niieuwerkerk 6 A. Vijverberg, D.O.S., Ouwerkerk6 B. Klootwijk, O K.K., Nieuwerkerk 4 J. Quant, Concordia, Zierikzee 4 G. Timmerman, Concordia, Zierikzee 2 pnt. beurt. 8 172 6 171 6 169 4 177 220 165 249 232 210 219 210 200 10 1,36 1,24 1,24 0(95 1,21 Door hun prestaties in dit toernooi promoveren K. v. d. Sande en M. de Vin naar de 4e klas. Bij de voorwedstrijden haalde J. C. v. Felius, O K.K., een gemiddelde van 1,60, waardoor hij direkt naar de 4e klas promoveerde. M. de Vin zal op 14 en 15 november a.s. het distrikt ver tegenwoordigen bij de gewestelijke kampioenschappen welke te Nieu werkerk zullen plaats vinden. Met een toepasselijk woord overhan digde aan het slot de secretaris-wedstrijdleicter de heer L. v. Popering aan de kampioen de bondsmedaille en de distriktss-wisselbeker. DE GOUDEN COBRA 89. Twee dagen verblijven Aram en Ambre nu reeds in het kamp aan de rand van het zoutmeer. Maar nog steeds zijn er geen tekenen dat Dahouddin en zijn Touareggs van zins zijn uit hun veilige bolwerk, het paleis midden in het gevaarlijke zoutmeer, te voorschijn te komenAls Ambre op de ochtend van de derde dag nagenoeg hersteld blijkt te zijn van haar schouderwond, be sluiten zij niet langer te wachten en de reis naar de kust te be ginnen. „Ge hebt gelijk", zeg de kadi, als Aram hem zijn plan om af te reizen meedeelt. „Dahouddin hoopte blijkbaar, dat de uitlevering van Ares ons voldoende genoegdoening zou schenkenMaar hij vergist zich, wij zullen het beleg volhouden, al moest het maan den duren. De mannen van de Gouden Cobra zullen, zo Allah het wil, verslagen worden, dat zweer ik". Als de schroeiende middagzon haar ergste hitte gehad heeft, be stijgen Aram en Ambre, na een hartelijk afscheid van Kleine-Kim en de kadi, hun Mehari's, zoals de ranke rijkamelen in deze streken genoemd worden. Enkele gidsen zullen hen vergezellen op hun reis naar een havenplaats aan de kust. En achter in de kleine karavaan, somber voor zich uit starend, rijdt Ares, de worstelaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 3