Volledige onafhankelijkheid voor Kongo in 1964 Loenik 3 fotografeerde achterzijde van de maan DE ZIERIKZEESCHE COURANT Drive - in restaurants MAANDAG 19 OKTOBER 1959 No. 18652 llGejaargang ZIRRIKZEESCBf «NIEUWS BODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Boodschap van minister A. W. de Schrijver BRUSSEL, 16-10. De Belgische regering heeft Kongo volledige on afhankelijkheid in 1964 in het voor uitzicht gesteld. Dat is de kern van de boodschap tot Kongo, welke vrijdagavond is uitgesproken door de minister van Belgisch-Kongo en Roeanda-Oe- roendi, A. E. de Schrijver. Op dat ogenblik zullen België en Kongo, zich hierbij in volledige on afhankelijkheid langs hun wetge vende en uitvoerende organen uitend, een beslissing moeten tref fen met betrekking tot de gemeen schappelijke instellingen die zij sa men in het leven willen roepen. Zonder op de toekomst te willen vooruitlopen is de Belgische rege ring de mening toegedaan, dat de belangen van beide naties het best gediend zouden worden door een onderlinge gemeenschap, die door kracht en vertrouwen zou worden gekenmerkt, aldus de boodschap. Intussen zullen twee wetgevende vergaderingen, een geheel verko zen kamer en een in meerderheid verkozen senaat, alsmede een voor lopige regering, waarvan de leden door de koning worden benoemd, in augustus of september van het volgend jaar kunnen worden ge ïnstalleerd. Minister de Schrijver, die zijn boodschap uitsprak aan de voor avond van de zestigste verjaardag van de afschaffing der slavernij in Kongo door België, herinnerde er aan, dat in december van dit jaar de eerste algemene verkiezingen in Kongo zullen worden gehouden. „Zodra de periode van voorbe reiding der verkiezingen begint, dat wil zeggen binnen veertien da gen, zal er voor gezorgd worden dat cie vrijheid van kiezers en kan didaten gewaarborgd is, namelijk door zes rondreizende commissies van toezicht, voorgezeten door een magistraat van de Raad van State en samengesteld uit afgevaardig den van de Kongolese politieke partijen, de gewoonterechtelijke chefs en de raadgevende provin ciale lichamen". Door deze verkiezingen zullen de basis-instellingen, gewesten en ge- meenterv in handen zijn van de Kongolezen, die op een nieuwe ma nier en onder hun verantwoorde lijkheid belangrijke lokale en ge westelijke aangelegenheden zullen moeten beheren. Dadelijk daarna vangt een nieuw stadium aan: de oprichting van de provinciale in stellingen. Het derde stadium, aldus d|? mi nister, zal bestaan in de oprichting en het in werking stellen, in 1960, van twee wetgevende vergaderin gen en een uitvoerend lichaam, na melijk: een centrale regering voor gans Kongo. Twee bergbeklimsters in Himalaja omgekomen KATMANDOE, 17-10. Het Nepa- lese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zaterdag bekendge maakt, dat twee bergbeklimsters, de Franse Claude Kogan en de Bel gische Claudinc van der Straten, en twee Sjerpa's in een sneeuw storm in de Himalaja zijn omge komen. De veertigjarige mevrouw Kogan had de leiding van een geheel uit vrouwen bestaande expeditie, met deelneming uit België, Engeland, Frankrijk, Zwitserland en India, naar de hoogste berg ter wereld, de Tsjo Ojoe (8.143 meter) in het Himalaj agebergte. Mevrouw Kogan, die houdster is van het wereldrecord hoogklim- men voor vrouwen, en de 32-jarige Claudine van der Straten uit Brus sel, werden op 7.000 meter hoogte overvallen door een sneeuwstorm. De expeditie was op 21 augustus uit Katmandoe vertrokken. De Amerikaanse staals taking WASHINGTON, 18-10. De hoop dat het conflict tussen werkgevers en werknemers in de Amerikaanse staalindustrie zonder directe tus senkomst van de regering zou kun nen worden geregeld, is zaterdag 4jdel gebleken, nadat beide partijen eikaars voorstellen tot oplossing van de crisis hadden verworpen. De raad van drie man, die door president Eisenhower was gevormd om een onderzoek in te stellen naar de staking die al 95 dagen aan de gang is, zal de president maandag verslag uitbrengen en men ver wacht dat deze laatste op grond van de wet van Taft en Hartley om een gerechtelijk bevel zal verzoe ken, waardoor de half miljoen sta kers gedwongen worden gedurende een „afkoelingsperiode" van tachtig dagen het werk te hervatten. Nieuwe executies in Hongarije BOEDAPEST, 17-10. Een Hon- gaarse woordvoerder heeft zater dag meegedeeld dat kort geleden een aantal mensen is terechtgesteld wegens misdaden tijdens de op stand van 1956. Dit is de eerste officiële beves tiging dat executies werden vol trokken na het proces tegen een grote groep personen uit Oejpest, een industriële voorstad van Boe dapest. GENERAAL GEORGE C. MARSHALL TE WASHINGTON OVERLEDEN WASHINGTON, 16-10. Generaal George C. Marshall is vrijdagavond in het Walter Reed-hospitaal te Washington in de ouderdom van 78 jaar overleden. George Catlett Marshall, die in Europa voornamelijk bekend werd door zijn plan voor economisch herstel van de door de oorlog ge troffen landen, werd in 1880 te Uniontown (Pennsylvania) geboren. In 1901 studeerde hij af aan het „Virginia Military Institute". Ge leidelijk aan klom hij op tot de hoogste rang in het Amerikaanse leger. In zijn militaire loopbaan deed hij dienst in de Philippijnen (1902 en 1903 en van 1913 tot 1916) en bij de Amerikaanse expeditio naire macht in Frankrijk (van 1917 tot 1919). D? tijd van 1924 tot 1927 bradht hij door in China. In novem ber 1945 werd hij als Trumans spe ciale vertegenwoordiger wederom naar China gezonden. Hij werd van daar teruggeroepen om de post van minister van buitenlandse zaken op zich te nemen. In september 1950 werd Marshall, die reeds op non- actief was gesteld, benoemd tot mi nister van defensie als opvolger van de overleden Louis Johnson, nadat het Congres een speciale wet had goedgekeurd waardoor de benoe ming van deze beroepsmilitair tot minister van defensie mogelijk ge maakt werd. Marshall was een „vijf sterren" generaal. Tijdens de tweede we reldoorlog was hij stafchef van het leger. Als zodanig woonde hij alle internationale conferenties van de Vijf gewonden bij botsing HAARLEM, 18-10. Vijf kinderen in leeftijden van 3. tot 14 jaar heb ben zondag verwondingen opgelo pen bij een botsing op de hoek van de Roemer Visserstraat en de Ver- gierdeweg in Haarlem-noord. De 5 kinderen zaten met 5 vol wassenen in een personenauto, die aangereden werd door een bestel auto. De kinderen kregen verwon dingen aan hoofd en armen. Een 7-jarig meisje, dat de rechterarm brak, moest in het St. Elisabeth- gasthuis worden opgenomen. De andere kinderen konden na behan deling naar huis gaan. De chauffeur van de bestelauto, de 35-jarige monteur G. J. uit Am sterdam, die volgens de politie geen voorrang had verleend, moest even eens in het gasthuis worden behan deld. Ook hij kon daarna op eigen gelegenheid naar Amsterdam te rugkeren. Brand in De Peel VENLO, 19-10. Op het ogenblik woedt er in een stuk woest Peelge- biecf van bijna 300 hectare, ten was ten van Sevenum een brand die reeds de helft van dit gebied heeft platgelegd. Zondagmorgen werd de brand ontdekt. Ondanks de bestrij ding door brandweer en militairen raasde het vuur, dat vooral in het begin van de avond door straffe wind werd aangewakkerd, voort. Ongeveer 10 man - onder wie 90 militairen - zullen de gehele nacht trachten het vuur te bedwingen. In de ochtend zullen de militairen af gelost worden. hoogste politieke vertegenwoordi gers bij, onder meer de conferentie voor het opstellen van het Atlan tisch Handvest in 1941 en die van Casablanca, Quebec, Cairo en Te heran in 1943. Ook de conferentie van Quebec in 1944 en din van Yalta en Potsdam in 1945 maakte hij mee. Als minister van buiten landse zaken was hij tegenwoordig op de conferentie van de raad van ministers van buitenlandse zaken te Moskou en de „Amerikaanse com ferentie voor vrede en veiligheid" in Brazilië. GROTE VEENBRAND TE HAAKSBERGEN Ruim 300 hectare bos-, heide- en veengrond in de as gelegd HAAKSBERGEN, 17-10. - Ruim driehonderd hectare bos-, heide- en veengrond zijn in de as gelegd, door een brand die zaterdagmid dag te ongeveer 13.00 uur uitbrak in de Buurseveen, te Buurse by Haaksbergen. Men vermoedt dat het vuur is ontstaan door een bo vengrondse oorzaak, omdat by on dergronds vretend vuur in veen, de brand veel eerder ontdekt zou zijn geweest, zo deelde de rijkspolitie mee. Vannacht te 24 uur woedde de brand nog hevig. Wind en gebrek aan water maken het bluswerk bijna onmogelijk. Het werken met vuurzwepen en dergelijke wordt zeer bemoeilijkt omdat de vlammen ver vooruit slaan en de blussers verhinderen dicht bij het brandend gewas te komen. Men beschouwt doze brand als een van de ernstig ste van dit seizoen, niet alleen om dat een groot stuk natuurschoon verloren is doch ook omdat steeds opnieuw het gevaar bestaat dat boerderijen afbranden. Militairen van de vliegbasis Twente - ongeveer 35 man - die van 14.30 tot 22 uur onafgebroken in ct- weer zijn geweest zagen in de avond kans het vuur ver genoeg uit de buurt van enkele boerderij en te houden, zodat deze behouden bleven. Ook enkele gebouwen van de Heide Mij. die gevaar liepen, werden behouden. Al neemt men niet aan dat de a Mevrouw Jacoba Stolt, afkom stig uit Wierden, bij Deventer, is vrijdagmorgen door haar echtge noot, een 42-jarige Deense elektri- ciën, in Skodsborg, nabij Kopen hagen, vermoord. brand begonnen is als een onder grondse veenbrand, -er wordt ern stig rekening mee gehouden dat het vuur zich op bepaalde plaatsen on dergronds voortvreet. Men hoopt echter de brand bij de bedreigde boerderijen - waar alle blussers zijn samengekomen - onder controle te krijgen, een mogelijkheid die alleen geboden wordt met afnemende wind. Blijft het waaien dan ont staat ernstig gevaar voor een groot bosperceel aan de andere zijde van de boerderijen. Eerste coiisumptiemelk naar Frankrijk 's-GRAVENHAGE, 17-10. - Dc eerste tankauto met consumptie- melk voor Frankrijk is gisteren uit ons land weggegaan en vanmorgen vroeg aangekomen in Longueville by Dieppe. Een bedrijf te Amsterdam heeft een contract gesloten voor de leve ring van 150 ton melk met een vet gehalte van 3.4 procent naar Parijs en omgeving en de eerste 15 ton daarvan werden reeds de dag na afsluiten van de overeenkomst ver voerd door een melktransportbe- drijf te Mijnsherenland (J. J. Prooi). Een ander transportbedrijf heeft vandaag voor de volgende 15 ton gezorgd. Men hoopt in de week van 19-24 oktober meer auto's te kunnen la ten rijden, zodat de gehele hoeveel heid van 150 ton nog die week ge leverd kan worden. Resultaten zullen worden bekend gemaakt MOSKOU, 18-10. Het Russische interplanetaire station Loenik 3 heeft foto's gemaakt van de on zichtbare achterzyde van de maan en talrijke metingen verricht in de ruimte tussen de aarde en de maan, zo heeft radio-Moskou zondagmid dag bekendgemaakt. De gegevens, die de instrumenten over deze metingen en de fotot's hebben doorgegeven, worden uitge werkt en de resultaten zullen wor den bekendgemaakt, aldus het Rus sische communiqué dat werd uit gegeven enige uren voordat de Loe nik 3 om ongeveer 17.50 uur Ned. tyd het dichtst by de aarde gelegen punt van zyn baan - 47.500 km - zou passeren. Men verwachtte dat het ruimtestation zijn topsnelheid van 3,91 kin per seconde zou be reiken. Na het passeren van het dichtst bij de aarde gelegen punt zou de j Loenik 3 gedurende ongeveer twee dagen niet van de Sowjet-Unie uit waarneembaar zijn. De volgende uitzending van het station zal op 21 oktober van 13.00 tot 14.00 uur zijn, wanneer de Loenik ongeveer 327.000 km van de aarde verwijderd zal zijn. De ondervoorzitter van de Britse vereniging voor interplanetair ver keer, Gatland, noemde het fotogra feren van de achterzijde van de maan, ongeacht de kwaliteit van de opnamen, een opmerkelijk resul taat. Een woordvoerder van de staf van de Britse radiotelescoop te Jod- rell Bank, zei graag eerst het resul taat te willen zien. Een woordvoerder van het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart verklaarde ook, dat er pas commentaar zou worden gege ven als de resultaten bekend wa ren. Hij zei dat naar de mening van de Amerikaanse geleerden de Loe nik 3 uitgerust is met een van de drie apparaten die het maken van dergelijke foto's mogelijk maken, nl. (1) een gevoelig apparaat, dat met een fotografische plaat lichte en donkere gebieden kan ontdek ken; (2) een apparaat dat met be hulp van infra-rode stralen warmte waarneemt en (3) een speciaal soort televisiecamera. De Amerikaanse woordvoerder zei tenslotte dat de Amerikaanse geleerden vrezen, dat de achterkant van de maan er precies zo uitziet als de voorkant, die van de narde kan worden waargenomen. De Russische prof. Michailof, di recteur van de sterrenwacht van Poelof, heeft meegedeeld, dat de Loenik 3 „unieke gegevens" over de maan en de ruimte tussen de maan en de aarde heeft verschaft. Door de aantrekkingskracht van de maan was het mogelijk dat het ruimtestation op de maan terecht zou komen. "Wellicht zou de Loenik ook in de atmosfeer van de aarde kunnen terugkeren en daar ver branden. 's-GRAVENHAGE. Het Verbond van Nederlandse Werkgevers zal op 29 en 30 oktober a.s. in 's-Graven- hage zijn algemene ledenvergade ring houden. Deze vergadering zal een bijzonder, feestelijk karakter krijgen omdat dit verbond daarbij zijn zestigjarig bestaan zal vieren. In 1899 is namelijk te Hengelo dit verbond opgericht, toen droeg het de naam „Vereeniging van Ned-er- landsche Werkgevers". Het drive-in restaurant heeft Amerika veroverd. Een ge-auto- mobiliseerd land als de V.S. had behoefte aan gemakkelijk be reikbare „stopplaatsen", waar men op even gemakkelijke wijze iets kon gebruiken. Het drive-in restaurant (rij-naar-binnen- restaurant) voorzag hierin. De bediening geschiedt door het geopende portierraampje van de auto. POCKETGIDS 's-GRAVENHAGE. De „Pocket- gids" voor het najaar 1959 is ver schenen. 25 Nederlandse uitgeve rijen vertellen daarin zeer beknopt bijzonderheden ov.er de door hen uitgegeven pocketbooks. Slechts één uitgever van een grote pocket serie heeft zich bij deze samenwer king op voorlichtingsgebied afzijdig gehouden. De eerste „Pocketgids" kwam in Een vrouw piekert over de toekomst tot zij een echtgenoot heeft gevonden, de man be gint pas over de toekomst te piekeren als hij een vrouw heeft. het voorjaar van dit jaar uit. Ne derland had daarmee een primeur, want een dergelijke centrale cata logus van pocketbooks bestaat nog in g.?en enkel land. De voorjaars- gids bevatte 711 titels en er wer den ruim 50.000 exemplaren van verkocht. In de nu verschenen gids staan 901 titels en in uitgeverskrin gen verwacht men, dat er nu wel ongeveer 75.000 exemplaren hun weg naar de belangstellenden zul len vinden. VERHOGING KINDERBIJSLAGEN 's-GRAVENHAGE. Bij de Twee- de Kamer is een wetsontwerp in gediend tot wijziging van de Kin derbijslagwet, de Kinderbijslagwet voor Rentetrekkers, de Noodwet Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen en de Kindertoelagewet voor Ge pensioneerden (verhoging kinder bijslagen). Dez? wijziging beoogt de tegen woordige kinderbijslagen met in gang van 1 oktober 1959 te verho gen met twee cent per kind per dag. De kosten van deze maatrege len bedragen naar raming f 3.455.000 voor het vierde kwartaal van 1959. Maatregelen bij stagnatie veren over Westerschelde MIDDELBURG. Teneinde tijdig de aandacht van de automobilisten t'e vestigen op een eventuele stag natie in de veerdiensten over de Westerschelde (Vlissingen - Bres- kens, Hoedekenskerke - Terneuzen en Kruiningen - Perkpolder) zijn in overleg tussen het provinciaal bestuur van Zeeland en Rijkswa terstaat waarschuwingsborden ge plaatst bij die splitsing van de we gen Bergen op Zoom-Antwerpen en Bergen op Zoom-Vlissingen (Kor- teven) onder de gemeente Woens- drecht. Deze borden zullen aange ven of een (en zo ja welke) veer dienst is gestremd. Zij worden be diend door het personeel van het nabij gelegen Shell-benz.inestation, hetwelk in voorkomende gevallen vanwege de provinciale stoomboot diensten in Zeeland telefonisch van .een stagnatie in kennis wordt ge steld. De borden worden elektrisch verlicht, aldus een bekendmaking van de provinciale griffie van Zee land, 2.500 ton bietenloof vervoerd 's-GRAVENHAGE, 17-10. Het 16- ger heeft de afgelopen week onge veer 2.500 ton bietenloof naar de droogtegebieden in n.o. Nederland vervoerd. Het vervoer beloopt nu in totaal tussen de 3.500 en 4.000 ton. De chauffeurs beginnen intus sen wat vermoeid te raken, zodat zij hard aan het weekend-verlof toe waren. Heden - maandag - wordt er gereden met 117 auto's, dinsdag gaat het vervoerd weer met 177 auto's. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BERGEN OP ZOOM. Uit de dl- rectiekeet van het aannemersbe drijf „Struijcken" aan de Augusta- laan te Bergen op Zoom, is vrijdag uit een afgesloten kast een bedrag van ongeveer f 7.000 aan lonen ge stolen Het geld lag in een enve loppe in de kast die met een sleutel was afgesloten. De uitvoerder had om 9 uur nog een betaling uit de enveloppe gedaan en om 12 uur was de enveloppe verdwenen. De dief heeft bij de opening van de kast gebruik gemaakt van de voor de kast bestemde sleutel die in de directiekeet aanwezig was. De po litie heeft de diefstal in onderzoek. VOORBURG. De 35-jarige Th, J. D. uit Voorburg, chauffeur bij het Voorburgse expeditiebedrijf Ver- wer, is om het leven gekomen toen de vrachtwagen, waarin hij met een tweede chauffeur J. W. uit Voor burg was gezeten, tussen Baden Baden en Bühl in west-Duitsland op een stilstaande wagen reed. Chauffeur J, W. is ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. De heer D., die nog slechts enkiele we ken in dienst was van het bedrijf, was vader van zes kinderen. RHENEN. Door snel ingrijpen van vier brandweerkorpsen is men er met veel moeite in geslaagd een grote bosbrand te voorkomen. Bij Rhenen, achter die „Plantage Wil lem 3", waren boeren bezig met het verbranden van aardappelloof. Het vuur sloeg over op het aangren zende bos, dat meieen vlam vatte. De onmiddellijk gealarmeerde brandweerkorpsen van Rhenen, Eist, Achterberg en Veenendaal hebben na ongeveer drie uur de brand bedwongen. De schade bleef hierdoor beperkt tot twee hectaren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1