Algerije in Franse nationale vergadering DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 16 OKTOBER 1959 No. 18651 116e jaargang ZMRZEESmwWnWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na. 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochlman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Socialisten steunen de Gaulle PARIJS, 15-10. Maurice Slmmo- net, woordvoerder van de 56 man sterke fractie vande R.k. republi keinse volksparty, heeft donderdag in de Franse Nationale Vergadering verklaard, dat zyn party het plan van De Gaulle voor Algerië steunt. Wij zijn tegen afscheiding van Algerië, maar het past ons niet te kiezen tussen de twee andere mo gelijkheden die De Gaulle openlaat, nl. integratie of opneming in de Franse Unie, want beide zijn in ge lijke mate menselijk en Frans, zo zei hij. Het staat nu volgens parlemen taire waarnemers wel vast, dat de regering-Debré op een behoorlijke meerderheid kan rekenen. Het grootste deel van de 118 man sterke conservatieve fractie zou bereid zijn de regering te steunen. Uit een donderdag door de Gaul listische Unie voor de nieuwe Re publiek uitgegeven communiqué blijkt, dat de acht of negen Gaul listen - een heeft zijn besluit opge schort - die hun zetel in de Natio nale Vergadering ter beschikking hebben gesteld, nu ook geen lid meer zijn van de Unie voor de nieuwe Republiek. De uittreding betekent automa tisch uitstoting uit de partij. Deze afgevaardigden vormden de „acti vistische" minderheid van de unie. Zij identificeerden zich met de rechtervleugel van de Europese ko lonisten in Algerië, die heftige te genstanders zijn van het jongste plan van De Gaulle. Enkele van deze afgevaardigden hebben een belangrijke rol gespeeld in de „op stand" die geleid heeft tot de te rugkeer van De Gaulle. De afge- Aanslag op Franse senator PARIJS, 16-10. Vrijdagochtend vroeg is in Parijs een aanslag ge pleegd op de radicaalgezinde sena- tot Franqois Mitterand. Hij merkte op zeker ogenblik, dat zijn auto gevolgd werd. Hij wist enige voor sprong te krijgen, uit te stappen en een park in te vluchten, waar hij zich in het struikgewas verborg. Zijn auto werd doorzeefd met ko gels. De Amerikaanse staalstaking WASHINGTON, 16-10. De onder- handelingen tussen werkgevers en werknemers in de Amerikaanse staalstaking worden vandaag, vrij dag, hervat. De staking duurt al 94 dagen. De voorzitter van de vak vereniging ziet nog geen reden tot optimisme. De voorzitter van de presidentiële commissie van onder zoek heeft echter verklaard dat hij enige hoop heeft dat het conflict beëindigd kan worden zonder toe passing van de wet van Taft en Hartley. vaardigden zijn uitgetreden omdat zij zich, naar hun zeggen, in de Na tionale Vergadering niet hebben kunnen uitspreken voor volledige integratie. „Het lot van het Westen staat in Algeric op het spel" Biaggi, een van de afgevaardig den van de Unie voor de nieuwe Republiek, die woensdagavond hun zetel ter beschikking hebben ge steld en een man die als uiterst rechts bekend staat, verklaarde dat het lot van het Westen in Algerië op het spel staat. „Europa wordt overvleugeld door het marxisme en de rijkdom aan olie en gas van de Sahara zal even eens verloren gaan, zo Algerië zich mocht afscheiden van Frankrijk", zei hij. De woordvoerder van de 44 ir.an sterke socialistische fractie, Francis Leenhardt, verklaarde eveneens dat zijn fractie De Gaulle zal steunen. De socialisten maken officieel deel uit van de oppositie. De conservatief Francois Valen tin, kantte zich in de Nationale Ver gadering tegen het plan van De Gaulle. Hij was er verbaasd over dat de regering-Debré zoveel belang hechtte aan de houding van de V.N. tegenover het Algerijnse vraagstuk. De V.N. zijn niet het forum voor het geweten van de volkeren, zei hij. De conservatief Henri Tremclet noemde De Gaulle's verklaring van 16 september een „staatsgreep". De president heeft het volk gebonden aan een politiek zonder de verte genwoordigers van dit volk te raad plegen, aldus Tremolet. Guerilla-activiteit in Kasai Toestand in Kongo blijft ernstig Meer dan twintig doden LOELOEABURG, 15-10, In Kas- sai, in het gebied van Loeloeaburg, heeft in de laatste 24 uur een wa re guerilla-activiteit geheerst. De toestand is nog steeds ernstig en er zyn thans meer dan twintig doden, meest baloeba's. Deze wor den in de dorpen aangevallen door Loeloea-krijgslieden, bewapend met lansen, vuursteengeweren en giftige pijlen en beschilderd met de traditionele strydkieuren. Langs de weg van Demba naar Loeloeaburg zijn verschillende dor pen aangevallen. Kongolese deta chementen troffen daar twaalf slachtoffers aan. Van acht lijken waren de handen afgesneden. Alle hutten waren in brand gestoken en de aanvallers namen de vrouwen en kinderen die niet konden vluch ten, mee. Donderdag werd een nieuw of fensief uitgevoerd te Benasjitolo waar circa 400 Loeloea's de hutten in brand staken. Bij luchtverkenningen kwam men een andere bende Loeloea's op h'et spoor die naar hetzelfde gebied optrok. Het leger kwam tussenbei de, aanvankelijk met traangasbom- men, maar vervolgens werd op de aanvallers geschoten. In een hut in dit dorp trof men de verkoolde lij- DE RECHTEN VAN HET KIND NEW YORK, 15-10. De commis- sie voor sociale, humanitaire en culturele zaken van de algemene vergadering der V.N. heeft don derdag met algemene stemmen een ontwerp voor de verklaring van de rechten van het kind goed gekeurd. Volgens de aanvaarde tekst „zal het kind tegen elke vorm van verwaarlozing, wreedheid en explotatie worden beschermd". De nieuwe Russische ambassadeur in Nederland, Z.E. Pantelojmon Kooratjcwitsch Ponomarenko, de 56-jarige oud-premier van Wit Rus land, is donderdagochtend uit Rusland op Schiphol aangekomen. - Mr. H. F. C. Hardenberg, sous-chef der directie Kabinet en Protocol van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken, begroette de nieuwe ambassadeur op het vliegveld. Proef met elektrisch vissen LINNE, 15-10. In de oude Roer bij Sint Odüiënberg in Limburg heeft de visserij - inspectie gisteren een onder zoek ingesteld naar de Dis- stand, waarbij gebruik is ge maakt van de methode van elektrisch vissen, die sinds korte tijd is toegestaan. De proef werd daarom bijge woond door de hengelclub Sint Petrus uit Posterholt, die hiermee een primeur be leefde. Uit een motorbootje werd elektrische stroom in het water geleid, waardoor in de omgeving zwemmende vissen verdoofd raakten en werden opgeschept. Na on derzoek op gezondheid enzo voort, waarbij o.a. een paar schubben werden getrokken, werd de vis weer teruggezet. Er werd niet zoveel gevan gen als verwacht werd. De vis lag. namelijk niet stil ge noeg, hetgeen werd toege schreven aan de langdurige zomer. AMSTERDAM, 15-10. De politie in Noord Holland benoorden het IJ is in alarm. De wegen worden be waakt. Een en ander zou verband houden met de opsporing van een Duitser - Hans George Flecker - die een rol moet hebben gespeeld in een moordmysterie in Duitsland en die nu op een motorfiets ergens in Noord Holland zou vertoeven. Van de zijde der politie wordt hier omtrent geen enkele mededeling verstrekt. ken aan van een man en twee vrou wen. Elders in dit dorp trof men nog een lijk aan, dat met twee lans steken was doorstoken. Voorts werden in het gebied van Dibaja bloedige aanvallen gepleegd. Tal rijke hutten werden in brand ge stoken. Men schat het aantal ver koolde of geheel vernielde hutten of woningen sedert het uitbreken van de incidenten op meer dan dui zend. Nieuwe samenzwering tegen Kassem DAMASCUS, 15-10. Radio-Bag dad heeft donderdagavond gemeld dat er een nieuwe samenzwering tegen het leven van de Iraakse mi nister-president, Kassem, is ont dekt. Kascm ligt sedert de moord aanslag op 7 oktober in een zieken huis. De gouverneur-generaal van Irak heeft een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt dat autori teiten onderzoeken of er verband bestaat tussen de aanslag van 7 oktober en de nieuwe samenzwe ring. Bijzonderheden over de sa menzwering zijn nog niet meege deeld. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Tijdens een receptie t.g.v. het 50-jarig bestaan van de Raad voor de Scheepvaart in het Rijksmuseum te Amsterdam zijn de voorzitter en de secretaris van de Raad koninklijk onderscheiden. - Foto v.l.n.r.: mr. A. Dirkzwager, voorzitter (ridder Orde Nederlandse Leeuw); mr. A. H. C. Gieben, secr.-gen. van Verkeer en Waterstaat, die de onder scheidingen namens H.M. de Koningin heeft uitgereikt; mr. A. Bosman, secretaris (officier Orde van Oranje-Nassau). CONTACTBIJEENKOMST OVER JEUGDZORG EN MAATSCHAPPELIJK WERK Het komt op de vrijwilligers aan ROTTERDAM, 15-10. - Over jeugdzorg en maatschappelijk werk wordt vandaag gesproken op een contactbijeenkomst, belegd door de sociale raad te Rotterdam, met medewerking van de stichtingen kerkelijk sociale arbeider der Her vormde gemeenten en gerefor meerd maatschappelijk werk, de vereniging Humanitas, het Inter - parochiaal sociaal-charitatief cen trum, de gemeentelijke dienst voor sociale zaken en de stichting onge organiseerde jeugd. Deze dag in het groothandelsge bouw werd bijgewoond door de wethouder voor sociale zorg en volksgezondheid, G. Z. de Vos. Twee sprekers, mr. dr. P. H. de Vries, secretaris voor het maat schappelijk gezinswerk bij de stichting Evangelisch Herstel en Opbouw te Amsterdam en G. J. M. ter Braak, directeur van de Stich ting Sociaal-charitatief Centrum te Utrecht, hebben de onderwer pen ingeleid. Vanmiddag zouden de ongeveer 150 aanwezigen in De Nobelprijs voor geneeskunde STOCKHOLM, 15-10. Het Karo- lische medische instituut te Stock holm heeft donderdagmiddag be kend gemaakt, dat de Nobelprijs voor geneeskunde voor 1959 is toe gekend aan de Amerikaanse hoog leraren Severo Ochoa uit New York en Arthur Kornberg van de Stand- ford-universiteit in Californië. De prijs bedraagt dit jaar 220.678 Zweedse kronen (ruim 158.000 gul den). De uitreiking zal op 10 de cember, de verjaardag van de dood van Alfred Nobel, plaats vinden. De prijswinnaars hebben de on derscheiding te danken aan „hun ontdekkingen van het mechanisme in de biologische synthese van het riboncleische en het deoxiribonu- cleische zuur". Engeland sluit 200 kolenmijnen LONDEN, 15-10. Onder, een her zien vijfjarenplan zal de Engelse nationale kolenraad circa 200 ko lenmijnen sluiten, waardoor een groot aantal mijnwerkers overbo dig zal worden en de Engelse steenkolcnproduktie in 1965 niet 240 miljoen ton zal bedragen, zo als onder het oude plan was voor zien, maar tussen de 200 miljoen en 215 miljoen ton zal komen te liggen. De sluiting van mijnen zal slecht-renderende of uitgeputte mijnen betreffen, maar daarnaast zal de dagbouwproduktie groten deels eveneens worden gestaakt. Slechts enkele grote groeven, die thans ongeveer 2 miljoen ton per jaar produceren, zullen blijven werken. tot discussie besloten groepen overgaan- Mr. dr. de Vries zag als het gro te verschil tussen jeugdzorg maatschappelijk werk, dat het eerste wordt verricht op grond van een levensbeschouwing met de be doeling „de ander" te begeleiden tot deze een eigen - zo mogelijk dezelfde - beschouwing heeft. Het tweede wordt ondernomen vanuit een meer ambelijke betrekking tot de cliënt en is meer gericht op de gemeenschap. De overheid kan dus niet geroepen worden tot. jeugdzorg, omdat zij geen levens beschouwing heeft, aldus spreker. Bij dit werk komt het dus op de vrijwilligers aan. Jeugdzorg maatschappelijk werk ontmoeten elkaar z.i. bij het „family case work". Samenwerking tussen de twee achtte de volgende spreker moge lijk door gesprek. De ontwikke ling van de theorie over en de praktijkscholing in het maatschap pelijk werk bevordert een onder scheiding in „werkterreinen", zei hij. Men wordt niet meer opge leid voor jeugdzorg, algemeen maatschappelijke zorg of kinder bescherming, maar voor „indivi dueel maatschappelijk werker' „groepswerke", of „gemeenschaps werker". Verscheidene echtparen krij gen kinderen zonder daarop te zijn voorbereid. Daarom zijn er zo veel ouders die kinderen hebben en zo weinig kinderen, die ouders hebben. Vragen over U.C.N.-loterij i-GRAVENHAGE, 16-10. Het lid van de tweede kamer dr. I. Meulink (ARP), heeft aan de mi nister van justitie de volgende vragen gesteld: is het juist, dat op 5 maart 1959 aan het Unesco cen trum Nederland te Amsterdam een ministeriële vergunning is ver leend tot het houden van een lo terij? Indien de minister deze vraag bevestigend zou beantwoor den, kan de minister dan meede len: of voor het verlenen van de ze vergunning zekerheid was ver kregen, dat de opbrengst der lo terij in overeenstemming met ar tikel 3 van de loterijwet uitslui tend zou strekken tot een liefda dig doel of bevordering van We tenschap, kunst of een ander al gemeen belang; welke bepalingen de vergunning tot het houden van de loterij zijn opgenomen, ten einde te waarborgen, dat deze lo terij in overeenstemming met de wettelijke bepalingen gehouden werd? Zijn deze bepalingen door het Unesco Centrum Nederland nageleefd? Ned. Bosbouwvereniging BERGEN OP ZOOM, 15-10. De Nederlandse Bosbouwvereniging houdt haar najaarsvergadering, waaraan tevens een excursie ver bonden is, dit jaar in Bergen op Zoom. Bestuur en leden, onder wie hoogleraren van de landbouwhoge school, houtvesters van het Staats bosbeheer en van de Nederlandse Heide Mij. en landgoedeigenaren, zullen vrijdag 23 oktober te 11 uur door het gemeentebestuur van Ber gen op Zoom officieel" worden ont vangen. Zij zullen daarna het stadhuis en het Markiezenhof bezoeken. Na de lunch begeven ze zich naar het re- creatie-oord-in-opbouw „De Heide" vandaar naar het landgoed „Lie- vensberg" en tot slot naar het land goed „De grote meren" van baron Cogels onder Putte. Na het diner in Thalia zal de najaarsvergade ring worden gehouden. Op zater dag 24 oktober wordt in. de mor genuren een bezoek gebracht aan Wouwse Plantage. Cholera-epidemie in Pakistan KARATSJI, 15-10. Driehonderd bewoners van de oost-Pakistan zijn in het district Dakka aan cholera gestorven, zo meldt het Russische persbureau Tass uit Karatsji. Ook een aantal nabijge legen gebieden wordt door de epi demie bedreigd. In de stad Dakka zijn tachtig mensen met cholera naar het overvolle plaatselijke ziekenhuis gebracht waar vele patiënten op de gangen moesten Vliegtuigbotsing in de V.S. HARDINSBURG, Kentucky 16-10. Een bommenwerper B-52 is boven Kentucky by het tanken in bot sing gekomen met het tankvlieg tuig. De steekvlam die by de bot sing ontstond, was in de gehele staat te zien. Volgens de politie had de bom menwerper atoomuitrusting aan boord. Beide toestellen zijn neer gestort. Er zouden vier overleven den onder de inzittenden van de B-52 zijn. Men heeft drie lijken gevonden. De luchtmacht heeft bevestigd dat er een kernwapen aan boord van de B-52 was. Er was evenwel geen gevaar voor ontploffing en geen noodzaak om het gebied waar het toestel is neergekomen te ont ruimen. Wrakstukken van de bei de toestellen liggen over een groot gebied verspreid. Produktie van luxe goederen in de Sowjet-Unie wordt verhoogd MOSKOU, 15-10. Het centrale comité van de communistische party en dc raad van ministers der Sowjet-Unie hebben besloten, dat er meer „goederen ter voor ziening in culturele behoeften" en huishoudelijke artikelen moeten worden geproduceerd cn dat het assortiment van de produktie moet worden uitgebreid. In de motivering van dit besluit wordt medegedeeld, dat er reeds op grote schaal radiotoestellen, fototoestellen, uurwerken en der gelijke apparaten worden vervaar digd, maar dat er nog steeds een onvoldoende aanbod is van tele visietoestellen, piano's, kinderfiet sen, wasmachines, koelkasten, aar dewerk, porselein en enige andere artikelen. De produktie van koelkasten, die in 1958 359.600 stuks bedroeg, zal worden verhoogd tot 796.000 stuks in 1961. De produktie van televisietoestellen zal worden ge bracht resp. 939,300 op 1.926.000 en die van wasmachines van resp. 463.000 op 1.215.000. Er zullen in 1961 3.470.000 naaimachines moeten worden vervaardigd tegen 2.685.600 in 1958 en de produktie van kin derfietsen zal moeten stijgen van 1.024.300 tot 1.565.000. Reeds in het vierde kwartaal van het lopende jaar moet met de verhoging van de produktie van al deze goederen worden begonnen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1