24 OKTOBER: DE DAG DER VERENIGDE NATIES HEINZ Sandwich Spread FRANKRIJK HERHAALT AANBOD VOOR Chaos bedreigt staal- markt in de V.S. „VREDE DER DAPPEREN" IN ALGERIJE ZIËRIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 15 OKTOBER 1959 No. 18650 altijd lekker op de boterham middelpot 0.93 grote pot 1.45 sandwich i spread j Jj GARANTIE volledige vergoeding door Uw leverancier, indien een Heinz 57 product niet voldoet. Verklaring van Debré Dr. Rudolf Mengelberg overleden AMSTERDAM. Dinsdag ls in PARIJS, 13-10. De Franse eerste minister Michel Debré heeft dins dag het aanbod van president De Gaulle van een „vrede der dappe ren" aan de leiders van de Alge rijnse opstandelingen officieel her nieuwd. In een beleidsverkaring waarmee een debat van drie dagen in de Na tionale Vergadering werd geopend, zegt de Franse premier, dat de no dige instructies door de regering zijn gegeven, zodat de voorwaarden voor een wapenstilstand te allen tijde kunnen worden besproken. Debré verzekerde, dat de verte genwoordigers van de opstandelin gen waarborgen zujlen krijgen voor het geval de onderhandelingen over een wapenstilstand mislukken. Op grond van deze waarborgen zullen zij vrij naar hun plaats van her komst kunnen terugkeren. De premier verwees naar de uit nodiging van generaal De Gaulle op 25 oktober vorig jaar aan ver tegenwoordigers van de „buiten landse organisatie van de opstand", om naar Parijs te komen voor be sprekingen over het beëindigen van de bijna vijf jaar oude mohamme daanse nationalistische opstand te gen het Franse bewind in Algerië. Prins Bernliard naar Brazilië 'a-GRAVENHAGE, 14-10. Prins Bernhard zal van 19 tot 27 oktober in Brazilië de verschillende neder zettingen van Nederlandse emi granten bezoeken. De2e reeds in februari voorgeno men bezoeken moesten destijds ver vallen door ongesteldheid van de Prins. Na het verblijf in Brazilië zal de Prins vijf dagen naar Peru gaan om op verzoek van de Peruviaan se regering een naar haar mening voor emigranten geschikt deel van het land te bezichtigen. Voorts zal een bezoek worden gebracht aan Cuzco, de hoofdstad van het rijk der Inca's. Via Los Angeles, waar de Prins een rede zal uitspreken over internationale samenwerking keert Zijne Koninklijke Hoogheid op 4 november in Nederland terug. Klacht tegen tandarts uit Middelburg Generaal De Gaulle zei destijds, dat de leiders van de opstand zich in verbinding konden stellen met de Franse ambassades in Tunis of Ra bat en beloofde hun vrijgeleide. In een brief aan de voorzitter van de Nationale Vergadering, die voor gelezen werd kort voordat Debré zijn toespraak begon, kondigde de premier aan, dat hij het bestaan van zijn regering aan een stem ming aan het einde van het debat wil onderwerpen. Dit is voor het eerst in de geschiedenis van de vijfde republiek, dat een eerste mi nister hiertoe overgaat. Parlemen taire waarnemers zijn van mening, dat Debré zeker is van een stevige meerderheid voor generaal De Gaulle's politiek van zelfbeschik king in Algerië. Uitkeringen uit het Gemeentefonds 's-GRAVENHAGE, 13-10. De ml- nister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebesturen ge schreven, dat, in afwachting van de totstandkoming van de bij de Staten-Generaal in behandeling zijnde wet betreffende de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten voor 1959 en volgende jaren, op de voor 1960 te verwach ten uitkeringen uit het Gemeente fonds voorschotten zullen worden verstrekt tot een bedrag per in woner, gelijk aan respectievelijk 158 pet. en 148 pet. van de inge volge de wet van 15 juli 1929 voor 1959 voor de gemeente geldend: basisbedragen van de algemene uit kering en van de belastinguitke ring. De genoemds voorschotten lig gen aanmerkelijk hoger dan de uit keringen voor 1959. Jongen onder aanhangwagen IJZENDI.TKE, 14-10. Dinsdagmid- dag te ongeveer 17 uur is de 13- jarige Jozef Scherbeijn uit IJzen- dijke, leerling van een technische school, op de kruising van de we gen IJzendijke-Waterlandkerkje- Schoondijke, met zij nfiets onder de aanhangwagen van een tractor gekomen. Hij kreeg een der achter wielen van de zwaar beladen wa gen over zich heen en overleed kort na het ongeluk aan ernstige inwen dige kneuzingen. De vlaggen der aangesloten landen wapperen bij het secre- tariaatsgebouw in New York. Veertien jaar geleden werd op deze dag de UNO in het leven ge roepen, toen een meerderheid van de 51 oorspronkelijke leden het Handvest van de Verenigde Naties ratificeerde. Thans zijn 82 souve- reine staten bij de organisatie aan gesloten. In New York heerst de grootste bedrijvigheid, wanneer de Generale Assemblee vergadert. De Algemene Vergadering wordt ge opend op de derde dinsdag van sep tember en de zitting wordt voort gezet tot half december. Voor zeer dringende internationale kwesties kan de Algemene Vergadering evenwel te allen tijde bijeengeroe pen worden. De Algemene Verga dering is het enige orgaan van de Verenigde Naties, waarin alle leden zitting hebben; zij bezit verschei dene bevoegdheden en functies met betrekking tot de andere UNO-li- chamen. Als internationaal spreek gestoelte bezit de Algemene Ver gadering grote invloed op het we reldgebeuren. NEW YORK, 14-10. - Volgens „Iron Age", een weekblad voor de staalindustrie in de Verenigde Staten, zal toepassing van de wet van Taft en Hartley niet kunnen verhinderen, dat er op de staal- markt een volledige chaos ont staat. In het gunstigste geval zal kunnen worden voorkomen, dat de verbruikers geheel zonder staal komen te zitten, maar de toepas sing van de wet zal te laat komen om in de staalverwerkcnde be drijfstakken nieuwe ontslagen op grote schaal te verhinderen. Iron Age schat de totale staal- voorraden in de Ver. Staten op ongeveer 7 miljoen ton. Het te kort aan staal zal het de Ameri kaanse auto-industrie onmogelijk maken de ambitieuze produktie- doelen, die zij zich voor de komen de maanden heeft gesteld, te be reiken. VORSTELIJKE BOODSCHAPPEN VOOR VEILIG VERKEER NIJMEGEN, 13-10. De voorzitter van het Verbond voor Veilig Ver keer, jhr. T. H. Röell, heeft aan de vooravond van het congres te Nij megen van dit verbond mededeling gedaan van vorstelijke boodschap pen over veilig verkeer en het in stellen van een Veilig-Verkeersdag. Prinses Wilhelmina heeft hem een brief geschreven waarin zij het volgende zegt: „Overtuigd, dat uwe vergadering en ik diep geschokt zijn door en meeleven met het lij den en leed van de duizenden en duizenden, die tengevolge van de roekeloosheid in het verkeer hun leven lieten, van hunne nabestaan den en zij, die levenslang geheel .of gedeeltelijk lichamelijk ongelukkig werden, wil ik de aandacht van uwe vergadering vragen voor de overweging van een jaarlijks aan te wijzen dag van rouw en bezin ning, teneinde hen allen te geden ken". (Is getekend: Prinses Wilhelmina). Aansluitend op deze brief, aldus deelde jhr. Röell mede, zond Ko ningin Juliana van paleis Soestdijk een telegram. De voorzitter van het Verbond voer Veilig Verkeer las deze brief van prinses Wilhelmina en het te legram van Koningin Juliana voor tijdens het diner van het verbond, dat werd bijgewoond door de mi nister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Korthals, door de se cretaris-generaal van dit ministerie mr. A. H. C. Gieben en mevrouw Gieben en door afgevaardigden van een aantal verkeers— en vervoers- bonden. Beau Soleil bij Monte Carlo in de ouderdom van 67 jaar overleden dr. Rudolf Mengelberg, componist en de vroegere directeur van het Amsterdamse concertgebouw. Dr. Rudolf Mengelberg werd 1 februari 1892 in Krefeld geboren. Hij studeerde te Genève, München, Bonn en Leipzig eerst rechten en daarna muziek. Zijn leraren wa ren Hugo Riemann en dr. Otto Neitzel. Hij promoveerde in 1915 in Leipzig met een studie over de Italiaanse componist G. A. Ristori. In hetzelfde jaar ging hij naar Amsterdam, waar hij compositie studeerde bij Cornelis Dopper en zijn neef Willem Mengelberg. In 1917 werd dr. Mengelberg verbon den aan het concertgebouw te Am sterdam, waarvan hij in 1925 ar tistiek leider en van 1935 tot aug. 1956 algemeen directeur was. Reeds op jeugdige leeftijd be gon dr. Rudolf Mengelberg te componeren. Zijn debuut maakte hij met liederen. Het vocale ele ment bleef in zijn composities pre valeren. Met zijn cantate „Wein- lese" werd hij in 1929 winnaar van een internationale prijsvraag, die was uitgeschreven door de maat schappij tot bevordering der toon kunst. Van Mengelbergs koorwer ken met orkest zijn o.a. te noemen Missa pro Pace, Hymne op Am sterdam, het Stabat Mater en Magnificat. Voorts componeerde hij het declamatorium „Ballade van den Boer", een vioolconcert, een capriccio voor piano en orkest en kamermuziek. Geschenk van prinses 's-GRAVENHAGE, 13-10. Tijdens haar rsis naar de Verenigde Staten heeft HK.H. Prinses Beatrix een air-conditioning installatie ten ge schenke ontvangen. Prinses Bea trix heeft dit geschenk gaarne aan vaard en bestemd voor de operatie afdeling van het nieuw te bouwen Diakonessenhuis te Paramaribo, waartoe Suriname thans door mid del van de radio-actie 4maal Z .N" een beroep op de offervaar digheid van het Nederlandse volk doet. Aldus deelt de rijksvoorlich tingsdienst mede. Ziekteverlof verlengd OOSTERLAND, 13-10. Het ziek teverlof van de burgemeester van Oosterland de heer S. W. A. Lau- rense is verlengd tot 1 december 1959. De burgemeester is sinds 29 januari 1959 met ziekteverlof. Schouwse broedterreinen werden vroeg bevolkt Droge en warme zomer: minder Jonge vogels slachtoffers van regen en koude De broedterreinen werden vroeg veria ten als gevolg van de langdu rige drogte, waardoor voedselbron nen (drassige gronden) voor de jonge vogels verloren gingen. Voor al in de duinstreek was dit het ge val. Met uitzondering van de Westen- schouwse inlagen, waarin de wa terstand kennelijk te laag was, waren de bekende broedterreinen zeer goed bevolkt. Een vermeerde ring van de kievit kon zelfs over het gehele eilanden worden waar genomen en in de duinstreek wa ren meer grutto's dan in voor gaande jaren. In dit gebied hebben wederom zeer veel wilde eenden en bergeenden gebroed. Het aantal kluten neemt jaar op jaar toe en deze vogels zijn alleen in de inlagen te zien, want zij broeden ook wel op stukken bouw land in de daarop staande veld vruchten. Dat tengevolge van werk zaamheden (machinale) op die ak kers nog wel legsels verloren gaan, kan niet altijd worden voorkomen. Minder kluten in Dakwater In verband met egalisatiewerk zaamheden was het dit voorjaar in het Dijkwater bij Dreischor der mate onrustig, dat daar veel min der kluten hebben gebroed dan in voorgaande jaren. Ander vogelsoorten als: dwerg stern, strandplevier en de kievit, on dervonden van bedoelde werkzaam heden minder hinder en kwamen in bevredigend aantal voor. Nu de eerder genoemde werkzaamheden vrijwel zijn beëindigd, kan worden overzien wat als broedterrein voor de vogels is overgebleven. Aan beide zijden van de kreek zijn zeer brede oevers braak gehouden evenals een brede strook langs de nieuwe zeedijk. Als deze braak lig gende gronden niet te veel met houtgewas worden ingeplant, dan zal het Dijkwater ook in de toe komst voor de vogels van grote betekenis blijven, aldus „Sterna". Minder broedende sterns in inlagen Opmerkelijk was de teruggang van het aantal broedende sterns in de inlagen. De kolonie herbergde dit jaar zeker niet meer dan 100 paren. Ook op Hompelvoet werden minder grote sterns waargenomen. Een geheimzinnige ziekte schijnt deze vogelsoort, te teisteren. Naar een schaapherder heeft medege deeld, had hij verleden jaar en ook deze zomer, tal van grate sterns uit de lucht zien vallen. Na enige stuiptrekkingen waren de dieren dan dood. De reigerkolonie te Schuddebeurs In de reigerkolonie te Schudde beurs zijn minder vogels tot broe den gekomen dan in voorgaande jaren. Toch presteerde het Vogel wachtlid de heer Moeijlijkcr het om weer een jonge reiger op te kweken. In net duingebied nam het aantal broedende wulpen niet toe. Hun aantal kan worden ge schat op 10 tot 15 paar. De in de afgelopen winter te Re- nesse aangelegde broedplaats voor de oeVerzwaluw werd door deze vogels vroeg in het voorjaar wel bezocht, maar niet geaccepteerd. In de domaniale duinen broedde wederom de bruine en grauwe kiekendief en werd de zilvermeeuw weer zoveel mogelijk op een be perkt gebied teruggedrongen. Ca. 300 paartjes hebben in de bekende kolonie volledige bescherming ge noten. De kleine Britse mantel meeuw breidt zich in die duinen uit. SIRJANSLAND PIT-collecte Zaterdag a.s. zal door enige meis jes alhier worden gecollecteerd voor PIT (Prot. Interkerkelijk Thuis front). Zoals bekend is de opbrengst bestemd voor de christelijke mili taire tehuizen, waar de jonge mili tairen hun vrije tijd kunnen door brengen. Het comité hoopt dat elk zijn steentje voor dit doel zal bij dragen. Politie en militairen hebben in de Perzische hoofdstad Teheran 81 personen geanresteerd, die sluik handel in verdovende middelen be dreven. Er is in de afgelopen we ken beslag gelegd op honderd kilo gram opium en zes kilogram he roïne. „LOGIES-KOEIEN" UIT DRENTHE NAAR SCHOUWEN-DUIVELAND ASSEN, 14-10. - De provinciale voedselcommissaris van Drenthe, de heer Th. Brouwer, heeft mede gedeeld, dat een vierde deel van de voor landbouw en veeteelt in Drenthe gebruikte gronden, zeer ernstig is beschadigd. Dat komt neer op een oppervlakte van hon- derdvyftig duizend hectare. Drenthe heeft thans vier voed- seltransporten gehad, waardoor in totaal 550 ton bietenkopen werden aangevoerd, welke hoeveelheid bij- gediagen heeft om de noodtoestand te verlichten, maar waardoor toch geen oplossing van het voedselpro bleem voor het vee werd verkregen. De volgende week zal in Drenthe de proef beginnen met het voeren van suikerbieten, waarvoor de over heid vijfduizend ton bieten aan de suikerfabricage heeft onttrokken. Voorts zullen dan veetransporten beginnen uit de noodgebieden naai de gebieden, waar de veehouders zich bereid hebben verklaard zgm logieskoeien op te nemen. Vooral in het voormalig Zeeuwse rampgebied, met name op Schouwcn-Duiveland, dat na de ramp van 1953 hulp van de Drenthse boeren heeft gehad, schgnt hiervoor grote belangstel ling te bestaan. Ook op Goerce- Overflakkee is inmiddels ruimte gevonden voor 120 stuks jongvee. Vastgesteld is, dat Drenthe het zwaarst getroffen droogtegebied is. Er is een „Landbouwnoodfonds Drenthe" ingesteld, dat een reke ning heeft geopend bij de coöpera tieve boerenleenbank, waar bijdra gen kunnen worden gestort. mededeling Drie kinderen bij brand omgekomen HEEZE, 13-10. Vanavond heeft in Heeze een brand gewoed, die aan drie kinderen het leven neeft gekost. Omstreeks half tien ont stond de brand in de woning van de weduwe S. van de Velde, Gin- derover 7 te Heeze. Het vuur werd ontdekt door een passerende ver- keersgroep van de Rijkspolitic, die onmiddellijk begon te redden wat er nog te redden viel. Zy hoorden op de bovenverdieping kinderen roepen, doch daar het oude huis onmiddellijk in lichterlaaie stond, kon men de kinderen niet meer bereiken. Mevrouw van de Velde was niet thuis en de kinderen Nelly, twaalf jaar oud, Annie van acht jaar en Leo van vier lagen te bed. Zij zijn later, onherkenbaar verminkt, uit het huis gehaald. De brandweer van Heeze be streed het vuur met vier stralen en was binnen tien minuten de brand volledig meester. Toen was de zolderverdieping echter reeds geheel uitgebrand. Naar de oor zaak wordt een onderzoek inge steld. Volgens de officiële statistieken is het aantal werklozen in de Ver enigde Staten in september met 196.000 gedaald tot 3.230.000. Het aantal personen, dat in het produk- tieproces is ingeschakeld, vertoon de echter eveneens een daling, en wel met 894.000 tot 66 347.000. Het jongste nummer Sterna', verenigingsblad van de Vogelwacht op Schouwen-Duiveland, gaat uitvoerig in op het broedseïzoen 1959. Opge merkt wordt dat het voorjaar en de voorzo mer zïeh kenmerkten door langdurige droogte en soms zeer hoge tem peraturen. Van deze gun stige weersomstandighe den hebben voornamelijk de „grondbroeders", als weidevogels, meeuwen, sterns, patrijzen enz., ge profiteerd. Er vielen dit jaar dan ook ongetwij feld minder jonge vogels als slachtoffers van re gen en koude. VEEVOEDERVERVOER VUSSINGEN. 14-10. De voorzit ter van de Ziekenfondsraad te Amsterdam heeft bij de officier van justitie te Middelburg een klacht ingediend tegen ds tandarts K. van de V. uit Middelburg. Er is verzocht na te willen gaan of de tandarts een strafbaar feit heeft gepleegd. De tandarts zou bij een drietal ziekenfondsen in Vlis- singen, Middelburg en Goes bedra gen hebben gedeclareerd voor tand heelkundige verrichtingen, die in werkelijkheid niet zijn verricht. Bovendien moet worden nagegaan of hij van een aantal verplicht ver zekerden te hoge betalingen zou hebben gevraagd en ontvangen. Bij de ziekenfondsen die hiermee zijn gemoeid is onder andere het Algemeen Ziekenfonds Walcheren. Ingezonden 's-GRAVENHAGE. 13-10. Ook vandaag zijn weer militaire vracht auto's ingeschakeld voor het ver voer van hooi, bietenkoppen en ander veevoer naar de door de droogte getroffen gebieden. Tweehonderd vrachtauto's van gemiddeld 800 ton brengen het voer van Bergen op Zoom naar Berg- eyk, van Steenbergen naar Volkel, van Hank naar Heesch, van Flak- kee naar Otterlo, van Zoetermeer, Bleiswijk en Zevenhuizen naar Vledder (Drente), van Rhoon en Hendrik-Ido-Ambacht naar Wans- sum (bij Venray) en van Hoofddorp naar Lievelde (Gelderland.) Voor heden (14 oktober), zijn bij de militaire instanties vragen bin nengekomen voor vervoer tussen IJsselmonde en Zeddam en Neede, Flakkee-Lunteren, Zevenbergen- Veghel, eiland van Dordrecht-Mill en Honselerswijk-Veenendaal. Kerkbouwactie Ned. Herv. Kerk 's-GRAVENHAGE, 14-10. Door- dat in één dag ruim f 450.000 aan gfiten binnenkwam is de opbrengst van de Hervormde Kerkbouwactie thans gestegen tot f 4.362.974. Meer dan een kwart van het beoogde be drag - 16 miljoen gulden - is nu ontvangen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5