Nu ook kinderbijslag Besluit van Raad Oosterland: café blijft op zondag geopend schilderzelf met I Verschillende subsidie-aanvragen afgewezen :.h De raad dezer gemeente verga derde op dinsdagavond 13 oktober onder leiding van de waarnemende burgemeester, wethouder M. J. Zeijler. Aanwezig waren alle le den. Bij de ingekomen stukken deelt de voorzitter mede, dat het ziekteverlof van burgemeester Laurense weer is verlengd tot 1 december a.s. Verder volgen enke le goedkeuringen van besluiten, genomen op een vorige vergade ring, toegezonden door Ged. Staten. In de commissie van onderzoek betreffende de rekening gemeente en woningbedrijf over 1956, worden benoemd de raadsleden Bolle G.P.), Boogert (S.G.P.), Bal (C. en van der Zande (Arb.). Een voorstel tot aankoop van 13 are grond van mevr. de wed. L. Beije alhier en liggende in de nabijheid van het sportterrein „De Saêle" ten bedrage van f 0,70 per cl. wordt goedgevonden. Vaststelling uitgaven voor openbaar en bij zonder onderwijs over 1958 wor den voor het openbaar onderwijs f 3550,87 en voor het Chr. onder wijs f 3748,08, hetgeen neerkomt op een bedrag per leerling voor de beide scholen van f 34,92. Tot se cretaris-penningmeester van d< „Stichting Zweedse geschenkwo ningen" wordt aangesteld de heer Jac. van der Maas, ambtenaar ter secretarie alhier. Een voorstel tot toetreding van het lidmaatschap der vereniging: „Pro Juventute" wordt goedgekeurd en zulks met ingang van 1 januari 1960. Ver schillende subsidieaanvragen, o.m. voor het Wit-gele kruis worden afgewezen, Vaststelling van een verordening tot wijziging „Bezol digingsverordening 1955" en van een de verordening huurcompen- satie gemeente-personeel vindt plaats, zijnde een aanpassing aan de Rijksnormen. Een wijziging rechtspositieregelingen gemeente- personeel wordt nader geregeld door het vaststellen van een wij ziging van het Ambtenarenrecht en het Arbeidsovereenkomsten- besluit. Verkoop stoelen Verder worden b. en. w. ge machtigd tot verkoop van de oude stoelen uit het gemeentelijk ver enigingsgebouw: „De Conferentie- kamer" voor f 4 per stuk, zulks in verband met het feit, dat er in genoemde zaal, na de verbouwing een goheel nieuwe inventaris zal worden aangeschaft. Mededeling volgt verder, dat de garage, des tijds gebouwd voor rekening van het vorige hoofd van de Openbare Lagere school alhier, de heer D. Kosten en staande op het school- Japanse prinses in Nederland SCHIPHOL, 14-10. Met het K.L. M.-vliegtuig uit Dusseldorp is op de Amsterdamse luchthaven woens dagmorgen aangekomen mevrouw Shigeko-Higashikuni, oudste doch. ter van de Japanse keizer. In gezel schap van haar echtgenoot maakt de Japanse prinses een reis van vijftig dagen door Europa en de Verenigde Staten. De heer Shigeko, die een zakenman is, is in Duits land achtergebleven voor het voe ren van enkele besprekingen. De Japanse prinses brengt een parti- kulier bezoek aan Nederland Meer luisteraars en kijkers 's-GRAVENHAGE, 14-10. Op 1 oktober 1959 bedroeg het aantal aangegeven radio-ontvangtoestellen 2.583.381 tegen 2.572.076 op 1 sep tember 1959. In hetzelfde tijdvak steeg het aantal televisietoestellen van 515.441 tot 530.073 (t.m. 13 ok tober 1959: 538.424). Op 1 oktober 1959 waren er 493.294 aangeslotenen op het draad- omroepnet tegen 494 808 op 1 sep tember 1059. SUIKERBIETEN ALS VEEVOEDER 's-GRAVENHAGE. Nu als gevolg van de aanhoudende droogte vele veehouderijbedrijven in grote moei lijkheden dreigen te komen door een ernstig tekort tot het volgend jaar aan ruw voeder voor hun rundveestapel, heeft de minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, opdracht gegeven op de korst mogelijke termijn ook in overleg met het Landbouwschap, maatregelen te beramen, die in de ergste droogtegebieden het tekort aan ruw voeder kunnen verminde ren. In verband hiermede is besloten, naar het ministerie van Landbouw en Visserij mededeelt, terstond in een klein aantal door de droogte ernstig getroffen districten over te gaan tot een proefneming op vrij grote schaal, met het verstrekken van suikerbieten tegen redelijke prijzen aan de veehouders. Slechts een zeer beperkt aantal districten kan bij deze eerste proef worden ingeschakeld, want het is voors hans onmogelijk ook in andere ge bieden soortgelijke maatregelen van overheidswege te nemen. plein, door de gemeente is aan gekocht van de heer Kosten voor de prijs van f 400 en voor f 75 per jaar is verhuurd aan de heer J. Stuij alhier. In verband met de toekenning van zoutschade zal de inwendige restauratie van de „Conferentiekamer" waarover op de vorige vergadering werd ge sproken, nog wat intensiever plaatsvinden. Geen zondagssluiting café Verder komt een voorstel van de heer Boogert (SGP) ter tafel, behelzende sluiting op zondag van het café „De Blauwe Keet". De voorzitter deelt mede, dat wette lijk geen verbod hiervoor kan worden gegeven, volgens de wet op de zondagsheiliging, en dat het doorvoeren door de gemeente van zulk een verbod financiële conse quenties met zich mee kan bren gen. Na stemming waren de beide S.G.P.-leden tegen, zodat de uitslag was: 2 tegen en 5 voor. De C.H.- leden Stoutjesdijk en Bal waren in principe ook tegen het open stellen van een café op zondag, doch gezien de genoemde financi ële consequenties, die een eventu ele sluiting voor de gemeente met zich mee zou brengen, meenden zij voor te moeten stemmen. In de rondvraag vraagt de heer Bal (CH) naar de vorderingen van de te maken rioolzuivering. De voorzitter deelt mede, dat er aan de voorbereidingen wordt gewerkt. De heer van der Zande (Arb.) zou gaarne zien, dat de aan te schaf fen inventaris voor de Conferen tiekamer, door plaatselijke leve ranciers zal worden geleverd. De zelfde spr. wijst op de noodzake lijkheid van enige verbeteringen aan gemeentewoningen in de Bur- gem. van der Havestraat. De voor zitter deelt mede, dat dit tegelijk met de zoutschadeherstelling zal plaats vinden. Tot slot zou de heer Bolle (SGP) een nieuwe gummie slang zien aangebracht bij het wa- terleveringsdepot D. Bouwman aan de Sint Joost dijk. De voorzitter is echter van oordeel dat dit station misschien beter opgeheven kan worden, of wel overgegeven aan de beheerder Bouwman, omdat er binnenkort overal waterleiding is. Begroting van gemeente Bruinisse beeld 1960 biedt interessant Uitkering van ruim f 258.500,uit Gemeentefonds De begroting 1960 van de ge meente Bruinisse zoals die door de Raad op 9 oktober is aangenomen bevat tal van interessante bijzon derheden. Zo is het saldo van alle gezamenlijke kapitaalsuitgaven op 1 januari I960 bijna ZVz miljoen gulden (f 3.348.664) waarover een rentelast moet worden betaald van f 138.431,34. De afschrijving c.q. de reservering over de f 3.348.664.08 bedraagt f 85.045.56. De gemeente zou natuurlijk nooit een dergelijk bedrag kunnen op brengen als het Rijk niet bij sprong, vandaar dat onder ont vangsten een post voorkomt van 58.512,43 als Algemene- en Be lastinguitkering uit het Gemeen tefonds. Als hoofdsom der grondbelasting op de gebouwde eigendommen denkt men te ontvangen f 2400, als hoofdsom der Personele Belasting 5800 en als opcenten daarop 8800, f 1905,11 en f 2912,63. Als opcenten op de grondbelasting resp. f 2000, f 480 en f 1420. De hondenbelasting zal f 600 opbren gen, het vergunningsrecht f 546,- De belasting op de gebouwde eigendommen (straatbelasting) wordt geraamd op f 4800, de ri oolbelasting f 12350, de reinigings dienst f 7860. Hiertegenover staat een geraamde uitgaaf aan de rei nigingsdienst Duiveland op f 8625, dat betekent dat de retributie f 11.50 per emmer moet worden. Bij de uitgaven aan de gezamen lijke reinigingsdienst komen dan nog f 2875 voor ophaling dinsdags avonds van de faecaliën. De op brengst van precariorechten wordt geraamd op f 1000. Dienst voor sociale zorg De gemeente geeft aan de dienst voor sociale zorg een subsidie van 42.000. Met dit bedrag worden betaald de kosten van de kolen- bijslag f 6760, de kosten voor de verpleging van armlastige krank zinnigen f 14248.77 (5 personen) STAD EN PROVINCIE BURGB - De Zeeuwse collecte bracht in deze gemeente f 77,80 op, waarbij een dankwoord aan de acht collec terende dames hier op zijn plaats is. BROUWERSHAVEN Mr. Vrolijk sprak voor P.v.d.A. Woensdagavond hield de afd. Brouwershaven van de Partij van de Arbeid een huishoudelijke ver gadering, waar als spreker optrad de heer mr. M. Vrolijk, lid der Tweede Kamer voor de P.v.d.A. In zijn openingswoord verwel komde de voorzitter, de heer M. Matthijsse, de vele aanwezigen, in het bijzonder de heer Vrolijk. De voorzitter noemde het verheugend, dat zovelen aanwezig waren om te luisteren naar een Tweede Kamer lid en tevens van de gelegenheid gebruik te maken tot het stellen van vragen. De heer Vrolijk hield een alge meen overzicht, waarin hij de ge schiedenis der P.v.d.A. sedert de tweede wereldoorlog schetste en de rol die de P.v.d.A. heeft gespeeld in de laatste tien jaren. Uitvoerig ging spreker in op de gang van zaken bij het huidige kabinet waar bij hij onder meer besprak de vrijere loonpolitiek, de woning bouw en de diensttijdverkorting. Door diverse aanwezigen werden vragen gesteld, welke de heer Vro lijk op vlotte wijze beantwoordde. Met een woord van dank tot de speker werd deze goed geslaagde bijeenkomst gesloten. de kosten van verpleging van arm lastigen in ziekenhuizen en sana toria f 17432,28 (6 personen). Het nadelig saldo van het bad huis wordt geraamd op f 2613. Het gemeentelijk woningbedrijf omvat thans 214 woningen in ze ven complexen. Hiervan zijn 56 noodwoningen, 24 bejaardenwonin gen, 7 woningwetwoningen aan de Kerk- en Schoolstraat, 105 woning wetwoningen in de nieuwbouw, 7 woningwetwoningen aan de Noordstraat, 5 bestedingsplichtwo- ningen en 10 premiewoningen in plan west. Op het exploitatietekort van de ze woningen draagt het rijk bij voor f 44157,32. Aan huur wordt geïnd f 89372.84. Ingezonden mededeling de verf voor het schilder feest Geen wenteltrap, maar een glooiend, schroefvormig plankier dat boven een weerspiegelend wateroppervlak aan blinkend stalen stangen is opgehangen, verbindt in de hall van de in Diego, California, gebouwde vliegtuigfabriek Convair-Astro nautics de begane grond met de eerste verdieping. Vergadering Landbouwschap Gewestelijke Raad voor Zeeland Hulpactie voor de verdroogde gebieden SIKKENS-TJALLEMA PRODUKT NIEUWERKERK Instuif begint Sinds enkele jaren kent ook onze gemeente instuifwerk. Na geduren de het zomerhalfjaar stilgelegen te hebben, begint de instuif weer op zaterdag 17 oktober. Evenals vorig jaar zijn twee lokalen beschikbaar van, de voormalige noodschool aan de Stationsstraat. De instuif is be stemd voor meisjes en jongens Van dertien jaar en ouder. De entree bsdraagt 25 cent. De aanvang is om half acht. De bestuurscommissie van de Ge-, westelijke Raad voor Zeeland van] het Landbouwschap heeft woens-_ dag vergaderd, teneinde zich nader' te kunnen beraden over de verdere gang van zaken met betrekking tot de hulpactie voor de verdroogde ge bieden. De commissie heeft daarbij ken nis genomen van de inmiddels bin nengekomen reacties uit het be drijfsleven en zelfs daarbuiten, waaruit bleek dat deze-actie in de gehele provincie enthousiast is ont vangen. Alhoewel de actie nog slechts en kele dagen op gang is, komen de schenkingen in natura en geld reeds in grote getale binnen. Zo zijn al toezeggingen ontvangen voor leve ring van 400 ton bietenkoppen met blad, 80 ton hooi en stro en 10 ton voederaardappelen, terwijl de bij dragen in geld reeds een bedrag van f 20.000,hebben overschre den. In aanmerking nemende dat het in deze gaat om de eerste opgaven en de afwikkeling door de distric ten nog moet volgen, mag zeer ze ker van een succesvol verloop wor den gesproken. De bestuurscommissie besloot het bietenblad te schenken aan oost- Brabant en Limburg, en de bedrij ven in het zandgebied van Zeeuws- -Ylaanderen en die rond de Braak manpolder, voorzover deze als cre- peergevallen kunnen worden aan gemerkt. Vrijdag a.s. zal vijftig ton bieten blad, de eerste zending vanuit St. Philipsland, naar Limburg wor den getransporteerd met militaire vrachtwagens. Deze zending is be stemd voor de veehouderijbedrij ven in het plaatsje America in de Peel. De meer houdbare voeder middelen zullen voor Drenthe en Overijssel worden gereserveerd, terwijl voor de binnenkomende gel den voeder voor Drenthe zal wor den aangekocht. Tevens werd besloten om, gezien de aandrang uit de praktijk, de mogelijkheid tot het inscharen van vee uit Drenthe, open te stellen, zulks nadat door de directeur van de Gezondheidsdienst voor Dieren een uiteenzetting was gegeven over de daarvoor te treffen maatregelen. De organisatie van een en ander zal plaats hebben in nauwe samen werking met de Gezondheidsdienst voor Dieren en de Prov. Voedsel- commissaris. Het zal in deze gaan om het aan- V.A.R.A.'s „Dit is uw leven" droeg specifiek Zeeuws karakter Schouwen-Duivelanders naar Slingcrzaal in Laren Het woensdagavond door de V.A.R.A. uitgezonden bekende radioprogramma „Dis is uw le ven", getiteld „Mannen en dij ken", droeg een specifiek Zeeuws karakter, mede doordat verschei dene Zeeuwse dames en heren aanwezig waren, die de verre reis naar de Singerzaal in Laren had den ondernomen. Hoofdfiguur was echter de heer W. Metzelaar, hoofd van de afdelingen inlich- tigen en documentatie van de Deltadienst van de Rijkswater staat, die na de fabruariramp van 1953 geruime tijd als voorlich tingsambtenaar van Rijkswater staat op Schou wen-Dui veland vertoefd heeft. Met de heer Metzelaar waren zo wel inwoners en inwoonsters van Walcheren als van Schouwen-Dui- veland aanwezig, de eersten i.v.m. het feit dat de hoer Metzelaar na de bevrijding in 1945 op Walcheren werkzaam was geweest. Nadat de heer Metzelaar - inge leid door Bert Garthoff - met en kele oude bekenden uit zijn school jaren was geconfronteerd, werd hij geconfronteerd met enige dames en heren uit Walcheren, waarna hij met de aanwezigen van Schouwen- Duiveland in gesprek werd ge bracht. Dit waren uit Ouwerkerk: burgemeester J. Romeijn en de da mes Bet en Marie Slager en uit Zierikzee: de heren P. van Be veren, gemeente-archivaris en H. G. van Veldhoven, ober uit café-restau rant „Mondragon", welke laatste koffie serveerde. Vanzelfsprekend werden tal van oude herinneringen uit de ramptijd opgehaald en werd een gedeelte van de bandopname van de repor tage van de dijksluiting te Ouwer kerk op 6 november 1953 ten ge hore gebracht. In het gesprek met archivaris v. Beveren verklaarde deze fel tegen de afsluiting van de Oosterschelde te zijn. Hij zeido van mening te zijn dat dit niet zou gelukken daar het daar 51 meter diep is. De heer Metzelaar vertelde even wel dat Rijkswaterstaat zijn best doet voor de verschillende cultu res. Voor de 51 meter, die de heer v. Beveren noemde, wees hij op de vele twijfelaars, die er ook waren toen minister Lely in 1918 de af sluiting van de Zuiderzee aankon digde. trekken van t.b.c.- en abortusvrij jongvee, dat uitsluitend kan wor den ondergebracht op bedrijven welke eveneens als „vrije bedrij ven" staan ingeschreven. Zij die vee wensen in te scharen of een reeds gedane gift willen wij zigen in het opnemen van één of meerdere dieren, kunnen daarvan opgave doen bij de plaatselijke bu reauhouders van de P.V.C. Kritiek van Russische pers op de V.S. MOSKOU, 15-10. De „Izvestia", spreekbuis der Sowjet-Russische regering, schreef donderdag: „De indruk wordt gewekt dat de Ame rikaanse diplomatie thans ingaat tegen de „geest van Camp David" (waar Chroesjtsjef en Eisenhower besprekingen voerden). De Amerikaanse afvaardiging naar de Verenigde Naties is er op uit de tere wortels van de Ameri- kaans-Sowjet-Russische bèom, die werd geplant om de vrede door sa menwerking te verzekeren, te be vriezen. De Amerikaanse diplomaten wer ken als van ouds. Zij doen alsof er niets gebeurd is en zij vergiftigen het internationale klimaat door middel van het zg. Tibetaanse vraagstuk. Ook spelen zij gemeen spel bij het aanwijzen van nieuwe leden van de veiligheidsraad. Men krijgt hierdoor de indruk dat de Amerikaanse V.N.-delegatie en het ministerie van buitenlandse za ken niet slechts vast houden aan hun verouderde leerstellingen, doch dat zij ook daadwerkelijk ingaan tegen de geest van Camp David", aldus de „Izvestia". Verwachting tot vrijdagavond: Aanhoudend droog Droog en overwegend zonnig weer; in de nacht en ochtend plaatselijk mist; zwakke tot matige zuidooste lijke wind; weinig verandering in temperatuur. 16 okt. Zon op 7.04, onder 17.46. Maan op 17.53, onder 6.39. Volle maan: 16 okt. te 16.58. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 16 okt. 3.04 v.m. 15.12 n.m. BROUWERSHAVEN: 16 okt. 2.33 v.m. 14.51 n.m. Springtij: 18 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-10. - Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied boven Europa werd aan zijn noord flank door een tamelijk actieve de pressie aangetast, die over IJsland is getrokken en zijn weg vervolgt in de richting van Spitsbergen. Ech ter niet in die mate dat de circu latie hierdoor belangrijke verande ringen ondergaat. Het zonnige herfstweer duur dan ook de ko mende 24 uur voort. Aangezien de depressies door het" blokkerende hogedrukgebied ge dwongen worden een baan te vol gen op hoge breedte, ziet het er naar uit dat ook de droogte nog minstens een paar dagen aanhoudt. In de temperaturen komt weinig verandering. Het Zuidpoolgebied WASHINGTON, 15-10. Te Wash ington begint vandaag een confe rentie over het Zuidpoolgebied, waaraan vertegenwoordigers van twaalf landen deelnemen. Zij zullen spreken over een ont werpverdrag, dat militair gebruik van het betrokken gebied verbiedt. De andere twee voornaamste on derwerpen betreffen de Zuidpool en de „bevriezing" van de aanspra ken die zeven van de twaalf lan den op stukken van het Zuidpool gebied laten gelden. Deze landen zijn: Noorwegen, Frankrijk, Enge land, Argentinië, Australië, Chili en Nieuw-Zeeland, terwijl voorts de V.S., de Sowjet-Unie, Japan, België en Zuid-Afrika aan de con ferentie deelnemen. Alle twaalf landen hebben in de periode 1957-1958 deelgenomen aan het wetenschappelijk onderzoek in het Zuidpoolgebied in het raam van het geofysische jaar. A.O.W.- genieters Niet alle personen, die een uit kering ingevolge de algemene ouderdomswet genieten, ontvingen kinderbijslag. Dit was alleen weggelegd voor die A.O.W.-trekkers, die naast deze uitkering in het genot waren van een rente krachtens de invalidi- teits- of andere sociale verzeke ringswet. Maar er zijn ook genie ters van het ouderdomspensioen die géén rente ontvangen en juist zij waren het, die niet voor kinder bijslag in aanmerking konden ko men. Dat nu is sedert 1 oktober 1959 anders geworden; sedert deze da tum krijgt iedereen die uitkering geniet ingevolge de algemene ouderdomswet kinderbijslag. De bedragen zijn gelijk aan die welke gelden krachtens de regeling voor rentetrekkers. Wat krijgen zij? Natuurlijk geldt voor deze kin derbijslag ook de bepaling dat de kinderen benneden de leeftijd van 16 jaar moeten zijn, of boven deze leeftijd en beneden de 27, indien zij studerend of invalide zijn. Voor het eerste kind bedraagt de bijslag dus f 15,30 per maand, voor het tweede en derde f 17,15 per maand per kind, voor het vierde en vijfde kind f 24 per maand per kind en voor het zesde en volgende bedraagt de uitkering f 26,90 per maand. Al deze genoemde bedi*a- gen worden voor 1959 verhoogd met f 2,60 per maand per kind. Als algemene regel geldt, dat voor hetzelfde kind nimmer een dubbele uitkering kan worden ver kregen Eventueel kan wel op de uit andere hoofde ontvangen kin derbijslag een aanvullende bijdra ge worden verkregen, U moet cr om vragen Zij, die alleen in het genot zijn van uitkering algemene ouder domswet (A.O.W.), dienen er reke ning mede te houden, dat de uit betaling van kinderbijslag slechts dan kan plaats hebben, als er om wordt gevraagd. Dat wil dus zeggen, dat bij de Raad van Arbeid (of bij de Sociale Verzekeringsbank als deze bank de uitkering verzorgt) een aanvraag moet worden ingediend. De bepaling, dat de kinderbijslag moet worden aangevraagd, geldt niet alleen voor hen die boven de 65 jaar zijn en rente genieten, maar ook indien de kinderbijslag bestemd is voor studerende kinderen van 16 tot 26 jaar en voor zieke en ge brekkige kinderen van 16 tot 20 jaar. Kinderbijslag voor loontrekkenden Wij kregen de vraag voorgelegd of een in loondienst werkend persoon, wiens dochter in de tweede helft der maand september examen had gedaan voor de hoofdakte en daar voor geslaagd was, nog recht op uitkering kinderbijslag behoudt over het 4de kwartaal 1959, als hij deze dochter per 5 oktober een haar aangeboden benoeming liet aan vaarden. Hij was van mening dat hij in dat geval nog wel recht op uitkering had, aangezien zijn doch ter op 1 oktober nog niet werkte. Wij zijn het niet eens met deze vader, want hij vergeet dat zijn dochter vanaf de dag van hel af leggen van het examen niet meer studerende was, hoewel zij toen nog niet werkte. Afgezien van de vraag of deze vader eerlijk han delt door de benoeming te negeren en de dag van indiensttreden met opzet zo te kiezen, mag hij toch niet opgeven, dat zijn dochter op 1 oktober jl. nog studerende was. Dat is op zichzelf al in strijd met de waarheid en al is nu 1 oktober 1959 de peildatum waarop men recht op kidderbijslag over het vierde kwar taal 1959 blijft behouden, hier is het zo, dat zijn dochter wegens haar sollicitatie en de benoeming al niet meer valt te rangschikken onder „studerende dochter". Het zal die vader trouwens niet geluk ken een studieverklaring van het hoofd van een studie-inrichting te verkrijgen, waaruit blijkt, dat zijn dochter op 1 oktober 1959 nog stu derende was. Het recht op kinder bijslag eindigt hier dus terecht op 30 september 1959.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2