Het Gat Het ontwapeningsvraagstuk in de politieke commissie der V*N* Globaal overzicht over de huidige toestand is noodzakelijk DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 15 OKTOBER 1959 No. 18650 116e jaargang ZIERIKZEESCBEBNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN •1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Weg naar volledige ontwapening is lang NEW YORK, 14-10. By monde van Henry Cabot Lodge hebben de Verenigde Staten woensdag in de politieke commissie van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties verklaard, dat z(j ingenomen zyn met de bereidheid vande Russen om via be paalde fasen tot ontwapening te komen. Maar Cabot Lodge waarschuwde met nadruk tegen aanvaarding van de „alles of niets-theorie". Zoals bekend heeft Chroesjtsjef in de Algemene Vergadering van de V.N. zeer vérgaande ontwape ningsvoorstellen gedaan. Wij zijn bereid, aldus Cabot Lodge, om grote of kleine stappen in de richting van de ontwapening te doen, mits het maar wezenlijke en eerlijke stap pen zijn en mits alle betrokken par tijen dezelfde stappen gezamenlijk doen. Als alle volkeren de wapens neei'leggen, zo zei hij, dan moeten er instellingen zijn voor het be houd van de internationale vrede en veiligheid en het handhaven van de rechtsregels. Cabot Lodge merkte op dat de Amerikaanse regering van mening is dat speciaal de drie volgende vragen beantwoord moeten worden: 1. Welk type internationale po litiemacht dient te worden opge richt om de internationale vrede en veiligheid te handhaven? 2. Krachtens welke internatio nale rechtsprincipes moet een der gelijke politiemacht gehanteerd worden? 3. Welke strijdkrachten zullen de volkeren nodig hebben voor de handhaving van de binnenlandse veiligheid als de bestaande bewa pening is afgeschaft? Cabot Lodge drong bij dit punt aan op een nauwkeurige nadere be paling van hetgeen onder strijd krachten ter handhaving van de binnenlandse veiligheid moet wor den verstaan. Sociaal program Cabot Lodge zei dat de weg naar volledige ontwapening lang is. Maai de V.S. zullen deze weg gaarne tot het einde toe bewandelen. Wij zul len ons verheugen over de gelden die door inkrimping van de bewa pening vrijkomen, want deze gel den zullen gebruikt kunnen worden voor het genezen van de zieken, het verstrekken van voedsel aan de hongerigen en het uitroeien van de armoede in de wereld, aldus Cabot Lodge. Zoals bekend heeft Chroesjtsjef Incident in Belgische Kongo MATADI (Belgisch Kongo), 14-10. Te Matadi, in Belgisch Kongo, heeft zich een incident voorgedaan, waarby 25 Kongolezen en drie ordebewaarders werden gewond. Het incident werd veroorzaakt, doordat een groep van drie- tot vierhonderd Ngoenzisten („Geest- aanroepers") geen gevolg wilde geven aan een bevel van inheemse politiemannen om uiteen te gaan. Zij vielen integendeel de politie agenten aan, die toen gedwongen waren van hun vuurwapens ge bruik te maken. Nike-Zeus raket gelanceerd WASHINGTON, 14-10. Het Ame rikaanse leger heeft voor het eerst met succes een Nike-Zeus raket ter bestrijding van geleide projectielen gelanceerd. Het wapen werd woens dag afgeschoten van de proefbasis White Sands in Nieuw-Mexico. De raket legde niet de beoogde 110 km. af en ook de snelheid was min der dan men had gedacht. De eerste proef met de Nike-Zeus op 26 augustus mislukte geheel door dat het wapen na de lancering ont plofte. HULP VOOR JAPAN 's-GRAVENHAGE. Ten behoeve van de hulpverlening aan Japan is tot op heden op giro 777 van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis gestort een bedrag van rond f 41.000. De gelden, die in Cu- ragao voor hetzelfde doel worden ingezameld zullen door het Rode Kruis aldaar te zijner tijd even eens op bovenvermeld gironummer worden overgedragen. dergelijke woorden gebruikt bij het indienen van zijn voorstel tot al gehele en volledige ontwapening. Cabot Lodge legde de nadruk op de volgende aspecten van het ont- wapeningsvraagstuk Het definitieve stopzetten van de kernproeven en het toezicht hierop. Dit aspect had volgens hem de grootste prioriteit omdat een overeenkomst hierover in de na bije toekomst mogelijk is. Het verminderen van het ge vaar voor een onverwachte aanval. Het opdoen van ervaring bij de uitvoering van internationale controlestelsels. Het verlichten van de zware bewapeningslast. Gespannen toestand OPNIEUW ERNSTIGE ONLUSTEN IN KONGO BRUSSEL, 14-10. In verschil lende plaatsen van Kongo zyn op nieuw onlusten uitgebroken. Voor al in de omgeving van Loeloea- burg, de hoofdstad van de provin cie Kasai, was de toestand woens dag gespannen. Volgens berichten van ^et Belgische agentschap Bei- ga uit Loeloeaburg volgt de Euro pese bevolking van de stad met angst het verloop der gebeurtenis sen. Er wordt in de omgeving ge schoten. Op verschillende plaatsen in de omtrek zyn hutten in brand gestoken. De oorzaak van de incidenten moet worden gezocht in een ge schil tussen de Loeloea's en de Ba- loeba's, de twee voornaamste stammen in het gebied. De tus senkomst van de militairen werd vereist bij een waarschijnlijk door Loeloea's ondernomen aanval op het dorp Tsjikandji, waarbij een dode en een gewonde viel. Mili taire afdelingen zijn ook gezonden naar de streek van Loesambo, on geveer 40 kilometer van Loeloea burg. Volgens de berichten van Belga heerst te Toeboeloekoe, dat 20 km van Loeloeaburg ligt, gro te opwinding. De toestand daar wordt bijzonder gevaarlijk ge noemd. Ook naar deze plaats wa ren woensdagmiddag militairen onderweg. Loeloeaburg is thans omringd door haarden van onlust. Volgens Europeanen, die uit de buitenwij ken van de stad naar het centrum zijn gekomen, liggen op de wegen talrijke doden. Bij Matadi in de provincie Leo- poldstad wierpen aanhangers van een godsdienstige sekte, die in weerwil van een vergaderverbod Kabinetswijziging in Engeland LONDEN, 14-10. Harold Mac- Millan heeft woensdag zijn kabinet gewijzigd. Enkele jonge leden zijn op belangrijker posten geplaatst en er zijn enkele nieuwe ministeries geschapen met het oog op het voort schrijden van de techniek. Meer dan de helft van het uit negentien personen bestaande oude kabinet heeft een andere functie gekregen. De drie voornaamste me dewerkers van de premier, t.w. de 55-jarige minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd, de 59-jarige minister van financiën Derick Heathcoat Amory en de 56-jarige minister van binnenlandse zaken R A. Butler, zijn echter op hun post gebleven. Butler is bovendien voorzitter van de conservatieve partij gewor den, in politieke kringen acht men dit een duidelijke aanwijzing dat de „liberale" vleugel van de partij, waarvan Butler een vertegenwoor diger is, een grote rol zal spelen in het toekomstige beleid. TOKIO. Op de vijftiende voltal lige zitting van de G.A.T.T., die 26 oktober in Tokio begint, zal ge bruik gemaakt worden van een nieuw Japans systeem van binnen huis-radio door middel waarvan de afgevaardigden draadloos per kop telefoon het voor de vergadering gesprokene kunnen beluisteren. bijeen gekomen waren, zich dins dagavond op de gendarmes, die de menigte wilden uiteen drijven. De Kongolese gendarmes openden daarop het vuur op de menigte. Zes Kongolezen vonden de dood, twintig werden gewond. Ook drie Europeanen liepen verwondingen op, namelijk de politiecommissaris, de adjunct-gewestbestuurder en de commandant van het peloton gen darmes. „BIJVERDIENSTE" TILBURG, T4-10. Gisteren is door de Tilburgse politie gearresteerd de 46-jarige koopman H. uit Til burg die verdacht wordt van op lichting. Gedurende zeven jaar zou hij een bejaarde weduwe telkens gelden afhandig hebben gemaakt onder het voorwendsel deze voor zakelijke doeleinden nodig te heb ben. De goedgelovige vrouw schonk gehoor aan de verhalen van de koopman en gaf steeds meer geld, omdat zij bevreesd was bij het mislukken van de zaken haar eerst verstrekte geld kwijt te zijn. Toen onlangs het totaal aan gel den was opgelopen tot f 30.000 kwam de zaak ter kennis van de politie, die de man na onderzoek wegens oplichting heeft ingesloten. Hij zou al die jaren van het geld een gemakkelijk leventje hebben geleid en zou omdat alles zo een voudig ging, de gehele affaire als een bijverdienste hebben be schouwd. Kleuter gedood door vallend hout SILVOLDE, 14-10. Vanmiddag is op het terrein van de firma Sus- selbeek te Silvolde een ongeluk gebeurd, waarbij een twee-jarig kind werd gedood. Enkele kinde ren waren op het terrein aan het spelen, toen op zeker moment een stapel hout omviel. Het tweejarig zoontje van de familie Scholten (de heer Scholten is compagnon van de heer Susselbeek) kwam onder het vallende hout terecht. Toen het kind bevrijd was, bleken de levensgeesten reeds te zijn ge weken. De kleine, die kinderver lamming had gehad, liep nog in beugels en kon vermoedelijk niet vlug genoeg weg komen. Het gezin Scholten telde twee kinderen. Bromfietser verongelukt DOETINCHEM, 14-10. Vanmid dag kwam de bromfietser J. Dirk- sen uit Lobith, toen hij in de Kerk straat te Didam plotseling naar de linkerzijde van de weg uitweek en daarbij een fietser aanreed, zo ern stig te vallen, dat hij korte tijd later aan de gevolgen overleed. AMSTERDAM. In het Trippen huis te Amsterdam is gisteren en vandaag (woensdag) een conferen tie gehouden over de sociale pro blemen van het chronische ge wrichtsreuma. Aan deze bijeen komst, die georganiseerd was door het internationaal studiecentrum voor reumatische ziekten te Am sterdam (I.S R.A.), namen 25 me dici uit Amerika, Engeland, Zwit serland, Frankrijk, Canada, Dene marken en Nederland deel. Bij een brand in een oude woning te Heeze ten zuid-oosten van Eind hoven zijn dinsdagavond drie kinderen om het leven gekomen. Het zijn de twaalfjarige en achtjarige dochtertjes Nelly en Annie en het vierjarige zoontje Leo van mevrouw wed. S. van de Velde, die niet thuis was toen de brand uitbrak. - De foto laat zien wat er van het huisje restte, waar deze tragedie zich afspeelde. Nationaal carillon op weg naar Washington Klokkenspel bestaat uit 49 klokken s-GRAVENHAGE, 14-10. Dins dag zijn de eerste grote trailers met kolommen van de toren voor het nationaal carillon uit Aarle- Rixtel, in de haven van Rotterdam aangevoerd, voor verscheping naar Washington. Vrijdag vertrekt de Kamperdijk van de Holland Ame rika Lijn met deze zware last van 200 ton. In Washington wordt dan op 4 november begonnen met de op bouw van deze uit tienduizenden delen bestaande stalen klokketo- ren. Er zijn alleen al 15.000 bouten, die de onderdelen verbinden en 35.0G0 schroeven, waarmee de ko perkleurige beplating wordt vast gezet tegen de hoofdkonstruktie. Op i5 december moet de 40 meter hoge toren gereed zijn. Het klok- kespel bestaat uit 49 klokken. Het werd reeds in 1953 aan Amerika geschonken en tijdelijk in een park in Washington opgesteld. In de klokkengieterij van Petit en Frit- sen is de toren in zes maanden tij ds gemaakt. Deze toren, die zoals gezegd, be stemd is voor Washington, heeft als opschrift: „From the people of the Netherlands to the people of the United States". Het carillon en de toren zijn geschenken van het Nederlandse volk en speciaal van enkele grote Nederlandse bedrij ven. De ontwerper van de toren, ir. J. Boks te Rotterdam, zal be gin december naar Washington reizen voor de officiële overdracht aan de Amerikaanse regering. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Ieder heeft het recht zijn eigen leven te leven, maar nie- mand heeft het recht daarmede het leven van anderen te ver- woesten. Wormer is bekend geworden, Ook al is het dan geen stad; 't Is geen gat om in te wonen, Maar het hééft een prachtig gat. Eigenlijk zijn er twee gaten, Doch één is er op de loop, Heeft de boer reeds dichtgeworpen, Óf het komt straks nog te koop. Door de burgemeesters-eega Die geen gat sliep in de dag, Ging de Koninklijke Landmacht In het dorpje aan de slag; Die's niet voor één gat te vangen, Heeft een grote boormachien, Dus de heren van ons leger Zullen er wel gat in zien. Wie het gatgeheim wil weten Krijgt het heus nog niet cadeau; Praatjes vullen echt geen gaatjes, Dat is ook in Wormer zo; Hij zal in de gaten krijgen, Het gaf al zoveel gerucht, Dat je, is Het Ding gevonden, Nóg een gat springt. In de lucht. Maar de arme Wormer wormen, Wien het harte angstig klopt, Wachten op een mens, die nou eens 't Ene gat met 't ander stopt. Wat een drukte, al dat graven, Vader worm, uit zijn humeur, Wees het liefst ons hele leger Nu het gat eens van de deur JAAP MIJDERWIJK. RENESSE De te Reness'e gehouden Zeeuwse collecte heeft opgebracht het bedrag van f 95,12. Voorzitter Landbouwschap over droogte Zaai van wintergraan bijna onmogelijk 's-GRAVENHAGE, 14-10. In de vanmorgen gehouden bestuurs vergadering van het Landbouwschap heeft de voorzitter, de heer H. D. Louwes, uiting gegeven aan het medeleven van het Land bouwschap met allen, die in de boeren- en tuindersstand onder de gevolgen van de droogte lijden. Hij juichte de spontane veevoeder actie toe, maar, zo zei hij, wij moeten ons er toch van bewust zijn dat de nood langer kan duren dan dat deze spontane actie daarin kan voorzien. Wij zullen ons welbewust moeten afvragen wat er verder moet gebeuren. De heer Louwes meende dat in de eerste plaats een globaal over zicht moet worden verkregen van de toestand zoals die op het ogenblik is. In de tweede plaats, zo zei hij, moeten wij vooruitzien en ons rekenschap geven van wat ons nog te wachten staat en in de derde plaats moeten wij ons bezig houden met de financiële consequenties van deze droogtecatastrofe. Het zal uiterst moeilijk zijn een globaal overzicht te krijgen van de toestand van nu. Van het Land bouwschap mag men verwachten dat het een eventuele inventarisatie met een zskere mate van nauw- keurigheiden rechtsgelijkheid wil helpen uitvoeren, maar gezien de noodzakelijkheid van snel handelen zal men in dezen het betere niet de vijand mo2ten laten worden van het. goede. Wij zullen moeten trach ten met de ter beschikking staande apparatuur te doen wat wij kun nen, aldus spreker. Wij moeten ons niet verhelen, zo zei de heer Louwss verder, dat het perspectief nog zeer donker is. Wanneer er niet gauw verandering komt, gaan onze weiden met een sterk beschadigde grasmat de win ter in, en strenge en kale vorst zou daaraan de genadestoot kunnen toebrengen. Er is nog altijd kans dat het vee in het a.s. voorjaar vroeg in de weide komt, maar zeker niet min der kans dat dit laat wordt. Juist met het oog op deze mogelijkheid moeten wij tot aan de volgende weideperiode vooruit trachten te zien. Verder blijkt meer en meer, dat de grond zo droog is, dat er bijna geen wintergraan gezaaid kan wor den; wanneer dit met name met rogge wel het geval zou kunnen zijn, dan zou er nog de mogelijk heid bestaan a.s. voorjaar vroeg het vee met snijrogge te voeren Door de late roggezaai - zo die nog mogelijk wordt - wordt ook deze kans al kleiner en kleiner. Het knelpunt bij de veevoedering ligt bij het ruw voer, bij hooi, stro, voederbieten, aardappelen en even tueel ook suikerbieten. Juist hier, aldus spr., zullen wij zo goed mo gelijk een raming moeten maken van wat er is, van wat er nodig kan zijn en van wat wij eventueel nog kunnen reserveren en aanko pen. Hierbij valt te denken aan de proef, die met suikerbieten wordt genomen, al zal iedere ervaren vee- houder zijn hart vasthouden bij de complicaties, die kunnen ontstaan door het voeren van de dit jaar zo veel suiker bevattende bieten. Ver der is er de mogelijkheid van het niet verwerken van stro, de nor male hoeveelheid in de strocarton- fabrieken, aan een reserveren van aardappelen, die anders in de aard- appslmeelfabrieken hun bestem ming vinden en ook aan de aankoop - zo deze mogelijk is - van stro in het buitenland. DUITSLAND-NEDERLAND 10.000 Nederlanders naar Keulen KEULEN, 14-10. Door de Duit- se voetbalbond is dinsdag de ver wachting uitgesprokeii, dat van de 60.000 toeschouwers, die woensdag 21 oktober a.s. te Keulen de voet balwedstrijd Duitsland-Nederland zullen bijwonen, er 10.000 uit Ne derland zullen komen. Het Muengersdorfer stadion is voor deze gelegenheid uitgebreid tot 64.000 plaatsen, maar opdat iedereen het spel goed zal kunnen volgen, worden er slechts 60.000 bezoekers toegelaten. De K.N.V.B. ontving van de Duitse voetbalbod 3200 plaatsen. De Nederlandse Spoorwegen, die voor de reis naar Keulen en een toegangsbewijs voor het stadion een speciaal tarief hebben inge steld, kregen de beschikking over 1750 kaarten. In totaal 3000 kaar ten werden verstrekt aan Neder landse autöbusbedrijvcn. Verwacht wordt voorts, dat 2000 Nederland se particulieren aan een kaartje zijn gekomen door connecties in de Duitse grensprovincies. VENLO. Op de rijksweg tussen Kessel en Baarlo werd het 8-jarig zoontje van de familie Linssen te Baarlo, bij liet oversteken, door een auto aangereden. Het kind overleed kort na het ongeval.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1