Bruinisse moet schade f 16.000 betalen in kwestie „Muropadau" DE MAN UIT CHICAGO ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 13 OKTOBER 1959 No. 18549 Kritiek in raad op wethouder v. d. Berg In de vrijdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad was wethouder van den Berg (arb.) met kennisgeving afwezig. De voorzitter, burgemeester C. H van de Linde, leest een ingekomen schrijven voor van de sportvereni ging Kwiek te Bruinisse, waarin om subsidie wordt verzocht. Dit stuk wordt naar b. en w. terug ver wezen om prae-advies. Tevens is bericht ontvangen, dat inzake de Muropadau, het schip dat in november 1953 in de haven van Bruinisse brak en waarvoor een eis tot schadevergoeding door de eige naars aan de gemeente werd ge steld, de gemeente in het ongelijk is gesteld, wat dus inhoudt dat de vordering van de tegenpartij is toe gewezen. De overwegingen die de rechtbank tot dit vonnis hebben geleid ontbreken nog, de voorzitter zal er dan ook nog nader op terug komen, terwijl men zich zal bera den of men nog verdere stappen zal doen. De heer de Koning vindt deze gang van zaken onbegrijpelijk en vraagt of de havenmeester wel po sitief genoeg is geweest in zijn ver klaringen, dat zich onder het vlak van de Muropadau geen rug van hoogovenslakken kan hebben be vonden. De raadsleden van Popering (arb.) en Hoogerheijde (A.Rspreken nogmaals als hun overtuiging uit, dat zich geen rug van slakken on der het schip kan hebben bevonden. De voorzitter zegt dat de haven meester in deze zeker vrij uitgaat. Andoren hebben bezwarende ver klaringen voor de gemeente afge legd. Hoe groot de schade is, die de gemeente zal hebben te betalen is nog niet met zekerheid bekend, waarschijnlijk f 16.000. Verhuren tuingrond Op voorstel van b. en w. wordt aan de Chr. Huishoudschool te Bruinisse (C.B.T.B.) een strook tuingrond verhuurd, groot 800 m2. waar de leerlignen tuinbouw-on- derwijs zullen genieten. De heer de Koning (V.V.D.) zegt dat reeds eerder tuingrond op een andere plaats aan de school is ver huurd, waarop het onkruid het ge hele jaar welig heeft getierd. Hij vond het een schade voor de school en zou de grond liever aan anderen verhuren, die er een nuttiger ge bruik van maken. De voorzitter zegt dat nu een tuinbouwleraar aan de school is verbonnden die zeker niet zal toelaten dat de tuintjes evenals vorig jaar onder onkruid verloren raken. Ook de heer van Popering is ongerust, over het on derhoud van bedoelde tuingrond. Geen bezwaar ontmoet het voor stel van b. en w. om naar aanlei ding van een opmerking van de heer van Popering in de vorige vergadering 50 m2. tuingrond eer tijds eigendom van de heer J. J. de Waal, aan deze terug te verkopen. Kritiek op wethouder v. d. Berg De heer de Koning stelt voor de behandeling van de begroting 1960 uit te stellen nu wethouder van den Berg niet aanwezig is. De voorzitter meent dat uitstel niet nodig is, de redenen van de af wezigheid van wethouder van den Berg zijn hem niet bekend. De heer de Koning zegt dat dit niet de eerste keer is, dat wethou der van den Berg uit de vergade ring wegblijft, om een voorgewen de reden of helemaal zonder rede nen. Hij zelf moest voor een bespre king over de nieuwe gemeenteha ven met autoriteiten van Rijkswa terstaat, helemaal uit Harlingen komen. Hij heeft nu vier maal met functionarissen van waterstaat ver gaderd, samen met de heer Hooger heijde, als belanghebbende mossel- kwekers. Wethouder van den Berg is ook werkzaam in de mosselkwe kerij, ook het schip waarop hij vaart zal te zijner tijd ligplaats moeten vinden in de gemeenteha ven Hij is wethouder van openbare werken en tevens gediplomeerd waterbouwkundig ambtenaar, zodat juist hij veel meer kennis van za ken heeft of zou moeten hebben, dan de andere raadsleden. De heer Hoogerheijde bevestigt de woorden van de heer de Koning. Terwijl juist de_ maatschappelijke positie van wethouder v. d. Berg van die aard is, dat hij volop tijd heeft voor besprekingen, was hij steeds absent. Alle raadsleden keu ren de handelwijze van genoemde wethouder in scherpe bewoordin gen af, men dient toch te begrijpen, dat het niet aangaat van raadszit tingen en andere besprekingen weg te blijven, zonder geldige re denen. Besloten wordt dat ter ken nis van wethouder v. d. Berg ge bracht zal worden dat de raad zijn houding unaniem afkeurt. Gemeentebegroting 1960 Bij de toelichting op de gemeen tebegroting delen b. en w. mede dat de besparingen op de salaris kosten ad f 10.500 noodzakelijk ver loren gaan voor verhoogde uitga ven op andere onderdelen. Diverse kleine stijgingen van de geldelijke verplichtingen ingevolge gemeen schappelijke regelingen (schoolart- sendienst, schooltandverzorging, vleeskeuringswet, warenwet enz.) eisen een niet onbelangrijk bedrag op. Het op de post personeel open bare werken wegens salariskosten bespaarde bedrag is noodzakelijk aangewend ter verhoging van de andere openbare werken-posten (onderhoud straten, pleinen enz Bij de openbare verlichting is een besparing geraamd, door er vanuit te gaan dat een aantal nachtbran ders kunnen worden gedoofd. Deze besparing gaat evenwel teniet door o.a. de uitbreiding van de openbare verlichting in het uitbreidingsplan west. In de begroting zelve zijn geen nieuwe kapitaalsuitgaven geraamd. Wel menen zij dat het gewenst is om na te gaan om bergboxen voor de schippers te bouwen. Gedacht wordt aan de bouw van een diep- vires-installatie voor huisvrouwen en de bouw van enkele garage boxen. Getracht zal worden de bouw van 10 middenstandswonin gen in het plan west te realiseren. Het begrotingstekort bedraagt met inbegrip van een marge van f 4130 voor onvoorziene uitgaven afgerond f 25.500. Het tekort van de herziene begro ting 1959 bedraagt f 22.000. Tussen deze twee begrotingen, aldus merken b. en w. op, is een goede mate van overeenstem ming. Het totaal van de netto inkomsten en uitgaven, dus zonder verrekeningen en cijfers der kapitaalsdienst is f 500 000. Algemene beschouwingen De heer Jumelet (C.H.U.) noemt in de daarop gehouden algemene beschouwingen de begroting van 1960 een stuk met teleurstellingen. Na de besparing op de personeels kosten ter gemeentesecretarie, mocht toch worden verwacht, dat het tekort op de begroting zoals dat van vorige jaren werd gekend, zo al niet geheel dan toch zeker voor een groot deel zou zijn wegge werkt. Men zal toch niet kunnen blijven doorgaan met altijd terug kerende tekorten. Verder mist hij de brede visie en de grote lijn, die vorige begrotingen van de gemeen te Bruinisee wel kenmerkten, nu b. en w. verklaren dat geen kapi taalsuitgaven zullen worden ge daan. Hij zou gaarne zien, dat wan neer de voormalige zaak van de heer van Felius zal worden afge broken, met de Ger. Gemeente on derhandelingen zullen worden ge voerd om de gehele Beekmansbuurt af te breken. De diakonie der Ger. Gemeente zou dan de bejaarden woningen die zij daar heeft, in na volging van de diakonie der Herv. Kerk, kunnen vervangen door huis jes voor ouden van dagen van mo derner allure. Wethouder van Gist antwoordt daarop dat reeds enige jaren gele den met de diakonie der Ger. Gem. daarover is onderhandeld. De ver nieuwing van deze huisjes zou, zo als men toen meende, grote kosten meebrengen, zodat de daarin wo nende bejaarden een veel hoger huur zouden moeten gaan betalen. Men wees daar toen de voorstellen van de gemeente van de hand. Overigens is de gemeente steeds paraat om waar mogelijk krotwo ningen aan te kopen, terwijl de voorzitter een uiteenzetting geeft van de oorzaken waarom de begro ting niet sluitend te krijgen was. Bruinisse zit nu eenmaal wegens de wederopbouwwerken met zwa re lasten aan rente en aflossing. Artikelsgewqze behandeling Bij de artikelsgewijze behande ling van de begroting worden door de raad verschillende opmerkingen gemaakt, die door de voorzitter nader worden togelicht. Geprotes teerd wordt onder meer tegen de bij drag van f 6900 aan de kosten van de bouwpolitie bedoeld in art. 13 van de woningwet. Deze kosten zijn niet evenredig aan het nuttig effect dat men van de gecentrali seerde gemeenschappelijke rege ling van bouw- en woningtoezicht op Schouwen-Duiveland heeft. Aan brug-, kaai- en havengelden wordt in ontvangst f 8500 geraamd, aan opbrengst van rioolbelasting f 12.350, aan reinigingsrechten f 7.860. Bij de post subsidies wordt bij de subsidie van f 600 aan het mu ziekkorps „Nu met Hope" opge merkt, dat in het afgelopen zomer seizoen dit gezelschap wel wat wei nig in de muziektent heeft gecon certeerd. Men verwacht in 1960 toch minstens zes concerten in de open lucht. Tegenover de kosten van f 1800 die jaarlijks voor het sportveld moeten worden uitgegeven staan slechts f '400 huur van de voetbal vereniging „Bruse Boys". De heer C. Kik vindt f 400 aan kunstmest voor het sportveld wel wat hoog, maar de voorzitter zegt dat dit cijfer is opgegeven door de terreinconsul van de K.N.V.B., de heer L. A. Jonker. De heer C. Kik wil het subsidie aan de Bond tegen het schenden door vloeken van Gods Heilige Naam, verhogen van f 5 tot f 25, maar dit voorstel vindt weinig on dersteuning. Algemeen is men van oordeel dat een bijdrage van f 250 aan de Stichting Zeuwse Muziekschool te hoog is. De voorzitter zal stappen ondernemen om deze bijdrage ver laagd te krijgen. De gezinszorg kost de gemeente aan subsidie f 1908. D# begroting wordt ten »lott« met algemene stemmen aangeno men. Het nadelig slot van de kapi taalsdienst is pro resto groot f 496.466,31. De subsidie van de gemeente aan de Gemeentelijke linstelling voor Sociale Zorg bedraagt f 42.000. Ook de begroting van deze dienst alsmede van het woningbedrijf worden eveneens goedgekeurd. Toch aankoop grond Na de behandeling van de begro ting deelt de voorzitter mede, dat het in de vorige vergadering geno men besluit om grond en gebouwen destijds in gebruik bij de familie Verkamman niet aan te kopen, wat ondoordacht genomen is. Aan de hand van een kaart van een in 1953 vastgesteld uitbreidingsplan wordt aangetoond dat de aankoop nood zakelijk is wil men ter plaatse ko men tot een afgerond geheel dat dienstig kan worden gemaakt aan wederopbouw en volkshuisvesting. Besloten wordt het bedoelde pro ject alsnog aan te kopen en te ver huren aan daarvoor genoemde ge gadigden. De rondvraag Bij de rondvraag wijst de heer Jumelet op het tekort aan vuilnis belten voor de reinigingsdienst dat zich op Duiveland openbaart. Hij verzoekt stappen te ondernemen bij het waterschap Schouwen-Duive- land, die er toe kunnen leiden dat een stortplaats wordt gemaakt bij Stelleboersweel. De heer de Koning vraagt naar het plaatsen van de boxen voor het opbergen van materiaal voor de mosselkwekers, waarover b. en w. spreken in de toelichting bij de ge meentebegroting. Over de plaats waar deze boxen het best gebouwd kunnen worden ontstaat enige dis cussie. De heer van Popering verzoekt maatregelen te nemen bij het zout- schadeherstel aan de woningwet woningen. Dit herstel zal moeten worden uitgevoerd op een wijze dat de bewoners zo min mogelijk over last veroorzaakt. Voor hen die tij delijk de woningen zullen moeten verlaten, dient een goede oplossing voor huisvesting te worden gevon den De muren van deze woningen zullen namelijk van vloer tot zolder geheel worden afgehakt en opnieuw beraapt, om bewerkt te worden met een speciaal procédé. De heer Hoogerheijde vraagt en verkrijgt opnieuw inlichtingen over de nieuwe gemeentehaven. De heer Kik heeft de voorzitter bij de behandeling van de begroting horen spreken over verlenging van de loswal van de nieuwe haven. Hij zou deze verlenging toejuichen, nu er sprake van is, dat er coasters zullen komen om aardappelen te laden. De voorzitter zegt dat ver lenging van de loswal wel tot de wensen van het gemeentebestuur behoort, maar dat de financiële consequenties aan de vervulling van deze wens verbonden," zo groot zijn, dat de eerste tijd zeker nog niet daarover kan worden gedacht. De raad' gaat over in besloten zitting, nadat de heer Hoogerheijde als oudste raadslid ds secretaris ge feliciteerd heeft men zijn voorge nomen huwelijk. Ingezonden mededeling H. SCHOT - OLIEHANDEL Scheepstimmerdijk 56 - TeL 2387; ZIERIKZEE KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ouddorp (Z.H.) J. van Vliet te Zetten-Andelst; te Poortvliet J. Smit te Groot-Am- mers. Bedankt voor Boven-Hardinx- veld J. Vroegindewey te Barneveld Geref. Kerken Aangenomen naar Midsland op Terscheling J. Bakker, kand. te 's-Gravenhage, die bedankte voor Den Bommel, Eernewoude en Munnekeburen. Bedankt voor Schiebroek-Hille- gersberg-Centrum (vacature H. D. Bruggeman) A. L. Janse de Jonge te Oostvoorne. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Werkendam J. P. Geels te Haarlem-Centrum. Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Zieriksee behaalde fraaie 3-1 zege op METO. Renesse leverde weer goed werk door bij Nw.-Borgvliet een puntje in de wacht te slepen. MEVO klopte de leiders Kapelle met 7-2. Weer uitstekende prestaties van Delta-Sport. VOETBAL K.N.V.B. Opvallend zijn deze maal de uitstekende ver richtingen welke onze eilandelijke elftallen tegen hun tegenstanders van over de plas wisten te behalen. In de 3e klas D van de K.N.V.B. behaalde Zierikzee een fraaie 3-1 overwinning bij METO. Een fraaier cadeau hadden de spelers hun be stuur, met de herdenking van het 40-jarig bestaan van de vereniging, stellig niet kunnen schenken. Het voornaamste is evenwel dat de voorhoede er in is geslaagd de ster ke verdediging van METO drie maal, wat net zoveel is als in de drie voorafgaande wedstrijden, te passeren zodat wij weer met wat meer vertrouwen de komende wed strijden van Zierikzee tegeinoet kunnen zien. De ontmoeting tegen ODIO leverde voor Steenbergen weinig moeilijkheden op want met een 5-0 nederlaag kon de club uit Ossendrecht de thuisreis aanvaar den. Zeeland Sport schoot tegen Hontenisse geweldig uit haar slof wat tot gevolg had dat de Zeeuws Vlamingen met 8-2 de kous op de kop kregen. RCS behaalde een be nauwde 2-1 zege op Halsteren dat tot nu toe nog weinig plezier heeft geha dvan zijn promotie naar de 3e klas. Voor RCS betekende deze overwinning de eerste puntjes in deze competitie, wat het moreel van de Souburgse club zeker wel ten goede zal komen. Zeelandia le verde een verdienstelijke prestatie door Corn. Boys te Middelburg de volle winst afhandig te maken (2-1). Steenbergen 5 4 10 9 19- 3 Zierikzee 4 2 2 0 6 9-4 Zeeland Sport 5 2 2 1 6 12- 9 Zeelandia 5 2 2 1 6 7-6 Axel 3 1 2 0 4 6-5 METO 4 12 14 8-6 ODIO 4 12 14 8-9 Hontenisse 4 2 0 2 4 6-12 RKFC 4 1 1 2 3 4-11 RCS 4 1 0 3 2 4-9 Halsteren 4 0 0 4 0 5-12 Renesse leverde in de 4e klas G weer goed werk door bij Nw. Borg- vliet een puntje in de wacht te sle pen (2-2). Uit de vier wedstrijden, waarvan drie uit, welke de rood- witten tot nu toe hebben gespeeld, hebben zij nu reeds 5 puntjes bin nen wat lang geen gek resultaat mag worden genoemd. SC Gastel herstelde zich keurig van de neder laag tegen Renesse want Cluzona kreeg in eigen omgeving geen kans het de sportclub moeilijk te maken (0-3). Door de uitwedstrijd tegen Noordhoek met 3-0 te winnen bleef Kaaise Boys aan de kop van de ranglijst. Hansweertse Boys en De Schutters speelden met 2-2 tegen elkaar gelijk wat voor de Boys hun eerste puntje in dit seizoen bete kende. Kaaise Boys SC Gastel De Schutters Renesse Nw. Borgvliet Oude Molen NSV Noordhoek Cluzona 12- 4 13- 4 11- 9 11-10 6- 7 4- S 8-10 6-10 7-11 3- 7 4- 8 K.N.V.B. AFD. ZEELAND. Hoe wel de stand bij de thee in de ont moeting in de le klas B tussen 4 3 10 7 4 3 0 1 6 4 2 115 4 2 115 4 12 14 2 10 12 3 0 2 1 2 3 10 2 2 4 0 2 2 2 Grenswachters 3 10 2 2 Hansweertse Boys 3 0 12 1 Burgh en de reserves van Renesse nog dubbel blank was, trok Burgh toch met 4-0 aan het langste eind. Zierikzee II behaalde een duidelij ke 8-2 overwinning op Dreischor, terwijl Brouwershaven zich met 3-0 de meerdere toonde over de re serves van Burgh. Burgh 5 5 0 0 10 25- 8 Zierikzee II 5 3 0 2 6 21-10 Brouwershaven 5 3 0 2 6 11-10 Renesse II 5 1 1 3 3 6-10 Dreischor 5 113 3 14-25 Burgh II 5 1 0 4 2 4-16 In de 2e klas C behaalde SVO- WK in de uitwedstrijd bij Zierik zee III een ruime 7-3 overwinning. Brouwershaven II toonde zich zo als verwacht werd de meerdere over de reserves van SVOWK (0-6) terwijl Dreischor II en Zonnemaire II de inzet broederlijk deelden (2-2). SVOWK 4 3 1 0 7 26- 9 Brouwershaven II 4 3 0 1 6 15- 9 Zonnmaire 3 2 1 0 5 19- 6 Zierikzee III 4 2 0 2 4 13-11 SVOWK II 4 1 0 3 2 5-23 Dreischor II 4 0 1 3 1 7-19 Zonnemaire II 4 0 13 1 8-13 ZATERDAMMIDDAGCOMPET1- TIE. In de le klas bezorgde MEVO haar aanhangers een aangename middag door de leiders Kapelle maar eventjes met 7-2 te kloppen. Nadat de rust nog was ingegaan met een 2-1 achterstand voor de Zierikzeeënaars speelden zij na de hervatting plotseling weer in de vorm zoals zij in de eerste compe titiewedstrijd Hoek klopten. Laten we hopen dat MEVO deze vorm nu weet te consolideren, zodat wij nog menige goede verrichting tegemoet kunnen zien. Opvallend was het wel dat in de le klas ook de num mers 2 en 3 van de ranglijst een nederlaag kregen te slikken. Spui kreeg op verrassende wijze met 4-0 klop van Krabbendijke, terwijl Veere, dat schijnbaar na de neder laag van de vorige week de kadans plotseling kwijt is, op eigen terrein met 3-1 van Hoek verloor. Seroos- kerke leverde knap werk door Wol- faartsdijk in eigen huis met 3-2 te verslaan. Wemeldinge stuurde Ter- neuzense Boys met lege handen naar huis (4-2), wat voor de thuis club de eerste zege in dit seizoen betekende. Hoek Kapelle Spui Veere Krabbendijke MEVO Serooskerke Wemeldinge Tem. Boys Wolf aartsdijk 6 4 119 24-19 6 4 0 2 8 19-16 6 4 0 2 8 22-17 6 4 0 2 8 18-16 6 2 2 2 6 9-9 6 3 0 3 6 22-22 6 3 0 3 6 12-16 6 114 3 12-14 6 114 3 16-21 6 114 3 11-15 In de 2e klas C haalde Bruse Boys het stoute stukje uit om de kam pioen va nhet vorige seizoen Burgh III in eigen huis met 3-2 te klop pen waardoor de club uit Bru de leiding van de manhen uit de West hoek kon overnemen. Duiveland had weinig moeite om de volle buit tegen Zeemeeuwen binnen te halen (8-1). WIK dat vorig seizoen in de 3e klas op de 2e plaats achter kam pioen Zeemeeuwen eindigde doet het verrassenderwijs heel wat be ter dan de blauw-witten. Zaterdag middag speelde de club uit Kerk- werve het zelfs klaar om met een 4-2 overwinning van SINOTO naar huis terug te trekken. Bruse Boys Duiveland Burgh III WIK MEVO II Zeemeeuwen SINOTO 6 4 1 1 9 13- 9 5 3 2 0 8 24- 9 5 3 1 1 7 12- 8 5 2 12 5 11-10 5 2 12 5 9-11 5 10 4 2 7-18 5 0 0 5 0 9-17 In de 3e klas C was de grootste verrassing wel de zware nederlaag welke Burgh IV b\j WIK II kreeg te slikken. Door SINOTO II met 4-2 te verslaan kon Bruse Boys II z\jn eerste zege in deze competitie boeken. Brouwershaven II 4 3 1 0 7 23-12 Duiveland II 4 2 2 0 6 15-10 nIK.nrir 4 2 115 15-10 Burgh IV 3 2 0 1 4 10- 7 Bruse Boys 11 4 1 0 3 2 10-15 SINOTO II 5 0 0 5 0 9-28 JUNIORENCOMPETITIE. In de juniorencompetitie onderging de stand weinig verandering. In groep B VIII won Brouwershaven B I met 8-1 van Zeemeeuwen B I, ter wijl Burgh B I er in slaagde met 3-1 bfj WIK B I te winnen. MEVO B I en Renesse B I speelden te Zie rikzee tegen elkaar met 1-1 gelijk. In groep B IX bleef SINOTO B I thuis met 8-4 de baas over SVO WK B I. Ten slotte speelde Drei schor B I het klaar om Brouwers haven B II met 9-0 in eigen omge ving aan het kortste eind te laten trekken. BILJARTEN. Bij de voor wed strijden om het kampioenschap van Nederland kader 38-2 wist F. C. Hanse van de vereniging Concordia te Zierikzee op fraaie wijze beslag op de le plaats te leggen. Inmid dels is de competitie voor viertallen op ons eiland in volle gang. Witte van Haemstede slaagde er in het Nieuwerkerkse O.K.K. met 6-2 in het zand te laten bijten. Concordia won te Zierikzee met 5-3 van de Drie Schapen, terwijl Entre Nous de eer moest laten aan het Ouwer- kerkse DOS (3-5). Concordia II had weinig moeite met het 3e team (8-0), terwijl DOS II met 6-2 won van de Drie Schapen II. ATLETIEK. Met de wedstrijden welk zondag door de afd. Rotter- da mwerdéh georganiseerd werd het atletiek baan seizoen in ons land afgesloten. De deelnemers van onze eilandelijke vereniging Delta Sport toonden ook deze maal weer hun gezicht en kwamen met uitste kende resultaten voor de dag waar bij Ester Schot er weer eens in slaagde een Zeeuws record wat scherper te stellen. Al met al kan de vereniging Delta Sport op een uitstekend geslaagd atletiek-sei- zoen terugzien, waarbij de resulta ten welke dit jaar konden worden geboekt moed geven voor de toe komst. HEERENVEEN. De 72-jarige heer A. M., die zojuist van een ziekte hersteld, vrijdag even van bed mocht, is in zijn woning te Heeren veen van de trap gevallen, waarbij hij zijn heup brak. Zondag is de heer Mast in het ziekenhuis te Heerenveen aan de gevolgen van de val overleden. Vorig jaar had de heer M. bij een val zijn andere heup gebroken. ROTTERDAM. In de kombuis van het Belgische s.s. „Steenstraete" in de Merwehaven te Rotterdam, is de 49-jarige bakker J. L. Grossiers uit Antwerpen, plotseling onwel ge worden. Hij zakte opeens in elkaar. Men bracht hem naar het zieken huis Coolsingel, waar men de dood moest constateren. FEUILLETON door LUCIEN LELONG „Dergelijke zaken kunt u aan mij, als leider van de bijeenkomst over laten", merkte de burgemeester scherp op. „Bent u uitgesproken, mevrouw Boom?" „Voorlopig wel", antwoordde de waardige dame, niet van plan al haar kruit ineens te verschieten. „Het spijt me, dat de heren van de pers hier tegenwoordig zijn", merkte de burgemeester op, „want wat hier besproken wordt, lijkt me niet voor publikatie geschikt". „Haha", lachte mevrouw Boom snijdend. en het is aan te bevelen, dat die heren nog even wachten alvorens ze hun bevindingen op schrfit stellen. Want ik zou niet graag zien, dat door ongegronde en betreurenswaardige incidenten het verslag van deze huldiging werd ontsierd. U moet namelijk weten", vervolgde hij rustig, „dat de be schuldigingen van mevrouw Boom inderdaad alle grond missen. Ik kan op m'n woord van eer verkla ren, dat mr. Clarenbough persoon lijk de heer Jongejans heeft opge dragen, hem hier vanavond te ver tegenwoordigen, het ereburger schap te aanvaarden en „Leugens, leugens, alles leugens 1" schreeuwde Kruiderink. De aan wezigen keerden zich met ver schrikte gezichten naar de ver toornde apotheker. Mevr. Boom was echter opgerezen en legde hem kal merend de hand op de arm. „Wat Kruiderink zegt, mag grof klinken", zei ze kalm, „maar het kenschetst, de situatie toch vrij wél. Hier (en ze haalde een brief uit haar tas) heb ik zwart op wit de verklaring van die meneer Jonge jans. waarin hij meedeelt, dat hij een bedrieger is, dat hij door de burgemeester en de gemeente-op zichter tot dit spel is aangezet en daarna is hij zo spoedig mogelijk vertrokken. Hoe hij de moed heeft gehad hier weer te verschijnen om het verloren spel uit te spelen is mij een raadsel". Voldaan ging zij zitten en keek afwachtend de kring rond. Maar nu rees vanachter de groe ne tafel de figuur van de man, die een week lang als mr. Clarenbough door de Meeldammers was gehul digd. „Dames en heren", begon Willem Jongejans, „inderdaad is dit een vreemde historie en ze is alleen verklaarbaar, doordat we dit geval een beetje.Amerikaans, zou ik haast zeggen, hebben opgelost. Toen mr. Clarenbough de uitnodiging ontving, had hij in de verste verte niet verwacht, dat hij hier zo har telijk ontvangen en gehuldigd zou worden. Het was dan ook zijn plan wel hier eens te komen en de stad te bezoeken, maar zeker had hij er niet op gerekend, hier een ganse week het voorwerp van aller be langstelling te zijn. Het is de verdienste van meneer de Gooyer hier, die ook het initia tief nam, dat hij mr. Clarenbough heeft meegedeeld hoe hier een feestprogramma in het water zou vallen en daardoor het gemeente bestuur en het comité op zeer on prettige wijze als 't ware hun ge zicht zouden verliezen. Om ons dit te besparen, werd besloten tot de opvoering van deze kleine klucht, die u, daarvan ben ik overtuigd, wel naar de goede bedoeling zult willen aanvaarden!" „En die brief?" informeerde me- 59 vrouw Boom, wier geverfde lippen nu felrood afstaken tegen haar krijtwit gezicht. „Nu we hier toch raadsels aan het oplossen zijn", .ging Jongejans onverstoorbaar verder, „wil ik ook dit verklaren, al vrees ik, dat ik misschien in uw oog een vreemd figuur zal slaan. Een paar dagen geleden nodigden mevrouw Boom en haar zoon en meneer Kruiderink me uit voor een gezellig onderonsje in haar woning. Het was heel ge zellig, dames en heren, en ik moet bekennen dat ik die gezelligheid iets te veel apprecieerde". „Je was dronken", schreeuwde Kruiderink. „Noem het zoals u wilt, meneer", antwoordde Jongejans. „In ieder geval helemaal bij m'n positieven was ik niet. Nogmaals m'n excuus, vooral aan de dames, maar uw ge distilleerd is nogal koppig. Enfin, ik heb die avond iets verteld, wat ik beter had kunnen verzwijgen mijn werkelijke identiteit. Ik meende dat de aanwezigen, als le den van het comité de mededeling wel weer zouden willen vergeten, maar inplaats daarvan ontstond er een geweldige opwinding. Ik schijn toen een verklaring getekend te hebben, die me min of meer afge perst werd, een verklaring die me vrouw Boom thans gebruikt om met name de burgemeester en me neer de Gooyer in een verkeerd daglicht te stellen. Een verkeerd daglicht, inderdaad, dames en he ren, want die beiden hebben alleen gehandeld in het belang van de ge meente Meeldam en wat ze gedaan hebben is door mr. Clarenbough niet slechts goedgekeurd, maar volledig geapprecieerd. Het spijt me alleen maar, dat hij door zijn eigen handelwijze oorzaak heeft gegeven tot deze mystificatie (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5