RANG is alleen RANG als er RANG op staat. De „Weel" achter Huize Pottere te Noordgouwe als vogelbroedplaats WAT Ingezonden mededeling ^ÜUUÜUÜ1JUjUUUUjtJ1JUJIjÜLajUjUUJtJ1J)jUU^ »Tnnprmr I^Sfc ^^^^Vyrnrm Z 0 Rang Fruit 0 19 ct per rol RAAD OUWERKERK VERHUURT HAVEN EN HAVENPLATEAU TE VIANE De gemeenteraad van Ouwerkerk kwam dezer dagen in openbare ver gadering bijeen. Afwezig met ken nisgeving de heer Bakker. Voor kennisgeving aangenomen werden de volgende stukken: 1. goedkeuring aanleg ijsbaan; 2. con tactcommissies Zeeuwse Muziek school zijn opgeheven; de burge meester is aangewezen als verte genwoordiger; 3. brief firma M. Uil te Middelburg over egalisatiewerk. Afgewezen zijn de volgende ver zoeken: 1. subsidie Wit-Gele Kruis; 2. subsidie reclasseringswerk; 3. subsidie Politiekapel; 4. subsidie Bond tegen het vloeken (stemmen de heren van Klinken en Smits te gen de afwijzing). Ingewilligd werd: 1. subsidie 1960 ad f 10 t.b.v. Stichting 1940-45; 2. subsidie 1960 ad f 10 voor Mil. Bond Pro Rege; 3. bijdrage 1960 ad f 2,50 t.bv. Pro Juventute. Verhuur haven Viane Aan de heer M. v. d. Marei zal verhuurd worden de haven en het havenplateau te Viane tegen o.a. de volgende voorwaarden: opzeg gingstermijn bij gewijzigde omstan digheden drie maanden; huurprijs bij vooruitbetaling f 100 p. maand; op aanzegging van de havenmees ter zal ten genoege van het gemeen tebestuur herstel toegebrachte schade op kosten van de heer v. d. Marei door de gemeente geschie den. Voorts worden voorwaarden gesteld ta.v. belasting, onderhoud bebakening en ontruimen tijdens bietencampagne en moet een waar borgsom ad f 500 worden betaald. Vervolgens gaat de raad akkoord met een voorstel wijziging raads besluit ruiling grond erven M. Sla ger; voorts worden goedgekeurd: voorlopige vaststelling gemeente rekening 1956 en wijziging begro tingen 1958 en 1959. Medegedeeld werd: 1. het kam peerterrein zal plaats bieden voor plm. 300 personen; 2. 't terrein van vroeger de Rijke zal bossage en omrastering krijgen en herten; 3. de laatste woningwetwoning zal binnenkort worden bewoond; 4. er is hoop, dat het verenigingsge- STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Twee gewonden bij autobotsing Omstreeks 23.40 uur zaterdag avond vond op de Lange Blokweg ter hoogte ongeveer van perceel 39 een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Op deze plaats stond op het moment van de aan rijding stil de auto van J. G.'te Oosterland. De stilstaande wagen werd waarschijnlijk niet opgemerkt door de bestuurder van een uit de richting Noordgouwe komende auto bestuurd door K. J. L. uit Nieuwerkerk. Deze botste tegen de stilstaande wagen, juist op het mo ment dat de echtgenote van de heer J. G., de 55-jarige mevrouw J. G.- H. wilde instappen. De negentien jarige mej. H. P. G., welke naast L. uit Nieuwerkerk gezeten was, werd door de kracht van de aan rijding uit de auto geslingerd. Me vrouw J. G.-H. werd tegen de grond gesmakt. Beide dames wer den met verwondingen en vermoe delijk een hersenschudding naar het Rode Kruis-ziekenhuis overge bracht. De bestuurders bekwamen geen letsel doch de auto's werden flink beschadigd. De politie stelde een uitgebreid onderzoek in. Feestavond zomeravondvoetbal Op donderdag 22 oktober a.s. zal in de Graanbeurs de feestavond Bedrijfs- en Zomer a vond voetbal worden gehouden, waaraan ditmaal zal worden medegewerkt door ,,Het Amsterdams Cabaret". Het bal na zal verzorgd worden door het dans- orkest Jasper Anthonisse uit Bier vliet. Aan het cabaret werken mee Willy Ré, Yvonne, Ntelly, Anne- marie van Tol, Lidy Stefani, Harry Bordon, Stefani, Nick Nicholls en Co v. d. Heide Wijma. Op deze avond vindt voorts de huldiging van de kampioensploeg plaats en uitreiking van de prijzen aan de deelnemende verenigingen door burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester. BROUWERSHAVEN Bejaardenmiddag Op woensdagmiddag 14 oktober a.s. wordt in het Nederlands Her vormde Jeugdgebouw de eerste ontspanningsmiddag gehouden voor de ouden van dagen te Brouwers haven. Op deze middag is zoals ge woonlijk ieder hartelijk welkom. bouw nog dit jaar klaar komt; dit kan geëist worden; 5. de oude school moet verdwijnen, het pro bleem „bergruimte" wordt hierdoor urgent. Rondvraag N.a.v. vragen van de heer Smits wordt gezegd: 1. de aannemer dient het gat bij woning Ring 3 te re pareren; 2. de aannemers van de in aanbouw zijnde woning Oost slop, die hun materiaal overheen slingeren, moeten de rommel op ruimen. De heer Bolijn vraagt naar de bestemming van het terrein tussen Vijverberg en Dekker. Binnenkort zullen de mogelijkheden worden bekeken om dit gelijk te trekken. Misschien is er een mogelijkheid voor beplanting, hoewel: „het is een trekgat", aldus de heer J. L. Kuijper. HAAMSTEDE Vorge week donderdag slaag de in Den Haag mej. J. v. Bruggen, onderwijzeres aan de „Prinses Bea- trixschool" te Haamstede, voor de acte „Fraaie Handwerken". Zestig jaar getrouwd Vandaag (dinsdag) is het 60 jaar geleden dat het echtpaar A. F. K. Brandes-Verhage, resp. 84 en 82 jaar, te Koudekerke op Walcheren in het huwelijk trad. De heer Bran- des zocht zijn loopbaan in het licht- wachtersvak en hij begon als ge woon lichtwachter te Zoutelande, gevolgd door dezelfde functie op de vuurtoren te Koudekerke. Na be vorderd te zijn tot opzichtter, werd hij overgeplaatst naar de vuurto ren van Nieuwersluis bij Breskens, gevolgd door zijn uiteindelijke be noeming als opzichter bij de kust- verlictiting te Haamstede. Deze functie vervulde hij tot 1 oktober 1935, toen hij de pensioengerechtig de leeftijd bereikte. Vanaf die da tum wonen de heer en mevr. Bran- des aan de Kloosterweg te Haam stede, alwaar zij nog van een goe de gezondheid genieten. Het zal hun vandaag zeker niet aan be langstelling ontbreken. DREISCHOR Instuif begon weer Zaterdagavond jl. is voor dit sei zoen de instuif voor de jeugd van 13 jaar en ouder in het dorpshuis begonnen. De eerste avond werd door een 50-tal jeugdigen bezocht. De verdere organisatie van het in- stuifwerk zal worden besproken op een te houden vergadering van de vertegenwoordigers der deelnemen de verenigingen of instellingen van d© „Stichting Dorpshuis Dreischor" op woensdag 21 oktober a.s. De kerkrestauratie Het restauratie-verjaardagsfonds van de Ned. Herv. gemeente alhier bracht in het afgelopen kwartaal f 197,74 op. Dit'is een prachtig be drag en toont hoe dankbaar men is dat de kerk nu gerestaureerd wordt Met ingang van het nieuwe kwar taal worden kaarten uitgereikt, die de kerk in de steigers tonen. Het ligt in ds bedoeling in verloop van tijd een aantal kaarten te geven die de verschillende stadia van de restauratie vastleggen. De kaart, die thans wordt uitgereikt laat de toesand van eind juli van dit jaar zien. Sindsdien is men al weer een behoorlijk stuk verder gevorderd. De steigers rondom de sacristie zijn reeds verwijderd. NOORDGOUWE Het mooie bedrag van f 331,70 was alhier de opbrengst van de ge^ houden Zeeuwse collecte voor dé Stichting Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel Werk. Een woord van dank aan d© milde ge vers en speciaal ook aan de col lectanten is zeker op zijn plaats. OUWERKERK Burgerlijke stand en loop der bevolking over september 1959. Overleden: Anthonie Olree, 71 j. echtg. van S. de Smit (overleden op of omstreeks 6 mei te Lith). Vertrokken: C. J. Havik en ge zin naar Rozenburg. SIRJANSLAND De nieuwe drogerij Ter aanvulling op ons verslag over de nieuw gebouwde drogerij van de fa. van Waveren delen wij nog mee dat het gebouw werd ge bouwd door de firma Polderman en Tiggelhoven te Zierikzee,. Het schil derwerk werd verzorgd door C. Hagesteijn, eveneens te Zierikzee, terwijl de firma Lievense uit Nieu werkerk de elektrische installatie aanbracht. Twee doden bij ongeluk VENLO, 12-10. Op de rijksweg nabij het dorp Afferden is de auto bestuurder van H. uit deze plaats, die terugkeerde van de kermis te Gennep, gisteravond in botsing ge komen met een scooterrijder op het moment, dat hij linksaf de dorps straat wilde inslaan. Na het onge luk stapte van H. uit om te zien wat er gebeurd was. De wagen bleef daarbij op de weg staan. Een uit de richting Venlo komen de automobilist week voor deze wagen uit en reed daarbij over de nog op de weg liggende scooter. De bestuurder raakte daarbij de macht over het stuur kwijt en schepte de 31-jarige H. Breeker uit Krefeld en de 41-jarige verpleegster Ruth Helmuth eveneens uit Krefeld, die beiden met hun auto's van de te genoverliggende richting waren gekomen en eveneens waren ge stopt en uitgestapt, om zich naar de gewonde scooterrijder te bege ven. De verpleegster werd op slag gedood, de heer B. overleed na kor te tijd. Hun stoffelijke overschot ten en de ernstig gewonde scooter rijder werden naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd. V erkeersongevallen in Engeland In het vorige jaar zijn in Groot Brittannië 5.970 mensen ttengevolge van verkeersongevallen om het le ven gekomen, zo heeft het ministe rie van verkeer te Londen bekend gemaakt. Ruim de helft van de slachtoffers was beneden de 15 jaar of boven de 60. 69.166 mensen lie pen ernstige verwondingen op. 42 duizend ongevallen waren te wijten aan onvoorzichtigheid van de be stuurders. In vergelijking met de cijfers over 1957 nam het aantal ongelukken toe. Ingezonden mededeling Zwerver onder dak BREDA, 12-10. Vandaag moest voor de Bredase rechtbank terecht staande 73-jarige zwervende zee man W. S. die in Roosendaal een fiets had gestolen omdat hij de ge vangenis in wilde. Hij was begin van dit jaar veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf voor een andere diefstal. Toen hij weer wilde gaan varen en nergens werd aangenomen om dat hij te oud was, wilde hij om aan onderdak te komen zijn zes maanden voorwaardelijk gaan uit zitten. In Breda werd hem in het paleis van justitie verteld dat dat niet ging tenzij hij een strafbaar feit zou begaan. Daarop stal de verdachte toen maar een fiets. De officier eiste een jaar onvoorwaar» delijk met aftrek, maar het vonnis werd zes maanden met aftrek, zo dat verdachte het door hem be geerde onderdak in de winter kreeg. Zondagavond zijn in de Arabi sche wijk van Algiers, de Kasba, vijftien mensen gewond geraakt bij een relletje waarbij marktkramen omvergeworpen en autoruiten inge slagen werden toen parachutisten die geen dienst hadden een „be zoek" brachten aan de wijk, nadat in Algiers een granaat ontploft was. In het afgelopen weekeinde is in de Franse zee-alpen de eerste sneeuw van dit seizoen gevallen. Waterplas door herverkaveling sterk ingekrompen In het dezer dagen verschenen verenigingsblad „Sterna" van de vogelwacht „Schouwen-Duiveland", geeft de heer J. Vijverberg een in teressante beschrijving over de „Weel" achter „Huize Pottere" te Noordgouwe als vogelbroedplaats. Deze weel moet - aldus de heer Vij verberg - evenals zovele in het Zeeuwse polderland, beschouwd worden als de sterk „verlandc" kreek of kolk, in het verre verleden bij een overstroming ontstaan. Dit verre verleden kan intussen niet verder gaan dan 1374, in welk jaar de polder Noordgouwe werd be dijkt, Schouwen daarmee aan Drei schor geklonken en de zee-armen Gouwe en Sonnemaer werden ge scheiden. De ringdijk, waarmee de dijk breuk werd gedicht, wijst op twee dingen: dat die ringdijk een aan zienlijke breedte had en dat de overstroming kwam van de kant van Sonnemaer. Wat waterplas, riet- en biezen velden in de Joop der eeuwen als vogelbroedplaats betekend zullen hebben, valt helaas niet na te gaan. Rond 1900 is de oppervlakte van de onrendabele gronden ongeveer vier hectare, welke na 1914, toen het waterpeil in de polder 80 cm werd verlaagd, gaandeweg, doch aanmer kelijk ingekrompen. De meerkoeten die er ten tijde van de eeuwwisseling broedden, verdwenen gauw, het aantal een den nam af. Maar gedurende de laatste veertig jaar konden we als geregelde broedvogels toch nog en kele eenden, kluten, kieviten, ture luurs, scholeksters, meeuwen en visdiefjes noteren en van de zang vogels de kleine karakiet. Opvallend was wel, dat in 1952 twee legsels van de strandplevier en niet minder dan twintig volle klutenlegsels werden geteld, zodat de eigenaar het gedeelte moeras-' land waar de nesten lagen, met prikkeldraad afzette, opdat het vee de eieren niet stuktrappen zou. In de trektijd was de plas met oeverland een geliefkoosde pleister plaats voor de trekkers uit het noorden: zwarte- en groenpootrui- ters, rose grutto's, diverse plevie ren en nog al meer. Waterpeil kan geregeld worden Momenteel, nu de herverkaveling ook hier werkzaam is geweest, is de waterplas met z'n riet en biezen ingekrompen tot nog geen halve hectare, maar ligt het geheel bin- (Foto „Zierikzeesche Nieuwsbode"). nen een afzetting van brede sloten, zodat het vee er niet meer kan ko men en wat dus nog rest geheel tot domein van de vogels gerekend mag worden. Bovendien is het mogelijk het waterpeil naar eigen believen te regelen, zodat het laagste ge deelte toch altijd water houden kan. Bij deze stand van zaken, aldus concludeert de heer Vijverberg, mo gen we er dus in de toekomst nog wel meerdere vogelsoorten aantref fen, zij het niet talrijk. De aanwezigheid van water dicht bij doet meerdere vogels ook neste len op naastgelegen weide- en ak kerland. .En de trekkers uit het noorden zullen in de nazomer en herfst het hunne er wel toe bij dragen om leven in de brouwerij te houden. HET GAT IN HET WORMER WEILAND Hernieuwde pogingen om identiteit van „het ding" vast te stellen WORMER, 12-10. Dinsdagochtend, te S uur werd begonnen aan een hernieuwde poging de identiteit vast te stellen van het ding dat het gat in het Wormer weiland heeft veroorzaakt. De commandant van de explo sieven opruimingsdienst school te Culemborg, kapitein J. J. Blom maart, onder wiens leiding dit nieuwe onderzoek wordt ingesteld, zei tijdens een persconferentie van mening te zijn, dat het voorwerp met een enorme snelheid in hel weiland is geslagen cn precies zit onder de invalsopening. De eerste opdracht is na te gaan hoe diep het ding zit. Pas daarna zal men zich er over beraden op welke wij ze de graafwerkzaamheden zullen geschieden. Het onderzoek en de financiering worden verricht door htet ministerie van defensie, daar er rekening mee wordt gehouden, dat in de bodem iets verborgen zit dat van werkelijk militair belang is. Aan de verdikking van de sonde, waarmee de werkzaamheden wor den hervat, bevindt zich een elek trische microfoon die verbonden wordt aan een koptelefoon, zodat men kan horen wanneer de sonde contact maakt met metaal. Ook heeft men de beschikking over een opsporingsapparaat waarmee tot op 2Ear DE BI IT Verwachting tot woensdagavond: Rustig weer Op de meeste plaatsen droog weer met in de nacht en ochtend hier en daar mist; morgen overdag wolken velden maar plaatselijk ook zonnige perioden; weinig verandering in temperatuur; meest zwakke wind. 14 okt. Zon op 7.01, onder 17.51. Maan op 17.04, onder 4.25. 15 okt. Zon op 7.03, onder 17.48. Maan op 17.28, onder 5.33. Volle maan: 16 okt. te 16.58. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 14 okt. 1.33 v.m. 13.48 n.m. 15 okt. 2.23 v.m. 14.33 n.m. BROUWERSHAVEN: 14 okt. 1.08 v.m. 13.35 n.m. 15 okt. 1.54 v.m. 14.15 n.m. Springtij: 18 okt. HET WEERO VERZICHT DE BILT, 13-10. Het Europese hogedrukgebied nam de afgelopen 24 uur weer in omvang toe, waar door het naderbij komen van nieu we oceaandepressies opnieuw enige dagen is geblokkeerd. Het regen- gebied, dat zich gisteren over En geland ©n west-Frankrijk in oos telijke richting verplaatste, nam snel in betekenis af. In oost-Enge- land viel gisteren en de afgelopen nacht 10 tot 20 mmin België plaatselijk 8 mm. en in het zuid westen van ons land werd vanmor gen 1 a 2 mm. afgetapt. Voor mor gen wordt op de meeste plaatsen droog weer verwacht met enkele opklaringen en in de nacht en ochtend hier en daar mist. ZIERIKZEE Cursus E.H.B.O. Vrijdagavond 16 oktober a.s. zal in het Ned. Herv. verenigingsge bouw alhier een begin worden ge maakt met de cursus Eerste Hulp Bij Ongelukken, uitgaande van het Rode Kruis, afdeling Zierikzee. Het totaal aantal lessen voor deze cur sus bedraagt 26. De lessen leiden op voor het E.H.B.O.-diploma. Scheepvaartberichten Bengalen, 12 té Colombo. Bonita, 11 van Kaap Hatteras naar Laceiba. Kelletia (t.), 11 te Port Said. Langkoeas, pass. 12 Gibraltar naar Genua. Musilloyd, 11 te Port Swettenham. Samarinda, 7 van Vancouver naar Seattle. Tegelberg, 12 te Santos. Vivipara (t.), pass. 11 Algiers naar Mena Al Ahmadi. SPORT H. L. O. Het H.L.O.-diploma tweede graad werd behaald door de heer M. de Rijke te Zierikzee. Het diploma derde graad werd behaald door de heer E. O. Saltz- herr Krips te Zierikzee. Voor de tweede maal werd aan de eisen voldaan door de dames M. Bax en J. Koopman en de heer P. H. C. Dogger te Zierikzee en de heer P. van Eldik te Schuddebeurs. Het diploma vierde graad werd behaald door de heer C. van Wes ten te Zierikzete. 97 procent van de Warschauwse studenten is geen lid van de com munistische partij, zo onthult het Poolse weekblad „Politika" spijtig. 17 meter diepte ferrometalen kun nen worden opgespoord. Kapitein Blommaart, die bij een voorlopig onderzoek verklaarde geen last te hebben van het water in de put, hoopt dinsdagmiddag de diepte van het voorwerp te hebben bepaald.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2