L Zeeuws Deltagebied heeft belangrijke functie in Europese verkeersintegratie Landbouwschap komt op tegen beleid t.a.v. de aanvullende werkgelegenheid DE ZIERIKZEESCHE COURANT VANDAAG BEGINT DEBAT OVER ALGERIE IN FRANSE NATIONALE VERGADERING DEBAT OVER TOESTAND IN TIBET OP AGENDA DER V.N. Grote juwelendiefstal in Londen Vliegveld in Zuidpoolgebied DINSDAG 13 OKTOBER 1959 No. 18619 116e jaargang /inrtSZEESOllMNIEUWSBODt ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman it Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Eerste Zeeuwse verkeersdag in Vlissingen VLISSINGEN, 12-10. Het Neder lands Verkeerslnstituut heeft van daag in Vlissingen een „Zeeuwse verkeersdag" gehouden. Hieraan werkten mede het provinciaal be stuur van Zeeland en de Kamers van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden uit Middel burg en voor Zeeuwsch-Vlaande ren. Op dit congi'es waren vele auto riteiten aanwezig. De hoofdinge nieur-directeur van de Rijkswater staat in Zeeland, ir. H. J. van den Burght, vertegenwoordigde de mi nister van Verkeer en Waterstaat en verder waren er onder andere: de Commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot. leden van Ged. Staten van Zeeland, voorzitters van de beide Kamers van Koophandel, en kele leden van de Staten-Generaal en vele burgemeesters. De Commissaris der koningin noemde in zijn welkomstwoord deze verkeersdag belangrijk voor Zeeland en hij hoopte, dat de bij eenkomst zou bijdragen tot beter begrip in Holland voor de verkeers problemen in Zeeland. Dr. PI. C. Kuiler, lector in de ver- keerseconomie aan de Nederlandsch Economische Hogeschool te Rotter dam, tevens gedelegeerd curator van het Nederlands Verlceersinsti- tuut, hield een lezing over „ver voerstromen door de Delta". Dr. Kuiler zag het Zeeuwse Deltagebied - uitgebreid met het gebied van Belgische Vlaanderen, als een ge bied met een belangrijke functie in de Europese verkeersintegratie. Drukke scheepvaart Door het Volkerak passeren jaar lijks gemiddeld 90.000 binnensche pen van gemiddeld 520 ton. Op de Westerschelde telt men per jaar ongeveer 80.000 binnenschepen en 36.000 zeeschepen, terwijl door het Kanaal van Walcheren 3.500 en door het Kanaal van Zuid-Beve land per jaar 35.000 binnenschepen varen. Vervolgens hield ir. J. G. Snip, hoofd bureau bijzondere werken var; ae Provinciale Waterstaat, een lezing over „Nieuwe verkeerswe gen door de Delta". Hij besprak het tempo van de te maken afsluitdam- men bij de uitvoering van het Del ta- en het Drie-eilandenplan. Hij stelde dat het niet onaantrekkelijk zou zijn om de realisering van de dam door de Grevelingen af te wachten, maar het scheppen van een vaste verbinding tussen Schou wen en midden-Zeeland heeft zijns inziens een zekere prioriteit. Gevolgen van de verkeers- insluiting 's Middags heeft de heer M. C. Verburg, directeur van het Econo misch Technologisch Instituut voor Zeeland, gesproken over de te ver wachten gevolgen voor Zeeland van de verkeersinsluiting. Zeeland heeft belangrijke voordelen boven de an dere provincies. De opbrengst van fruit was er hoger dan elders in het land: over het seizoen 1957-1958 werd een winst van f 30.000,per bedrijf geboekt. Per ha wordt in de Proteststaking ging niet door LEEUWARDEN", 12-10. De bij de centrale melkinrichting van de „Frico" te Warga werkzame zuivel- arbeiders, aangesloten bij de A.N. A.B., besloten zaterdag tijdens een gehouden afdelingsvergadering, om vandaag in staking te gaan uit pro test tegen het trage verloop van de totstandkoming van een nieuwe c. a.o. voor de zuivelindustrie. Na overleg met de directeur van het bedrijf is echter vanmorgen een bespreking gevoerd tussen de dis trictsbestuurder van de A.N.A.B, heer S. van der Ploeg, en de plaat selijke afdeling in het dorpshuis te Warga. Na dit onderhoud is het werk normaal hervat. De bij de andere vakorganisaties aangesloten arbeiders waren niet bij de protestactie betrokken. landbouw f 200,meer winst ge maakt dan in Groningen. De heer Verburg merkte op, dat Hansweert steeds meer in trek komt als verschepingshaven voor aardappelen naar Engeland. Lang:, het kanaal zijn koelhuizen verre zen met een capaciteit van 30.000 ton. Gebleken is dat het vervoer per kustvaartuig van Hansweert naar Londen voor dezelfde prijs kan geschieden als het vervoer van Hansweert naar Rotterdam per auto. Zelfs Drenthe verzendt aard appelen over Zeeland in plaats van over Rotterdam. Jaarlijks worden ongeveer 150.000 ton aardappelen via Zeeland uitgevoerd. De oesters brengen per jaar vier miljoen gulden op, de mosselen f 4.7 miljoen en de garnalen f 1 miljoen. Daarbij komt nog de ha ring-opbrengst van f 4 miljoen, voornamelijk uit export naar Duits land en naar de landen achter het IJzeren gordijn. De bestaande industrieën hebben zich in de loop der jaren behoorlijk kunnen uitbreiden. Regering heeft krachtige steun PARIJS, 13-10. De Franse Natio nale Vergadering begint vandaag (dinsdag) een debat over Algerië, de Franse gemeenschap en interna tionale aangelegenheden. Men ver wacht dat premier Bebré aan het slot van de gedachtemvisseling, die drie dagen zal duren, het vertrou wen zal vragen. Het zal de eerste maal zijn dat de vertrouwenskwes tie wordt gesteld sinds de oprich ting van de vijfde republiek. Debré is nu negen maanden aan het be wind. Politieke waarnemers zijn van oordeel, dat de Nationale Vergade ring met overgrote meerderheid het aanbod van president De Gaulle aan de Algerijnen om zelf hun toe komst te kiezen, als de vrede in Algerië zal zijn hersteld, zullen on derschrijven. Afgevaardigden uit Algerië zou den de openingsrede van Debré boycotten. De premier kan ook een „opstand" van enige conservatieven verwachten. Zoals bekend beschou wen de uiterst rechtse voorstanders van de integratie het voorstel van de Gaulle als in strijd met de grondwet. o De regering heeft echter de krachtige steun van de 219 afge vaardigden van de Gaullistische „Unie voor de nieuwe republiek", die de grootste partij in de Natio nale Vergadering is, en van het merendeel van de 118 conservatie ven en de 56 afgevaardigden van de r.k. republikeinse beweging (M. R.P.). Men verwacht dat ook de so cialisten en radicalen het kabinet inzake Algerië zullen steunen. LODNEN, 12-10. In de nacht van zondag op maandag hebben dieven in vier Londense zaken van de „Jewellers en Goldsmiths Associa tion" ingebroken. De buit aan juwelen, gouden horloges etc. zou volgens schattin gen van de politie minstens 2 mil joen gulden bedragen. Scotland Yard heeft een dicht net rond Lon den gelegd om de bende in handen te kunnen krijgen. De douane en de politie van ha vens en vliegvelden zijn gewaar schuwd en vliegende brigades van rechercheurs hebben invallen ge daan in woonhuizen en winkels en bekende helers bezocht. Ook Inter pol is ingeschakeld. De Mexicaanse president Ma- teos brengt op h'et ogenblik een be zoek aan president Eisenhower. De beide staatslieden hebben 24 uur in Camp David geconfereerd. Op de ronde top van een heuvel aan de voet van de Appenijnen in het gebied van Montecassino, wordt op het ogenblik een monumentaal ere- kerkhof aangelegd, waar alle Duitse soldaten zullen worden begraven, die in de tweede wereldoorlog bij de bloedige strijd om Montecassino het leven lieten. De begraafplaats ligt iets meer dan een kilometer ver wijderd van de abdij van Montecassino. - De foto toont de begraaf, plaats in aanleg. NEW YORK, 12-10. De algemene vergadering van de V.N. heeft met 43 tegen 11 stemmen, by 25 ont houdingen, besloten het voorstel ran Ierland en Malakka tot een debat over de toestand in Tibet op haar agenda te plaatsen. De kwestie zal in plenaire vergaderingen wor den behandeld en niet naar een commissie worden verwezen. India nam niet aan de stemming deel. Frankrijk onthield zich van stemmen. De leider van de Indonesische delegatie, dr. Sastroamidjojo, had in het debat als zijn oordeel te ken nen gegeven, dat de algemene ver gadering niet het recht heeft over Tibet te spreken, zolang de Chinese volksrepubliek niet aanwezig is. De Rus Koeznetsof noemde de kvvestie-Tibet „de krokodilletranen van de voorvechters van slavernij". Volgens hem verdedigen de voor standers van de behandeling van de kwestie „de achterlijkste, ake ligste en wreedste sociale orde in de moderne wereld". Na de stemming verklaarde de Amerikaan Cabot Lodge, die de Sowjetrussische premier op zijn reis door de V.S. heeft vergezeld, dat de woorden van Koeznetsof niet de woorden van Chroesjtsjef waren. Daarom hoopte hij dat Koeznetsof's rede alleen maar een „persoonlijke dwaling" was. Kapitale boerderij uitgebrand MUSSELKANAAL, 12-10. - Van- avond tegen half negen is brand uitgebroken in de kapitale boer derij van de heer P. Kempers te Eerste Exloërmond. De brand is ontstaan, toen men bezig was een tractor te starten. Plotseling schoot er een steekvlam uit omhoog, die onmiddellijk de in de schuur op geslagen graanoogst aantastte. In een minimum van tijd ver spreidde het vuur zich over de ge hele boerderij, ue graanoogst, dé opbrengst van 14 ha, ging geheel verloren, evenals de landbouw werktuigen en het meubilair. De brandweer van Exloërmond, die spoedig ter plaatse was, kon tegen de vuurzee weinig uitrichten. Het bedrijf was tegen brand ver zekerd. De schade bedraagt naar schatting f 60.000, WASHINGTON, 13-10. De Ame rikaanse marine heeft plannen ont worpen voor de bouw van een bur gervliegveld in het Zuidpoolgebied, dat onder alle weersomstandighe den gebruikt zal kunnen worden, aldus is maandag van gezagheb bende zijde te Washington ver nomen. Het vliegveld, dat zou worden uitgerust met startbanen van min stens 1500 meter, zou ogneveer 400 miljoen gulden moeten kosten. Begroting Landbouwschap 's-GRAVENHAGE, 12-10. In de morgen, woensdag 14 oktober, te houden bestuursvergadering van het Landbouwschap zal de begro ting voor 1960 worden behandeld. De gewone dienst van deze be groting sluit in inkomsten en uit gaven op f 6.897.780, met een alge mene reserve van f 656.745 en een post onvoorziene uitgaven van f 50 000. Het overschot van f 656.745 zo wordt in de toelichting meege deeld, is voor het grootste deel ver kregen uit het saldo der vorige be grotingsjaren. De werkelijke uit gaven begroot voor 1960 bedragen f 6.241.045, zodat vergeleken met het begrotingsjaar 1959 de uitgaven zijn gedaald met f 110 390. De begroting van de buitengewo ne dienst geeft aan de inkomsten zijde f 5.000.000, aan de uitgaven zijde f 5.269.500 aan. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Verstandig is de mens, die zich niet ergert over wat hij niet, maar zich verheugt aver wat hij wèl bezit. Eenjarig meisje verdronken ROTTERDAM, 12-10. Vanmorgen is de éénjarige Margarethe H. C. Selsig uit de Melchertstraat te Rot. terdam door verdrinking om het le ven gekomen. De moeder miste het meisje en toen zij het ging zoeken vond zij het voorover liggend bij een vijvertje in de tuin van de bu ren. Het hoofdje van het kind be vond zich in het water. Alle pogin gen de levensgeesten weer op te wekken bleven zonder resultaat. Vermoed wordt dat het meisje ge vallen is en niet meer overeind heeft kunnen komen. Sempter Excelsior DORDRECHT, 12-10. Het huis van de familie M. de Jong, Vissersbuurt 9 te Pa- pendrecht is vandaag ge heel volgens plan weer 38 centimeter omhoog gevijzeld. Jongstleden donderdag heeft men het huis reeds 38 cen timeter dichter bij de wol ken gebracht en aanstaande woensdag zal het huis nog eens 24 centimeter hemel waarts gaan. Deze verhoging - die totaal precies een me ter bedraagt - is noodzake lijk voor de verkrijging van een vergunning voor ver bouwing. Provinciale water staat wilde deze vergunning niet afgeven, omdat het huis, na de komende ophoging van de dijk te laag zou ko men te liggen. De heer de Jong nam daarom een aan nemer in de arm om zijn huis op hoger niveau te brengen. De arbeidsvoorziening in de landbouw 's-GRAVENHAGE, 12-10. - Naar aanleiding van de begroting van het ministerie van Sociale Zaken voor 1960, heeft het Landbouw schap een brief gezonden aan de leden der Eerste en Tweede Kamer. Deze brief heeft betrekking op en kele vraagstukken van de arbeids voorziening in de landbouw en op het beleid t.a.v. de aanvullende werkgelegenheid. In de Memorie van Toelichting op deze begroting zegt de minister dat het beleid inzake de arbeids voorziening in de landbouw er op gericht is, dat de vraag naar land arbeiders in bepaalde gebieden ge bruikt zal worden ten behoeve van structuurwerkloze landarbeiders in andere gebieden. De minister streeft naar een verlaging van de rijksbij drage in de kosten voor deze acti viteit. Het ministerie zal hierover overleg plegen met het Landbouw schap. In zijn brief aan de Kamerleden zegt het Landbouwschap, dat het enige ongerustheid niet kan ver helen, omdat de desbetreffende be grotingspost reeds (wederom) aan merkelijk werd verlaagd; deze on gerustheid komt ook op door de ontwikkeling der laatste jaren op dit gebied. Het Landbouwschap spreekt gaarne de hoop uit, dat het aan gekondigde overleg tussen minister en Landbouwschap een bevredi gend karakter zal hebben. In het byzondcr wyst het Land bouwschap vervolgens ook op de nadelige gevolgen, die z.L kunnen voortvloeien uit de overwogen maatregelen op het terrein van de aanvullende werkgelegenheid. De eerste maatregel zal hierin bestaan, dat de aanvullende werken variërend naar de omstandigheden in de streek en naar de tijd van het jaar zullen worden gesloten voor die arbeiders of groepen van ar beiders, van wie kan worden aan genomen, dat er voor hen vol doende werkgelegenheid is in het normale bedrijfsleven. Het Landbouwschap meent, dat sluiting van de aanvullende werken noch tot een min of meer langdu rige werkloosheid voor de betrok ken arbeiders noch tot een feitelijk gedwongen verhuizing van deze ar beiders mag leiden. Ook bijzondere aspecten Afgezien echter van deze sociale aspecten ten aanzien van de be trokken arbeiders in het algemeen, is het volgens het Landbouwschap duidelijk, dat eventuele sluiting van aanvullende werken voor de landbouw nog bijzondere aspecten vertoont. Voor eerst omdat de werk gelegenheid in de landbouw mede afhankelijk is van klimatologische omstandigheden. Voor die landar beiders, voor wie tijdelijk ten ge volge van deze omstandigheden geen werkgelegenheid in de land bouw bestaat, zou sluiting van aan vullende werken betekenen of een ^periode van werkloosheid of over- •gang naar een andere bedrijfstak. Het eerste gevolg is ongewenst, maar het tweede kan dit eveneens zijn. Het is nl. mogelijk, dat plaat selijk geen sprake is van structuur werkloosheid in de landbouw, en ook, dat de beschikbare tijd in een andere bedrijfstak voor de betrok kenen niet passend zou zijn. Voorts kan de voorgenomen maatregel op langere termijn een nadelig effect hebben op de voorraad aanvullende werk-objecten in de landbouw. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND LEEUWARDEN. Te Oldeberkoop is maandagmorgen de boerderij, be woond door de veehouder De Groot, afgebrand. De oorzaak van de brand is onbekend. Van de inboedel kon slechts weinig worden gered en de inventaris ging geheel ver loren. Een kind van de familie De Groot, dat nog in bed lag, kon nog op het nippertje uit het brandende huis worden gehaald. De boerderij, een middelgroot bedrijf, was slechts laag verzekerd. DEN HAAG. Enige honderden vrienden en belangstelllenden heb ben maandagmorgen te 's -Graven- hage ten grave gedragen mevrouw Berthaa Boon-van der Starp, wier aanmerkelijke verdiensten op so ciaal terrein voor de regering aan leiding waren, haar nog enkele da gen voor haar overlijden bij be vordering te benoemen tot officier in de orde van Oranje-Nassau. LISSE. Voor de kleuren-fotowed- strijd „Keukenhof" 1959 werden 2125 kleinbeeld dia's, 260 6 x 6 cm dia's, alsmede 241 kleurenfoto's in gezonden door in totaal 360 deel nemers. Deze deelnemers wonen in België, Duitsland, Engeland, Lu xemburg, Nederland, Oostenrijk, de Verenigde Staten en Zwitserland. De eerste prijs ging naar de heer Alfred Englander in Dusseldorf- Oberkassel. Het. Zweedse leger heeft elek tronische apparaten voor de lucht verdediging in Engeland besteld. Het nieuwe defensiestelsel (stryl- system M. 60) werkt met radar, elektronische apparatuur, reken machines en televisie en kan bin nen enkele seconden een luchtaan val ontdekken en afslaan. De correspondent te New York van de „Corriere Delia Sera" meldt dat de V.S. medio december a.s. 15 „Jupiteri'-raketten ter beschikking van Italië zullen stellen, die be stemd zijn voor de eerste raketten- lanceerbasis in dit land.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1