Toepassing van Taft-Hartley wet voor Amerikaanse staalstaking DE MAN UIT CHICAGO ZIEREKZEESCHE NIEUWSBODE maandag 12 oktober 1959 no. ism» 55 procent der fabrieken was gesloten WASHINGTON, 9-10. President Eisenhower heeft vrijdagavond besloten tot toepassing van de wet van Taft en Hartley om de arbeiders in de Amerikaanse staalindustrie, die al 86 dagen in staking zjjn, weer aan het werk te krijgen. De president verklaarde dat optreden nodig is om dat voorzetting van de staking het nationale heil en de veiligheid in gevaar zou brengen. „Het nationale belang vereist een onmiddellijke hervatting van de produktie in deze uiterst belangrijke industrie". De eerst'e stap krachtens de Taft- Hartley wet bestond uit de vorming van een raad van onderzoek welke de president verslag zal uitbren gen. De volgende stap zal zijn een verzoek om een gerechtelijk bevel aan de stakers om het werk te her vatten. De wet voorziet in een „af koelingsperiode" van tachtig dagen waarin regeringsbemiddelaars zul len meewerken aan de oplossing van het conflict tussen werkgevers en werknemers. Eisenhower heeft deze week al de Taft-Hartley wet van toepassing verklaard op de staking in de ha vens aan de oostkust. De havenar beiders zijn reeds op grond vaneen gerechtelijk bevel aan het werk gegaan. De president zei dat 85 procent van de staalfabrieken is gesloten. Me?r dan 500.000 arbeiders in de staal-industrie en ongeveer 200.000 arbeiders in verwante industrieën zijn van hun normale bron van in komsten verstoken. De huidige staalvoorraad is klein en de her vatting van de volledige produktie zal enige weken vergen. Daarom is spoedige hervatting van het werk Gaitskell: uitslag geen ramp" De Britse socialistische partijlei der Gaitskell, die vrijdag uit zijn kiesdistrict in Leeds, in Yorkshire, in Londen is teruggekeerd, ver klaarde bij aankomst onder meer: „De uitslag is geen ramp. Wij heb ben een tegenslag gehad. De ver schuiving in het stemmentotaal is zeer gering geweest. Van elke twee honderd kiezers hebbèn er drie hun mening gewijzigd. Doch wij zullen steeds in de aan val blijven, totdat wij winnen De Britse socialisten vormen een grote partij en zij zijn een sterke factor ten goede in de wereld. Onze ge lederen blijven hecht aaneengeslo ten", aldus partijleider Gaitskell. Townsend verloofd LONDEN. De 44-jarige kolonel Peter Townsend, wiens vriend schap met prinses Margaret van Engeland in 1955 tot speculaties over een huwelijk leidde, is vrijdag verloofd met zijn 20-jarige secre taresse en fotografe Marie-Luce Jamagne, dochter van een Belgi sche sigarettenfabrikant. Er is nog geen datum voor het huwelijk vast gesteld. De voormalige luchtvaartattaché van de Britse ambassade te Brus sel en zijn verloofde bevinden zich thans buiten België maar zijn niet samen, zo deelde de moeder van het meisje mee. Townsend is getrouwd geweest en heeft twee zoons. Hij scheidde in 1952 van zijn vrouw. Marie-Luce Jamagne behoorde tot een groep van tien personen die Townsend het vorig jaar op zijn reis om de wereld vergezelden. Aflossing La Courtine 's-GRAVENHAGE, 9-10. Gisteren en vandaag-is de eerste gevechts groep van de vierde divise uit La Courtine naar Nederland terugge reisd. Het zijn ongeveer 5000 man, die worden afgelost door een twee de groep van 5000 man van de vier de divisie, die in La Courtine het zelfde oefenprogramma zal afwer ken. Deze tweede groep keert be ging november naar Nederland te rug en dan ligt het oefenen van Nederlandse eenheden in Frankrijk voorlopig stil. onontbeerlijk om de gevaren voor de economische gezondheid van het land af te wenden aldus de president. De door Eisenhower ingestelde raad van onderzoek zal voor vol gende week vrijdag verslag moeten uitbrengen. Men verwacht dat de staking dus zeker nog een week zal duren. Overigens duurt het min stens vijf weken voor de hoogovens, die in de afgelopen maanden ge heel zijn afgekoeld, weer volledig in werking zijn. De voorzitter van de bond van staalarbeiders verklaarde vrijdag avond, dat het toepassen van de Taft-Hartley wet niets permanent kan regelen en dat integendeel, wellicht het wederzijds vertrouwen en de goede betrekkingen die voor de verhoudingen in de staalindus trie kenmerkend waren, volledjg zullen worden teniet gedaan. Aantal paratyfusgevallen bij mensen neemt sterk toe Uitbreiding wordt o.m. toegeschreven aan zeer warme zomer UTRECHT, 8-10. Het aantal pa- rathyfusgevallen bij mensen neemt de laatste jaren sterk toe. In 1952 werden 509 gevallen van para- thyfus geregistreerd, in 1958 liep dit aantal tot 3481 op, terwijl in het jaar 1959 tot 26 september j.l 5219 gevallen werden geconsta teerd. Volgens deskundigen moet het werkelijke aantal veel hoger zijn, omdat, hoewel er een wette- lijken registratieplicht is, niet alle gevallen worden opgegeven. Vaak wordt rdiarrhee, gepaard gaande met koorts, door de patient verwaarloosd en als zomergriep vngemerkt. Wanneer alle geval len, die op parathyfus zouden dui den, bacteriologisch getoetst wer den, zou men op de laboratoria handen te kort komen. Er is nauw overleg tussen de verschillende organen van het staatstoezicht op !o volksgezondheid, te weten: d< geneeskundige-, de veterinaire- en de farmaceutische inspectie van de volksgezondheid. Deze organen houden zich in onderling overleg intensief met de bestrijding van parathyfus bezig. In een onderhoud, dat het A.N. P. had met het hoofd van het Na- ;'onaal Salmonelle-centrum (Sa) monelle is de wetenschappelijke naam voor parathyfusbacteriën) van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid, dr. E. H. Kam- pelmacher, het hoofd van het epi demiologisch onderzoek van dit in stituut, dr. M. F. Polak en dr. A. Klarenburg, adviseur van het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid had, werd medegedeeld, dat op alle mogelijke manieren getracht wordt de haarden van de epidemie op te sporen. In het Sal monella-centrum en in de regio nale streeklaboratoria voor de :iksgezondheid typeert en isoleer Telegram vakcentrales aan Stichting van de Arbeid AMSTERDAM. Namens de be sturen van de drie vakcentrales N.V.V., K.A.B. en C.N.V. is het vol gende telegram aan de Stichting van de. Arbeid verzonden: In verband met de door de staats secretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid genomen beslis sing d.d. 5 oktober jl. met betrek king tot een nadere verduidelijking van enkele punten van de aanwij zing aan het college van Rijksbe middelaars betreffende meer diffe rentiatie in de arbeidsvoorwaarden, verzoeken wij U dringend met spoed een bestuursvergadering van de Stichting van de Arbeid bijeen te roepen. Donderdagochtend is Hr. Ms. jager „Amsterdam" uit Den Helder ver trokken naar Nieuw Guinea. Het schip, dat de reis via het Suez-kanaal zal maken, staat onder bevel van kapitein luitenant ter zee J. C. A. Siliacus. De foto laat zien hoe druk het bij het vertrek op de kade was. men de bacteriën, terwijl ook veel researchwerk wordt gedaan. Er zijn tal van besmettingsbronnen aan te wijzen, maar er zijn even zovele, die men nog niet onder kend heeft. Wel is gebleken, dat het geïmporteerde vis- en diermeel vaak besmet is met parathyfus bacteriën. Bij een recent onderzoek werd vastgestld, dat van de 228 onderzochte partijen er 23 besmet waren. Ook kan de besmetting ver oorzaakt worden door de invoer van eiprodukten. Anderzijds wordt de spectaculaire uitbreiding van het aantal parathyfusgevallen on der meer ook toegezegd aan de wel zeer warme zomer, die het jaar 1959 heeft gebracht. Dinsdag 13 oktober: Kinderpostzegelactie Als de bel gaat: doe open Wanneer 13 oktober, dus dinsdag aanstaande, weer de bel gaat, dan moet u niet boos worden en niet laten bellen. Het kan een kind zijn, dat u komt vragen kinderpostzegels en briefkaarten te bestellen. Want die dag begint de nieuwe kinderpostzegel-actie. Zo gauw gaat een jaar! Wordt u dus niet boos. Al dat gebel is vervelend, maar wanneer een kind belt voor de kinderpost- zegal-actie, dan gebeurt er iets bij zonders. Iets waarom alle west- Europese landen ons benijden, iets waarop honderden inrichtingen ge spannen wachten, iets waar duizen den kinderen afhankelijk van zijn, iets dat mede onze naam in de we reld bepaalt als een beschaafd volk, dat in zijn geheel zorg wil dragen voor de gehandicapten in zijn mid den. Die dag zult u de voordeur open doen in gezelschap van honderd duizenden andere Nederlandse vrouwen. Het is geen gebaar dat u alleen maakt. Het is een gezamen lijke belevenis. Vorig jaar was u gul en bereid te luisteren en te begrijpen. Met elkaar schonk u twee miljoen en vijftigduizend gulden aan de kin deren: de slechthorende en de dove, de slechtziende en de blinde, de moeilijk opvoedbare en de voog dijkinderen, de verlamde en mis vormde en spastische kinderen, de kinderen met asthma, de zwakbs- gaaf denach, u kent ze wel. Was u niet trots, toen de opbrengst werd bekend gemaakt? Daar was ook uw gift bij. Dinsdag aanstaande komen ze dus weer. U zult dan merken dat het zakje postzegels voor één gul den, een zakje met anderhalf maal zoveel zegels is geworden voor f 1,50. Van dat zakje voor één gul den was 44 cent voor het kind en de rest ging naar Tante Pos. Van dat zakje, dat u dinsdag gaat be stellen, zijn 66 cent voor het kind en de rest is voor de posterijen. U dacht toch niet dat de kinderbe scherming alles mocht houden? Welnu: die 66 centen zijn drin gend nodig. Want het werk van de kinderbescherming groeit, het ver nieuwt zich, het verdiept zich. Dat kost geld. En als dus de kinderbe scherming helemaal in beweging blijkt te zijn, kan de actie daarvoor niet verstarren. Die is dus ook in beweging gekomen. Om aan de groeiende behoeften te kunnen blijven voldoen: anderhalf maal zo veel zegelsze zijn in een wip verbruikt. Als u nou eens evenveel zakjes kocht als in andere jaren? Te Rustan bij Oslo is vrijdag een batterij Amerikaanse Nike-ra- ketten aan de Noorse autoriteiten overgedragen. Het is de e'erste van een groep van vier batterijen die ten behoeve van de luchtafweer van Oslo door de Ver. Staten wor den geleverd. De raketten voor de ze batterijen zullen alleen met con ventionele explosieven geladen zijn Irrigatie is in vele delen van de Verenigde Staten van over wegend belang voor het behalen van een goede oogst en dit is vooral van belang in de uitgestrekte droge vlakten in het wes ten des lands. Op de foto ziet men een enorme pijpleiding die de vallei van de Owyhee rivier in de staat Oregon vanuit een op grote afstand gelegen reservoir van water voorziet. Ten behoeve van de bodemverbetering zijn door het Bureau voor Landaan winning een groot aantal grote stuwdammen en waterbekkens gebouwd, waardoor meer dan 6 miljoen hectare dorre bodem in vruchtbare bouw- en weidegrond kon worden herschapen. V eevoedertransporten zullen voor onbepaalde tijd doorgaan Meer aanbod dan vervoerd kan worden 's-GRAVENHAGE, 9-10. De vee voedertransporten zullen doorgaan, voorlopig nog voor onbepaalde tijd, zo wordt van de zijde van de Ko ninklijke Landmacht meegedeeld. Er is veel meer aanbod van aan vullend veevoeder, zoals bietenloof en bietekoppen, dan vervoerd kan worden, en het is de militairen hier en daar gebleken dat de aan voer naar een bepaalde plaats soms maar een kwart bedraagt van de vraag. De welwillendheid onder de boe ren om dit aanvullend veevoer gra tis ter beschikking te stellen is zeer groot. Op de Zuid-Hollandse eilan den bijvoorbeeld is men blij iets terug te kunnen doen tegenover de veehouders en boeren die tijdens en na de watersnoodramp in fe bruari 1953 hulp geboden hebben aan collega's in Zeeland, Zuid-Hol- Jand en west-Noord-Brabant. Ook da bij de transporten betrok ken militairen doen het werk met liefde. Onder andere zorgen mili tairen van het 462ste bataljon pon tonniers uit Keizersveer en van het 112-de transportbataljon uit de legerplaats „Wittenberg" voor het vervoer. Bij het opladen zijn mili tairen van het instructiebataljon regt, van Heutsz te Schoonhoven, van het korps Commandotroepen en van het garderegiment Jagers ingeschakeld. Het afladen geschiedt door vrijwilligers. Vandaag (maandag) rijden er 169 wagens met voeder door Neder land. 30 auto's gaan van Midden- meer in de Wieringermeer naar Spier in Drente en 30 wagens (pon tonniers) vertrekken te acht uur morgens ten zuiden van de brug over de Merwede bij Dordrecht naar het eiland van Dordt om de bietekoppen op te halen. Van deze groep gaan er 15 naar Heesch en 15 naar Siebengewald. Voorts ver trekken 31 auto's van de Baren- drechtse brug te IJsselmonde om in de Hoeksche waard te laden en daarna in Elspeet (Gld.) te lossen, 15 gaan van Hellevoetsluis en Nu- mansdorp naar Leersum, 23 van Hoofddorp naar Hooghalen, 20 van Zevenbergen naar Hemert en 20 van Steenbergen naar Uden. Suiker van 48 karaat STEENBERGEN, 9-10. Het suikergehalte van de bieten in het west-Babantse is mis schien niet al te hoog (ken ners zeggen dat het best meevalt) maar het goudge halte is in elk geval nog nooit zo hoog geweest. Voor de tweede maal in amper één week werd in de suikerfa briek van de C.S.M. te Steen bergen vandaag een gouden ring gevonden bij het spoe len van bieten. De initialen in de ring zijn Areke 13-6- 42. De bieten zijn afkomstig uit de omgeving van Tholen. Het „gat" te Wormer 's-GRAVENHAGE, 9-10. Begin deze week zal een explosievenop ruimingsdienst van de technische dienst der Koninklijke Landmacht een onderzoek naar het „gat" te Wormer instellen. Als dit geen re sultaat oplevert zal het bodemkun- dig laboratorium van Rijkswater staat een bodemkundig onderzoek verrichten. En pas dan zal worden beslist wat men zal gaan doen met het „gat". De onderzoekingen van de landmacht zullen worden geleid door kapitein J. J. Blommaart. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Het bestuur van de stichting „Het leven begint bij 40" dat jaarlijks aan een verdien stelijk Nederlander de gouden speld van verdiensten uitreikt heeft besloten ter gelegenheid van het eerste lustrum de heer Clinge Doorenbos uit Naarden deze onder scheiding te verlenen. De gouden speld van de stichting zal hem wor den uitgereikt op de herdenkings avond op 16 oktober in het Miner- va-paviljoen te Amsterdam. MARKEN. Ook op Marken heb ben zich vreemde ziekteverschijn selen onder het vee voorgedaan. De koeien waggelen door het land en vallen herhaaldelijk in de sloot als zij zich voorover buigen om te drinken. De directeur van de pro vinciale gezondheidsdienst voor dieren in Noord-Holland heeft zich ter plaatse op de hoogte gesteld. UTRECHT. Tussen Sittard en Nieuwstad, op het viaduct over de rijksweg, is een personeelslid van de N.S -afdeling bruggenbouw, de heer F. Retz, door een trein aan gereden en gedood. NEEDE. Te Neede is op de weg Neede-Haaksbergen een achtjarig meisje, dat op weg was van school naar huis, door een personenauto gegrepen toen het kind achter de bus, waaruit het was gestapt, plot seling de rijweg overstak. Ernstig gewond werd het meisje overge bracht naar het Rooms-Katholieke ziekenhuis te Enschedé waar het korte tijd later is overleden. GELEEN. Te Geleen is de tim merfabriek van de heer M. Hoofs met de aangrenzende woning tot de grond toe afgebrand. De brand weer rukte met groot materiaal uit, maar stond machteloos tegen de vuurzee, die volop voedsel vond. Zij slaagde er evenwel in de nabij gelegen woonhuizen te behouden. Behalve een grote hoeveelheid hout gingen ook de machinerieën verloren. Het blussingswerk werd gehinderd doordat de elektrische stroom uitviel, hetgeen de gehele omgeving in het duister zette. STAD EN PROVINCIE zierikzee Propaedeutisch examen Aan de technische hogeschool te Delft is voor het propaedeutisch examen voor natuurkundig ingeni eur o.m. geslaagd de heer S. M. Argelo alhier. noordgouwe Instuif begint weer Wij vernemen, dat de „instuif" van de Ned. Herv. Jeugdraad op zaterdag, 17 oktober a.s. haar win- terprogramma weer begint en wel door de vertoning van de film „Geen angst voor wilde dieren", waarin optreedt de alom bekende filmacteur Heinz Ruhmann o.a. als leeuwentemmer, circus-artist en messenwerper. Een zeer komische film. Alle leeftijden hebben toe gang. De film zal worden vertoond in het gemeentelijk verenigingsge bouw aan het Oosterweegje. Voor de noodwachtplicht zijn in Noordgouwe 8 personen geën quêteerd en voorlopig geregistreerd De Amerikaanse havenarbeiders zijn vrijdag, na hun staking die acht dagen gedurd heeft, weer aan het werk gegaan, volgens de vakbond voor honderd procent. feuilleton door LUCIEN LELONG „Mr. Colverton", zei hij zo vrien delijk als onder de gegeven om standigheden mogelijk was. „U hier? Ach ja, natuurlijk,-ik had u uitgenodigd. Maar ik heb nog even een dringende bespreking...." ,Daar wou ik wel graag bij zijn", zei de Amerikaan met een blik op de Gooyer, die van zijn stoel was opgestaan. De jongeman zag er slecht en vermoeid uit en was blijkbaar ner veus. „Ja maarbegon Dikkenburg „Burgemeester, het is in uw eigen belang", vervolgde Colver ton. „Ik weet alles van de zaak. alles". Dikkenburg verbleekte. „En daarom „Daarom", knikte de Amerikaan en sloot kalmpjes de deur. 0 Toen de bode Almekinders de aanwezigen verzocht plaats te ne men, viel er een stilte in de zaal, waarbovenuit duidelijk het gegons en rumoer van de mensenmenigte op de Markt hoorbaar was. Corrie, gezeten naast Riek de Ruiter, kneep haar metgezellin in haar arm. Want door de zijdeur kwam de burgemeester binnen, ge volgd door de Gooyer, Colverton en de gewaande Clarenbough. „Zie je dat", siste mevrouw Boom tegen Kruiderink. „Waar haalt die vent het lef vandaan om zich nog te vertonen?" „Ik weet het niet", zei Kruide- rink somber. „Maar ik ben bang voor moeilijkheden". „Moeilijkheden?" fluisterde me vrouw Boom scherp, „voor hem ja, maar niet voor ons. Hier in m'n tas" en zij knikte veelbetekenend op dit onderdeel van haar garderobe, „zit z'n verklaring, zwart op wit. En daar praat hij zich nooit onderuit". De burgemeester nam plaats achter de groene tafel, mr. Claren bough aan zijn rechterhand, de Amerikaan aan zijn andere zijde. „Dames en heren", begon Dik kenburg met een stem die, eerst wat onvast, later helderder werd, „we zijn hier vanavond bijeen ge komen om afscheid te nemen van mr. Clarenbough, die we allen ken nen. Dat wil zeggen - hier pauzeer de hij even - ik moet u een onthul ling doen". „Aha", fluisterde mevrouw Boom met schitterende ogen. „De mr. Clarenbough, die wij hebben leren kennen is - en ik moet u wel m'n verontschuldigin gen aanbieden voor deze aangele genheid, wat ik te vrijer kan doen, omdat ik zelf ook in zekere zin slachtoffer ben geworden.mr. Clarenbough is mr. Clarenbough niet. Een gemompel ging door de zaal, dat de burgemeester met een hand gebaar onderdrukte. „Mr. Clarenbough, de eigenaar van de Clarenbough Chain Stores, kon hier op de vastgestelde dag niet tegenwoordig zijn; om echter al onze feestelijkheden niet in het water te doen vallen, had hij een afgezant gestuurd en die afgezant is een landgenoot van ons, die ja renlang in Amerika heeft gewerkt en die de goed-Hollandse naam Jongejans draagt". „Wat draait die vent de zaak ge- 58 meen om!" mompelde Kruiderink. „Wacht maar", zei mevr. Boom en tikte veelbetekenend op haar tas. „Mr. Jongejans zal aan de man, die wij hebben willen huldigen, volledig verslag uitbrengen van alles, wat hier in Meeldam is ge beurd. Hij zal hem de groeten van onze gemeente overbrengen en hem het diploma en de plaque overhan digen die vergezellen het erebur gerschap van onze stad, dat in de onlangs, geheime gemeenteraads vergadering aan mr. Clarenbough is aangeboden!" Er klonk applaus, maar opeens stond mevrouw Boom rechtop. „Burgemeester!" „Mevrouw?" de stem van de bur gemeester klonk beleefd-verwon- derd. „Het spijt me wel, dat ik moet protesteren tegen de gang van za ken hier. Wat u vertelt, is maar gedeeltelijk juist. Inderdaad is meneer Jongejans niet mr. Claren bough. Dat was mij bekend en ook andere leden van het comité. Dat weet zo langzamerhand de hele stad trouwens". „Ja, de nieuwsdienst schijnt voortreffelijk gewerkt te hebben", fluisterde Corrie tegen Riek. „Meneer Jongejans is niet meer dan een doodgewone bedrieger. Hij kent mr. Clarenbough niet, heeft hem zelfs nog nooit gezien. Ik kan me voorstellen, meneer de burge meester, dat nu uw complotje in 't water gevallen is, u er een draai aan probeert te geven, om geen on sterfelijk belachelijk figuur te slaan. Maar voor mij is de waar heid nummer één en ik protesteer er tegen, dat hier zo met de waar heid wordt gesold. Ik verzoek de heren van de pers, hier tegenwoor dig, daarvan nota te nemen". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5