Druk bezochte afscheidsbijeenkomst Leger des Heilsechtpaar van den Hoek Naar Honkong Belangrijk werk werd in Zierikzee verricht Voor de byzondere sa menkomst, welke zon dagavond in het N.H. Verenigingsgebouw ge houden werd in verband met het afscheid en het vertrek naar Hongkong van de kapiteins B. F. J. van den Hoek-Govaars van het Leger des Heils- corps te Zierikzee, be stond grote belangstel ling. Met de leden van het corps, de padvinders, de kinderen van de zon dagsschool, jeugd- en cursusleid(st)ers, waren tal van genodigden en ouders, zomede verte genwoordigers van het gemeentebestuur, instel lingen, scholen e.d. aan wezig. Nadat de scheidende kapiteins met hun ouders en sergeant-majoor P. Bakker op het, met bloe men en planten opgeluisterde po dium hadden plaats genomen, opende lt. kolonel J. Govaars van het Hoofdkwartier uit Amsterdam, de samenkomst met een kort gebed, waarna o.l.v. Envoy Van den Hoek uit Schiedam het eerste lied werd gezongen. Deze ging vervolgens voor in gebed en richtte een harte lijk woord van welkom tot de aan wezigen. Mevr. lt. kolonel A. L. Govaars- Holboom las vervolgens Psalm 144, waarna lt. kolonel J. Goovaars naar aanleiding van enkele teksten uit deze psalm een toespraak hield, waarin hij er op wees dat het een grote eer en een groot voorrecht voor de vertrekkende officieren is dat zij naar het zendingsveld mo gen gaan. Mede namens het Hoofd kwartier dankte hij devoor de liefde hun tijdens hun verblijf in Zierikzee geschonken. Hij drukte de vertrekkenden op het hart in hun nieuwe standplaats uitdelers te zijn van geestelijke goederen, die bij den Here in overvloed te ver krijgen zijn, Die ook de wasdom geeft. Hij bad hun toe dat zij door hun werk, al zal dit werk misschien ook vaak routinewerk zijn, veel oogst zullen mogen binnenhalen in 's Hemels schuren. Bijzonder afscheid Serg.-majoor P. Bakker wees op het bijzondere karakter van dit vaarwel, omdat de officieren, van wie voorheen afscheid moest wor den genomen, in het vaderland ble ven, maar de kapiteins v. d. Hoek naar het zendingsveld vertrekken, ver van hun vaderland. In grote trekken ging spr. vervolgens na wat zij tijdens hun vierjarig verblijf in Zierikzee tot stand hebben ge bracht. „De vruchten hiervan kun nen wij niet noemen, doch de zege ningen wel", zeide spr., die er ver der aan herinnerde hoe na de ramp van 1953 het jeugdwerk is ontstaan, dat door de kapiteins v. d. Hoek is voortgezet en uitgebouwd met grote liefde, omdat zij daarin God's wil zagen en uit liefde voor Christus. Hij herinnerde ook aan de verschil lende kerstvieringen en samen komsten, waarin aan jonge en oude mensen het Evangelie werd ge bracht en dankte de kapiteins voor al hetgeen zij in Zierikzee hebben gedaan. Hij gaf beide de verzeke ring dat Zierikzee hen niet zal ver geten en voor hen zal bidden en hoopte dat zij bij hun werk in Hongkong steeds het lied „Eén stap tegelijk" in gedachten zouden hou den. Ten slotte bad hij hun God's zegen toe op hun verdere arbeid. Als herinnering aan Zierikzee bood spr. een mooie barometer aan. De kinderen van de zondags school zongen vervolgens een toe passelijk lied, waarna verschillende sprekers het woord voerden. Gevoelens van dankbaarheid Burgemeester Dijckmeester, die met weth. Verheijen het gemeente bestuur vertegenwoordigde, herin nerde aan het belangrijke werk door de kapiteins in Zierikzee ver richt, waarbij hij gevoelens van dankbaarheid wilde laten overheer sen boven die van spijt om hun ver trek. Hun werk werd gedragen door naastenliefde en gedaan uit liefde voor Jezus Christus, waarbij zij an deren tot voorbeeld waren. Spreker wenste beide het allerbeste toe in hun nieuwe standplaats en hoopte dat zij nog eens een beroep zullen kunnen doen op Zierikzee als zij hulp nodig zouden hebben. Spreker bood hun een tijdschrift aan over China. De heer A. Bakker dankte de ka piteins voor hetgeen zij voor het zondagsschoolwerk hebben gedaan en wenste hun een goede reis en God's zegen op hun arbeid toe. De vertegenwoordigster van de afdeling van de N.C.V.B., mevr. E. van der Veen-de Vries, herinnerde aan de prettige samenwerking tus sen de N.C.V.B. en het corps, spe ciaal op de Vrouwen-Wereldgebeds dag. Namens de afdeling van het Ned. Rode Kruis sprak de heer H. Uijl, die herinnerde aan de ver schillende diensten door de kapi teins in het Rode Kruis-ziekenhuis geleid. Hij hoopte ook dat zij tij dens hun eerste verlof ook naar Zierikzee zouden komen om van hun ervaringen te vertellen. Als naar het Zendingsveld (Foto P. Coerdes). herinnering bood hij ieder een Rode Kruis-lepeltje aan. Namens de padvindersgroep sprak Akéla Janny Goedegebuure, die er - mede uit naam van allen - haar vreugde en dankbaarheid over uit sprak dat de kapitein 1% jaar ge leden met het padvinderswerk is begonnen. Zij wees op de groei van de beide groepen en wenste de ka piteins in hun verdere leven van harte „goed spoor" toe, waarna als herinnering een foto van de groep werd aangeboden. Het clubhuiswerk Kapitein v. d. Hoek, vervolgens het woord verkrijgend, ging in ge dachten terug naar de dag van 19 januari 1956, toen hij van Klazina- veen in Drenthe naar Zierikzee kwam en daar, naast het gewone corpswerk, geheel ander werk ver richten moest, nl. clubhuiswerk, dat. hem geheel onbekend was en ook geheel anders is dan het gewone corpswerk. Hij prees zich gelukkig vruchten van zijn werk, hoevele gebreken er ook aan kleefden, te hebben mogen zien en gaf de ver zekering in Zierikzee met vreugde te hebben gearbeid, ook in het corps, hoewel dit, vergeleken bij de jeugdgroepen, maar klein is. In het bijzonder dankte hij serg.-majoor Bakker voor de verleende steun, raad en medewerking en bracht hij dank aan God voor de ondervonden zegeningen. De kapitein wees er verder op dat hij als levensmotto had gekozen: „JOY" (Jezus, Others, Y.) en op de tekst Matth. 10 42. Oók in zijn nieuwe standplaats hoopt hij met vreugde zijn naasten te dienen. Kapiteine v. d. Hoek-Govaars bracht in herinnering hoe zij er toe gekomen is Heils-officiere te wor den en hoe zij bij haar werk in Zie rikzee van vele zijden steun en medewerking had ondervonden, waarvoor zij dank zegde. Haar werk in Hongkong zal zij gaan ver richten in de zekerheid dat God zorgt en zij rust in de liefde van Hem, Die ook haar wegen kiest. De aanwezigen zongen hierna staande de scheidende officieren een afscheidslied toe, waarna En voy v. d. Hoek een dankgebed uit sprak. Tot slot zongen de padvin ders een toepasselijk afscheidslied, waarna kapitein v. d. Hoek de ver kenners een foto van hem in hop- manscostuum en de welpen een speldje aanbood. Aan de uitgang van het gebouw namen de aanwezigen met een handdruk persoonlijk afscheid van de kapitein, bij wie deze „vaarwel samenkomst" ongetwijfeld nog lapg in herinnering zal blijven. 99 HERDENKING ORANJEHOTEL 99 's-GRAVENHAGE, 10-10. In de strafgevangenis te Scheveningen hebben vanmorgen weer vele hon derden oud-verzetslieden en nabe staanden van hen, die in de bezet tingstijd van hieruit naar de exe cutieplaats geleid werden, hun jaarlijkse gang gemaakt langs cel 601, de dodencel uit de jaren waarin deze gevangenis de ere naam „Oranjehotel" kreeg, en langs het monument aan de bui tenzijde van de gevangenis. In de dodencel werd namens prinses Wilhelmina en krans ge legd door haar particulier secre taresse, mej. J. C. M. M. Geldens, bij het monument namens konin gin Juliana en prins Bernhard door de hofmaarschalk, luitenant kolonel vlieger mr. R. van Zin- nicq Bergman. Bij het monument waren voorts kransen van de stichting „Oranjehotel" en van de nationale federatieve raad van het voormalig verzet. Voor de doden cel werden zeer vele bloemen ge legd door hen, die hier hun in de verzetstrijd gevallen verwanten en vrienden kwamen herdenken. Nieuw Troelstra-oord BEEKBERGEN, 10-10. In Beek bergen is vanmorgen op symboli sche wijze de eerste steen gelegd voor het nieuwe hoofdgebouw van vijf verdiepingen van het vakantie- en studiohuis van de stichting „Troelstra-oord". Deze handeling werd verricht door de weduwe van ome Jan van Zutphen, mevrouw B. J. van Zutphen-Greger, die in 1926 do eerste steen legde voor het gebouw dat in februari 1955 bij een felle brand verwoest werd. De voorzitter van de stichting „Troel stra-oord" de heer C. van Winger den heeft do vele belangstellenden onder wie de heer Jelle Troelstra, zoon van wijlen Pieter Jelle Troel stra, indertijd de initiatiefnemer tot de stichting van dit vakantie- en studiehuis, welkom geheten inde aula, die in de zijvleugel van de stichting is gevestigd. Nederlandse schenking voor Jaoan 's-GRAVENHAGE, 12-10. De Nè- derlandse regering heeft Hare Ma- jesteits ambassadeur te Tokio ge machtigd anderhalf miljoen yen ter beschikking van de Japanse rege ring te stellen, ter lening van de nood ontstaan door een wervel storm, waarbij vele mensenlevens verloren gingen. Mijnwerkersstaking in Italië ROME, 12-10. De Italiaanse mijn werkers van alle politieke richtin gen zijn met ingang van heden- maandag, voor drie dagen in sta king gegaan. Het besluit hiertoe werd geno men nadat de regering vergeefs had gepoogd te bemiddelen in het geschil tussen de mijndirecties en de vakbonden over een vernieu wing van de gemeenschappelijke arbeidsovereenkomst. Research onderzoek visserijbedrijf IJMUIDEN, 12-10. Binnenkort zal het nieuwe produktiviteitscentrum voor het visserijbedrijf - het hoofd bestuur zal op 11 november te Den Haag door de minister van Land bouw en Visserij worden geïnstal leerd - aan een omvangrijk rc- searchprogramma beginnen. Het programma is in drie urgen tieklassen verdeeld. In de eerste klasse komt zeer belangrijk werk voor het Nederlandse visserijbedrijf voor. Men wil nagaan of er moge lijkheden bestaan tot het verhogen van de doelmatigheid van de rijks- vishallen te IJmuiden. In de eerste klasse hoort ook thuis een onderzoek naar een me thode voor het machinaal reinigen en sorteren, verpakken en tellen van oesters en naar een methode voor het machinaal reinigen en los maken van tot trossen samenge groeide mosselen. Er zal een gar- nalenpelmachine worden ontwor pen en er wordt voorts gedacht aan een machine voor het sorteren van verse vis en verse en gezouten ha ring. Conferentie C.B.T.B. 's-GRAVENHAGE, 10-10. Speci aal ter bestudering van grond- en pachtzaken, houdt de Christelijke Boeren- en Tuindersbond op 3 en 4 november in het conferentieoord te Woudschoten een bijeenkomst. Het woord zal hier gevoerd wor den door dr. ir. J. de Hoogh, mede werker van de economische afde ling van het Landbouwschap over „Pachtprijs en pachtprijsbeleid" en door ir. C. de Graaf, hoofdingeni eur bij de Cultuurtechnische Dienst in Friesland over „De ruilverkave. lingswet in de praktijk". De confe rentie wordt geopend door de voor zitter, de heer J. Oosterhuis. Mr. W. C. van den Brink bespreekt enige uitspraken van de grond- en pachtkamers. Ingezonden mededeling rei» Voor Uw reis naar CANADA Is de RYNDAM, Yertrek 10 november, de aangewezerT reisgelegenheid. Door aankomst in Quebec of Montreal grote besparing op spoorkosten. Uitstekende accommodatie tegen lage prijzen. Vraagt Inlichtingen bij Uw reisbureau of bij de //c&a*td-/b7ze/u^c/ï^ STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE C. Buddingh sprak voor C. en O.-vereniging De bekende Nederlandse schrij ver C. Buddingh heeft zaterdag avond in hotel» „Concordia" een korte lezing gehouden van ongeveer een half uur voor helaas slechts een gering aantal leden van de C. en O.-vereniging „Schouwen-Dui- veland". De voorzitter, de heer H. van der Wolf, betreurde in zijn openings woord de geringe opkomst ten zeer ste en betwijfelde het sterk of het bestuur in de toekomst - gezien de weinige medewerking van de leden om dergelijke avonden te doen sla gen - nog wel echte culturele bij eenkomsten zal kunnen organise ren. De heer Buddingh sprak hier na op boeiende wijze over zijn eigen werk. BURGH - HAAMSTEDE Nog steeds „beestjes" De Westhoek wordt nog steeds gekweld door een ontzettende mas sa beestjes, Vooral in de namid dagen komen ze te voorschijn, om met hun gedwarrel over de wegen het de fietsers en bromfietsers bij zonder lastig te maken. Daar de plaag nu al een dag of tien aan houdt, ziet men ook de eerste af weermiddelen verschijnen. Zeer afdoende is het eenvoudig over het hoofd trekken van een grote maat plasticzak, die het uitzicht niet belemmerd en de beestjes de toegang tot de ogen ontzegt. Het kleine beetje regen van zaterdag nacht kon hen nog niet verdwijnen want ook zondagmiddag versche nen ze weer in onverminderde aantallen. BURGH Fruitwagen had aanrijding te Rotterdam Een met fruit beladen vracht auto van de expediteur C. B. N. te Burgh, bestuurd door P. T. uit Haamstede, reed vrijdag, doordat de chauffeur geen voorrang ver leende, op de kruising Stadionlaan en Marathonweg tegen een met sta len buizen beladen trailer. De ge volgen geleken eerst ernstig, daar de chauffeur naar het Zuiderzie kenhuis moest worden vervoerd. Later bleek dat zijn verwondingen erg meevielen; hij kon zelfs naar zijn woonplaats vervoerd worden. De lading fruit kwam er zeer goed af, in tegenstelling met de voorzij de van de vrachtauto, die practisch geheel werd vernield. Bij aanschou wing van de ravage mag het een wonder heten dat de chauffeur er nog zo goed is afgekomen. De vrachtauto werd later met een kraanwagen naar Burgh gesleept. ELKERZEE Burgerlijke stand en loop der bevolking over september 1959: Vertrokken, 4 sept.: Maria M. Pleune naar Denekamp; 25 sept.: Katolina Viergever naar Haam stede. Gehuwd, 25 sept.: Cornelis Wil lem, 23 jaar te Haamstede en Ka tolina Viergever, 21 jaar te Eiker zee. ELLEMEET Burgerlijke stand en loop der bevolking over september 1959: Ingekomen, 1 sept.: J. C. Krom hout van der Meet en gez. uit Zwolle. Geboren, 5 sept.: Anthonie, z. v. T. Nu ij ens en A. A. Kristalijn. BROUWERSHAVEN Mr. Vrolijk voor P.v.d.A. Op de a.s. woensdag 14 oktober te houden huishoudelijke vergade ring van de afd. Brouwershaven van d© Partij van de Arbeid zal het woord worden gevoerd door het lid der Tweede Kamer de heer mr. M. Vrolijk. Naast het lidmaatschap dei- Tweede Kamer geniet de heer Vrolijk ook grote bekendheid o a. als radiospreker in de rubriek „Commentaar op het nieuws" en van de uitzendingen „Het aether- forum". Sclieepvaartberichten Bonita, 9-10 te New York. Kenia (t.), 8-10 van Buenos Aires naar Curagao. Kelletia (t.), 9-10 van Iskenderun naar Larnaca; 10-10 te Larnaca verwacht. In de omgeving van Turijn is zondagavond sneeuw gevallen, waarbij het kwik in een groot deel van noordwest-Italië tot winterse temperaturen daalde. De pas over de grote Sint Bernard is geblok keerd. OOSTERLAND Eerste bejaardenbijeenkomst Er was op de eerste bejaarden bijeenkomst van dit seizoen goede belangstelling van de zijde van de ouden van dagen onzer gemeente. Ruim dertig personen, zomede het zo goed als voltallige damescomité bevolkte het Chr. Verenigingsge bouw. De leiding van deze avond berusttte bij mej. A. Boot, welke met een woord van welkom, en zei- de verheugd te zijn weer verschil de deelnemers hartelijk toesprak lende nieuwe gezichten op de bij eenkomst te zien. Met weemoed herdacht spr. hen, die in het afge lopen tijdvak zijn heengegaan, ter wijl zij, die momenteel in het zie kenhuis of thuis worden verpleegd, een spoedig herstel werden toege wenst. Verder gaf mej. Boot de verzekering, dat in het komende seizoen weer alles in het werk zal worden gesteld, het de oudjes zo gezellig mogelijk te makep, en zij sprak de hoop uit, dat de belang stelling goed zal blijven. Op ge bruikelijke wijze werd verder de middag weer gezellig doorgebracht. De muzikale medewerking op de eerste middag berustte bij mevr. Capelle-Beije. Vergadering gemeenteraad Op dinsdag 13 oktober a.s. komt de gemeenteraad in vergadering bijeen. De agenda vermeldt 13 pun ten, o.a. aanbieding rekening ge meente en woningbedrijf over 1958; voorstel aankoop grond van mevr. de wed. L. Beije; vaststelling uit gaven openbaar en bijzonder lager onderwijs over 1958; benoeming se cretaris-penningmeester stichting „Zweedse geschenkwoningen"; sub sidie-aanvragen; voorstel verkoop van een partij stoelen uit de Con ferentiekamer. Ingezonden mededeling DAMPO GENEEST verkoudheden bij Vader, Moeder en Kind Landbouw en Veeteelt De inscharing van vee OOLTGENSPLAAT, 10-10. Bij de bureauhouder te Middelhamis van de Zuid-Hollandse voedselcommis- saris zijn tot vanmorgen uit Goe- ree-Overflakke'e aanbiedingen voor het inscharen van 150 stuks jong vee binnengekomen. De inschrij vingstermijn voor de aanbiedingen om jong vee uit de gebieden, die sterk van de droogte te lijden heb ben gehad, gedurende de winter tijd tezamen met het eigen vee te voederen, eindigde vandaag. Dinsdag a.s. zal besproken wor den hoe de transporten van dit vee geregeld zullen worden, en wie van de ernstig door oogstverlies ge troffen boeren in aanmerking ko men vee gratis te doen inscharen. Verwachting tot dinsdagavond: Zwaarbewolkt met enkele opkla ringen en slechts hier en daar enige regen; weinig verandering in tem peratuur; zwakke tot matige wind tussen zuid en west. 13 okt. Zon op 6.59, onder 17.53. Maan op 16.39, onder 3.17. Volle maan: 16 okt. te 16.58. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 13 okt. 0.35 v.m. 12.58 n.m. BROUWERSHAVEN: 13 okt. 0.15 v.m. 12.49 n.m. Springtij: 18 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-10. - Het K.N.M.I. deelt mede: Een storing, die zater dagochtend bij de westelijke ingang /van Het Kanaal lag, trok naar mid- den-Engeland en vulde daar zondag snel op. Alleen in de zuidelijke provincies veroorzaakte dit regen van enige betek\ nis. Plaatselijk viel daar 4-6 mm. Achter het koufront begon de barometer flink te stijgen. Er is nu een rug van hogedruk ontslaan, die zich uitstrekt van het zeegebied tussen Groenland en Noorwegen via onze omgeving tot in Spanje. Een tweede front heeft het zuid westen van Engeland bereikt en zowel daar als in Normandië en Bretagne regen gebracht. Het front beweegt in oostelijke richting, maar veroorzaakt bijna geen luchtdruk dalingen en neemt in betekenis af. Waarschijnlijk zal het daarom bij ons op de meeste plaatsen droog blijven. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering. Europa's grootste ruilverkaveling in uitvoering 's-GRAVENHAGE, 9-10. - Op maandag 12 oktober a.s. zal een aanvang worden gemaakt met de werkzaamheden van de ruilverka veling in het land van Heusden en Altena. Volgens op de bijeen komst in het dorpshuis „De Meeu wen", die daartoe te 15 uur met genodigden en autoriteiten wordt belegd, zal het eerste grondverzet met dragline worden verricht door de commissaris der koningin in de provincie noord-Brabant, mr. dr. C. N. M. Kortmann. Zoals bekend betreft de ruilver kaveling in het land van Heusden en Altena met een oppervlakte van 14.000 hectare, de grootste van Europa. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 12-10. Aanvoer: 1911 stuks vee, t.w.: 1135 vette koeien en ossen en 776 varkens. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,00-3,18, f 2,70-3,00, f 2,60- 2,70, varkens (levend gew.) f 1,88- 1,84-1,80. Vette koeien en ossen: aanvoer ruimer, handel flauw, niet geheel prijshoudend, prima's boven note ring. Varkens: aanvoer wat groter, handel zeer lui, prijzen lager, zware varkens van f 1,78 tot 1,80 per kg. Diepvriesinriclitiug te Oosterland officieel in gebruik gesteld Nog betrekkelijk weinig Iaden zijn echter bezet Zaterdagmiddag had alhier in de Burgemeesterstraat de opening plaats van de, deze zomer alhier verrezen diepvriesinrichting. Be halve het voorlopig bestuur was de belangstelling uiterst miniem. De voorzitter de heer Joh. Boo- gert sprak een welkomstwoord en sprak zijn teleurstelling uit over het feit, dat er weinig mensen ge komen waren, om de opening van een nuttige inrichting als de on derhavige bij te wonen. Vooral voor het vrouwelijke deel der be volking is hier wat te zien. Hierna werd de sleutel van het gebouw overgereikt aan de loco burgemeester de heer M. J. Zeij- ler, die met het openen van het gebouw, op symbolische wijze de opening verrichtte. Mede werd namens het gemeentebestuur een gelukwens uitgesproken. Spr. zeide verheugd te zijn, dat het dorp een dergelijke nuttige inrichting rij kei- is geworden, doch vond het jam mer, dat er nog weinigen het gro te nut er van inzien. ,De deelname is nog niet groot, de droge zomer, met als gevolg weinig groenten etc. zal hieraan echter niet vreemd zijn. Veel mogelijkheden Voorzitter Boogert dankte de heer Zeijler voor de goede wensen en wees verder nog op de ver schillende mogelijkheden, die een dergelijke inrichting biedt voor de conservering van levensmiddelen. Want het zijn niet alleen groenten, doch vooral ook vlees, wild, ge vogelte, gebak en dergelijke, die voortreffelijk langen tijd kunnen worden bewaard. De voorzitter sprak voorts een woord van dank voor de vlugge en coulante wijze, waarop het ge bouw tot stand is gebracht door de verschillende aannemers. Hier na was gelegenheid kennis te ma ken met het inwendige van het gebouw, door verschillende laden, die elk een inhoud hebben van 100 liter te openen. Jammer dat er van de 128 aanwezige leden nog betrekkelijk weinig in bedrijf kon den worden gesteld. Algemeen was men vol lof over de inhoud dei- laden. Groenten en fruit kunnen onmiddellijk in de laden, waar een constante temperatuur heerst van 20 graden min nul. worden inge legd. Vlees en dergelijke waren moeten eerst in de z.g. voorvrics- ruimte worden doorgevroren op een temperatuur van 30 graden onder nul, voordat deze in de la den kunnen worden gelegd. De kluis zelf is een z.g. carrousolmo- dcl met 128 ruimten, waarvan de ene helft op de begane grond te bereiken is en de andere helft via een platform.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2